Landbouwberaad EG begint onder ongelukkig gesternte IN EN OM DE KAS Westland 19NU trekt weer meer bezoekers naar Honselersdi jk Consumentenonderzoek in vijf landen naar bloembollen LAND EN TUINBOUW CeidaeComfl/nt MAANDAG 26 MAART 1984 PAGINA Bollenstreek in opspraak De bollenstreek in het Hollandse kustgebied ten noorden van Leiden werd dezer dagen opgeschrikt door allerlei merk waardige uitspraken over haar voortbestaan. Een burgemees ter en een wethouder vertelden hun mening over de tóe komst van deze vruchtbare streek, waar de kruidige geur van wilde tijm en salomonszegel uit de duinen komt waaien en zich mengt met de aroma's van hyacinten en narcissen. Dat is romantiek. De werkelijkheid is anders. Lokale bestuurders in agrarische gebieden denken zoals ov al alleen in bouwvolumes, in grootsteedse uitbreidingen, in onafzienbare afzichtelijke bedrijfsterreinen en andere dyna mische eigentijdse aktiviteiten. Ze concurreren met andere dorpen en met andere hoogwaardigheidsbekleders. De stoere arbeid van de bollenkwekers, de sterke groei van de afzet van bolbloemen naar Amerika, de flinke aanwas van jonge kwekers, de uitstekende kwaliteit van de grond en de vak kennis en de ervaring van de bewoners, de nabijheid van mo derne veilingen, het wordt met schouderophalen aangezien. „De bollenstreek staat op het punt om te verdwijnen", zegt de wethouder van een dorp waar jarenlang hele nieuwe woon wijken leeg stonden.... „Wij willen een echt N.S.-station", zegt een collega van een ander dorp op 2 kilometer afstand, met de bijgedachte om achter een dergelijk statusbezit een soort groeistad te bouwen! Een aantal wijze mannen uit provincie, gemeenten, tuin- bouwvoorlichting en Kamer van Koophandel stelden een on derzoek in. Er werd met de werke'nde agrariërs en met het verdere bedrijfsleven gesproken, en het rapport dat ver scheen, heeft naast andere opmerkelijke uitspraken, de waar schuwende vinger opgeheven tegen de gemeenten om de bol- lengronden zoveel mogelijk te ontzien. Bollenkwekers wor den ook in toenemende mate bloemenkwekers en de wel vaart die vroeger alleen in de bollenexport was waar te ne men, heeft zich via de bollenteelt, de tulpenbroeierij en de bloementeelt verder over alle bewoners verspreid. In het licht van dit rapport (regionaal-economisch onderzoek, in dracht van het Provinciaal Bestuur Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en het Samen werkend Orgaan Bollenstreek) krijgen de uitspraken van deze lokale bestuurders een wrang smaakje. Een uitgeslapen raadslid vroeg zich af of het bouwen van veel woningen in deze streek het aantal eigen woningzoekenden deed dalen. Dat was een helder geluid. Kwekers van de bollenstreek vinden dat er stemming ge maakt wordt en dat deze uitspraken de voorboden zijn van aanslagen op hun bollenvelden. Gelukkig vinden zij de Pro vincie een beetje aan hun zijde. Vakmensen, die vaak met hun zoons in één bollen- of bloemenbedrijf hun brood verdie nen, zijn niet zo blij met deze verhalen, als zou de bollen streek ten einde lopen. Wat moeten zij doen? Sommigen vra gen zich af of ook burgemeesters niet uit het agrarisch milieu kunnen komen, zoals dat in Engeland en Duitsland meestal uitstekende resultaten geeft. Zitten er ook wel genoeg kwe kers in de gemeenteraden, zo vragen wij ons af. Want kwe kers hebben het altijd (te) druk met het vechten voor hun boterham, zodat ze geen tijd hebben om voor hun bestaan te vechten, als u begrijpt wat wij bedoelen....! Maar de bollen streek moet blijven! Waar koopt de gemiddelde Amerikaan zijn bloembollen? Aan welke kleuren geeft de Fransman de voorkeur? Wat zijn de beste verkoopkanalen als men bloembollen aan par ticulieren wil verkopen? Hoe hoog staan bloembollen op de Toptien in de diverse landen? Tot voor kort moest men het antwoord op deze vragen schuldig blijven. Maar dank zij een consumentenonder zoek in Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Enge land en de USA beschikt de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad in Hillegom nu over een stort vloed van waardevolle gege- Een consumentenonderzoek in vijf landen.dat was geen klusje dat even op een achternamiddag kon worden uitgevoerd. Het was een zeer omvangrijk karwei dat bo vendien flink in de papieren ging lopen. Als het bloembol lenvak de kosten allemaal zelf had moeten betalen, had men er nooit aan kunnen be ginnen. De afdeling Afzetbe vordering had dat bedrag nimmer kunnen ophoesten. Dank zij een royale subsidie van het Ministerie van Eco nomische Zaken kon het wel uitgevoerd worden. Min of meer onthutsend was wel het feit dat bloembollen voor tuinbeplanting lang niet zo hoog scoorden als men soms had aangenomen. In Amerika vonden slechts drie van de honderd ondervraag den de bloembollen een „must" voor de tuin. In En geland was het met 8 nau welijks beter, maar opvallend is weer de voorkeur van de Fransen voor bollen in de tuin: 44 van de 100 onder vraagden meenden dat bollen er gewoon bij hoorden. In Duitsland hield het met 15 op en in Nederland met..12 Natuurlijk hebben bloembol len ook heel sterke punten - vooral de vooijaarsbloeiers. Om te beginnen de vroege bloei en de fraaie kleuren. Het zijn voor veel mensen echt de herauten van het vooijaar. Van de kleuren is rood veruit favoriet. Van de Nederlandse tuinbezitters prefereert 45 deze kleur, van de Amerikanen zelfs 61, van de Britten 51, van de Fransen 67 en van de Duit sers 55 Geel doet het ook goed: Nederland 35 de USA 39, Engeland 51, Frank rijk 40 en West Duitsland 37 Rose is vooral in Frankrijk heel sterk „en vo gue". Waar koopt men de bollen? Dat ligt in elk land weer an ders. In Amerika worden veel bollen bij de mailorder- huizen gekocht, maar daar komt de supermarket in het stuk bijna niet voor, nl. 2 De gespecialiseerde zaadwin kels komen er goed uit in Engeland (21 Frankrijk (26%) en Duitsland (13%). Tuincentra blijken goede verkoopkanalen. In Neder land een percentage van 24, in de USA van 15, in Enge land van 24 en in Duitsland van 20. In Frankrijk is dit verkoopkanaal met een per centage van 6 van onderge schikt belang. Bollen in de tuin planten vraagt een zekere kennis. Die is beslist niet overal aan wezig. De Amerikanen zou den veel meer informatie op de verpakking willen zien. Veel waardering bestaat alom voor de tuinartikelen in de dag- en weekbladen en ook blijkt men veel inlichtin gen te halen uit tuinboeken. De kennis blijkt vaak v^n vader op zoon of van moeder op dochter over te gaan. Heel sterk is dat het geval in Amerika. Nederlanders zijn over het algemeen wijs ge worden door eigen ervarin gen en dat is ook in Duits land nog al eens het geval. Klachten hadden in hoofd zaak betrekking .op het niet kloppen van de beschrijvin gen, de hoogte van de bollen, etc. In de USA, Engeland en Frankrijk wijt men dat aan de kwaliteit van de bollen. Een deel is echter zo eerlijk het beschuldigend uitgesto ken vingertje naar zichzelf te laten wijzen. Universiteit 1 Amsterdam verliest 600 banei, AMSTERDAM Aan de UiJ versiteit van Amsterdal (UvA) zullen de komende vi jaar zeshonderd volledige ai beidsplaatsen verdwijnen. Rl kening houdend met het deej tijdwerk betekent dit een tij taal verlies van achthondei[ banen. Dit staat in het Rans voorwaardenrapport 1984-19» van de universiteitsraad. H? verlies van arbeidsplaatsen een gevolg van de bezuinigin gen van vijftien miljoen die 4 minister van onderwijs en \vï tenschappen de UvA heeft o| gelegd in het kader van q landelijke taakverdelingsopf ratie in het wetenschappeli onderwijs. Daarbij komt da voor de UvA nog eens een ei tra korting voor het lage sti dierendement aan deze un versiteit, zo staat in het ra Invallen bij ANC-leden in Mozambique MAPOETO Zwaargew pende Mozambikaanse politi mannen en leden van de ve ligheidsdienst hebben afgel pen weekeinde invallen g daan bij leden van het AN (Afrikaans Nationaal Congre in Mozambique. Dit is vern men uit ANC-bronnen. Bij die invallen zijn wapens beslag genomen, aldus de bronnen. Er zouden vier mei sen zijn gearresteerd. De mee te ANC-leden waren ni thuis, toen de politie bij hi aan de deur kwam. Volgei ombevestigde berichten w de Mozambikaanse politie 'z leen geïnterresseerd in wapei en niet in documenten of mei sen. Er zouden ook horloges! klokken in beslag zijn gen men die gebruikt konden wo den bij het maken van bon men. Marken gestolen bij bloemenhandelaar RIJNSBURG Uit een wi ning van een bloemenhande laar in Rijnsburg is in de nact van zaterdag op zondag ee bedrag van ruim tienduizen gulden aan Duitse marken g< stolen. De inbraak werd gf pleegd door het openbreke van een raam. Het gezin va de bloemenhandelaar lag ti dens de diefstal te slapen. De bloemen- en groente tentoonstelling Westland 19NU, die nu elk jaar in bloemenveiling West land te Honselersdijk wordt gehouden, is in middels uitgegroeid tot een fantastisch evene ment. Geen wonder, dat ook ditmaal het bezoe kersaantal dat van het vorig jaar (45.000) ruim schoots heeft overtrof fen. „Van het moment van de opening af liggen de aantal len vijf tot tien procent hoger dan vorig jaar", constateerde een tevreden Henk Barendse zondagmiddag tegen slui tingstijd. „We zullen de vijf tigduizend wel niet halen, maar het totaal zal tussen de 45.000 en de 50.000 liggen", schatte de voorziter van het organisatie-comité. Opvallend was wel dat men dit jaar meer bezoekers uit de Rotterdamse regio mocht be groeten dan andere jaren. Dit had alles te maken met het motto, dat deze maal aan de tentoonstelling was meegege ven: fleurig maritiem. En dit duidde weer op de nauwe be trekkingen tussen het West land als kweekcentrum van de vele natuurprodukten en Rotterdam als de plaats waar deze produkten worden inge scheept. Ook de officiële opening van deze show op vrijdagavond was aan dit thema gewijd. Via Scheveningen Radio voerde minister G. Braks, die de opening verrichtte, ge sprekken met chauffeur W. Vijfwinkel (van het Rotter damse vervoerbedrijf Sloot- maker) en kapitein M. Nauta van het schip „Norstar" van de North Sea Ferries. Als openingshandeling liet kapi tein Nauta een scneepshoorn horen, waarmee hij het sein gaf voor het openen van de tentoonstellingsdeuren. Een tentoonstelling, die vol ledig was afgestemd op het scheepvaartthema, dat dit maal als leidraad werd ge bruikt voor de wijze, waarop de vele bloemen, planten- en groentesoorten aan het pu bliek werden gepresenteerd. Zo werden zeven vijvers aan gelegd, waarin de vroegere en huidige manier van ver voer werden uitgebeeld. Er viel bijvoorbeeld nog een oude „Westlander" te bezich tigen: een schuit, waarmee de tuinder vroeger zijn produk ten naar de veiling bracht. In een andere vijver werden door enkele verenigingen modelvaartdemonstraties ge geven met op schaal gebouw de radiografisch bestuurde schepen. Ook het bloemen- en groen- tebinnencorso, gearrangeerd door Cock Veldhuis, was ge- neel in het teken van „fleu rig maritiem" ontworpen. In vergelijking met andere ja ren had de presentatie van dit corso een duidelijk verbe tering ondergaan. De corso wagens werden nu namelijk door de hele hal voortbewo gen, wat de show zeker ten goede kwam. De reacties, die de organisatie van de bezoe kers mocht vernemen, waren dan ook overwegend positief. Niet ten onrechte, want het is eigenlijk onvoorstelbaar, dat men elk jaar weer voor een mooiere en betere expostie kan zorgen, waarin zoveel mensen telkens weer aanlei ding vinden een uitstapje naar Honselersdijk te maken. Ook nu rijst de vraag, wat de bezoeker volgend jaar te wachten staat, want dat er dan weer een Westlandl9NU op de agenda staat is wel ze ker. Henk Barendse licht in dit verband al een tipje van de sluier op: „We moeten vooral aan de groente aandacht blij ven besteden. We denken, dat op dat gebied het aller laatste nog niet is bereikt en proberen dat verder uit te bouwen. Voorts blijft de for mule corso-stands-keuring en dergelijke gehandhaafd. Daarin kunnen we, door een ander thema te voeren, va riaties aanbrengen. Voor dat thema leven al wel enkele ideeën, omdat we al over en kele maanden met de voor bereidingen moeten begin nen. Nee, we zien er niet te genop om te proberen er vol gend jaar nog iets mooiers en beters van te maken". BRAKS: „NEDERLANDSE BOER NOG NIET ZO SLECHT AF" De arrangeurs hebben er alles aan gedaan om Westland19NU in de bloemenvei ling Westland te Honselersdijk, niet alleen fleurig, maar ook maritiem te maken. zeventien landbouworganisa ties uit noord-oost Nederland en de IJsselmeerpolders bijeen waren onder het motto „Bezui nigen OK Failliet nee dat de Nederlandse boeren, verge leken met hun collega's in de rest van Europa „niet eens zo slecht af zijn". Maar volgens Jaap van der Veen, voorzitter van het Landbouwschap, bete kenen de beperkende Euro- maatregelen dat de gemiddel de veehouder in ons land zijn inkomen ziet dalen met 10.000 gulden per jaar, grote bedrij ven zelfs met 20.000 gulden. Van der Veen: „Ik stel vast dat deze bedragen in geen ver houding staan tot wat voor an dere groepen in onze samenle ving nog acceptabel wordt ge acht. Even erg is, dat de super heffing de ontwikkelingen in onze melkveehouderij vijf jaar lang belemmert. Voor de con currentiepositie van ons land en de technische voorsprong die wij hebben opgebouwd, kan dat desastreuze gevolgen hebben". Iran ontkent Iraakse aanval op olietankers TEHERAN Een Iraanse mi litaire woordvoerder heeft gis teren ontkend dat er zaterdag vier olietankers zijn gezonken na een Iraakse aanval op het olielaadstation Kharg in het noordelijke deel van de Perzi sche Golf. Irak maakte zater dag melding van de aanval, die een gecombineerde actie zou zijn gewéest van de Iraak se marine en luchtmacht. Op het eiland Kharg worden bijna alle Iraanse olie-expor ten afgehandeld. Teheran heeft de afgelopen maanden diverse gedreigd de Straat van Hormoez aan de ingang van de Perzische Golf af te sluiten als Irak de olieverschepingen ver- Minister Braks bij de boze boeren: Hij kreeg een „overtollige koe" aangeboden. VS willen boekhouding Unesco doorlichten PARIJS De Amerikaanse regering heeft de Unesco formeel verzocht om medewerking bij een onderzoek naar de boekhou ding van deze VN-organisatie Dit is zaterdag bekend gemaakt door functionarissen van het Unesco-secretariaat. Vorige week was brand uitgebroken in het hoofdkantoor van de Unesco in Parijs. De VS hebben laten weten zich eind dit jaar uit de Unesco te zullen terugtrekken, als zij haar vermeende verkwistende be- stuursparkatijken niet wijzigt. Ook vindt de Amerikaanse rege ring, dat de Unesco teveel politieke invloed heeft. De VS betalen een kwart van het Unesco-budget. Aanhoudingen in Noordwijk Moederlandpartij wint Turkse gemeenteraads verkiezingen ANKARA De conservatie ve Turkse Moederlandpartij van premier Özal stevent af op een grote overwinning bij de verkiezingen voor gemeente raden, burgemeesters en pro vinciebesturen, die gisteren zijn gehouden. Van de ruim 35 duizend stemmen, gisteravond geteld waren, waren er meer dan 22.000 op de partij van de premier uitgebracht. Aan de verkiezingen deden zes partijen mee. Naast de drie partijen, die in het parlement vertegenwoordigd zijn (Moe derlandpartij, Nationalistische Democratische Partij en de Populistische Partij), deden gisteren ook drie andere par tijen mee, die bij de parle mentsverkiezingen van verle den jaar november niet mee mochten doen. De overigfe drie partijen zijn de Sociaalde mocratische Partij (Sodep), de partij van het Juiste Pad en de Welvaartspartij. Tijdens de verkiezingen zijn bij gewelddadigheden drie do den en 64 gewonden gevallen. Dit heeft het Turkse ministe rie van binnenlandse zaken meegedeeld. In Oostanatolië zijn 18 mensen aangehouden, omdat zij volgens de autoritei ten de verkiezingen hadden verstoord. NOORDWIJK De Noord- wijkse politie heeft diverse personen aangehouden in het afgelopen weekeinde. Zater dagavond werden bij controle vijf zwartrijders uit de laatste NZH-bussen richting Den Haag gehaald. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Zondagavond werd een inbre ker op heterdaad betrapt in een woning aan de Wetering- kade. Een buurvrouw zag hem naar binnen gaan en waar schuwde de politie. De 23-jari- ge Noordwijker, een goede be kende van de politie had 900 gulden en en gouden sieraden weggenomen. Hij is ingesloten. Vanmorgen vroeg omstreeks vier uur viel een groep van acht Rijnsburgers op de Paral- lelboulevard een patrouille van de politie lastig. De groep probeerde onder meer de poli- tie-auto de verplaatsen Met assistentie konden twee Rijns burgers, 24 en 28 jaar oud wor den aangehouden. Dit tweetal werd overigens al door de po litie gezocht vanwege onbe taalde boetes. LEIDEN Noteringen groente fruitveiling, 25 maart: andijvie: 225- 255; snijbonen: 1160-1520; prei: 89- 149; spinazie: 125-190; spruiten a: 296; spruiten b: 254; champignons kg.: 415-505; uien: 63-128; witlof: 240-325; sla: 34-55; raapstelen: 50; radijs: 40-62; selderij: 51-86. (Door onze correspondent in Brussel, Aad Jongbloed) BRUSSEL Na het misluk ken van de Top van Brussel is van cruciaal belang wat de mi nisters van landbouw, die van daag en morgen in Brussel bij eenkomen, voor. Europa in petto hebben. Aanvankelijk was het plan de voorwaardelij ke akkoorden, die zij vorige week in nachtelijke zittingen bereikten, formeel te bekrach tigen, maar dat zou alleen mo gelijk zijn als de Top daarvoor het groene licht zou geven. Maar door het mislukken van die Top moet alles weer eens overgedaan worden, met alle kans op nieuwe golven van ir ritatie. De ministers zitten met het probleem, dat de EG mogelijk de betalingen moet staken, in dien op korte termijn op een begroting van ongeveer 67 miljard niet ernstig bespaard wordt op de landbouwuitga ven, die met 42 miljard daar van verreweg het grootste ge deelte opslokken. Het tekort van de Gemeenschap wordt voor dit jaar al geraamd op ƒ5,1 miljard en dat bedrag kan niet weggewerkt worden als de landbouw-ministers niet alle besparingen, waar zij het in principe vorige week over eens waren, zullen doorvoe ren. Om de eerste kosten op te vangen heeft de Europese Commissie zoals elk jaar de lidstaten gevraagd voor de maand maart een dubbel over schot naar Brussel over te ma ken, totaal bijna 2 miljard be dragend. Het is de vraag of Groot-Brittannië, waarvan premier Thatcher wel gezegd heeft zich verzoenend ten op zichte van Europa te willen opstellen, dat dubbele over schot ook overmaakt. Ze heeft weliswaar de betalingen nog niet geblokkeerd een drei ging die de EG toch boven het hoofd hangt maar zij heeft het parlement in Londen ook niet verteld, dat zij het voor schot ten bedrage van 440 miljoen zal storten. Als de an dere landen wel de knip trek ken en Londen niet, dan is er nog niet direct een man over boord, want dan kunnen de betalingen doorgaan, maar als er inmiddels niet tot rigoreuze besparingen wordt overgegaan dan is in september de kas ge heel leeg. Ook Ierland heeft zijn proble men: De Franse minister van landbouw, Rocard, en de Eu ropese Commissaris voor land bouwzaken, Dalsager, zijn gis teren onverrichterzake uit Dublin teruggekeerd, waar zij het weekeinde probeerden de Ierse minister-president, Fitz gerald, tot een compromis over te halen. Verwacht wordt dan ook dat de Ieren vandaag aan de tweedaagse conferentie van EG-landbouwministers in Brussel beginnen met dezelfde eis die als tijdens de Top: een uitzondering voor Ierland als het gaat om de beperking van zuivelproductie. De Nederlandse minister van landbouw, G. Braks zei zater dag op een protestbijeenkomst in Wolvega, waar leden van SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6