Leiden wordt landskampioen. PROFS INDE REGIO iïiÜJjjJU'IJ ohn Verschoor een ambitieuze laatbloeier £cidóe2ouaa/nt [M VAN DAM BEGINT OPTIMISTISCH AAN PLAY-OFFS COACH RUUD HARREWIJN VERKIEST UNDERDOGROL PORT ZATERDAG 17 MAART 1984 PAGINA 11 Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter JDEN Voor de ze- ide maal wordt de va- landse basketbalcom- itie dit jaar met de ^-offs besloten; voor de !Sende keer ook is Lei- v i van de partij in deze k zo spectaculaire af- 0 ting van het doorgaans tamme basketbalsei- b l- wedstrijdenreeks waaruit ellen tot nu toe slechts één als winnaar tevoorschijn it ekomen. Dat gebeurde in 1] allereerste jaar waarin het ejAmerika overgewaaide sy- 'gm werd gehanteerd. Na in finales met het Gro- egse Donar te hebben afge- nd. versloeg Leiden in wedstrijden de verrassen- mede-finalist Punch uit Daarna ging het alle- wat minder. Zag Leiden in de daarop volgende ja- al tot drie keer toe in de gedwarsboomd door Bosch, de laatste twee sei nen haalde de ploeg de fi- ■jjj niet eens meer. Wat Jim .n Dam betreft, komt daar Jaar verandering in. Ster- tjnog: de Leidse eerstejaars het Amsterdamse Black Jfet zeker niet als onover- helijk en gelooft daarbij Leiden het in de eindstrijd pen Den Bosch") ook zal -jen. „We worden eerste. zijn als team het beste. 1 Bosch mag dan indivi- sterker zijn maar ik toch dat wij winnen", hebben onlangs in de poort nog laten zien ze daar aan te kunnen, al en er aan het eind van vedstrijd dan wat schoon- ifoutjes gemaakt, waar- we alsnog verloren. Bo- ien, in eigen huis zijn we moeilijk te kloppen. Als jf Meihal vol zit kan Lei- iedereen hebben", roept -jarige Hagenaar optimis- Een tikkeltje overmoe- ^wellicht?. „Nee, dat meen ovendien denk ik dat het 1 het basketbal in Neder- I heel goed zou zijn als El- I een ploeg zonder echte I tten, kampioen wordt". lintje van Dam leerde basket en op de daarvoor geëigen- 'iats. Met wat vriendjes op 'leintje aan de Haagse !igneur Nolenslaan. Van maakte daar vooral ge- van zijn kwaliteiten als iller en scoorde al zesjes end menig puntje. Zijn efte aan meer trainingsu- iracht hem vervolgens bij en later bij het Punch is!Kintor Ouwens. Als ze- ienjarige mocht Jim van j eenmaal in de week mee- in Delft en een jaar la- "liaakte hij deel uit van die t. Als negende man achter Sng en Geelhoed, jwas een waanzinnig jaar liilijk. Heel zwaar. Overdag njren aan de Haagse Aca- LEIDEN Elmex Leiden- coach Ruud Harrewijn is be duidend voorzichtiger in zijn uitlatingen over Leidens kan sen in de play-off's dan zijn pupil Van Dam. Hij schikt zich het liefst in een underdo- grol: „Gelet op huidige stand zou het me enorm tegenvallen als we niet in de finale ko men. Maar een kampioen schapNatuurlijk, er zijn kansen tegen Den Bosch. Het competitieverloop heeft dal aangetoond. Op basis daarvan denk ik zelfs dat de kansen fifty-fifty zijn. Wij hebben een beter team. Zij betere spe lers; Akerboom, Cramer en Plaat, jongens die er op be langrijke momenten „zijn". Nee, laat ik het zo stellen als Leiden kampioen wordt, is dat een enorme verrassing", stelt Harre wijn voorzichtig, om vervolgens nog even terug te kijken op het weliswaar nog niet geheel voorbije sei zoen: „Ik denk dat wij zo ver zijn gekomen omdat we vanal het eerste moment helemaal klaar waren voor de competi tie en zeker in het begin bij zónder goed presteerden. En dat was, zeker als je kijkt naar de samenstelling van hel team, verbazingwekkend. Want als je een mixture maakt van Amerikanen en (ex-)spelers van Punch, Stars en Leiden neem je een gok. Met het risico dat het ook fout kan gaan. Maar, het klikte wonderwel en we speelden gewoon goed. Leiden bleek zelfs meer in huis te hebben dan iedereen vooraf dacht. Ook van invloed was natuur lijk het eerder dan gepland aantrekken van een tweede Amerikaan (Jerry Beck), die bovendien nog eens een hele goeie bleek en met wie onze kracht in de rebounds toe nam „Ik durf nu dan ook te stellen dat onze tweede plaats op de ranglijst logisch is. Een kwes tie van wegstrepen. Leiden en Den Bosch hebben gewoon de beste ploegen, al blijft het al eerder aangegeven verschil in individuele klasse en collec tieve kracht. Dat laatste is ons grootste pluspunt. Andere pluspunten zijn de goeie re serves voor de guard en cen ter posities die we hebben in Jimmy van Dam en Toon van Helfteren en onze verdedi gende kracht. Dat laatste wordt geïllustreerd door het feit dat Leiden van alle ploe gen in de eredivisie de minste punten tegen heeft. Het groot ste minpunt is naar mijn me ning het feit dat we te weinig wedstrijden onder druk heb ben gespeeld en vooral op de midweekse wedstrijddagen concentratie ontberen. Dat zijn zaken die je tijdens het spelen van play-offs kunnen opbreken. Mijn taak is te zor gen dat dat niet gebeurt". Ruud Harrewijn. Jim van Dam: „Ik kan in Leiden demie voor Lichamelijke Op voeding, 's middags rennen naar tram en trein om in Delft door Lace Strong van het sta tion te worden gehaald. En als ik niet in Delft hoefde te trai nen dan deed ik dat wel met het Nederlands Kadettenteam. Of was ik met gewichten aan het stoeien of zomaar in een zaaltje aan het basketballen. Maar het was ook een jaar waarin ik veel geleerd heb. En dan misschien wel niet zo zeer op basketbalgebied, als wel de zaken daarom heen. Op de trainingen deden we, zeker op het laatst, niet anders dan par tijen spelen. Leuk natuurlijk, maar voor mijn 'fundamentais' zou het beter geweest zijn als ik verdedigend wat opgesto ken zou hebben". Aan spelen kwam Van Dam aanvankelijk helemaal niet toe. „Ik was dus echt negende man. Heel incidenteel mocht ik invallen. De eerste keer was tegen Canadians. Amper drie minuten stond ik in het veld. Als vervanger van Strong. Het enige wat ik me nog herinner is dat er allemaal hele grote kerels om me heen stonden en nog heel veel leren". dat ik bloednerveus was. Ik heb die paar minuutjes alleen maar hard gelopen, geloof ik. Later in het seizoen ging het wat beter. Tenminste voor mij. Al die toestanden rond de sponsoring werkten weinig in spirerend en voor een heleboel jongens hoefde het niet meer zo nodig. Vond ik wel lekker, want dat betekende dat ik kon spelen". Maar zoals bekend hield topbasketbal in Delft op te bestaan en moest ook Jim van Dam naar een andere be trekking omzien. „Ruud Har rewijn belde mij kort voor de zomervakantie op met de vraag of ik in principe bereid was in Leiden te komen spe len. Helemaal zeker was het nog niet. Hij was bezig met Randy Wiel en Ronald Schilp. Toen die laatste niet kwam, werd mijn overgang een feit. Ik was daar erg blij mee, want omdat ik de HALO liet voor wat het was en informatica aan de TH in Delft ging doen, was Leiden zo'n beetje mijn enige kans op ere-divisie bas ketbal. Bij Rotterdam Zuid hadden ze jeugd genoeg en de rest is gewoon te ver weg. Toch heb ik er wel even over moeten denken voor ik Harre- wijn mijn 'ja-woord' gaf. Ik heb namelijk een hekel aan bankzitten en de kans dat dat in Leiden mijn voornaamste bezigheid zou worden, was na tuurlijk levensgroot. Ik wilde de toezegging dat ik ook een kans zou krijgen. En die deed Harrewijn". Van Dam's kans kwam eerder dan hij ooit had durven hopen. In de aanloop van het seizoen liep Don Cox een blessure aan zijn hand op en mocht Van Dam tijdens een toernooi bij Hellas Gent als vervanger op draven. En gretig als de pas 19-jarige Hagenaar is, greep hij die met beide handen aan. Over drie wedstrijden scoorde hij liefst 54 punten en tegen Hellas mocht hij zich met 24 punten zelfs als topscorer laten huldigen. „Zoiets is natuurlijk prima voor je zelfvertrouwen. Maar toen het echte werk be gon zat ik natuurlijk wel ge woon op de bank. Achter Ha- gens, maar ook achter Wiel. Want dankzij mijn lengte (192 cm) kan ik én als grote guard én als forward uit de voeten. Dat het aantal speelminuten desondanks gering was, was logisch. Natuurlijk is het ver velend als je weinig speelt, maar als je voor zulke jongens wilt invallen, moet je dat na tuurlijk wel kunnen, en zo goed ben ik gewoon nog niet". Desalniettemin. Het gaat steeds beter. Ook met zijn ver- dedigende capiciteiten, waarop aanvankelijk nog al wat aan te merken viel: „Ik ben wel vooruit gegaan, maar moet nog meer gaan denken aan mijn defensieve taak. Als ik als for ward speel, sta ik meestal te gen grotere jongens. Jongens die lekker tegen je gaan oppos- ten. Vroeger was ik een grote jongen, nu schieten ze zo over me heen. Ik moet nog meer gaan voorverdedigen. Wat dat betreft leer ik veel van Randy Wiel, die natuurlijk een kei is in het verdedigen Waar het de guard positie aan gaat, steekt Van Dam erg veel óp van Emill Hagens. „Tuur- lijk, het is toch fantastisch om week in week uit samen met zö'n speler te kunnen trainen en spelen. Dat is voor mij ook één van de redenen geweest om ook komend seizoen bij Leiden te blijven. Ik heb ,er wel even over gedacht om naar een andere club uit te zien. Gewoon omdat ik graag speel en bij Leiden met een plaats achter Emill genoegen zal moeten nemen. Maar als je echt goed wil worden is het beter om in zijn nabijheid te blijven. Zijn speelstijl ligt me. Ik hou van hard lopen, dus dat schept al direct een band. Ik wil graag leren penetreren zo als Emill dat kan. Als een zig zag door de hele verdediging en je actie beëindigen met een score uit een lay-up. Dat pro beer ik soms wel eens, maar het is verschrikkelijk moeilijk. Het liefst blijf ik zolang moge lijk in Leiden. Ik hoop de op volger van Hagens te worden. Mijn enige vrees is echter dat hij het net zo lang uithoudt als Jan Sikking, dat bij Delft deed". MAARTEN NOOTER IDEN Je zou hem prototype van een tbloeier kunnen noe- |n. John Verschoor is lers een speler die on eerdere mogelijk- len pas op z'n 24ste de itap naar het betaal- 'oetbal waagde en nu, 29-jarige leeftijd pas lekt waar toe hij ei- iijk in staat is. Na drie eerste divisie (Tel- blijkt hij met Haar- ook op het hoogste uitstekend mee te inen. En dat terwijl de te Haarlem-supporter ïrst scpetisch tegen- zijn komst stond. 'vie is dan wel die Ver- oor die Martin Haar, —beste voetballer die de arnestad ooit heeft ge- komt vervangen", zo in menig in de plaat selijk pers gepubliceerde ingezonden brief te lezen. Verschoor verdedigde zich op de best denkbare manier. Wekelijks toonde (en toont) hij aan wel de gelijk over ervaring te beschikken, niet te oud te zijn en voldoende in klas se in huis te hebben. Kenners duiden hem in middels al aan als de meest kleurrijke speler van Haarlem en Wim Rijsbergen noemde hem onlangs de beste laatste verdediger van Neder land. Rijst de vraag: Waar liggen zijn grenzen? „Dat weet ik zelf ook niet", meent het slachtoffer. „Ik ben nog ambitieus, wil nog graag hogerop. Hetzij met Haarlem, hetzij bij een echte topclub. Want die mogelijkheid sluit ik niet uit. Net zo min als het Nederlands elftal trouwens. Ik ben weliswaar niet de jongste meer. Maar voor een laatste man is 29 natuurlijk niet te oud. En kijk nou 's om je heen. Bij Ajax speelt Ro nald Koeman als laatste man beslist niet denderend, Van de Korput bii Feijenoord idem dito en Gullit is bij Oranje na- John Verschoor (links) in duel met Rijnsburger Ton Arroyo. ,,l tuurlijk ook geen echte laatste man. Ik denk dat het waar is wat Rijsbergen zegt, mis schien ben ik inderdaad wel de beste laatste man van Ne derland, al is Wim zelf na tuurlijk ook een kanjer", kaatst Verschoor glimlachend het balletje terug. Dergelijke teksten zouden Verschoor tien jaar geleden overigens nim mer ontvallen zijn. Het toen malige talent van eerst LFC en later UVS stond in die tijd bekend als een voetballer die er op de training de kantjes afliep. Een enfant terrible ook. Aanbiedingen van Spar ta, FC Amsterdam en Telstar liet hij destijds ook gewoon lo pen. „Ik had daar helemaal geen trek in, was ook net een zaak begonnen". Op 24-jarige leeftijd maakte hij de sprong dan toch. „Joop Brand de toenmalige trainer van Tel star was helemaal leip van Bennie Heemskerk. Dat vond-ie een wereldspeler. En om het Bennie naar de zin te maken koos Brand drie ande re Leidse spelers ter comple tering van de selectie. De grap was alleen dat Bob van Bohemen, Theo van Seggelen en ik vaste krachten werden en Heemskerk door blessures geplaagd maar twee keer in actie kwam. Het waren gou den jaren hoor bij Telstar. Het mooiste seizoen was twee jaar terug. Met Kamphues en Van Seggelen. Wij driëen vormden destijd de spelersraad, we ver gaderden altijd onderweg in de auto". Van het illustere drietal bleef alleen Verschoor actief in het betaalde voetbal. „Bij Telstar ben ik ambitieus geworden. vil graag nog hogerop". Daar voelde ik me voor het eerst rot als ik weer eens ge passeerd was. Ik wilde graag spelen en dus zorgde ik er ge woon voor dat ze niet om me heen konden, had er toen ook ineens spijt van dat ik niet eerder met betaald voetbal was begonnen. Maar ja, ik was altijd bang dat ze me in de eerste- of eredivisie alle hoeken van het veld zouden laten zien. Achteraf viel dat dus reuze mee. Ik kon heel best mee". Zo goed zelfs dat er twee jaar geleden al belang stelling was van de zijde van Haarlem. Hans van Doorne- veld vroeg of ik bij een even tuele overgang van Martin Haar naar PSV, waar toen sprake van was, bereid was om te komen. Uiteindelijk ging dat niet door en bleef ik gewoon bij Telstar. Maar met steeds meer tegenzin. Het liep allemaal niet lekker en ik be gon me af te vragen of het niet beter zou zijn om maar weer gewoon bij LFC te gaan spelen. Niet dat ik daar echt trek in had, maar de tijd die ik in Telstar stak woog ge woonweg niet op tegen dat wat ik er voor terugkreeg. Maar toen meldde Van Door- neveld zich weer, met diezelf de vraag al een jaar eerder. Eerst dacht ik dat het een grap was. Ton Kamphues had zich namelijk ook al een keer voorgedaan als Van Doorhe- veld en toen was ik er aardig ingestonken, maar dit bleek de echte. En ditmaal ging de overgang wel door". Pure mazzel noemt hij dat zelf. „Volgens mij zijn er ook maar twee manieren om in het betaalde voetbal te ko men. Of je hebt een spring plank, iemand die jou kent en je binnenloodst, of je hebt ge woon mazzel. Heus zo werkt het. Ga maar na, er lopen in de eredivisie jongens te voet ballen die heel wat minder zijn dan menig speler uit de Leidse regio. Zo'n Ben de Roo van Lugdunum, een bere- voetballer die zou nergens misstaan. Maar je moet geluk hebben. Ik heb dat gehad, al kan ik natuurlijk ook wel een beetje voetballen. Wat zeg ik, ik sta zelfs bij de eerste twin tig in het klassement voor de voetballer van het jaar. En dat is, al zeg ik het zelf, toch niet gek voor een debutant in de eredivisie", constateert hij breed grijzend. MAARTEN NOOTER „Geldwinkel"... Verslaggever -"Hé, Nico. Nico! Spelen met een inzwemmende mid voor... -"Oh, oh Hermsen, jochie wat speel je toch slecht..." -"Rustig nou Nico, rustig. Ga er maar gewoon uit, hij wil het niet zien, hij staat er met zijn neus bovenop, maar hij wil het niet zien... -"Blikkie, kijk nou. Blik. Let op, daar... Aldus NOS televisie ver slaggever Harry Vriend tij dens het top waterpolotref- fen tussen HZC/De Robben en AZC/Microlife. Televisie verslaggever, heus. En volgend seizoen coach van HZC/De Robben. Teleurstelling Twee weken geleden kon de redactie van Hutspo(r)t u fotografisch al een eenza me, verslagen coach aanbie den. Henk Roedoe, trainer en coach van de Alphense korfbalclub Tempo ver werkte toen het feit dat zijn ploeg na een onverwachte nederlaag het kampioens feest uitgesteld zag. Nu, opnieuw teleurstelling in beeld. Dit keer niet bij de voor dit duel door de Korfbalbond „geschorst" naar de tribune verwezen Roedoe, maar bij zijn Al phense spelersgroep. Minder eenzaam, maar daarom niet minder duide lijk... Niet leuk In eerste instantie dachten Wij van Hutspo(r) „leuk". Ja, zelfs: "heel leuk". De beelden van Leiden - Nederland (2-1) zouden dan wel niet, zoals vorige week door ons gesuggereerd, als zoveelste „eis van Gijs" te levisie gestuurd de huiska mer binnenkomen, maar het gegeven dat Voetbal 80 zich met de uitzending van die door een Lissese camera opgenomen fragmenten uit dat duel zou gaan belasten, stemde ons tot grote tevre denheid. We gingen er die maandagavond dan ook eens uitgebreid voor zitten. En zaten er na afloop van die uitzending nog, maar dan wel in gezelschap van een grote kater. Zelden hebben Wij van Hutspo(r)t een op zich schitterend item zo zien verknallen. Zelden ook hebben wij een grovere vorm van moedwillige volksverlakkerij in een sportprogramma kunnen aanschouwen. Want: er was natuurlijk he lemaal niets Leids aan dat zingende Leidse elftal en dat wisten Meurders en zijn makkers best. Echt jammer, echt niet leuk, vinden wij. Zoals we ook vorige week zaterdag tijdens tussen Barend en Van Dorp" niets grappigs konden ontdekken in op merkingen als „Bij Leiden ontbrak beste speler Jan Stikkelorum „Voetbal '80" en het voor malige „Tussen Start en Fi nish" stonden bij ons tot voor kort als de betere sportprogramma's te boek. Nu al enige tijd niet meer. Het „toeval" wil dat Harry Vermeegen sinds enige tijd met beide niets meer te ma ken heeft. Zou dat echt toeval zijn? Niet leuk (2) Wij van Hutspo(r)t vinden Fides Pacta coach Gerard Bos ook niet leuk. Niet ge zellig ook. Zo iemand die na een goede mop aangehoord te hebben vragend om zich heen kijkt omdat hij niet begrijpt wat er in hemels naam te lachen valt. In ie der geval iemand die (blijk baar) een grap niet als een grap kan zien. Want: eigenlijk was het toch wel een leuk idee: je trainmeester een uurtje langs de snelweg laten staan. Een idee waar Wij van Hutspo(r)t zelf op had den kunnen komen. Daarbij: bij de drie naar aanleiding van die grap voor de alles beslissende wedstrijd tegen Ons Eiber nest geschorste „Pactanen" was een heuse bankzitter. Iemand die wel eens langer dan een uur heeft moeten wachten voordat-ie einde lijk aan de bak kon- Wat ons betreft was er zelfs geen voorwaardelijke schorsing aan te pas geko men. Nee, wij hadden slechts een passende tegen actie gevoerd. Hadden de training officieel een uur vervroegd, waren zelf twee uur later gekomen en had den die training vervolgens beperkt tot een „gezellig partijtje". Zoiets dus. Entree Het is toch even wennen, entreegelden bij afdelings wedstrijden. Natuurlijk, incidenteel komt het wel eens voor, maar elke thuiswedstrijd weer, da 's toch andere koek. Zoals bij Unitas Leiden, bij voorbeeld. De Boshuizerka- declub mag dan heel over tuigend op weg zijn naar de vierde klasse van de KNVB, op dit moment dient de club zich toch nog afdelingsvereniging te noe men. Desondanks moet voor het gebodene nu reeds entree worden betaald. Een handelwijze die het wegge tje naast „veld drie" van de Boshuizerkade op zoiidag- middag regelmatig knap vol doet raken. Vanaf die plaats immers, kan je Unitas ook heel aar dig zien voetballen. En wordt de geldwinkel bij de toegang tot het veld probleemloos ontweken... K(l)apstuk Kees: „Fide's: het Bos inge stuurd". Teleurstelling (2)...

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11