prince of pop Dorpsspektakel in televisie democratie VERKIEZINGSSTRIJD IN VS: ZATERDAG 17 MAART 1! grootste poptournee aller tijden in het verschiet uit elkaar zijn, en de orga nisator. Michaels vader contrac teerde de omstreden orga nisator van grote bokse- venementen, Don King, voor de tournee, maar naar verluidt was Michael zelf daar niet erg mee in genomen. King, die ge wend is om te gaan met bokssterren als Moham med Ali en Sugar Ray Le onard, zegt daarover nog al klagend: „Met Michael word je constant op de proef gesteld". Volgens de verhalen heeft Michael hem een lijstje gegeven met instructies en hem op het hart gedrukt niets te doen zonder eerst met hem te hebben overlegd. „Kleurenblind" Voor zo'n verlegen jongen kan Michael dus keihard zijn als het gaat om de verkoop van zijn image. Toen zijn vader eens een manager ontsloeg als „blanke hulp", zei Mi chael dat hij van zo'n op merking misselijk werd. Hij voegde eraan toe dat hij wat dat aangaat „kleu renblind" is en „kwaliteit in dienst nam, geen kleur". Maar niet alleen als het gaat om geld ver dienen is Michael anti-ra cistisch. Ook uit zijn lied jes en optreden in het openbaar blijkt dat hij te genstander is van alles wat naar racisme riekt. Zo verschijnt hij de laat ste tijd in het openbaar nogal eens in het gezel schap van Brooke Shields, een jonge, blanke filmster en sexsymbool. Hij was waarschijnlijk de eerste Amerikaanse zanger die de massa veroverde met een song waarin een blan ke en een zwarte jonge man vechten om hetzelf de meisje. Deze song, The Girl is Mine, zette hij sa men met Paul McCartney op de plaat. Zijn enorme aantrek kingskracht heeft hij voor een deel te danken aan zijn vage image. Onder het oog van het publiek is hij van een schattige kleuter opgegroeid tot een sexy tiener. Daar was niets geheimzinnigs aan. Maar nu is hij een „lieve" 25-jarige jongen die voor beide seksen en alle leef tijden aantrekkelijk is en niemand weet wat voor soort iemand hij precies is. Hij is een raadsel ge worden, zelfs voor de fans die hem vanaf zijn jeugd hebben gevolgd. Hij is ve getariër, zoals een toege wijd liefhebber van die ren betaamt. In San Fer nando Valley waar hij sa men met zijn moeder en jongere zusje woont, heeft hij zelfs een kleine boer derij. Op zaterdag vast hij tot grote ongerustheid van zijn moeder die bang is dat hij te mager wordt en zondags oefent hij een uur lang nieuwe danspas sen voor de spiegel. Hij is net als zijn moeder Jeho va's getuige, gelooft in de bijbel en is ervan over tuigd dat zijn liedjes door een „hogere bron dan ik zelf" worden ingegeven. Hij is tegen drank, siga retten, drugs en vloeken. Andere sterren Verder is er eigenlijk maar weinig van hem be kend, behalve dan dat hij zich meestal ophoudt in het gezelschap van andere sterren uit de showbiz, zo als Diana Ross, Jane Fon da, Lionel Richie, Liza Minelli, Stephanie Mills en Paul McCartney. Hij zegt daarover nogal open hartig: „Ik vind het vre selijk om te zeggen, maar ik voel me vreemd onder gewone mensen. Zie je, mijn hele leven heeft zich op het toneel afgespeeld. In een menigte ben ik bang. Op het toneel voel ik me veilig". Als hij niet op het toneel staat, is hij bang van de gewone mensen, bang dat ze hem iets aan zullen doen. Dat is de reden dat hij het openbare leven zo veel mogelijk schuwt en bijvoorbeeld nooit zelf de deur open zal doen. Daar om is hij het liefst op het toneel of in de even veili ge omgeving van een pla- tenstudio. Zo bekeken is de komende tournee een welkome afwisseling, hoewel hij slechts drie keer per week zal optre den om energie te sparen en waarschijnlijk niet in de open lucht, waar de si tuatie onder de fans hope loos uit de hand kan lo pen. Het is niet moeilijk te be grijpen waarom Peter Pan zijn favoriete boe en waarom hij deze 1 sieker samen met vriend Steven Spiell wil verfilmen. Hij h een enorme fantasie gelooft zelfs dat de n kan vliegen. „We kun vliegen, weet je, we wi alleen nog niet hoe onze hersenen de sign moeten geven om ons de grond te lichten". Films Zijn grootste belang ling gaat nu uit naa: grootste fantasiewe aller tijden, de film. zit uren achter el! naar films van Fred taire en Charlie Ch« te kijken om van he leren. Als hij het 1 over oude films Spencer Tracy of Kt rine Hepburn, dan het wel alsof die i echter voor hem zijn het echte leven var gewone mensen. Hf zijn grote droom aan mythologische werel< te dragen met iets even duurzaam is als ter Pan en even ac1 als ET, een mythe di wel een klassieke fan is als de essentie var chael Joe Jackson. Hij heeft de afgelope jaar zo'n grote ontwi ling doorgemaakt een kleuter die zijn broers nadeed tot overheersende invlof de popmuziek df verbeelding te kort s om te bedenken wa de komende 20 jaar bereiken, als hij de krijgt. Vandaag de dankt hij zijn.enormi pulariteit aan de ne van de mensen on werkelijkheid even vergeten. Zijn sproo achtige image, zijn f sieleven en zijn eeu onschuld weerspie] een behoefte in de ht daagse wereld, alsoi „alledaagse" bestaan hij niet kan delen, ii waaraan we allemaal len ontsnappen. Hel vaar van die rol is onze behoeften ver. ren. Op een goede df Peter Pan op mi groeien, anders zal hi fans kwijtraken. W.J. WEATHE Copyright The Guai ALABAMA We schrijven maandag jongstleden. Het is de dag voor „super dinsdag", het voorlopige hoogtepunt in de verkiezingsstrijd om het Amerikaanse presidentschap. Het Amerikaanse democrati sche proces is in dit futuristi sche jaar 1984 een verbluffend spektakel. Vooral de wissel werking tussen de dorpse werkelijkheid rond het optre den van de kandidaten en de weergave van die realiteit in de nieuwsmedia, is een ont hutsend schouwspel. We zijn in het „arme" Zuiden. De staat heet Alabama en het stadje Gadsden. Bij het gerechtsgebouw, waarnaast tot ver in deze eeuw blanke moordenaars en vooral on gehoorzame negers zijn opgehan gen, is iets aan de hand. Er dansen dikke trossen ballonnen in de len tebries, die hier in Alabama al veel bomen in volle bloei heeft gezet. Van diverse kanten komen wat mensen op de attractie afgeslen- terd. Op de trappen voor het „Court House" speelt een country- orkestje. De tekst bezingt de Smo- key Mountains, waarvan de groene hellingen dit stadje omarmen. „Gadsdon verwelkomt John Glenn", roept een reusachtig op schrift op de gevel van het huis van justitie. Glenn, een van de vijf overgebleven presidentsgegadigden van de Democratische partii, zal hier een van de acht „stops' ma ken, die hij vandaag in zijn kruis tocht door het Zuiden heeft opge nomen. Als de muziek even ophoudt, klinkt het uit een raam van de bo venste verdieping: „Er zitten hier onschuldige mensen opgesloten!" „Daar is de gevangenis", legt een man uit, wiens hoofd voor de helft in een enorme cowboyhoed steekt. „Zitten er ook moordenaars?" „O ja, een hele hoop". De kandidaat Opeens golft er wat onrust door aanwezigen. Een legertje camera mensen, veiligheidsagenten en campagnemedewerkers van de po liticus springt uit een korte colonne glimmende limousines. Daarna komt de kandidaat zelf. Op een klein podium, nauwelijks twee meter van de eerste rij be wonderaars en nieuwsgierigen, leidt de burgemeester van Gadsdon de „waarachtige Amerikaanse held, de man die als eerste landgenoot rond de aarde cirkelde", bij de bur gers in. John Glenn spreekt een vol kwartier. Hij doet het gloedvol. Je zou niet zeggen dat hij citeert uit zijn „standaardspeech", waarop hij nu al maandenlang in alle uithoe ken van het land slechts lichtelijk varieert. Hij trekt ook van leer te gen de nieuwe favoriet, zijn partij genoot Gary Hart, die zich de man van de toekomst noemt. „Ik ben de man van de toekomst. Dat was ik twintig jaar geleden al, toen ik de ruimte in ging". Het tafereel hier in Gadsdon is als uit een slechte westernfilm. Daar staat de ruimtevaarder te preken over God, grootvader en appelge bak. Uit het groepje mannen met honkbalpetjes op en vrouwen met stijve pantalons aan, steken drie bordjes met „Glenn for President" omhoog. Een echte sheriff staat in stemmend toe te kijken, de „Stars and Stripes" wapperen van het ge rechtsgebouw en het geboefte ach ter de tralies kan precies horen wat er op straat gebeurt. Een uur later John Glenn zit Voor de journalisten die de campagne van Gary Hart volgen, is het vliegtuig eigenlijk de enige plaats waar zij uitgebreid met hem kunnen praten. Zodra het vliegtuig aan de grond staat is alle aandacht van de kandidaat gericht op zijn aanhangers in de plaats die hij bezoekt én op de miljoenen die hem via de tele visie volgen. weer hoog in de lucht naar een vol gende stop, 1.200 kilometer verder in Florida is voor alle 240 mil joen Amerikanen het optreden in Gadsdon een flits van drie secon den op het nationale journaal van CBS-tv. „De laatste opiniepeilingen geven Glenn in Alabama een derde plaats, ver achter Mondale en Hart. Als dat op „super-dinsdag" ook de uitslag wordt, trekt Glenn zich mo gelijk terug als presidentskandi daat", zegt de nieuwslezer. Dat is andere koek dan het ballonnen- feestje daarnet in de hoofdstraat. Het bericht kan mensen in Gads don die zich een uur tevoren door Glenn hebben later overtuigen, weer van gedachten doen verande ren. Invloed van de media Er is in Amerika weer een verhitte discussie opgelaaid over de wijze waarop de televisie en de enquête- bureaus de uitslagen van de ver kiezingen beïnvloeden of misvor men. Sommigen menen dat de op mars van Gary Hart de eigenge reidheid van het kiezerskorps aan toont. Maar de meeste analysten denken dat de media op zijn minst de kleinste beweging in de publie ke voorkeur tot beslissende wen dingen uitvergroten. Gary Hart eindigde in de allereer ste voorverkiezing, die in Iowa, ver achter Mondale. Maar hij werd wel tweede en daardoor de lieveling van alle journalisten en cameralie- den, die hem tot „de ontdekking van het toernooi" bombardeerden. De tv zoekt ook naar beelden die symbolisch zijn voor de ontstane si tuatie. En zo zagen miljoenen kij kers de dag na „New Hampshire" Walter Mondale tot overmaat van ramp ook nog eens tegen een gla zen deur aan lopen. Hij was in alle opzichten een sukkel geworden. Het aangewakkerde idee dat om roepen zouden moeten wachten met het melden van de uitslag tot de stembureaus zijn gesloten, is kansloos. „We leven in een vrij land. Iedereen mag iedereen vra gen wat hij of zij gestemd heeft en mag dat aan ieder ander doorver tellen", is de conclusie van vrijwel alle beschouwingen. Troost is dat op elk moment weer de kleinste nieuwe neiging onder het publiek bijvoorbeeld medelijden met de verliezer of „rebellie om de rebel lie" tegen de enquête-uitslagen zel ve toch weer voor verrassingen kan zorgen. In die optimistische vi sie blijft zo toch het initiatief altijd bij de burgers. Hoezeer de Amerikaanse kiezers zijn gaan begrijpen dat de media niet meer op de eerste plaats regis treren, maar vooral medebepalers zijn geworden van hun eigen ge drag en dat van de presidentskan didaten, blijkt de zondagavond voor „super dinsdag" in Atlanta, Kandidaten in de Amerikaanse presidentsverkiezingen komen er niet, als zij alleen maar handen schudden en uitgekauwde toespraakjes houden. Het publiek verwacht van tijd tot tijd iets geks. Een verlangen waaraan iedere kandidaat toe moet geven, zelfs de vaak nogal saai genoemde Walter Mondale. Tijdens een campagne-ontbijt in Tampa (Florida) toonde hij zich voor de altijd aanwezige camera's een meester in het pannekoek-bakken en verzekerde hij zich van kostbare seconden aandacht op de tv. hoofdstad van de zuidelijke deel staat Georgia, vanuit het oude Fox- theater, dat plaats biedt aan meer dan 3.000 belangstellenden heeft een landelijk uitgezonden tv-debat plaats tussen Mondale, Hart, Glenn, Jackson en McGovern. Oordeel van het publiek Iedereen in de zaal ziet de camera's bezig en een man zwaaien met bor den die iedere kandidaat voortdu rend tonen hoeveel seconden hij verbruikt van „zijn" tijd. Iedereen houdt niet alleen de discussie bij, maar volgt ook met de ogen van een massamedia-specialist hoe slim ieder van de politici zijn woord en gebaar dienstbaar maakt aan het medium. Alle tactische manoeuvres worden massaal doorzien. Als het theater leegstroomt maken de mensen onderscheid tussen wie echt „gewonnen" heeft en wie hun persoonlijke voorkeur heeft gekre gen of behouden. In elk geval lij ken de media het oordeel van de kiezers hier in Atlanta geenszins te versimpelen. Een oudere, dikke zwarte vrouw maakt het pas echt ingewikkeld: „Glenn heeft het de bat gewonnen, McGovern was de beste, Mondale moet president wor den, ik hou van Gary Hart en ik stem uit geweten op Jesse Jack son". Vijftig meter van "net Fox-theater is een „Hart-party" georganiseerd, waar het nieuwe charmante ver schijnsel in de Amerikaanse poli tiek in eigen persoon even zal ver schijnen. Een honderdtal voorna melijk jonge mensen staat in een kleine café-ruimte opeengepakt, uitgedost met vlaggetjes en hart vormige ballonnen. Weer is de Amerikaanse politiek dorpspolitiek geworden. Op weg naar de micro foon kust Gary een jonge vrouw, die onmiddellijk in tranen uitbarst en zich terugtrekt uit het gewoel om op adem te komen. Later die avond besluit Hart zijn campagneschema voor de volgende dag te wijzigen. Hij blijft in het Zuiden en vliegt niet 2.000 kilome ter noordwaarts naar Massachu setts, omdat de enquêtes aangeven dat hij daar op „super dinsdag" toch niet meer kan verliezen. De ochtend van de grote verkie zingsdag zelf zijn we weer in Ala bama. Het is de staat van de „be keerde" George Wallace, die twaalf jaar geleden na een moordaanslag in een rolstoel terecht kwam. De racist Wallace, dié persoonlijk voor blanke schooldeuren post vatte om negerstudenten buiten te houden, heeft nu diepe spijt van zijn politie ke verleden en is een groot voor vechter geworden van ras-integra tie. Wallace is een vriend van ne ger-kandidaat Jesse Jackson. De meeste kiezers, zwarten en blanken, willen niet vertellen op wie ze zojuist hebben gestemd. Een van de uitzonderingen is een mid delbare dame, die zwijgend weg blijft lopen van de haar achtervol gende ondervrager, maar zich dan plotseling even omdraait en met ondeugende oogjes en op overspeli ge toon fluistert: „Hart". Het is dui delijk dat haar man het niet mag weten en dat de intiemste motieven van de kiezers ook in een Ameri kaanse televisie-democratie eeuwig voor verrassingen zullen blijven zorgen. MARC DE KONINCK NEW YORK De groot ste en meest lucratieve poptournee in de geschie denis van de showbiz is na een machtsstrijd achter de schermen eindelijk rond. Eind deze zomer zullen The Jacksons, een -zwarte Amerikaanse zanggroep die vroeger door het leven ging onder de naam Jackson 5, be ginnen aan een tournee die naar verwachting alle verkooprecords van kaar tjes en LP's zal breken. Sleutelfiguur in dit enor me financiële evenement is een verlegen, nogal raadselachtige jongeman van 25 die momenteel hét onbetwiste idool is van muzikaal geïnteresseerd Amerika. Over de hele wereld bekend als de „Prince of Pop" heeft Mi chael Joe Jackson de laat ste tijd zoveel onderschei dingen in ontvangst mo gen nemen dat zijn een voudige, verlegen „dank u weleen begrip is ge worden in heel Amerika. Veteranen in de showbiz die doorgaans te maken hebben met minder be scheiden sterren, steken de draak met deze nede righeid. Maar het succes van Jackson is momenteel zo groot dat hij het zich kan permitteren alle ge dragsregels voor popster ren aan zijn laars te lap pen. Van zijn laatste LP, Thriller, gingen in vijf dagen tijd meer dan een miljoen exemplaren over de toonbank en inmiddels zijn de verkoopcijfers over de hele wereld opge lopen tot 30 miljoen. Nog nooit zijn er van een solo zanger zoveel LP's ver kocht. Met de buitenge woon hoge royalties die hij krijgt, heeft hij waar schijnlijk alleen met die laatste LP al 40 miljoen dollar verdiend, een be drag waarvan zijn directe concurrenten voorlopig alleen maar kunnen dro men. De 25-jarige Jackson zit al 20 jaar in het vak. Hij be gon zijn carrière op 5-jari- ge leeftijd met zijn vier broers Jackie, Jermaine, Tito en Marlon. Met zijn vijven vormden ze de zanggroep Jackson 5, waarbij nun vader, Joe Jackson, optrad als mana ger. Het succes dat ze oogstten met hits als I Want You Back en I'll Be There was enorm; in 20 jaar tijd verkochten ze meer dan 100 miljoen pla ten. Na verloop van tijd begon de jonge Michael op te treden als lead-sin- ger van de groep. Hij ging zijn liedjes larderen met danspassen en besloot op een gegeven moment met de groep te breken en als solo-ster door het leven te gaan. Uit die tijd dateren hits als Shake Your Body. Boeman Het grote keerpunt kwam toen hij de familiekring in Californië verliet om in New York te gaan wo nen. Zijn eerste grote rol daar was in de verfilmde versie van de geheel door zwarten gespeelde musi cal The Wiz (De Tove naar) waarin hij de rol van boeman voor zijn re kening nam. Teruggewor pen op zichzelf ontwik kelde Michael zijn eigen, onconventionele stijl. Zijn jongensachtige stem, in tense gevoelens en koele, hippe en door en door ei gentijdse stijl gaven de elektronische hulpmidde len nieuwe mogelijkhe den. Zijn geluid, zijn ver schijning en zijn optreden straalden een krachtige sensualiteit uit die zijn fans opzweepten tot een staat van ongekende op winding. En nu, op het toppunt van zijn succes, begint hij aan een tournee met zijn vier broers, die zonder nem al lang in de vergetelheid zouden zijn geraakt. Het is een gebaar van trouw aan zijn broers en ouders, met wie hij de vele mil joenen dollars van de tournee eerlijk wil delen. Tot dusver staan er voor aanstaande zomer 40 shows op het programma, die naar verwachting tus sen de een en twee mil- i'oen mensen zullen trek- cen. Alleen de opbrengst van de kaartverkoop wordt op ten minste 30 miljoen dollar geschat, om nog maar te zwijgen over de inkomsten uit televi sieprogramma's, platen, films, video en andere ex traatjes. Na aftrek van onkosten, die worden ge schat op 6 miljoen dollar, zullen de broers 85 pro cent van de opbrengst de len. De overige 15 procent zijn voor hun ouders, die

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18