Forse kortingen op uitkeringen van de baan [och een niljoen verklozen finale Uitlevering Kamer aan YS in april Oud nieuws ROOFOVERVAL OP GELDLOPER IN LEIDEN BON: Wörner neem t groots afscheid van Kiessling HET WEER Zaterdag 24 maart 1984, 75e jaargang no. 22844 Vanuit het zuidwesten toene mende bewolking gevolgd door enige regen. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden. Zuidoosten wind. boven land matig, aan de kust krachtig en mogelijk hard. Morgen zon op: 7.31 uur; onder: 20.01 uur. Schev. hoogw.: 9.32 en 22.35 uur. Laag: 4.58 en 17.40 uur. Uitgave Westerpers, behorer.de tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaarf 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Losse nummers f 1 00 nnacht er naar mertijd HAAG Als klok vannacht 2 uur één uur ■uit wordt gezet us één uur kor- slapen is de ertijd weer een Dat vroeger aan leidt niet tot klachten, ins niet bij de imissie Zomer- Waarschijnlijk lt de commissie ook dit jaar of end jaar opge- in. Het enige de commissie probeerde te i, was het Vere- Koninkrijk en ind zo ver te ;en dat zij ook iezelfde dag als rest van West opa op zouden den met de zo- tijd. Dat is nog gelukt. Duurt iet vasteland de ertijd dit jaar 10 september, op Britse eilanden n Ierland is het oktober. Op dag 30 septem- wordt de klok achts om 3 uur r één uur terug- it en kunnen wij ;morgen gemiste nachtrust weer Gevangenen krijgen weer broekstok aan ZWOLLE In het Zwolse Huis van Bewaring wordt de broek- stokweer ingevoerd. De hoofd officier van justitie, mr dr H. van Buuren, heeft daartoe besloten nadat de minister afwijzend be schikte op een verzoek om aan passing van de veiligheidsmaat regelen in het vérouderde gebou wencomplex. De gevangenen krijgen de broekstok aan als ze buiten vrij recreëren. Ze kunnen door die stok hun been niet bui gen, waardoor vluchten praktisch onmogelijk wordt. Ook in het Zwolse Huis van Bewaring is on voldoende personeel om op de gedetineerden toe te zien. Half jaar cel wegens tip over kruisraketten LONDEN De 23-jarige Britse ambtenaar Sa rah Tisdall is gisteren door de Londense Old Bailey veroordeeld tot een celstraf van een half jaar omdat zij in november '83 The Guar dian geheime informatie had verstrekt over de komst van de kruisraketten op de basis Green ham Common. Het proces werd gezien als een testcase voor de regering Thatcher om verder uitlekken van geheime regeringsinformatie door toedoen van ontstemde overheidsdiena ren te voorkomen. Volgens de veroordeelde was het haar plicht de Britten in te lichten over de komst van de raketten. De rechter dacht daar anders over en wilde haar ten voor beeld stellen aan andere Britse ambtenaren die in de verleiding komen ambtsgeheimen te schenden. „Wereldeconomie groeit dit jaar 3,7 procent" WASHINGTON Het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) verwacht dat de (voor de inflatie gecorrigeerde) groei van de we reldeconomie dit jaar op 3,7 procent zal uitkomen en volgend jaar op 3,5 procent. Dit staat volgens ingewijden in Washing ton in een nog vertrouwelijk rapport dat op 12 april zal worden besproken in een vergadering van het Interimcomité van het IMF in Parijs. Verleden jaar ontwor stelde de wereldeconomie zich aan de re cessie en werd de groei hervat. De afne ming van de inflatie over de hele wereld voordeed was de meest bemoedigende ont wikkeling. Voor het eerst in vijftien jaar bedroeg de inflatie gemiddeld minder dan 5 procent. Voor de ontwikkelingslanden zal de groei op 3,8 procent uitkomen. Onverstaanbaar Frans WASHINGTON President Mitter rand spreekt liever geen Engels als zijn voorganger Giscard d'Estaing, en herin nerde de Amerikanen bij zijn bezoek aan de VS aan het „onverstaanbare" Frans van Winston Churchill. Op die manier zou hij liever geen Engels spre ken, en daarom houdt hij het maar lie ver bij zijn moerstaal, zo verklaarde hij tegenover verslaggevers. Met Reagan spreekt hij dan ook door middel van een tolk. De Amerikaanse president beken de dat hij zijn schoolfrans is vergeten. Wat daar ook van zij, beide presidenten waren het erover .eens dat het Westen geen concessies moet doen aan de Rus sen om hen te bewegen weer plaats te- nemen aan de onderhandelingstafel. Over Midden-Amerika verschilden zij daarentegen sterk van mening. Geen bezuinigingen op ziekenfonds pakket (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WAO- en WW-uitkeringen gaan op 1 juli met 2,4 procent omlaag tot 75,2 procent, de WW V-uitkeringen met 2,25 procent naar 70,5 pro cent. Er vinden dit jaar geen bezuinigingen op het ziekenfondspakket meer plaats. Dit deelde premier Lub- bers mee na afloop van de ministerraad. Ijiv| De ver 1 De verlaging van de WAO-, WW- en WWV-uitkeringen is het gevolg van een besluit van het kabinet om de daglonen die voor de uitkeringen wor den berekend op die datum met drie procent te verlagen. Met enkele andere maatrege len wil het kabinet zo in de so ciale zekerheid 760 miljoen gulden bezuinigingen. Eerdere plannen om de WAQ-, WW- en WWV-uitkeringen op 1 juli te verlagen naar 70 procent zijn vervallen. Het kabinet wil dat nu zo mogelijk op 1 januari 1985 bereiken. De kortingen op de daglonen leveren dit jaar 300 miljoen gulden op. Daarnaast zullen de uitkeringen bij ziekte zo ver laagd worden dat iemand niet méér dan zijn vroegere loon ontvangt. Dit idee van de vak beweging levert 55 miljoen gulden op. AAW-uitkeringen die al voor 1979 golden in ge zinnen waar meer dan een in komen is, worden ook ver laagd. Dit levert 45 miljoen gulden op. Daarnaast heeft het kabinet ook een door de vakbeweging aangedragen alternatief voor verdere verlagingen van de uitkeringen op 1 juli overgeno men. Door een wijziging in de verrekening van sociale uike- ringen tussen de sociale fond sen en de bedrijfsverenigingen haalt het kabinet dit jaar één malig nog eens 380 miljoen gulden binnen. Van dat bedrag gaat echter 20 miljoen gulden af nu besloten is een tweede fase van de ver laging van minimum daglonen op 1 juli niet door te voeren. Vooral twee-verdieners zou den daardoor te hard getroffen worden. Premier Lubbers erkende dat de ingrepen die het kabinet nu voorstelt in de sociale zeker heid pijnlijk zijn. Staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) liet na de ministerraad weten dat de kortingen voor alle uit keringen opgaan. Dat in de meeste CAO's staat dat de werkgevers de uitkeringen toch tot 100 procent moeten aanvullen, vindt het kabinet een zaak van overleg tussen werkgevers en werknemers. Die extra lasten voor de werk gevers wil het kabinet niet door een ingreep in CAO's on gedaan maken. De sociale partners moeten een en ander maar bij onderhandelingen over nieuwe CAO's regelen, zo meent men. Pagina 5: Bonden en werk gevers ontevreden PB: DOORGROEIEND UBEIDSAANBOD (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Ondanks een nog verder toenemende ort, groei in de industrie en een toename van de duktiviteit, winsten en investeringen, zal de werk- iheid de komende jaren blijven stijgen en in 1986 of 7 het miljoen bereiken. Het kabinetsbeleid zal daar nig of niets aan kunnen veranderen. Dat is de con- lie van de voorspellingen voor de middellange ter- t die het Centraal Planbureau (CPB), de reken- isters van de regering, gisteren heeft gepubliceerd. Ier invloed van het economisch herstel komt er weliswaar einde aan de afbraak van de werkgelegenheid in het parti- ere bedrijfsleven, maar omdat zich steeds meer mensen op rbeidsmarkt zich melden voor een baan (vrouwen, jongeren) het aantal werklozen stijgen. >pkracht astenverlichting voor het bedrijfsleven en de verder toene- de export zorgen wel voor een krachtig herstel van het be sleven. Dat zal gepaard gaan met een groeiende produktie, :re winsten en meer investeringen. De consumptie dreigt 'entegen te dalen door de teruggang in besteedbare inko- s, mede door het negatief worden of niet uitkeren van de icompensatie. Desondanks valt de koopkrachtontwikkeling met name mensen die in het bedrijfsleven werken, aanzien- mee in vergelijking tot de verwachte daling van ongeveer 4 :ent toen het kabinet aantrad, ina 3: Wellicht toch tien miljard bezuinigen. ADVERTENTIE GROOTSE ANTIEKBEURS Europahotel Scheveningen za. 24 mrt. 12-18 u., zo. 25 mrt 11-18 u. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- s tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw it wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) LOS ANGELES De Ameri kaanse officier van justitie Henry Rossbacher verwacht dat de Belgische justitie bin nen een maand de van zwen del verdachte Nederlandse be leggingsexpert Rienk Kamer zal kunnen uitleveren aan de Verenigde Staten. „Van Ame rikaanse kant is al het noodza kelijke gedaan. De openings dag van het proces tegen Ka mer is vastgesteld op 18 sep tember a.s. Wat er nu nog aan oponthoud is, wordt veroor zaakt door de normale tijd die een uitleveringsprocedure in België vergt", aldus Rossba cher in zijn kantoor in het ge rechtsgebouw in Los Angeles. Rossbacher maakt er geen ge heim van dat het een langdu rig proces kan worden, met geregelde onderbrekingen. Zulks mede omdat er niet minder dan 70 getuigen zullen worden opgeroepen, onder wie een twintigtal uit Europa. Ka mer moet samen met zijn vroegere Amerikaanse com pagnon Bernard Whitney te rechtstaan voor een juryrecht bank. Het tweetal wordt er voornamelijk van beschuldigd met hun „American Land Program" talloze beleggers voor honderden miljoenen guldens te hebben opgelicht door verkoop van waardeloze of niet beschikbare grond in Californië en elders. Margriet in Koudekerk Prinses Margriet wachtte gistermiddag in Koudekerk aan den Rijn een middel eeuwse ontvangst. Zij was gevraagd het nieuwe sport- en sociaal cultureel centrum De Ridderhof offi cieel te openen. Dit cen trum is gebouwd op de plaats waar ooit het kas teel Groot Poelgeest heeft gestaan. Ter herinnering aan het roemruchte verle den van dit kasteel had het bestuur van De Ridderhof zich in middeleeuwse kledij gestoken. (Pag 3: Prinses Margriet opent De Ridderhof). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN Een 42-jarige be- fsleider van een slagerij de Mare is donderdag- nd onder bedreiging van vuurwapen een geldcas- e met 7500 gulden een l van de dagopbrengst andig gemaakt. De man »d op het punt de cassette Ie nachtkluis van de NMB- ik aan de Rijnsburgersingel te deponeren. De man had zich per auto naar de bank begeven waar hij rond half tien door twee man nen staande werd gehouden. Zij dwongen hem naast de be stuurdersplaats in zijn eigen auto een beige VW-golf plaats te nemen waarna het tweetal, met één van de over vallers achter het stuur, met grote snelheid in de richting van de Haagse Schouwweg reed. Tijdens de rit werd de bedrijfsleider door de op de achterbank gezeten overvaller onder schot gehouden. De auto stopte bij de begraafplaats Rhijnhof waar de overvallers de wagen verlieten. Zij gingen er met de blauwe geldcassette in een grote personenauto vandoor, zo zag de bedrijfslei der in zijn achteruitkijkspie gel. Het slachtoffer was tegenover de politie niet in staat een sig nalement van de twee over vallers te geven. Van hen ont breekt op dit moment elk spoor. De politie verzoekt ge tuigen contact op te nemen met de recherche van het Leidse politiecorps, tel. 149961. Meest gelezen schrijfster van ons land Ze was zeven maanden oud, toen haar ouders haar weg gaven aan een boswachter. Die gaf haar korte tijd later aan een rijke boer, maar toen daar de tweede stief moeder haar intrede deed, werd zij de deur uitgepest. Zij werd dienstmeid. Zij trouwde jong met een man die haar bedroog. Ze ging op zoek naar haar eigen moeder en vond een verloe derde, aan de drank ver slaafde vrouw. Ze her trouwde. Eén zoon verongelukte, de ander ging aan de drugs. Het is het waar gebeurde levensverhaal van Annie Ooster- broek-Dutschun, de meest gelezen schrijfster van ons land, die haar verminkte bestaan in 58 streekromans van zich af schreef. En hoewel zij onlangs overleed zullen er postuum nog vier boeken van haar verschijnen. Verslaggever Piet Snoeren is op speurtocht gegaan naar de voor velen onbekende mens achter al die bestsellers. Op de voorpagina van onze bijlage Finale de levensgeschiedenis van deze publiciteitsschuwe schrijfster, die hunkerde naar liefde, een beetje geluk en vrede, maar wier geest werd be heerst door het verleden. VERDER IN FINALE Vogelbescherming na 85 jaar nog vol strijdlust. The Thompson Twins: „Onze songs zijn ons het dierbaarst". Visrubriek: pionieren op i Surinaamse studenten op zwart zaad. i Medische rubriek: het nut van koorts, i Polen is niet ingeslapen: „de onzen" praten niet met de „anderen", i Raffaël miskend architect, i Vriesekoop en Bakker de pingpong-dynastie. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllïMIIIIIIIIIIIIIIMI lllllllllllllllllïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Tot ontzetting van de oppositie wil de Westduitse mi nister van Defensie Manfred Wörner maandag met groot cere monieel afscheid nemen van de vier sterren-generaal en plaats vervangend opperbevelhebber van de Navo, Günther Kiessling. „Beschamend voor wie nog een greintje fatsoen overheeft", zegt oppositieleider Hans-Jochen Vogel (SPD). Wörner ontsloeg Kiessling eind vorig jaar omdat hij twijfelachti ge homosexuele contacten zou hebben onderhouden. Toen bleek dat de rapporten van Kiessling van de militaire inlichtingen dienst, de MAD, nergens op gebaseerd waren, ging Wörner in het homosexuele milieu van Keulen op zoek naar getuigen om alsnog te bewijzen dat hij toch gelijk had gehad. De minister die al zijn krediet verspeeld had, bleef slechts in functie omdat bondskanselier Kohl hem uitdrukkelijk wenste te behouden. Kiessling werd volledig gerehabiliteerd. De generaal gaat per 1 april met pensioen. Iran dreigt met chemische wapens TEHERAN Iran zal chemi sche wapens inzetten tegen Irak als dat land zijn aanval len met dergelijke strijdgassen niet staakt. Dit heeft Rafsand- jani, de vertegenwoordiger van ayatollah Chomeini in de opperste defensieraad, gisteren gezegd. „Wij hebben ons ver plicht geen chemische wapens te gebruiken, maar ik weet niet of dat zo blijft als het pro bleem voortduurt", zo zei de Iraanse geestelijke tijdens het vrijdaggebed op de universiteit van Teheran. Rafsandjani richtte tevens een waarschuwing aan de interna tionale gemeenschap dat er zeer snel een escalatie van de chemische oorlogvoering kan uitbreken, die naar zijn zeggen zal leiden tot een algemeen ge voel van onveiligheid, zoals het geval was met de bomaan slagen tegen de Amerikaanse, troepen in Beiroet. „Oud nieuws" is iets waar elke krant zich verre van houdt. Alles moet nu eenmaal brandend actueel zijn wat de klok slaat. Zo is het natuurlijk ook bij de Leidse Courant. Merkwaardig is alleen, dat als het om héél erg oud nieuws gaat de lezers ineens van gedachten veranderen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de grote belangstelling voor de populaire historische rubriek van Ton Pieters. Hij haalt daarmee wekelijks het Geïllustreerd Zondagsblad van weleer uit de mottenballen. En zoiets zie je nu eenmaal alleen maar in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in envelop zonder postzegel opsturen naar: lurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1