li Bezuinigingen op ziekte kosten nog onduidelijk Papoea's: Wij werden door doods eskaders bedreigd »Sch«u iilder I" Inzamelingsactie bestrijdings- en diergeneesmiddelen Paus zorgt voor run op Gemelli ANC: Zuid-Afrika wil van zwarte buren „thuislanden" maken Amerikaanse diplomaat j in Beiroet ontvoerd DESCHILDER HOUDT UW HUIS IN CONDITIE. LAAT DE FISCUS MEEBETALEN. L BINNENLAND ÊeidócSoiMtwit ZATERDAG 17 MAART 1984 PAGINAL Russisch blad weigert yredesbrief Helmut Kohl JONN Bondskanselier Hel mut Kohl van West-Duitsland leeft geprobeerd de 11 miljoen ezers van het Russische blad [omsomolskaja Pravda gerust stellen en de verzekering te even dat ook hij een vreedza- ne wereld wil. Maar het blad reigerde een ingezonden brief an Kohl af te drukken. Komsomolskaja Prawda ad onder zijn lezers een actie eorganiseerd om westerse lei- ers briefkaarten te sturen iet de leuze „ik stem voor rede" en bij hen te proteste- :n tegen de plaatsing van ieuwe Amerikaanse kernra- stten in West-Europa. Kohl ïtving 28.000 van die brie- waarin hem werd ge- _d een einde te maken in de wapenwedloop en van jn volk geen gijzelaar te ma in van Amerikaanse politici e de wereld misschien aan rand van de ondergang ■engen. zijn antwoord schreef Kohl at ook zijn regering en de re- iringen van de andere Navo- anden voor vrede kiezen. Be- n maart werd de brief afge- bij het blad. Tien dagen ter kreeg Kohl evenwel te aren dat de brief niet zou orden gepubliceerd omdat jn antwoord te veel zou lij- in op een eerdere reactie van Engelse premier Margaret hatcher, die wel werd afge likt.- franse politie lakt „brein" Lction Directe (Van onze correspondente Angeline Arnken) ARIJS In Avignon heeft Franse politie elf leden van in 1982 buiten de wet ge elde terroristengroep Action irecte gearresteerd, onder ie Regis Schleicher, vermoe- elijk het brein van de groep, it is gisteren bekend ge- aakt. etion Directe, die zich voor- imelijk tegen joodse en Ame- B kaanse belangen richt, heeft 11 1982 de verantwoordelijk- i eid opgeëist voor een groot sjantal bomaanslagen in de ^franse hoofdstad opgeëist. ^Twee militanten van Action >Drecte, tegen wie eveneens f rn internationaal arrestatie- erzoek is uitgevaardigd: Jean [arc Rouillan en Nathalie Me lon, waren niet onder de ar- tanten. oskou: Gesprek enen betekent s";een hervatting [Geneve" ISKOU/WASHINGTON it feit dat in Wenen opnieuw ipraat wordt over de beper- hg van de troepensterkte in intraal Europa betekent niet it de Sovjet-Unie binnenkort eer plaats zal nemen aan de idernandelingstafels in Ge- ïve. Dit heeft het Russische pjrsbureau Tass gisteren ver- aard in een reactie op de op- ep van president Reagan om :t overleg in Genève over de irnbewapening te hervatten, olgens Tass is een tweede on derhandelingsronde over mid- illange afstandsraketten en ■ategische bewapening nog it aan de orde. Reagan had :egd weer te willen onder- indelen, zodra de Sovjet hie dat wenst, g.p gisteren begonnen onder- indelingen in Wenen verlo- fcr waarschuwde voor een op- [horting van de besprekin- omdat de NAVO niet ver- kr zou willen gaan dan „het twisselen van ideeën". Een anadese woordvoerder ver karde daarentegen dat de horstellen van het Sovjet- >k „grondig bestudeerd" )eten worden. ASTENAKTIE IO.SS50 MKINPmUB70.7U70.147i Belastingaftrek heroïne éénmalig DEN HAAG Het kabinet heeft beslo ten dat in de toekomst belastingaftrek voor de kosten van heroïine-aankopen niet meer mag voorkomen. Het feit dat staatssecretaris Koning (Financiën) on der druk van de Kamercommissie voor de verzoekschriften een dergelijke belas tingaftrek voor een belastingplichtige heeft toegestaan, dient uniek te blijven. Dit heeft premier Lubbers gisteren na de ministerraad bekend gemaakt. Volgens de premier is het Kabinet erg bang voor een precedentwerking van het door de staatssecretaris genomen besluit. Lub bers zei te hopen op steun vanauit de Kamer voor het kabinetsbesluit tijdens een kamerdebat dat volgens hem zeker zal volgen. Meer duidelijkheid over uitlekken notulen ministerraad DEN HAAG Premier Lubbers beschikt over sterke aanwijzingen hoe persoonlijke no tulen over de jeugdwerkloosheid en emancipa tie uit de ministerraad in het opinieblad „Vrij Nederland" terecht zijn gekomen. Om redenen van interne aard wilde hij gisteren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, hierover geen verdere mededelingen doen. Uit een in gesteld onderzoek is gebleken dat op een be paalde plaats de procedures van geheimhou ding niet in acht zijn genomen. Bij het onder zoek waren meerdere ministeries betrokken. Persoonlijke notulen worden in kleine kring verspreid. Maar gebleken is dat die kring gro ter is dan de minister-president dacht. Daarbij doet zich de vraag voor of een minister een stuk te goeder trouw uit handen geeft of dat hij dit bewust doet. Robert Kennedy jr onder toezicht RAPID CITY Robert Kennedy jr, de zoon van de in 1968 vermoorde senator Robert Kennedy, is gisteren wegens bezit van verdoven de middelen veroordeeld tot twee jaar onder toezichtstel- ling. Hij had schuld bekend aan het bezit van 0,2 gram heroïne. Het vonnis houdt in dat hij de komende twee jaar niet zonder toestemming de staat New York mag verlaten, cjat hij zijn ontwenningsbehan deling moet voortzetten en 1500 uur moet besteden aan sociaal werk. Vier maal levenslang voor RAF-lid Boock STUTTGART De openbaar aanklager in Stuttgart heeft vrijdag vier maal levenslang geeist tegen het RAF-lid Pe ter-Jürgen Boock. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op de bankier Ponto en de moord op werkge versvoorzitter Schleyer en zijn vier begeleiders. Ook zou hij hebben deelgenomen aan mis lukte raket-aanval op het ge bouw van de procureur-gene raal. Boock had aangevoerd dat hij toen onder invloed van verdovende middelen ver keerde, maar dat achtte de aanklager niet geloofwaardig. VN-conventie tegen martelen GENEVE Na zes jaar voorbereiding zijn de VN er dan toch uitgekomen: gisteren werden alle le den het eens over een conventie tegen marte len. In de conventie wordt er op gewezen dat „geen en kele buitengewone situa tie (bijvoorbeeld oorlog of politieke instabiliteit) marteling kan rechtvaar digen". De 43 landen die de conventie hebben on dertekend hebben zich ertoe verplicht elke folte raar te vervolgen. Soedanese leger -•* paraat na bombardement op staatsradio KHARTOEM De Soedanese rege ring heeft het leger in staat van pa^ raatheid gebracht, sinds een onbekend- vliegtuig van Russische makelij gister middag een bombardement uitvoerde op de staatsradio in Khartoem. Daarb»- vielen drie doden. President NimeirJ- van Soedan beschuldigt Libië van cfe aanval. Egypte heeft Soedan gisteren steun beloofd bij de verdediging tegeit- elke agressie. De Libische leider Gaddafi maakte be gin deze maand bekend dat Libië een bondgenootschap heeft gesloten met de- afscheidingsbeweging in Zuid-Soedan^' om Soedan „centimeter voor centime- ter te bevrijden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Indien het kabinet op voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) niet voor medio mei een besluit neemt over bezuinigingen op de ziektekosten, zullen de ziekenfondspremies op 1 juli met enkele tienden van procenten omhoog moeten. Deze premiever hoging zal zowel door werkgevers als werkne mers gedragen moeten worden. „De tijd dringt", aldus premier Lubbers na de ministerraad, waar hij de premieverhoging in het vooruitzicht stelde. Tot nu toe heeft Van der Reij den nog geen voorstel voor de invulling van de voor dit jaar voorziene bezuinigingen op de ziektekosten (470 miljoen gul den) in het kabinet gebracht. Lubbers wees erop dat Van der Reijden nog steeds de ge volgen v'an een in 1983 door de Kamer aangenomen motie voor bezuinigingen op de ziek tekosten beziet. In die motie werd voorgesteld de eerste twee dagen in het ziekenhuis niet meer te vergoeden en ook in de tandheelkunde bepaalde kosten niet meer te dekken. Lubbers ging ook in op het gisteren bekend geworden ak koord tussen CDA en VVD in zake verdere bezuinigingen op de ziektekosten. Dat akkoord voorziet zoals bekend in het schrappen uit het ziekenfonds van de eerste twee dagen zie- kenhuisverpleging, de kosten van fysiotherapie, kosten van tandartsbezoeken en van me dicijnen, allemaal voor 1986. „Dat akkoord is nog niet door de fracties gedekt", aldus Lub bers. Hij wees erop dat uit het akkoord blijkt dat de Kamer in eerste instantie niet denkt aan bezuinigingen, maar aan wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekering waar bij zaken uit het ziekenfonds pakket worden gehaald waar voor de betrokkene zich moet herverzekeren met een eigen risico. Hoewel daardoor de omvang van de ziektekosten daalt, moet volgens de premier rekening worden gehouden met de gevolgen voor de ver schillende inkomensgroepen. De vier papoea's die deze week asiel in ons land aanvroegen, gisteren tijdens de persconferentie. DEN HAAG De vier Papoea's die deze week in Nederland politiek asiel hebben gekregen zeggen in Indonesië door de doodseskaders te zijn be dreigd, nadat zij zich bij het parlement hadden be klaagd over onder andere de „veel te grote macht' van de militairen en het gebrek aan vrijheid van meningsuiting". De Papoea's, die voorlopig drie maanden hier mogen blijven, hebben gisteren door een pers conferentie te geven verwar ring gezaaid. De voormalige bewoners van West-Irian heb ben in Indonesië een docu ment ondertekend, op verzoek van de Nederlandse ambassa de in Djakarta, waarin staat dat ze zich moeten onthouden van alle activiteiten die Ne derland kunnen schaden. Als ze zich er niet aan houden, lopen ze het risico uit het land te worden gezet, eventueel zelfs naar Indonesië. Maar eenmaal in Nederland aange komen zouden de Papoea's te horen hebben gekregen dat ze volledig vrij in hun doen en laten waren. Het verbod zou dus zomaar ineens zijn inge trokken. Het ministerie van buitenland se zaken ontkent dat laatste ten stelligste. Gesteld wordt dat de vier een verklaring hebben ondertekend waarin zij afzien van elke activiteit die de betrekkingen tussen Nederland en andere landen kan schaden. Die verklaring geldt nog ten volle. Ook moeten de Papoea's zich volgens de „declaratie" ont houden van activiteiten die de veiligheid van Nederland in gevaar brengen. Of er nu maatregelen tegen de Papoea's genomen gaan worden kon een woordvoerder van het mi nisterie nog niet zeggen. „We gaan het eerst eens rustig alle maal bekijken". Overigens zouden de Papoea's zich toch niet aan het verbod hebben gehouden. Want de minister van buitenlandse za ken van Indonesië, Mochter Kusumaatmadje, had ver klaard dat de vier alleen maar uit waren op een gratis reisje naar ons land. De bewindsman had verder nog gezegd dat deze Papoea's misdadigers wa ren die geld verduisterd had den. En die leugens wilden de Pa poea's („de waarheid moet bo ven water") beslist uit de we reld helpen. Maar verder „be zondigden" zij zich aan een groot aantal meer dan politie ke uitspraken over het bewind in Indonesië. De strijd tussen Indonesië en de Papoea's woedt al een groot aantal jaren. De Papoea's zeg gen dat Indonesië een stuk land van hen afgepikt heeft. En het zit de Papoea's erg hoog „dat wij op West-Irian niet eens hun eigen songs mo gen zingen, uiting mogen ge ven aan onze eigen identiteit". DEN HAAG Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft in overleg met zijn collega Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer besloten een landelijke inzamelingsactie voor overtollige landbouwbestrijdings- en dier geneesmiddelen te houden. Gespreid over verschillende regio's zullen de acties worden gehouden tussen 24 april en 31 mei. Het bedrijfsleven verleent geen medewerking aan de actie, omdat het de voorbereidingsperiode te kort vindt. De ministers hebben, in afwachting van een permanente rege ling, tot de inzameling besloten omdat het in vele delen van het land nog steeds niet mogelijk is overtollige middelen in te leve ren. De inzameling valt in twee delen uiteen. De gemeenten zor gen voor het inzamelpunt, de ontvangst en het verpakken van de ingeleverde middelen. Het ministerie zorgt voor het ophalen en de vernietiging van de middelen. Soortgelijke acties hebben ook in 1978 en 1980 plaatsgevonden. Bij vorige acties nam het bedrijfsleven een deel van de kosten voor zijn rekening. Nu worden de kosten betaald door beide ministeries. iRIEMELS 'A7/ J Schiedammer verdacht van wurging bejaarde SCHIEDAM Met de aan houding van een 21-jarige Schiedammer denkt de politie de moord op de 80-jarige P. van der Esch te hebben opge lost. De verdachte werd giste ren op Schiphol aangehouden, juist voor hij het land wilde verlaten. Hij is overgebracht naar het hoofdbureau van po litie in Schiedam om daar te worden verhoord. De aange houden Schiedammer is fami lie van de omgebrachte Van der Esch. Onderzoek naar dood IKON-journalisten mag niet verzanden DEN HAAG De Nederland se overheid moet meer druk uitoefenen op de Salvadoraan se regering om ernst te maken met het onderzoek naar de ge welddadige dood van de vier IKON-journalisten, op 17 maart 1982. Nu, twee jaar na dato, is de toedracht nog altijd niet achterhaald. Dit staat un een memorandum van de Stichting Studie- en In formatiecentrum Mensenrech ten, dat vandaag werd aange boden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de Stichting zal de Salvadoraanse justitie tot in lengte van dagen volhouden dat het onderzoek „nog gaande is", als Nederland zich niet ac tiever opstelt. 9? (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Sinds de paus er na de aanslag op zijn leven (irj mei 1981) met zoveel succes is verpleegd, wil iedereen in datzelfde Gemelli-ziekenhuis. Uit heel Italië stromen de pa1 tiënten toe. De ziekenhuisdirectie heeft nu alarm geslagen. Want als dit- zo doorgaat, zegt ze, dreigen hier dezelfde toestanden te onts i staan als in de Romeinse openbare ziekenhuizen. En die an- dere ziekenhuizen hebben vaak niet hetzelfde aan hygiëne, rust, orde en wetenschappelijk niveau te bieden als de Ge-' melli. De Gemelli is een akademisch ziekenhuis en maakt geert deel uit van het openbare gezondheidssysteem. Maar op grond van een overeenkomst van de overheid kunnen ook' daar patiënten gratis behandeld worden. De bedoeling was de Gemelli in te schakelen bij bijzondere, gevallen, om de aanwezige techniek en kennis ten volle té kunnen benutten. Maar voor belangrijke Reden in de Ita-" liaanse samenleving was een telefoontje genoeg om zich eeri' bed in de Gemelli voor zichzelf, voor vrienden of familie te reserveren, ongeacht de aard van de ziekte. Nu komen de patiënten zelfs uit het uiterste noorden en uit; Sicilië om hun ziektes te laten behandelen, die „thuis" ook* best behandeld zouden kunnen worden. Iedereen kent de° Gemelli van de tv, en als de paus er is verpleegd, moet dat. ziekenhuis wel het beste van het beste zijn, zo redeneren de Italianen. De run op de Gemelli valt samen met de crisis in de Ro-: meinse openbare gezondheidszorg. Sommige ziekenhuizenr moeten de patiënten „opslaan" in de gangen en in de entree^ -hallen, omdat er op de zaal geen plaats meer is. Andere zie kenhuizen zijn praktisch leeg. LUSAKA Het niet-aanvals- verdrag dat Zuid-Afrika en Mozambique gisteren hebben ondertekend betekent een zware slag voor het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) dat het apartheidsbewind in Pre toria bestrijdt. In een bittere reactie stelt het ANC dat Zuid- Afrika probeert zijn buurlan den te paciferen en te gebrui ken als agent om het ANC te verdrijven. „De onafhankelij ke landen worden daarmee verlaagd tot het niveau van c I thuisland", aldus het ANC, dat; overigens geen gerichte kri tiek op Mozambique leverde.: Het verdrag tussen Mozambi que en Zuid-Afrika betekent niet dat Mozambique de ANC- leden het land uit moet zetten,' maar het zal geen militaire 'óf technische steun meer mogen geven voor de strijd tegen het; apartheidsbewind. Eerder t kwam Zuid-Afrika een niet-> aanvalsverdrag overeen met* het zwarte buurland Angola, BEIROET In het islamiti sche West-Beiroet is gisteren de Amerikaanse diplomaat, William Buckley, door onbe kenden ontvoerd. (ADVERTENTIE) Is uw huis óók zo dringend aan een nieuwe verfjas toe? Dat komt dan goed uit Want het schilderwerk van uw eigen huis is eindelijk weer gedeeltelijk aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. De schilder kan dus aan de slag. U weet toch dat repareren stukken duurder is dan schilderen? Als u de schilder op tijd laat weten wat uw plannen zijn, hoeft u niet te lang te wachten. En uiteraard kan hij u meer vertellen over de fiscale aftrekregeling. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (Z.H.). Buckley, attaché voor politfe-; ke zaken, werd gedwon^éh» mee te gaan met drie gewa-J pende mannen toen hij vgnj zijn flat wandelde naar de $ah- de boulevard gelegen Amejji-J kaanse ambassade. Sindsdien- is hij spoorloos. Geen van öet vele Libanese anti-Ameri-* kaanse groeperingen heeft de- verantwoordelijkheid voor {ie; ontvoering nog opgeëist. Affaire-Kiessling leidt tot val staatssecretaris BONN De affaire-Kiessling kost de Westduitse staatssecre taris Joachim Hiehle (57) zijn baan. Hij moet als politiek ver antwoordelijke man voor de Westduitse contra-spionage-" dienst MAD, eind deze maanck met vervroegd pensioen, zo. is," in Bonn vernomen. Op gezag van rapporten vani de MAD werd viersterren-ge- neraal Günther Kiessling in* januari van dit jaar ontslagen.", Kiessling zou homosexuele; contacten in cafés in Keulen- hebben aangeknoopt, maar dit; bleek niet te kloppen. Bonds kanselier Kohl moest daarop' de generaal rehabiliteren.; Hiehle is in verband met de- affaire al geruime tijd met! ziekteverlof. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5