naie Netje ZATERDAG 17 MAART 1984 De zorgvuldige lezer van de sport pagina's van deze krant zal niet zijn ontgaan, dat in de rubriek klei ne berichtjes afgelopen maandag een hoogst opmerkelijk nieuwtje stond. Maar voor diegenen, die het hebben gemist volgt het hier nog even: „De ITTF overweegt het netje bij tafeltennis drie kwart centimeter te verhogen tot zestien centimeter. Om te onderzoeken of daardoor het spel nog aantrekkelijker wordt, zal in april in Tokio een toernooi met het verhoogde net worden ge speeld". Nou, ik moet zeggen dat ik even dacht dat de wereld verging. Ben ik net maandenlang in training om mij te bekwamen in het tafelten nisspel met de normale nethoogte en loop ik nu het risico dat ik alles voor niets heb gedaan. Want laten we wel wezen, als ik straks achter een tafel kom te staan waar een net hangt van maar liefst zestien centi meter hoogte dan vrees ik dat ik déér niet meer overheen kom. Als een berg zal dat net tussen mij en mijn tegenstander oprijzen en met mijn tweekleurige rubber zie ik waarschijnlijk geen kans meer om nog maar één punt te scoren. Ik bouw dus maar even een pauze in mijn trainingsprogramma in tot ik vanuit Tokio nadere berichten krijg over dat experiment, dat vol gens mij tot mislukken is gedoemd. Ik sta in mijn bezwaar niet alleen. Ik heb mijn oor sinds afgelopen maandag in diverse Chinese restau rants te luisteren gelegd en niet één ober kon ook maar enig enthousias me opbrengen voor het voorstel van de ITTF. Eenduidig verklaar de het bedienend personeel tussen het serveren van de soep, de loem pia en de nasi goreng speciaal (zon der kip) door dat die drie kwart centimeter de doodsteek voor het Chinese tafeltennis zal betekenen. Al sinds de Ming-dynastie, dus ver vóór het bouwen van de bekende muur, wordt daar gepingpongd •over een netje dat vijftien en één kwart centimeter uitsteekt boven de tafel. Ik vrees dat de hele top in dat land in één klap van de tafel wordt geveegd als het brutale voor stel van de ITTF ooit mocht wor den aanvaard. Het is dan ook geen toeval dat juist Tokio onderdak mag bieden aan het experiment met het reusachtige net en niet bijvoorbeeld Peking. Als daar zou worden geprobeerd om een toernooi te spelen met een net dat maar liefst drie kwart cen timeter hoger wordt afgesteld breekt daar opnieuw spontaan een Bokseropstand uit. En dat kunnen ze natuurlijk in China niet hebben. Eindelijk zien die Japanners hun kans schoon om zonder mes op ta fel de hegemonie op pingpongge- bied naar zich toe te trekken. Na jarenlang lobbyen wordt die proef dan eindelijk genomen. Maar én voor mij (denk aan mijn al maanden durende trainingsinspan ningen) én voor de Chinese sport wereld betekent het voorstel een klap. Naar verluidt zijn rond de Jang tse Kiang al trainingskampen opgezet om enige tientallen miljoe nen Chinezen psychisch voor te be reiden op die revolutionaire in greep van drie kwart centimeter. Hele wouden worden op dit mo ment al omgekapt om voldoende tafels te laten aanrukken voor die kampen, waarbij men in China overigens al wel is overtuigd van het idee dat de vergroting van bet net één groot voordeel heeft Als, wat niemand in héél China verwacht, na die proef in Tokio toch nog wordt besloten om op de gewone hoogte door te gaan kun nen die grotere netten prima wor den gebruikt om de visserij in het land een nieuwe impuls te geven. Die ligt nu al dagenlang stil, want Chinese vrouwen kunnen er niet tegenop boeten om vóór april nog al die tafels van een passend net te voorzien. Vandaar dat in alle ba- vensteden inmiddels een visverbod geldt en alle boten worden ontdaan van hun netwerk. Overigens heb ik het donkerbruine vermoeden dat achter het voorstel van de ITTF één grote genius zit, Gerard Bakker. Die heeft eindelijk in de gaten gekregen dat Bettine Vriesekoop in een net van vijftien en een kwart centimeter hopeloos verstrikt blijft zitten met haar aspi raties. Als nu, zo redeneerde Bak ker, al die huidige Chinese concur rentes van Vriesekoop binnenkort worden geconfronteerd met drie kwart centimeter méér dan ligt daar de kans voor zijn pupil. Want wat niemand weet, maar wat ik liggend onder tafel in Hazers- woude een keer heb opgevangen is, dat iedereen om de tuin werd ge leid met die ziekte van Pfeiffer van Vriesekoop. Die heeft namelijk niet maanden in bed gelegen, maar in een loods ergens in de polder al die tijd geoefend op zestien centimeter hoogte. Let maar eens op wat drie kwart voor verschil kan uitmaken. BUYS TERDAM Het voert ver om te zeggen dat alhans keukenmeester it te worden in de tennis- ld, maar de vetpot van er lijkt zo langzamerhand van het vuur te moeten en gehaald. Jarenlang iet niet op in het profes- le tennismétier, aan te- ilkaar opbiedende kandi- sponsors was geen ge- zodra er ergens op de dan overvolle wedstrijd- ïder een gaatje dreigde te n. lie toch wat ongezonde con- itiestrijd is inmiddels een ein- ikomen, een ontwikkeling in de economische malaise ■heel vreemd zal zijn. Het op- ilijke is, dat dit laatste euvel enige jaren voordoet, maar ir kort nauwelijks invloed de gretigheid van de geld- fs. 1984 heeft evenwel voor jroepstennis een ommekeer te [gegeven, waarbij Engeland rg drastisch moest besnoeien, jhet terugtreden van sponsors fen maar liefst zeven toernooi- Foorlopig) van de kalender fn geschrapt. En daarmee werkgelegenheid van de missers nadrukkelijk op de :e staan. jaar lang leken de bomen in land tot in de hemel te groei- •t het tot gigantische hoogten lende prijzengeld nam ook imo van de spelers toe. Met ilden als de op jeugdige leef- kapitalen verdienende ten- als Borg, McEnroe en Wi- togen talloze jongeren op te trachten met het racket lige dollars bijeen te slaan. door de overspannen jrmarkt menigeen nog zeer ukte ook. fin de jaren vijftig en zestig :1e topspelers niet eens een :rats overhielden aan hun itingen, konden in het daar- ;ende decennium middelma- lenteerden hun slag slaan, verste uithoeken van de we ierden wel toernooien geor- lerd en het prijzengeld groei- fe het jaar. [hoop lie wildgroei is, zoals gezegd, nde gekomen. Tot grote wan- 'van de tweede garnituur, rooral aan hun activiteiten nu getornd. Redelijk gere- :erde spelers zijn op dit mo- 'erplicht zich eerst te kwali- voor de hoofdtoernooien, "is in die evenementen gaat de voor hen rinkelen, want bij- vpJd een editie in Rotterdam u^et bepaald niet minne som- ivan een kleine 6000 gulden »r de verliezer in de eerste I Een nederlaag in de ope- bartij van het kwalificatie- TOi brengt slechts 50 dollar Teer 150 gulden) in het laatje. Inoet maar liefst drie partijen h om verzekerd te zijn van. jrtbewijs in het hoofdevene- •Hetgeen door het huidige, te mpen aantal toernooien be- 'geen kleinigheid is. Want fennissers, die kunnen bogen ''toch niét onverdienstelijke '•ring van zo rond de veertig- fets op de wereldranglijst, zijn mgen zich te kwalificeren. Jóor het duidelijk zal zijn, dat Ie beginnende professional de wel erg dun begint te wor- Wl^egenstellin^^^ »}ze ontwikkeling staat dan .jn schrille tegenstelling tot 'Veau waarop het totale prij- zich nog immer bevindt, "jperend voorbeeldje daarvan *j bedrag dat de sponsor van °le Grand Prix-gebeuren, de >e automobielfabrikant Vol- uitbetaalt aan de totaal-win- Pan het klassement, namelijk er 1,8 miljoen gulden. In itving deze het naar de hui- ïgrippen luttele bedrag van eulden. a ntwikkeling, die minder met 1 i heeft te maken dan met el- a liegen afvangende sponsors, zo lang geleden braken toernooidi- recties zich het hoofd over de vraag, hoe hun evenement zo goed mogelijk te voorzien van een top- bezetting. Door de afroming van de markt is dat geen enkel probleem meer. Rotterdam is daar het meest dicht bij zijnde en recente voorbeeld van. Waar na de perikelen rond het startgeld van Vilas menigeen reke ning hield met een boycot van de wereldsterren, is er zelfs sprake van één van de meest sterk bezette afleveringen uit de reeks, die in middels al zo'n twaalf uitgaven kent. Leuk voor de sponsorende bank, leuk voor de aanwezige toeschou wers en leuk voor de betrokken topspelers, maar „aanstormende" jeugd zal met die situatie bepaald minder ingenomen zijn. Die zal verplicht zijn óf weinig renderende kwalificatietoernooien te spelen, zich te richten op de aanzienlijk minder lucratieve evenementen, óf uit te komen in de bekende satel lietcircuits. Garantie Deze laatste, ooit voor de jongere spelers in het internationale circus opgezette reeksen van zo'n zestal toernooitjes, gaven tot voor kort een redelijke garantie, dat de sprong naar de top kon worden ge maakt. Maar doordat ook al min of meer gevestigde namen niet meer automatisch in de hoofdschema's worden opgenomen, ontstond ook uit deze hoek belangstelling voor de satelliettoernooien. Waardoor ook daér de concurrentie moor dend werd. Net als in de kwalifica tieronden. Als voorbeeld mag gelden de voor ronde van „Rotterdam". Met een door één of twee tot de top-twintig behorende spelers aangevuld deel nemersveld, zou het Melkhuisje al een zeer redelijke bezetting hebben kunnen presenteren. Waarbij het overigens natuurlijk wel enig ver schil maakt of je bijna een miljoen gulden aan prijzengeld hebt, zoals in Rotterdam, of slechts een kwart van dat bedrag, waarover men in Hilversum beschikt. Het is echter niet onaannemelijk, dat het Melk huisje komende zomer profiteert van de in gang gezette ontwikke ling, dat wil zeggen de situatie met méér spelers voor minder toernooi en. Dat is echter niet de zorg van de Zweedse automobielfabrikant. Deze sponsor die, voordat tennis als voornaamste doelwit werd geko zen, ook geld stak in $ki- en schermwedstrijden en de bouw van een zeiljacht voor de America's Cup in 1977 en 1980, is voor het vierde jaar actief in het Grand Prix-circus. In 1984 wordt er door andere geldschieters niet minder dan 54 miljoen gulden aan prijzen geld betaald in 75 toernooien. Vol vo doet daar met het storten van een bedrag van zo'n kleine tien miljoen gulden in de zogenaamde bonuspool nog een aardig schepje bovenop. Een peuleschil echter voor een multinational, die in 1982 nog een omzet boekte van een klei ne 40 miljard gulden. Ooit was de zich vooral op de Ame rikaanse markt richtende Zweedse autofabriek sponsor van een simpel toernooitje in New Hampshire. Daar werd elf jaar geleden het eer ste contact gelegd met tennis door 75.000 gulden in dat evenement te steken. De groei van dat bedrag tot de huidige tien miljoen is illustra tief voor de toenmalige ontwikke ling in de hele branche. Die dus, zoals eerder betoogd, echter wel op een hellend vlak lijkt te zijn be land. Vooralsnog hoor je echter niemand klagen, omdat topspelers content zijn met de huidige stand van za ken, toernooidirecties zich ook in de handen wrijven en de spelers van de tweede garnituur de voor bije jaren hun graantje nog best aardig konden meepikken. Dat de spoeling nu wat dunner is, accep teert die laatste categorie voorals nog en de mening van de aanstor mende jeugd wordt niet gevraagd. Eén ding is zeker: waar een inten sieve training van een meer dan gemiddeld getalenteerd spelertje of speelstertje zo'n tien jaar geleden bijna garant stond voor een lucra tieve sportcarrière, is die investe ring nu lang niet meer zo zeker. Sluwe duitendief Intussen verkopen sommige top spelers zichzelf en hun vak slecht. De als sluwe duitendief bekend staande Lendl bijvoorbeeld wenst er niet aan mee te werken door middel van een interview eniger mate van dat slechte imago af te geraken. „Ik geef twee interviews in de week", zegt hij met een overi gens buitengewoon vriendelijke glimlach op het gelaat. „Maar ik laat de afspraken daarvoor wél via mijn manager in Washington lo pen". Met andere woorden: een gesprekje met de Tsjechoslowaak is onmoge lijk. En voor een krante-interview wordt hier doorgaans tenslotte niet werd uiteraard door de topspelers met de mééste voldoening begroet. Maar waar aanvankelijk de minde re goden werden meegezogen in het spoor van de vedetten, is die koers inmiddels nogal omgebogen. Zelfs in die mate, dat ook voor ten- nisland de stelling kan worden ge hanteerd, dat de rijken steeds rijker worden en de minder bedeelden steeds meer moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar figuren als McEnroe, Lendl en Connors voelen zich niet geroe pen om aan die situatie een einde te maken. Van die kant zal geen pleidooi komen om de dure exhibi tie-evenementen, met bijvoorbeeld een toernooi als Antwerpen als sprekend voorbeeld van die catego rie, af te schaffen en er een groter aantal modale toernooien voor in de plaats te organiseren. Nog niet betaald. Het is dus niet zo interes sant voor iemand die bijna met dol lartekens in plaats van pupillen in zijn ogen rondloopt. Lendl vond het deze week al bijzonder druk op p.r.-gebied met het bijwonen van een bijeenkomst van zijn sponsors gedurende een uurtje. Zodat er ook geen zekerheid kan worden ver kregen over de vraag of Lendl zich wellicht nog enigszins bekommert over het lot van zijn minder for tuinlijke én gefortuneerde collega's. De gretigheid, waarmee de Oosteu ropeaan zich bijvoorbeeld met het in Antwerpen in de wacht gesleep te met goud en edelstenen afgezette racket ooit liet vereeuwigen, doet veronderstellen dat hij in eerste in stantie en misschien wel vooral aan zichzelf denkt. Bij hem is schraal hans al zeer geruime tijd geen keu kenmeester meer. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21