Haarlemmerstraat moet veiliger Werkloosheid licht gestegen EMEENTE WIL AUTO'S OOK 'S NACHTS WEREN Alweer een puinhoop -pFTÏÏ'fTTOB „Justitie niet geïnteresseerd in aanpak milieudelichten" \reintje vervoert winkelend publiek door binnenstad Proef Stationsweg pas volgend jaar EIdEN QsidóaQowuvnt DONDERDAG 15 MAART 1984 PAGINA 3 Jok gemeente sluit vestie polderlasten IDEN Ook de gemeente Leiden is niet 1 plan nog stappen te ondernemen om de ,r de Merenwijkers teveel betaalde polder en terug te vorderen. Nadat eerder de pro- icie Zuid-Holland al liet weten op dit punt n mogelijkheden meer te zien, antwoordt college van B en W nu op schriftelijke vra- van de VVD, dat verdere stappen geen zin itkben. De provincie wilde een commissie in- I len, die de mogelijkheden in overleg met betrokkenen zou moeten onderzoeken. Dat kwam onder meer niet van de grond, om- -ihet waterschap De Oude Veenen niet wilde II jwerken, maar ook de gemeente Leiden zag liet veel heil in. Het college wijst er verder dat de belastingrechter beroepen van onder de gemeente Leiden tegen de polderlasten 1983 van de hand heeft gewezen. Man drie weken dood in woning LEIDEN In een wo ning aan het Neeltje van Zuytbroeckhof is gister avond het stoffelijk over schot gevonden van een 57-jarige Leidenaar. De ontdekking werd gedaan door een van de andere bewoners van de bij het Galgewater gelegen hof je. Aan de hand van post en kranten heeft de poli tie vastgesteld dat de man ruim drie weken ge leden moet zijn gestor ven. De doodsoorzaak is nog niet bekend. Woonwagen uitgebrand LEIDEN Een 64-jarige man uit Lei den is gisteren ernstig gedupeerd door een uitslaande brand in zijn woonwagen die op een terreintje aan de Atjehstraat staat. De salonwagen brandde totaal uit. De man is niet verzekerd tegen brand. De brandweer heeft het vuur, dat ver moedelijk is ontstaan door een niet goed functionerende schoorsteen, geblust. Snelheidscontrole LEIDEN Bij een radarsnelheidscon trole op de Lammenschansweg (gister ochtend tusen tien en twaalf uur) zijn 34 automobilisten bekeurd wegens te snel rijden. Het record was dit keer 93 kilo meter per uur. Vijf auto's reden sneller dan 80. In totaal werden 589 voertuigen gecontroleerd. Op de Lammenschansweg geldt een maximumsnelheid van 50 kilo meter. Bejaarde dames maken brokken LEIDEN Een 64-jarige dame uit Amersfoort verloor gisteravond op de rijksweg A4 de macht over het stuur en belandde met haar auto in de sloot. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de af rit naar de Europaweg. De vrouw, die zojuist de oprit was opgereden, werd verblind door de kop lampen van een tegenligger. Zij liep geen verwon dingen op. Haar passagier, een 36-jarige Amers- foortse, moest met snijwonden aan het gelaat naar het AZL worden gebracht. Een eveneens 64-jarige dame uit Rotterdam be landde gisterochtend op de rijksweg A44 (ter hoogte van de afslag Leiden-Zuid) met haar auto tegen een wegwijzer van de ANWB. De vrouw, die in de richting Amsterdam reed, was haar spie gel aan het stellen. Zij stuurde daarbij teveel naar rechts. De wegwijzer ging aan flarden, de auto werd totaal vernield. De Rotterdamse kwam met de schrik vrij. H.P. Zwetsloot herbenoemd als hoogheemraad LEIDEN/HOOGMA- DE H.P. Zwetsloot (61) uit Hoogmade is herbenoemd als hoogheemraad van het hoogheemraad schap van Rijnland. De heer Zwetsloot, van professie make laar in Hoogmade, werd zes jaar geleden benoemd als hoog heemraad. Daarvoor was hij hoofdinge land. IjJIDEN De gemeente ;j/an plan de Haarlem- :(rstraat weer wat toe- p ikelijker en vooral vei le ;r te maken voor de l tganger. De overlast ir de tientallen vaak nlang geparkeerde au- en de overlast van keer dat vooral chts soms met hoge lheden door de langste ikelstraat van Leiden rijdt, zal worden terugge drongen. Tenminste, er zal een poging worden gedaan, want hoe dat precies moet gebeuren is nog volstrekt onduidelijk. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening liet de commissie ruimtelijke orde ning en verkeer gisteravond weten dat hij met de winke liers en de omwonenden wil gaan praten om een en ander te veranderen. De wethouder zei dat alleen strengere con trole door de politie de oplos sing niet kan zijn. De politie heeft daar niet voldoende personeel voor. Er zouden ook „fysieke maatregelen" genomen moeten worden. Een mogelijk oplossing is het plaatsen van paaltjes of bloembakken al speelt wel een belangrijke rol dat de be voorrading van veel winke liers alleen vanuit de Haar lemmerstraat kan gebeuren. Levensgevaarlijk De voortdurende overlast in de Haarlemmerstraat werd gisteravond aan de orde ge steld door bewoners van het gedeelte tussen de Pelikaan straat en de Haven. „In voor al dat gedeelte rijden veel auto's en vaak met hoge snelheden. Het is levensge vaarlijk. Er wordt geen en kele rekening gehouden met voetgangers of met spelende kinderen. Als het zo door gaat, gebeuren er nog eens de grootste ongelukken. En de winkeliers doen er niets aan. Integendeel. Ze parke ren zelf hun auto de hele dag in de Haarlemmerstraat en vaak vlak voor ons ramen", werd gisteravond Wethouder C. Waal noemde de klachten gisteravond „ge grond". „Er is bijna geen straat in Leiden waar ik zo moeilijk doorheen kan", al dus de wethouder. Ook van uit de commissie werden de klachten ondersteund. Met name de VVD wees op de overlast in het gedeelte tus sen de Pelikaanstraat en de Blauwpoortsbrug. ^binnenstad heeft er weer nieuwe puinhoop bij. Eind Püari is met de sloop van de nj)araschool aan het Leven- iej begonnen en inmiddels is R eerste gedeelte van de h>ol aan het Levendaal aan 3l|ken geslagen. De sloop s*de school is noodzakelijk ^rband met de bouw van De par- keergarage komt op een ge- verbinding met de Hooigracht deelte van wat nu nog de St. en de rest van de Cityring in Jorissteeg is. De garage zal stand te houden, wordt de weg doorlopen tot aan de huidige een stuk opgeschoven en moet middenberm. Om een goede de school worden gesloopt. Op een gedeelte van het terrein van de school komt ook een busbaan en er liggen plannen om er woningen te bouwen. De sloop van de school zal totaal drie maanden duren. Wanneer de sloop van de school is vol tooid zullen gedeelten van het Cuneraklooster en de voorma lige Camerabioscoop tegen de grond gaan. gGISCH FIGUUR _°l geval dient een letter te worden luid, waardoor zowel horizontaal Êrticaal woorden van navolgende tenis verkregen kunnen worden: Qllige; equator; ,Jnk der goden; illen of kalf van één winter; i boeg gekookt; i leiwijze; liters voertuig. WETHOUDER OVER OVERLAST AAN ZOETERWOUDSEWEG LEIDEN „Het tegengaan van de overlast die de firma De Nobel veroorzaakt is zo goed als onmogelijk. Het open baar ministerie is niet geïnte resseerd in het vervolgen van milieudelicten". Zo luidde het antwoord van wethouder C. Waal van milieu gisteravond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, nadat bewoners van de Zoeterwoudseweg weer eens hadden laten weten, dat ze meer dan genoeg hebben van de overlast die onder meer door dit bedrijf wordt veroor zaakt. Een aantal omwonenden klaagt al jaren over de (gelui- d)overlast, die door de bedrij ven aan de Zoeterwoudseweg zou worden veroorzaakt. Met name werden de Betonmortel- centrale en De Nobel gister avond genoemd. De gemeente heeft De Nobel eind vorig jaar al een brief gestuurd waarin werd gedreigd met het nemen van maatregelen als niet aan de milieubepalingen zou wor den voldaan. Een bedrijf dat milieudelicten pleegt, kan boe tes worden opgelegd en uitein delijk is het mogelijk dat een bedrijf om die reden wordt ge sloten. De wethouder zei gisteravond toe en de commissie bleek het daarmee eens, dat hij via de burgemeester C. Goekoop het openbaar ministerie zover wil krijgen dat als overtredingen worden gepleegd en geconsta teerd de gemeente contro leert door het nemen van fo to's en het doen van metingen van het aantal decibels dat wordt geproduceerd door justitie ook tot vervolging wordt overgegaan. „Als er boetes worden opgelegd moe ten die wel zo hoog zijn, dat het niet loont om overtredin gen te plegen", merkte Waal gisteravond nog op. Ook van uit de commissie werd erop aangedrongen De Nobel aan te pakken. „Zo kan het niet lan ger", werd opgezegd. Sluiten van het bedrijf werd door de VVD „het uiterste middel ge noemd". De wethouder wees erop dat de Betonmortelcentrale moge lijk naar Roomburg verhuist, al staat dat nog lang niet vast. De commissie besloot gister avond in te stemmen met een voorstel van het college van B en W een zogenaamd voorbe- reidingsbesluit voor het be trokken gebied te nemen. Zo'n besluit houdt in dat vestiging van nieuwe bedrijven kan worden tegengegaan, totdat een nieuw bestemmingsplan gereed is. De gemeente wil de komst van nieuwe bedrijven tegengaan om de herrie niet nog groter te maken. [IURWERK, LIMONADEBRON, SUIKERSPINNEN EN PAASEIEREN DEN Bezoekers aan de Öse binnenstad kunnen op perdag 29, vrijdag 30 en za ag 31 maart gratis gebruik pen van een „treintje", dat route door het centrum Dit is een idee van de on- hemersvereniging Promo- t Haarlemmerstraat en Om lig. Gisteren presenteerde vereniging zijn plannen het voorjaar, jinpunt is het parkeerter- bij Molen de Valk. Van- rijdt het treintje naar het Driessenplein om vervol- weer naar het beginpunt fe keren. In het centrum wordt op verschillende plaat sen gestopt. De bedoeling is, dat bezoekers aan Leiden hun auto op genoemde parkeer plaatsen neerzetten en zich met het treintje langs de win kels laten vervoeren. Als dit initiatief aanslaat, dan overweegt de vereniging om een treintje te kopen en dat op geregelde tijden in te zetten. In de vijftiger jaren reed ook een dergelijk treintje 't Glip- pertje genaamd, door Leiden. Voor de 140 leden tellende on dernemersverenging begint de lente op donderdagavond 22 maart met een groot vuurwerk en een streetparade van mu ziekvereniging Concordia (van zeven tot negen uur). Het vuurwerk, dat het beeldmerk van de vereniging (een winke lende rups) vurig in beeld brengt, vindt plaats op een dekschuit die voor de Hoog straat ligt. Dit door Kat ver vaardigde vuurwerk begint om acht uur. Op zaterdag 24 maart kunnen kinderen terecht bij de „limo nadebron" op het terrein van de voormalige Hartebrug- school, waar gratis limonade worden gedronken. Ook loopt er op die dag een levensgrote hen op de Haarlemmerstraat rond die paaseieren uitdeelt en geven clowns suikerspinnen weg. Het was de bedoeling dat er op zaterdag 24 maart een kauwgomballenboom zou wor den geplant. Dit is onmogelijk geworden omdat jeugdige van dalen deze attractie al hebben vernield. De braderie (met volgens de vereniging nog meer activitei ten) wordt dit jaar gehouden op donderdag 21 en vrijdag 22 juni en op vrijdag 11 en zater dag 12 mei wordt op de Stille Mare een zogenaamde „Re- naultshow" gepresenteerd. LEIDEN De rijrichting op de 2e Binnenvestgracht van de Stationsweg naar de Lammermarkt en op de Morssingel wordt pas in januari volgend jaar omgedraaid. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening en verkeer heeft dit voorstel aan het colle ge van B en W voorge- legd. De wethouder is van mening dat met het nemen van deze maatregel moet worden ge wacht, totdat de komende in grijpende werkzaamheden op de Stationsweg zelf achter de rug zijn. Volgens de gemeente lijke plannen zou nog deze maand begonnen moeten met het vernieuwen van de riole ring in de Stationsweg. Wan neer die nieuwe riolering is gelegd, zal het zogenaamde buseiland op de Stationsweg worden gerealiseerd. Dit eiland moet de Stationweg aantrekkelijker maken voor voetgangers en de gebruikers van het openbaar vervoer. Op de Stationsweg zullen enkele parkeerplaatsen verdwijnen en er worden laad- en losha- vens aangelegd. Ook op het Stationsplein zelf wordt het een en ander veranderd. Dit is onder meer nodig omdat de bussen links van het eiland zullen stoppen. De auto's zul len in beide richtingen aan de zijde van het gebouw van de Kamer van Koophandel het eiland op de Stationsweg kun nen passeren. „Als alles verloopt zoals wij verwachten dan zullen de werkzaamheden eind novem ber zijn voltooid. Het lijkt mij het verstandigste om de wijzi ging van de rijrichting op de Binnenvestgracht en de Mors singel pas in januari in te laten gaan. Dan zijn de feestdagen achter de rug en kan iedereen eraan wennen", liet Waal gis teren weten. Idioot Het college van B en W be sloot december vorig jaar tegen de zin van wethouder Waal, hij sprak van „een idioot besluit" de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht en de Morssingel om te draaien. Dit besluit werd genomen na lang durig actie voeren door win keliers aan de Stationsweg en de Steenstraat, waarbij ook staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken werd inge schakeld. Het instellen van de nieuwe rijrichtingen geldt bij wijze van proef voor een pe riode van één jaar, bepaalden B en W verder. Daarna wordt bekeken wat de gevolgen zijn. Volgens de winkeliers was hun omzet sterk gekelderd, nadat de gemeente de ver- keerscirculatie rond de Sta tionsweg na het gereedkomen van de weg bij Molen de Valk had veranderd. Hun winkels zouden onbereikaar zijn ge worden voor het winkelend publiek. Zij eisten volledig herstel van de oude situatie. De winkeliers kregen maar voor de helft hun zin, want het linksaf verbod op het Sta tionsplein blijft volgens het collegebesluit van december gehandhaafd. Begin deze week stuurden de ongeduldig ge worden winkeliers een boze brief naar de gemeente, waar in zij erop aandrongen het in december genomen besluit op zo kort mogelijke termijn uit te voeren. „Wij kunnen niet toestaan, dat zo met de belan gen van de winkeliers wordt gesold", heette het in de brief. Danse Society De bekende Engelse groep The Danse Society treedt za terdagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 6G. De groep, afkomstig uit Yorkshire, werd in 1980 opgericht en werd al snel samen met groepen als Southern Death Cult en Sex Gang Childeren, de be langrijkste vertegenwoordigers van de zogenaamde „positive punque"-stroming. De groep maakte verschil lende singles. De zaal gaat om negen uur open. De toe gangsprijs bedraagt f 7,50 voor niet-leden en f6 gulden voor leden. Kaarten kunnen in de voorverkoop ge kocht worden bij Plato, Breestraat 15. The Danse Society. Gooische Compagnie Jazz in Sunday sluit het winterseizoen zondag af met een optreden van de Gooische Compagnie. Deze elf leden tel lende groep bestaat uit Hilversumse producers, regisseurs en presentatoren. Het orkest werd in 1977 opgericht en trad sinsdien een groot aantal maal op. Het repertoire be staat uit swing- en mainstreamstukken, maar meer eigen tijdse muziek wordt ook gespeeld. Het concert in de Hans Menken Bowling aan de Boshuizerlaan begint om kwart over drie. Swingavond In het Leids Vrijetijds Centrum wordt morgenavond een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open en de toegang bedraagt f2,50 gulden. Leden beta len fl,50. Antiekbeurs Zo'n zestig antiquairs uit het hele land staan morgen, zater dag en zondag op de antiekbeurs in de Pieterskerk. Het aanbod zal volgens de organisatie zeer gevarieerd zijn. Zo is er klein antiek als zilver en goud, sieraden, glaswerk, klokken, munten aardewerk. De beurs is morgen geopend van vijf tot negen, zaterdag van tien tot vijf en zondag van elf tot vijf. Gesprek sa von d De M.O.V. groep (Missie, Ontwikkeling en Vrede) van de Leidse parochie Meerburg houdt woensdag 21 maart in de Bernardusschool aan de Oranjelaan 32 in Zoeter- woude een gespreksavond over de vasten aktie projec ten op de Filippijnen. Deze projecten, die gekozen zijn door het dekenaat Leiden, zullen nader worden toege licht door Pater Bert van Ven. Tevens is een kleine tentoonstelling ingericht over dit onderwerp. De bij eenkomst begint om acht uur. Kok E.J. Droogenbroek uit Leiden is geslaagd voor het examen kokscursus A aan de Culinaire Vakschool in Groningen. LEIDEN De werkloosheid is in de maand februa ri licht gestegen. Het arbeidsbureau in Leiden regis treerde een stijging van het aantal werkzoekende mannen met 74 naar 7685, maar bij de vrouwen een daling met 12 naar 3287. Net zoals in januari waren het voornamelijk de schoolverlaters die van de da ling profiteerden. Het aantal bouwvakkers vooral schilders, dat een baan zocht, nam toe. De jeugdwerkloosheid nam weer iets af. Bij de mannen met 24 tot 1532 en bij de vrouwen met 45 tot 1282. Ook de werkloosheid onder de schoolverlaters daalde. Bij de mannen met 26 en kwam daarmee op 428 en bij de vrouwen met 32 en kwam op 587. Een vergelijking met de maand februari van vorig jaar levert ongeveer het zelfde beeld op. Het aantal beschikbare vacatures in Leiden was eind vorig maand 199. Dat betekent meer dan een verdubbeling ten opzichte van december toen er slechts 87 vacatures waren. Een fors aandeel daarvan was gericht op uitbreiding van het personeelsbestand en slechts een klein deel op vervan ging. De meeste vraag was afkomstig uit de sectoren han del, horeca, en reparatiebedrijven. Vooral metaalbewer kers en kantoorpersoneel werd gezocht. Een kwart van de beschikbare arbeidsplaatsen was bestemd voor ongeschool den en meer dan de helft lag op Mavo- en Lboniveau. De werkloosheid onder de mannen nam in februari ook in de Bollenstreek toe: met 59 en kwam daarmee op 2111. Het aantal werkzoekenden vrouwen bleef vrijwel gelijk: 1061 (was 1060). Het aantal werkloze mannelijke school verlaters bleef vrijwel gelijk op 133 en bij de vrouwen was sprake van een daling: met 14 naar 156. Deze ontwikke ling wijkt sterk af van die in februari 1983 toen zowel het aantal mannelijk als vrouwelijke schoolverlaters respectie velijke met 31 en met 62 daalde. Er werden vorige maand 74 vacatures in Lisse gemeld en dat zijn er slechts 4 meer dan een maand eerder. De arbeidsbureau's in Leiden en Lisse zullen de komende maanden extra aandacht besteden aan de schoolverlaters, die zich als werkzoekenden laten inschrijven. (Vorig jaar zomer waren dat er ongeveer 2.800, ongeveer tweederde staat inmiddels niet meer bij het arbeidsbureau als werk zoekenden geregistreerd). Schoolverlaters hebben al een paar maanden veel moeite met het vinden van een baan, maar ondanks dat de werkloosheid erg hoog is, is de door stroming niet slecht. Veel jongeren vinden een baan, maar veel anderen raken hun baan blijkbaar ook weer kwijt. De arbeidsbureau's proberen de jongeren zoveel mogelijk te ondersteunen. In een aantal bedrijfstakken en bedrijven zijn afspraken gemaakt over het aanstellen en opleiden van jeugdigen. In Leiden gebeurt dat o.nder meer bij het Motorhuis, maar vooral in de bouw komt het veel voor. De arbeidsbureau's proberen de jongeren zoveel mogelijk op de mogelijkheden wijzen, die de bedrijven bieden en wil len ook bedrijven zover krijgen jongeren aan te stellen of een opleiding aan te bieden. De schoolverlaters kunnen verder een poging wagen via de vacaturebank van het ar beidsbureau's. Het arbeidsbureau zal ook dit jaar jongeren in groepjes informatie geven. De werkloosheid in de verschillende gemeenten in rayons Leiden en Lisse ontwikkelde zich in februari als volgt: mannen jan 84 febr 84 vrouwen jan 84 febr 84 Alkemade 237 255 105 101 Katwijk 892 917 302 304 Leiden 4870 4920 2120 2128 Leiderdorp 469 463 223 217 Oegstgeest 260 262 154 158 Rijnsburg 165 161 68 61 Valkenburg 40 41 22 20 Voorschoten 429 416 189 186 Warmond 113 114 44 44 Zoeterwoude 122 123 60 57 Hillegom 438 452 225 228 Lisse 400 415 190 182 Noordwijk 561 567 284 278 Noord wijkerhout 323 332 150 153 Sassenheim 217 227 159 161 Voorhout 111 114 51 57 Overige 16 17 13 13 Totaal 9663 9796 4359 4348

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3