TAFEL BLLLll F outen in RSV-drama benutten voor nieuw industriebeleid Paus tot tienduizenden arbeiders: solidariteit gaat voor sociale strijd Hervormde synode erkent waarde van Lima-rapport Vredestheologie thema congres in Boedapest ACHTERGROND QeidbaQowuvnt MAANDAG 19 MAART 1984 PAG!H( Runderlapje met raapstelen en aardappelen karnemelk- havermoutvla Nodig- voor twee personen: 350 g doorregen runderlap pen (voor twee dagen), 50 g margarine, zout, pe per, azijn, laurierblad, kruidnagel, uitje; 750 g raapstelen, zout, 10 g mai- zena, V2 dl melk, nootmus kaat; V2 tot 1 kg aardappe len; 2 V2 dl melk, 40 g ha vermout, 2 Vt dl karne melk, bruine bastedsuiker. Koop van doorregen runder- Jappen wat meer dan van 'magerder vlees en gebruik wat minder margarine bij de bereiding (door het vet, dat er uit smelt, wordt het vlees minder vet en de jus vetter). Bak de runderlappen in hete margarine bruin, temper het vuur, leg het deksel schuin op de pan en voeg zoveel lauw water toe dat het erge .bruisen minder wordt. Doe 'jer zout, peper, iets azijn, 'stukje laurierblad, een paar 'kruidnagels en snippers ui bij en stoof het vlees mals in circa drie uren. (In een hoge drukpan is de stooftijd onge veer één uur). Bewaar de ■helft van het vlees en de jus voor overmogen om er dan een goulash van te maken). Was de raapstelen, doe de grove ondereinden weg en Snijd de rest in stukken van circa drie centimeter. Kook de groente gaar met aanhan gend water en zout, in tien jmin'uten. Schenk het meeste kooknat in de schaal en bind wat in de pan overblijft met de met melk aangemengde maizena. Laat de groente al roerende nog even koken en voeg zo nodig iets van het kooknat toe. Strooi er nootmuskaat tover. Strooi de havermout in de 'kokende melk, laat die een paar minuten koken en daar na lauw worden. Meng er de karnemelk door en geef de vla geheel afgekoeld met 'apart de bruine basterdsui ker. JEANNE Inbrekers vinden geld in linnengoei ALPHEN AAN DEN RUI Inbrekers hebben zaterd avond hun slag geslagen een woning aan de Stern laan in Alphen. Na de achl deur van de woning te heEl geforceerd gingen zij op 1 naar geld. Het meeste vonden zij tussen het linn goed, waar een envelop 15.000 gulden verborgen Verder werden nog twee gi kistjes geplunderd, waarin i voor duizenden guldens geld, paperassen en mui bevond. Tevens werden sieraden weggenomen. Gebroken neus ALPHEN AAN DEN RIJK Een 16-jarige inwoonster Alphen heeft zaterdagmid een gebroken neus opgelo in winkelcentrun Aarhof Alphen. Het meisje werd d drie andere meisjes mish deld. Twee meisjes hiel haar vast, de derde sloeg h in het gezicht. De politie h inmiddels de identiteit één van de dames kun: achterhalen en verwacht sp dig de andere twee te kuni onderhouden over hun ai Het slachtoffer, dat is ovei bracht naar ziekenhuis noord voor behandeling 1 aangifte gedaan van mish deling. De aanleiding is niet duidelijk. Zonnige periode DE BILT Ook voor morp wordt droog, zonnig, m schraal weer verwacht, wind blijft nog in de oostho Dit weerbeeld wordt vert zaakt door een hogedruh bied dat zich van Zuid-Z den naar Polen verplaatst. I hogedrukgebied trekt daa: verder naar het zuidoos weg, zodat in de tweede hl van de week de invloed Oceaandepressies zich over vasteland van West-Eufl kan gaan uitbreiden. De i raken we dan goeddeels k1 en de regenkansen nemen langrijk toe, maar daar sl een stijging van de tempt tuur tegenover. Op de puinhopen van het RSV-debacle zou een nieuw industriebeleid moe ten verrijzen. Het onder zoek van de parlementaire enquêtecommissie dat vandaag begonnen is, zou uiteindelijk de weg moeten effenen voor een meer of fensieve industrie-politiek. Criteria Wassenberg vindt dat de overheid criteria had moeten stellen waaraan de steun voor de scheepsbouw op ge zette tijden zou worden ge toetst. Tenslotte beschikte de overheid bij RSV over een regeringswaarnemer in de Raad van Commissarissen (Molkenboer). „Je kunt verwachten dat een regeringswaarnemer de mi nister op tijd ervan op de hoogte brengt dat de Raad van Bestuur het zelf niet meer ziet zitten. Dat is onvol doende gebeurd". De heer Molkenboer, die ook door de commissie zal worden ge hoord, heeft ook niet de moeite genomen om de raad van bestuur te passeren en zelf bij de werkmaatschappij en op onderzoek uit te gaan, zegt Wassenberg. „Het is veel comfortabeler om de twisten vanuit een helicopter te be kijken, het erin mengen maakt het leven een stuk on rustiger". van landen die met zeer goedkope arbeidskrachten werken), maar is volgens Wassenberg ook veroorzaakt door het eindeloos vertragen van het proces zelf („De we reldmarkt functioneert ge woon door") en het ontbre ken van een industrie-poli tiek ontwikkelingsconcept, ook bij de overheid. Daar komt bij dat de voorwaarden van de overheid voor steun verlening afnamen naarmate de steunbedragen groter wer den. Grimmig „Toen Cornelis Verolme in de zestiger jaren steun zocht bij de overheid voor de bouw van een mammoetdok werd hij wat voorwaarden betreft praktisch onder curatele ge steld. De forse steunverle ning van minister van econo mische Van Aardenne aan RSV in 1978 ging gepaard met een heel onvriendelijke brief waarin gezegd werd dat het nu genoeg was en een on derzoeksbureau de fouten in het management bij RSV zou onderzoeken. Dat klonk alle maal heel grimmig en flink, maar in werkelijkheid ge beurde er daarna niets. Het verzandde weer", aldus Was senberg. Volgens hem is de gebrekki ge overheidscontrole op de besteding van de steungelden ook veroorzaakt door een soort gewenning („metaal moeheid") bij de beleidsma kers vanwege de noodzaak van repeteer-steun aan een bedrijf als RSV. Aan de an dere kant is in de loop van het herstructureringsproces van de scheepsbouw defini tief het besef doorgebroken dat de problewmen niet tijde lijk waren, maar structureel en dat een koude sanering van de sector vanwege de enorme werkgelegenheidsge- volgen niet haalbaar zou zijn. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in de Sint- Pieterskerk te Rome een dringend beroep gedaan op de arbeiders van alle landen, zich in te zetten voor solidariteit en vre de. Deze vrede zou zich vanuit de wereld van de arbeid kunnen uitbrei den tot de hele door oor log bedreigde mensheid, zei hij. De eucharistievie ring stond in het teken van het Heilig Jaar en werd door vijftigduizend arbeiders bijgewoond. De paus uitte bezorgdheid over de politieke, economi sche en morele problemen van de wereld van de arbeid. In dit verband vestigde hij in het bijzonder de aandacht op de „vreselijke werkloosheid onder jongeren". Volgens de paus moet „een gerechtvaardigde sociale strijd" altijd op de tweede plaats komen na de princi piële solidariteit, „want elke strijd loopt in laatste instantie op oorlog uit". Met nadruk verklaarde de paus, dat de fundamentele principes van het menselijk leven weer in het middelpunt moeten ko men te staan. „Als men vrede Compromis in Franse schoolstrijd PARIJS Vertegenwoordigers van het Franse katholieke onderwijs en de socialistische minister Alain Savary hebben een voorlopig akkoord bereikt in de schoolstrijd. Savary heeft zijn oorspronkelijke wetsontwerp, dat in feite het einde zou hebben betekend van de bijzondere, grotendeels katholieke scholen, teruggenomen. Een van de punten uit het voorlopige compromis is dat in het kader van de decentralisatie de ge meenten voortaan verplicht gesteld worden de bijzondere scholen te subsidiëren. Veel gemeenten die door socialisten worden bestuurd, weigerden dat tot nu toe. Hervormde kerk wacht overschot predikanten In de hervormde kerk dreigt een overschot aan predikanten te ontstaan. In 1983 zijn ruim tachtig theologische studenten toegelaten tot het predikantschap. Gezien de omvang van het hervormde predikantenkorps (ongeveer 1.700) is dit bijna het dubbele van de jaarlijkse behoefte. Bovendien neemt het aan tal predikantsplaatsen om financiële redenen af. Dit blijkt uit een brief van de hervormde commissie voor Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs (TWO) aan het mo- deramen. Het komt vrijwel niet meer voor, dat afgestudeerde theologen kunnen kiezen uit een groot aantal beroepen van de gemeenten. Sommigen moeten soms maanden op een be roep wachten. Mgr. Hurley (Z.-A.) maakt wereldreis Met het doel voorlichting te bieden over de onder dwang tot stand komende verhuizingen van zwarte mensen in Zuid-A frika naar thuislanden, maakt de primaat van de rooms-ka- tholieke kepk van Zuid-Afrika, aartsbisschop Denis Hurley, een wereldreis. Hij zal de Verenigde Staten, Australië en en kele Europese landen bezoeken. Hij heeft bij zich het rapport, dat de Zuidafrikaanse bisschop pelijke commissie „Justitia et Pax" heeft opgesteld over die verhuizingen. Volgens dat rapport zijn alleen al in de jaren zestig, ongeveer 3,5 miljoen zwarte inwoners van Zuid-Afrika onder dwang verhuisd. De regering in Pretoria spreekt van een half miljoen. Tot het reisgezelschap van mgr. Hurley behoren de angli caanse bisschop Kenneth Oran en ds. James Dimitras Palos van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, SACC. wil in de wereld, wanneer men gerechtigheid en mense lijkheid wil scheppen en be houden, kan met die princi pes niet worden gerommeld", aldus paus Johannes Paulus II. Hij verklaarde in dit Heilig Jaar uitdrukkelijk uit Jezus' Naam te spreken met de ver klaring, dat er geen arbeid mag bestaan, die de mens van zichzelf vervreemdt. Tussen de wereld van de ar beid en die van het geloof be staat een ondeelbare samen hang, zoals het wereldse niet los te maken valt uit het Ko ninkrijk Gods, zei hij. „Het is niet waar, dat de weg van geloof en hoop op het Godsrijk de mens afleidt van de arbeid, integendeel, pas het geloof maakt de volle zin uit van de arbeid en onthult er de grondslag, zin en waar de van", betoogde de paus. De dienst, waaraan arbeiders uit Italië, Spanje, de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk, België, Oostenrijk en Argen tinië deelnamen, moest we gens de stromende regen van het Sint-Pietersplein naar de kerk worden verplaatst. Maar lang niet alle belang stellenden konden een plaats vinden in de Sint-Pieter. Er werden luidsprekers opge steld en tienduizenden volg den op het plein de mis. In een geïmproviseerde toe spraak in het Pools riep de paus rond zeshonderd arbei ders uit de omgeving van Warschau, die een pelgrims tocht naar Rome maakten, op, solidariteit te betonen, „die in het burgerlijke leven en in de wereld van de ar beid zo noodzakelijk is". Passiespelen Oberammergau uitverkocht Naar de burgemeester van Oberammergau, Hofmann, heeft meegedeeld, blijven de 350 jaar oude passiespelen in zijn gemeente strikt plaatsge bonden. Alle aanvragen uit het buitenland om ook daar opvoeringen te geven, zijn afgewezen. De jubileumspelen te Obe rammergau van dit jaar zijn volledig uitverkocht. In hon derd opvoeringen kunnen vijfhonderdduizend mensen een zitplaats krijgen. Die kaarten zijn alle aan de man gebracht, maar het hadden er nog veel meer kunnen zijn, gezien de anderhalf miljoen aanvragen. Ter gelegenheid van het jubileum van de spe len is te München een ge denkboek uitgekomen, „Pas- sionsspiele Oberammergau 1634 - 1984", in een oplaag van 150.000 exemplaren. De theologische overeen stemming over doop, avond maal en ambt (het Lima-rap port) is over het algemeen positief ontvangen door de hervormde synode. Zij stem de in met het advies van een speciale commissie, die de verklaring uitgangspunt noemt voor toenadering tus sen de kerken. De synode zal voor eind volgend jaar een officiële reactie op dit rap port geven. De verklaring werd in 1982 te Lima, de hoofdstad van Peru, opge steld onder auspiciën van de commissie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken. Volgens de hervormde syno de vormt het rapport een goede basis voor wederzijdse dooperkenning, opent het de weg naar avondmaalgemeen- schap met andere kerken en kan de hervormde kerk op basis van dit rapport de amb ten van andere kerken aan vaarden. De verklaring tiacht over de drie onderwerpen waarover het christendom al twaalf eeuwen ernstig verdeeld is, de grote confessionele tradi ties (orthodoxe, anglicaanse, lutherse en methodistische) bij elkaar te brengen. Aan de voorbereiding hebben ook rooms-katholieke theologen meegedaan, onder wie de Ne derlander dr. A. W. Houte pen. Voor veel hervormden is het stuk te katholiek, het geen door de commissievoor zitter, prof. dr. L. A. Hoede- maker, werd tegengesproken. Volgens hem legt de verkla ring veel meer dan in de cal vinistische traditie gebruik is de nadruk op de gemeen schap, waarbinnen doop en avondmaal een functie heb ben. Verdere kritiek op de ver klaring is dat het ambt van opziener (episkopos, bisschop) te zeer in de richting van een hiërarchische kerkstructuur wordt uitgelegd. Het rapport pleit niet voor gelijke ver houdingen tussen bisschop pen, priesters en diakenen. Het is de bedoeling dat de lidkerken van de Wereldraad voor eind '85 hun definitieve oordeel over de verklaring geven. In 1987 dat is 1200 jaar na het laatste oecumeni sche concilie te Nicea zal op eert wereldconferentie van geloof en kerkorde de volgende fase beginnen, die moet leiden naar volledige eenwording van de kerken. Tienduizend bij Stille Omgang Naar schatting tienduizend deelnemers telde dit jaar de „Stilli Omgang", die traditionaal In Amsterdam in de nacht van za terdag op zondag werd gehouden. De omgang door een dee van de binnenstad van Amsterdam wordt sinds 1881 elk jaai gehouden ter herdenking van „het Mirakel van Amsterdam" het wonder, dat volgens de officiële historische documentei op 16 maart 1345 plaatsvond in een huis in de Kalverstraal Een geconsacreerde hostie, door een zieke opgegeven en te verbranding in het vuur gegooid, verbrandde volgens het ve slag in de documenten niet, en werd herhaalde malen, na I zijn teruggebracht naar de parochiekerk, zwevend boven Ik vuur weer aangetroffen. Pas toen de hostie in processie nai de kerk was teruggebracht, kwam daaraan een eind. De huid ge Stille Omgang houdt de gedachtenis aan deze process levend. Van 17 tot en met 22 sep tember wordt in het Ra- daycollege in Boedapest een congres gehouden over de theologie van de vrede, waarvoor zestig theologen uit Oost- en West-Europa en de ont wikkelingslanden wor den uitgenodigd. Het thema van het congres is het afschrikkingssys teem. Daarbij wordt in gegaan op de bijbelse fundamenten van de uit eenlopende visies opde afschrikking, de relatie tussen vrede en gerech tigheid en de inspannin gen van kerken en chris tenen voor de vrede. De voorbereiding van het congres is in handen van zes vredesorganisaties, waaron der de Praagse Vredesconfe rentie, het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), de In ternationale Verzoenings- bond (IFOR) en Pax Christi Nederland. Uit Nederland zijn Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi Nederland, en Wolfgang Müller, mede werker internationale zaken van het IKV, bij de voorbe reiding van het congres be trokken. Zij zijn de afgelopen dagen in Boedapest geweest. Ter Laak deelde desgevraagd mede, dat de garantie is ver kregen, dat uit Oost-Europa niet alleen theologen zullen worden uitgenodigd die nauw verbonden zijn met de Praagse Vredesconferentie. In elk geval zullen theologen die actief zijn in de Evangeli sche Kerk in de DDR en on afhankelijke theologen uit Hongarije voor het congres worden gevraagd. Voorts heeft de voorzitter van de Praagse Vredesconferentie, de Hongaarse lutherse bis schop Karoly Toth, toegezegd zich ervoor in te spannen, dat Tsjechoslowaakse theologen, die zich achter Charta '77 hebben opgesteld, aan het congres kunnen deelnemen. Ombudsman in Duits bisdom In het bisdom Rottenburj -Stuttgart is een ombudsmi aangesteld voor de werkfli mers van het bisdom. Voo alle vragen betreffende col lectieve arbeidsovereenkou sten, sociale kwesties de dienstbetrekking vm vloeiende strijdpunten Sal nu een onafhankeliï scheidsrechter ter beschi king. ROTTERDAM De blunders die mogelijk worden ontdekt in het RSV-drama, moeten de aanzet vormen voor een nieuw industriebeleid. Hoewel dit niet direct de taak is van de parlemen taire enquêtecommissie, zou het onderzoek dat zij vandaag is begonnen met de eerste verhoren, uit eindelijk moeten leiden tot een nieuw élan, een meer offensieve indus trie-politiek voor de zwa re industrie, dan de afge lopen jaren het geval is geweest. Dit stelt wetenschappelijk hoofdmedewerker A. Was senberg van de Interfaculteit Bedrijfskunde in Delft. Was senberg heeft eind 1983 een analyserende studie gepubli ceerd over de herstructure ring van de Nederlandse scheepsbouw, met name ge richt op het wel en wee van het RSV-concern. „Net zoals de commissie- -Wagner de Sociaal-Econo mische Raad concurrentie heeft aangedaan, zou een commissie industrie-politieke alternatieven moeten ont wikkelen voor de scheeps bouw/offshore en aanver wante takken". Volgens Wassenberg is de tijd nu gun stig, omdat het werk van de huidige Beleidscommissie Scheepsbouw, het overlegor gaan van werkgevers, werk nemers en overheid, afloopt. De doelstelling is immers, dat de Nederlandse scheepsbouw het eind 1985 zonder over heidssteun verder kan. „Daarna zou een nieuwe commissie een opbouw-pro- ces starten. Intussen kan het work van de enquête-com missie benut worden voor de overschakeling op dat nieu we model. De commissie krijgt dan niet zozeer een in houdelijke maar meer een masserende functie, die een meer offensieve benadering acceptabel moet maken", al dus Wassenberg. Volgens hem is een nieuwe start hard nodig, niet alleen vanwege de malaise in de scheepsbouw, maar ook om dat de Beleidscommissie Scheepsbouw gedeeltelijk noodgedwongen, de afgelo pen jaren veel te defensief bezig is geweest en door de grote sommen overheidsgeld die alsmaar werden binnen gehaald, daarnaast niet altijd even stimulerend heeft ge werkt op de vernieuwings- noodzaak in de sector. Overheidsgeld Behalve het trekken van in dustriepolitieke conclusies uit het RSV-debacle, staat er volgens Wassenberg nog een essentiële vragen rond het RSV-gebeuren open: de om leiding van het overheids- geld. Wassenberg acht het vanwe ge de ingewikkeldheid on waarschijnlijk dat werkelijk duidelijk wordt hoe de over heidsgelden binnen RSV zijn gebruikt voor andere doel einden dan de oorspronkelij ke, te meer omdat de Alge mene Rekenkamer daarvan wegens tijdgebrek al enige keren heeft afgezien. Het onderzoek is vandaag be gonnen met het horen van oud-minister Schmelzer (hij was als KVP-kamerlid advi seur van Verolme) en van een ambtenaar. De kans ech ter dat het onderzoek werke lijk iets oplevert, is volgens Wassenberg gering, „omdat de doelstelling te beperkt is en omdat de grote politieke partijen in het verleden alle te zeer bij de RSV-zaak be trokken zijn geweest om het elkaar nu werkelijk lastig te maken". Tussen de politieke partijen in het presidium van de en quêtecommissie (CDA, PvdA en VVD) bestaat vanwege ie ders betrokkenheid in het verleden volgens hem een soort vooringebouwde vrede vooraf, een „kalmeer-formu le" die sterk lijkt op de wijze waarop de verschillende par tijen in de scheepsbouw el kaar de afgelopen twintig jaar (ten behoeve van onder meer de overheidssteun) in evenwicht hebben gehouden, aldus Wassenberg Schoolvoorbeeld De Delftse onderzoeker, die politiek en sociale weten schappen heeft gestudeerd, heeft de RSV-zaak onder zocht om de stelling te onder bouwen dat de meeste grote re beleidsvraagstukken min der rationele en planmatige trekken vertonen dan in de officiële tekstboeken wordt weergegeven. Het onstaan van en de steun aan RSV is daarvan een schoolvoorbeeld, zo meent hij, omdat van de officiële doelstellingen wei nig is terechtgekomen. Die doelstellingen waren: op basis van samenwerking tus sen werven, onderlinge spe cialisatie, marktverdeling, verbetering van organisatie structuur en dergelijke een versterking te krijgen van de internationale concurrentie positie van de Nederlandse scheepsbouw. Het resultaat is: afbouw van de scheeps bouw in termen van werkge legenheid, geïnvesteerd kapi taal en wereldmarkt-aandeel. Deze afbouw is voor een deel weliswaar het gevolg van ex terne omstandigheden (crisis handel/scheepvaart, opkomst

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2