Geduld. Ja Tabakverslaafde vraagt gra tis shag aan gemeen te Kerk en Zanen moet bebouwd worder Deeltijdonderwijs voor agrariërs Commissieleden zijn tevreden over bibliotheekplannen Duinwaterleiding en duinen houden elkaar in stand Videodief betrapt LEIDEN/REGIO CcidóeSoiviont DONDERDAG 15 MAART 1984 PAG1 College steunt plan golfbaan ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester en wethouders van Alphen stemmen in met het plan een golfbaan aan te leggen in het Zegers- lootgebied. Door initiatiefnemers uit de Al- phense bevolking onder aanvoering van C. H. Dinkelaar werd het gemeentebestuur voorge steld een golfbaan aan te leggen in het gebied van de voormalige vuilstort, de Coupépolder. Het college heeft besloten in te stemmen met het plan. De aantrekkelijkheid van het gebied wordt verhoogd, terwijl het toch „open" grond blijft. De raad zal in haar vergadering van eind maart een principebesluit over de aanleg van de golfbaan nemen. Daarna zal een subsi dieaanvraag worden gedaan en een krediet van de raad gevraagd worden, zodat de baan aange legd kan worden. Omdat het bestemmingsplan niet voorziet in een golfbaan is het nodig dat een artikel 19 procedure gestart wordt en het bestemmingsplan wordt aangepast. GS betaalt onderhoud Plasdijk DEN HAAG/WOUBRUGGE De provincie is bereid het onderhoud aan de Woubrugse Plasdijk in zijn geheel te betalen. Voor 1 mei wordt door de pro vinciale ambtenaren een onderzoek ge daan naar de mogelijkheden voor dijk versterking. Dit hebben Gedeputeerde Staten besloten. Volgens het water schap De Oude Veenen gaat de op knapbeurt vijf miljoen gulden kosten. De Plasdijk verkeert in een zeer slech te staat. Als de dijk doorbreekt, lopen Woubrugge, Achthoven en grote delen van Leiderdorp, Koudekerk en Hoog- made onder water. Dit jaar had de wa terkering volgens het onderhoudssche- ma een beurt moeten krijgen. Alkemade neemt energie vreters onder de loupe ALKEMADE Het Alkemadese gemeentebe stuur overweegt een adviesbureau in te schake len om alle mogelijke energie-besparende maat regelen te onderzoeken. Bovendien wil men in zicht krijgen in de daarbij behorende investe ringen en de tijd waarin de investeringen wor den terugverdiend. Aan de hand van het on derzoek kan worden besloten welke energiebe sparende maatregelen getroffen moeten wor den voor het gemeentehuis, de brandweergara ges van Rijpwetering en Roelofarendsveen, de werkplaats van de dienst Openbare Werken, de Openbare Lagere School „Elckerlyc", de gym zalen aan de Kerkweg en de Populierenstraat en Sportcomplex „De Tweesprong". De totale kosten voor het onderzoek zijn begroot op bijna 22.000 gulden. Mogelijk project voor werklozen in Alkemade ALKEMADE Als er genoeg belang stelling is onder de werklozen, wil de gemeente Alkemade werkprojecten sti muleren. De ongeveer 370 werklozen in die gemeente krijgen binnenkort een vragenformulier in de bus waarop zij in kunnen vullen of ze belangstelling heb ben voor een project met behoud van uitkering. De afdeling Welzijn van de gemeente gaat de projecten in eerste in stantie begeleiden. Als het eenmaal draait, trekt de gemeente haar handen ervan af. Deze plannen staan in de ge meentelijke nota „Vrijwilligers Ge vraagd", die B en W hebben goedge keurd. Zoeterwoude in actie voor Polen ZOETERWOUDE In Zoeterwoude wordt zaterdag aktie gevoerd voor Po len. Het gaat daarbij om het inzamelen van rijst, suiker, margarine, bak- en braadvetten. De kerken zijn van 10.00 tot 17.00 uur geopend, zodat daar de produkten ingeleverd kunnen worden. Hoewel de aktie daar in eerste instantie niet op is gericht, is ook geldelijke steun mogelijk. De actie is een activiteit van de „Stichting Regio Leiden helpt Polen". Begin april zal een transport naar Polen vertrekken. Leiden zelf zorgt voor de medicijnen, de regio zorgt voor de goederen. De Zoeterwoudse belangstelling gaat vooral uit naar het kindertehuis „Domu Malych Dzieci" in Grudziadz. In dit kindertehuis worden zo wees- en voogdijkinderen tot et drie jaar verzorgd. Vorig jaar si de Hoge Rijndijk dit tehuis voor 3600 gulden aan genees- en leven delen. Om verkeerstechnische redenei niet de Meerburg-kerk maar de nardusschool het inzamelpunt vo Hoge Rijndijk zijn. Financiële bijd zijn eveneens welkom op rek 37.53.42.508 van de Rabobank Z woude onder vermelding van Rijndijk helpt Pools kindertehui de dorpskern zullen de Sint Jan kerk en de dorpskerk zaterdag gei zijn. De heer Hoegee: „Ik vond het nodig mijn ongenoegen naar buiten te brengen" NIEUW VENNEP In een brief aan de gemeen teraad van Haarlemmer meer, vraagt een in fi nanciële moeilijkheden geraakte inwoner van Nieuw Vennep om gratis verstrekking van shag. „Ook ik hoor tot de verslaaf den, niet aan heroïne, doch aan tabak", zo schrijft A.P. Hoegee. „Door het teruglo pen van mijn inkomsten ben ik enkele jaren geleden al overgegaan van merksigaret- ten op de goedkope shag". Inmiddels is door de accijns verhogingen de prijs van de tabak zo duur geworden dat hij in financiële moeilijkhe den dreigt te komen. „Tot nu toe heb ik kans gezien mijn dreigend tekort aan shag aan te vullen door te posten op het station Nieuw Vennep, waar gehaaste treinreizigers nogal eens de gewoonte heb ben alvorens in te stappen een flinke peuk weg te pie ken", zo schrijft hij aan de gemeenteraad. Maar door de recessie worden de inkom sten steeds minder. „Ik sta soms uren lang voor niets postend op het station", aldus de verslaafde. „In Amsterdam is men zo dom geweest om te wachten tot het kalf verdronken was en nu tracht men de put te dempen. Een droevig pro beersel dat in mijn ogen geen zin heeft". Om het in de Haarlemmermeer niet zo ver te laten komen, stelt Hoegee voor gratis shag te verstrek ken aan tabaksverslaafden. Hoegee zegt desgevraagd dat de brief „natuurlijk een per siflage is". „Ik kan m'n pakje Drum nog best betalen. Maar als ik op televisie zie en in kranten lees dat Amsterdam van plan is gratis heroïne te geven aan verslaafden, dan vraag ik me af waar ze in vredesnaam mee bezig zijn. Ik vind dat een bar goedkoop lapmiddel. Ik heb met m'n eigen ogen verslaafden zien sterven. Door ze gratis he roïne te geven, duw je de boot alleen maar verder af". Op de vraag aan Hoegee of hij met zijn brief de serieuze bedoelingen van het Amster damse gemeentebestuur niet belachelijk maakt, zegt hij: „Ik ben natuurlijk geen des kundige, maar vond het ge woon nodig m'n ongenoegen naar buiten te brengen". ALPHENS GEMEENTEBESTUUR: ALPHEN AAN DEN RIJN De stadswijk Kerk en Zanen moet ge bouwd worden, aldus het college van burgemeester en wethouders van Al phen. De bebouwing is nodig vanwege de stede- bouwkundige ontwikke ling na 1990, de taakstel ling van de gemeente in het Streekplan Zuid-Hol land Oost, de woningbe hoefte in de gemeente. Niet bouwen in Kerk en Zanen zou reeds op korte termijn leiden tot een vrij wel volledige stilstand in de woningbouw, een on herroepelijke achteruit gang van het aantal inwo ners, geen versterking van het stadscentrum en aanzienlijk minder moge lijkheden voor de econo mische ontwikkeling van de gemeente. Het college komt tot deze uit spraken naar aanleiding van de structuurschets Stedelijke gebieden 1983 van de rijkso verheid. In deze structuur schets wordt een beleid ont vouwd dat erop gericht is al leen in en om de grote steden op grote schaal woningbouw te plegen. Dit om de open gebie den en vooral het „Groene hart van de Randstad" groen te houden. Alphen is dus niet zeker van rijkssteun bij het verwezenlijken van haar plan nen voor Kerk en Zanen. Het zou de gemeente een fikse fi nanciële aderlating kunnen kosten. Niet bouwen levert Al phen een verlies op van ruim 27 miljoen gulden, zijnde boekwaarde van de, bij de ge meente al in eigendom zijnde, gronden in Kerk en Zanen alsmede de boekwaarde van het zand in de Zegerplas dat voor het opspuiten van de pol der gereserveerd was. Wordt er niet gebouwd dan hebben de gronden alleen agrarische waarde en het zand uit de plas kan, in verband met de hoge winningskosten niet rendabel verkocht worden. Ook is het geld dat met het zand voor Kerk en Zanen verdiend zou worden al gebruikt bij de ex ploitatie van het sportpark De Bijlen. „Deze dreigende „breuk" in het beleid heeft niet alleen ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid, de volks huisvestingssituatie maar ook duidelijke negatieve gevolgen voor de voorzieningen in Al phen in het algemeen en voor het stadscentrum in het bijzon der. Uit een oogpunt van ste- debouwkundige ontwikkeling van de gemeente verdient het naar onze mening aanbeveling de nieuwe stadswijk Kerk en Zanen in ontwikkeling te ne men", aldus het gemeentebe stuur. In het streekplan Zuid-Hol land Oost is Alphen aangewe zen als primaire woonkern met als taak behalve in de ei gen woningbehoefte tussen 1980 en 1990 ook. te voorzien in de woningbehoefte van in woners uit de regio. Om aan die taak te voldoen moet Al phen tot 1990 nog 4.325 wonin gen bouwen. Een gedeelte hiervan kan nog op locaties in Ridderveld II en Beeren- drecht, Prins Hendrili gebouwd worden. Maa 1989 is die koek op. Ve woningbouw zal dan allej Kerk en Zanen kunnen p) vinden. Wordt de polder bebouwt zullen er ongeveer 7600 ningen komen, waarvan^ vrijesectorwoningen. De meenteraad zal eind moeten beslissen of he leidsplan 1982-1986 over en Zanen aangepast zal den. Daarna kan pas g< worden over de strut schets voor de nieuwe De uitspraak van de ral belangrijk voor de gen? omdat zij hiermee hoon vloed te kunnen uitoefen! het provinciaal c.q. rijkst met betrekking tot hetb wen in de gemeente. LEIDEN/DEN HAAG Het experiment met deeltij donderwijs voor boeren die hun landbouwkundige ken nis te kort vinden schieten om hun bedrijven goed te kunnen leiden, kan alleen van start als aan twaalf har de voorwaarden voldaan wordt. Minister Braks van Landbouw heeft hierover een brief gestuurd aan de be sturen van scholen die me nen voor zo'n deeltijdoplei ding in aanmerking te ko men. Volgens een woordvoerder van het ministerie moeten de schoolbesturen snel reageren en „dus de handen uit de mouwen steken willen ze op 1 augustus met de opleiding kunnen beginnen". Aan de minister zal het naar de me ning van de woordvoerder niet liggen. Die zal een be sluit nemen zodra bekend is welke scholen aan de voor waarden kunnen voldoen. De voorwaarden waaraan de scholen moeten voldoen, hebben betrekking op het aantal lesuren, het vakken pakket, stages, aantallen leerlingen en eindexamen- voorschriften. Verder mogen deelnemers niet jonger zijn dan 21 jaar en moet de oplei ding drie jaar duren. Verder moet het vakkenpakket zo samengesteld worden dat ge strande leerlingen op de re guliere dag-opleidingen niet tot hun 21-ste jaar wachten om vervolgens hun deelcerti ficaten in te wisselen voor een diploma van de deeltij dopleiding. Om dat oneigen lijk gebruik te voorkomen is een aparte regeling nodig; die is er nog niet. Dieven gooiden schilderij weg ALPHEN Bewoners van een woning aan de Stations straat in Alphen hebben gis teravond een aquarel in hun voortuin gevonden. Het schilderij was daar neerge gooid door dieven die dins dagavond ingebroken had den in andere woning aan de Stationsstraat, een paar hui zen verderop. Bij de inbraak werden verder sieraden en zilverwerk buitgemaakt, maar daar is nog niets van teruggevonden. De dieven kwamen binnen door de ach terdeur te forceren. De waarde van de gestolen waar bedraagt enige duizenden guldens. UITLEENCENTRA HAZERSWOUDE WEKELIJKS DRIE TOT VIERMAAL OPEN HAZERSWOUDE Ver tegenwoordigers van CDA, VVD en PvdA toon den zich gisteravond tij dens een vergadering van de commissie Welzijn te vreden met de voorstellen van het college om in Ha- zerswoude een hoofdbi bliotheek en een depen dance te vestigen. Alleen PvdA-vertegenwoordiger J.L. Kapaan is van me ning dat de vierduizend gulden per jaar kostende bibliobus in Groenendijk niet mag verdwijnen, om dat de afstand voor de Groenendijkers naar de nieuwe bibliotheek te ver zou worden. In het collegevoorstel staat dat de hoofdvestiging in het ge meentehuis een collectie van 12.000 boeken moet krijgen. Dit aantal kan nog worden uitgebreid tot 17.000. Dit uit leencentrum wordt beduidend groter dan de andere twee, en zal door dat aanbod waar schijnlijk ook veeleisende le zers uit het dorp en Koude kerk trekken. De twee filialen in de laatste twee krijgen elk 6.000 boeken. Volgens de heer Van Haaren van de gemeentelijke afdeling Welzijn stelt de provincie de eis, dat de bibliotheken drie tot vier maal per week open zijn. In ieder geval wordt ge dacht aan vrijdag, zaterdag en dinsdag. Voor de Hazerswou- denaren betekent dit een be langrijke verbetering van de bezoekmogelijkheden. In Groenendijk is nu nog slechts één uur per week de mogelijk heid om boeken te lenen. Na deel is wel dat de Groenendij kers drie kilometer zullen moeten overbruggen om bij de grote bieb in het gemeentehuis te komen. De bibliobus naast zwembad De Dolfijn en die in Hazerswoude-dorp bij de RK- kerk zijn ook maar één dag per week open. De beroeps kracht die waarschijnlijk in dienst zal komen, gaat de meeste tijd in de hoofdvesti ging doorbrengen. Het dorp en Koudekerk zullen het de grootste tijd met vrijwilligers moeten doen. In een eerder bibliotheekplan van de gemeente was nog op genomen dat het dorp ook een grote vestiging zou moeten krijgen. Omdat het rijk de meeste subsidies heeft terugge draaid, zien B en W van Ha- zerswoude daar maar van af. Volgens raadslid Kapaan (PvdA) is het geplande boeke- naantal van 6000 voor het dorp „aan de magere kant". Zijn partij wil er minstens 2000 meer. Voorzitter van de com missie Wethouder S.J. Fransen wilde gisteravond niet ingaan op details. „Het gaat nu nog om de grote lijnen. Over een paar maanden gaan we in op de details". Zoals gisteren al in deze krant stond vermeld, kan de nieuwe bibliotheek dit jaar mogelijk al beginnen. Commissielid W.H. Vriend (CDA) zei verheugd te zijn met een filiaal in het dorp. „Het leek er in het verleden op dat we daar niet meer op konden rekenen". Wel zei hij geschrokken te zijn van de kosten (400.000 gulden) die met de aanschaf van de boe ken zijn gemoeid. Op zijn vraag of het huren van boeken van de Provincie Bibliotheek centrale niet goedkoper is, ant woordde de heer C. van Haar en dat de huidige boekhuur van bijna een rijksdaalder per jaar per boek wel laag lijkt, maar dat door vermindering van de subsidies die kosten in de nabije toekomst snel tot ze ven gulden op gaan lopen. WASSENAAR De Duinwa terleiding kan de duinen niet missen. Maar het is ook an dersom: de duinen kunnen de Duinwaterleiding niet missen. Zonder dit bedrijf zou dit half- natuurlijke gebied in de Rand stad niet kunnen bestaan. De druk van de stad zou zo zwaar zijn, dat zo'n gebied door de salami-tactiek van uiteenlo pende behoeften zoals wonen, sport, verkeer, uitbreiding van bedrijvigheid en toerisme te loor zou gaan. Dit staat in het Beheersplan Meijendel 1983, samengesteld door de Duinwaterleiding. Het plan geeft de visie van dit be drijf op het toekomstig beheer van dit duingebied. Met be trekking tot de verwachte ont wikkelingen en de toekomsti ge inrichting geeft het plan uitzicht op een periode van vijf a tien jaar. Ten aanzien van de functies van het gebied in de toekomst en de daarmee samenhangende doelstellingen voor het duinbeheer geeft het plan uitzicht op de lange ter mijn, een periode van enige decennia. Meijendel is groten deels gelegen in de gemeente Wassenaar, maar als water wingebied in beheer en ten dele in eigendom van de ge meente Den Haag. Het is circa van de Duinwaterleiding. De belangrijkste functies zijn na tuurbehoud, waterwinning, zeewering en recreatie. Het beheer is er zoveel mogelijk op gericht deze functies te behou den, te herstellen en zo opti maal mogelijk met elkaar te combineren. In het plan worden enkele te nemen maatregelen genoemd die het gebied ten goede zou den komen. Zo zal de Spring- tuin Meijendel in de toekomst als speel- en ligweide voor het publiek beschikbaar komen. Voor de vlakte van Waalsdorp en, te zijner tijd, voor het ter rein van de NAM worden in richtingsplannen opgesteld. Het streven is er verder op ge richt de Pompstationsweg en de Harstenhoekweg af te slui ten voor gemotoriseerd ver keer. Tweede fase Oosthout Burgemeester M. Th. van de Wouw van Voor hout heeft giste ren het officiële startsein gege ven voor de bouw van de tweede fase van het nieuwbouw- plan Oosthout. Hij deed dat door het heien van een paal voor de bouw van 39 ongesub sidieerde huur woningen, die gebouwd wor den in opdracht van de stichting Agrarische Soci ale Fondsen. De huren van deze huizen bedragen straks tussen 725 en 850 gul den. Projectont wikkelaar Noor- lander vertelde tijdens deze ge beurtenis, dat het gehele plan omstreeks 1990 afgebouwd kan zijn. Steunfraude tot 60.000 gulden ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gisteren in sa menwerking met de sociale rechercheur een Alphens echtpaar aangehouden dat de Sociale Dienst in Alphen voor 60.000 gulden heeft opgelicht. Het tweetal deed in de periode 1978-1981 een beroep op de bijstand omdat ze gescheiden zouden zijn, maar uit onderzoek bleek dat ze al die tijd gewoon hebben samenge woond. Tegen man (41) en vrouw (35) is proces-verbaal opge maakt. De Sociale Dienst zal proberen de schade op het echtpaar te verhalen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een patrouille van de Alphense politie heeft gisteravond een videodief op heterdaad betrapt. De dief, een 22-jarige inwoner van Alphen liep met een doos op het terrein van het transportbedrijf Visser-De Jong aan de Prinses Margrietlaan. Hij liep regelrecht in handen van de politie. In de doos bleek een videorecorder te zitten die hij uit een vrachtauto had gehaald. De dief is ingesloten. ALPHENAREN LEVEREN BESMETTE BOTTEN IN ALPHEN AAN DEN RIJNDe slachtplaats aan de Aarkade in Alphen heeft gisteren eeq hoeveelheid botten te verwerken ge kregen die afkomstig zijn uit de bouwput naast de rotonde in de Prins Bernardlaan. Zoals bekend vermoedt men dat deze oude botten nog sporen van miltvuur bevatten. Het gaat om botten van dieren die aan deze besmettelijke ziekte zijn overleden en in de dertiger jaren bij elkaar werden begraven. Een aantal men sen, die de botten bij wijze van „archeologische buit" heeft mee genomen heeft gereageerd op de oproep om de botten in plastic te verpakken en af te geven bij de slachterij aan de Aarkade. Daar worden zij verbrand, de enige manier om miltvuur defini tief uit te roeien. Walter Koeken Zoeterwouds schaatskampioen ZOETERWOUDE De van de ijsclub én inwone» Zoeterwoude hebben f avond eikaars krachtent ten op de Leidse ijr Evenals vorig jaar weP strijd bij de heren bei door de jeugd die steeij: drukkelijker de plaats int van de wat „oudere gamt Bij de meisjes prolonr Nicoline Ammerlaan hati door-titel terwijl bij de j|> Lard Koeken (vorig jaaifr de) het vaandel overnair zijn tot de senioren totti den broer Walter. Bij Is mes kwam Annemarie V thof als sterkste uit de b§ debuterende senior t Koeken toonde zich met' macht de sterkste bij het te" werk. Door de jeugdk dames werd een totaal ment opgemaakt na de 600 meter terwijl de her 400 en 800 meter moestfe leggen. Tot slot vaii schaatsseizoen werd v(| nog voor drie kategorië marathon gereden ov ronden voor de jeugd ronden voor de heren. De uitslagen: Meisjes 12-16 jaar: 1. Ni Ammerlaan, 39.27 punt Ellen van der Geest, 39 Carole Vink, 40.87. Jongens 12-16 jaar: 1. Koeken, 35.87; 2. Marce ken, 36.01; 3. Frankcesc Goozen, 37.10. Dames: 1. Annemarie thof, 50,97; 2. Lydia van wen, 52.92; 3. Gré Stn 55.89. Heren: 1. Walter K( 69.64; 2. Pieter Verst 77.07; 3. Frans Paardek 77.23. Marathon meisjes: 1. Elle der Geest; 2. Carole Vil Nicoline Ammerlaan. Marathon jongens: 1. Koeken, 2. Francesco Goozen; 3. Marcel Kocka Marathon heren: 1. vt Koeken; 2. Jan van der[ 3. Frans Paardekooper; 4j van der Salm; 5. Pieter steegen. Geduld hebt u nodig om dit spel een goed einde te brengen Graag belonen wij de (kleine) 1 moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naai Leidse CourantAntwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 'ndtendö^eMnl h 3 om een abonnement worden geweigerd ■f 'foid&iQoumiï

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4