-TIEK Massaal „afscheid" gevangenen ontgaat gestichtswacht volledig Extraatje via de cao voor 600.000 mensen BINNENLAND/KUNST Mateman: CDA moet zich niets van synode uitspraak aantrekken Justitie wil diepgaand onderzoek Eén geslaagde uitbraak per jaar in Scheveningen Buitensporig volume The Danse Society William Byrd: hoog niveau in moeilijk programma CeidaeSomotit MAANDAG 19 MAART 1984 PAGINA SMOES MET ASPIRINE EN GITAAR WERKT (Vervolg van de voorpagina) SCHEVENINGEN De massale uitbraak uit het Scheveningse Huis van Bewaring begon om streeks tien voor negen toen de 24-jarige gedeti neerde W.L.L. zijn corvee- activiteiten in de kantine onderbrak met het ver zoek aan één van de be waarders om een aspirien tje. L. had zojuist koffie gezet voor de in totaal zes aanwezige be waarders en enkelen van de op dat tijdstip 145 in het Huis van Bewaring verblijvende medegevangenen. Zijn ver zoek werd ingewilligd en een bewaarder vergezelde hem naar zijn cel waar hij de pijn stiller moest innemen. Nadat dit was gebeurd, vroeg L. zijn 26-jarige bewaarder of hij ook nog even een gitaar mocht op halen bij een andere gedeti neerde, de 43-jarige A.H.K. Op het moment dat de be waarder diens celdeur opende, werd hij door L. bij zijn keel gegrepen en richtte K. een pi stool op hem. De bewaarder begon luid om hulp te roepen, waarop K. hem met de kolf van zijn wapen enkele malen hard op het hoofd sloeg. Nadat de belagers hem tegen de grond hadden gewerkt werd hij van zijn sleutelbos beroofd en in de cel opgesloten. Het slachtoffer liep hoofdletsel op waarvoor hij later in het zie kenhuis Bronovo moest wor den behandeld. De op zijn ge schreeuw toesnellende colle ga's werden in de gang door het duo opgewacht en over meesterd. Onder bedreiging van het vuurwapen werden de cipiers naar de kantine afge voerd. Daar moesten ze blijven. Ze kregen het dringende advies zich vooral koest te houden. De hoofdbewaarder werd meegevoerd naar de sleutel- kast voor de sleutels van de buitendeuren van het com plex. Vervolgens werden alle bewaarders in cellen opgeslo ten terwijl ze machteloos moesten toezien hoe gevange nen met hun afgenomen sleu tels werden bevrijd. Dit ge beurde kennelijk nogal wille keurig omdat niet alle van de naar schatting 25 gedetineer den, die konden ontsnappen, er ook vandoor gingen. Er ble ven er tien zitten. De vijftien vluchtende man nen verschaften zich toegang tot het binnenterrein van de strafinrichting, vanwaar zij via een in alle haast geopende zij poort op de Van Alkemade- laan uitkwamen. Op de hoek Zwolsestraat/Stevinstraat stonden drie auto's met draai ende motoren klaar. De mees ten vluchtten in de auto's, de overigen gingen te voet. In middels waren de ingesloten bewaarders door bevrijde ge detineerden uit hun cellen verlost. De cipiers sloegen meteen groot alarm bij de Haagse politie, die op haar beurt alle korpsen in de regio waarschuwde. Tussen het mo ment dat L. zijn aspirine in nam en de eerste politieagen ten de straat opgingen waren inmiddels dertig minuten ver streken. Ongemerkt De grote ontsnapping ging on gemerkt voorbij aan de aan dacht van de gewapende gestichtswachten, die de bui tenmuren en de daken van het gebouwencomplex vanuit wachttorens onder meer met behulp van camera's in de ga ten houden. Overigens dragen bewaarders geen vuurwapens. Van de uitbrekers hebben er zeven de Nederlandse, drie de Turkse en twee de Algerijnse nationaliteit. Verder waren bij de vlucht een Fransman, een Brit en een Argentijn betrok ken. Zes van hen waren al door de rechter veroordeeld en zaten vast in afwachting van plaatsing in een definitief penitentiair onderkomen. De anderen zaten in preventieve hechtenis, wat betekent dat ze nog niet voor de rechtbank zijn verschenen. De veroor deelden moeten straffen uitzit ten variërend van één tot ze ven jaar. Één man wacht na zijn detentieperiode tbr. Vol gens Justitie kunnen allen worden gerekend tot de A-ca tegorie, ofwel „zware crimine len". Ze hebben zich schuldig gemaakt aan ernstige gewelds- en vermogensdelicten en over tredingen van de Opiumwet. De vijftien hadden hun cellen op de E- en F-vleugel van het Huis van Bewaring. De door de politie ontketende jacht op de uitbrekers leverde al snel de aanhouding van de 27-jarige Goudse delinquent R.J.V. op. Dit gebeurde op de Scheveningseweg. De politie was gespitst op alles wat ver dacht kon zijn: buurten wer den doorzocht, snelwegen ge controleerd en zelfs op het wa ter ontging niets aan haar aan dacht. Zo moesten de opvaren- DEN HAAG Ruim 600.000 Nederlandse cao-werk nemers krijgen elk jaar een in hun arbeidsovereen komst vastgelegde extra uitkering. In een aantal geval len hangt dit af van de winst van het bedrijf. Dat blijkt uit een onderzoek van de dienst collectieve arbeids voorwaarden van het ministerie van sociale zaken. Van de werknemers die onder een bedrijfstak-cao vallen krijgt 13,5 procent een jaarlijkse extra uitkering (een dertiende maand, kerstgratificatie of winstuitkering). Voor hen op wié een onder- nemings-cao (250 of meer werknemers) van toepassing is, is dat in vier van de vijf gevallen zo. Onder de 191 onderzochte bedrijfstak-cao's vallen 2.378.000 werknemers en onder de 217 onderzochte ondernemings-cao's 380.000 werknemers, samen 98 procent van alle werknemers die in Nederland onder een cao vallen. Het onderzoek heeft alleen betrekking op cao's, waardoor maar niet helemaal duidelijk is in welke mate jaarlijkse uitkeringen of bèdrijfsspaarregelingen voorkomen. Dat kan namelijk ook bui ten de cao om geregeld zijn. Bedrijfstak-cao's zijn in het alge meen een minimumpakket. DEN HAAG CDA en VVD vrezen dat het pro ces van ontkerkelijking in protestants-christelijke kring zal versnellen, nu zowel de hervormde als de gereformeerde synodes de plaatsing van kruisra ketten hebben veroor deeld. „Het verzet tegen de kerk zal groeien", zo betoogde VVD-voorzitter Kamminga gisteren voor de AVRO-radio. Het CDA-kamerlid Mateman sprak die verwachting za terdag voor de VAR A-ra dio uit. Volgens Mateman moet hét CDA zich niets aantrekken van de synode-uitspraken. De kerk moet politici niet aan de hand nemen", zo luidde zijn oordeel. „Heel veel trouwe le den zullen zich tot in het diepst van hun geweten ge kwetst voelen". VVD-leider Kamminga uitte zijn teleurstelling erover dat jde synodes „op de toer van de polarisatie zijn gegaan". Met CDA'er Mateman is hij van mening dat de kerken de ei gen verantwoordelijkheid van de politiek moeten erkennen. Ook als de PvdA na de Ka merverkiezingen van '86 in de regering komt, dan zal zij het plaatsingsbesluit van de kruis raketten niet terugdraaien, al dus Kamminga. den van een pleziervaartuig terugkeren naar de Scheve ningse haven. Een permanent boven de stad cirkelende heli kopter van de rijkspolitie was erop attent gemaakt dat het scheepje ongemerkt het ha vengat had verlaten. Het bleek loos alarm. Wilde achtervolging Meer succes leverde een actie in Capelle aan den IJssel op. Hier zag een surveillerende agent een auto, waarin drie personen zaten die zich ver dacht gedroegen. De diender maakte een onopvallend praatje met hen, maar ver trouwde de zaak niet. Voor de zekerheid besloot hij de ver dachten te volgen, terwijl hij via de mobilofoon assistentie opriep. De auto werd al snel klemgereden. Op het moment dat de politie de bestuurder, de 427jarige G.S.H. uit Schiedam, inrekende, zag één van de an dere inzittenden kans achter het stuur te kruipen en er vol gas vandoor te gaan. Tijdens deze onderneming ramde hij het portier van een politie auto en kwam even later op een kruispunt tot stilstand te gen een personenauto, waarin twee burgers zaten. De be stuurder, die de gedetineerde A.H.K. bleek te zijn, zat als een rat in de val en richtte zijn pistool op zijn naderende ach tervolgers. Hij liet zijn wapen van schrik vallen, omdat het er even naar uitzag dat een politie-auto hem zou overrij den. W.L.L., de derde inzitten de, maakte van de consterna tie gebruik zijn vlucht voort te zetten. Hij werd kort hierop evenwel door een eenheid van de rijkspolitie herkend, zittend op een muurtje in Moordrecht. De beruchte Hagenaar L.D. (32) werd omstreeks het mid daguur in de Haagse Koning straat in zijn kraag gevat. De man had zojuist plaatsgeno men in een taxi, maar was herkend door waakzame agen ten. Tegenover zijn advocaat, mevrouw mr. G. Koopmans- Rond, had hij 's morgens door de telefoon bekend „vreselijke spijt" te hebben van zijn ont snapping. D. heeft vaker uit- braakpogingen ondernomen. Nog maar enkele weken gele den wist hij bijna te ontsnap pen aan zijn bewakers van de Justitiële Autodienst tijdens een transport door Amster dam. Daarbij werd geschoten. De laatste van het clubje inge rekende criminelen was de 42- jarige B.O. Deze werd op de Pompstations weg, vrijwel in de schaduw van de gevange nis, dolend in pyjama aange troffen. Het zoeken naar de ontbre kende delinquenten wordt vandaag, zij het met minder materieel en personeel, voort gezet. De signalementen van de gezochten zijn verspreid onder alle politiekorpsen. Ook op grensposten is men extra waakzaam. Open dag politie Wassenaar trekt 1500 bezoekers WASSENAAR Hoe nuttig een open dag kan zijn, werd afgelopen zaterdag bewezen op het Wassenaarse politiebureau, waar volgens schattingen maar liefst 1500 mensen zich uitgebreid lieten voorlichten over de taken van de politie. Alle afdelingen van het Was senaarse korps hadden daar voor hun deuren opengesteld en hun werk zo aantrekkelijk mogelijk in beeld gebracht. De meeste aandacht ging uit naar intrigerende zaken als de binnenkant van een politiecel en de talloze vuurwapens, die door de politie in beslag wor den genomen, zaken waarmee ie normaal beter niet in aanra- ting kunt komen. De Wasse- naarders toonden echter ook grote interesse voor voorlich ting over bijvoorbeeld in braakbeveiliging en het werk van de afdeling verkeerspoli tie. Ook de meldkamer trok nogal wat mensen. Wanneer een volgende open dag gehou den zal worden is nog niet be kend. SCHEVENINGEN Justitie en politie zijn ervan overtuigd, dat de Scheveningse uitbraak goed is voorbereid. Er wordt een diepgaand onderzoek naar ingesteld. Het is voor de politie vooralsnog een raadsel hoe het pistool de gevangenis kon worden ingesmokkeld. A.H.K. en W.L.L. wordt po ging tot doodslag en weder rechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. Justitie- woordvoerster Gerda Plat- teeuw verklaarde dat gister middag alle cellen van gedeti neerden in het Huis van Be waring zijn uitgekamd. Dit on derzoek leverde niets op. Volgens de Haagse piket-offi cier van justitie, mr. J. de Wit, kon het ontsnappingsplan worden gesmeed, omdat gede tineerden meer onderlinge communicatiemogelijkheden hebben dan vroeger: „ïj inachtneming van de humai taire maatstaven is het na helemaal uitgesloten dat zoii kan gebeuren". De chef v de Hoofdafdeling Personeel Beheerszaken van de Direc Gevangeniswezen, de heer Tijdeman, bevestigde dat relatie tussen bewaarders gedetineerden in Huizen Bewaring en gevangenissen laatste maanden wel meer o der druk is komen te sta door de bezuinigingen. De j krimping van het personeel de toeneming van het aan delinquenten heeft gevolg voor de arbeids- en recreat programma's aldaar. „De g tineerden piepen ook eer< en maken steeds vaker j bruik van hun beklagrecht hun iets niet zint". Een politieauto voor de Scheveningse strafgevangenis. Het enige, wat gisteren nog te merken was van de een half uur eerder gepleegde opzienbarende uitbraak uit dit best bewaakte gevangenis complex van Nederland. SCHEVENINGEN Na elke geslaagde vluchtpo ging uit de Scheveningse strafgevangenis laait in justitiële kringen de alou de discussie weer op rond de vraag of deze in 1886 geopende „bajes" al dan niet voldoende tegen uit braken is beveiligd. Met de grootste geslaagde ont snapping uit de historie is die discussie weer actueler dan ooit. Vorig jaar liet staatssecretaris Korte-van Hemel op vragen van VVD-Kamerleden weten dat er sinds 1978 vanuit de Scheveningse gevangenis acht ontvluchtingspogingen zijn on dernomen, waarvan er vijf zijn geslaagd. Daar kan de staatsse cretaris er sinds gisteren weer één bij optellen. Een van de geruchtmakendste en geslaagde vluchtpogingen van de laatste jaren dateert uit augustus 1981. Onder de ont snapte gevangenen bevond zich toen ook de 29-jarige ge vaarlijke Algerijn Christiaan Brahmi, die in 1974 de Am sterdamse agent Simon Land man doodschoot. Het was toen overigens al de derde keer dat hij uit het Huis van Bewaring in Scheveningen kans zag weg te komen. In februari 1982 grepen zes gedetineerden tij dens de pauze van de WK- voetbalfinale hun kans om over de gevangenismuren aan de Pompstatiosweg te klim men en te ontsnappen. „Dit is de zwaarste nederlaag die we hier ooit hebben geleden", zei directeur D. de Rooij van „de best bewaakte bajes van Ne derland" in een reactie op deze gebeurtenis. Tot gisteren stond deze uitbraak met zes vluch ters te boek als een „record". Dat trieste record werd giste ren met de geslaagde vlucht van vijftien misdadigers (waarvan er nog tien op vrije voeten zijn) ruimschoots ge broken. Opnieuw vormde het Scheveningse gevangeniscom plex hiervoor het decor. Ove rigens wordt ontkend dat deze ontsnapping verband houdt met de bezuinigingen in het gevangeniswezen, die enkele weken geleden nog aanleiding gaven tot veel onrust in het Huis van Bewaring. De Bunker „Eigenlijk is deze gevangenis niet ingesteld op de categorie gedetineerden die hier ver blijft", zei directeur De Rooij na de voorlaatste grote uit braak. „Het is een oud ge bouw; neergezet in 1886. Het was oorspronkelijk maar een gewone regionale gevangenis". Vandaag de dag staat Scheve ningen bekend als „het eind station van justitie". De zwaar ste afdeling is de zogeheten B- vleugel, de beruchte Bunker, waar gedetineerden in afzon dering in werkcellen worden geplaatst. Hier komen gevan genen-terecht die al vaker zijn ontsnapt. In officiële termen worden zij veelal aangeduid als „ernstig agressief" en „vluchtgevaarlijk". Als antwoord op de opeenvol ging van uitbraakpogingen. zijn de veiligheidsmaatregelen in en rond het Huis van Bewa ring in Scheveningen de laat ste jaren wel enigszins ver scherpt. Zo werd er op de muur aan de Pompstationsweg een hek geplaatst en werden de lichtkoepels vervangen. Ook ging het ministerie van justitie akkoord met de wens van de gevangenisdirectie om een tweede schiettoren te bou wen. Toch kan men volgens directeur De Rooij ook te ver gaan met het verscherpen van veiligheidsmaatregelen. „Het feit dat er bij ontsnappingen in toenemende mate geweld wordt gebruikt, legt een zware druk op de bewaarders. Hoe dichter de gevangenis is, hoe meer risico je neemt voor het personeel. Als uitbreken te moeilijk wordt, nemen ze een man mee naar buiten. Het aantal gijzelingen zal dan veel LEIDEN De kans dat, na het optreden van de Engelse Danse Society, de voorgevel van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat wat losjes in de voegen staat, lijkt aannemelijk. Het volume waar mee dit uit Barnsley afkomsti ge kwintet (Steven Rawlings (zang), Paul Gilmartin (drums), Paul Nash (gitaar), Jim Wright (bas) en Lyndon Scarfe (toetsen)) zich afgelo pen zaterdagavond aan het Leidse publiek presenteerde, viel buiten alle proporties. Het maakte het geluidsniveau van de doorsnee hardrockgroep tot dat van het aangenaam klin kend strijkje. Sinds 1980 timmert The Danse Society in Engeland, naar het schijnt met redelijk succes, aan de weg. De groep leverde twee platen (Seduction, Heaven is' waiting) af. De Engelse mu- ziekpers, altijd in voor een nieuw hokje, doopte de mu ziek tot „positive punk". Dikke rookwolken op het po dium en het eerder genoemde buitensporige volume konden echter niet verhullen dat deze groep zwaar leunt op het don ker getinte idioom van illuste re voorgangers als Joy Divi sion, maar dan in een hogere versnelling, en zonder er iets wezenlijks aan toe te voegen. Aldus wordt men opgescheept met een muzikaal behang waar alleen de sterkste muren en oren tegen opgewassen zijn. Slechts een gedeelte van het publiek bleef de verrichtingen van de springerige zanger Rawlings en zijn makkers tot het einde toe volgen en wist onverstoorbaar een twee-tal toegiften af te dwingen. Zanger Rawlings van The Darvse Society. Twee radiopiraten tot zwijgen gebracht KATWIJK De Katwijkse politie en de PTT hebben za terdag twee radiopiraten uit de lucht gehaald. Radio Londen werd zaterdagmiddag gelokali seerd aan de Boulevard. Het was de veertiende keer dat deze zender in beslag werd ge nomen. Zaterdagavond werd radio Pluto in een pand aan de Frankenstraat het zwijgen op gelegd. Tegen de piraten wordt proces verbaal opge maakt. LEIDEN Zo langzamer hand valt het Willaim Byrd Vocaal Ensemble de erken ning ten deel, die het verdient. Op het laatste Nederlandse Koorfestival viel het met een eerste en tweede plaats sensa tioneel in de prijzen, reden om de volgende keqr in de hoogste categorie uit te komen. Ook in Leiden blijkt de betekenis van het koor o.l.v. Nico van der Meel tot het publiek te zijn doorgedrongen. Na twee con certen met een matige publie ke opkomst zat zaterdagavond de Lokhorstkerk tot de nok toe vol om het William Byrd te horen in een programma van Nederlandse composities op Franse teksten, reikend van de Renaissance tot compo nisten uit de jaren zestig van deze eeuw. Theo Goedhart, or gel en Hiltje La Grouw, so praan traden solistisch op. De uitvoering van acht Franse Chansons van Jacob Clemens non Papa, waarmee begonnen werd, maakten een uiterst mu zikale indruk. De langzamere chansons klonken met een treffend gevoel en de gave af werking in de snellere, waar bij de stemmen nauwelijks iets van hun kleur prijs gaven, wekten de indruk dat deze muziek volkomen binnen het bereik van de koorleden lag. Enkele slechte inzetten en en kele mannenstemmen, die vals klonken en zonder veel bin ding met de rest van het koor, deden in wezen aan deze in druk weinig af. Anders lag dit met het psalm van Sweelinck, technisch vrij wel perfect uitgevoerd, maar door de sopranen zo schallend gezongen dat daarmee de in druk ontstond dat zij in de constant hoogliggende en daardoor moeilijke partij bo ven hun macht grepen. In de twee psalmen van Daan Manneke bewees de ingetoge ner en genuanceerdere klank dat dit programmaonderdeel in eerste instantie de sopranen beter lag. Ook de tenoren en bassen klonken overtuigender, zowel in de korte, individueel gezongen passages als door de veel hechtere samenzang met de andere stemtypen. Voor de liederen van Johanna Borde- wijk - Roepman leek de war me en andermaal genuanceer de benadering door het koor hetzelfde te bewijzen. In de luchtige 'Trois Chansons' van Herman Strategier gaf het William Byrd voor het laatst een staaltje van haar zowel virtuoze als perfecte techniek weg. De twee intermezzi, die dit 'a capella' - programma afwissel den, pakten niet als een aan winst uit. De orgelvariaties van Sweelinck vormden, on danks de verantwoorde uit voering door Theo Goedhart een wat saai onderdeel. 'Miroir de Peine', vijf liederen van Hendrik Andriessen werd door Hiltje La Grouw te cele braai geïnterpreteerd en met te weinig gevoel voor subtiele nuances. DIRK VOOREN Queen Queen The Work9, EMI. Het instituut Queen komt na een half jaar in twee studio' (in Los Angeles en München) te hebben doorgebracht me de nieuwe elpee The Works. Het kwartet heeft het in 198! rustig aangedaan. Een periode van bezinning is het echte niet geworden. The Works is namelijk heel erg een Queen plaat, een verlengstuk van de twaalf elpees, die in twaal jaar zijn verschenen. Queen is een instituut geworden, da louter op naam gigantische verkoopaantallen haalt, wan laten we nu eerlijk zijn, zou Radio Ga Ga net zo'n groo succes zijn geworden als een andere groep de single hai uitgebracht? Het is jammer te horen dat Queen zich nie laat verleiden tot het inslaan van nieuwe wegen. Maar wa valt er voor de groep verder nog te bereiken? Ze hebbei alles al gehad. Zo werd Bohemian Rhapsody bijvoorbeeli in 1975 door de Britse platen-industrie uitgeroepen tot d beste single van de afgelopen 25 jaar. Bovendien speelde d groep in 1981 voor 131.000 mensen, het grootste aantal, da ooit voor één groep op de been kwam. Queen zit dus op een dood maar succesvol spoor. Da neemt niet weg dat The Works bestaat uit een collectii goed in het gehoor liggende songs, waarbij Queen gepro beerd heeft weer terug te keren naar de basis, toen sponta neïteit nog in het spel was. The Works klinkt minder syra fonisch. De breed uitgesponnen akkoorden zijn alleen noj terug te horen in de nummers die werden geschreven dooi Freddie Mercury. De zanger trekt het liefst alle register open, bouwt de zang uit tot massale samenzang en laat d gitaarpartijen van Brian May het symfonie-orkest vervan gen. Freddie is overigens vocaal in topvorm in zowel d hoge als lage regionen en weet zelfs weer wat emotie i zijn stem te brengen. Hij is ook achter de piano te vindei maar geeft als het er op aan komt in Man On The Pro\ het heft uit handen aan Fred Mandel. Typerend voor <t laatste Queen-elpees was het rock roll-nummer in stijl van de jaren vijftig, dat daar steevast op was terug vinden. Op The Works heet het niet Crazy Little Thin) Called Love maar Man On The Prowl. Er is het calypso] achtige door John Deacon geschreven I Want To Br«al Free en Keep Passing The Open Window, met blikkeru klinkende drums. Een knipoog naar het computer-tijdpeJ wordt gegeven in Machines, waarin gebruik wordt gfl maakt van de Fairlight-synthesizer. Het mooiste nummfj is het sluitstuk Is. This The World We Created, een ballaj opgenomen in een lege studio waarin de zang van Freddf Mercury alleen wordt begeleid door de akoestische gitaa van Brian May. The Works is een elpee voor wie Queel nog niet moe is en al die nieuwe (jonge) fans, die pas me Radio Ga Ga dit Britse instituut heeft ontdekt. Alan Parsons Project Alan Parsons Project Ammonia Avenue, Arista/Ariola. Er wordt wel gezegd dat je je oude schoenen niet moet vei kopen voordat je nieuwe hebt. Dit gezegde hanteert Ala Parsons al jaren, dus ook op zijn elpee Ammonia Avenui Het gevolg is dat erg weing is veranderd aan het conce; waarmee Parsons vooral in West-Duitsland en Japan g gantische verkoopresultaten behaalt. Alan Parsons, d werkt als een filmproducer, laat op Ammonia Avenue e< goed in het gehoor liggende collectie nummers horen, d wat het ritme betreft niet veel van elkaar afwijken. Het jammer te moeten constateren dat wé ook van het Al; Parsons Project geen vernieuwingen hoeven te verwac ten. De vraag is alleen hoe lang vindt de luisteraar de sfe en instrumentatie nog de moeite waard om daarvoor na de winkel te lopen. Beide zijn prachtig, dat zal niemai kunnen betwisten. Parsons is immers een meester in pr duktie en arrangering. Dat laat hij horen in het instrume tale Pipeline, met indrukwekkend saxofoonspel van M Collins en het titelnummer, een klassiek aandoend sfe« stuk met piano en akoestische gitaar op de voorgrond. Maar het concept blijft ongewijzigd. Alan Parsons nodig; Andrew Powell weer uit als orkest-arrangeur en diriger Lenny Zakatek mocht weer voor de meer soul-georië teerde vocalen zorgen, Chris Rainbow voor het meer voelige werk en Colin Bluntstone voor de meer melanch lieke compositie. De enige vraag die het album opriep w waarom Colin Bluntstone geen platen meer maakt. 1 man, die in de jaren zestig bij de Zombies begon, beschi nog altijd over een sprekende stem, die niet alleen gebrui zou moeten worden voor een vriendendienstje bij Al Parsons. Robert Görl Robert Görl Nightfull Of Tension, Vogue/Mute Records. Synthesizer-freaks en luisteraars, die de stem van An Lennox (je kent haar van The Eurythmics) adoreren zit goed bij Robert Görl. De Duitse toetsenist uit de Deuti Amerikanische Freundschaft (DAF) brengt op zijn solo pee Nightfull Of Tension een verzameling ritmische sor die een extra dimensie krijgen door de stem van Ani Het door hemzelf gezongen werk is duidelijk minder drukwekkend. Bewonderenswaardig is echter de man waarop hij met de sequencer omgaat en daarmee pracht ritme-patronen weet te creëren. Annie Lennox, die i menteel door velen wordt gezien als één van de groo vocalen-talenten van dit moment (dat had ze ook niet dacht toen ze nog in The Tourists zong) blinkt vooral met haar sensuele stem in Charlie Cat en Darling D( Leave Me. De grootste tegenvaller van de plaat is Geu nen Wir Die Beste Der Frauen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8