taliaanse winkeliers betalen wee miljard aan afpersers Aanslag verstoort energievoorziening in El Salvador Chileense junta arresteert activisten CDU behoudt meerderheid in Baden-Württemberg ITENLAND Ccidóc Commit Britse mijnstaking eist slachtoffer Explosie liina -erbetert "elatie apan Fransen trekken zich terug uit Beiroet t.g OPPOSITIE KONDIGT NATIONAAL PROTEST AAN MAANDAG 26 MAART 1984 PAGINA 7 ïieuw massagraf ïmbabwe jnden (RE In Zimbabwe is een e massagraf gevonden van guerrillastrijders die inder- jchten tegen het blanke min- dsbewind. Het graf is gevon- j Mount Darwin, op 130 kilo ten noorden van de hoofdstad Dit meldde het Zimbawese gsblad Sunday Mail. ns de krant zijn in een ondiep en minste 20 lijken gevonden troffen. Eerder deze maand ie de regering de ontdekking en massagraf, waarin zich de ijke resten bevonden van dan 4000 guerrillastrijders. Britse vorstin naar Jordanië LONDEN Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië is gisteren naar Jordanië vertrokken. Het vijf daagse bezoek was zaterdag op het laatste moment nog twijfelachtig ge worden als gevolg van een bomaan slag in de buurt van de Britse am bassade in de Jordaanse hoofdstad Amman. De Britse regering kwam naar aan leiding van de aanslag in spoedzit ting bijeen. Na een drie uur duren de vergadering werd besloten dat het koninklijke bezoek doorgang kon vinden. De extreme Aboe-Ni- dalgroepering heeft zich inmiddels verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Dodental brand Brazilië niet 86 maar 500 SAO PAULO Meer dan 500 mensen, voor het merendeel jonge kinderen, zijn eind vorige maand omgekomen bij een enorme brand in een krottenwijk in de Braziliaanse staat Sao Paulo. Dit is geble ken uit een uitgelekt rapport van een onderzoekscommissie. De brand was ont staan door een lek in een olieleiding die dwars door het bewoonde gebied liep. Het aantal slachtoffers is veel groter dan eerst was gemeld. Het officiële dodental was vorige maand op 86 gesteld. Nu is gebleken dat er minstens 508 doden zijn en misschien zelfs meer dan 700. De hit te van het vuur was zo groot dat ook beenderen en tanden zijn verast, waar door een groot aantal slachtoffers niet is gevonden. Kremlin wilde gezant Reagan niet ontvangen NEW YORK De Sovjet-Unie heeft kort ge leden geweigerd een Amerikaanse gezant te ontvangen die een speciale boodschap van pre sident Reagan aan Sovjet-leider Konstantin Tsjernenko wilde overhandigen, zo meldt de New York Times. Generaal Brent Scowcroft was twee weken geleden in Moskou en liet toen weten dat hij een brief van president Reagan voor Tsjernenko bij zich had, verge zeld van gezaghebbende commentaren. Vol gens het Amerikaanse dagblad kon geen ont moeting geregeld worden met de eerste man van het Kremlin, noch met hoge functionaris sen. Volgens het blad hebben de Sovjets op deze manier duidelijk willen maken dat zij de besprekingen in Genève niet willen hervatten, zolang de Amerikaanse onderhandelaars geen belangrijk gebaar maken. LONDEN Een Britse mijnwerker heeft giste ren een eind aan zijn leven gemaakt omdat zijn collega's hem hadden gedwongen te staken en hem hadden vernederd. Dit hebben nabestaan den van de overleden man gezegd. De 25-jarige Ian Tarren woonde samen in Peterlee, in het noorden van het land, met zijn verloofde Denise Atkinson, met wie hij in juni zou gaan trouwen. „De staking obsedeerde hem voortdurend. Hij kon het niet verwerken geen geld te hebben" al dus zijn verloofde. Volgens haar vader „probeer den zij een elektriciteitsrekening te betalen van 280 pond". Ian Tarren was uiteindelijk toch in staking gegaan nadat hij was vernederd door zijn collega's. De mijnstaking die op 12 maart begon, breidt zich geleidelijk uit ondanks oppositie in verschillende gematigder gebieden. Walesa niet naar Czestochowa WARSCHAU De leider van de ver boden vakbond Solidariteit, Walesa, heeft uit politieke overwegingen afge zien van een voorgenomen bezoek aan het pelgrimsoord Czestochowa waar hij „eremonnik" van de orde der Paulijnen zou worden. In een verklaring zei hij dat de hem toegedachte zuiver kerkelijke onder scheiding samenvalt met een pelgrims tocht van arbeiders van de werf in Gdansk naar de „Zwarte Madonna" en voorwerp van „politieke calculaties" was geworden. Vanwege de belangrijke geestelijke rol van de monniken van de Paulijnen als behoeders van het heilig dom van de „Zwarte Madonna" had hij besloten van het bezoek af te zien. Van onze correspondent Cees Manders) )ME Het verschijn- afpersing neemt in lië onrustbarende vor- :n aan. In bepaalde ge iden van het land (Si- ië, Calabrië en Campa- is het zelfs onmoge- een winkel, restau- nt of hotel te exploite- zonder op de een of dere manier met het sdrijf te maken te krij- n of er het slachtoffer n te worden. Italiaanse middenstand- ganisatie, de Concommer- die de meerderheid van kleine ondernemers ver- igt, tracht telkens weer de idac.ht van het publiek en autoriteiten op dit pro em te vestigen, maar een- udig is dit niet. De autori ten zeggen dat het met af- rsing best wel meevalt, ge- n het aantal officiële aan- ten dat wordt gedaan, is moeilijk een fenomeen afpersing in kaart te engen, omdat angst zo'n ote rol speelt. De midden standsorganisatie heeft onder haar 800.000 leden een en quête over afpersing gehou den. Daaruit blijkt dat de overgrote meerderheid liever niet praat over dit probleem. Slechts een enkeling heeft de moed er voor uit te komen dat hij slachtoffer van afper sing is geworden. Aan de hand van die enquête wordt het aantal afgeperste onder nemers in het hele land op tien procent geschat, bijna 150.000. Bij de politiebureaus komen echter veel minder aangiften van afperzing bin nen. Het behoort behoort nu een maal tot het karakter van de afpersing dat er niet over ge sproken wordt, met niemand, niet met de klant, niet met de vakorganisatie en helemaal niet met de politie. Een win kelier krijgt een telefoontje of een brief waarin hem dringend gevraagd wordt een „kleine bijdrage" te geven. Soms gebeurt dat mondeling. Soms krijgt hij een rekening voor iets wat hij nooit ge kocht heeft. In alle gevallen wordt hem duidelijk gemaakt dat het beter is te betalen om winkeldiefstal, brandstich ting of schade aan zijn per soon of zijn familie te voor komen. Bedragen De bedragen die maandelijks betaald moeten worden va riëren van een paar honderd tot een paar duizend gulden, al naargelang de vermoede omzet van de middenstander. De totale incasso van alle Ita liaanse afpersers bij elkaar wordt geschat op een kleine twee miljard gulden per jaar. Daar waar de georganiseerde misdaad zich met afpersing bezighoudt, krijgt de midden stander „bescherming" in ruil voor zijn bijdrage. Maar afpersing is nu zo'n wijdver breid kwaad geworden dat zo langzamerhand elke crimine le dilettant zich deze bron van inkomsten heeft eigen gemaakt, vooral daar waar de georganiseerde misdaad niet werkzaam is. In Rome, een stad die qua criminaliteit nog niet te ver gelijken is met Palermo of Napels, staat toch al zo wordt aangenomen zestig tot zeventig procent van de middenstand onder controle van afpersers. Dit gaat na tuurlijk niet altijd om bedra gen van duizend gulden per maand op straffe van brand stichting in de zaak, maar vaak om kleinere sommen in ruil voor een rustige nering gevrijwaard van diefstalletjes of beschadigingen. In het verleden hebben de bedreigde Romeinse onder nemers een anti-afpersings vereniging opgericht, die eni ge successen heeft kunnen behalen. Maar elke aanpak van dit probleem stuit op de angst voor vergeldingsmaat regelen van de kant van de afpersers. In Rome heeft de politie zelfs een speciaal tele foonnummer ingesteld dat middenstanders kunnen draaien om afpersingen of pogingen daartoe te melden. Alhoewel hen dan absolute anonimiteit wordt gegaran deerd is het succes niet ge weldig. Er zijn door de politie enkele tientallen afpersers gearresteerd, maar het delict is zo gemakkelijk en de kans gearresteerd te worden zo klein dat opengevallen plaat sen in de gelederen van de afpersersbendes snel weer worden opgevuld. Politie inschakelen Als in Nederland een winke lier aan een poging tot afper sing bloot staat, schakelt hij de politie in en deze zorgt dan voor de rest. Zijn Ita liaanse collega loopt veel minder snel naar de politie, omdat hij daar in de meeste gevallen niets mee opschiet. De Italiaanse politie houdt zich met ernstigere zaken be zig dan met een eenvoudige afpersing van de slager op de hoek door enkele vandalen. En met een aangifte bij de politie stelt de winkelier zich bovendien aan de ernstigste represailles bloot. De middenstandsorganisaties zien als oplossing voor dit toenemende afpersingspro bleem meer aandacht van de politie. Vooral de invoering van een wijkagent, die het vertrouwen geniet van de burgers en de problemen in de straat kent, is iets wat de middenstanders graag willen. Zij pleiten ook voor de instel ling van een speciale afper- singsrechter om snel en af doende tegen deze vorm van misdaad te kunnen optreden. In de Westduitse plaats Erlangen is gisteren een pijplijn geëxplodeerd, waarin gas van de Sovjet-Unie naar West- Europa werd vervoerd. De vlammen kwamen tot 200 meter hoog en de ravage was groot. Hoe de ontploffing kon ontstaan is nog niet bekend. PEKING De Japan- ee premier Yasuhiro takasone heeft in het jelopen weekeinde historisch bezoek bracht aan China, armee een einde iijct te zijn gekomen 4men aan de traditio- le rivaliteit tussen °(ide landen. Nakaso- ,p) rondde gisteren zijn lijiedaagse besprekin- dsn met de Chinese ders af. is dat beide lan- het eens zijn over de este internationale lagstukken. Voor inten- 'e veconomische samen- rking wordt de tijd nog t rijp geacht. Volgens kasone is het wantrou- n van het Japanse be- jfsleven om met China ;en te doen nog te groot, ide landen voeren ook rleg over het sluiten een nucleair verdrag, voorziet in het vreed- im gebruik van kern- ïrgie. Tegelijkertijd £>jkt de relatie tussen "iria en de Sovjet-Unie relh te verslechteren. De "n inese minister Wu Xue- n zei zaterdag dat de ^jet-Unie elk serieus ge- le ek uit de weg gaat. Ook iejbben de Chinezen voor eerst bezorgdheid uit- proken over de SS-20- tètten. krant ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr. 071- a uw krant wordt nog dezelf- s «fond nabezorgd. BONN Ondanks een klein verlies heeft de christen-democratische CDU de absolute meer derheid behouden bij de verkiezingen in de West duitse deelstaat Baden- -Württemberg. Grote win naar waren de Groenen, die er zelfs in slaagden de liberalen voorbij te stre ven. De CDU behaalde 51,9 pro cent, tegenover 53,4 procent in 1980. Dat betekent dat CDU- leider Spath ook de komende vier jaar weer alleen kan regé ren. De sociaal-democratische SPD behaalde met 32,4 pro cent precies hetzelfde resultaat als bij de vorige deelstaatver kiezing. De liberale FDP ging van 8,3 naar 7,2. Een geweldi ge sprong van 5,3 naar 8 pro cent maakten de Groenen. Ook bij de gemeenteraadsver kiezingen in Beieren, vorige week zondag, waren zij al flink vooruitgegaan. De royale winst van de Groe nen is des te opmerkelijker, omdat de partij in deze deel staat de afgelopen vier jaar vrijwel uitsluitend door onder ling gekrakeel in het nieuws is geweest. Zo keert van de zit tende Groene parlementariërs niemand terug. Ze zijn door de basis niet meer kandidaat ge steld of ze hebben gefrustreerd afgehaakt. Verder verzuimde de partij in drie kieskringen een kandidaat te stellen. An ders zou de score nog hoger zijn geweest. Woordvoerders van de partij wezen er gister avond op dat dit resultaat be wijst dat de Groenen geen eendagsvliegen zijn. „We zijn er in geslaagd een vaste kie- zersgroep op te bouwen. We zijn veel stabieler dan vaak wordt aangenomen", zei be stuurslid Reiner Trampert. Het verlies van de CDU is op vallend klein, omdat bij Duitse deelstaatverkiezingen de par tijen die in Bonn regeren vaak flinke klappen krijgen. Bonds kanselier Kohl (CDU) noemde de uitslag „een duidelijke be vestiging van onze politiek in Baden-Württemberg en in (Vervolg van de voorpagina) SAN SALAVDOR De verkiezingsdag begon met het uitvallen van de stroom in grote delen van het land, als gevolg van een aanslag door het ge wapende verzet. In de loop van de dag kwam de energievoorziening weer op gang. Maar in het oos ten van El Salvador en in delen van de hoofdstad was 's avonds echter nog geen electriciteit, waar door de stembureau's in het donker kwamen te liggen. Naast aanslagen zou de ver zetsbeweging ook zo'n 60.000 stembiljetten hebben buitge maakt. Op verschillende plaat sen trachtten zij met geweld de verkiezingen te beïnvloe den. Aanvallen werden uitge voerd op de twee belangrijkste wegen in het oosten van het land, de Panamericana en de kustweg. In de nacht van zaterdag op zondag maakten guerrillastrij ders zich meester van een vrachtwagen met stemmateri- aal voor de dorpen Santa Rita, San Rafael en Dulce Nombre de Maria. Al het materiaal werd verbrand. Gisteravond al kwamen de eerste beschuldigingen van fraude. De centrumrechtse De mocratische Alliantie ver klaarde dat met pistolen zwaaiende rechtse-extremisten vertegenwoordigers van ande re partijen uit een stembureau in Ilopango hadden verdreven. Ook hebben waarnemers vol gens de Alliantie gisterochtend vroeg in Sonsonate en Zacate- coluca stembussen gevonden, die vol zaten met stemmenbil- jetten voor de extreemrechtse D'Aubuisson. Mondale wint in geboorte- staat Hart TOPEKA De voormalige Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft zaterdag in de staat Kansas een nieuwe overwinning geboekt in de strijd om de presidentskandi datuur van de Democratische partij. Mondale kreeg 18 van de 37 afgevaardigden achter zich, Gary Hart 13, terwijl negerlei der Jesse Jackson met lege handen bleef staan. Hart heeft gisteren een overwinning be haald in Montana, waar overi gens minder afgevaardigden te „verdienen" waren. Volgens niet-officiële berekeningen heeft Mondale nu de steun van 649 gedelegeerden tegen 373 voor Hart en 72 voor Jackson. Het totale aantal afgevaardig den op de Nationale Conventie bedraagt 3933. Mondale en Hart voeren nu een felle cam pagne in New York, waar veel afgevaardigden te winnen zijn. BEIROET De Franse regering heeft za terdag aangekondigd dat haar troepen macht in de Libanese hoofdstad Beiroet zich binnen enkele dagen zal terugtrek ken. De Franse eenheden arriveerden eind sep tember 1982 in Beiroet, na de massamoor den in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatilla. De strijdmacht varieerde van 1100 tot 2000 manschappen. De Franse strijdmacht verloor in totaal 88 van zijn leden. Zo'n 100 Fransen raakten gewond. Bij een zelfmoordaanval met een vrachtwagen op 23 okto ber een Franse kazerne opgeblazen en kwamen 58 Franse soldaten om het leven. De laatste eenheden zullen op 31 maart hun gezag overdragen aan de Libanese strijdkrachten. De Amerikaanse, Britse en Italiaanse troepen zijn al uit Beiroet vertrokken. - j 1° Beiroet was het zaterdag, na twee dagen van De terugtrekking van de Franse troepen uit Beiroet ging gis eren gepaard met straatgevechten. waarbij 28 mensen de dcJxi von- '0n?le atsch®dstaferelen. Hier wordt een Frans militair omhelsd door den en zo-n 140 mensen gewond raakten, vrij ms een jonge inwoner van de Ras el Nabaa-wijk. "JITENHEER SANTIAGO De Chi leense militaire autoritei ten hebben zaterdag 12 linkse activisten aange houden. Het was het eer ste optreden van de mili tairen nadat vrijdag op nieuw de noodtoestand was afgekondigd. Opposi tieleiders hebben gewaar schuwd dat de arrestaties tot confrontaties met de regering zullen leiden. De noodtoestand werd op nieuw ingesteld na de Chi leense oppositie de bevolking had opgeroepen om morgen aan een nationaal protest deel te nemen. Om hun eis, het af treden van dictator Pinochet, kracht bij te zetten zou bin nenshuis met pannendeksels en potten moeten rammelen. Bij soortgelijke protesten wer den vorig jaar 60 mensen door de poltiie gedood. Maar tevens werd bereikt dat Pinochet en kele concessie moest doen. Hij werd gedwongen de staat van beleg, die sinds de bloedige staatsgreep van 1973 van kracht was, in te trekken. Een herhaling wil de Chileense junta voorkomen. De afkondi ging van de noodtoestand en arrestaties zijn bedoeld als in timiderende maatregelen, die de bevolking moeten afschrik ken. De Roomskatholieke aartsbis schop van Santiago heeft giste ren een beroep gedaan op de Chilenen terughoudendheid te betrachten in hun protesten tegen president Augusto Pino chet.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7