Geld ligt op straal Betaalbare kleding zie je overal Betaalbare mode alleen bij M&S IN EN OM DE KAS Dahlia-restanten zijn moeilijk te plaatsen 109,- Land vol agrariërs Fresia s in geuren en kleuren te zien Gebr. Colijn Juwelier Verbree goud en zih M&S*maakt mode betaalbaar Heel veel.Nederlanders zijn afkomstig uit de agrarische sfeer. Wanneer ze niet zelf op een boerderij of kwekerij zijn opge groeid. hebben ze toch een broer, een neef, een oom of een ander familielid die nog dagelijks moeder aarde beploegt of bemest. Daaruit mogen we afleiden dat ontelbare landgenoten nog precies weten hoe ze met een spade, een mestvork of een schoffel moeten omgaan. Wanneer wij vanuit de trein grote complexen volkstuinen zien. die in de zomermaanden vol ro zen, clematis, kamperfoelie, boontjes en andere groenten staan en er paradijselijk uitzien, dan is het duidelijk dat naar het kwekersleven tot in het hart van onze grote steden heim wee bestaat. Want die volkstuinders kunnen er wat van! De tweede helft van maart begon met een zonnetje en dan beginnen bij de mensen met een tuintje de vingers te jeuken.. Dat is prima, want zorgen voor uw tuin is ook goed voor u zelf. Alle voorkomende werkzaamheden in de tuin kunnen al beginnen. Dat geldt voor de siertuin maar ook voor de moes tuin. Er kan gesnoeid worden en gras kan gezaaid worden. Graszoden kunnen gelegd borden, en de grond kan worden klaargemaakt. Plantjes op kluitjes Let op... er komen prachtige violen aan. We zagen ze in Rijns burg op de veiling volop en goed verzorgd. Ze worden gele verd op een „perskluitje", waarin de wortels zich goed heb ben ontwikkeld. Dan „slaat" het plantje vlug „aan". De kwe kers hebben ze in koele kassen vorstvrij gehouden, en nu zijn ze klaar voor een volle bloei. Voordat de kweker ze op de veiling brengt, krijgen ze met een kluitje en al een waterbad van een uur lang en dan kunnen ze er dagen lang tegen. Net als de prachtige primula's zijn ze bestand tegen lichte vorst. Het eerste bloempje valt wel af, maar doet er niets aan, ze komen er vanzelf weer bovenop. „Niet aan rommelen", zegt de hovenier. Bekende violennamen zijn Heraut of Rie- senvorbote. Geraniums zijn er ook weer, maar die zijn nog vorstgevoelig. Op een balkon moet u de bak 's nachts even binnen zetten, maar dan krijgt u wel vroege bloemen. Gemeentelijke hoveniers TT kunt nu ook rozen en andere boompjes planten. Snoeien? Een doorgewinterde veilingman adviseerde op het werk van de plantsoenendienst te letten. Zijn die aan het snoeien of planten, dan doet u rustig mee. Gemeentelijke hoveniers zijn altijd de beste vaklieden. Verder zijn er ook vaste planten te koop op de veiling. Ze worden in sets en zelfs in handige draagtassen op de veiling verkocht. Bij de bloemist en tuin centra zult u ze vinden. De winkeliers en tuincentra kopen elke dag verse voorraad. De bloemenexporteurs verkopen nu zeer veel perkplanten naar Duitsland. Vooral in Noord-Duitsland beginnen de lief hebbers hun tuinen te verzorgen. En omdat ze kwaliteitsplan ten zoeken, kopen ze ook perkplanten „aus Holland". LAND EN TUINBOUW Qeidvieowuvnt DINSDAG 20 MAART 1984 PAGIN Met de voorverkopen van de dahliaknollen liep het aan vankelijk geheel volgens plan. Men kon de partijen voor een goede prijs een baas geven en er leek geen kou aan de lucht. Maar zo dartel als men uit de startblokken ging, zo veel te slechter gaat het, nu men het laatste rech te eind naar de finish moet lopen. U moet weten dat een dahliakweker zeker 0,35 voor een knol moet maken, wil er sprake zijn van een re delijk belegde boterham. Maar de afgelopen weken zijn dahlia's verkocht voor f 0,10 per knol en men kan zich voorstellen dat toen niet van pure feestvreugde de vlag is uitgestoken. Natuur lijk gaat het om uitzonderin gen, maar dat neemt niet weg dat dergelijke transacties een stempel drukken op de verkoop van de knollen die in november gerooid moeten worden. Niet nodig Is dat alles wel nodig? Na tuurlijk niet. Zodra de kwe kers het areaal redelijk in de hand kunnen houden, komen dergelijke excessen niet meer voor. De moeilijkheid is dat men ook vlak voor het plan ten geen enkel zicht heeft op de omvang van de stekpro- duktie. Met andere woorden: men weet niet hoeveel stek ken geplant zullen worden. Neem de gang van zaken in het afgelopen jaar. De meeste insiders voorspelden een krimp van acht procent, maar het werd juist een uit breiding van acht procent. De geleerden zaten er dus zestien procent naast met hun prognoses. En hoewel die uitbreiding voor een be langrijk deel betrekking had op een aantal massasoortén, kwamen de prijzen van de betere rassen daardoor ook onder druk te staan. Wülfinghoff Freesia BV aan de Middenweg in Kwintsheul (gemeente Wateringen) houdt voor de viifde achtereenvol gende maal Open Dagen om nieuwe fresiasoorten te laten zien. Op woensdag 14 maart als eerste dag was het met een kleine honderd belangstellen den uit Nederland en ook West-Duitsland al redelijk druk. Deze dagen duren tot en met woensdag 21 maart en overdag kan men steeds een kijkje nemen. Dit bedrijf moet het voor ze ventig tot tachtig procent heb ben van de export naar West- Duitsland en België, maar ook in het Westland en De Kring heeft men vele contacten. Polaris, Elegance, Princess! Wales, Panama en Pallas z| enkele namen van nieuwe veelbelovende rassen. V< gens een woordvoerder v het bedrijf belooft met nai Polaris het te gaan mak< „Deze is nu drie jaar oud begint nu pas goed te lopi Deze is speciaal voor gron koeling en gaat het helem; maken. Ook heeft Polaris e hoge bloemproduktie". Va komen keurmeesters v bloemenveilingen een kijk nemen en ook studieclubs NAKS en heeft men goe bindingen met het proefsi tion te Naaldwijk. Verd heeft men bij Wülfinghc Freesia BV onder meer al troemeria en gladiolen. De Polaris gaat het helemaal maken. We hebben het aan onszelf te wijten, zo zegt Gerrit Lam- merse, de voorzitter van de vereniging De Dahlia. We hebben zelf voor overpro- duktie gezorgd en dat krijgen we nu op ons brood. Alle maal een gevolg van éérst doen en dan denken in plaats van andersom. Grip Lammerse heeft vorig jaar al een plan gelanceerd om veel meer grip op het uit te plan ten stekmateriaal te krijgen. Hij wil de kwekers ertoe brengen om op vrijwillige ba sis het aantal opgelegde knol len voor stekproduktie te la ten registreren. Dan wordt een redelijk nauwkeurige schatting van de oogst moge lijk. Immers: blijken er aan de hand van de registratie van bepaalde soorten te veel knollen opgelegd, dan kan men de produktie nog op tijd gaan bijsturen. Men houdt daarmee niet alleen het areaal in de hand, maar be wijst ook de export een dienst. De exporteurs kunnen hun activiteiten afstemmen op de te verwachten produk tie. Niet alle kwekers zijn er voor dat men de export zo vroeg informeert. In theorie bestaat de kans dat ze hun prijzen gaan aanpassen en mogelijk de voorinkopen ge heel gaan staken. Lammerse is het daarmee niet eens. Geef de exporteurs juist wel op tijd inzicht, want zij moe ten onze dahlia's verkopen en zij hebben daar de kana len voor. Niet de kwekers. Inzicht Door de registratie kan men voorkomen dat van bepaalde soorten te veel stekken wor den geplukt en opgeplant. Als op een bepaald moment blijkt dat er van een ras al meer dan voldoende stekken zijn geplukt, dan kan een be richt naar de betreffende kwekers er voor zorgen dat men niet tot eind mei door gaat met het plukken van stekken in een assortiment waarvan bij voorbaat al vast Kunnen dahliakwekers areaal in eigen hand houden? staat dat het aanbod voldoen de zal zijn. Aan de andere kant zal het stimulerend kunnen werken voor die cul- tivars waarvan een te be perkt aantal knollen voor stekproduktie is opgelegd. Afwachten Zal het door Lammerse ge lanceerde plan aanslaan? Het Produktschap voor Sierge wassen heeft de enquêtefor mulieren in zee gestuurd en een bevredigend aantal inge vuld teruggekregen. Het zal interessant zijn te zien of de dahliakwekers langs deze weg inderdaad een beperking van het areaal zullen weten te realiseren. Als het lukt zijn zij de eerste tak in het bol- lenvak die door vrijwillige medewerking een grip op de produktie krijgt. Afwachten maar. Het zal p< slot van rekening eind me begin juni worden voor d stekken de grond ingaai Een deel komt zelfs nog <j het zogenaamde „na-lanj van tulpen. Dat wil zegge dat eerst de tulpen gerooi moeten worden en op hi leeggekomen land worde dan de dahliastekken gi plant. Maar inmiddels is hi wel eind juni geworden. kleintjes 071-122244B LEIDSE COURANT Qj H ELEKTR. HUISH. APPARATEN Onderdelen voor wasautomaat en klein electr. huishoudelijk. Alle mer ken, alle modellen. Swaak, Haarlemmerstraat 252, Lelden. Tel. 071-121541. WATERSPORT H POSTZEGELS FM MtINTFN Nog gelegenheid tot het huren van een ligplaats voor boten tot 5 mtr., tegen een redelijke prijs. Te bevragen: A. C. M. van Moorsel. Oosteinde 9, Warmond. Tel. 01711-10335 T.k. gevraagd GOUD er munten en penningen guldens -f rijksdaalders oud goud. te bevragen H ser. Haaghulshof Scheeps- en Jachtwerf Kerkstraat 43 - Hoogmade Tel. 01712-8530 vis- en roeiboten ook hellingen ook voor reparatie HORLOGERIE EN H SIERADEN WIJ geven u de hoogste prijs voor uw oude sieraden. Vieram- bachtsweg 15. Woubrugge. Tel. 01729-8871. Ink. tegen hoogste prijs ook gouden en zilveren n St. Annahof 14. Leiden, Kalserstr. Dag. van 9 tol zat. tot 13 uur. Tel 13.09.25. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in één oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. Prijzen zijn inclusief 5 B.T.W. Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende laat plaatsen, hoeft u maar I voor 2 x te betalen. I Bij plaatsing op 6 achtereen I volgende dagen worden slechts plaatsingen in rekening gebrach N.B. U kunt ons ook bellen: 071-122244. 1 2 3 4 5 6 7 10 11 12 13 14 15 Deze advertentiex plaatsen op_ De rekening sturen naar: Naam PostcodeW oonplaats Chintz regen mantel met rouleaux in con trast in khaki,raf Chintz regenmantel met a-syme- trische sluiting, o.a. in khaki en raf. Mt 38/43 Poplin regen mantel met raglan mouw in diverse actuele kleuren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10