Mondale slaat terug SPD herstelt zich in Beieren Strijd in Beiroet zet Libanese leiders onder druk Soedan wil spoedzitting van Veiligheidsraat bezuinigingen Belgisch parlement stemt in met forse .BUITENLAND EcidaeSoivumt MAANDAG 19 MAART 1984 PAGINA5 Hart zet vraagtekens bij NAVO CHICAGO Senator Gary Hart heeft zich dit weekeinde zeer kritisch uitgelaten over de NAVO en gezegd dat de toekomst van het bond genootschap opnieuw ■moet worden bezien. „Welk voordeel heeft ons land erbij om ieder jaar tachtig tot honderd mil jard dollar te besteden aan de gemeenschappelij ke verdediging van Eu ropa zo vroeg de sena tor zich af voor een ge nootschap van interna tionale betrekkingen in Chicago. Hij stelde zich ook de vraag welk nut „de aanwezigheid van onze conventionele strijdkrachten heeft in een strook land van ruw weg twaalf mijl tegen over de landen van het Warschaupact en de Sov jetbataljons. Deze con structie is ontworpen om politieke en niet om mili taire redenen. Walesa neemt het op voor gearresteerde schrijver WARSCHAU De Poolse vakbondslei der Walesa is krachtig in het geweer ge komen tegen de recente arrestatie van de schrijver Marek Nowakowski. In een gisteren aan de pers verstrekte verkla ring verweet Walesa het huidige bewind van zijn land de schrijvers in Polen te muilkorven en de nationale cultuur dienstbaar te willen maken aan het com munistische regime. Marek Nowakowski is de auteur van het boek „verslag over de staat van beleg", dat clandestien in Polen verscheen en later in Frankrijk werd uitgegeven. De politie arresteerde hem op 7 maart jongstleden op beschul diging van „belediging van de staat". Militaire post in Suriname beschoten PARAMARIBO In het Suri naamse district Saramacca is vo rige week donderdag een militai re post beschoten. Dit is afgelo pen weekeinde bekend gemaakt door de officiële media in Para maribo. Volgens de commandant van d emilitaire post, die was in gericht bij een brug op 75 kilome ter ten zuiden van paramaribo, maakten de aanvallers gebruik van automatische wapens. Hij schatte het aantal aanvallers op vier. Er zijn geen slachtoffers ge vallen, aldus de commandant. Hoessein dreigt met aankoop van Sovjet wapens NEW YORK De Jordaanse koning Hoessej heeft gedreigd zich tot de Sovjet-Unie te zulli wenden als de Amerikaanse regering de voorg nomen wapenlevering niet laat doorgaan. Hoe; sein zei dit gisteren in een interview met h( Amerikaanse tv. De Jordaanse vorst zei verde geen spijt te hebben van zijn uitlatingen van vc rige week, waarin liet weten dat de VS zich on derwerpen aan de dictaten van Israël. De kritiel van Hoessein is in Washington opgevat als ee ernstige slag voor het Midden-Oosten beleid va president Reagan. Hoessein zei geen persoonlij! aanval op Reagan te hebben willen doen. Hij nadrukte dat de VS in de ogen van de Arabiere partijdig zijn geworden. Onderhandelingen mt Israël sloot Hoessein uit, zolang de kolonisati van de bezette gebieden doorgaat. Noord-Ierland levert guerrillaleider uit DUBLIN/BELFAST De Noord- ierse politie is gisteren begonnen met de ondervraging van de Noordierse guerrillaleider Dominic McGlinchey, die in de nacht van zaterdag op zon dag door Ierland werd overgedra gen. Waarnemers noemen de uitle vering een doorbraak in de betrek kingen tussen Londen en Dublin. De 30-jarige McGlinchey, leider van het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (INLA), werd in handen gegeven van de Noordierse politie nadat zijn advocaten tevergeefs hadden gepro beerd uitlevering te voorkomen. Hij is de eerste belangrijke guerrillalei der die door de Ierse republiek is uitgeleverd. De Noordierse guerrillaleider McGlinchey. „Uitwijzing Libiërs is agressieve daad" BEIROET Libië heeft de uitwijzing door Engeland van vijf Libiërs een „agressieve daad" genoemd, die met ge weld zal worden beantwoord. Het Libische persbureau JANA meldde gisteren verder dat „wij kunnen niet zwijgen, omdat de uitwijzing de belan gen van ons volk ondermijnt en de vriendschappelijke be trekkingen tussen Libië en Engeland in gevaar brengt". De Britse regering wees vrij dag vijf Libiërs uit in verband met recente bomaanslagen op Arabische doelen in Engeland, waarbij 26 mensen gewond raakten". Christina Onassis weer getrouwd Voorlopig over akkoord landbouw begroting EG BRUSSEL De landbouwn nisters van de Europese G meenschap hebben zaterd na een marathonbijeenkon van ruim 25 uur een voorlo] akkoord bereikt. Die overei komst behelst de vaststelli van de nieuwe Europese lai bouwprijzen voor het komt de seizoen plus maatregel om de Europese landbouw saneren. Op het totaalpakket ligt ech nog een zware hypotheek. I landbouwpakket moet i goedgekeurd worden door Europese topconferentie. kan pas als ook het proble rond de Britse bijdrage is ge geld en een besluit is genon rond de uitbreiding van de nanciële middelen. Het landbouwpakket dat ministers ziin overeengel men komt zo n 1,5 miljard g den hoger uit dat het bed: waar men bij de de oorspri kelijke voorstellen van de I commissie mee had gereke Aan de 42-miljard gulden de landbouw van de EG jaar mocht kosten kwam n al zo'n vijf miljard tekort. 1 de 1,5 miljard erbij dreigt .landbouw dit jaar zo'n 6,5 n jard duurder uit te vallen was begroot. Het is nog m zeer de vraag of de Europ regeringsleiders daar genoej mee zullen nemen. In het pakket zitten ing pende maatregelen zoals voorbeeld het terugbrenj van de Europese melkprod •tie van 105 tot 97,9 miljoen per jaar. Maar omdat die mi regelen nog niet zover gaan de EG-commissie had voor steld kost dat dit jaar toch i dikke 700 miljoen gulc meer. De ministers hebben nog i gesproken over de vraag de rond 6,5 miljard gulden extra nodig zijn moeten w den betaald. Toch is ook nister Braks akkoord gega „Ik had financiële ruimte te onderhandelen. Bovend heb ik zaterdag nog ovei gepleegd met de minister-f sident. In Brussel vindt n overigens dat de landbouw nisters ondanks de nog vc liggende problemen een pi tatie van formaat hebben gi verd. Voor het bereiken het akkoord moesten imrri geweldige tegenstellinl worden overwonnen. Vo dien ging men er steeds uit dat de ministers daar i in zouden slagen. KHARTOEM Soedan heeft gisteren aangedron gen op een spoedzitting van de Veiligheidsraad om „de Libische agressie" te onderzoeken naar aan leiding van het bombar dement van afgelopen vrijdag op de stad Om- doerman. Dit heeft het Soedanese nieuwsagent schap SUNA gemeld. De Soedanese minister van buitenlandse zaken, Medani Abbasher, heeft tegenover Arabische ambassadeurs in Khartoem het verzoek toege licht. Volgens hem heeft Soedan bij de Arabische Liga een klacht jegens Libië inge diend in verband met de luchtaanval. Volgens de Soe danese regering heeft een Libisch vliegtuig bommen afgeworpen op de Soedanese radiozender in Omdoerman. Bij het bombardement kwa men vijf mensen om het le ven. Libië heeft de verantwoorde lijkheid voor de luchtaanval verworpen. De Soedanese re gering gaat er echter vanuit, dat Libië daadwerkelijke steun verleent aan de Zuid- soedanese verzetsbeweging Anyanya. Via deze beweging zou de Libische kolonel Kha- daffi meer invloed in het ge bied willen verkrijgen en vooral de politieke rol van Egypte willen terugdringen. Soedanese functionarissen hebben gisteren laten weten, dat Egypte zijn zuidelijke buurland steun verleend met de bouw van een luchtverde digingssysteem om een mo gelijke nieuwe aanval te ver hinderen. Beide landen heb ben een defensie-verdrag om elkaar te hulp te komen! er een van beiden wtó aangevallen. De Amerikaanse reger heeft gisteren besloten één meerdere radarvliegtuigj van het type Awacs na Egypte te sturen. Dit in d band met het bombarder» op Omdoerman. De vliegl de radarposten zijn in stl •gevechtsvliegtuigen in I luchtgevecht te begeleideal RUITENHEER (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Bij de gemeente raadsverkiezingen in Beieren hebben de sociaal-demokraten zich enigszins hersteld van de zware nederlagen die zij de af gelopen jaren in dit christen- -democratische bolwerk heb ben geleden. Vooral in de de grote steden deed de SPD het goed. In Mtinchen versloeg de SPD-kandidaat Georg Krona- witter, burgemeester Erich Kiesl van Franz-Jozef Strauss' christen-democratische CSU. Nadat gisteravond in de mees te districten van de stad de stemmen geteld waren, stond Kronawitter op 49,2 procent, tegenover 43,2 voor Kiesl. Om dat geen van beide kandidaten de absolute meerderheid be haalde, wordt er over twee weken weer gestemd. Ook in andere grote steden van Beieren, zoals Neuren berg, Augsburg, Erlangen en Furth kwam de SPD sterker voor de dag dan de CSU. Bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen in Beieren, zes jaar geleden, behaalde de CSU 53 procent, de SPD 30,3 en de li berale FDP 2,8 procent. Hoe wel de SPD in de grote steden veel verloren terrein heeft te- rugveroverd, gaat men er van uit dat de CSU in de platte landsgemeenten opnieuw de grote winnaar zal zijn. In elk geval zal de complete uitslag pas tegen het einde van de. week bekend zijn. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ex-vice- -president Walter Mondale heeft in de jongste serie voor verkiezingen binnen de De mocratische Partij om het Amerikaanse presidentschap een gevoelige klap toegebracht aan zijn partijgenoot Gary Hart. In drie van de zoge naamde primaries in vijf ver schillende deelstaten, kwam Mondale afgelopen zaterdag veel sterker uit de bus dan Hart. In een deelstaat, South-Caroli na versloeg negerkandidaat Jesse Jackson zijn beide blan ke concurrenten. Hart kon nergens een overwinning boe ken. Voor het overige bleek een verrassend groot aantal Democratische Partijleden nog geen keuze tussen de drie overgebleven presidentsgega digden te willen maken en met een stem „onbesloten" zijn oordeel te willen uitstellen tot de landelijke Democratische Partij-conventie in juli in San Francisco. Voor Mondale was vooral zijn overtuigende zege in de geïn dustrialiseerde noordelijke staat Michigan met de stad Detroit als centrum van de au to-industrie van belang. Mondale, die de officiële steun geniet van de Amerikaanse AFL-CIO-vakcentrale, kreeg in Michigan 49 procent van de stemmen, tegen Hart 31 en Jackson 16. Samen met de staat New York telt Michigan het hoogste percentage georga niseerde werknemers. Mondale profiteerde in Detroit van zijn verleden als vice-pre sident (onder Jimmy Carter), omdat de Carter-regering in 1979 met een miljardenlening het bijna failliete auto-concern Chrysler van de ondergang heeft gered. Senator Gary Hart stemde destijds vanuit het liberale principe dat be drijven op eigen benen moeten staan of verdwijnen, tegen de overheidssteun aan Chrysler, dat nu weer kerngezond is en duizenden ontslagen werkne mers terug in dienst heeft ge nomen. Het slechte figuur dat Hart za terdag over het algemeen sloeg weerspiegelt het „einde van zijn wittebroodsweken" met pers en publiek. Hart schoot in het begin van het voorverkie- zingsproces als een komeet omhoog, maar na de eerste op winding over het „charmante wonderkind uit het Wilde Westen" moet Hart sedert af gelopen week op steeds nuch terder kritiek antwoorden. Hij slaagt er niet erg in om. zijn zogenaamde „nieuwe ideeën" duidelijk of aantrekkelijk te maken. Bovendien zijn kran ten allerlei bindingen van Hart met het bedrijfsleven gaan onthullen, waardoor zijn verkiezingsleus dat Mondale met handen en voeten aan speciale belangengroepen vast zit, aan geloofwaardigheid heeft verloren. Gary Hart en zijn campagnes taf hebben de afgelopen dagen voor het eerst ook blijk gege ven van paniek. Zo beschul digde Hart Mondale ervan dat de laatste in een televisie-ad vertentie alleen maar doorza- nikt over de naamsverande ring die Hart (vroeger Gary Hartpence) zichzelf heeft gege ven in plaats van over politie ke onderwerpen te praten. Hart bleek te zijn afgegaan op een onwaar verhaal. Mondale heeft nooit de kwestie van Harts naam en van diens leef tijd (47 en niet, zoals Hart lan ge tijd heeft opgegeven, 46) aangeroerd. De vraag is nu of Gary Hart zich tijdig van zijn inzinking zal kunnen herstellen en met name het initiatief weer in handen kan nemen. Een be langrijke test daarvoor komt morgen al, wanneer in de staat Illinois de voorverkiezing plaats heeft. In Illinois ligt Chicago, Amerika's grootste stad op New York na. Jesse Jackson kreeg in zijn ge- boortestaat South-Carolina 25 procent van de stemmen, te gen Hart 12 en Mondale 10 procent. Ook in de zuidelijke deelstaat Mississippi kwam Jackson met 27 procent sterk voor de dag. Mondale vergaar de daar 30 en Hart 12 procent. South-Carolina en Kentucky waren de staten waar ruim 50 procent van de Democratische Partij-leden „onbesloten" stemden. Dat en de weer toe nemende invloed van Jackson, verhogen de kans dat het hetgeen ongebruikelijk is op de nationale Democratische Conventie zal aankomen, wie de uitdager wordt van Repu blikeins president Reagan. Ge woonlijk komt dat in de loop van de voorverkiezingen reeds vast te staan. In bijna de helft (23) van de Amerikaanse dei staten zijn de voorverkiezil gen nu afgewerkt. De pres dentsverkiezingen zijn in n| vember aanstaande. De 33-jarige Griekse reders dochter Christina Onassis trad zaterdag voor de vierde maal in het huwelijk. Dit maal was de uitverkorene van de miljonairs- dochter de Fransman Thierry Roussel(31). Hier verlaat het paar de Grieks- orthodoxe kerk in Parijs waar hun huwelijk werd ingezegend. Mitterrand: Frankrijk kan neutronenbom maken WASHINGTON Frankrijk kan binnen enkele maanden een neutronenbom produce ren. Dit heeft president Fran cois Mitterrand gezegd in een gisteren gepubliceerd vraagge sprek met de Washington Post. Miterrand brengt deze week een bezoek aan de VS. „We kunnen een neutronenbom produceren als we dat willen", aldus Mitterrand. „Ik kan de opdracht ertoe geven en dan hebben we hem in enkele maanden. Daaraan voegde de Franse president, die een dui delijk voorstander van de in stallatie van Amerikaanse en Pershing-II-raketten in Euro pa is, evenwel toe: „Ik ben niet voor een bewapenings wedloop. LAUSANNE De Libanese leiders, die in Lausanne over eenstemming trachten te be reiken over politieke hervor mingen in hun land, stonden gisteren onder grote druk van wege de strijd in Beiroet. De gevechten, die zaterdag weer uitbrak, waren de zwaarste schendingen van het bestand dat de Libanese leiders begin vorige week in Lausanne, overeenkwamen. Het overleg in Lausanne concentreert zich nu op een werkdocument, dat zaterdag door president Ge- mayel is ingediend. Medewerkers van de christe lijke en islamitische leiders lie ten gisteren weten dat naar mate de onderhandelingen in Lausanne langer duren; het gevaar groter wordt dat ge vechten in Libanon een even tueel akkoord onmogelijk ma ken. Bij de gevechten langs de Groene Lijn, de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet, zijn het afgelopen weekeinde dertien mensen om het leven gekomen. De druzenleider Walid Joem- blatt liet zich gistermiddag pessimistisch uit over het ver loop van de verzoeningsconfe rentie. Er is weliswaar „een compromis halverwege" be reikt, maar „daarvan zal niets verwezenlijkt worden", zo vertelde Joemblatt. Op de vraag hoe lang de conferentie naar zijn idee zal duren, ant woordde hij-. „Wij moeten met iets tastbaars thuis komen, an ders worden wij door onze ei gen mensen uit de weg ge ruimd". In het door Gemayel ingedien de werkdocument zijn enkele politieke hervormingen opge nomen. Hiermee wil de Liba nese president tegemoet ko men aan de eisen van opposi tie, die een rechtvaardiger verdeling van de politieke macht tussen christenen en moslims in Libanon nastreeft. Onverstoorbaar De Britse premier, mevrouw Thatcher, bleef schijnbaar onver stoord toen zij ter gelegenheid van de Britse modeweek een groot aantal modewerpers in haar ambtswoning Downing Street 10 in Londen onthaalde. Een van hen droeg op haar kleding de tekst: 58 procent wil geen Pershing-II-raketten. BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers is gisteravond akkoord gegaan met het nieuwe pakket bezuinigingsmaatregelen, dat de Belgi sche regering afgelopen donderdag aan het parlement voorstelde. 111 volksvertegenwoordigers stemden voor, 93 waren tegen (de oppositiepartijen) en er was één onthouding. Van vrijdagochtend af tot en met zondag hebben vijftig volks vertegenwoordigers, vaak voor een praktisch lege Kamer, over de zware bezuinigingsvoorstellen van de regering-Martens ge sproken. Voornaamste punt van de nieuwe voorstellen van de regering-Martens is dat de loontrekkenden in België, dit jaar, volgend jaar en eventueel nog in 1986 elk jaar 2 procent aan koopkracht moeten inleveren. Martens wil in 1985 het financie ringstekort terugbrengen tot ongeveer 7,5 van het bruto natio naal produkt. Nu bedraagt het meer dan het dubbele.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6