Scotland Yard naakt vrij baan foor werkwilligen 'ranse katholieke scholen vrezen via mweg eigen karakter te verliezen Noorwegen zwakke stee in afweerstrategie van NAVO Mogelijk vervroegde verkiezingen in Israël Oost-Duitsland wil ontvangst Westduitse TV uitbreiden 'ouw wint I miljoen lotto Kremlin spant strijd aan tegen popmuziek flTENLAND gcidócSotncmt DINSDAG 20 MAART 1984 PAGINA 11 JERUZALEM In Israël wordt druk gespecu leerd over vervroegde verkiezingen. De Tami-par- tij, die deel uitmaakt van de coalitieregering, heeft aangekondigd vandaag een wetsontwerp in te zul len dienen tot ontbinding van het parlement. De leider van de Tami-partij, Aboehatzeira, verklaar de aan de Israëlische televisie dat dit vervroegde verkiezingen betekent. Het wetsvoorstel zou ge steund worden door 61 van de 120 parlementaire afgevaardigden. „Ons besluit is onherroepelijk gezien de noodzaak een ster ke regering te hebben met het oog op de dramatische eco nomische en sociale sitatie in Israël", zo lichtte Aboehatzei ra toe. Hij noemde de huidige toestand van de Israëlische economie als belangrijkste reden voor de ommezwaai van zijn partij. „De doorslag heeft voor ons gegeven dat de in flatie in februari opnieuw twaalf procent bedroeg en dat de geldontwaarding bij voortzetting van dit regeringsbeleid dekomende maanden niet zal afnemen". Als tweede reden noemde Aboehatzeira het slechte functioneren van de re- gering-Shamir en de noodzaak dat er een regering komt,, die de steun geniet van een meerderheid van het Israëli sche volk. Premier Shamir liet gisteravond weten dat zijn Likoed- partij zich tegen vervroegde verkiezingen verzet, „omdat dit het huidige plan voor economisch herstel zou schaden. Als er echter een meerderheid in de Knesseth voor het be sluit zou zijn, zullen wij opnieuw strijden om het vertrou wen van de opinie". (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Oost-Duitsland is bezig de moge lijkheden voor een betere ontvangst van de Westduitse televisie uit te breiden. Als YORK Een 54-jarige iv, wier echtgenoot twee i heeft om zijn gezin van personen te onderhou- ieeft de hoofdprijs van 30 ■n gulden gewonnen in itto van de staat New De vrouw zal d eprijs in rlijkse termijnen van elk dan 476.000 dollar ont- tn. Opgelucht verklaarde t haar man eindelijk één ijn twee baantjes kan op- Het gelukkige echtpaar Aaron, dat 30 miljoen gulden in de lotto heeft gewonnen. een van de redenen daar voor wordt gezien dat in de gebieden waar veel naar de Westduitse televi sie wordt gekeken, min der mensen het land wil len verlaten dan in de streken die de Westduitse Eyskens De Belgische minister van economische zaken, Eys kens, in debat (boven) met demonstranten, die giste ren in Brussel protesteer den tegen de voorgeno men bezuinigingsmaatre gelen. Op de middelste en onderste foto's ontfermt een vrouw zich over Eys kens, nadat een betoger een rauw ei op diens hoofd had kapot geslagen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BARDU Met een lan ding van Nederlandse, Britse en Amerikaanse mariniers op de fjorden voor Tromsoe in het noor den van Noorwegen heeft het afgelopen weekeinde de NAVO-oefening Team Work '84, de grootste in haar soort, haar hoogte punt bereikt. Aan de oefening, die op 28 fe bruari begon en komende zon dag eindigt met een afscheid- sinspectie van secretaris-gene raal Joseph Luns, nemen 26.000 land- en zeestrijdkrach ten, 200 oorlogsschepen en 300' vliegtuigen deel. Zij heeft tot doel te bestuderen hoe een mogelijke aanval van de Sov jet-Unie op de zwakste plek van het bondgenootschap kan worden weerstaan. De strategische positie is zo zwak op grond van het Noorse regeringsstandpunt dat in houdt dat behalve het niet plaatsen van kernwapens geen permanente stationering van buitenlandse troepen mag plaatsvinden. Die politiek heeft tot gevolg dat in normale omstandigheden slechts 6.500 Noorse troepen borg staan voor de verdediging van de noordflank, terwijl op het na bijgelegen schiereiland Kola 74.000 Russische militairen plus de helft van de Russische zeemacht een voortdurende bedreiging voor Noorwegen vormen. Bij het uitbreken van een oor log is het uiterste noorden van Noorwegen van fundamenteel belang, zeker ter bescherming van een van de belangrijkste vaarroutes ter wereld. Elk uur bevinden zich op de Noordat- lantische route 3.300 koop vaardijschepen, terwijl er in de verscheidene havens 2.800 andere schepen voor anker liggen. Het dagelijks transport over deze route bedraagt 7,5 miljoen ton. De route heeft in toenemende mate de belangstelling van de Russen gekregen. In 1964 had de Sovjet-Unie met oorlog schepen 1200 vaardagen in de Noordatlantische route; 20 jaar later zijn dat er al 15.000. De huidige oefening, waaraan 700 Nederlandse militairen deel nemen en 12 Nederlandse schepen, heeft de voortduren de aandacht van de Russen. In de buurt van de NAVO-sche- pen vliegen vrijwel 24 uur per dag Russische vliegtuigen van het type 'Beer D' en op schoot safstand bevinden zich meer dere Russische marineschepen. Hoe dicht NAVO- en Russi sche schepen in eikaars nabij heid vertoeven illustreert het feit dat de Amerikaanse heli kopter tijdens de oefening con stateerde dat er brand uitge broken was op een Sovjet- -kruiser van het type Kres- ta-II met 460 man aan boord. Vice-admiraal Joseph M-atcalf, commandant van de Ameri kaanse tweedevloot, bood hulp aan. Vanaf NAVO-heli- kopters zou de brand snel te blussen zijn, aldus Metcalf. De Russische commandant wees de hulp verontwaardigd van de hand. Uiteindelijk bleek de bemanning van de Russische kruiser de brand zelf onder controle te hebben gekregen. Hoop op nakomeling De reuzepan- Ling Ling in dierentuin van Washing ton kijkt wat sip voor zich uit na een pa ring met haar levensgezel Hsing Hsing. Dat gebeurde overigens pas voor de twee de maal in de twaalf jaar dat zij al met el kaar omgaan. Er kan nog al tijd een klein tje komen. Ling Ling is nog maar on- I langs hersteld van een nierin- 5 fectie. Astronauten bereiden Europese vlucht voor KEULEN Zes toekomstige astronauten, onder wie de Ne derlander Wubbo Ockels, zijn gisteren in Keulen begonnen njet een ongeveer 18 maanden durende training voor de eer ste Europese vlucht van het Europese ruimtelaboratorium, die in augustus volgend jaar zal worden uitgevoerd. Vijf van de zes op wetenschap pelijk gebied ervaren astro nauten zullen de vlucht mee maken. De zesde is reserve. Behalve Ockels zullen drie Westduitsers en twee Ameri kanen de ruimtevlucht uitvoe- Circusbrand kost dierenlevens ATHENE Bij een brand, die het afgelopen weekeinde heeft gewoed in het dierenverblijf van een rondreizend circus dat zijn tenten had opgeslagen bij Peristeri ten westen van Athene, zijn driehonderd wilde dieren om het leven gekomen. De brand ontstond als gevolg van een explosie in de gasverwar- ming. Apen, krokodillen, reptielen en exotische vogels ver brandden of stikten als gevolg van de brand. De eigenaars van het circus, het Westduitse echtpaar Johann en Marion Prinz, waren niet verzekerd waardoor het is geruïneerd. programma's niet kunnen ontvangen. Dat heeft de staatsminister in de bondskanselarij Philip Jen- ninger gezegd. Jenninger is speciaal belast met betrekkin gen tussen de beide Duitslan- den. Jenninger wees erop dat de stroom Oostduitse burgers, die de Bondsrepubliek binnen komen, voor „zekere proble men" zorgt. „Wij feliciteren ie dereen iedereen die hier naar toe mag komen, maar het kan niet het doel van onze politiek zijn, de DDR te ontvolken", al dus Jenninger. Oost-Duitsland heeft dit jaar al 9.500 mensen naar de Bondsre publiek laten vertrekken. Vo rig jaar waren het er in totaal 11.300. De regering in Bonn heeft er geen idee van hoelang het regiem in Oost-Berlijn de deur naar het Westen zo wijd open laat staan. Volgens rege ringskringen in Bonn willen meer dan 400.000 mensen de DDR verlaten. In West-Duitsland gaan stem men op dat er op de arbeids markt geen plaats is voor de duizenden Oostduitse burgers. De werkloosheid in de Bonds republiek bedraagt meer dan 10 procent. Het ministerie van inter-Duitse betrekkingen heeft die vrees „absurd" ge noemd. Staatssecretaris Ott- fried Hennig heeft opgeroepen „deze Duitsers, die na jaren lange pogingen eindelijk naar ons toe mogen komen, op te nemen als Duitse ereburgers." In plaats van zoveel mensen definitief naar het Westen te laten vertrekken, zou Bonn veel liever zien dat Oost- Duitsland de mogelijkheden voor vakantiereizen van zijn burgers in het Westen zou ver groten. Bonn gelooft dat daar mee veel druk van de ketel gehaald kan worden. Volgens Jenninger is gebleken dat als Oostduitse burgers om drin gende familiekwesties naar de Bondsrepubliek mogen reizen, slechts een minimaal percenta ge niet teruggaat. men zullen worden gehan teerd als voor de openbare scholen. Over de noodzaak van het openen van nieuwe scholen zal een commissie be slissen, waarin de overheid naar evenredigheid vertegen woordigd is. De afgevaardigden van het bijzonder onderwijs keuren deze regeling goed. Hen kan het niet schelen welke normen er gehanteerd worden, als de bijzondere scholen maar subsi die krijgen. Juist over dit punt zijn de voorstanders van het openbare onderwijs bijzonder ontevreden. Zij vinden dat de overheid geen privé-instellin- gen dient te subsidiëeren en begrijpen nu dat de „eenma king van het Franse onder wijssysteem" zoals president Francois Mitterrand die in zijn regeringsprogramma aankon digde, er voorlopig niet zal ko men. „De privileges van het bijzonder onderwijs zijn slechts afgezwakt", is hun commen taar. Waar de bijzondere scholen het niet mee eens zijn is dat de Franse regering de rechtsposi tie van hun leerkrachten wil veranderen. Alain Savary wil dat zij evenals hun collega's bij het openbaar onderwijs aan dezelfde toelatingseisen vol doen. Daarvoor zullen zij het zelfde salaris krijgen, doch op contractbasis van zes jaar wor den aangenomen. Na zes jaar mogen zij beslissen of zij op contractbasis willen doorwer ken of in „overheidsdienst willen komen om eventueel ook in het openbaar onderwijs te werken". Dit is voor de katholieken on aanvaardbaar: „Als wij niet meer de vrijheid zullen heb ben zelf ons personeel te kie zen, verliest het privé-onder- wijs zijn specifieke karakter. Minister Savary kan wel zeg gen dat er geen enkele vrij heid bedreigd wordt, maar geeft de overheid met deze maatregel de gelegenheid om via de achterdeur binnen te komen". onze correspondent Ro ger Simons) DEN Een groot il Britse mijnwerkers rorige week massaal taking gingen zijn aan het werk dank- in massale politiebe- ming. Dit gebeurde nks de aanhoudende >pen van de vakbon- let werk neer te leg- De Britse Nationale ikolenraad de al ine directie van de itaatsmijnen heeft ren de eis bij het Op- e Gerechtshof inge- cen om de mijnwer- )ond van Yorkshire een forse straf op te leg gen omdat deze het opzet ten van stakersposten aan moedigt. De Steenkolen- raad hoopt daarmee de verhitte gemoederen enigszins te kunnen af koelen. Van de 177 staatsmijnen lagen er gisteren overigens nog 126 plat wegens de staking. Drie mijnen bleven dicht wegens onderhoudswerk. In de over blijvende 48 was de produktie normaal. Afgelopen vrijdag werd in maar elf staatsmijnen gewerkt. De mijnwerkers pro testeren tegen de ingrijpende sanering van de mijnen waar van er in de nabije toekomst velen gesloten zullen worden. De Nationale Steenkolenraad dankte de gevoelige verbete ring van de situatie aan de grootste politionele actie sinds de nationale algemene staking van 1926. Aan deze operatie, vanuit Londen geleid door Scotland Yard, wordt deelge nomen door meer dan 8.000 politiemannen van zes graaf schappen en steden. Ze verblij ven in kazernes en hun onder houd, transportkosten en extra vergoedingen komen op min stens een half miljoen pond per dag. De opdracht van de politie luidt: er voor zorgen dat alle mijnwerkers, die aan de arbeid willen gaan, door niemand verhinderd worden dit te doen. Gisteren was deze opgave vooral belangrijk in het Engelse graafschap Not tinghamshire, waar zich vori ge week ernstige incidenten hadden voorgedaan. Notting hamshire telt 25 mijnen; in 24 daarvan werd gisteren nor maal gewerkt. Kilometers ver van de mijnen werden bussen met vliegende stakerposten door de politie tegengehouden en terug gestuurd naar de plaats van waar zij gekomen waren. MOSKOU Tot de wes terse invloeden die het Kremlin als schadelijk be schouwt voor de eigen on derdanen behoort sinds enige tijd ook westerse popmuziek. De autoritei ten hebben alle goedwil lende Sovjet-burgers opge roepen zich aan te sluiten bij de strijd tegen deze „ideologisch lege en bana le" vorm van muziek, die „gezichtspunten propa geert die vreemd zijn aan de onze". Uit een recent onderzoek blijkt echter dat de heren van het gezag van goede huize zullen moeten ko men om de popmuziek uit te bannen. Voor een langs peelplaat van een westerse groep wordt op de zwarte markt momenteel grif 350 tot 400 gulden betaald. Op de vraag waar de tieners zoveel geld vandaan ha len, moeten de autoriteiten het antwoord schuldig blij ven. Cuba stelt voorwaarden voor geleidelijke aftocht uit Angola HAVANA Cuba en Angola hebben gisteren een overeen komst ondertekend, die voorziet in een geleidelijke terugtrek king van Cubaanse troepen uit het Afrikaanse land als wordt voldaan aan enkele voorwaarden. De belangrijkste voorwaarde is dat de Zuidafrikaanse troepen eenzijdig uit Angola worden te ruggetrokken. Dit is bekend gemaakt door het officiële Cubaan se persbureau Prensa Latina. De Angolese president Dos Santos brengt momenteel een bezoek aan Cuba. De vorige maand bereikten Angola en Zuid-Afrika overeenstemming over terugtrekking van Zuidafrikaanse troe pen uit het zuiden van Angola. onze correspondente An- geline Arnken) IJS „Niet iedereen iet de regeringsbeslis- - tevreden zijn", ver- .rde de Franse minis- van onderwijs Alain 'ry, toen hij het afge- i weekeinde de rege ringsbeslissing inzake de bijzondere scholen bekend maakte. Na de massale demonstraties die in februari door de voor standers van dit onderwijs in de grootste steden van Frank rijk zijn gehouden, heeft de Franse regering een compro mis gesloten dat echter noch de aanhangers van „een neu traal onderwijssysteem" noch die van het privé-onderwijs echt tevreden stelt Voor de bijzondere scholen houdt de regeringsbeslissing in dat voortaan voor wat betreft het ontvangen van rijkssubsi die en het openen van nieuwe scholen of uitbreiding van nieuwe klassen dezelfde nor- ITENHEER Sovjet-Unie gaat Syrië nieuwe MIGs leveren tse politie rolt tgsbende op JilPEN De Britse politie heeft gisteren jfrugssmokkelbende opgerold en beslagge- fop een hoeveelheid hasj ter marktwaarde 02 miljoen gulden. Terwijl de inval plaats- in een tankstation op een snelweg even ten Wen van Londen, arresteerden andere :len op verschillende adressen in de Britse Istad en enkele omliggende steden 20 per- h. De confisquering van de anderhalve ton -kad plaats toen de lading van een oplegger jederland werd overgeladen in een kleiner ,uig. KOEWEIT De Sovjet-Unie heeft Syrië be loofd een aantal geavanceerde gevechtsvliegtui gen te zullen leveren van het type MIG 29 en 31. Vorige week werd in de Syrische hoofdstad Damascus een contract daarvoor getekend. Dit meldde gisteren het Koeweitse dagblad Al-Qa- bas. Uit Syrische regeringsbronnen is vernomen, dat tot de levering van de modernste Russische gevechtstoestellen is besloten, toen de Sovjet- onderminister Aliev vorige week een bezoek bracht aan Damascus. Volgens Al Qabas is het de bedoeling, dat de Syrische luchtmacht wordt opgevijzeld „van een verdedigings- tot een aan- valsmacht, om een strategisch evenwicht met Israël te bereiken". 'eruaan- •er bidt lescher- van zijn tegen Dver- nadat fier Ca- buiten oevers getre- )e rivier nt op ^eer 150 eter ten van Dofdstad Zeker nderd in zijn ge- door wassen- ater.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11