Van den Broek bezweert Britten: maak geen brokken Computerkraak wordt meestal verzwegen Reclame BON: Hhina ziet verbetering n banden met Nederland CIA BETAALDE HOGE SALVADORAANSE POLITIEFUNCTIONARIS" Nederland kwam er genadig af bij bombardementen Gasmeter loopt te hard •5"Ccidoc(Boutant Israël nog dit jaar naar de stembus Cfl&£eidóe 6oiwcwit Vrijdag 23 maart 1984, 75e jaargang no. 22843 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Vanuit het westen toenemen de bewolking, in de middag regen, minima rond het vries punt en middagtemperatuur rond 8 graden. Vrij krachtige (5), aan de kust tot krachtig (6) toenemende wind. Zon op 06.34, onder 19.00 uur. Scheveningen hoogwater 07.10 en 20.03, laagwater 03.01 en 15.35 uur. Glen Innes ralische ew South ales kan >men, ge leed in jimtepak. leen zaak fin reclame- akerij of hderszins et trekken 1 pn aan- pcht, maar jttere nood- aak. Wass I en normaal jet meer in e buiten- gjcht verke- een wegens rijn gevoelig- 5\e\d voor bij- ia elke che mische stof fJ de lucht, p houdt de Ie moderne nding de jidere in yenwicht. ALS HET WATER JE LIEF IS... IHn-toegang-biljetten bij NS-stations iesloten Au- Gregg ass tegen- teÈKING Het bezoek van :nin Nederlandse economische arjssie aan China toont aan dat fr,| betrekkingen tussen beide hden zijn verbeterd sinds zij k-in diplomatieke ruzie heb- [n bijgelegd. Dit heeft de ainese vice-premier, Li |ng, donderdag in Peking jrklaard tegenover de Neder- kdse missie, die onder lei- fig staat van de voorzitter in het VNO, Chris van Veen. lis woorden werden aange- De Chinese vice-premier zei dat het bezoek een bewijs is dat de wederzijdse betrekkin gen aanzienlijk zijn verbeterd sinds vorige maand de diplo matieke banden op ambassa deursniveau werden hersteld. De betrekkingen tussen Ne derland en China werden drie -jaar geleden door Peking ver laagd tot het niveau van zaak gelastigde nadat de regering in Den Haag exportvergunnin gen had verleend voor de ver koop van twee onderzeeërs aan Taiwan. Van Veen zei dat de Nederlandse delegatie tij- desn discussies met Chinese organisaties veel mogelijkhe den heeft aangetroffen voor samenwerking op het gebied van transport, energiezaken, landobuw en de aanleg van havens. (ADVERTENTIE) 16 t/m 25 maart jeopend van. 10-17 en 19-22 uur .itepdag en zondag van 10-17 uur 1 oegarlgsprijs f 12,50 per persoon, inderen tol 12 jaar en PAS 65 f 7,r imsterdam rai WASHINGTON De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft vijf tot zes jaar een hoge Salvadoraanse politiefunctionaris op haar loonlijst gehad. De functionaris, Nicolas Carranza, is hoofd van de fiscale politie. Hij is nauw verbonden met de doodseska ders. Deze beschuldiging werd geuit door een voormalige hoge Salvadoraanse functionaris, die al eerder in contacten met het Amerikaans Congres gewezen heeft op de wijze waarop de doodseskaders in El Salvador onder leiding van D'Aubuisson te werk gaan. De getuige is naar de Verenigde Staten gehaald door een groepering die zich keert tegen de Amerikaanse politiek in El Salvador. In ruil voor zijn komst ontving hij een bedrag van 50.000 dollar. De man is al door enkele leden van het Congres ondervraagd. Zijn beschuldigingen aan het adres van Salvado raanse politiefunctionarissen hebben in de Verenigde Staten de afgelopen tijd grote opschudding teweeg gebracht. In het CBS-interview noemde hij voor het eerst ook de CIA. Het Witte Huis heeft ontkend dat er contacten tussen de CIA en de Salva doraanse doodseskaders bestaan. Pagina 2: D'Aubuisson mogelijke winnaar bij verkiezingen in.lllllillllllllllliailllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num- 3tr| 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De Neder landse regering doet een indringend beroep op Groot Brittannië het con flict met de EG-landen niet te lijf te gaan met „krachtoplossingen", zoals het stopzetten van alle fi nanciële bijdragen aan de Europese Gemeenschap. Doet het kabinet-That- cher dit wel, dan wordt het conflict alleen maar erger. Daar komen grote brokken van. Anderzijds heeft het ook geen zin de Britten met dreigementen om de oren te slaan, zoals Frankrijk en Italië doen. Ook dat heeft een ave rechts effect. Met deze bewoordingen legde minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer uit, welke houding het kabinet aanneemt en voorlopig zal blijven aanne men na het mislukken van de Europese topconferentie van afgelopen week. Hij werd daarin door de overgrote meerderheid van de Kamer gesteund. Volgende week, als de minis ters van Buitenlandse Zaken en Landbouw uit de tien EG- landen opnieuw bijeenkomen om zich op de ontstane situatie te beraden, zal Nederland alles in het werk stellen om alsnog tot een compromis te komen, zo maakten premier Lubbers en minister Van den Broek gisteren duidelijk. de 120 parlementai- De ontbinding van het Israëlische bete kent dat er in Israël vervroegde verkie zingen zullen wor den uitgeschreven. De verkiezingen zouden aanvanke lijk pas in novem ber volgend jaar worden gehouden. Het voorstel tot ont binding van het parlement werd on der meer gesteund door de Tami-partij, een coalitiepartner in de regering-Sha- mir. De datum van de verkiezingen moet nog worden vastgesteld. De Ar beiderspartij wil dat Israëliërs nog in mei naar de stem bus gaan. De rege rende Likoedpartij voelt hier weinig voor. Zij wil pas in het najaar verkie zingen en hoopt dat in de komende maanden haar be- zuiningsprogramma de economie gezon der zal hebben ge maakt. De economi sche crisis in Israël is één van de be langrijkste oorza ken, die hebben ge leid tot vervroegde verkiezingen. SOESTERBERG „Wat be treft het bombarderen en be schieten van gronddoelen door Duitsers en geallieerden tij dens de Tweede Wereldoorlog is Nederland er genadig van afgekomen. Niet alleen wat betreft de materiële schade, maar ook wat het aantal slachtoffers aangaat", aldus prof. dr. A. Korthals Altes gis teren in een toelichting op zijn boek „Luchtgevaar" over die bombardementen. Prins Bern- hard die actief heeft meege werkt aan de totstandkoming van het boek, ontving in het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg het eerste exem plaar. De prins is bij een aan tal van de bombardementen direct en indirect betrokken geweest. Bij het zes jaar durende onder zoek door de schrijver zijn er zeer veel unieke foto's en do- cuiTienten boven water geko men. Het onderzoek strekte zich uit over Duitsland, Neder land, Engeland en de Verenig de Staten. Het is de eerste keer dat in ons land de bombardementen in boekvorm zijn samengevat. Daarbij werd vooral aandacht besteed aan het menselijk leed dat werd veroorzaakt en de technisch-tactische toedracht van een bombardement. De luchtstrijd zelf boven ons land noemt Korthals Altes bijzon der intens. Dat blijkt uit de zesduizend Duitse en geallieer de vliegtuigen die boven ons land neerstortten. Pag.8 Vijf jaar noodlottige fouten en angst „Na behan deling kon de man weer naar huis te rugkeren", heette het of ficieel nadat de 50-jarige J.H. in het ziekenhuis was behan deld aan lich te brand- en snijwonden die hij bij een explosie in zijn woning had opgelo pen. Maar van het huis in het Lim burgse plaatsje Gre- venbicht was alleen deze puinhoop nog over. Door de kracht van de ontplof fing waren zowel de voor- als zij gevel wegge slagen. Vol gens een woordvoer der van de politie moet het niet uit gesloten wor den geacht dat man on- zurgvuldig is geweest met gas. STERDAM Het „kra- l" van een computer komt bns land regelmatig voor, ®kr de kraak wordt meestal ïim gehouden. Noch de butereigenaar, noch de le- incier heeft er belang bij* de kraak in de publiciteit it. Dit kwam gisteren naar ;n op de studiedag „Waken n kraken". ren honderden computerin braken plaatsgevonden. Slechts een fractie daarvan komt naar buiten. Een (ano nieme) enquête onder een klein aantal bedrijven dat van computers gebruik maakt, bracht, in een periode van tien jaar, 250 fraudezaken aan het licht. De grote belangen voor zowel computergebruiker als leve rancier, vooral met het oog op van de klanten, zijn er de oor zaak van dat een inbraak lie ver binnenskamers wordt af gehandeld. Van Liemt meent, net als zijn collega prof. Herschberg van de TH Delft, dat het bijna on mogelijk is een computer te gen inbraak te beschermen. Sommige systemen zijn zo lek als een mandje. De docenten moedigden de ei- eigen systeem in te breken. Alleen op die manier kunnen lekken aan het licht worden gebracht. Het leek Van Liemt ook zinnig om afspraken te maken met bevriende bedrij ven om bij elkaar eens in te breken. De volgende stap is de leve rancier flink onder druk te zetten om wat aan de lekken te doen. Verder moet het be drijf geld reserveren om de Het probleem van inbreken in een computer is dat de dader bijna niet te achterhalen is. „De" computerkraker zou een jonge man zijn die bezeten is van computer en die zichzelf heeft opgeleid". Hij leest com puterhandleidingen als roman netjes". De belangrijkste redenen om te gaan kraken komen voort uit hobbyisme, rancune tegen j-.ot KoAr'if t vorrüVin" Veel voorkomende zaken zijn dief stal van programma's en frau duleuze handelingen zoals het wijzigen van gegevens ten ei gen bate. De schade die bedrijven hier door oplopen is moeilijk te be rekenen en vrijwel niet te ver zekeren. Van Liemt verwacht dat vooral diefstal van pro gramma's en de frauduleuze handelingen in de toekomst OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Eert vol jaar garantie mogelijk. IMISSAN Keuze uit 100stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsreen Telefoon 01713-2866-2073. DEN HAAG Gasmeters wijzen gemiddeld een gasverbruik aan dat 1-1,3 procent hoger is dan het werkelijke verbruik. Dat komt door temparatuursinvloeden, het weglekken van gas uit de meter en afwijkingen van de meters zelf. Dit werkt uit in een nadeel voor de huishoudens van 100 tot 130 miljoen gulden per jaar. Per gezin is dat 180 gulden per jaar. Dit blijkt uit antwoor den van minister Van Aardenne (Economische Zaken) op vra gen van het Tweede-Kamerlid Toussaint (PvdA). De bewinds man geeft toe dat gasmeters voortdurend de hoeveelheid ver bruikt gas fout aangeven. Als er weinig gas door de meter stroomt is de afwijking in het nadeel van de verbruiker, wordt veel gas verbruikt dan werkt het in zijn voordeel. De bewinds man ziet geen reden iets aan de afwijking van een gasmeter te doen. Dan zouden de meters (eerder) vervangen moeten worden en dat kost (te veel) geld. Al geloof je soms bij sommige (tv-)reclames je eigen ogen en oren niet, toch mag niemand zomaar van alles beweren in een advertentie. Dat ondervindt nu in een advertentie veel te gunstig heeft afgeschilderd, als we tenminste de Reclame Code Commissie, die dit soort zaken scherp in de gaten houdt, mogen geloven. In deze dagelijkse stukjes op de voorpagina laten we de voortreffelijkheid van de Leidse Courant als avondkrant daarom dan ook altijd voor zichzelf spreken. En degenen, die de krant al De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'oor zeven ton an gif gestolen IATERINGEN Een 33-jari- man uit Wateringen heeft et afgelopen jaar bij zijn werk- ever voor een bedrag van ze en ton aan bestrijdingsmidde- n voor de glastuinbouw ont- reemd. De man verkocht het f door aan drie andere man en. Allen zijn aangehouden aar na hun bekentenis inmid- weer op vrije voeten. Uit et politie-onderzoek is geble- en, dat bij het bedrijf door be- linigihgsmaatregelen de con- ole en bewaking op de bestrij- ngsmiddelen zo gering was, at de inmiddels ontslagen erknemer rustig zijn gang kon Indiase politie arresteert stakende havenarbeiders NEW DELHI De Indiase politie heeft tachtig havenarbeiders gearres teerd, die protesteerden tegen het re geringsbesluit de marine het werk te laten overnemen van de stakers in de zuidelijke havens. Dit heeft een India se functionaris vanochtend gezegd. De staking, die is uitgeroepen om kracht bij te zetten aan looneisen van 37 percent, is vorige week vrijdag be gonnen. Er nemen zeker 300.000 ha venarbeiders aan deel en tien van de grootste havens van India zijn platge legd. Afgelopen maandag zouden poli tiemannen in de oostelijke havenstad Paradip ongeveer 100 mensen hebben gedood en 300 gebouwen in brand hebben gestoken uit wraak voor de dood van vier collega's. Water overstroomt waterleidingmuseum UTRECHT Het waterleidingmu seum in de watertoren in Utrecht is woensdag door duizenden liters water overspoeld. Het reservoir van de toren stroomde over doordat de toevoer van uit een pompstation niet tijdig werd ge stopt. De omvang van de schade is nog niet bekend, maar het museum zal ze ker tot half april gesloten blijven. Vier verdiepingen van de uit 1896 daterende watertoren zijn sinds een jaar in ge bruik als waterleidingmuseum. In de nacht van dinsdag op woensdag rea geerde de automatische besturing van een op de toren aangesloten pompsta tion niet op een stopsignaal. Het water reservoir (maximale inhoud 1,5 miljoen liter) stroomde daardoor heftig over. Rijschoolhouders verkopen examenkaart soms veel te duur RIJSWIJK Het Centraal bureau afgifte rijvaardigheidsbewijzen, het CBR, heeft in een circulaire de rijschoolhouders erop gewe zen de prijs van een theorie-examenkaart 27,50 bedraagt. Het is het CBR namelijk ge bleken dat sommige rijschoolhouders een „vrij omvangrijke toeslag" rekenen, zodat de prijs van een kaart soms op tachtig gulden komt. Er bestaat bij het CBR wel begrip voor een (kleine) prijsverhoging, indien de rij schoolhouder bijvoorbeeld een omvangrijke nazorg voor de examinandi heeft, of hen bij voorbeeld per busje naar het examencentrum brengt. „Maar door die wilde verhogingen, krijgt het publiek een scheef beeld van de examentarieven", aldus het CBR. Van Meekren ziet het niet meer zitten bij de AVRO HILVERSUM Jaap van Meekren, hoofd van de afdeling televisie-actualiteiten bij de AVRO en allerwegen beschouwd als een van de beste nieuwspresentatoren, ziet het bij de AVRO niet langer zitten. Hij heeft per 30 juni zijn ontslag ingediend. De reden van zijn opstappen is gelegen „in de veran deringen die de komende tijd bij de AVRO hun beslag moeten krijgen en die te maken hebben met verjonging van deze orproep". Daarin ziet Van Meekren de belangrijkste aanleiding voor zijn vertrek. De kwestie Wibo van de Linde hangt volgens hem hier zijdelings mee samen. Bestuur en directie betreuren zijn vertrek in hoge mate, aldus een AVRO-woordvoerder. Pag .19: „Ik ga niet uit boosheid bij de AVRO weg" JERUZALEM Het Israëlische par lement heeft gister avond besloten zichzelf te ontbin den. Een daartoe strekkende motie, die door de opposi tionele Arbeiders partij was inge diend, werd aange nomen door 61 van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1