Antillen wijst Surinamers uit in Rome levert 67 miljoen op verkiezingen Ti ban van chaos en geweld Must" BON: Twee jaar cel voor afpersing Bijenkorf BAMIPAKKETEN RUNDERTARTAAR éêsmóc (b Maandag 26 maart 1984,75e jaargang no. 22845 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3» Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur- Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) pier maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Bewolking met nu en dan re gen. Vannacht ongeveer 3 gra den, morgen rond 9 graden. Matige zuidenwind. Zon op: 07.26; onder 20.03 Schev. hoog water 12.55; laag water: 7.53 en 20.42 uur. vina Hicks, de idochter van Lord en ooit jt als de mogelijke jlijkskandidate van Charles, poseert de kathedraal van jrd met de 23- 3e Jeremy idenell, met wie zij slopen zaterdag in huwelijk trad. londerd gasten sr wie koningin ibeth en Prins |ip woonden de /partij bij. Zevende ontsnapte aangehouden DEN HAAG De politie heeft vannacht even na het midder nachtelijk uur in een café aan de Herman Costerstraat in Den Haag de zevende van de vorige week zondag uit het Huis van Bewaring ontsnapte vijftien ge vangenen aangehouden. Het be treft hier een 31-jarige Nederlan der. De man was ongewapend en bood geen verzet. Pagina 9: Onderzoek naar rol bewaarder bij Scheveningse ontsnapping. RIJBEWIJS OP PROEF IN WEST-DUITSLAND (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland gaat een rijbewijs op proef invoeren. Na het behalen van het rijbewijs moeten chauffeurs en motorrijders in een proefperiode van twee jaar bewijzen dat ze in het verkeer goed uit de voeten kunnen. Wie in die tijd veel overtredingen of brokken maakt moet ofwel weer op rijles, op nieuw examen doen of zich onderwerpen aan een medisch-psychologisch onderzoek, waarbij bekeken wordt of het rijbewijs definitief moet worden inge trokken. Verkeersminister Dollinger wil het rijbe wijs op proef begin volgend jaar al invoeren. Dollin ger hoopt hiermee iets te kunnen doen aan de stij ging van het aantal verkeersongevallen, vooral bij jeugdigen. Na jaren van teruggang nam het aantal ongevallen met ernstig letsel of dodelijke afloop vo rig jaar toe met 4,7 procent. Ruim 11.600 mensen stierven op Duitslands wegen. Brandblussers moeten veiliger DEN HAAG De ANWB heeft mi- nister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) gevraagd de veiligheidseisen voor kleine brandblusapparaten te verscherpen. Volgens de toeristenorganisatie is uit een gezamenlijk onderzoek met de Consumentenbond gebleken dat met de huidige eisen de consument risico loopt een apparaat aan te schaffen dat ondeugdelijk is. Gebreken waar mee de huidige blussers kampen zijn bijvoorbeeld drukverlies en roestvor- ming. Het laatste euvel maakt de be diening soms erg zwaar. Sommige au toblussers, zo is gebleken, vliegen al bij een kleine botsing uit de houder het interieur van de auto in. VERDACHT VAN COUPPOGING TEGEN BOUTERSE WILLEMSTAD De zestien Surinamers die vanuit Frans Guyana een coup hadden wil len plegen tegen het bewind van de Surinaamse sterke man Desi Bouterse zullen door de regering van de Nederlandse Antillen de komende dagen aan Nederland worden uitge leverd. De zestien Surinamers onder leiding van de zaterdag gearresteerde voormalige offi cier Roy Bottse werden afgelo pen week op een boerderij in de buurt van de hoofdstad van Frans Guyana, Cayenne, aan gehouden.. Aangezien alle zes tien een Nederlands paspoort zouden hebben, hadden de Franse autoriteiten hen zater dag uitgewezen naar Curagao. Zij werden met een militair vliegtuig overgebracht naar Willemstad. De zestien zijn in het huis van be waring van Curasao vastgezet, offi cieel, „op grond van het beramen van een aanslag tegen een bevriend staatshoofd, zo heeft de officier van justitie op Curagao, mr. Gorsiera, verklaard. Suriname had vorige maand een protest ingediend bij de Franse re gering omdat Surinamers in Frans- Guyana acties zouden voorbereiden tegen het bewind in Suriname. De opsporing verliep erg gemakkelijk omdat de zestien hadden gereisd met de Surinaamse luchtvaartmaat schappij en hun namen te achterha len waren via de passagierslijst. De Nederlandse Antillen hebben overi gens nog niet de namen willen prijs geven. Amerikaanse filmacteur Sam Jaffe begraven LOS ANGELES In Los An geles vond vandaag de begra fenis plaats van Sam Jaffe, de filmacteur die zaterdag op 93-jarige leeftijd in Beverly Hills overleed. Onder Jaffe's gedenkwaardige rollen zijn die van de eenvou dige waterdrager in "Gunga Din" en dr. David Zorba in "Ben Casey". Jaffe begon op het toneel en stapte in 1933 naar de film over. Voor zijn rol in "Asphalt Jungle" won hij de prijs van het internationale filmfestival van Venetië voor beste man nelijke hoofdrol. Tot op hoge leeftijd speelde hij de meest uiteenlopende rollen, waarbij telkens weer het gemak op viel, waarmee hij zich ver plaatste in de karakters van de door hem te spelen rollen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De kraak van de eeuw, de grootste geld- roof aller tijden, een per fecte misdaad. Dat zijn de koppen, die de Italiaanse zondagkranten meegeven aan hun verhalen over de ongelooflijk knappe over val, die een Romeins geld- depot zaterdagochtend 35 miljard lire lichter maak te. 35 Miljard lire zijn 67 miljoen gulden. Deze kolossale buit (al les in courant en dus niet gere gistreerd geld) werd ont vreemd zonder dat er een druppel bloed is geplengd, zonder dat er een schot werd gelost, zonder dat ook maar een schreeuw hoefde te wor den geslaakt. De daders, vijf jonge mannen van rond de dertig gingen op haast acade mische wijze te werk, alsof ze een film aan het spelen waren. Ze wachtten vrijdagavond één van de werknemers van het bekende Romeinse gelddepot Securmark bij zijn thuiskomst op. Zij gijzelden zijn gezin, en dwongen de werknemer mee te werken aan de overval. Een van de bandieten bleef bij het gezin achter en de overigen gingen met de man terug naar het gelddepot. De bewakers binnen in het depot hadden geen argwaan en lieten hun collega en de vier 'gasten' die hij had meegebracht zomaar binnen. Na de bewakers ge kneveld te hebben wachtten de bandieten rustig totdat de tijdklok de kluisdeur ontgren delde. In tien minuten tijd werd 35 miljard lire in bank biljetten van 50.000 en 100.000 lire ingeladen. Kleinere bank biljetten voor miljoenen gul dens moesten blijven liggen omdat de .bandieten geen plaats meer in hun auto had den. Na hun collega in het huis van de employee gebeld te hebben dat alles in orde was verdwenen ze en was de over val afgelopen. Voor hun vertrek uit het de pot hebben de bandieten zich enige moeite getroost om het te doen voorkomen alsof ze tot de Rode Brigades, de linkse terroristische beweging be hoorden. Ze lieten vlucht schriften achter en maakten foto's van de geknevelde be wakers tegen een achtergrond van een rode vlag, het gebrui kelijke ritueel dat terroristen hanteren. Maar de politie is er haast zeker van dat het hier om gewone misdadigers gaat, die zich slechts van terroristi sche symbolen hebben bediend om het onderzoek in de ver keerde richting te sturen. :1N SALVADOR In kend dan de guerrillabewe- kiesraad, die werd overvallei r-, 1 crincr" aldus kipzprs dip hun dom- do ohooc Kooloot oo I Salvador is zeer waar- ging", aldus kiezers die hun L.. stembureaus niet konden be- othijnlijk een tweede ver- reiken. wanorde heerste ezingsronde nodig om niet alleen in de hoofdstad San n nieuwe president aan Salvador maar ook in talrijke wijzen Volgens de eer- plaatsen waar het stemmateri- ii niet-officiële gegevens aak stembussen en stembiljet- kft neen van He nresi- ten' pas 8'Sterochtend waren en'6*1 ëeer> van a® prest aangekomen, tfitskandidaten de ver- jn veej gevallen gingen de jte absolute meerder- stembureaus drie uur te laat Sid behaald. De verkie- open en hadden zich buiten in gen waren bijzonder de brandende zon al rijen van cht georganiseerd, honderden meters wachtenden Uii gevormd. Volgens een afge- aardoor het verloop een vaardigde van de Christende- t?r chaotisch karakter mocratische Partij heeft meer Door het optreden dan éénvijfde van de 2,5 mil- jn linkse guerrillastrij- joen kiesgerechtigden geen fS kon in sommige dis- Stem kunnen uitbrengen. De jcten zelfs niet worden ^temd. I Christendemocratische jrtij maakte vier uur na slui- ig van de stembussen be- hd, dat haar kandidaat, Na- leon Duarte, in vijf departe- inten een duidelijke voor- fong had op zijn grote tegen- tnder, de extreem-rechtse der van de Arena-Partij, berto D'Aubuisson. Maar de Irwachting is dat Duarte niet nv absolute meerderheid be- alt. In de hoofdstad San Sal- dor werd vannacht het tel- l van de stemmen onderbro- omdat de stroom was uit- _y allen. bjierikaanse en Europese ■Marnemers bij de verkiezin- prezen de instelling van jSalvadoranen om temidden - h geweld en slechte organi- f he toch naar de stembus te *n. ..De slechte organisatie Jk>r de kiesraad heeft de ver- 0zingen meer schade berok- overvallen door de chaos, besloot op het laatste moment toch nog af te zien van een ingewikkeld kiessysteem dat fraude moest voorkomen. Pagina 7: Aanslag verstoort energievoorziening In tegenstelling tot de meeste van zijn landgenoten is deze Salvadoraanse straatventer zeer tevreden over de presi dentsverkiezingen. Door broodjes te verkopen aan stemgerechtigden, die wegens de slechte organisatie urenlang in rijen moesten wachten voor de stemhokjes, zag hij zijn om zet flink oplopen. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vanmor gen de 29-jarige Mike B. uit Barsingerhorn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor poging tot afpersing van de Bijenkorf-directie in de hoofdstad. De eis luid de twee en een half jaar. B. had ook tweemaal de vuurwapenwet overtreden en girobetaalkaarten vervalst. Mike werd als het brein beschouwd van het plan om de Bijen korf een half miljoen gulden lichter te maken. Op 3 maart vorig jaar belde hij met twee anderen, die hij in de uitvoering van het plan betrok, de directie van de Bijenkorf verschillende malen op met de mededeling dat de bommen die zij onder het gebouw hadden geplaatst radiografisch tot ontploffing zouden worden gebracht als zij niet met een half miljoen gulden over de brug zou komen. Doordat het plan nog al stuntelig was opgezet lukte het de poli tie het trio snel in te rekenen. Onder het Bijenkorfgebouw lagen helemaal geen bommen. De twee medeplichtigen van B. werden al eerder tot vier maan den met aftrek en een geldboete van 2.500 gulden veroordeeld. West-Duitsland overweegt grenscontroles met Benelux op te heffen Düsseldorf De controles aan de grensovergangen van West-Duitsland naar Nederland en België zul len mogelijk volledig wor den afgeschaft. De West- duitse minister van Ge zinszaken, Heiner Geiss- ler, ontvouwde hierover dit weekeinde gedachten van de regering in Bonn tijdens een partijbijeen komst van de CSU in Bor- ken (Nordrhein-Westfa- len). (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bamipakket, 1 QQ 500 gram ±.«70 Rundertartaar, C QQ 500 gram &25 U.«70 S3®® is? - foa 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Feyenoord overtuigt DEN HAAG Feyenoord is de topper van komende zaterdag tegen PSV iets overtuigender tegemoet ge treden dan de Eindhovense concurrent. De koploper won mëde door drie treffers van Peter Houtman met 5-2 van AZ '67, PSV behaalde in Sittard een fortuinlijke zege op Fortuna: 2-1. Ajax won met ruime cijfers (5-1) bij FC Groningen. Het duel in de eerste divisie tussen Eindhoven en Hera cles werd vier minuten voor het einde gestaakt, nadat vanuit het publiek een steen was gegooid naar een grens rechter. Het formule 1-seizoen werd gisteren geopend met de Grand Prix van Brazilië in Rio de Janeiro, die een over winning opleverde voor de F ranse autocoureur Alain Prost. Bert Oosterbosch boekte za terdag weer een zege voor de wielerploeg van Peter Post door de klassieker de E3 prijs in Harelbeke te win nen. De Belg Van Holen ze gevierde gisteren in de Bra bantse Pijl voor Theo de Rooy. BOM IN STADION FC GRONINGEN GRONINGEN Na afloop van de wedstrijd FC Gronin gen-Ajax (1-5) heeft een nog onbekende een projectiel ge gooid in het vak van de supporters van Ajax. Bij deze actie raakten vijf mensen gewond. Eén van hen kreeg een splin ter van het bommetje in het oog. Een vrouw moest worden behandeld aan diepe vleeswonden in haar been. De andere drie raakten licht gewond. Volgens de Groningse politie, die ook nog twee noordelijk supporters arresteerde wegens geweldpleging, was het een geluk dat de bom op de grond ontplofte en niet in de lucht. „Mogelijk zouden enkele toe schouwers dan levensgevaarlijk zijn verwond", aldus een woordvoerder. De overwinning van 5-1 bij FC Groningen deed Ajax zicht baar goed. Na de vijfde treffer van Gerald Vanenburg (derde van rechts) vierden de Amsterdammers een feestje. Verder onder meer in Sporttribune: Unieke score Torvill/Dean League Cup boeit ook zonder treffers Leiden laat Canadians slechts een helft hopen Roodenburg deelt in „topper" ASC klopt Alkman ia Periodetitel definitief voor Rijnsburgse Boys De Zijl/LGB brengt titel AZC dichterbij Dames Scylla kampioen (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Eert vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roefofarencfsv Telefoon 01713-2866-2073. II Wie in zijn tuin(tje) overal bollen hun kop ziet opsteken onder invloed van het huidige lenteweer moet maar niet denken, dat die bloembollen overal in de wereld zo gewild zijn. Neem bijvoorbeeld de gemiddelde Amerikaanse tuinbezitter. Uit de rubriek „In en om de kas" van vandaag blijkt, dat drie van de honderd ondervraagden in dat land bloembollen helemaal geen „must" in hun tuin vinden. Gelukkig denken de krantelezers anders over het lezen van de krant. Al onze abonnees blijken de Leidse Courant een „must" te vinden. En dat aantal breidt zich nog gestaag uit. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. sS'Ceidóc (Botuant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1