Wonder dat Raas nog leeft" Moser imponeert Vriesekoop doodziek van taf eltennisbond 3PORTTRIBUIME Verstappen geeft zwemploeg hoop Tweestrijd Karsmakers Van der Ven onbeslist Tweede titel Henk van Span je MAANDAG 19 MAART 1984 (Vervolg van de voorpagina) V oetbalvandalen doen zich te goed in kledingzaak en Chinees restaurant (Van onze verslaggever) DEVENTER De acht voet balsupporters, die gistermid dag voor, tijdens en na de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en Feyenoord door de Deventer' politie zijn aange houden, en op wie vandaag door politierechter E. Myjer in Zutphen snelrecht is toegepast, hebben zich schuldig gemaakt aan vernieling, mishandeling of het gooien van stenen. Ze werden met behulp van een speciaal arrestatieteam uit En schede in de kraag gepakt. Naast de acht die vandaag moesten voorko men, hield de politie nog ze ven personen aan. Drie kinde ren uit Deventer, twee van dertien en één van vijftien, werden aangehouden omdat ze met stenen naar een wegrij dende supporterstrein gooiden. Zij zullen voor de kinderrech ter moeten verschijnen. Een 33-jarige man uit Spijkenisse kreeg een proces-verbaal om dat hij een verboden steekwa pen bij zich had. Drie Rotter damse jongens, die werden aangehouden nadat een kle dingzaak was geplunderd, werden weer vrijgelaten om dat niet bleek dat ze daaraan schuldig waren. Bij een Chinees restaurant ge noot een groep van ongeveer dertig Rotterdamse supporters een maaltijd zonder te betalen. Ze deden voorkomen alsof ze ruzie kregen en bij het tumult dat ontstond sprongen ze door een ruit naar buiten. En pas sant roofden ze een kassa met 600 gulden leeg. De politie heeft de daders kunnen inre kenen. Spoedig uitslag van onderzoek Zoetemelk PARIJS Joop Zoetemelk heeft vrijdagmiddag ,0 het Parijse ziekenhuis Fernand-Vidal het hor- iioononderzoek ondergaan, dat hem was toege- itaan door de veertiende Kamer van het Hof van Appèl van de Parijse rechtbank. Nagegaan wordt ,|ipf het lichaam van Zoetemelk ja dan nee het lr hormoon produceert, waarvan sporen in de uri- c pe werden aangetroffen bij de dopingcontrole in Fontaine-au-Pire tijdens de laatste Ronde van frankrijk. „De uitslag van het onderzoek zal iver twee weken bekend zijn", vertelde Zoete melk zaterdag. De Nederlandse routinier, die de tl Italiaanse klassieker Milaan - San Remo liet schieten, verklaarde volgend weekeinde zijn rentree te maken in het peloton bij een interna ls jonale wegwedstrijd in Zuid-Frankrijk. Vervol- k ;ens zal hij zich concentreren op de Belgische voorjaarsklassiekers. Kasparov wint vierde partij VILNJOES Gary, Kasparov heeft de vierde partij gewonnen in de tweekamp tegen zijn landge noot Vassili Smislov. Hij breidde daardoor zijn voorsprong in de fi nale van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap schaken uit tot 3-1. De 63-jarige Smislov nam zaterdag niet meer plaats achter het bord voor de tweede zitting. De partij was vrij dag na 41 zetten afgebroken in schier hopeloze positie voor de oude grootmeester, die zich na de analyse gewonnen gaf. De vijfde van de in totaal zestien partijen staat voor zondag op het program ma. Borg nog lang niet in vorm SAO PAULO Björn Borg heeft het ten nisracket weer eens gehanteerd. Dat ging trouwens niet gepaard met het succes dat hij in zijn actieve loopbaan gewend was. In Sao Paulo verloor de vijfvoudige Wim- bledon-winnaar een demonstratiewed- fcstrijd tegen de Braziliaanse veteraan Car- Tos Kirmayr met tweemaal 3-6. De Zweed ontmoet Kirmayr nog twee keer deze week alvorens hij afreist naar New York om tegen John McEnroe aan te treden. Borg liet onlangs weten dit seizoen enkele Grand Prix toernooien te willen spelen. Een terugkeer naar toptennis staat hem evenwel - naar eigen zeggen - niet voor ogen. Krishnan wint tennistoernooi DEN HAAG Ramesh Krishnan heeft gisteren het 75.000 dollar-tennistoernooi in Metz gewonnen. In de eind strijd versloeg Krishnan met tweemaal 6-3 de Zweed Jan Gunnarsson. In de halve fina les had hij afgerekend met de Tsjechoslowaak Miroslav Me- Chris Lloyd-Evert won met groot gemak het damestoer- nooi in Palm Beach. Ze gunde in de finale haar landgenote Bonny Gadusek slechts één game: 6-0 6-1. Het toernooi was met 450.000 gulden gedo teerd. Motor crosser (15) verongelukt NISTELRODE Jack Laurense (15) is zater dag tijdens een regio mo- tocross in Nistelrode verongelukt. Laurense, afkomstig uit Kessel (Limburg), is in het zie kenhuis te Oss aan de in wendige verwondingen bezweken. Na uitgebreid onderzoek van het cir cuit en de motor van Laurense is vast komen te staan, dat de organisa tie geen blaam trof. SAN REMO-BRESSANA Met een van pijn ver trokken gezicht, af en toe nj iet bewustzijn verliezend ij. in amper in staat zich te lewegen, lag Jan Raas in :én van de kleine, onoog- ijke grauwe kamertjes %an het orthopedisch zie- jt tenhuis aan de befaamde '"yia Aurelia in Bressana. n ,Die ruggewervels zijn Veer geraakt", steunde pij. Toch mocht Raas blij :ijn dat de doktoren in ((teressana nog iets voor ïem konden doen. Tijdens w le afdaling van de Cipres- a, één van de laatste las tige bergjes op de route iviaar San Remo, was Jan aas aan de dood ont- lapt. In een poging om hem gevallen cou- urs te ontwijken, vloog ij over de afrastering. Hij stortte 20 meter naar be neden. Veel herinnerde hij zich er niet meer van. „Ik vloog door de lucht en kwam in de kruin van een boom terecht. Daar door werd mijn val gebroken". De behandelende geneesheer prof. dr. M. Lagioro maakte het verhaal af. „Raas lag be wusteloos op de grond. Later moest hij herhaaldelijk over geven". En vervolgens somde deze arts op wat de verwon dingen van Raas waren. „Hij heeft op zijn rug en linker heup grote bloeduitstortingen en kneuzingen over het hele lichaam. Ook zijn wervels hebben een tik gehad. Hoewel er niets is gebroken, moet hij toch tenminste 20 uur ter ob servatie hier blijven. Hij zal eventueel naar Nederland kunnen worden vervoerd, maar dat moet dan wel lig gend gebeuren". Dat Raas aan de dood was ont snapt werd bevestigd door Al fredo Martini, de Italiaanse bondscoach, die als één van de eersten ter plaatse was na het ongeluk. Deze vertelde dat de fiets van Raas hoog in de bo men had gehangen. Raas werd aanvankelijk overigens niet eens gemist! Tijdens de razen de, levensgevaarlijke afdaling had Bontempi namelijk een bocht verkeerd beoordeeld. De Italiaan kon zich ternauwer nood redden, maar kwam als gevolg van het trekken aan de „noodrem" wel dwars op de weg te staan. Roger de Vlae- minck kon hem niet meer ont wijken en knalde er boven op. Ook voor Knetemann eindig de op dat moment de race. Hij kwam echter met de schrik en schaafwonden vrij. Roche had nog meer geluk. Hij viel, maar kon de strijd vervolgen. In de algemene consternatie was het velen ontgaan, dat Raas over de vangrail was geslagen. Bij na een jaar na het verschrik kelijke ongeval van Knete mann in „Dwars door België" leek opnieuw een Nederlandse wielrenner het slachtoffer te zijn geworden, van de risico's die aan dit beroep kleven. Paniek compleet De paniek in het kamp van Kwantum was compleet. Het duurde enige tijd voordat was uitgezocht waar Raas zich pre cies bevond. Ploegleider Gis- bers en soigneur Van Heel troffen een volledig ontred derde Raas aan. De Zeeuw be sefte dat deze valpartij van in vloed zou kunnen zijn op zijn carriere. Dokter Lagioro had namelijk al duidelijke taal ge sproken. „Het duurt zeker drie weken voordat hij weer kan fietsen". Er zullen dus wonde ren moeten gebeuren, wil Raas nog zijn opwachting maken in de zogenaamde klassieker- week, die op 1 april begint met de Ronde van Vlaanderen. Ploegleider Jan Gisbers luis terde dan ook met een somber gezicht toen Raas bevestigde het voorlopig niet meer te zien zitten. Gisbers was echter reëel genoeg om niet al te veel te treuren. „We mogen blij zijn dat Jan nog leeft. Dat is een wonder". Weinig indrukwekkend De voorlopige uitschakeling van Raas kwam bij zijn ploeg pijnlijk aan, mede omdat de tot nu toe behaalde triomfen wei nig indrukwekkend waren. Van Vliet en Wijnands pakten een ritje tijdens de Ronde van Sicilië, een soort opwarmrond- je voor het grote werk, terwijl Adrie van der Poel in de Tir- reno Adriatico het gezicht van de ploeg redde door in Ancona 'als eerste te eindigen. En in diezelfde periode stoomde de nieuwe ploeg van Post van de ene fraaie zege naar de ande re. „Niet vijftien, maar acht tien overwinningen", corri geerde Peter Post fijntjes daags voor Francesco Moser Milaan - San Remo op knappe wijze op zijn naam schreef. De voorlopige uitschakeling van de kopman zal echter on getwijfeld doorwerken in de ploeg van Raas. Anderen zul len nu het voortouw moeten nemen teneinde de ploeg aan de broodnodige successen te helpen. Direkteur Steenbergen heeft laten weten in mei, juni te zullen beslissen of het con tract met een jaar wordt ver lengd. Sprekende resultaten zullen bij die overwegingen van grote invloed zijn. Vooral Gisbers besefte dat een lelijke streep door de rekening was getrokken. Veel meer dan morele steun verlenen kon de Eindhovenaar, die de nacht op de kamer van Raas doorbracht („Er is hier bijna geen perso neel") niet. Hij troostte zich echter met één gedachte. Jan Raas was in het verleden wel eens vaker bij nare valpartijen betrokken. Raas tenslotte: „Ik wil de sponsor tevreden hou den met het winnen van nog enkele mooie wedstrijden. Als het niet in het voorjaar lukt, dan moet het maar in de Tour gebeuren". PETER VAN PUTTEN KARLSRUHE De comeback van Verstappen heeft de uitzichten van de estafetteploegen bij zwemsters een stuk zonniger gemaakt. De zilveren wisselslagploeg van Rome, De Rover, Van Staveren, Van Bentum en Verstappen, gaf de Westduitse ploeg afgelopen week einde in Karlsruhe een lesje terwijl de vrije-slagforma- tie eveneens afgetekend won. Weliswaar leed Neder land een forse nederlaag tegen West-Duitsland (231,5 tegen 296,5 punten, maar hoopvol was daarbij dat Ellen Voskes en Desi Reijers zich zo lieten opjutten dat ze ruim een seconde sneller waren dan vrijdag, toen ze op het persoonlijke nummer buiten mededinging mee- zwommen. De sféer was zo inspirerend, dat Ria Willemse (tweede op de 100 meter schoolslag achter Van Staveren in 1.13,90) en het wissels lagduo Mildred Muis en Saskia van der Kolk op de 200 meter tot persoonlijke records kwamen. Bij de heren lukte dat alleen rugslagzwemmer Petro Stalman. Met Edsard Schlingemann, Gerard de Kort en Peter Drost vormde hij het kwartet A-zwemmers dat zich aan schoolonder zoeken, tentamens, praktica's en dergelijke had kunnen onttrek ken. Invallers als Bert-Jan Schelfhaas, Ton Manoth, Erik Ran en Cees Vervoorn, de oud-gediende met nieuwe Olympische as piraties, kwamen in het stuk niet voor. Bij afwezigheid van Hans Kroes, Edward Maasdijk, Frank Drost, Frank Vijver, Hans Jansen en Arthur de Rouw moet echter worden opgemerkt dat het alleen optisch wat had uitgemaakt als ze wel hadden meege- zwommen. Het puntentotaal zou er nauwelijks door zijn geste gen. Voor meer was het verschil in klasse met vooral West- -Duitsland veel te groot. Het is dat er nog een landenwedstrijd met Engeland in Black pool komt en er voordien en nadien nog fiks getraind gaat wor den in Amersfoort en Rotterdam, anders zou het NOC nu al tot de conclusie kunnen komen dat het aantal bestelde vliegtuig- stoelen voor Los Angeles rijkelijk ruim is bemeten. REMO De manier, waarop wereld-uurrecord houder Francesco Moser in de finale van de krach- tenslopende klassieker Milaan - San Remo over bijna 300 kilometer op de Poggio alle concurrenten de hielen liet zien, was bijzonder fraai. De traditie wil, dat de renner die Mi laan - San Remo wil win nen, tijdens de beklim ming van de gevaarlijke Poggio zijn slag moet slaan, om in de afdaling de verkregen voorsprong tot in de straten van het badplaatsje te kunnen vasthouden. Moser spotte met deze wielerwet. Hij demarreerde op het mo ment dat voor niemand voor mogelijk werd ge houden. Tijdens de afda ling sprong hij plotseling weg. In één ruk passeerde hij de koplopers Madiot en Roche en vervolgde on stuitbaar zijn weg. Ieder een keek verbijsterd toe. Eric Vanderaeraen bijvoor beeld, die de hele wedstrijd bijna niet uit het wiel van Mo ser was te slaan („Ik had al snel gezien wie de te kloppen man was") was ineens ner gens. De talentvolle pupil van Post: „Toen we de top van de Poggio hadden bereikt dacht ik: het is voor elkaar. Ik richt te me op, maar prompt ging Moser toen weg". Ook Johan van der Velde haakte af-. De Brabander reed een prima wedstrijd, was constant voor in de groep te vinden, maar werd eveneens verrast. „Ik zat in derde positie toen Moser ging. Chinetti liet een gat vallen. Ik moest toen een paar bochten wachten voor ik kon aanzetten en toen was ik te laat". Voor iedereen Dat gold in wezen voor ieder een. Niemand had er diep in zijn hart echter moeite mee. Iedereen erkende dat Moser verdiend had gewonnen. De hele dag had hij de wedstrijd beheerst. Hij was ook de man die op de Cipressa voor een grote schifting zorgde. Moser ook geluk gehad. Bij de be klimming van de Turchino ontsnapte hij ternauwernood aan een valpartij, die was ont staan omdat de weg voor de 237 renners gewoon te smal was. Vijfentwintig coureurs, waaronder Tour-winnaar Fig- non, wereldkampioen Greg Lemond, Battaglin en Bernard Hinault tuimelden over elkaar. Zij konden het meteen verge ten. Hinault mede omdat hij prompt weer last kreeg van zijn gebroken rib, opgelopen in Parijs - Nice tijdens de strub belingen met een groep de monstrerende arbeiders, die de aandacht op hun slechte werk omstandigheden wilde vesti gen. Ook Kuiper vond op de Turchino zijn Waterloo. Hij werd in het achterwiel gere den. Moser ontsprong de dans en zegevierde. Aan de meet was Moser de enige die straalde. Zijn zege was een nieuwe triomf van de wetenschap. Verbeterde hij in Mexico City het werelduurrecord van Merckx door zich onder meer te laten adviseren op het ge bied van de aërodynamische ontwikkelingen - de nieuwste snufjes werden, zoals bekend, toegepast - ook in medisch op zicht werd toen al niets aan het toeval overgelaten. Een le gertje van medische specialis ten hield zich met de Italiaan bezig. Zijn uithoudingsvermo gen en krachtenpotentieel werden op een voor de wiel rennerij revolutionaire manier vergroot. Zelfs concludeerde professor Sassi - één van de vele raadgevers - dat Moser, mits hij zich in de toekomst aan de adviezen zal houden, in staat moest zijn zich zelfs nog tot een echte klimmer te ont wikkelen. PETER VAN PUTTEN Dit wat chaotisch aandoende beeld gaf de zijspanmotorcross in Oss te zien. HENGELO Toon Karsmakers en Kees van der Ven hebben de eerste motorcrosswedstrijd om het nationale kampioenschap 500 cc beheerst. Tijdens de wedstrijd in Hengelo (Gelderland) ze gevierde Karsmakers in de eerste manche voor Van der Ven. In de tweede manche was de situatie andersom. Gert Jan van Doorn heeft in de strijd om de nationale titel motocross in de kwart-literklasse geen „schone" lijst meer. De aanvoerder in het klassement maakte op de tweede wedstrijddag, te Kampen, in de tweede manche een foutje in de voorlaatste ronde. Theo Eggens profiteerde voor 2000 toeschouwers onmiddellijk en behaalde na drie tweede plaatsen achter Van Doorn zijn eerste rit-overwin- ning. August Muller en Henk van Heek hebben gisteren in Oss tijdens de eerste wedstrijd om de Holland Cup, een internationale mo torcross in de zijspanklasse revanche genomen in de tweede manche. In de eerste omloop moest Muller, die het veld leidde, uitvallen met motorpech. Mari Bens eiste de zege op. Bens, die met bakkenist Piet van Deutekom een duo vormde, kampte in de tweede manche met problemen. Desondanks eindigde hij als derde, nadat hij bij de tweede doorgang 22e lag. Henk van Spanje stijlvol in actie op weg naar de natio nale tafeltennistitel. UTRECHT Zelfs de 20 rootste nietsnut op school rJgiag als hij ziek is, mits n briefje van zijn ouders arts de schoolleiding :reikt, rustig in huise- 'jke omgeving herstellen hcfen te groot lichamelijk igemak en later toch g( welnemen aan repetities examens. In de Neder- n|adse tafeltenniswereld ijken helaas andere nor en te gelden, waarvan ettine Vriesekoop en El- n Bakker het slachtoffer ve :eigen te worden. De erwee dames móesten van tafeltennisbond ITTB) mee naar een 25 ainingskamp in Polen, :gin april, maar omdat Ri dit om overigens ge- onde (met medische irklaringen opgevoerde) idenen hebben gewei- ïrd en een individuele lorbereiding verkiezen, lag Bakker helemaal niet iee naar de Europese ampioenschappen in oskou en valt Vriese- JjJoop in elk geval buiten landenploeg. 'de gratie van haar Europe- >dt titel, mag de Hazerswoudse is, el in het individuele kampi- de inschap en in de dubbels uit- jdpmen. En dan mag zelfs Dndscoaeh Jan Vlieg zich weer met haar bemoeien. In hoeverre hem dat lukt, hangt af of Vriesekoops coach Ge rard Bakker meegaat naar Moskou, maar nog meer of Vriesekoop zelf nog wel gaat. „Zoals ik me nu voel, heb ik er geen zin in", aldus de 22-jarige tafeltennisster, die doodziek is van de bond. Ellen Bakker mag helemaal niet meer mee, „want", zo zegt men van de sportcommissie van de NTTB, „zij heeft toch geen kans een medaille te winnen". Niet ziek, maar ver stoken van tijd voor een bui tenlandse training, is Sandra de Kruiff, die dus ook niet naar Moskou mag. Een dames team zonder Vriesekoop, Bak ker en De Kruiff heeft na tuurlijk geen medaillekansen in het landenkampioenschap, maar er doet wel een team mee. Daarmee is het halfslach tige beleid van de NTTB op nieuw schrijnend aan het licht gekomen. Maar nog is alles niet zeker, want vanavond wordt nog overleg gepleegd met Avanti, de club van bovengenoemde dames waarmee de bond offi cieel altijd contact heeft. Dit weekeinde heeft alleen Gerard Bakker verklaard, dat met de bondsvoorwaarden geen ge noegen wordt genomen. Bak ker liet zijn dochter Ellen zelfs schrappen uit de brede selectie voor de jeugd. Hij vertelde gis teren ook nog, dat hij bonds coach Jan Vlieg had voorge steld om het voorbereidings programma in Zoetermeer te houden in het NTTB-centrum. UTRECHT Los van de EK- perikelen had Bettine Vriese koop gisteren ook de nodige ergernis te verwerken rond het sportieve geweld van nationale tafeltenniskampi oenschappen in Utrecht, die haar een achtste enkelspeltitel (record) opleverde en Henk van Spanje diens tweede. Nadat Vriesekoop via Dike Keen en Sandra de Kruijff de finale in het damesenkelspel had bereikt, kende zij een ner veuze start tegen de (even eens) Europese ranglijstspeel ster Miijam Kloppenburg uit Lichtenvoorde. Een shirt-inci dent, drie nadelige randballen en een achterstand van 18-13, vormde voor de titelverdedig ster geen beletsel de zege met 21-19, 21-15, 21-16 naar zich toe te trekken. Henk van Spanje, die in zijn halve finale met 2-1 had ach tergestaan tegen Han Gootzen, bleek in de eindstrijd tegen de Brit Bob Potton gegroeid ten opzichte van vorig jaar toen zijn broer Ron kampioen werd. Henk van Spanje dank te zijn zege van 21-13, 19-21, 21-14, 22-24, 21-12 vooral a5n de ervaring die hij afgelopen seizoen in de Engelse competi tie heeft opgedaan. En de Apeldoorner wil het volgend seizoen graag in Zweden gaan spelen, om zijn tafeltenismoge- lijkheden nog verder te ont wikkelen. „Dat kost geen gulden", aldus Bakker. „Bovendien kan Ellen dan na schooltijd komen en Sandra de Kruiff na haar werk.". Behandeling En Vriesekoop had zo ook de door haar NSF-arts Van Beek verzorgde „gedoseerde en ge controleerde behandeling" kunnen blijven ondergaan. Geen overbodige luxe, daar de ex-patiënte reeds tweemaal een terugslag heeft gekregen van de virusinfectie die haar vorig jaar velde. „Maar dan moet ik van negen tot twaalf werken", had Vlieg nog tegengesputterd. „Nou, dat doen er wel meer", aldus Bak ker, waarna hun gesprek door de nieuwe woordvoerder van de wedstrijdcommissie, ir. Ber- tus Keen, was afgebroken met de opmerking „je gaat niet zit ten slijmen Gerard"". „Vlieg leek de zaak al weer terug te willen draaien, totdat Keen kwam", mopperde Bakker een dag later. De wil om met bondscoach Jan Vlieg en met de heren- ploeg van Milan Stencel sa men te trainen is bij driekwart van de damesploeg niet bijster groot, maar als in Zoetermeer in plaats van in het Poolse Walcz zou worden getraind, zou dat bezwaar door de da mes wel verworpen worden. De grote angst van de tafelten nisbond in deze zoveelste kwestie is toe te geven aan Vriesekoop en Bakker. „We zouden ons beleid op de lange duur verstoren als we een ander standpunt zouden innemen", meende woord voerder Keen. „Zelfs als Betti ne hierdoor zou stopen met deze sport, zouden wij niets anders kunnen doen. Anders creëer je een situatie dat je geen bondscoaches meer krijgt en dupeer je andere spelers". Een nogal formeel standpunt van een fletse bond, die niet bereid is aan een normaal ver zoek te voldoen van een unie ke ambassadrice van het Ne derlandse tafeltennis. Toege geven, geen ander zou ooit kunnen eisen wat Vriesekoop soms doet, maar zij doet er ten minste een hele hoop voor te rug. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11