„Ze moeten niet verwachten dat ik alles op kan lossen" WÈfm. erenoveerde woningen in Haagwegkwartier vertonen ernstige gebreken Werk aan walmuren Rijn- en Schiekade in volle gang LEIDEN Ceidac Commit MAANDAG 19 MAART 1984 PAGINA 3 WEGGELOPEN JONGETJE WEER GEVONDEN .EIDEN Een 8-jarige jongetje is om half drie vannacht op de Hoge üjndijk door twee politie-agenten angetroffen. De kleuter legde de igenten uit dat hij zonder dat zijn JflHers het hadden gemerkt was Weggelopen omdat zijn moeder al een iveek boos op hem was en niet meer net hem wilde spreken. De jongen vas vermoedelijk nog niet lang aan je wandel, want hij woont ook aan |e Hoge Rijndijk. Hij is weer bij zijn uders teruggebracht. Merenwijk zonder stroom LEIDEN Een groot deel van de Merenwijk heeft gister morgen zonder stroom geze ten. De storing, die van tien tot ongeveer twaalf uur duur de, deed de telefoon bij politie en het Energie Bedrijf Rijn land roodgloeiend staan. Oor zaak van de storing was een geëxplodeerde mof (samen komst van elektriciteitsdra den) in de buurt van de nieu we brandweerkazerne aan de Flevoweg. De oorzaak van deze explosie is waarschijnlijk een storing in één van de elek triciteitsdraden. Inbrekers betrapt LEIDEN Vier jon gens van 15 en 16 jaar oud zijn gister avond op heterdaad betrapt bij een poging in te breken in het clubhuis „Op eigen Wieken" aan het Valkenpad. Het vier tal werd betrapt toen zij het gebouw wilde binnengaan en kon ter plekke worden aangehouden. Na verhoor zijn ze weer op vrije voeten ge steld. Auto te water LEIDEN Twee Leidse agenten zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag tever geefs in de gracht aan de Nieuw Rijn gedoken. In de auto die met draaiende mo tor en nog brandende lichten in het water was aangetrof fen, zat niemand meer. De agenten zagen geen kans de auto te bereiken. Het water was zo koud dat ze weer naar de kant moesten zwem men. De brandweer heeft la ter de auto uit het water ge haald en toen bleek dat de auto leeg was en dat het om een gestolen auto ging. Belg beste pijproker LEIDEN De heer P. Seis uit België is zaterdag Leids kam pioen pijproken geworden. Seis zag kans zijn pijp 1 uur, 27 minuten en 19 seconden aan te houden. Het kampioenschap, waaraan 16 pijprokers deelnamen, werd gehouden in het klein auto- en scootermuseum van Ben Hemerik aan de Vlietweg. De 73-jarige T.J.E. de Groot van Pijprokersclub de Pijpsleu- tels uit Leiden legde met een tijd van 1 uur, 26 minuten en 10 seconden beslag op de tweede plaats. Hij werd gevolgd door mevrouw J.C.A. van de Bovenkamp die haar pijp 1 uur, 3 minuten en 25 seconden liet roken. De Engelsman D. Coo per was de eerste uitvaller. Zijn pijp gaf al na 23 minuten en 55 seconden de geest. De kampioen had zijn 10-jarig zoontje meegenomen. Omdat alleen personen van 18 jaar en ouder mochten deelnemen, deed het jochie buiten mededinging mee. Hij bewees talent voor het pijproken te hebben; Seis jr. hield de vlam ruim een uur in de pijp. Renovatie. Bij sommige leidenaars werkt het als een rode lap op een stier. Ze weten einde loos te verhalen over fouten die door de gemeente, aannemers, woningbou wverenigin - gen en architecten worden gemaakt. Om er een paar te noemen: lls een stoomwals gaat {e renovatie over niets- 'etende bewoners heen en klachten wor den van tafel geveegd, gem een te oefen t onaan vaardbare druk op huurders uit om de renovatieplan nen door te kunnen zetten. Met de belan gen van individuele bewoners wordt nau welijks of geen reke- U ping gehouden. En het 3, eind van het liedje is \dat de huren worden verhoogd, terwijl de ^woningen zo slecht zijn J geworden, omdat de Woningbouwverenigin gen hun onderhouds verplichtingen niet na komen. Hoe (weinig) representatief dergelij ke uitlatingen ook mo gen zijn, feit is dat er fouten bij renovatie- jj projecten zijn gemaakt, dat er onrust bestaat en het renoveren van «I een woning voor de huurders een zeer in grijpende gebeurtenis is, die de betrokkenen ook nog handen vol geld kan kosten, omdat de verhuiskostenver goeding van 4.000 gul den vaak niet genoeg blijkt te zijn om alle kosten te dekken. Re denen genoeg voor een gesprek met D. Tesse laar, wethouder van i volkshuisvesting, en in die hoedanigheid ver antwoordelijk voor de renovatie in Leiden. WETHOUDER TESSELAAR: TIEN PROCENT HEEFT KLACHTEN OVER DE RENOVATIE 1 /i f /fe daan moet halen, maar van het eerste kan je niet veel hui zen renoveren en hoe ik het tweede moet doen, heeft hij er nog nooit bij vertelt". Weigeren „Ik heb geen enkele illusie dat aannemers een cent beter zijn dan andere mensen". ,ri EIDEN Eerst een paar cij- j rs. Sinds 1974 werden 2823 - oningen, die voor de oorlog g na de oorlog in Leiden wer- (j in gebouwd, gerenoveerd. De idruk lag op de vooroorlogse: j, |im 2200. Nog 700 vooroor- gse woningen zouden gedaan loeten worden om het gehele Doroorlogse woningbestand te knappen. Voor dit jaar aan er 150 op het program- ia, maar de rest wordt niet 'I irenoveerd. De bewoners ibben geen belangstelling. In ïiden zijn of waren totaal )12 woningen rijp voor reno- atie, wat dus inhoudt dat nog iim zestig procent gedaan zou '•peten worden. Een giganti- eHe klus. Zeker als men be- inkt dat de druk om steeds I11 ledkoper te renoveren bijna et de dag groter wordt en ni eeds minder mensen bereid sPn in staat zijn hogere huren 111 'betalen. De inkomens dalen 31 i de huren stijgen. De moei- e kheid is wel dat renovatie ior, het behoud van wonin- hi in noodzakelijk is. Wethou- er D. Tesselaar van volks- fisvesting baant zich bijna 'gelijks een weg tussen alle genstrijdige belangen, van Bfeerhand opgelegde regelin- ■n en soms hoog oplopende ■noties door. :ht optimistisch is hij niet er het renoveren van het iG Ü'dse woningbestand. Eerder it tegendeel, blijkt uit zijn ir| oorden: „Renoveren mag al en, zegt het ministerie, als n woning ouder is dan 25 jaar. Anders krijg je geen geld. Als je het bij wilt houden, zou je 900 woningen per jaar moe ten renoveren, hebben wij op basis van die 25 jaar becijferd. We krijgen geld voor 500 hui zen dus dan kan je uitrekenen dat het fout loopt. En als dat nou nog het enige was. Het ziet er wat de renovatie betreft echt niet florissant uit". Sinds 1 januari geldt een nieu we financieringsregeling. Het opknappen van een gemiddel de (naoorlogse) woning mag gemiddeld 30.000 gulden kos ten. Een derde betaalt het rijk en rest moet de betrokken wo ningbouwvereniging op tafel leggen. Is dat geld er niet dan moet er geleend worden. Tes selaar: „Een simpel voorbeeld laat zien wat in de praktijk de gevolgen zijn. Stel een project kost 10 miljoen. Dan moet een woningbouwvereniging onge veer 6,5 miljoen lenen (het rijk betaalt een derde) en dat le vert weer een rente van 6,5 •ton per jaar op. De reserves zijn dan binnen een paar jaar op, als er al reserves bij de verenigingen zijn. We hebben de laatste jaren in Leiden bijna alleen maar vooroorlogse wo ningen gerenoveerd en in dat geval betaalt het ministerie wel alle kosten. Maar nu zijn we aan het na-oorlogse be stand toe, de subsidieregeling is in dat geval dus een stuk slechter en als je dan ook nog eens bedenkt, dat sommige woningenbouwverenigingen nauwelijks of helemaal geen geld hebben, kan je nagaan wat dat voor de renovatie be tekent. Daarom hebben we een onderzoek laten instellen naar de financiële situatie van alle woningbouwverenigingen en de staat waarin alle wonin gen verkeren. Als de resulta ten bekend zijn, kunnen we uitzoeken wat de komende ja ren kan en wat niet. Overi gens, van - die 30.000 gulden gaat de helft op aan BTW, het niet betalen van huur tijdens de renovatie, renteverlies en nog paar kleinere zaken. Je hebt dus feitelijk maar 15.000 gulden voor het opknappen van een huis. Dat maakt het ook allemaal niet eenvoudi ger". Aanlokkelijk In de kritiek op de renovatie, zoals die de laatste jaren werd uitgevoerd, speelt met name het begrip „achterstallig on derhoud" een belangrijke rol. De al jaren betaalde huur is onder meer voor onderhoud bestemd, is een argument, dus een huurverhoging is uit den boze. Voor achterstallig onder houd mag geen huurverhoging worden doorberekend, terwijl dat in het kader van het reno veren van een pand wel mag. Dan moet het voor de ver huurder toch aanlokkelijk zijn om er het etiket „renovatie" op te plakken. achterstallig onderhoud, dat bij renovatie wordt meegeno men juist, maar ik zou niet weten hoe het anders kan. Het ministerie geeft 600 gulden per woning per jaar aan de wo ningbouwverenigingen voor het onderhoud, of zo'n woning nu een maand oud of jaren oud is. Een woningbouwver eniging met veel nieuwbouw zoals de PCW kan dus flink sparen, maar een vereniging met veel oude woningen houdt geen cent over. Integendeel. Als een vereniging alleen vooroorlogse woningen heeft, gaat het dus fout. Dan is er ge woon geen geld voor het nood zakelijke onderhoud. Daarom zijn overigens de fusies tussen de woningbouwverenigingen ook zo belangrijk. De zwakke kunnen gebruik maken van de kracht van de sterke". (De wo ningbouwverenigingen onder handelen momenteel over de voorwaarden en de verdeling van de woningen. Tesselaar zegt rustig af te wachten wat daar uitkomt.) Ook de leeftijd van de wonin gen speelt volgens de wethou der een rol in de discussie ach terstallig onderhoud-renovatie: „Huizen zijn gebouwd om er zo'n vijftig jaar te staan, maar ze staan soms wel honderd jaar, zijn er inmiddels slecht aan toe en verouderd. Je moet dan wel renoveren. En dan kan Vergeer (raadslid voor de Socialistiche Partij) wel roepen dat mijn salaris omlaag moet, of dat ik het bij de Shell van- Achterstallig onderhoud weg werken, houdt bijvoorbeeld in dat de elektriciteit wordt ver nieuwd. „Dat lijkt eenvoudig. Een draadje hier en een paar stopcontacten daar, maar te genwoordig moet er een aard- lekschakelaar bij. En dat is een verbetering, dat moet dus in de huur worden doorbere kend en daar moet de bewo ner dus toestemming voor ge ven. En dan zit je soms in de grootste problemen". Tesselaar komt daarmee op een ander omstreden punt in de renovatie. Weigeren. Wat doet gemeente met weige raars? In hoeverre worden weigeraars onder druk gezet? De wethouder neemt een com plex woningen in de Lage Mors als voorbeeld. „In die be nedenwoningen zit geen dou che. Ik vind dat in 1984 in een huis een douche moet zitten. Als een paar huurders zeggen, 'je mag hier best wat aan de elektriciteit doen en dubbele ramen gaat ook nog wel maar een douche wil ik niet, want ik ga al twintig jaar in een teil en de huur is me hoog genoeg', tsja wat is dan wijsheid? De kans is groot, dat toekomstige huurders die woning juist we gens het ontbreken van een douche, afwijzen. En later hier en daar nog een douche aan brengen, maakt het allemaal nog duurder". „Natuurlijk is het voor mensen verschrikkelijk ingrijpend als ze het huis waar ze misschien, zoals in de Lage Mors veel voorkomt, al tientallen jaren wonen, voor een renovatie uit zouden moeten. Heel gerecht vaardigd dat ze zeggen, 'zit niet aan mijn kop te zeuren over renovatie, ik zit hier best', maar aan de andere kant zit ik met het algemeen volks- huisvestingsbelang van goede, betaalbare woningen. Daar gaat het toch altijd weer om. Wat doen we dus? We bemid delen bij een bejaardenhuis, we helpen bij het verhuizen, we kijken of mensen niet defi nitief ergens naar toe willen verhuizen en als het moet, vergeten we ook de regels over het verdelen van de wo ningen onder woningzoeken den even. Zo proberen we re novatie voor elkaar te krijgen. Maar ben ik dan gelijk een re novatiefanaat, zoals dat tegen woordig in Leiden heet. Lijkt me een beetje overdreven. Ik noem dat niet onder druk zet ten, dat is reële oplossingen aanbieden. Want hoe je het ook wendt of keert, mensen kunnen renovatie altijd weige ren. En dat gebeurt ook". Er blijkt nog een mogelijke op lossing voorhanden: als er veel weigeraars zijn, wordt van re novatie van het betrokken complex afgezien. Niet omdat de renovatie niet nodig zou zijn, maar omdat er nog ge noeg andere woningen gedaan moeten worden. „Ik schuif het probleem dan wel voor mij uit, maar je moet wat". En als er dan is verhuisd, dichtgetimmerd, gerenoveerd en weer is verhuisd, komen de klachten. Over lekkage, over tocht, over scheuren, over een slechte verwarming, over schimmel, of over een huur die hoger uitvalt dan afgespro ken. Of klachten over het (niet of slecht) verhelpen van de klachten. „In het verleden", zegt Tesse laar, „zijn fouten gemaakt bij de materiaalkeuze. Er werden goedkopere materialen gezocht voor bijvoorbeeld de tegels in de douche. Dat vond men in vinyl, maar nu weten we dat dat spul weer van de muren afkomt. Voor dat dure lood, werd ook wat anders bedacht en ook dat werkte niet. Ook speelt een rol, dat in de hoog tijdagen van de bouw, een paar jaar geleden, er veel te weinig bouwvakkers waren. De kwaliteit was nog al eens onvoldoende. Er moet über haupt in de bouw zorgvuldiger gewerkt worden al wil ik ze ker niet de indruk wekken dat het overal een puinhoop is. Het is niet voor niets dat ik het mes gezet hebt in de ma nier van toezicht op de bouw. Dat gaat nu allemaal anders". Fouten zullen er ongetwijfeld altijd gemaakt blijven worden, zegt de wethouder. En klach ten zullen er ook altijd zijn. „Ik schat dat tien procent van de mensen klachten heeft over de renovatie van hun woning. Maar die tien procent maakt soms zoveel herrie, dat het lijkt of in Leiden alles fout gaat. Ik heb geen enkele illu sie dat aannemers ook maar een cent beter zijn dan andere mensen. Maar het is wel een feit dat ze het werk tegen woordig hard nodig hebben en dus wel uitkijken er een zooit je van te maken. Wat trou wens ook een rol speelt, de be woners zijn kritischer en mon diger geworden. Neem nou die woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, met die schim mel. Die mensen hebben groot gelijk dat ze klagen en blijven klagen, net zolang totdat de el lende verholpen is. Ik heb hier op het Stadsbouwhuis ook wel ruzie gehad met die techneu ten die beginnen over te wei nig ventilage, teveel dat of te veel dit. Het is natuurlijk heel gerechtvaardigd, dat die men sen een droge woning willen en uiteraard hebben ze geen boodschap aan iemand, die komt vertellen dat ze het raam maar open moeten zetten. Maar ze moeten niet verwach ten dat ik even alles binnen een dag kan oplossen. Nog één voorbeeldje. Noord en de Kooi liggen beneden N.A.P. De nieuwe woningen die daar worden gebouwd, zijn veertig centimeter boven N.A.P. gezet om die wateroverlast juist te voorkomen. Die mensen heb ben geen last meer. Gevolg is wel, dat die oude woningen steeds vollopen als het regent en dan kan je nog zoveel pom pen neerzetten en drainage aanleggen, als het een dag flink hoost, rinkelt hier de te lefoon weer. Ik heb daar geen oplossing voor. Ja, vandaag platgooien en morgen nieuw bouw. Maar heb jij het geld..." MARCEL GELAUFF MILJOENENSCHADE EN GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID k* J2IDEN In woningen in het Haagwegkwartier is bij n' inovatie in de periode van 1975-1980 gecreosoteerd 51 out gebruikt. Creosoot-olie is een middel dat een ster- P* ^teerlucht verspreidt en gevaarlijk is voor de gezond- oid. Het irriteert de ogen, de huid en ademhalingswe- e„n en het kan beschadigingen aan het centrale ze- nj jiwstelsel veroorzaken. Dit schrijft het PSP-raadslid t de la Mar aan het college van B W. In de 123, niet j| üg geleden gerenoveerde woningen zijn voorts ern- J 'ge gebreken geconstateerd. Herstelkosten worden oi fraamd op 1 a 3 miljoen gulden kozijnen, verzakte nieuwe bergingen, doorgezakte kapconstruc ties en scheuren in binnenmuren. Een en ander wordt geconsta teerd in een rapport van de Technisch Bewoners Adviseurs (TBA). Deze instantie heeft de zaak op verzoek van de bewoners onderzocht. Al snel na de renovatie waren er klachten over lek kages, niet werkende schuiframen, tocht en creosootvlekken. Sinds maart 1980 mag gecreosoteerd hout niet meer in woningen worden toegepast. Dit hout is geschikt voor gebruik in de open lucht, als spoorwegdwarsliggers, brugdekken, damwanden en dergelijke. Na de oplevering van de woningen trok de creosooto lie door de gipsplaten en het behang heen. H. de la Mar heeft er bij het college op aangedrongen om het met deze olie behandel de houtwerk zo snel mogelijk te laten verwijderen. Hij vindt dat deze maatregelen niet mogen worden belemmerd door financië le problemen. De La Mar vraagt zich ook af waarom deze maatregelen niet tèrder zijn genomen. Er vinden al twee jaar lang gesprekken plaats tussen de woningbouwvereniging, de Centrale Technische Dienst van Woningbouwcorperaties CTW (die het onderhoud van de bewuste woningen in beheer heeft) en de gemeente. Deze gesprekken hebben nog geen resultaat opgeleverd, zegt het PSP-raadslid. Volgens De La Mar kan de woningbouwvereni ging de reparatiekosten niet betalen en hij stelt daarom voor om een projectgroep te formeren. Deze groep, met wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) als voorzitter, zou moeten bestaan uit: bewoners, vertegenwoordigers van Ons Belang, ambtenaren van de directie Volkshuisvesting en afgevaardigden van de CTW. Een dergelijke projectgroep werd ook ingesteld toen de problemen in het Herengracht/Zijlsingelgebied bekend werden. H. de la Mar wil van het college weten wie er verantwoordelijk is voor het toezicht tijdens de renovatie en waarom er nog nie mand aansprakelijk is gesteld Tevens vraagt hij zich af of er mogelijkheden voor verhaal zijn en hoe het herstel moet worden gefinancierd. Kledingworkshop In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) wordt op maandag- en woensdagmiddagen (van één tot vijf uur) een kledingworkshop gehouden. Men kan er te recht om onder deskundige leiding op een naaimachi ne te werken. Deelname kost één gulden per middag, men moet wel zelf stof en garen meenemen. Afganistan De PSP houdt donderdag 22 maart een bijeenkomst over Afganistan. Men wil met name ingaan op „de zeer wrede manier" waarop de regering en de Sowjet-Unie proberen het verzet uit te schakelen. Er wordt een film gedraaid en een vluchteling uit Afganistan vertelt wat er in zijn land gebeurt. De bijeenkomst, in het PSP-pand aan de Rijn straat 8, begint om acht uur. Lezing De lezing over EHBO en sportletsels van de EHBO- vereniging „Peerke Donders" is verschoven naar don derdag 22 maart. De lezing, die een week later was ge pland, wordt gehouden in de Sint Jozefschool aan de Oppenheimstraat en begint om acht uur. Wandeltocht Wandelaars kunnen op zaterdag 24 en zondag 25 maart deelnemen aan de tweede Groenoordwandeltocht. Deelne mers kunnen kiezen uit vier afstanden: 5, 10, 15 en 25 kilo meter. Op beide dagen kan tussen negen en twaalf uur worden gestart vanaf buurthuis Groenoord aan de Pasteur- straat. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder per per soon, families mogen voor vijf gulden meedoen. Wie zijn afstand volbrengt, krijgt een medaille. Wandelboekjes wor den voorzien van een stempel. HAAGBRUG WORDT SNEL ONDER HANDEN GENOMEN LEIDEN Het duurt nog wel even voordat het noordelijke gedeelte van de Trekvliet wordt open gegraven en de Rijn- en Schiekade weer een echte kade is. Drie weken gele den is met man en macht begonnen met de tweede fase van de bouw van de walmuren. Aan de stads- kant van de Rijn- en Schiekade tot aan het uni versiteitscomplex aan de Witte Singel zitten al wal muren. Die zijn gebouwd in de zogenaamde eerste fase. Geschat wordt dat de tweede fase, ondanks het feit dat er met veel man kracht aan wordt ge werkt, zeker negen maan den gaat duren. Daarna wordt het noordelijke ge deelte van de gedempte Trekvliet opengegraven, met water gevuld en ligt de Rijn- en Schiekade weer aan het water. De Trekvliet zuid is in 1982 al opengegraven. Over niet al te lange tijd wordt begonnen met een grote onderhoudsbeurt van de Haagbrug. Deze brug is in 1884 gebouwd toen de Trek vliet werd verbonden met het Galgewater. De huidige brug stamt uit 1936. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat dit karwei pas in 1985 zou worden aangepakt. Maar deze brug, die de Haagweg en het Noordeindseplein met elkaar verbindt, moet klaar zijn voordat er weer water in de Trekvliet stroomt en de Trekvliet dus weer in ver binding staat met het Galge water. De Haagbrug is name lijk ook een keersluis, die zijn functie verloor toen de Trekvliet werd gedempt, maar deze taak na het open graven weer moet hervatten. Zo moeten de vier sluisdeu ren weer worden hersteld en aan de brug worden beves tigd. Het verkeer zal weinig last ondervinden van de werkzaamheden aan de brug. Het opengraven van het zui delijke gedeelte van de Trek vliet heeft 850.000 gulden ge kost en de eerste fase wal muren van de Trekvliet noord 500.000 gulden. De kosten van de tweede fase van de Trekvliet worden op 2.900.000 gulden geraamd en de opknapbeurt van de Haagbrug op 1.450.000 gul den. De verharding van de Rijn en Schiekade gaat 925.000 gulden kosten, zodat het in totaal gaat om een be drag van 6.625.000 gulden. De werkzaamheden aan de Rijn- £n Schiekade.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3