Kerken en IKV willen nu druk op parlementair proces TAFEL Ultrarechtse D'Aubuisson maakt goede kans op presidentschap £ckLóe kerk wereld Open Kerk blijft geloven in kerk van de toekomst HERDENKING ROMERO ACHTERGROND EeidócGoutcuit VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 2 IKV-leiding tegen acties burgerlijke ongehoorzaamheid De leiding van het IKV is tegen plannen van burgerlijke 'ongehoorzaamheid zoals belastingweigering, als protest te gen de plaatsing van kernraketten. In een brief aan de Campagneraad schrijft het dagelijks bestuur van de vre desbeweging aarzelingen te hebben over het maatschap pij-ontregelende effect van dergelijke acties. Verder is de IKV-leiding van mening, dat een instantie als het IKV niet tot gewetensbezwaren kan oproepen. Hier mee wijst het dagelijks bestuur van het IKV de oproep af van het Landelijk Overleg Non-Koöperatie (LONK) om over te gaan tot acties van burgerlijke ongehoorzaamheid. Het IKV-bestuur wil acties tegen plaatsing om het midden van de politiek (CDA) en de samenleving (de CDA'ers) te beïnvloeden. Acties van burgerlijke ongehoorzaamheid hebben alleen zin als ze door grote groepen gedragen wor den. aldus het IKV. En dat is met de ideeën van het LONK niet het geval. Dr. G. Veringa onderscheiden met Grootkruis St.-Gregorius Bij gelegenheid van zijn tienjarig voorzitterschap van de centrale beleidscommissie voor de r.-k. instellingen van wetenschappelijk theologisch onderwijs (CBC) is dr. G. H. Veringa gistermiddag te Utrecht onderschei den met het Grootkruis in de orde van Sint-Gregori- us. Aartsbisschop dr. A. J. Simonis reikte de onderschei ding uit en noemde dr. Veringa een „voorbeeld door de manier, waarop hij als rooms-katholieke leek be langrijke functies in de maatschappij vervult en taken op zich heeft genomen voor katholieke maatschappe lijke en kerkelijke instellingen". Dr. Veringa was mi nister van Onderwijs en Wetenschappen in het kabi net De Jong en lid van de Tweede Kamer. Hij is lid van de Raad van State en daarin voorzitter van de af deling voor de geschillen van bestuur van dit college. „Geloven we, of geloven we het wel?", was het thema van de inlei ding, die drs. Seef Konijn in Rot terdam hield tijdens de halfjaarlijk se ontmoetingsdag van „Open Kerk West-Nederland". Drs. Konijn, bekend auteur van boeken op het gebied van kateche- se en geestelijk leven, noemde als vóór het concilie sprake van een pasklaar, statisch, uniform geloof, dat van boven af werd aangereikt, de laatste tientallen jaren is door het moderne levensgevoel het beeld van de geloofsgemeenschap sterk veranderd. Geloven komt nu meer van bin nenuit en van onderaf. Het „eigen" PLAATSING KRUISRAKETTEN een van de kenmerken van gelo- ervaren van waarheden, het „ei- ven, dat het gemeenschap opbouwt, gen" geweten inzake moraal, de hetgeen beantwoordt aan een be- „eigen" verantwoordelijkheid zijn hoefte van deze tijd, waarin talloze sleutelwoorden geworden. Men is samen kerk, pasklare antwoorden voldoen niet meer. Daardoor, zo stelde drs. Ko nijn, is geloven onoverzichte lijker geworden, opener voor veranderende beleving en ver woording. Dat brengt soms een soort ongeborgenheid mee, die velen niet aankunnen. De tra giek rondom de kerk vandaag is, volgens drs. Konijn, dat ve len het niet meer zien zitten en afhaken: ze kunnen met het oude niet verder en het nieuwe hebben ze nog niet ontdekt. Het gaat er nu om druk uit te oefenen op het parlementaire proces. De uitspraken van de hervormde en de gerefor meerde kerken over de plaatsing van kruisraketten zijn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Discussies over een volksoploop komen pas aan de orde als kabinet en parle ment tot plaatsing zouden be sluiten. Dit zei ds. C. B. Roos, praeses van de hervormde synode, gisteren te Utrecht, waar het Interkerkelijk Vre desberaad sprak met de ne gen kerken die in het vredes beraad samenwerken. Vol gens ds. Roos betekent dit niet, dat de kerken daarmee een politieke machtsfactor zijn geworden. Juist hierover had hij de afgelopen maan den het IKV fel bekritiseerd. „Ondanks de enorme reacties op de synodebesluiten zijn de kerken bereid verder met ons te denken over de acties tegen de plaatsing van kruis raketten," zei IK V-secretaris M. J. Faber. Hij erkende, dat de discussie binnen de ker ken (onder meer de kritiek van ds. Roos) van invloed is geweest op de plannen van het IKV. Dit gesprek was het vervolg op een eerdere ontmoeting, die op 19 december plaats vond. De kerken hadden toen scherpe kritiek geuit op plannen van de vredesbewe ging om na een besluit tot plaatsing bij de basis Woens- drecht een volksoploop (ge weldloze blokkade) te organi seren. Inmiddels zijn deze plannen wat op de achter grond geraakt. Het IKV heeft gisteren de kerken gevraagd in de actie week tegen de plaatsing van kruisraketten mee te doen aan de nationale actiedag (donderdag 10 mei). De vak beweging zal dan een werk onderbreking houden. De kerken moeten afzonderlijk beslissen of zij hun kerkge bouwen open willen stellen voor kerkwaken, waarin op velerlei wijze de kruisraket tenkwestie aan de orde komt. Verder heeft de Raad van Kerken gisteren het verzoek gekregen een nationale ker- kwake te organiseren. Ook hierover komt later een be sluit. Mocht de regering tot plaat sing besluiten, dan zullen de kerken en het IKV opnieuw bijeenkomen om verdere plannen te bespreken. Ds. Roos bestreed de opvatting, dat de kerken zich dan fron- taal tegenover de regering zouden willen opstellen. „Dat is de stijl van de kerken niet." Hij wees er in dit ver band verder op dat het IKV een beraad van de kerken is. Paus: Ontmoeting tussen joden en katholieken moet er een van broeders zijn Als rooms-katholieken en jo den samenkomen, moet dat een ontmoeting van broeders zijn. Dat betoogde paus Jo hannes Paulus II gisteren bij een ontmoeting met leidende figuren uit de internationale joodse anti-discriminatieliga „B'nai B'rith". De beide de len van de bijbel onderschei den zich wel, zei de paus, maar zijn toch op elkaar be trokken. Zo is de verhouding tussen het joodse volk en de katholieke kerk „een dialoog tussen het eerste en het twee de deel van de bijbel". Ingaand op de doelstelling van „B'nai B'rith" het voeren van strijd tegen oude en nieuwe vormen van anti- -semitisme herinnerde de paus aan het feit, dat de kerk ideologieën en praktijken van deze aard reeds lang vóór het concilie aan de kaak heeft gesteld. Daarbij heeft zij uitgesproken, dat deze niet zijn te verenigen met het christelijk belijden en in te genspraak staan tot de men selijke waardigheid. Als voorbeelden haalde de paus uitspraken aan van het Hei lig Officie, de tegenwoordige congregatie voor de geloofs leer, uit 1928 en een openba re toespraak van paus Pius XI van september 1938. De paus wijdde goede woor den aan de nauwe betrekkin gen tussen „B'nai B'rith" en de tien jaar geleden door paus Paulus VI in het leven geroepen Vaticaanse commis sie voor religieuze betrekkin gen met het jodendom. Het bezoek van de delegatie ken schetste hij als een „bewijs voor de bestendige ontwikke ling en verdieping van deze betrekkingen". De geestelijke nabijheid van jodendom en christendom betrokkenheid op de mens heid, vooral wat betreft de strijd tegen honger, armoede, moet bovenal tot uitdrukking discriminatie van elke aard komen in diep respect voor en de noden der vluchtelin- de identiteit van de ander, al- êen- ze' de paus. Daarbij dus de paus. Nabijheid in dacht hij ook aan „de grote achting voor elkaar veron derstelt vertrouwen en vrij moedigheid en eist broeder lijke zorg voor elkaar en voor de problemen en moeilijkhe den, waarmee beide gods dienstige gemeenschappen hebben te kampen. Meer gemeenschap met el kaar schept ook een diepere taak van bevordering t rechtigheid en vrede". De paus besloot zijn toe spraak met de woorden: „De geestelijke band tussen ons zal ons helpen, die grote uit daging aan te nemen die aan al diegenen is gericht, die ge loven, dat God alle volken lief heeft, die Hij naar Zijn eigen beeld heeft geschapen". De nieuwe geloofszekerheid zal moeten komen van bin nenuit (ervaring) en van on derop (aan de basis). Geloven in God sluit, volgens drs. Ko nijn, in een geloven in jezelf, in deze wereld, in de mens. Om dit nieuwe gelovige le vensgevoel te ontdekken, moeten we van „kijken" (naar de buitenkant) komen tot „zien" (van het innerlijk). Tijdens de gedachtenwisseling in gespreksgroepen bleek een sterke betrokkenheid bij de kerk. Gelovig zijn werd vooral gezien als betrokken zijn op het evangelie van de Heer als een boodschap van bevrijding uit onrecht en onderdrukking, armoede en geweld, in eigen verantwoordelijkheid van de christen, voor wie Christus' voorbeeld het criterium is. Er kwam veel verdriet en boosheid aan het licht over machtsingrepen van hoger hand in de Nederlandse kerk, maar in afhaken zag men geen oplossing voor de problemen met de kerkelijke leiding. Men vroeg om dialoog in vertrou wen en openheid. Men wil af van het sectarisch kerkbeeld, dat andersdenkenden en onge lovigen van elk heil uitsluit en vroeg openheid naar oecume ne. Ondanks alles blijft men hopen op een kerk die weer geloofwaardig is voor een nieuwe generatie. Erwtensoep met kaascroütons kwark met appel vegetarisch Nodig voor twee personen: 250 g groene erwten, 7 '/2 dl water, zout, laurier blad, 2 a 3 aardappelen, 300 g prei, 1 groentebouil lontablet, 50 g taugé, selde rij, peterselie, bieslook, ketjap, peper; 4 sneetjes brood, 20 g margarine, 4 volle lepels geraspte kaas; 225 g kwark, 1 Vt dl si naasappelsap, 1 grote ap pel (Golden delicious), 1 lepel basterdsuiker, bruine basterdsuiker. Was vanavond de erwten een keer en zet ze met het water en iets zout weg. Kook ze morgen in het weekwater met eenlaurierblad gaar in circa anderhalf uur. Doe er vervolgens de geschilde en wat kleiner gesneden aard appelen bij en als die tien minuten meegekookt hebben de kleingesneden prei en het bouillontablet. Laat de soep nog tien minuten koken. Was intussen de taugé een keer en haal er de groene dopjes uit, snijd de groente een paar keer door zodat de sliertjes wat korter worden. Was de verse kruiden, schud ■ze droog en knip ze fijn. Stamp de gare aardappelen in de soep fijn en warm de taugé en kruiden er door. Maak de erwtensoep op smaak af met zout, ketjap en ".peper. Besmeer de sneetjes brood lliefstvolkoren) met marga rine, snijd ze een keer schuin door en leg ze tegen elkaar in een grillbak of op een bakplaat. Strooi de kaas over het brood en laat dit onder de hete grill of in de hete oven lichtbruin bakken. De croutons smaken warm het best. Rasp de geschilde appel grof, meng er direct sinaasappel sap en kwark door en voeg de basterdsuiker toe. Doe het toetje in schaaltjes en gar neer die met weinig bruine basterdsuiker. Geef er apart bruine basterdsuiker bij. JEANNE SAN SALVADOR De koortsachtige opwinding in het stadion Flor Blan- ca ebde onmiddellijk weg toen een figuur in een lichtblauwe wollen trui en bijpassende broek het podium besteeg, mi crofoon achteloos in de hand. „Broeders en zus ters", begon de kille, lichtelijk hese stem. De rest van zijn woorden ging verloren in een luid gejuich. Majoor Roberto d'Aubuisson bewees voor de zoveelste keer tijdens deze campagne voor de verkiezingen van aanstaande zondag hoever hij het heeft geschopt sinds de verkiezingen van 1982. De 30.000 plaatsen van het sta dion in de Salvadoraanse hoofdstad waren allemaal be zet. De grote opkomst was een triomf, niet alleen voor Arena, de partij van D'Au buisson, maar ook voor het Amerikaanse reclamebureau dat is ingehuurd om het ima ge van de beruchte majoor wat op te vijzelen. De duur opgezette bijeen komst liet tevens zien dat de financiers van D'Aubuisson, voor het merendeel rijke Sal vadoraanse ballingen in Mia mi en plaatselijke zakenlui, diep voor hun politieke favo riet in de buidel willen tas ten. Nog maar twee weken geleden betaalden 20 plaatse lijke zakenmensen 15.000 dollar (45.000 gulden) per persoon voor het voorrecht om met majoor d'Aubuisson te mogen dineren. Het meeste geld krijgt D'Au buisson echter uit het buiten land. Hoewel politieke partij en in El Salvador niet ver plicht zijn te onthullen door wie ze worden gefinancierd, is in het geval van Arena duidelijk dat de bijdragen van plaatselijke notabelen een druppel in de oceaan zijn vergeleken bij de giften van Amerikaanse ballingen. Naar verluidt zouden deze ballin gen ook de rechtse „doodses kaders" financieren, waar mee d'Aubuisson geregeld in verband wordt gebracht. Sinds 1979 hebben landeige naren en industriëlen naar schatting 1.8 miljard dollar van Salvadoraanse banken D'Aubuisson overgeheveld naar banken in Florida. In september 1981 richtte deze rijke elite, die voor een deel ook in Florida is gaan wonen, een eigen 'po litieke partij op in de vorm van Arena. Majoor D'Aubuis son werd als leider gekozen omdat hij zijn reputatie van fel anti-communist had be wezen. Hij had zelfs nooit ge probeerd afstand te nemen van het gewelddadige image dat van hem bestond. Nog steeds wordt zijn naam open lijk in verband gebracht met een reeks politieke moorden, waaronder de aanslag op aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero die in maart 1980 in een kapel van een ziekenhuis werd vermoord. Andere kwaliteiten die D'Aubuisson tot een aantrek kelijke kandidaat maakten, waren zijn knappe uiterlijk en zijn reputatie van stevige drinker, beide eigenschappen die het eoed doen in een sa menleving waar de cultus van de mannelijkheid hoog staat aangeschreven. Maar die paar landeigenaren en industriëlen vertegen woordigen natuurlijk niet voldoende stemmen om D'Aubuisson aan de macht te helpen. Om de verkiezingen te winnen moest Arena dus ook een deel van de midden klasse en boeren op haar hand zien te krijgen. Daarin slaagde de partij op wonder baarlijke wijze. Bij de verkie zingen voor een grondwetge vende vergadering op 28 maart 1982 behaalde de partij, die toen nog maar net zes maanden bestond, 24 procent van de stemmen. Ze kwam( daarmee op de tweede plaats na de Christen-Democraten. De Nationale Verzoenings partij (PCN) die tot 1979 der tien jaar had gefungeerd als dienares van het leger en de gegoede klasse, liet ze ver achter zich. Voor de Salvadoraanse mid denklasse is Arena een rots van zekerheid na vijf storm achtige jaren van oorlog en economische achteruitgang. „Het is een nieuwe partij met nieuwe ideeën, het is de eni ge duidelijk omlijnde anti communistische partij", aldus een landbouwkundig student die net als de meeste aanhan gers van Arena liever niet bij naam genoemd wilde wor den. D'Aubuissons verleden en de gevolgen van zijn eventuele verkiezingen zijn zaken waar deze aanhangers van Arena liever niet over nadenken. De aanhang die D'Aubuisson op het platteland geniet, heeft hij voornamelijk te danken aan traditionele dwangmiddelen die te verge lijken zijn met de methodes van de para-militaire organi saties uit de jaren zestig. De organisatie waarmee D'Au buisson de boeren ondêr druk zet en chanteert, heet Ista, een organisatie voor landhervormingen die toe zicht houdt op de grote coöp eraties die zijn gevormd in de eerste fase van de landher vormingen van 1980. Ista viel in handen van Arena nadat deze partij het ministerie van landbouw had gekregen toen ze na de verkiezingen van twee jaar geleden zitting nam in de coalitieregering. Naast de middenklasse en boeren steunt Arena verder op het leger. Hoewel niemand verwacht dat majoor D'Aubuisson aan staande zondag eerste wordt, laat staan al in de eerste ron de een absolute meerderheid krijgt, heeft zijn campagne wel de nodige verontrusting gezaaid bij de andere politie ke partijen. De Christen-De mocraten zullen erg hun best moeten doen om de 41 pro cent van 1982 te evenaren. Een tijdje geleden dacht de christen-democratische leider Jose Napoleon Duarte nog dat hij bij een tweede ronde in mei voldoende stemmen van de PCN zou krijgen voor een absolute meerderheid, maar daar is hij nu niet meer zo zeker van. Met name veel jonge aanhangers van de PCN zouden met de gedachte •spelen om bij een tweede ronde op Arena te stemmen. Bovendien heeft de leidei van de PCN, Dr. Francisco Guerrero, minstens net zo hard als D'Aubuisson ge schreeuwd dat Duarte een dekmantel is voor het com munisme. Men kan zich dus maar moeilijk voorstellen dat hij zijn kiezers bij een tweede ronde overtuigend kan advi seren op Duarte te stemmen. Het is met name deze politie ke polarisatie die de organi satoren van D'Aubuissons campagne en enkele veront ruste Amerikaanse diploma ten staaft in hun overtuiging dat het de majoor is die op 1 juni wordt geïnstalleerd als nieuwe president van El Sal vador. Als dat inderdaad zo is, zal El Salvador een bloedi ge oorlog tegemoet gaan tus sen de linkse guerrilla's en een regering die gezworen heeft nooit en te nimmer met de rebellen te onderhande len. PAUL ELLMAN Copyright The Guardian Treurige wapenfeiten TOT de jongste wapenfeiten van Frits Bom behoort de scha de die hij het Foster Parents Plan heeft berokkend en daai j mee de kinderen in de Derde-Wereldlanden, die deze organ i satie onder haar hoede heeft. Vervolgens heeft Bom een aai1 tal consumentenorganisaties tegen zich in het harnas gejaagi onder meer omdat hij bij tv-kijkers valse verwachtinge wekt. Nu vindt hij een vakbondsman tegenover zich: Boi wordt ervan beticht met zijn eenzijdige hetze tegen spaarka; sen een sterke terugloop in deze sector te hebben verooi zaakt, doordat het publiek in navolging van Frits Bom - alle acquisiteurs over één kam is gaan scheren. Gevolge voor de werkgelegenheid kunnen niet uitblijven. Ook dezf kritiek zal de consumentenman wel onberoerd laten. Gent anceerd redeneren is nu eenmaal zijn sterkste zijde niet. M<! Frits Bom zullen we zolang de VARA het toelaat moi ten leren leven. Zwakke stee De linkse oppositie in de Tweede Kamer wil een nader or' ierzoek naar de rol van de Nederlandse militaire missie it Suriname onder leiding van kolonel Valk tijdens de staats greep van februari 1980. De VVD-fractie in de Tweede Ka mer overweegt eveneens op een nader onderzoek aan tl dringen, omdat ook deze fractie vindt dat er nog veel onduP delijk is gebleven. Mocht de VVD-fractie volgende weef dinsdag daar definitief toe besluiten, dan staat er een meeip derheid van de Tweede Kamer achter het voorstel, zod# zo'n onderzoek er dan ook zal komen. Is een nieuw onderzoek echt zo dringend noodzakelijk? menen van niet. Inderdaad, er zijn onvolkomenheden in h^ verslag van de commissie-Pronk over de gedragingen kolonel Valk. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat er vei1 zal worden bereikt als de nog resterende onduidelijkhedef met behulp van meer concrete gegevens zouden worden ol gelost. Er zijn twee kanttekeningen bij de af faire-Valk te makef die tijdens het kamerdebat onvoldoende aan de orde zijn gi weest. Allereerst: uit wat er wél is komen vast te staan do<r het verslag van de commissie-Pronk blijkt al voldoende dui delijk, dat kolonel Valk ver buiten z'n boekje is gegaan. VM handhaven dan ook de al in een eerste reactie uitgesproken bedenkingen tegen de milde straf die daarop is gevolgd: ee| berisping door de minister. Minister De Ruiter stelt dan wéj dat de bijkomende negatieve publiciteit voor de heer Valt een verzwaring van zijn straf heeft gevormd, maar dat lij ons nog steeds niet voldoende. We zouden het niet onredeli hebben gevonden, wanneer er een strafrechtelijke procedu op het rapport-Pronk was gevolgd. De tweede kanttekening is van groter belang: wat den j het Kabinet te doen om herhaling van dit soort zaken voorkomen? Hoe gaat men zo veel mogelijk uitsluiten ambtenaren van de Nederlandse overheid op eigen houtje •ingrijpende politieke omwentelingen in andere landen fcl trokken raken? En welke maatregelen gaat men treffen o.l te verhinderen, dat van een dergelijke betrokkenheid ii dien die ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch ontstaat -t de vertrouwelijke melding kennelijk langdurig in een aantfl bureauladen op het departement van defensie kan blijvg liggen? Ook wat dit punt betreft kwam minister De Ruif eigenlijk niet veel verder dan wat vage toezeggingen éD „We hebben er lering uit getrokken, het zal niet meer gebed ren en we hebben de ambtenaren nog eens op het hart drukt datVeel goede voornemens, maar weinig concrt te maatregelen. f P WlJ zouden het meer voor de hand liggend hebben gevof' den als de Tweede Kamer wat klemmender had gewezen deze zwakke stee in het optreden van het Kabinet. In pla^ daarvan hebben de kamerleden zich echter te veel bezig houden met de wens, dat er een duidelijker antwoord z? komen op de vraag, wat precies de rol van de Nederland militaire missie in Suriname is geweest. Die grotere duicf lijkheid zou echter toch niet bijdragen aan een betere nr ningsvorming over het gebeurde. Nog een mooie dag DE BILT Ook morgen ver andert er in het weerbeeld nog weinig. Dat betekent dat er opnieuw flink wat zon zal zijn. De temperatuur daalt 's nachts tot iets onder het vriespunt maar loopt overdag flink op. In Brabant en Limburg kan het morgen 13 graden worden. Met name in het Waddenge- DEN HAAG Aan staande zaterdag wordt in Den Haag opnieuw het feit herdacht dat vier jaar geleden de Salvado raanse aartsbisschop Os car Romero door Salva doraanse doodseskaders werd vermoord. Op de bijeenkomst die georga niseerd wordt zestien or ganisaties, waaronder de Bisschoppelijke Vasten actie, Justitia et Pax het IKV en het Salvador Comité, zullen ook de ouders van de vorig jaar vermoorde Salvadoraan se strijdster voor de mensenrechten, Maria- nella Garcia Villas aan wezig zijn. De ouders verklaarden zich gisteren op een pers conferentie tegen het sturen van waarnemers naar de verkiezingen van aanstaande zondag in El Salvador, waartoe Nederland heeft beslo ten. Hun dochter is naar hun stellige overtuiging vorig jaar vermoord door Salvadoraanse doodseskaders. De ver kiezingen aanstaande zondag kunnen geen en kele verandering be werkstelligen in de situ atie, zo menen zij. Vol gens de organisatoren van de Romeroherden- king wordt door de ver kiezingen de kans op verzoening van de huidi ge machthebbers en de guerrillastrijders juist bemoeilijkt. De verklaring over het niet-zenden van waarne mers wordt overigens niet ondersteund door Justitia et Pax Neder land, omdat men de in houd van de verklaring te eenzijdig vindt. Ook vertegenwoordigensde instanties van de her vormde en gereformeer de kerk, die de Romero- herdenking mede organi seren, staan niet achter de verklaring. bied en in de kop van Noor -Holland blijft het echter aa zienlijk frisser door de luc taanvoer over koud watt Veel wind is er morgen ni de windkracht is 3 of mind< voornamelijk uit oost tot oost. Tijdens het weekein slaat het weer om. Een depri sie trekt dan dicht lands o land naar het oosten. Vooi zondag en maandag moet rr wisselvallig weer en neersl (sneeuw) rekening gehoud worden. weersgesteianeia van gisteren Lh. R'dam onbew. Barcelona motreg. Berlijn onbew. Bordeaux l.bew. Brussel zw.bew. Frankfort onbew. Genève zw.bew. Helsinki sneeuwb Klagenfurl onbew. Kopenhagen onbew. MARKTEN LEIDEN Noteringen groente fruitveiling, 23 maart: andijvie: 2 255; snijbonen: 1510-1570; start nen: 1500; prei: 59-176; rabar 265; spinazie: 150-200; spruiter 306; spruiten b: 198-230; uien: 145; witlof: 250-390; sla: 39-69; terselie: 119-133; raapstelen: 38 radijs: 77-86; selderij: 85-120; pi ka St.: 68-99.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2