^Gezondheidscentrum van samenwerking" Herman Brood speelt LVC plat Legermuseum volgende maand definitief dicht BH I CeidóeOowtont Lintje WETHOUDER BIJ OPENING WIJKCENTRUM STEVENSHOF Brochure tegen racisme op universiteit TOEKOMST PESTHUIS NOG ONZEKER Katwijk pleit voor doortrekken van Laan van Nieuw-Zuid Heksen Het Amsteltoneel voert zondag 1 april de kindermusi cal Het najaar van de heksen" in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats op. De stuk gaat over de avon turen van het meisje Veralint, dat zo graag op een be zemsteel door de licht wil vliegen. De voorstelling, die bestemd is voor kinderen van 6 tot 12 jaar, begint om drie uur. De musical is geschreven door Mies Bouhuys. De muziek is van Joop Stokkermans. Van links naar rechts Yvette Welssman, Ed Bauer en Jan Hendrik Verstegen in „Het najaar van de heksen". Rommelmarktloop De Bataven-Leiden houdt ook dit jaar weer de Rommel marktloop. Op het terrein van de Groenoordhallen wordt zondagochtend 1 april om elf uur gestart voor de afstanden 2, 5 en 10 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt3,50, kin deren tot en met 14 jaar oud moeten een rijksdaalder beta len. Iedereen die kans ziet zijn afstand af te leggen, krijgt daarvoor een medaille. Dansgroep De Canadese dansgroep de Danny Grossman Company treedt donderdag 29 maart in de Leidse Schouwburg op. Danny Grossman werd in San Francisco geboren. Hij begon zijn carrière bij de Paul Taylor Dance Com pany. Tevens is hij als danser en choreograaf verbon den geweest aan de York University in Toronto en in dezelfde periode was hij speciale gast van Rudolph Nureyev and Friends in Londen. Het optreden begint om kawrt over acht. Juniordansers De juniorengroep van het Nederlands Dans Theater treedt vrijdagavond 30 maart in het LAK-theater op. De groep zet drie werken op de planken en wel „Lieder ohne Wor- te", een choreografie van Hans van Manen op muziek van Felix Mendelssohn Bartholdy, „Stoolgame", een choreogra fie van Jiri Kylian op muziek van Arne Nordheim en „Jardi Tancat", een choreografie van Nacho Duato op mu ziek van Maria del Mar Bonet. Het optreden begint om half negen LVC In het LVC (Breestraat 66) wordt vanmiddag en woensdagmiddag een kledingworkshop gehouden van een tot vijf uur. Er zijn twee naaimachines aanwezig maar ook iemand die helpt als dat nodig is. Stoffen en garen moeten zelf meegenomen worden, deelname kost per middag 1 gulden. Inlichtingen bij Maaike Appel man tel. 146449. Duo De violist Mark Lubotsky en de pianiste Danièle Dechenne treden vrijdagavond 30 maart op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Het gaat hierbij opm het tweede concert in de cylus „Romantische vioolmu ziek". Op het programma staan werken van Brahms. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn bij het bu reau van K&O te koop. LEIDEN Zou het dan toch iets met leeftijd te maken hebben? Een willekeurige greep: het Haagse dertigers kwartet Golden Earring speelt uitverkochte vee- en veilinghallen plat en scoort en passant een nummer één hit (When the lady smiles), John Cale, 42 jaar inmiddels, toert door Nederland en weet zich bij ieder concert verze kerd van een volle zaal, en Herman Brood, die ook al menig mid-life crisis achter de rug heeft, en zijn reputatie als enfant terrible van de Ne derlandse rock 'n roll nog steeds eer aan doet, krijgt het voor elkaar om afgelopen vrijdagavond een volledig uitverkochte LVC aan z'n voeten te krijgen. Over crisis in de hedendaagse popmu ziek hoeven we het dan ook niet te hebben; die opvatting lijkt slechts van toepassing op de nieuwe trends en hypes waar de popliefhebbers te genwoordig mee geconfron teerd worden. Geruggesteund door een uit stekend spelende Wild Ro mance (David Hollestelle, gi- taar;c Gene Carlsberg, bas; Nico, drums en beide achter grondzangeressen en visuele blikvangsters Robbie Schmitsz en Alice Cooper) bewees Brood dat hij over ei genschappen beschikt die het predikaat Nederlands enige echte rock 'n roller ruim schoots rechtvaardigden: een bruisende combinatie van blues en rock'n roll, een zwe tende dynamiek, bijeenge houden door een gevoel voor performance waarover slechts weinig rockartiesten beschikken. Een aparte vermelding ver dient Hollestelle, het instru mentale gezicht van de groep. Op afstand ogend als een tweede Mink de Ville, wist deze gitarist een onge looflijk virtuositeit aan de dag te leggen. Met een mengeling van co vers en eigen nummers wis ten Brood en consorten het publiek in een twee en een half uur durend concert mee te slepen naar een hoog tepunt, en leek de conclusie, dat Herman Brood nu al een kleine legende is, niet onte recht. FRITS BRUINS MAANDAG 26 MAART 1984 PAGINA 3 Supermarkt geplunderd LEIDEN Bij een inbraak in een supermarkt aan de Lange- gracht is. in de nacht van vrij dag op zaterdag een grote hoe veelheid levensmiddelen weg gehaald. De dieven laadden de levensmiddelen in een aantal winkelkarretjes en verdwenen door de achteringang van het pand. Hoeveel precies is gesto len, is niet duideljk. Auto gesloopt LEIDEN Een aan de voor kant gedeukte auto die voor een garage aan de Roosevelt- straat stond om gerepareerd te worden, is dit weekeinde door onbekenden helemaal ge sloopt. Er werden deuken in geschopt en geslagen, de rui ten van de auto werden inge gooid en de lampen kapotge slagen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Accudief snel gepakt LEIDEN Een 27-jarige Lei- denaar heeft vannacht een 36- jarige Leidenaar na een korte achtervolging gepakt en aan de politie overgedragen. De 27-jarige man, een bewoner van de Vierde Binnenvest gracht, werd wakker en be merkte dat iemand onder de motorkap van zijn auto stond te rommelen. De man bleek een poging te doen de accu uit de auto te halen. De bewoner van de Vierde Binnenvest- gracht rende naar buiten en zette de achtervolging in toen de accudief er vandoor ging. Hij kon hem op de Geregracht pakken. Aan de Breestraat 113 „Mo ehuis Stam" gevestigd. Aan de Hansenstraat 38A is Z C. van Dooren, onderaann. 'p het gebied van timmer- en i mderhoudswerken, gevestigd. 11> Aan de Volmolengracht 27 A Economisch wel en wee is tevens onder de 2e handels naam „Kozijnko", de grooth. in kozijnen, glas, behang, verf, hout en inbraakbeveiligings- app., gevestigd. J. Springer, klh. in aard., groenten en fruit gevestigd aan de Atjehstraat 93, is ver plaatst naar de Lammen- schansweg 41. Aan de Rijnstraat 12-14 is de „Bunny. Club", cafébedrijf, ge vestigd. .EIDEN loorrijders aangehouden EIDEN De politie heeft dit weekeinde vee bestuurders aangehouden die na een ngeluk waren doorgereden. In beide geval- en konden aan de hand van verklaringen •Fan getuigen de aanhoudingen worden ver licht. Een 61-jarige Leidenaar reed zaterdag middag in een auto in de Marnixstraat. Hij (af, toen hij de Anna van Saksenstraat in- >ed, geen voorrang aan een 23-jarige be- uurder van een bromfiets. De bromfietser yam ten val en liep een pijnlijk linkerbeen De bestuurder van de auto bleek niet zekerd. Tevens beschikte hij niet over [en rijbewijs. Zaterdagavond reed een 20-ja- jge Leidenaar met zijn auto in de Hansen- aat tegen een boom en tegen een andere Even later reed hij op de Maresingel j lichtmast en een verkeerspaal omver. |jjj kon later in zijn woning worden aange- uden. Hij moest een bloedproef ondergaan. Een ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werd de heer H. Nieuwenburg zaterdagmiddag opgespeld in motel Sassenheim door burgemeester C. Goekoop. Nieuwenburg werd onderscheiden wegens zijn 50-jarig jubileum bij de firma R. Mosselman Zn. Leidenaar Nieu wenburg hij woont in de Rijndijkstraat begon in 1934 op 13-jarige leeftijd bij Mosselman als hulpje bij het met paard en wagen aan huis bezor gen van de groente. In de oorlog was hij actief bij de bevoorrading van de centrale keukens in Lei den. Na de oorlog richtte de firma Mosselman zich op de export van groenten naar onder meer Ame rika en was Mosselman bijna dagelijks alleen onderbroken door de periode dat Mosselman een winkel aan het Levendaal had en Nieuwenburg daar achter de toonbank stond op de Leidse groenteveiling te vinden. Nu is hij nog steeds voor Mosselman op de veiling werkzaam. LEIDEN „In tegenstel ling tot wat vaak gedacht wordt, vinden ook in de' universitaire wereld racis tische incidenten plaats". Dat stelt het 'Breed plat form Leiden tegen fascis me'. Om die reden wil men een brochure samen stellen met aanbevelingen hoe de universiteit derge lijke tendenzen kan te gengaan. Tevens hoopt het platform een discussie binnen de universiteit op gang te brengen over het onderwerp racisme. Via een stencil dat wordt verspreid op plaatsen waar veel buitenlandse studenten komen, wordt momenteel een oproep gedaan om mee te werken aan de brochure. Gevraagd wordt om schrifte lijk te melden wanneer men slachtoffer is geworden van racistisch gedrag of -uitlatin gen van docenten of mede studenten. Het initiatief tot de brochure is genomen door een aantal studentengroepe ringen. Directe aanleiding was voor hen onder meer het verschijnen van een racis tisch gedicht in de studente nalmanak van vereniging Minerva. De studentengroe peringen willen hiermee bij dragen aan de actiemaand tegen racisme en fascisme die het Breed platform bin nenkort gaat houden. LEIDEN Het Konink lijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum 'Generaal Hoef er', gevestigd in het Pesthuis in Leiden, sluit volgende maand definitief zijn deuren. Dan wordt een begin gemaakt met de verhuizing van de collec tie naar Delft waar zich al een gedeelte van de ver zameling bevindt. De rijksgebouwendienst, die het monumentale Pesthuis van de gemeente Leiden huurt, heeft per '85 de huur van het gebouw op gezegd. Welke bestem ming het monument daar na krijgt, is nog niet dui delijk. Voorlopig is het plan er enkele afdelingen van de directie civiele werken in onder te bren gen. In 1980 stemde de minister in met de verhuizing van het le germuseum naar het Arma mentarium aan de Korte Geer in Delft. Dit uit 1692 dateren de Delftse gebouwencomplex had vroeger de functie van ar senaal van de Staten van Hol land en is eigendom van het ministerie van defensie. Sinds enkele jaren is men bezig met de restauratie van het Arma mentarium die in begin '86 naar verwacht voltooid zal zijn. De verhuizing van de col lectie van het legermuseum uit Leiden heeft dan ook in fasen plaats. Tot de verhuizing van Leiden naar Delft werd beslo ten om de collectie van het museum te concentreren. Het Pesthuis gaat, wanneer het leegkomt, voorlopig onder dak bieden aan civiele wer ken. Het uit 1659 daterende gebouw verkeert in enigszins bouwvallige toestand en hoe wel het op de rijks-monumen tenlijst staat, ziet het er niet naar uit dat binnen afzienbare tijd geld voor restauratie be schikbaar komt. De kosten van restauratie worden ge schat op vijf miljoen gulden. Voor het Pesthuis zijn echter nog meer gegadigden. Zo is de rijksgebouwendienst op zoek naar een opslagplaats voor BKR-kunstwerken, niet alleen de gemeente Leiden maar ook de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam staan hiervoor op de nominatie. De BKR-kunst is nu nog ver spreid over Nederland opge slagen. Het opslaan van de verzameling in Leiden is daar om aantrekkelijk omdat ver wacht wordt dat de rijksge bouwendienst in dat geval de kosten van restauratie van het Pesthuis voor haar rekening zal nemen. Een andere gega digde voor het Pesthuis zou de Stichting Grafisch Museum zijn die ook nog op zoek is naar een onderkomen. JU RAAD VAN STATE - EN HAAG/KATWIJK )p het moment dat de provin- e begint met de aanleg van e secundaire weg 4 (vermoe- elijk in '86) zou in Katwijk egonnen moeten worden met et doortrekken van de Laan an Nieuw-Zuid. Alleen dan, - o betoogde vrijdagmorgen ethouder J. Bergman van de adplaats bij de Raad van Sta- ontstaat er een logisch ver- olg van de nieuwe weg rich- ,ng kust. Het verlengen van Ie Laan van Nieuw-Zuid is ok nodig als derde invalsweg ie het nog steeds groeiende verkeersaanbod op de Hoor- neslaan en Zeeweg moet ont lasten. Het doortrekken van de Laan van Nieuw-Zuid is een lang gekoesterde wens van Kat wijk. Het provinciaal bestuur weigert echter hiermee ak koord te gaan. Vandaar dat Katwijk zich had gewend tot de Raad van State. Provincie en de adviseur van de Raad van State zijn een andere me ning toegedaan dan de ge meente Katwijk. Beiden zien meer in een goedkopere re constructie van de Zeeweg en vrezen aantasting van het na tuurgebied door het doortrek ken van de bedoelde laan. Wethouder Bergman hield een krachtig pleidooi voor de Kat- wijkse zaak, waarbij hij de aantasting van natuurgebied en verlies van agrarische grond met klem bestreed, ter wijl reconstructie van de Zee weg zou leiden tot een onaan vaardbare aantasting van de karakteristieke waarden van deze weg en een verschuiving van de problemen. De wethou der werd bijgevallen door VVV-directeur K. Verplancke. zet. Er volgde een flinke ver bouwing om de lokalen ge schikt te maken voor het ge bruik als gezondheidscen trum. Deze operatie kostte 240.000 gulden. In het ge zondheidscentrum gaan zes mensen aan het werk: twee huisartsen, een maatschappe lijk werkster, een bejaarden werker, een wijkverpleeg kundige en een administra tieve medewerker. Volgens een woordvoerder van de gemeente is hier niet sprake van een noodhuisves- ting van het gezondheidscen trum, maar van „een eerste" huisvesting. De bedoeling is dat later in de nieuwste Leidse wijk een definitief onderkomen voor het ge zondheidscentrum zal wor den gebouwd. Maar dat kan nog wel vijf of tien jaar du ren, want het is afhankelijk van het tempo waarin de Stevenshof wordt volge bouwd. Als Leiden maar weinig subsidie voor de wo ningbouw krijgt, zal de be hoefte aan een voorziening als het gezondheidscentrum kleiner zijn dan als de wijk binnen enkele jaren wordt volgebouwd. Dat laatste is overigens uitgesloten. U)a bijna dertig jaar trouwe dienst heeft P. van Egmond zaterdagmiddag afscheid genomen van de udentenvereniging Minerva. De in Leiden geboren en getogen 61-jarige Piet van Egmond ging in U 55'bij Minerva aan de slag. azijn schoonvader kwam hij in het studentenleven terecht, nadat hij eerst bakker was. Hij begon Jet het afruimen van de tafels en het sluiten van de gordijnen, en klom op tot wat wordt genoemd Ie oudste bediende" bij Minerva. Dat er in die 30 jaar wel het een en ander is veranderd, liet Van imond onlangs weten in Correl, het verenigingsblad van Minerva. Was vroeger alles even netjes I opgeruimd, als hij 's morgens binnenkwam, „nu is het een hele rotzooi". „Als je die oude foto's ikijkt, hoe het allemaal glom. Vroeger zat iedereen te lezen en als er een glas om viel, werd al er "n stilte verzocht. Nu staat iedereen maar te schreeuwen en te roepen aan het buffet". Is eerbewijs werd Van Egmond zaterdag een receptie aangeboden. Hij werd per koets van huis - >gehaald, om in de sociëteit aan de Breestraat zijn afscheidsfeest te vieren. joden Door een haalmodel van een mo- in beweging te zetten, !t wethouder P.H. JKoute zaterdagmorgen et wijkgezondheidscen- nim in de Stevenshof ge in in teft iend. Ie wethouder wees erop dat imenwerking binnen de lijn in de gezondheids zorg tot aanzienijke bespa- a ngen leiden, omdat er door atiënten minder een beroep órdt gedaan op de tweede u n (specialisten, ziekenhui- 1 in). „Maar van nog groter «elang is dat kwaliteit van iz e zorg voor de patiënt door ae samenwerking tussen alle etrokkenen wordt verbe- ird. En als samenwerking ej^eligie is, dan is het wijk- ezondheidscentrum wel de impel. Het is de plaats waar e e samenwerking gestalte rijgt merkte Schoute op. "*■- d De wethouder zei verder dat r'aan het gezondheidscentrum ilook" een fysiotherapeut zal I vioiden toegevoegd. Het Zie- kenionds Leiden en Omstre ken heeft daar inmiddels toe besloten. De bedoeling is verder dat volgend jaar een apotheek „in deze uithoek van Leiden zal worden gere aliseerd", aldus de Schoute. Nu is er alleen nog maar een uitdeelpost. Het gezondheidscentrum is ondergebracht in noodloka- len, die in de Merenwijk door een school werden ge bruikt. Na een wat moeizaam en met veel vertraging ver lopen transport de houten lokalen bleken breder dan sommige wegen in de Leidse binnenstad, maar door wat paaltjes uit de grond te ruk ken naaide men uiteindelijk de plaats van bestemming werden lokalen in de Ste venshof aan de Petronella Moensweg weer in elkaar ge- Wethouder Schoute opende het gezondheidscentrum door een molen in beweging te zetten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3