fitkeringen nu tinder korten Aanstekelijk vrolijke zomershow bijC A ïiekenfonds- akket wordt rastisch i gekrompen ONTMANT' \J0 KONINKLIJK HUIS Lubbers wil „lek" in ministerraad opsporen Nu 25.000 bijeen voor boer Peterman mmissie: FPP-bestuur lide verwarring Kamer: voldoende gediscussieerd over de medianota SER: Individuele heffing sociale premies Tuinders voelen zich uitgekleed fU INB0UW 2hLMr menvatting zegt de commissie van mening te zijn, dat )u kunnen overwegen om de betekenis van de door FPP eerde briefwisseling tussen pleegkind en pleegouders ge le verder terug te dringen en te vervangen door meer Iische vormen van adoptie en door meer op de projecten inig gerichte informatie. Hiermee sluit de commissie aan conclusie die eerder ook door twee Leidse sociologie-stu- getrokken is. Hun was bij een onderzoek in Haïti geble- f: de correspondentie veel tijd vergt, oppervlakkig is en nderen als last wordt ervaren. fRKGEVERS: jHAAG De werkgevers zijn bereid tot een com as met de vakbeweging over herziening van het Ie stelsel en het korten op de uitkeringen. Dat I VNO-voorzitter Van Veen gisteren gesteld. Dat lent dat de uitkeringen van de werkgevers min- jekort kunnen worden. lering wil 760 miljoen gulden ombuigen door alle uitkerin- fr 1 juli te verlagen tot 70 procent. De werkgevers stellen t alleen de nieuwe uitkeringen op 70 procent worden ge- de bestaande maar met twee procent hoeven te worden Op 1 januari zou dan de volgende verlagingsronde moe- men. Daarnaast zijn de werkgevers bereid het voorstel vakbeweging, om het ziekengeld te beperken tot 100 pro- an het nettoloon, over te nemen. Van Veen stelt overi- at van de kant van de vakbeweging nog geen toenadering :ken. De vakbeweging is zondermeer tegen korting op de ngen. De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 15 maart Prins Bernhard heeft van daag in de Prins Willem Alexanderkazerne te Gouda het verzetsher- denkingskruis postuum uitgereikt aan gen.-maj. Koot, It. Tonnet en Jo hannes Post. De verzets- herdenkingskruisen wer den in ontvangst geno men door de comman danten van de kazernes die naar de verzetsstrij ders zijn vernoemd. Prins Bernhard verrichtte voorts op Schiphol de of ficiële indienststelling van de Airbus A310 vluchtna- bootser van de KLM. In het Aviodrome nam hij het eerste exemplaar in ontvangst van de langs peelplaat „Aviation Sui te" van de Amerikaanse componist Ferde Grofé. EMELS kom cpjcfdE^^ner^rj zes&eu McerHer - PdëtA&UE! Walt Disney-figuren zorgen voor een speelse decoratie op t- shirts en mini-jurkjes bij C A. AMSTERDAM Swingende jazzmuziek en een podium ge decoreerd met sterren en mu zieknoten vormden de sfeer volle achtergrond voor de nieuwe aanstekelijk vrolijke C A zomermode 1984. Daarbij wist C A ook dit jaar allerlei trends op een posi tieve manier te interpreteren. Deze keer werd de inspiratie voor de voornamelijk uit „ca sual wear" bestaande collectie hoofdzakelijk in Amerika op gedaan. De show ging al direct heel goed van start met gerui te katoenen overhemden in al lerlei kleuren die los over el kaar heen gedragen worden. Of ook met een geruite rok, short of pantalon gecombi neerd worden. Voor de wat slankere man zijn er eveneens geruite pantalons die herinne ren aan de golf broek. Het aar dige is dat al die ruitcombina- ties toch z ritmisch overko men dat het ontzettend leuk staat. En het geeft mensen meer kansen om creatief te combineren met hun kleding. Dat geldt trouwens niet min der voor mooie simpel gesne den mantelpakken en broek- pakken met jasjes tot de taille of blousson voor wie sjiek voor de dag wil komen. Deze een voudige goede kledingserie is vaak in marineblauw uitge voerd en geeft veel mogelijk heden aan de draagster om creatief met accessoires te werken. Semi-sportief is de bandplooi- pantalon of wijde rok iets over de knie die met een blouse of bijpassend jasje gedragen kan worden. Het geheel laat zich uitstekend combineren met een smalle lange herenstrop das. Er zijn trouwens nogal wat uitgesproken elegante mantelpakken met kokerrok verkrijgbaar deze zomer. En voor de man die representatief gekleed gaat, kan de linnen blazer op de niet al te wijd ge sneden pantalon een mogelijk heid zijn. In de geklede man nenmode wordt hier veel off- white, leverkleur of grijs ge dragen. Met een katoenen but ton-down hemd met korte mouw en een fijn lengte-des- Wie zou denken dat er geen jurken meer gedragen worden heeft het mis. Ze zijn er met vrolijke grote prints voor zo merse dagen. Voor de snelle jongens en meisjes die speci fiek een eigen sub-cultuur vertegen woordigen zijn de werkmansachtige overalls de denim blouses en rokken en denim pantalons op zevenacht ste lengte. Zo'n tekorte panta lon wordt vaak met bretels ge dragen. Veel overhemden wordt n hi v loshangen 1 ovtr de pantalon gedragen. Jog gingbroeken en tops zijn in pasteltintjes uitgevoerd. Ver der zijn kakhi en naturel be palend voor het modebeeld bij C A. Heel geslaagd is de ruim katoenen safari overall die je een beetje shaddy met één afgezakte schouder schijnt te moeten dragen. Rob Kroner De Couture-collectie van Rob Kroner voor deze zomer mag bepaald spannend genoemd worden. Deze Amsterdamse ontwerper speelt schijnbaar moeiteloos met diverse the ma's en maakt intrigerende creaties voor vrouwen die er zeker van willen zijn dat er nog eens naar hun omgekeken wordt. Zi toont hij bijvoor beeld jurken met een strak lijfje met kort mouwtje en wij de golvende rok die onver wachts een laag uitgesneden golvend gedrapeerde rug ver tonen. Wie aldus gekleed weg loopt met in het rugdecollecté een fraai parelsnoer gedra peerd, kan er zeker van zijn dat vele blikken haar gefasci neerd zullen volgen. Heel sophisticated is een lever kleurig leren pak met een blouson die in lever met rood is uitgevoerd. Bij dit pak hoort een rode zijden blouse. En voor iedere carrièrevrouw is de parelgrijze mantel met prachtige brede vele malen doorgestikte revers en zakken op het dito grijze pantalonpak een uitkomst. Je bent er altijd perfect gekleed in en je kunt zo'n combinatie op allerlei verschillende manier dragen. PHI A BARUCH INENLAND QeidóeQowumt DONDERDAG 15 MAART 1984 PAGINA 9 UITKERINGEN jc TOT AAN PENSIOEN ÉlCHT Als het stelsel van socia- kerheid herzien wordt, moet dit idelijk inhouden dat men bij loosheid en arbeidsongeschiktheid litkering van 75 procent van het genoten loon krijgt tot aan de 65- 1 leeftijd. Dit zal het standpunt zijn de Christelijke Vakcentrale CNV komende discussie over de stelsel- ening. Het CNV wil bij de hoogte iur van de uitkeringen geen on- heid maken in leeftijd en arbeids- den. In een nota stelt het CNV dat jering bij haar plannen tot herzie- van het stelsel van sociale zeker- >en te zwaar accent legt op bezui den. De vakcentrale legt op haar het accent op een goede bescher- van de werknemers tegen het ri- -iran werkloosheid en ongeschikt- Oppositie wil geen waarnemers in El Salvador DEN HAAG Vrijwel alle op positiepartijen in de Tweede Ka mer vinden dat ons land geen waarnemers moet zenden naar de op 25 maart in El Salvador te houden presidentsverkiezingen. Dat is gisteravond gebleken bij een spoeddebat over deze zaak in de Tweede Kamer, aangekaart door het vroegere CDA-kamerlid Jan Nico Scholten. Tot de tegen standers van het zenden van (twee) Nederlandse waarnemers behoorde ook mevrouw C. Ubels- -Veen, de EVP-fractievoorzitter en de fracties van PSP, PPR, CPN en PvdA. DEN HAAG Het gebeurt vaak dat buitenstaanders de hand kunnen leggen op vertrouwelijke stukken van het kabinet. Daarom wil premier Lubbers een ambte lijk onderzoek in verband met het uitlekken van ver trouwelijke notulen van de ministerraad. Aanleiding tot het onderzoek is een artikel in Vrij Nederland (VN), dat de hand heeft weten te leggen op vertrouwe lijke notulen van een kabinetsvergadering. In de 2500e uitzending van het NOS-programma „Met het oog op morgen" zei Lubbers in VN een publikatie te hebben gezien waaruit blijkt dat VN over notulen kan be schikken „die wij persoonlijk van aard noemen en die we vertrouwelijk behandelen". Volgens Lubbers is er op één of andere manier onzorgvuldig mee omgegaan „en ik probeer dat nu uit te zoeken". Deze notulen be horen in een kleine kring te blijven. „Er staat kenne lijk een deurtje open naar dit blad". Celtekort: Ontsnapte en gepakte gevangenen vrij GRONINGEN Twee ontvluchte gevangenen die deze maand gepakt konden worden, zijn weer op vrije voeten gesteld omdat er geen plaats voor hen was in het Huis van Bewaring in Leeuwar den. Officier van justitie mr. M.H. Severein is ver ontwaardigd over de vrijlating. „Rechtspraak wordt door deze gang van zaken geweld aange daan. Door te ontvluchten kan men zich kennelijk aan een straf onttrekken". Hij verwijt de directie van het gevangeniswezen geen poging onderno men te hebben om een van de gevangenen, die vorige week niet terugkeerde van verlof, op te ha len. De man was veroordeeld tot zes maanden we gens overtreding van de opiumwet en diefstal. De andere gevangene ontsnapte in oktober. Hij was veroordeeld tot vier maanden wegens inbraak. Hun straf blijft overigens wel staan. WEERSELO/HENGELO De stichting „Peter- man moet blijven", die na de garantstelling van 200.000 gulden door een Tielse varkenshouder omgedoopt is in de stichting Wim van Wijk heeft nu 25.000 gulden op haar rekening. Met dit geld wil men proberen de Weerselose landbouwer Herman Peterman weer te laten boeren. Men wil echter eerst een onderzoek van de vijftien hectare landbouwgrond van Peterman, opdat deze de garantie kan krijgen dat „hij op schone, dat wil zeggen gifvrije grond, kan beginnen". De Hengelose werkgroep HCH zegt dat met name na de VPRO-uitzendingen er een „bemoedigen de stroom reacties" op gang is gekomen, die ge resulteerd hebben in geldstortingen. Doel is 150.000 gulden bijeen te brengen opdat Peterman een behoorlijke veestapel kan aanschaffen. Politie: VA ton snel terugbetalen AMSTERDAM De Amsterdamse politie moet snel op de prop pen komen met het geld dat vorige maand bij een verdachte in be slag werd genomen en daarna uit een kluis werd gestolen. Dat stelt de advocaat mr. 3. Si mon namens zijn cliënt, de man die ver dacht werd van heroï nehandel, maar wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgela ten. Het gaat om VA ton. Het onderzoek naar het geld heeft nog steeds niks opgeleverd. (Van onze parlementaire redactie) I HAAG Het kabinet wil in de komende jaren ^igen risico in de ziekenfondsverzekering geleide- [ergroten. Daartoe zal het huidige ziekenfondspak- irastisch worden ingekrompen. Het is de bedoeling jiekenfondsverzekerden al vanaf 1 oktober aan zie de eerste twee dagen van een ziekenhuis-opna- elf gaan betalen. In de loop van volgend jaar zou i Irgoeding voor tandartshulp aan verzekerden bo- de 18 jaar moeten vervallen. Tevens zou dan de jideling door een fysiotherapeut niet meer door ekenfonds worden vergoed. ibinet zal binnenkort ook een beslissing nemen over een listige vermindering van de medicijnvergoeding door het fonds. Gedacht wordt aan volledige afschaffing van alle dingen voor medicijnen. ikenfondsverzekerden zullen zich verplicht moeten her- eren voor de nieuwe eigen risico's. De ziekenfondspre- tunnen echter vanwege de verkleining van het verstrek- ipakket omlaag. De deskundigen op het gebied van de ge- eidszorg uit de regeringsfracties CDA en VVD zijn het na irige discussies in grote lijnen eens geworden over de ge le bezuinigingsmogelijkheden bij het ziekenfonds. Zij ver en dat het kabinet hun voorstellen spoedig zal overnemen. HAAG De publiciteit in het weekbla'd en in de ^televisierubriek over Foster Parents Plan heeft goor FPP schadelijk klimaat geschapen en geleid ^•n verlies van vijfduizend contribuanten, zo zegt Emissie die de publiciteit rond FPP heeft onder- De commissie heeft echter ook kritiek op het 'pestuur, dat in deze affaire „wel zeer krampachtig Ulgelukkig" is opgetreden. Door onduidelijke en leeds consistente mededelingen over de besteding e middelen is verwarring gezaaid, aldus de com- q' Den HAAG De mediaspecialisten uit de Tweede Kamer vinden dat over de medianota van minister Brinkman vol doende gediscussieerd is. De fracties zijn na het debat van gisterochtend van mening dat er dinsdag over de ingedien de moties gestemd kan worden. De vaste kamercommissie zal kamervoorzitter Dolman voorstellen om de stemmingen over de medianota voor dinsdag op de agenda te plaatsen. Volstrekte duidelijkheid over de toekomst van het omroep bestel zullen de stemmingen van dinsdag nog niet geven, evenmin als het debat van woensdag dit heeft gebracht. De kwesties van het derde televisienet en het betrekken van de omroepen bij abonnee-televisie zullen in de Kamer een meerderheid krijgen, maar daarna moet het kabinet zich nog over de kameruitspraken beraden, zoals minister Brinkman gisteren al aankondigde. Daarna zullen over bei de zaken studies verricht moeten worden, zodat het nog ge ruime tijd kan duren voordat de echte knopen worden doorgehakt. NOS-voorzitter Jurgens heeft gisteren verklaard dat minis ter Brinkman een onjuiste voorstelling van zaken geeft als hij stelt dat het bestuur van de NOS zich heeft neergelegd bij de bezuinigingen op de omroep. De raad was genood zaakt in te stemmen met deze bezuinigingen, maar er is ab soluut geen sprake van dat het NOS-bestuur de bezuinigin gen onderschrijft. De minister houdt vast aan zijn plan om de bezuinigingen onverkort door te voeren, op straffe van het verlies van de eenmalige VUT-operatie en de zendtij duitbreiding met twintig uur. DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad (SER) vindt dat mannen en vrouwen individueel premie moeten beta len voor de AOW (Algemene Ouderdomswet) en de andere volksverzekeringen de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet, de Algemene Kinderbijslagwet, de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten en de Algemene Weduwen en We zenwet. Er mag geen onderscheid worden gemaakt tussen gehuwden en anderzins samenwonenden en alleenstaan den. Dit staat in het ontwerp-advies over de gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de AOW, dat de SER morgen zal vaststellen. De SER vindt dat iedereen die een inkomen heeft de premies moet betalen. Thans betaalt de gehuwde man premie zowel over zijn loon als over dat van zijn vrouw. De inkomenseffecten van de invoering van een individuele premieheffing doen zich alleen alleen voor bij gehuwden die samen meer dat 62.850 gulden verdienen. De mogelijk heid van premierestitutie komt dan te vervallen. In het on gunstigste geval gaan zij er samen 3.950 gulden netto op achteruit. Gehuwde tweeverdieners die ambtenaar zijn merken niets van de individualisering omdat de overheid als werkgever de premies betaalt. DEN HAAG De Neder landse tuinders voelen zich uitgekleed door de steeds ho gere gasprijzen. Dit hebben een paarhonderd tuinders gis termiddag minister Braks van Landbouw en Visserij te ver staan gegeven. Op het binnen plein van het ministerie ging eén van de tuinders demon stratief uit de kleren nadat de bewindsman naar buiten was gekomen om de bezwaren van de tuinders aan te horen. De voorzitter „tuinbouw" van de drie centrale landbouworganisaties, de heer Koop, toonde zich woedend over het besluit van het Kabinet om de gasprijs voor de tuinders niet te verlagen. Een prijsverlaging zou mogelijk zijn omdat het Kabinet twee heffingen op de prijs van olie, waaraan de gasprijs gekoppeld is, heeft geschrapt. Maar dit prijsvoor deel (circa 2 cent per kubieke me ter) wordt weer teniet gedaan door dat de eisen voor het toelaatbare zwavelpercentage in de olie zijn verscherpt (met het oog op de zure regen). „Voor deze ordinaire wisseltruc zijn wij niet in", aldus Knoop. „Onze energiekosten zijn ongeveer twee cent hogèr dan in het buiten land. Die twee cent moeten hoe dan ook uit de gasprijs". De bewindsman kon de tuinders evenwel weinig hoop geven. Nadat hij zich naast de nakende tuinder had laten fotograferen, zei Braks dat het prijsbeleid met name inge geven is door de wens tot energie besparing, en dat het Kabinet op die weg wil doorgaan. De minister beloofde wel de kwestie in de mi nisterraad aan de orde te zullen stellen om naar een „evenwichtige" oplossing te zoeken. Een tuinder in de kou, gistermiddag tijdens een demonstratie bij het ministerie van Landbouw. Minister Braks (rechts) moet er een beetje om lachen. FOTO'S: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9