IÏTÏÏ71 TAFEL Yerolme werd door overheid opgeofferd £e (haOowum ICTO tegen „politiek misbruik' Handtekeningenactie voor Sölle Paus vraagt katholieken kerkelijke leer over huwelijk te eerbiedigen Beeld en bloemen bij ambassade VS besluit van herdenking Romero CONCLUSIE NA EEN WEEK VERHOREN: 'ttl weer II fl3"£eklóe(3omant ACHTERGROND Ccidoe Gomant MAANDAG 26 MAART 1984 PAGINA Theo Palstra voorlichter pausbezoek De r.-k. kerkprovincie heeft een project-opdracht gegeven aan Theo P. M. Palstra uit Leidschendam voor de voorbereiding, regeling en afwik keling van het pausbezoek aan Ne derland en wel op het gebied van publiciteit en organisatie. Het bezoek zal zijn in mei 1985 als onderdeel van het bezoek aan de Benelux. Palstra, oud-medewerker van onze krant, was vanaf 1 augustus 1967 in dienst van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale NJHC als hoofd voorlichting en publiciteit. Per 1 april vestigt hij zich zelfstandig. Het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) heeft een dringend beroep op parochie besturen en kerkeraden gedaan om tijdens de actieweek tegen kernwa pens (begin mei) de kerkgebouwen niet open te stellen voor kerkwa- ken, maar alleen voor stille medita tie. Door aparte kerkdiensten kun nen de kerkgebouwen als politieke actiecentra misbruikt worden. Verder raadt het ICTO de kerkbe sturen aan de voorstellen voor ker- kwaken nauwlettend te beoordelen op de politieke bedoelingen en con sequenties ervan. Het ICTO rea geert hiermee op de toezegging van kerkelijke leiders om het plan voor kerkwaken stijdens de actieweek in eigen kring te bespreken. Door de recente „omstreden" syno debesluiten hebben de kerkelijke leiders meer speelruimte gekregen om kerkgebouwen in te schakelen voor politieke acties tegen de even tuele plaatsing van kruisvluchtwa- pens, aldus het ICTO. Een blokka de van Woensdrecht is nog niet openlijk veroordeeld. Het ICTO spreekt in dit verband van brood roof, door intimidatie van bouwon dernemingen, die eventueel een democratisch genomen besluit hel pen verwezenlijken. „Kerkwaken en klokgelui ter ondersteuning van een FNV-werkstaking in de actie week schijnen inmiddels al accep tabel te zijn voor kerkelijke lei ders," aldus de oproep aan paro chie- en kerkeraden. Het comité „Christelijke rechten in de kerk" in de Duitse Bondsrepu bliek is een handtekeningactie be gonnen voor Dorothee Sölle. Te vens heeft het comité bij de voor zitter van het bestuur van de Evan gelische Kerk in Duitsland (EKD), bisschop Eduard Lohse, geprotes teerd tegen de „grove manier, waarop de theologe binnen de Evangelische Kerk wegens haar rede voor de assemblee van de We reldraad van Kerken in Vancouver in discrediet wordt gebracht". Aan de EKD wordt gevraagd, of zij „de oecumene in praktijk wil brengen met de overneming van rooms-ka- tholieke tuchtmaatregelen". Het comité „Christelijke rechten in de kerk" werd in 1979 door de hoogleraren Walter Jens en Nor- bert Greinacher opgericht, nadat de Duitse bisschoppen op instigatie van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer de theoloog Hans Küng zijn leeropdracht aan de uni versiteit van Tiibingen hadden ont nomen. Het comité heeft meer dan zevenduizend leden. Dorothee Sölle uitte vorig jaar in Vancouver scherpe kritiek op de kerk, de christenen, de Duitse sa menleving en de NAVO. De EKD heeft zich diverse keren van haar toespraak gedistanciëerd. Eind vo rig jaar begonnen vier predikanten uit Flensburg een handtekeningen actie tegen de theologe, omdat zij een dwaalleer zou verbreiden. Paus Johannes Paulus II heeft de katholieken van de hele wereld gisteren opgeroe pen de kerkelijke opvattin gen over huwelijk en gezin te eerbiedigen. Hij deed dat tij dens een plechtige hoogmis, op het St.-Pietersplein ter ge legenheid van het „feest van de gezinnen", dat de katho lieke kerk gisteren in het ka der van het Heilig Jaar vier de. De paus betreurde het, dat men „in sommige rijke lan den" zodanig anders was gaan denken over huwelijk en gezin, dat daar „een dege neratie van deze waarden" had plaats gevonden. Maar de kerk hield aan huwelijk en gezin onverkort vast. „Het gezin is het hart van de kerk", verklaarde hij met grote nadruk. Zoals de paus de laatste jaren al meermalen gedaan heeft, sprak hij ook nu weer een krachtige ver oordeling uit van zaken als abortus, kunstmatige geboor tebeperking en „onechte" liefde. Liefde moet volgens de paus altijd „echtelijk, to taal, trouw en exclusief" zijn. „Tot aan de dood". Liefde be hoort ook gericht te zijn „op het scheppen van nageslacht, van nieuw leven, op te dra gen aan Jezus Christus". Hoogtepunt van de plechtig heid op .het St.-Pietersplein was de toewijding van de we reld aan Maria, de moeder van Jezus. De paus deed dat geknield voor het befaamde madonna-beeld van Fatima, dat speciaal voor deze gele genheid uit Portugal was overgevlogen. Het beeld, een houtsnijwerk van een meter hoogte, was naast het altaar gezet, „om een gezinssfeer op het plein te creëren", zoals de paus het uitdrukte. Aan de voeten van dit met witte le lies versierde beeld sprak hij een lang en vurig gebed uit. Daarbij smeekte hij de ma donna om de mensheid te verlossen van alle kwaad. „Bevrijd ons van de honger, van de oorlogen, van de nu cleaire oorlogen, van de ver schrikkelijk zelfvernietiging, van de haat en van de on rechtvaardigheden in de we reld". Op het plein waren ongeveer honderdduizend mensen aan wezig, velen uit het buiten land, onder meer uit Neder land en België. Tijdens de mis boden verschillende echtparen aan de paus ge schenken aan die verband hielden met de landen of streken waar ze vandaan kwamen. Het feest voor de gezinnen werd zondagmid dag voortgezet in de Paulus VI-zaal met tienduizend echtparen uit vele landen. Echtparen uit de hele wereld vertelden de paus en de zaal hoe zij huwelijk en gezin er- vaarden en legden een getui genis af van de waarde van de vergiffenis in hun leven en in hun omgeving. De bij eenkomst die een tamelijk ongedwongen karakter had, werd afgewisseld met een to neelstuk (geschreven door de paus zelf) en een balletuit voering met als thema „de verlossing". In een slottoespraak herhaal de de paus nog eens zijn op vattingen over het gezin en het huwelijk. Na een jubile um gewijd aan de werkenden (vorige week) en aan het ge zin (gisteren) is het over drie weken (11 tot 15 april) de beurt aan de jeugd met het „festival voor de jongeren", dat vijf dagen zal duren en tienduizenden jonge mensen uit de hele wereld naar Rome zal brengen, ook uit Neder land. Aanvankelijk werd uit Rome de deelneming van slechts een tiental Neder landse jongeren gemeld, maar het aantal blijkt groter zijn, nu uit de bisdommen Rotterdam en Roermond rei zen naar Rome zijn georgani seerd, waaraan enkele tien tallen jongeren zullen deel nemen. Ook de bisdom van Rotterdam, mgr. Bar, die dan in Rome zal zijn ter begelei ding van een militaire bede vaart, zal aan het festival deelnemen. Aan het eind van een stille tocht door de Haagse binnen stad, ter herdenking van de vier jaar geleden vermoorde aartsbisschop Romero van San Salvador, is bij de Ame rikaanse ambassade aan het Lange Voorhout een beeld van de gekruisigde campesi- no geplaatst, het symbool van de arme boeren in Midden- Amerika. Rond het beeld werden bloemen gelegd door de naar schatting vijftien honderd deelnemers aan de demonstratie. Hiermee eindigde tevens een 24-uurs wake van gebed en vasten die vrijdag om half vier 's middags was begon nen. Het grootste deel van de activiteiten vond zaterdag plaats in de Grote Kerk, waar vanaf elf uur 's mor gens een informatiemarkt werd gehouden, 's Middags woonden honderden belang stellenden een kerkdienst bij, waarna de demonstratieve stille tocht naar de ambassa de vertrok. Dit bezoek vormde het hoog tepunt en tevens de afsluiting van de landelijke herden- kingsweek voor de op 24 maart 1980 vermoorde aarts bisschop Oscar Arnulfo Ro mero. Aan de demonstratie van zaterdag zijn tal van vie ringen, gebedswaken en stille tochten voorafgegaan, die door verschillende kerkelijke organisaties, christelijke be wegingen en solidariteitsco- mités in het hele land wer den georganiseerd. Afgevaar digden daarvan zijn dit weekeinde massaal naar Den Haag gekomen om de Rome- ro-week daar af te sluiten. Als thema voor de herden king van dit jaar was geko zen voor: „Volk en kerk op weg naar bevrijding in Mid- den-Amerika; voor het recht op zelfbeschikking en tegen militarisering van de regio". Aartsbisschop Romero is de bekendste martelaar gewor den van de tienduizenden in Midden-Amerika. In zijn laatste preek, de dag voordat hij werd vermoord, zei hij: „Wij, de kerk van Jezus Christus, komen op voor de rechten van God in deze we reld, voor de rechten van de mens. De kerk van Christus kan niet zwijgen. Zij verkon digt de vrijheid en de waar digheid van de mens". De stoet van vijftienhonderd deelnemers aan de Romero-herdenking passeert de Parkstraat in Den Haag op weg naar de Amerikaanse ambassade. Gebakken lever met appel en ui. rode koolsalade en aardappelen ananasla Nodig voor twee personen: 150 g lever, 30 g magarine, zout, peper, 1 appel (Gol den Delicious), 1 grote ui, paar dunne plakjes ontbijt spek; 350 g rode kool, 1 volle le pel rozijnen, zout, 3 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, pe per, suiker, paprikapoeder, 1 lepel olie, bieslook; l/z tot 1 kg aardappelen; Vt liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2 schijven ana nas. Snijd de lever in dunnne plakken en bak die in twee derde van de margarine in circa vijf minuten bruin en gaar. Strooi er tijdens het bakken zout en peper over. Temper het vuur, leg de le ver op een warm bord en houd dat warm op de pan met kokende aardappelen. Bak in het overgebleven vet de geschilde, geboorde en in schijven gesneden appel gaar en leg de stukken middenop de lever. Bak vervolgens dunne ui-ringen in dezelfde pan tamelijk langzaam bruin en gaar, doe er zonodig de achtergehouden margarine bii. Bak op het laatst het kleiner gesneden spek met de ui-ringen mee en leg dit mengsel naast de appel op de lever. Maak de jus met wei nig water af. Kook fijngesneden rode kool met gewassen rozijnen en zout tien minuten in weinig water en laat haar afkoelen. Mengeen sausje van yog hurt, azijn, peper, suiker, pa prikapoeder en olie en schep er de uitgelekte kool en ro zijnen door. Strooi fijnge knipte bieslook over de sala de. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk. Schenk wat hete melk bij dit papje en doe het mengsel in de pan. Laat de vla al roerende even koken, voeg van het vuur de overige koude melk toe. Laat de vla koud worden en meng er de in stukjes gesneden ananasschijven door. JEANNE DEN HAAG „Was Economische Zaken er bewust op uit om Verol- me kapot te maken?" „Dat is misschien wat te sterk uitgedrukt". Een fragment uit één van de verhoren die de Kamer commissie RSV deze week hield over de jaren 1965-1971. De jaren waarin de fusie van de werven Verolme en Rijn-Schelde werd voor bereid. Het fragment komt uit een dicussie tussen het commis sielid Maarten Engwirda (D'66) en de toenmalige fi- nancieel-directeur van Ver olme, Schwencke. Het mar keert de houding van de overheid begin 1970. Men wil van Verolme en zijn proble men af. Problemen die, zo kan na een week verhoren geconcludeerd worden, voor een groot deel door de over heid zelf zijn veroorzaakt. De ellende voor vadertje Staat begon in juni 1967. Ver olme klopt dan op het minis terie van economische zaken aan voor het ontvangen van een krediet op de bouw van een mammoetdok. Een dok waarin supertankers gerepa reerd en gebouwd moeten kunnen worden. Alhoewel de plannen nog enkele keren veranderen komt de kredie taanvrage uiteindelijk uit op 75 miljoen gulden. Tot die tijd had men op het ministerie nog nooit scheeps bouwers aan tafel gehad die om steun vroegen. Men dopte zijn eigen boontjes in die da gen. Omdat het ministerie niet goed wist wat het met het pleidooi-Verolme aan moest, werd advies gevraagd. Het bureau CIVI bracht een positief advies uit, de Natio nale investeringsbank (NIB) ook, zij het met reserves. Erg zwak De NIB was namelijk tot de conclusie gekomen dat de fi nanciële basis van Verolme erg zwak was. Er was geen werkkapitaal. De bank stelde dan ook dat Verolme neven activiteiten moest afstoten om zijn balans te verbeteren. Verder moest hij winsten in het bedrijf stoppen en niet la ten wegvloeien naar zijn werf in Brazilië. De waarschuwing van de NIB werd echter in de wind geslagen. Onder de indruk van Verolme's grootse plan nen, én zijn persoonlijke en thousiasme, werd over de te optimistische blik van hem inzake de financiële kant de van de zaak heengestapt. Ook door de toenmalige mi nisters De Block (Economi sche Zaken) en Witteveen (Financiën) zoals zij zelf deze week toegaven. De zaak wordt echter nog er ger gemaakt. Op de ministe ries trapt men in aangekon digde plannen van de andere werven om ook een groot dok voor de reparatie van mammoetankers te gaan bou wen. Plannen die niet eens op papier staan en alleen zijn gemaakt om Verolme te dwarsbomen, met name bij de scheespreparatie. Na eindeloos getouwtrek en gesprekken over samenwer king tussen alle betrokkenen, besluit de overheid medio 1968 Verolme zijn dokkrediet te geven. Onder één voor waarde: hij moet de andere werf die grote schepen bouwt, de NDSM in Amster dam, overnemen. Deze eis formuleert minister De Block ook in een brief, iets waarvan hij vorige week zei zich niets meer te kunnen herinneren. De zaak zou door zijn directeur-generaal indus trie Van Alphen de Veer ge regeld zijn onder druk van de Amsterdamse lobby. De NDSM stond financieel zwak en er dreigde verlies van werkgelegenheid. Lening Om Verolme in staat te stel len de NDSM over te nemen leende de overheid hem nog eens dertig miljoen gulden, bovenop het gevraagde dok krediet. Over de lening gaf de NIB geen advies. Men kreeg daar de tijd niet voor omdat de NDSM als beurs- fonds niet in elkaar mocht zakken. Besluiten werden in vliegende vaart genomen. „Wij zijn overrompeld", al dus de NIB-dirëcteur uit die dagen, Maas. „Het was een dubbeltje op zijn kant. Wij waren zeer aarzelend". Ook bij Verolme was men op de hoogte van de zwakke positie van de NDSM, maar in de euforie over het verkregen dokkrediet nam men dat op de koop toe. Hopende op be tere tijden. Dit ondanks de erkenning van Schwencke dat Verolme sinds 1963 geen schip meer met winst behan deld had. Het nemen van meer risico's bleek ten onrechte. Verolme klopt begin 1969 weer bij de overheid aan. Het mammoet dok blijkt veel meer te kos ten dan gedacht terwijl bij NDSM op de bouw van tan kers grote verliezen worden geleden. De verliezen zijn geen vier, maar veertig mil joen gulden. Verolme lijdt ook zelf verliezen op de bouw van tankers voor Esso. De werf vraagt nog eens 25 miljoen gulden. „Deze risico's waren niet voorzien", aldus Maas deze week. De reactie van de overheid is keihard. Voor nieuwe steun wordt geëist dat Verolme zelf opstapt, het bedrijf onder cu ratele komt en de overheid toezicht gaat houden op aan te nemen orders. Verolme lijdt in die dagen een half miljoen gulden verlies per dag. „Hij had gefaald"^ aldus een gehoorde deze week. „Het in hem gestelde ver trouwen bleek niet terecht", aldus De Block. Onderzoek De overheid besluit tot het instellen van een onderzoek naar de positie van Verolme. Langman en Biesheuvel wor den daarvoor aangezocht. Verolme staat financieel met de rug tegen de muur (ook de banken lenen hem niets meer) en gaat akkoord met het onderzoek en de gestelde voorwaarden. Langman en Biesheuvel ko men eind 1069 met een rap port over Verolme. De werf kan blijven bestaan als de overheid er 130 miljoen gul den insteekt, eventueel met 40 miljoen gulden als aande lenkapitaal. Het rapport van de heren verdwijnt binnen een dag in de laden van bu reau's op enkele Haagse mi nisteries. De Block laat vlak voor zijn aftreden wel blijken er niet veel in te zien, maar is er niet écht meer bij. Zijn op volger ad-interim Witteveen (ook minister van financiën), teruggeroepen van vakantie, zegt „nee" tegen extra steun en helemaal tegen de deelna me in het aandelenkapitaal. Hij wil af van het Verolme- probleem. Het moet maar door het bedrijfsleven (lees andere werven en de ban ken) opgelost worden. Zon der slag of stoot gaat de mi nisterraad daarin mee. Fail lissement of surséance van betaling van Verolme wordt afgewezen gezien de gevol gen daarvan, met name voor de werkgelegenheid. Rijn-Schelde Onder leiding van Witteveen starten achter de rug van Verolme gesprekken met Rijn-Schelde over diens red ding. Een getuige: „Verolme werd aan zijn oudste concur rent ter liquidatie aangebo den". Een ander: „Er werd van hogerhand druk uitgeo- pefend' Rijn-Schelde, dat al langer aast op met name het repara tiedok van Verolme, hapt toe. Men wil het dok en Ver olme Electra, de rest niet. Daarbij doet Rijn-Schelde zich als ijzersterk voor, ook financieel gezien. Maar in :feite leidt Rijn-Schelde ver liezen van tientallen miljoe nen guldens. Verolme daar entegen vraagt nog eens vijf tig miljoen van de overheid. De werf wordt, onder druk van de geldnood, gedwongen mee te werken aan de ge sprekken met Rijn-Schelde. Ómdat de overheid de vra gende partij is, kan Rijn- Schelde hoog te paard blijven zitten. Een financieel onder zoek bij het eigen bedrijf Cornells Verolme, de in middels overleden ex- scheepsbouwer, die door de overheid gedwongen werd de noodlijdende werf NDSM over te ne men. wordt hooghartig afgewezen. Dit met steun vanuit Econo mische Zaken (de directeur- generaal industrie Molken- boer). Vanuit het ministerie wordt Verolme zelfs verbo den iets te doen aan ketel- of marinebouw, tot dan exclu sieve terreinen voor Rijn- Schelde. Wat de rechtsbasis daarvan was is tot nu toe on duidelijk. Met Verolme gaat het onder tussen steeds beter. Onder de opvolger van Verolme, Scheffer, worden zeer winst gevende orders binnenge haald. De besprekingen over integratie van Rijn-Schelde en Verolme, gevoerd in de commissie Winsemius, waar een overwicht van Rijn- Schelde mensen en ambtena ren inzit, verlopen traag. Mede als gevolg van de ver tragingstactieken van Verol- mekant. Als ook Rijn-Schelde in de gaten krijgt dat het beter met Verolme gaat, wil men in eens wel het hele Verolme- concern overnemen. Mits in de fusie twee-derde van de aandelen voor Rijn-Schelde zijn. En zo geschiedde. Onder druk van de overheid hielp de lamme de blinde, zoals een commissielid het uit drukte. Witteveen: „het was financieel veel aanvaard baarder dan wat Biesheuvel en Langman voorstelden". Het geld van de overheid speelde kennelijk een door slaggevende rol. CAREL GOSELING Koehandeltheorieën WIE in politiek Den Haag zijn oor te luisteren legt, hoo daar de laatste tijd vaak breed opgezette theorieën over e w ruilhandel binnen de CDA-VVD-coalitie, die door ep PvdA-topman dit weekeinde zelfs als koehandel is aang duid. Volgens die theorieën want meer dan dat zijn t niet zouden de meest uiteenlopende zaken geruild kujj! nen worden. Om wat concrete voorbeelden te noemen: ji de kruisraketten in Nederland worden geplaatst, dan hot ei er minder te worden omgebogen". Volgens die theorie krij de VVD dan dus de kruisraketten en ook het CDA krijgt zi0 zin, want er zal minder worden omgebogen. Ander voo beeld: „Als het derde net er wil komen, dan moeten wel kruisraketten worden geplaatst". En nog een: „Als het der net er niet komt, hoeft er minder te worden bezuinigd". HET zijn stuk voor stuk absurde stellingen, maar ze wordi desondanks niet door de eersten de besten met veel bomb; op tafel gelegd. Zelfs kamerleden doen er aan mee, maar zijn dan niet die leden, die zelf aan de onderhandelingstal binnen de coalitie zitten. Aan die tafel zitten alleen ministc en fractievoorzitters. De theorieën gaan uit van een grove overschatting van politiek vernuft van de top-politici ofwel van een grove derschatting van hun politieke zuiverheid. Gelukkig wer de politiek, ook in een CDA-VVD-coalitie, niet zoals er do die politieke theoretici wordt gedacht. Want de politiek z< wel erg ver gezonken zijn als bijvoorbeeld de kruisraket tegen het derde net waren in te ruilen. cl WILLEN we dan beweren dat bij het politiek overleg r verschillende politieke kwesties op geen enkele wijze mett kaar in verband worden gebracht? Nee, zo is het ook we niet, maar dat werkt dan achteraf. Als over een zaak een b slissing is genomen, dan kan er een situatie ontstaan, waai de partij, die bij die beslissing wat heeft moeten toegeven, 1 een volgend besluit wat zal moeten terugwinnen. Zo kan het ook gebeuren, dat in een patstelling als in i kwestie van de medianota, CDA en PvdA over en weer wê water in de wijn doen in een poging op één noemer te k men. Bij kabinetsformaties gaat dat ook zo. Maar nogmaa r dat is wel wat anders dan bijvoorbeeld kruisraketten inni* len tegen een derde net. Het komt in de praktijk gewoon ni j, voor dat vooraf, of voordat enige beslissing is genomen, wordt vastgesteld dat de ene zaak in te ruilen is tegen andere. Daarvoor zijn de politici gelukkig nog teveel bez met de inhoud van de zaak, en niet uitsluitend met de haa baarheid ervan. Nu en dan regen DE BILT Het weer blijft de eerste dagen nog onder in vloed van depressies boven West-Europa. Morgen en ook nog woensdag moeten we re kenen op veel bewolking waaruit nu en dan regen valt. De middagtemperatuur is rond 9 graden, en 's nachts blijft de temperatuur boven het vriesfp punt. Van donderdag tot zaterdi wordt de kans op neen langzaam iets kleiner, schoon er ook dan nog neerslag mogelijk is. Mljoi daarnaast kan ook af e zon schijnen. De middagten peratuur wordt dan circaü- Beurs van Amsterdam Akzo ABN Amro-bank Idem Div.84 Boskalis Westm Dordtsche petr Idem petr pref Elsevier-NDU FGH NM8 Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holdinc Pakh. Hold, cert Philips Idem Div.84 Ver.Bez.VNU Volker Stevin WUH 126.00 120,00 196,00 43,00 140,00 138,70 510,00 55,50 136,00 134,20 140,00 129,50 156,00 241,60 237,60 29,50 67,20 59,30 46,70 45,60 331,00 132,80 316,50 202,10 251,00 147,20 127,00 120,00 196,00 94,50 393,00 151,10 218,70 124,80 156,00 n vanmorgen 07.00 u W*w Max Mm Vlissingen Z.-Llmburg Barcelona Helsinki onbe* Innsbruck mist Kopenhagen geh.b 15 10 On 15 12 0.1 20 11 15 Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennishallen verpakt jjq een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant I Naam. Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving v bank/girorekening,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres I Postcode/Plaats _Telefoon_ Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2