Lieve zoon Mark doet troon van Margaret Thatcher wankelen ZATERDAG 17 MAART 198 Het bureau van premier Thatcher in Downing Street 10 heeft officieel toegegeven, dat de Britse regeringsleidster voor zij in 1981 een bezoek bracht aan Oman, in Londen de Arabische tussenpersoon had ontmoet, die er met haar zoon Mark voor zorgde, dat de grote bouwonderneming ementation International het contract van ruim 300 miljoen pond kreeg om in die Golfstaat een nieuwe universiteit te bouwen. Mark Thatcher (30) trad hierbij als adviseur op. Volgens de Labourfractie van het Lagerhuis profiteerde hij van de hoge positie van zijn moeder, die dit evenwel met klem ontkent. Maar de Labourleden laten niet af haar hiermee te pesten. Premier Thatcher werd in het Lagerhuis al verschillende keren over deze zaak aan de tand gevoeld. Hoewel zij er telkens in slaagde de heftige aanvallen te pareren, werd ze gisteren toch gedwongen bepaalde dingen wereldkundig te maken. Het communiqué van Downing Street 10 zegt, dat Margaret Thatcher de Arabische tussenpersoon tweemaal heeft ontmoet voor zij naar Oman ging. Jamil Amjoeni is de directeur van Cementation International in het Midden- Oosten. Hij heeft een flat in Londen en was volgens Downing Street 10 tweemaal „een van de vele gasten van de premier", die op niet nader genoemde recepties Margaret Thatcher een handje mocht geven en met haar enkele woorden wisselde. Het bureau van de premier onthulde niet, wie Jamil Amjoeni geïnviteerd heeft. De Labourfractie is nu van plan dit aspect van de Cementation-zaak grondig te onderzoeken. De Thatchers mogen dus verwachten, dat het nog een hele tijd zal duren eer de Oman-storm overwaait. Dit is bijzonder vervelend voor Mark Thatcher en zijn Amerikaanse vriendin Karen Fortson (24), die naar verluidt van de zomer zouden willen trouwen. Als hun huwelijk doorgang vindt, zal het vermoedelijk in Londen ingezegend worden in de Lagerhuiskapel van Sint Margaretha, die men als de parochiekerk van het Britse parlement beschouwt. Het is gebruikelijk dat kinderen va parlementsleden daar trouwen. Mark Thatcher bevindt zich momenteel in de Verenigde Staten, waar hij bedrijvig is a koper van Lotus Turbo-auto Vrienden van het jonge paa zeggen, dat Mark en Karen semi-officieel verloofd zijn. LONDEN „Ik heb net het on sympathiekste jongmens van mijn leven ontmoet; het was de zoon van jullie premier!". Zo beschreef in 1982 een Zwitserse zakenman, in een later gesprek met Engelse vrienden, het onderonsje, dat hij ergens had gehad met Mark That cher, de enige mannelijke nakome ling van Groot-Brittannië's „IJze ren Lady". Thatchers poging om hem met 30.000 pond over de brug te doen komen voor een volmaakt onbetrouwbaar commercieel avon tuur, was op dramatische wijze mis lukt. „fk wil binnen de kortste keren rijk worden", had Mark Thatcher dè Zwitser toevertrouwd, maar de pfemierszoon vond een dovemans oor. Deze jonge Britse fortuinzoe ker is nu 30 jaar. Hij heeft een tweelingzus, Carol, die op het sterk conservatief gezinde Londense dag blad Daily Telegraph een damesru- bfiek verzorgt en ook wat radio werk doet op LBC, het commercië le nieuws- en praatstation van Lon den. Hun bloedeigen moeder zegt, dat Mark en Carol al van kindsbeen af doodsvijanden waren. Zelfs in hun volwassenheid schijnen die twee geen grote genegenheid voor el kaar te voelen. Hun gebrek aan vriendschap zal wel iets te maken hebben met het feit, dat Mark de oogappel is van Margaret Thatcher. Om een collega van de Londense Daily Mirror aan te halen: Mark Thatcher is vermoedelijk het enige schepsel op aarde, dat bij de „IJze ren Lady" tranen kan opwek ken en hij weet dat. Hete tranen Over de gepoederde wangen van de Britse premier stroomdè inder daad een stortvloed van hete tra nen, toen haar zoon Mark in 1982 als autoracer vermist werd in de Sahara. Mark en zijn Franse gezel lin, Charlotte Verney, waren ver dwaald. Men vreesde het ergste, maar uiteindelijk bracht Mark het er toch heelhuids af, omdat de Ara bieren hem speciaal lieten opspo ren. Je kunt de verloren zoon van een Britse premier toch niet zo maar laten omkomen in de woes tijn, waar zijn beenderen zouden verbleken in de hete zon! Toen ook zij dit hachelijke avon tuur achter de rug had, vertelde Charlotte Verney: „Mark Thatcher is graag de zoon van de premier. Hij weet dat hij daardoor dingen kan doen, die anders nooit binnen zijn bereik gekomen zouden zijn. Mark is bezweken voor de verlei ding om te veel te vroeg te doen omdat het voor hem zo gemakke lijk is als zoon van premier That cher". Natuurlijk neemt niemand het Margaret Thatcher kwalijk, dat zij haar enige zoon hartstochtelijk be mint en dat zij haar tranen niet kan bedwingen wanneer hij in ge vaar verkeert. Tenslotte moetje als christenmens zelfs voor een politi cus meelij kunnen gevoelen. Maar het zit bij de meeste Britten wel erg dwars in de maag, dat hun premier het door dik en dun opneemt voor Mark, die haar kennelijk om zijn vinger weet te winden. Premier Thatcher kan het niet ver kroppen, dat nog maar weinig van haar dierbare landgenoten haar zoon Mark graag mogen. De meeste Britse kranten zijn hem ongunstig gezind omdat hij die in de grond een lichtgewicht is openlijk pro fiteert van het premierschap van zijn moeder. De beschuldigingen dat Mark op een niet geheel oirba- re wijze profijt trekt uit haar rege ringsambt, worden echter door de premier met aandrang ontkend, ook al spreken de feiten haar te gen. Maar hoe feller de media zoonlief Thatcher aanvallen, hoe bozer de premier wordt en hoe vin niger zij probeert de gemene aan vallers te verpletteren. In Londen verscheen dezer dagen praktisch overal een nieuwe poster waarop de volgende vraag gesteld wordt: „Wat zou er van Mark That cher geworden zijn als hij met een zwarte huid geboren was?". Op de poster, die in Lambeth vlak tegenover het hoofdkwartier van de Londense bestuursstraat hangt, pende een onbekende goed leesbaar dit passende antwoord neer: „Hij zou boven aan de lange wachtlijst voor een gemeentelijke huurwo ning staan". Zwarte Britten, van wie velen op het randje van het bestaansmini mum leven, zijn dus kennelijk de overtuiging toegedaan, dat het voor Mark Thatcher geen verschil uit maakt welke zijn huidskleur is. Het enige wat voor Mark Thatcher be lang heeft, is de positie die zijn doorluchtige moeder bekleedt. In de Britse hoofdstad wordt er echter allang niet meer aan getwij feld, dat het premier Thatcher vroeg of laat zal vergaan zoals het met zovelen van haar conservatie ve volgers afgelopen is: dissidenten zullen het een of het ander aangrij pen om haar glansrijk in de grond te boren. De glorie van geen enkele politicus is eeuwigdurend. De dissi denten wachten geduldig het ge schikte ogenblik af, zo wordt in Londen gezegd. Sluw genoeg Margaret Thatcher is sluw genoeg dit te beseffen. Zoals alle politici, die aan het bewind zijn, profiteert zij ^rvan zolang de pret duurt, BIJ DE FOTO'S: Links boven: 1959. Ma Thatcher met de twee ling Marc en Carol, die al van kindsbeen af doodsvijanden waren. Rechts onder: Mark Thatcher, „vermoedelijk het enige schepsel op aarde dat bij de „IJze ren Lady" tranen weet op te wekken". Rechts boven: Mare sa men met Charlotte Ver ney. Het tweetal werd in 1982 vermist tijdens een autorace in de Sahara. Links onder: Tot in 1979 was het papa Denis die Mare het meest kon hel pen. Daarna rekende hij meer en meer op de steun van zijn moeder. want in de toekomst kijken kan zelfs ene Margaret Thatcher niet. Het is trouwens de vraag of zij het wel goed door heeft hoe gevaarlijk de bedrijvigheid van die lieve zoon Mark voor haar politieke carrière zou kunnen zijn. Alleen haar gezin en haar intiemste adviseurs weten wat 'zij ervan denkt, en die zullen dat zeker niet aan de neus van journalisten hangen. Hoe dan ook, het is een feit, dat Mark Thatcher moet oppassen met wie hij omgaat en wat hij allemaal uitspookt, of zijn moeder valt van haar troon. Maar een fortuinzoeker zoals de jonge Thatcher heeft het in de gegeven omstandigheden niet makkelijk om geen fouten te ma ken, die desastreuze gevolgen kun nen hebben. Mark is naar verluidt niet van de snuggersten. De Fran sen noemen iemand zoals hij een „fils a papa", wat zeker klopt, want papa Denis Thatcher is een rijk aard, die Mark altijd met veel cen tjes kan helpen om vooruit te ko men in het leven. En wegens het premierschap van zijn moeder, is de jonge Thatcher tegelijk liever een echte „fils a maman". Mark was in zijn tijd geen academi sche uitblinker op de dure particu liere school van Harrow, waar over zijn aanwezigheid daar alleen wordt verteld, dat hij een redelijk goede atleet was en zelfs een poosje mocht spelen in een van de cricket- teams. In het racket-kampioen schap van die school won Mark zo waar een bekertje. Maar toen hij in 1971 op het punt stond Harrow te verlaten, wist iedereen, dat hij niet knap genoeg was om naar de uni versiteit te gaan. De goede connecties van papa De- nis maakten het mogelijk Mark Thatcher eerst een poosje naar de Britse kroonkolonie Hongkong te sturen. Hongkong is het uitverko ren toevluchtsoord voor jonge Brit ten van goeden huize, die een broodwinning zoeken en niet direct iets op het oog hebben. Mark werd daar in het reusachtige handelshuis Jardine Matheson als leerjongen opgenomen. Later stuurde deze fir ma hem naar haar Zuidafrikaanse dochtermaatschappij Rennies, die tegenwoordig niet meer bij de Jar- dine-Mathesongroep hoort. De jonge Thatcher werkte tot sep tember 1972 bij Rennies. Daarna plaatste zijn vader, die zelf zes Zuidafrikaanse commerciële belan gen heeft, hem gedurende vier maanden bij de effectenmakelaars Davis, Borkum and Hare, waar Mark in de research-afdeling hielp Geen volhouder In 1973 ging Mark Thatcher als leerling in dienst bij het Londense accountantskantoor Touche RoSs. In Groot-Brittannië is accountant vahdaag de dag een van de best be taalde beroepen. De accountants staan vaak hoger in aanzien dan rechtsgeleerden en ingenieurs. In praktisch alle grote firma's en be drijven zijn voor accountants de beste kaderfuncties weggelegd. Men wordt accountant ofwel door drie jaar studie aan de universiteit, gevolgd door verschillende jaren praktijk op een accountantskan toor, ofwel door na de middelbare school direct bij accountants in de leer te gaan. In beide gevallen moeten verschillende zware exa mens afgelegd worden, wil men het diploma van „chartered accoun tant" veroveren. Daarna is het meestal geen probleem meer om een goed betaalde baan te vindên. Maar het is hard werken, overdag als leerling op het accountantskan toor en 's avonds als student ter voorbereiding op zware examens. Heel veel Britse jongelui kunnen hiervoor niet de nodige volharding opbrengen. Mark Thatcher was er zo een. Na vier jaar opleiding ging hij in 1977 bij Touche Ross weg zonder het begéérde diploma te verwerven. Deze accountantsfirma in de City van Londen weigert mo menteel nog te verklappen waarom de jonge Thatcher het bij haar niet heeft volgehouden. Marks eerste eigen firma heette Mark Thatcher Racing, want hij was dol op autoraces. MTR ging echter binnen de kortste keren over de kop. In de zomer van 1978 zorgde pa Denis ervoor, dat zijn zoon een baan aangeboden kreeg op het nieuwe Londense kantoor van de Australische maatschappij voor vrachtvervoer IPEC. De di recteur van dit kantoor was een vriend van Denis Thatcher. Zijn zoon Mark moest er met enkele collega's voor het Australische hoofdkantoor de toekomstmogelijk heden van de nieuwe Engelse branche onderzoeken. In die perio de ontpopte Mark zich als een erg naïeve jongeling, die volgens zijn collega's „niet veel wist". Onmiddellijk na de eerste verkie zingsoverwinning van zijn moeder, in mei 1979, ging Mark Thatcher weg bij IPEC om zich voortaan uit sluitend te kunnen toeleggen op auto-racés. In oktober van dat jaar richtte hij echter toch met zijn vriend Steve Tipping, een andere autorenner, de maatschappij Mon- teagle Marketing (London Ltd) op, die volgens beide directeuren een internationaal adviesbureau was. Maar hoewel Denis Thatcher op kleine schaal er aan meewerkte, stond deze firma twee jaar later al dik in het rood. Het was in die periode dat Mark Thatcher met zijn ouders naar Oman trok, waar hij er in slaagde voor de Britse bouwmaatschappij Cementation International een contract van 300 miljoen pond bin nen te halen om in die Golfstaat een universiteit op te richten. Het commissieloon dat Cementation se dertdien nog aan Monteagle Mar keting moet betalen bedraagt vol gens recente verklaringen van Ste ve Tipping minder dan 50.000 pond. Andere bronnen gewagen evenwel van 350.000 tot 3 miljoen pond. Als Mark hiervan zijn deel krijgt, is hij goed op weg om snel rijk te worden. Schandaal In het begin van de jaren tachtig veroorzaakte Mark Thatcher nog een schandaal door als autorenner belangstelling te tonen voor de aanbiedingen van firma's, die hem als sponsor onder hun hoede wil den nemen, maar die door de Britse openbare opinie als verwerpelijk beschouwd werden. Er was een Ja panse textielfirma bij, op de vpet gevolgd door de grote Britse con doom-firma Durex en het Londen se semi-pornografische maandblad Men Only. Pas toen Mark gewaar werd dat hij een hoop herrie ging veroorzaken, bestelde hij de nog niet ondertekende contracten af. Toen Mark Thatcher in november 1982 deelnam aan een Mexicaanse rally, waarbij een Amerikaanse fa briek van autobanden zijn sponsor was, verdwaalde hij opnieuw. Toen men hem gevonden had, zag hij er uit alsof hij uit een gieter gedron ken had. Het jaar daarop trok Mark opnieuw naar Hongkong om daar zijn vleugels uit te slaan. Hij sticht te er drie goudfirma's, waarvan de eerste en belangrijkste Emperor In vestment Holding Company ge doopt werd. Haar Europese doch termaatschappij kreeg de benaming Gainsborough Holdings. Hoewel haar hoofdzetel in Londen geves tigd was, werd ze geregistreerd op het eiland Guernsey, waar deze tak van Emperor Holdings korte tijd later op de fles ging. De fraude-af deling van Scotland Yard onder zoekt momenteel nog wat Gainsbo rough Holdings eigenlijk in het Verenigd Koninkrijk uitgespookt heeft. Haar klanten waren kleine speculanten, die gokten op de prij zen van allerlei koopwaren. Dat is een riskante onderneming, waar mee men veel geld kan verliezen. Sedert het faillissement van Gains borough Holdings Ltd heeft Empe ror Holdings (de Emperor Invest ment Holding Company) nog een Europese dochtermaatschappij, de firma Chestergate, met als zetel Amsterdam. Haar Nederlandse as pirant-investeerders wordt verteld, dat de helft van Chestergate-aan- delen eigendom is van Emperor in Hongkong. De Amsterdamse firma heeft twee directeuren, van wie er een luistert naar de naam Uisden Mclnnes. Mark Thatcher en Steve Tipping zijn alle twee directeuren van Em peror Holdings, die over een aan delenkapitaal van twee miljoen pond beschikt. Deze firma teert op de beruchte gok- en speculatiezucht van de Chinezen. Zowel in Hong kong als in Europa wordt de naam Thatcher geregeld gebruikt om het zakendoen te bevorderen. Kennis sen van Mark Thatcher zeggen: „Het feit dat hij de zoon van de premier is, legt een zeker gewicht in de schaal". Deuren open In de dertien jaar waarin Mark ge probeerd heeft voor zichzelf een rijke toekomst op te bouwen, ver diende hij wel veel geld, maar ver loor ook heel wat. Londense waar- Thatcher het in die relatief korte tijd financieel zover geschopt zou hebben als zijn moeder niet de pre mier van Groot-Brittannië en zijn vader niet een doorgewinterde za kenman was. Tot in 1979 was het papa Denis die Mark het meeste kon helpen; daarna rekende hij meer en meer op de steun van zijn moeder. Vandaag de dag luidt het motto op Marks blazoen: „Als zoon van een premier en van een miljo nair staan alle deuren voor je open". De jonge Thatcher hoeft niet eerst het vuur uit zijn sloffen te lopen om iets te kunnen bereiken. Ande re mensen, die even gulzig naar veel geld verlangen, komen gelijk vliegen en wespen naar de jampot op hem af, aangetrokken door de mogelijkheid om met de zoon van premier Thatcher zaakjes te doen. Net zoals het wapenschild van „het koninklijk huis enkele Britse fir ma's een imago geeft, dat bij de ge wone klanten groter vertrouwen inboezemt, kan de naam Thatcher (die in het Nederlands „rietdekker" betekent) als betrouwbare aanbeve ling gebruikt worden, want een dergelijke mogelijkheid kan in het zakenleven grote tijdsbesparingen tot gevolg hebben. Akelig joch Hoewel Mark Thatcher de laatste tijd zijn moeder al enkele keren ernstig in verlegenheid heeft bracht, waardoor het in Downi Street 10 tot driftige discuss kwam, schijnt de premier het v fijn te vinden dat haar lieve zo haar nooit vergeet. Mark is alt moeders zoete jongen geweest, haar biografie van de Britse pi mier schrijft Penny Junor Mark als baby door Margaret Th cher vertroeteld werd. Zij deed les voor hem en hij mocht o praktisch alles doen. Zijn tweelin zusje Carol werd vaak door ha moeder genegeerd. Kleine Ma was lange tijd een akelig joch. Sommige vrienden van de Th chers zijn zelfs geneigd te gelov dat de premier nog steeds e schuldcomplex heeft ten aanzi van haar kinderen, omdat zij h in hun groeitijd vaak heeft moet „verwaarlozen". Toen de kinder klein waren, was Margarat Th cher zelden thuis omdat zij op i druk advocatenkantoor werk i Daarna werd ze Lagerhuislid kreeg ze grote politieke ambiti! die tot gevolg hadden dat haar k deren hun moeder nog minder gen. Vandaag de dag probeert een en ander goed te maken en 1 is daarom, aldus vrienden van Thatchers, dat ze de fouten v, haar eigen kinderen, en dan voo die van Mark, over het hoofd zi Hoewel de meeste Britten beg kunnen opbrengen voor de joni man, die bij het begin van zijn hi delscarrière profiteert van de ri dom en de hoge positie van zijn ders, nemen zij het Mark Thatcl toch kwalijk, dat hij zijn handel wandel verborgen houdt achter e sluier van geheimhouding en i zijn moeder koppig weigert doek op te lichten. Ook het feit, i Margaret en Denis Thatcher zo< lief meegenomen hebben op h officiële reis naar Oman (wat j kortgeleden uitgelekt is), ergi vele Britten. Zij hebben het geve dat Mark Thatcher vroeg of laat regering van Groot-Brittannië diskrediet zal brengen. Maar de lieve zoon trekt zich dit alles bitter weinig aan. Hij b' op de achtergrond en drijft wef handel in Groot-Brittannië. Net a als zijn vader, Denis, is hij nog^ liefst bedrijvig in verre landen r als Zuid-Afrika, het Midden-Ö ten en Hongkong. Ook de Veren de Staten vormen voor hem i vruchtbaar werkterrein. Daar h I hij trouwens het meisje ontrr f dat zijn droom om binnen de k ste keren schatrijk te worden, j zendsnel zal kunnen waarmake Fabelachtig fortuin Zij heet Karen Fortson en is j lieve 24-iarige „beauty" uit Tea die Mark Thatcher een zwier vent vindt en misschien met h| zou willen trouwen. Haar oud] Ben en Kay Fortson, van E Worth in Texas, zijn schatrijk, die reden worden zij een beetje een „koninklijke" familie j Amerika beschouwd. Het fori van de Fortsons is niet in de ee plaats afkomstig van Ben, die woon" afstamt van oliebaronnen] ranchers (hij is een levensei] J.R. met standing), maar veel m van zijn vrouw, Kay Carster. was de enige erfgename van I fabelachtig fortuin van een i Texas' legendarische figuren: h oom Kay Kimble, die miljoej dollars verdiend had met gr< verzekeringen, warenhuizen, i en veestapels. Kimble stond het hoofd van 70 maatschapp} Hij stierf in 1974 op 78-jarige 1| tijd. De bouw van het huis dat de F sons in Fort Worth bewonen h 1,2 miljoen pond gekost. M Thatcher is een Welkome gast. de winter bracht hij met de d kerharige Karen enkele dager New York door. In Texas werk bij een antiquair. Afgelopen ma bezocht Karen de Thatchers Londen. Deze visite, onder beg( ding van zoonlief Mark, werd I bijzonder betekenisvol genoe Premier Thatcher was blijkbaa de wolken over haar mogelijke komstige schoondochter, die van de vier erfgenamen van Fortsons-fortuin is. Als hij met haar kan trouv hoeft Mark Thatcher zich vei geen zorgen meer te maken in leven. Karens ouders zijn w waar veel rijker dan de zijne, n Marks moeder is de wereldbekf Britse premier, voor wie de P sons grote bewondering koeste En zo zie je dan maar weer, premier Thatcher voor haar 1 zoon Mark waardevoller is dan gouden credit-card. Ze heeft Fortsons trouwens al uitgeno om bij haar te komen logerel Downing Street 10 en op Cheqi het historische buitenverblijf de Britse regeringsleiders beetje geschiedenis en cultuui de rijke Amerikanen zeker kwaad doen). In afwachting van de aankondl van hun huwelijk kreeg K Fortson vaa een paar Lond kranten enkele nuttige raadgi gen: „Als je eenmaal getrc bent, hou dan de teugel sti schreven ze, „anders probeer de baas te spelen, net zoals moeder. En vergeet vooral niel hij met het grootste gemak dwaalt". ROGER SIM

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16