Jongeren met kanker zoeken elkaar CiidaeSotvuwt 20.000 gulden geëist voor omkoping topambtenaar Burgemeester opent Voorhouts postkantoor PLANNEN VOOR CONTACTGROEPEN njaar Keukenhof opent voor 35e keer de poorten Twee maanden geeist tegen veroorzaker dodelijk ongeval SCHEVENINGER VERLIEST KORT GEDING Amsterdamse rechter beslist overW armondse boot Lachend hoort verdachte lijst inbraken aan LEIDEN ZATERDAG 17 MAART 1984 PAGINA 3 Plechtige hoogmis voor Pater Demmers LEIDEN In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat 110 wordt morgenochtend een plechtige hoogmis opgedragen ter gele genheid van het 40-jarig priesterfeest van de missionaris Pater Jos Demmers O.F.M. (broer van pastoor B. Demmers O.F.M. van de Har tebrugkerk). De missie-bisschop mgr. Geisen verzorgt de preek. Het gemengde koor „Hartebrug" en „St. Caecilia'dat onder leiding staat van Jan j(j Schmitz, verleent medewerking met de Missa Secunda Pontificalis van Don Lorenzo Perosi. De hoogmis begint om kwart voor elf. Het jongerenkoor The Lords Folks verzorgt vanavond een Eucharistieviering in de Heren- singelkerk. Het thema van de viering, die om lil zeven uur begint, is „Op leven en dood". ALMELO Officier van Justitie van de centrale verwarming hebben mr. B. van der Lugt heeft vrijdag de Alphenaar regelmatig geld en voor de fraudekamer van de recht- goederen gegeven om te bewerkstel- bank in Almelo tegen Brugman radi- ligen dat hun produkten in de stan- atorenfabriek uit Tubbergen voor daardbestekken van het ministerie omkoping van een topambtenaar werden opgenomen. In Dordrecht, van het ministerie van volkshuisves- Almelo, Arnhem en Zwolle wordt op ting, ruimtelijke ordening en milieu- verzoek beheer 20.000 gulden boete geëist. De justitie i de Haagse officier van r. Klopper onderzoeken in- steekpenningen werden verstrekt gesteld bij de bedrijven Snikkers BV aan een 59-jarige ambtenaar uit Al- in Strijen, Brugman radiatorenfa- phen aan de Rijn, die door de recht- briek BV in Tubbergen, Benraad BV bank in Den Haag is veroordeeld tot in Ulft en Feenstra BV in Lelystad. 1,5 jaar gevangenisstraf. De tegen dit vonnis in beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Haag. Meerdere bedrijven op het gebied Brugman is het eerste bedrijf dat te recht moet staan en treedt volgens de officier als trendsetter op. "Ik voel me nog steeds thuis bij Tante Post", zo refereerde burgemeester M. van der Wouw gistermiddag bij de opening van het nieuwe post- kantoor in Voorhout aan zijn eigen 20-jarige loopbaan bij deze overheidsdienst. Hij noemde het nieuwe postkan toor "een verrijking van de He renstraat". Het kantoor gaat maandag voor het publiek open. De geschiedenis van de Voor- houtse PTT werd niet vergeten. De PTT-pet van Dirk Draadje, LEIDEN/DEN HAAG „Hoe belangstellend vrienden en familie ook zijn, ze kunnen nooit echt :h meevoelen wat je hebt on dergaan. Daarom willen wij contactgroepen probe ren te vormen van jonge mensen die op een of an- -vdere manier aan kanker lijden of geleden hebben. Je kunt pas echt praten als je hetzelfde hebt erva ren". ie Aldus Rien Rijken, een van de regionale contactpersonen die de publiciteit voor dergelijke groepen op zich heeft geno men. De bal kwam aan het rollen door Marjolein Bakker iiuit Rotterdam, die via het ra- nfldioprogramma Krachtvoer jlprobeerde lotgenoten op te sporen. Enkelen reageerden, iook het Koningin Wilhelmina Fonds nam conact op. Zo groeide een kerngroep die be sloot het projekt regionaal op te zetten. Er zijn contactperso nen in Groningen, Eindhoven, Meppel, Utrecht, Rotterdam, Noord-Holland. Mensen uit de regio's Den Haag en Leiden kunnen terecht bij Marjolein Bakker. „Jaarlijks groeit het aantal jonge mensen bij wie kanker geconstateerd wordt met 700", aldus Rien. „Je kunt elkaar op zoveel manieren helpen, al leen al het uitwisselen van er varingen en gevoelens kan een opluchting zijn. Je weet dan dat de ander precies be grijpt wat je bedoelt". Het is niet de bedoeling medi sche kennis uit te wisselen. Daarvoor heeft het KWF veel meer mogelijkheden, meent hij. „Maar er zijn problemen waar je als jongere mee te ma ken krijgt. Ikzelf studeer bin nen enkele maanden af. Hoe gaat dat straks bij een sollicita tie? Je wordt meestal gekeurd en hoewel er officieel niet ge discrimineerd mag worden, vraag je je toch af of het feit dat je, zij het enkele jaren ge leden, behandeld bent voor een vorm van kanker, geen invloed heeft bij de beslissing". Het is ook niet de bedoeling een verwijtend vingertje te heffen naar de artsen, al heeft Rien toch al wel van andere contactmensen gehoord dat de begeleiding niet optimaal is. „Nog te vaak wordt de ernst van de ziekte verzwegen of niet herkend, soms krijgt de patiënt een mooie Latijnse naam mee naar huis. Pas als hij dat in de encyclopedie op zoekt blijkt het een vorm van kanker te zijn. Dat kun je moeilijk begeleiding noemen". Wel kan een contactgroep mis schien al in een vroeg stadium patiënten een steun in de rug geven door informatie uit te wisselen. „Je bent bijvoorbeeld zeer zorgvuldig in het herken nen van een eventuele herha ling van de kwaal", meent Rien, „en je zult daardoor sneller naar de dokter gaan". Schrik De reaktie bij de ontdekking van deze gevreesde kwaal zal ook bij velen hetzelfde zijn, meent hij. Schrik eerst natuur lijk: dat kan niet, ik moet nog zoveel doen. Je accepteert het aanvankelijk niet, al groei je daar geleidelijk wel naar toe. Toch is hij er van overtuigd dat juist jongeren willen vech ten tegen de kwaal en de ge volgen daarvan. „Hoe jonger je bent hoe minder gemakkelijk je je bij de toestand neerlegt", meent hij. Ouderen reageren toch anders, zo heeft hij in het ziekenhuis ervaren. „Ook al begrijp ik best dat een veertig jarige met nog jonge kinderen eveneens zegt: ik moet nog zo veel doen, door de levenserva ring die men heeft staat men er nu eenmaal anders tegen over. Daarom willen we een contactgroep» juist voor jonge mensen, zo' tussen 15 en 30 jaar". Vooral vormen van leu kemie en de ziekte van Hodg kin komen bij jongeren voor. Wat men nu precies met die contactgroep wil doen, hangt helemaal van de mensen zelf af. Gaat het alleen om adres sen van mensen waar men eens kan gaan praten, prima. Is er behoefte aan gespreks groepen, dan kan dat ook. Daar kan men misschien pro beren met elkaar een houding te vinden tegenover de ziekte en de gevolgen ervan. Rien denkt ook aan thema-bijeen komsten over bijvoorbeeld voeding. De adviezen van art sen zijn nogal eens tegenstrij- ding op dat gebied, maar de voeding heeft wel invloed op diverse variaties van de ziekte. Je kunt dan ervaringen uit wisselen. Bevalt een Moer- man-dieet nu wel of niet en hoe zit het met vitaminetablet ten? Je kunt elkaar ook wijzen op de vele publikaties van het Koningin Wilhelmina Fonds en zo zijn er wel meer zaken waarbij je iets aan elkaar kunt hebben. Maar het allerbelang rijkste is toch dat jongeren met elkaar kunnen praten over hun problemen en daarbij een werkelijk klankbord vinden, omdat de andere iets derge lijks zelf kent. Rien is zelf door zijn ervarin gen duidelijk anders tegenover het leven komen te staan. „Je waardeert de kleine dingen meer. Je neemt andere minder serieus. Als er iets misloopt, zie je dat betrekkelijk. Je laat misschien wat gemakkelijker je studie eens liggen om wat leuks te gaan doen, je leeft maar één keer". Hij heeft die mentaliteit ook bij anderen ge constateerd. Ook als de ziekte terugkomt, gaat men gewoon door met studeren, of koopt een huis, maar gaat niet bij de pakken neerzitten. Vanuit die houding kun je misschien an deren helpen, hoopt hij. Rien verwacht veel van die contactgroepen. Wie zich door deze opzet aangesproken voelt kan contact opnemen met het K.W.F., Sofialaan 8, Amster dam, tel. 020-64 40 44 of recht streeks met Marjolein Bakker zelf, 010- 19.63.65. JANTINE J.DE BOER de eerste radio-postman; in Voorhout die bij de nationale PTT werd ingelijfd, krijgt dank zij M.H. Hoek, voorzitter van de ondernemersvereniging, een plaatsje In het moddme kantoor. De pet werd gered toen eergisteren het huis l/an Dirk Draadje werd gesloopt. Ook Jacoba van Beieren, uit gebeeld door "PTT-echtgejno- te" Coby van der Wereld, was er. Zij overhandigde de her pakte sleutel van het nieuwe kantoor aan de burgemeester, zodat die de deur kon operjen. De opening werd bijgewoond door directeur J. van der Mei den van het Noordwijks post kantoor, architect Gelderblom, bouwer Huurman uit Leiderj en de Voorhoutse kantoorhouder R. Malherbe. Overigens zaC de Voorhoutse PTT maandag (net een postbesteller, de vijfde in totaal, worden verrijkt. J Bewoners Prediker winnen kort geding LEIDEN/DEN HAAG —',De nog resterende bewoners ^an het pand „de Prediker" aan de Janvossensteeg hebben [het kort geding dat zij tegen jiun huisbaas De Bolster hadden aangespannen, gewonnen. Zij eisten van hun huisbaas!dat hij de energie niet laat afslui ten zoals hij had gedreigd en dat hij ook hun woonge not op geen enkele andere ma nier zal aantasten. De huisbaas wil het pand leeg hebben [om het aan de gemeente te verko pen. De gemeente wil er flan woningen neerzetten. De Bol ster beweerde voor de Haagse rechtbank dat hij de bewoners al een aantal maal vergelijkba re, vervangende woonruilnte had aangeboden. ^gevangenis pjgeeist tegen Verslaafde "Alphenaar DEN HAAG/ALPHEN On- (hnks dat het de 24-jarige Al phenaar was gelukt om twee -4aar van de heroine af te blij- -p/en, was het eind '83 weer Jraak. „Omdat m'n broers en jiwrienden ook gebruiken", zei Aftiij gisteren voor de Haagse jjrechtbank. Bij een vriend Jeende hij een videorecorder die de dag daarna voor 750 Rt|ulden werd doorverkocht. (aKort daarna beroofde hij een £jkennis van zijn platenspeler Dm de heroine te bekostigen. JpLHoogtepunt", was in januari efyan dit jaar de overval op een ggAlphense vrouw. Zij werd op ^klaarlichte dag op straat onder wijedreiging 100 gulden aan laèoodschappen en 150 gulden j-Ofean contant geld afgeperst. De Alphenaar kwam echter niet Vfrer met de buit. Al snel werd t»ij door getuigen overmees- u terd. Officier van justitie mr. ^jDek eiste twaalf maanden te- e'gen de Alphenaar. „Door dit in poort delicten wordt heel wat i nonrust in Alphen veroor zaakt", zo motiveerde hij zijn :0hoge eis. „Huismoeders moe- (ten rustig hun boodschappen neiKunnen doen". De advocaat Be|van de verdachte, mr. Im- :amp, zei geschokt te zijn door Ie zware eis. „Ik had hoog- itens op eeri maand of acht ge- djrekend", zo zei hij. Imkamp •leitte voor opname in een kli- liek in plaats van gevangenis straf. De officier hield vast aan le eis omdat de verdachte in '82 voor soortgelijke misdrij ven al tot een jaar gevangenis- itraf was veroordeeld. Terwijl le proeftijd nog liep was de Upnenaar weer opnieuw gaan stelen. Uitspraak over twee 'eken. 'Alphense Jjwil rouw- jcentrum niet 3EN haag/alphen aan j 3EN RIJN Een bewoonster "an de Alphense Prins Hen- Kl lrikstraat maakte gisteren bij ie Raad van State bezwaar te- jen een plan voor de bouw yoi"an een rouwcentrum vlak 1-1 naast haar huis. Vanuit haar :u' ijraam zal de vrouw wekelijks Wee tot drie begrafenissen (5 lunnen zien. Slechts een dun s - 'ijtje boompjes scheidt haar iie' luis en het uitvaartcentrum. lel Volgens de vrouw is deze psy- lhil ïhische belasting te groot. 5 De verdediger van de onder- g lemer die het centrum wil vestigen, vond de bezwaren iterk overdreven. „Het be jel fwaar van mevrouw De Graaf 15 is tekenend voor de huidige haiNederlandse beschaving die - 'tracht het hele sterven naar de ichtergrond te schuiven", zo zei hij. De Staatsraad voerde jie/0an dat het niet ongewoon is dat rouwcentra in woonwijken '8j staan. Omdat de bouw spoedig /r moet beginnen, doet de Raad van State maandag al uit spraak. Achalay onder dak Na vele omzwervingen en ook nog een brand in het onderko men aan de Oude Morsweg in Leiden waarbij alle kostuums verloren gingen, is het folklo ristisch dansgezelschap Acha lay nu dan echt onder dak. Wethouder P.H. Schoute ze gende de nieuwe behuizing gistermiddag officieel in en overhandigde Achalay vervol gens een gemeentetegel (zie foto). Een nieuwe houten vloer en veel spiegels maakten van de voormalige keuken in het even voormalige wachtgebouw van de afgebroken Morspoortka- zerne een uitstekende dans ruimte. Het folkloristisch dan sensemble start in zijn nieuwe danshuis met veel cursussen en op 14 april is Achalay te zien in de Leidse Schouwburg met Hongaarse en Servische volksdansen. LISSE De Keukenhof gaat weer open. De officiële opening van deze bloementuin gebeurt dit jaar op 29 maart door [mr. J.F.A. de Soet, de plaatsvervangend president-directeur van de KLM. Mr. De Soet is uitgenodigd omdat de Keukenhof dit jaar een juileum viert, het 35-jarige bestaan, en ook de KLM dit jaar een lustrum viert naar aanleiding van haar 65-jarig bestaan. Een extra argument is de eengezindheid waarmee beide instellingen aan Holland-promotie doen. De nationale openlucht bloemententoonstelling kan vanaf 30 maart tot en met eind mei weer door het publiek worden*be wonderd. De Keukenhof beslaat 28 hectares vol bloemen, gcóen en bomen en de 5000 vierkante meters kassen warin spe<3ale tentoonstellingen worden gehouden. Drie van de vier speciale binnententoonstellingen waarvoor geen extra entree wordCge- heven, zijn te vinden in het Koningin Julianapaviljoen: v^ji 5 tot en met 8 april „Freesia", van 14 tot en met 23 april „N£>cis- sus '84", van 17 tot en met 20 mei „Kleinere en minder bekende bolgewassen". In de overige kassen is van 10 tot en met 20%mei „Lelietuin '84" ingericht. gel, was plaatsgenoot J.N.W. Wijfje met £ijn zwaar beschadigde a^uto de berm ingeduwd en te gen een boom tot stilstand gekomen. Even later bleek hij te zijn overleden. De koplampen van de auto die de 27-iarige Alphenaar inLzijn spiegel had gezien, waren van een verbijsterde getuige die de auto voor hem van de weg zag worden gedrukt. De veroorza ker van het ongeval stopte even verder nog even, rpaar zag achter hem niets onge woons. Daarop reed hij door. Pas de volgende dag op zijn werk in Dordrecht werd hem alles duidelijk toen de politie hem ophaalde. Officier van justitie mr. Dek eiste gisteren bij de Haagse rechtbank twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf en twee jaar intrekking van het rijbewiis. „Schandalig verkeersgedrag'zo noemde hij de rijstijl van de Alphe naar. De verdediger van de verdachte noemde het een „bijzonder tragische zaak". „Verdachte is door de gebeur tenis al flink gestraft omdat het slachtoffer een kennis van hem was". De twee hadden die woensdagavond zelfs nog met elkaar in een team gevoetbald. Ze kenden elkaar al sinds hun jeugd en waren volgens, de verdachte bevriend. Na de wedstrijd had de ploeg in de kantine nog een paar biertjes gedronken. Volgens getuigen had de verdachte maximaal viif glazen op. Vijf man Lege- lijk stapten in hun eigen auto en reden richting Alphen. On derweg werd heel hard gere den en nogal roekeloos inge haald. De verdediger voferde aan dat de verdachte zijh rij bewijs nodig heeft voor zijn werk als chauffeur en verhui zer. Hij pleitte ervoor alleen het klein rijbewijs in te trek ken. In plaats van een gevan genisstraf vroeg hij om een geldboete. Uitspraak over twee weken. DEN HAAG/WARMOND De Scheveninger die onlangs een kort geding aanspande tegen een War- mondse jachtwerf omdat hij niet over zijn bij de werf gekochte boot kon beschikken, heeft dat kort geding verloren. De presi dent van de Haagse recht bank, mr. Portheine is van mening dat de Sche veninger de uitslag van de nog bij de Amsterdamse rechtbank lopende zaak moet afwachten. „De eiser heeft geen directe plannen om de boot te verko pen en heeft ook verklaard het geld van de bankgarantie die hij heeft gegeven niet di rect nodig te hebben. De be slissing om een kort geding aan te spannen is naar de me ning van de rechtbank ingege ven door ergernis over het feit dat hij buiten zijn schuld bij de problemen van de jachtwerf is betrokken. Dat is echter niet voldoende grond om nu een spoedvoorziening te treffen terwijl de zaak bij de Amster damse rechtbank nog loopt. Het is beter om in deze zaak de juiste volgorde aan te hou den", aldus de president van de rechtbank. Bij de behandeling van het kort geding, dat ruim een week geleden voor de recht bank diende, verlangde de ad vocaat van de Scheveninger dat de Warmondse jachtwerf de bankgarantie van 175.000 gulden van zijn cliënt zou overnemen. De Scheveninger gaf deze garantie om de be schikking te kunnen blijven houden over zijn boot, de Bo naparte, nadat deze door het financieringsbedrijf Mavic was opgeëist omdat een andere ko per in gebreke was gebleven. De Warmondse werf werd verweten een boot te hebben verkocht die haar eigendom niet meer was. Inmiddels is de jachtwerf nagenoeg failliet en niet meer in staat om bankga ranties te geven. Bij de Am sterdamse rechtbank speelt nu de eigendomskwestie van de Bonaparte. Verwacht wordt dat de werf toch als eigenaar zal worden aangewezen, het geen de Scheveninger van zijn bankgarantie zou verlossen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Na de inhaalmanouevre die hij op de Nieuwkoopseweg voortijdig moest beëindi gen omdat er een tegen ligger kwam, had de 27- jarige man in zijn achter uitkijkspiegel twee kop lampen gezien. Een kleine botsing had de Alphenaar wel gevoeld toen hij scherp naar rechts stuurde om de tegenligger te ont wijken. Maar de auto ach ter hem scheen nog ge woon door te rijden. In de tussentijd van de botsing en het kijken in de spie- ACHT MAANDEN GEEIST TEGEN ALPHENAAR DEN HAAG/ALPHEN Maar liefst veertien inbraken en po gingen daartoe had de aan heroine verslaafde op zijn naam staan. Lachend hoorde hij de lijst die de president van de Haagse rechtbank mr. Schipper voorlas. „Vindt u het nog steeds zo leuk", informeerde de president nadat hij het aantal „ontstel lend" had genoemd. In twee maanden tijd, afgelopen december en januari, waren de kraken gezet. Elke keer weer door een ruitje in te slaan kwam de verdachte binnen. Uit de sociale werkplaats verdween een stuk geredschap, bij een fabriek aan de Koperweg een kistje met 300 gulden. Ook deed hij een groot aantal woningen aan. „Ik had het geld nodig voor de heroine", verklaarde de verdachte nuchter. Het was niet de eerste keer dat de 30-jarige in aanra king komt met de rechter. Ook in '80 moest hij voor soortgelijk gevallen voorkomen. Toen adviseerde het consultatiebureau dat hij een voorwaardelijke straf moest krijgen omdat hij serieus van plan was af te kicken. En inderdaad lukte het hem van tijd tot tijd van de heroine af te blijven. Ook officier Dek geloofde dat de verdachte best van zijn verslaving afwil. „Maar zijn in braken richten grote schade aan in de maatschappij". Dek eiste acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. Zijn verdediger mr. Imkamp vroeg om een alternatieve straf. „Hij is een man van de frisse lucht en moet kunnen bewegen". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. 65-jaar huwelijkstrouw De heer W. van Zuylen (87) en mevrouw A. van Zuylen-van Delft (86) uit Rijnsburg her denken dinsdag het feit dat ze 65 Jaar gele den met elkaar in de echt verbonden wer den. Het echtpaar woont nog steeds aan het Noordeinde In hetzelfde huisje waar ze in begonnen zijn. Hun bovenwoning ziet uit op de ingang van de Mavo en de drukke Noordwijkerweg. „We wilden eerst niets aan deze dag doen", vertelt mevrouw Van Zuylen, maar de kinde ren wilden het er niet bij laten zitten. Ze hebben eigenlijk wel gelijk, maar omdat ik pas flink ziek geweest ben, kan ik zo'n groot feest toch niet meer aan, dus gaan we met z'n allen lekker eten". Het echtpaar ge niet op het moment een goede gezondheid. De heer en mevrouw Van Zuylen hebben 3 kinderen en 6 kleinkinderen, waarvan er in middels ook weer enkelen getrouwd zijn. De heer Van Zuylen was 45 jaar lang werkzaam bij de N.Z.H. Hat echtpaar woont bij een zoon boven, maar wil wel graag naar „Vlietstede" (voor heen bejaardenhuls Avondzon) naar leef tijdsgenoten waarbij men op bezoek kan gaan of waarmee men gezellige dingen kan doen. "Ik heb het hier best naar mijn zin hoor, maar jong hoort bij jong", aldus me vrouw Van Huylen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3