£eidó&(3owumt Surinamers vrijuit 't Hoofd directie gevangeniswezen legt functie neer Goed gedrukt BON: resident ekou Touré jverleden WEINBERGER: PLAATSING RAKETTEN NOODZAAK JUSTITIE: GEEN STRAFBAAE FEIT GEPLEEGD Ieren weigeren akkoord over melkproduktie Neus was niet van bankrover abinet blijft omroepen Veren van abonnee-tv «S'Ceidóc Sotwa/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 joer mm.Atonnementen: (inel.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Dinsdag 27 maart 1984,75e jaargang no. 22846 HET WEER Wolkenvelden en in de mid* dag en avond kans op regen. Vannacht ongeveer 4 graden. Middagtemperatuur rond 11 graden. Matige zuidenwind. Zon op: 07.24; onder: 20.06. Schev. hoog water: 1.37 en 14.01; laag water: 9.17 en 21.56 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. bNAKRY President Sekou Touré van de repu- liek Guinee is vanochtend overleden. Hij is 62 jaar eworden. Gisteren was hij voor een spoedbehande- ng naar de Verenigde Staten overgevlogen. Ach- ïed Sekou Toure is president van Guinee geweest inds de onafhankelijkheid in 1958. Sekou Touré was én van de laatste "wijzen" van Afrika, dat wil zeg en één van de laatste geestelijke vaders van de frikaanse onafhankelijkheid. De overleden presi- ent zou in mei gastheer zijn van de topconferentie an de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) n dan haar nieuwe voorzitter-bij-toerbeurt worden, 'eneinde een nieuwe crisis binnen de OAE te voor omen, die dreigt naar aanleiding van de kwestie an de westelijke Sahara, heeft Sekou Touré zich als emiddelaar opgesteld. WASHINGTON/NIJMEGEN Als Nederland zou besluiten de kruisraketten niet te plaat sen, zal dat een "ernstige, moge lijk zelfs fatale slag toebrengen aan de hoop op nieuwe onder handelingen" met de Sovjet- -Unie. Met deze boodschap komt de Amerikaanse minister van de fensie, Weinberger, donderdag naar Den Haag. Het Pentagon zou eventueel kunnen instem men met een besluit om iets minder dan 48 kruisraketten te plaatsen. Hij voegde er aan toe dat Weinberger in Den Haag overigens niet zal onderhande len over plaatsing, want hij is niet van plan zich te mengen in een "delicaat binnenlands pro bleem" waarover het Neder landse parlement zich moet uit spreken. Als Nederland besluit om geen kruisraketten te plaatsen kan de Sovjet-Unie op zijn beurt ga randeren dat Nederland nooit aangevallen zal worden met atoomwapens. Dit zei de Sovje t-ambassadeur in Nederland, Beletsky. Hij sprak gisteren op de Universiteit van Nijmegen over het buitenlands beleid van de Sovjet-Unie. Hand onbruikbaar na ongeluk met ambulance RUINEN Een inwoner van Alme lo die gistermiddag met hoge snel heid per ambulance naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen werd vervoerd, waar men zijn ge deeltelijk afgerukte hand via plasti sche chirurgie zou aannaaien, moet na een ongeval met die ambulanbce toch een deel van zijn hand missen. Dë ambulance kreg een klapband, waardoor deze in een bermsloot te rechtkwam en, met inbegrip van het stuk hand, in brand vloog. De pa tiënt, de chauffeur en de verpleger (die een hersenschudding opliep) werden door een toevallig passeren de ambulance naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. DEN HAAG De Neder landse justitie heeft geen stappen ondernomen tegen de groep (Nederlandse) Su rinamers, die er door Frans Guyana van werd verdacht een staatsgreep tegen het bewind-Bouterse in Surina me voor te bereiden. Vijf tien leden van de groep zijn in de loop van de middag op Schiphol gearriveerd. Zij kwamen vanaf de Neder landse Antillen, waar zij za terdag door een Frans mili tair vliegtuig naar toe wa ren gebracht. Volgens de Haarlemse officier van jus titie, mr. F.P.M. Slits, is uit niets gebleken dat de man nen zich schuldig hebben gemaakt aan een strafbaar feit. „Daarom is hen bij aankomst in Nederland niets in de weg gelegd". Een lid van de oorspronke lijk zestien man tellende groep, de Surinaamse ex-of ficier Roy Bottse, is in Wil lemstad (Curagao) achterge bleven. Hij heeft blijfsvergunning voor Cura sao. Maar de autoriteiten willen hem de toegang tot het eiland ontzeggen, omdat Bottse zich schuldig heeft gemaakt aan „acties die schade kunnen toebrengen aan de verhouding met een bevriende natie". Onder de Surinamers die op Schiphol aankwamen, be vond zich een lid van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, ex-Moeder- bondbestuurder Glenn Tjon Akiet. Volgens de Bevrij- dingsraad was hij in Frans Guyana om contacten te leggen met het verzet in Su riname. Het gezelschap be stond verder uit een groot aantal Surinaamse ex-mili tairen. De regering van de Neder landse Antillen is weinig gelukkig met de manier waarop zij door Nederland en Franrkijk met de groep Surinamers (van wie de meesten de Nederlandse na tionaliteit hebben) is opge scheept. Toen de regering in Willemstad zaterdag wil de laten weten geen prijs te stellen op hun komst, wa ren de zestien al op weg naar de Antillen. De Antil liaanse regering heeft giste ren in een telegram aan de regering in Den Haag haar misnoegen over het verloop van de zaak geuit. De Antil len willen niet betrokken worden bij de interne aan gelegenheden van andere landen in de regio, aldus premier Martina. 'ejWet militaire pracht en praal is minister van defensie, Wörner listeren officieel de carrière af- (rechts), jesloten van generaal Kiess- ing (links). Zijn met schanda- Wörner had eind vorig jaar ;n omgeven vertrek uit de Kiessling ontslagen zonder lundeswehr leidde bijna tot daarvoor een reden aan te aftreden van de Westduitse voeren. Kort daarop „lekte" vanuit het ministerie van de fensie het bericht dat Kiessling homosexueel zou zijn en op grond daarvan een „risicofac tor" vormde voor de veiligheid. Nadat duidelijk was geworden dat de beschuldigingen tegen Kiessling geen stand hielden, moest Wörner op aandrang van bondskanselier Kohl de viersterren-generaal volledig rehabiliteren. NEW YORK/BAGDAD Een team van deskundigen van de Verenigde Naties heeft in een gisteren uitgegeven rapport verklaard, dat „chemi sche wapens in de vorm van met gas gevulde bommen zijn gebruikt in gebieden in Iran waar het onderzoek werd ver richt". De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, heeft het rapport van de VN-commissie voorgelegd aan de Veiligheidsraad. De door Perez de Cuellar be noemde onderzoekscommissie bezocht eerder deze maand ge durende zes dagen Iran. Daar werd de Iraanse klacht, dat Irak chemische wapens had ingezet, onderzocht. De onder zoekscommissie baseert zich op gevonden bommen, waarin sporen van vloeibaar mosterd gas zijn aangetroffen. In het rapport van de onderzoeks commissie staat verder, dat bij enkele gevonden bommen spo ren van zenuwgas waren ge vonden. De VN-deskundigen hebben niet kunnen vaststel len in welke hoeveelheden deze chemicaliën zijn gebruikt. Irak heeft gisteren opnieuw ontkend dat zijn troepen in de oorlog tegen Iran gebruik zou den maken van chemische wa pens. Met grote brok- ken puin geblok keerde wegen, brandende auto banden en ge maskerde wijn boeren. Dat was gisteren het beeld op talrijke plaatsen in het zuiden van Frankrijk, waar boze Franse wijnboeren hun ongenoegen uit ten over de plannen van de EG om de pro- duktie van tafel wijn aan banden te leggen. (Van onze correspondent) BRUSSEL' Het nieuwe overleg gisteren tussen de landbouwministers van de Eu ropese Gemeenschap, dat noodzakelijk werd door de mislukte top van de regerings leiders, heeft vannacht nog niets opgeleverd. Vandaag wordt opnieuw overleg ge pleegd. Centraal staat het pro bleem van de Ierse melkpro duktie. De ministers moeten in ieder geval voor 1 april een oplossing vinden. Dan moeten de nieuwe landbouwprijzen van kracht worden. De Ierse minister Austin Deasy stelde ook gisteren, dat zijn land geen genoegen wenst te ne men met een productie van 5,27 miljoen ton zuivel voor dit seizoen, omdat Ierland meent nog steeds recht te hebben op een periode van groei. Zijn eis ging opnieuw over de 6 mil joen ton heen op een totale EG-productie; die over twee jaar niet meer dan 97,2 miljoen ton zou mogen bedragen. „Wat de Ieren vragen gaat veel te ver", aldus minister Braks. „Het betekent dat ze met iets meer dan 3 miljoen inwoners de helft willen produceren wat aan Nederland toebedeeld is". Nederland moet volgens de voorstellen terug van 13,2 mil joen ton naar 12 miljoen ton. DORTMUND Een Westduitser, die in 1981 aan zijn lange neus was herkend als de man die een bank zou hebben beroofd, is gisteren na twee jaar gevangenisstraf met onmiddellij ke ingang vrijgelaten. Klaus-Peter Zimmer werd in '82 tot zes jaar veroordeeld op basis van verklaringen van ooggetuigen en op grond van een foto die een geheime camera in de bank van de overvaller had genomen. 5 een man te zien met een onge veer even lange neus als Zimmer. Maar een neusdeskundige, die tijdens de nieuwe behan deling van de zaak door de rechtbank om ad vies ^vas gevraagd, verklaarde dat de neus van Zimmer niet identiek is met die van de man op de foto. Zimmer heeft recht op een schadevergoeding van tien mark voor elke dag dat hij onschuldig heeft vastgezeten. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer 8.000 gulden. DEN HAAG Het hoofd van de directie gevangenis wezen van het ministerie van Justitie, drs. J. J. J. Tul- kens (54), legt op zijn verzoek op 1 juni zijn functie neer. Dit heeft het departement van Justitie meege deeld. Onduidelijk is in hoeverre dit besluit te maken heeft met de beroering in het gevangeniswezen de laatste weken. Zowel drs. Tulkens als een woordvoerder van het ministerie van Justitie wilden geen inlichtingen verstrekken over de achter grond van dit besluit. „Ik wil het bij deze zakelijke mededeling houden," aldus de heer Tulkens in een reactie. In afwachting van de vervulling van de vacature die door Tul kens' vertrek ontstaat, .-mt de directeur-generaal jeugdbe scherming en delinquentenzorg van het ministerie, mr. W. H. van Hijlkema, vanaf heden de feitelijke leiding van de directie gevangeniswezen op zich. Zo mogelijk worden op zo kort moge lijke termijn nog andere tijdelijke voorzieningen in de beleids matige sfeer getroffen. Tot 1 juni assisteert drs. Tulkens zijn op volger bij het afwikkelen van de lopende zaken. Pagina 12Gezondheidstoestand drs. Tulkens mogelijke reden voor ontslag. Consumentenbond wil conflict met Frits Bom niet op tv uitvechten DEN HAAG De Consu mentenbond voelt er niets voor om het conflict met „Konsumentenman" Frits Bom vanavond in diens tv-programma uit te vech ten. Directeur Westendorp vindt dat Bom zijn uitla tingen eerst publiekelijk moet intrekken. Bom had in een brief, die mede na mens de leiding van de Vara was geschreven, aan de bond voorgesteld om in de rechtstreekse uitzen ding een gesprek te heb ben met directeur Westen dorp. Op voorhand is hij niet bereid zijn beschuldi gingen tegen de bond te rug te nemen. Bom heeft vorige week in het week blad Vrij Nederland de Consumentenbond ervan beschuldigd in de subsidie- greep te zitten van het mi nisterie van Economische Zaken. De bond zou daar om met zijn werk het be drijfsleven niet mogen schaden en bovendien zou de bond onaanvaardbare banden met bedrijven hebben. IJ 'ai (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De PvdA-mediaspecialist in de Tweede Kamer, Kosto, is zeer ontevreden over de wijze waarop minister irinkman van wvc opspringt met de door de Kamer aangeno men PvdA-motie over het zelfstandig optreden van de omroe- 'en op de abonnee-tv. Minister Brinkman ziet alleen een plaats foor de omroepen als leveranciers van programma's. Kosto leeft vandaag gevraagd een debat te houden naar aanleiding 'an de brief van de minister. Kosto liet gisteren in het midden If de PvdA-steun voor het derde net (wens van het CDA) ver- 'alt, als het Kabinet over de abonnee-tv niet wil toegeven. De nediaspecialist van het CDA, P. v.d. Sanden, is redelijk tevre- len over het kabinetsstandpunt over abonnee-tv, maar minder ver de manier waarop Brinkman zijn motie over het derde net dl uitvoeren. blgens minister Brinkman is een derde tv-net alleen aanvaard )aar indien onderzoek uitwijst dat de uitbreiding van de zend- ijd de kijkers-niet meer dan een tientje per jaar extra zal kosten, vinders komt de twintig i/ur zendtijduitbreiding op NED. 1 en 2 'P de tocht te staan. Volgens Van der Sanden is deze koppeling liet juist, omdat tot meer zendtijd in de middaguren al besloten hawas. Volgens minister Bbinkman biedt de Omroepwet geen ruimte ei mroepen zelfstandig te laten optreden op de commerciële abon s: iee-tv, zoals de PvdA-motie vraagt. De eigen identiteit van de Knmroepen is gebaseerd op een niet-commercieel omroepbestel 5cl,en op het voorkomen van een verstrengeling tussen omroepac- 5 iviteiten enerzijds en commerciële belangen anderzijds", zo laat is le bewindsman de Kamer weten. Tegen het aanleveren van ha irogramma's van de omroepen aan het bedrijfsleven bestaat B [een bezwaar. - >aS- 9: Spoedig studie over kosten derde tv-net Vulkaan actief De vulkaan Mauna Loa, een van de tal rijke vulkanen op Hawaii, heeft van morgen zijn reputa tie van meest actie ve vulkaan ter we reld bevestigd. Bo ven de krater ver schenen dikke rook- en stoomwolken terwijl in de grond trillingen werden waargenomen. De uitbarstingen van de 4.170 meter hoge berg zijn ove rigens traditioneel van korte duur. De laatste, in 1975, duurde precies een dag. De autoriteiten hebben bekendge maakt dat de bevol king geen gevaar loopt. De drukkerijen krijgen het weer drukker. Gelukkig melden ze dan ook een „opgaande lijn" in hun economische ontwikkeling en dat is goed nieuws. De Leidse Courant zou niets liever doen dan meer van die positieve berichten publiceren, maar zo zit de wereld nou eenmaal niet in elkaar. Maar hoe slecht het nieuws doorgaans ook is: het staat in elk geval goed gedrukt in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend b een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1