TAFEL Vreedzame coëxistentie" het beste voor kerk en staat Polen ■ïïïïTI Premier Lubbers heeft genoeg van het voortrekken van vrouwen deÜPENE kerk wereld >weer ■ACHTERGROND CetdaeCotnowl GPV- Kamerleden oneens met synode uitspraak KARDINAAL GLEMP: r>r> Kardinaal Arns van Sao Paolo overgeplaatst naar Vaticaan Wie baksteen wil van Heilige Deur moet nu aanvragen; levering in het jaar 2000 GeidóeOowuu Absurd besluit DE TLJD Wolkenvelden DONDERDAG 15 MAART 1984 PAG1 De vermaning van de gere formeerde synode aan rege ring en parlement om geen nieuwe kernwapens te plaat sen. mist ambtelijk en moreel gezag, doordat zij niet op Gods Woord is gebaseerd. Nergens beroept de Synode zich op de Heilige Schrift en op de gereformeerde belijde nisgeschriften. Dit schrijven de parlementa riërs G. J. Schutte en J. van der Jagt, respectievelijk Tweede- en Eerste-Kamerlid voor het Gereformeerd Poli tiek Verbond (GPV), in een open brief aan de Synode van de Gereformeerde Ker ken in Nederland (GKN). Vorige week sprak deze zich met ruime meerderheid uit tegen de plaatsing van kern- raketten. Zonder twijfel speelt de rooms-katholieke kerk in de samenleving ook een politie ke rol. Dat blijkt duidelijk als zij zo nu en dan de functie vervult van verdediger van de natie door maatschappelij ke taken aan te pakken. Maar zorgvuldig moet de kerk ervoor zorgen onafhan kelijk te blijven in het poli tieke krachtenveld, omdat zij anders onherroepelijk partij in een conflict wordt. Deze uitspraken deed de pri maat van de kerk in Polen, kardinaal Jozef Glemp, in een interview, dat de Oosten rijkse radio dinsdagavond heeft uitgezonden. Omdat het de taak van de kerk is te verenigen wat uit elkaar is geraakt, kan zij col laboreren noch oppositie voe ren in politieke zin. De kerk dient het boze te weerstaan en het goede te steunen, on verschillig aan welke zijde zich dat voordoet, zei de kar dinaal. Daarom zou het goed zijn als de priesters in Polen een grotere afstand bewaar den tot „de warme eisen van het dagelijkse leven". De katholieke leken echter kunnen naar de mening van Glemp zodanig deelnemen aan het openbare leven, dat zowel hun religieuze bewust zijn als hun staatsburger schap tot gelding komen. Dan kunnen er gewetenscon flicten ontstaan. De grond oorzaak daarvan moet wor den gezocht in de structuur van de samenleving, waar van de ideologie tegenover de leer van de kerk staat. Ook wordt geen echt politiek pluralisme toegestaan, aldus de kardinaal. Als „bevrijdingstheologie op z'n Pools" zag hij het streven naar sociale gerechtigheid, verdediging van de mensen rechten en het arbeidsrecht. Dat zijn in de ogen van Glemp theologische idealen, waarvan ook de vakbond „Solidariteit" uitging. De kardinaal liet zich lovend uit over de idealen van de vak bond, maar legde er de na druk op, dat die onvoldoende weerklank hebben gevonden in de samenleving. Als een wenkend perspectief blijven zij evenwel leven, voegde de kardinaal hieraan toe. Uitdrukkelijk sprak hij zich uit voor voortzetting van de dialoog met de overheid. Ook kardinaal Wyszynski, de ambtsvoorganger van Glemp, had al opgemerkt, dat het communistische regime in Polen geen fenomeen van voorbijgaande aard zou zijn, aldus de kardinaal. Daarom staat de kerk voor de taak de dialoog vol te houden zonder de eigen grondbeginselen ge weld aan te doen. „Als ik met generaal Jaru- zelski spreek dan doe ik dat in de eerste plaats als Pool die met een Pool spreekt aan wie onder bepaalde omstan digheden en voorwaarden re geermacht is gegeven", aldus Glemp. „Als Polen hebben wij veel gemeen maar wij verbergen onze diepste te genstellingen niet". Volgens de kardinaal is het niet gelukt verzoening te be werkstelligen na afloop van de staat van beleg, omdat geen der partijen water bij de wijn wil doen. Daarom zou het maar het beste zijn nu een begin te maken met „vreedzame coëxistentie", die hij omschreef als „de laagste graad van maatschappelijk samenleven". Coëxistentie betekent in de ogen van Glemp niet het zonder meer naast elkaar leven van re geerders en geregeerden. De dialoog immers wordt niet opzij gezet. De staat kan niet buiten de dialoog, omdat er een mini mum aan vertrouwen tussen staatsmacht en burgers dient te bestaan, aldus Glemp. Hij voorzag een „langdurig en moeizaam proces". De strijd om de kruisbeelden in scho len zag hij als een teken van de verbittering van de men sen. Tegelijk laat die strijd zien, dat een al te consequen te scheiding tussen kerk en staat verwordt tot, vivisectie, een ingreep in iets zeer le vends", aldus kardinaal Glemp. BENOEMING DEZE WEEK VERWACHT De Braziliaanse kardinaal Paolo Evaristo Arns van Sao Paulo wordt op zeer korte termijn overgeplaatst naar het Vaticaan, waar hij een bestuurlijke functie gaat ver vullen. Dit hebben naaste medewerkers van de vooruit strevende kardinaal medege deeld. De bekendmaking via een officieel communiqué wordt deze week verwacht. In Rome was nog geen beves tiging van dit bericht te krij gen. De overplaatsing van kardi naal Arns zou volgens kerke lijke kringen in Brazilië een uitvloeisel zijn van de poli tiek van het Vaticaan om de bevrijdingstheologie te be strijden en de al te vooruit strevende sectoren van de kerk in Latijns-Amerika in het gareel te krijgen. De 62-jarige Arns wordt in Zuid-Amerika vaak „de kar dinaal van de mensenrech ten" genoemd. Zijn invloed beperkt zich niet alleen tot zijn bisdom Sao Paulo. Ook in de rest van het land als mede in andere landen van Zuid-Amerika wordt hij door velen beschouwd als de gees telijke leider van de rooms- -katholieke kerk in dit we relddeel. In de dertien jaar, dat hij het bisdom Sao Paulo heeft ge leid, organiseerde en stimu leerde hij vele honderden ba sisgemeenschappen, sociale, juridische en mensenrechten organisaties, alsmede scholen en gemeenschapshuizen in de krottenwijken. Hij steunde en verdedigde ook openlijk de bevrijdingstheologen. Zijn kritiek op het Braziliaanse bewind en het economisch stelsel leidde meermalen tot felle woordenwisselingen met generaals, ministers en conservatieve bisschoppen. Periodiek was kardinaal Arns het slachtoffer van inti midatiecampagnes en ano- mieme vlugschriften tegen zijn persoon. Een deel van de conservatieve pers weigert al jaren zijn meningen te publi ceren. Daarentegen blijkt kardinaal Arns in zijn con tacten met het gewone volk uiterst populair te zijn. Volgens de voorlopige gege vens wil het Vaticaan ver mijden, dat de overplaatsing van kardinaal Arns wordt uitgelegd als een „wegpromo veren". Het zou daarom de bedoeling zijn op de plaats van kardinaal Arns een eveneens min of meer voor uitstrevende bisschop te be noemen. Als kandidaten worden genoemd de huidige algemeen secretaris van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, mgr. Luciano Men- des de Almeida, en de vice- -president van deze confe rentie, bisschop Benedito Ul- hoa Vieira. Als iemand een steentje (of liever een baksteen) wil bij dragen aan de sluiting van het Heilig Jaar, dan kan dat, zo meldt onze correspondent in Rome. In de praktijk komt dit echter neer op een steen tje „afnemen", want het Va ticaan heeft gegadigden op geroepen voor toewijzing van de bakstenen, waarmee de Porta Santa (heilige deur) en dus het Heilig Jaar worden gesloten. Het Heilig Jaar werd vorig jaar geopend door het neer halen van een muur, waar mee de Porta Santa (een van de toegangsdeuren van de St.-Piefer) aan het eind van het vorig Heilig Jaar (dat van 1975) was dichtgemetseld. De paus verrichtte toen (in Eu rovisie) de symbolische daad, nadat de dag ervoor enige werknemers van het Vati caan het feitelijke sloopwerk voor hun rekening hadden genomen. Komende Paasdagen gaat de Porta Santa weer dicht: de paus belast zich met de cere moniële kant van de zaak en de bouwvakkers doen de rest. Overeenkomstig een oude traditie in de kerk krijgen de gelovigen ook nu weer de kans aan deze sluiting stoffe lijk deel te hebben. Ieder die eigenaar wil worden van een baksteen waarmee de Porta Santa wordt dichtgemaakt, kan zo'n steen toegewezen krijgen. Voldoende is, dat hij zich meldt bij de Fabbrica di San Pietro (een soort kerkbe stuur van de basiliek) in het Vaticaan (00120 Citta del Va- ticano). Voor de muur zijn maar drie duizend bakstenen nodig, dus de aanvragers zullen tevre den worden gesteld, zolang deze beperkte voorraad strekt. De stenen worden gratis aangeboden (Radio Va ticaan onderstreept dat nog eens). De bakstenen zijn al van een bijzonder soort, voorzien van wapen, jaartal en Latijnse tekst. Maar als men wil, dat er ook nog eens zijn eigen voor- en achternaam aan wordt toegevoegd, zal voor deze extra inspanning een bepaald bedrag moeten wor den overgemaakt. Hoeveel precies, is niet bekend ge maakt. De gelukkige die een bak steen krijgt toegewezen, kan zich uiteraard pas als eige naar in het Vaticaan melden, wanneer de muur die met zo'n baksteen wordt ge bouwd, weer wordt gesloopt. Dus als het nieuwe Heilige Jaar daar is, in het jaar 2000, volgens de laatste prognoses. Niet eerder. Geld, ten behoeve van een verslaafde uitgegeven a| roïne, is als „buitengewone last" aftrekbaar voor de ii stenbelasting. Staatssecretaris Koning (VVD) van Fin heeft hiertoe besloten, op aanwijzing van de meerd van de Tweede-Kamercommissie voor de Verzoeksch Die beslissing van de staatssecretaris is maatschappelj zien absurd en dat is nog mild uitgedrukt. Heroïnegebruik wordt door dit besluit ronduit sidieerd. Dat gebeurt dan door hetzelfde Kabinet, dat o nog zulke luidruchtige bezwaren maakte tegen het pl bij wijze van proef op kleine schaal in Amsterdam roïne te verstrekken aan verslaafden. De hoofdstad wi] verstrekking nadrukkelijk onder medische begeleidii de thans toegestane vorm van subsidiëring via de fiscu van enige begeleiding in het geheel geen sprake. Dat is echter niét ons enige bezwaar. Bezwaar nu twee is dat deze vorm van subsidiëring ook nog een ongelijk over de mensen verdeeld wordt. Een vader di zijn verslaafde zoon heroïne koopt en een groot inl heeft, kan die kosten van de top van zijn inkomen aftr< In het voor hem gunstigste geval kan hij daardoor 72 p van de heroïneprijs door de fiscus laten betalen. Ee standsmoeder echter zal het met een fractie van dat 1 moeten doen. En dan is er ook nog het probleem van de controleer heid. Het geld dat aan heroïne wordt uitgegeven, ver uiteraard rechtstreeks naar een anonieme handelaar zwarte circuit. Wat voor de heroïne wordt uitgeget daardoor natuurlijk niet te controleren. Dat is bezwaar mer drie, maar aan de eerste twee tillen wij zwaarder HET PvdA-kamerlid Kombrink wil over deze kwestj kamerdebat en dat is een verstandig voorstel. Want w« gebeurt is toch werkelijk te dwaas. We hebben in deze enig begrip getoond voor het Amsterdamse gemeentebe dat in arren moede wilde proberen door het verstrekke heroïne onder strikte medische begeleiding en op bej schaal, iets te doen voor de uitzichtsloze situatie drugsverslaafden in de hoofdstad. Het leek ons niet een oplossing voor het probleem en het plan stuitte O] schillende onoverkomelijke bezwaren, maar deson dient er begrip te zijn voor bestuurders van een grote st Amsterdam, als zij aan dat onoverzienbare drugspro een nieuwe oplossing willen toetsen. Het Kabinet reageerde daar toen zeer formeel op, veel begrip voor de moeilijke, maatschappelijke situati is nu weer het geval: er is sprake van een formeel stan kennelijk zonder dat men het maatschappelijk functie ervan voldoende in ogenschouw heeft genomen. Het 1 van de staatssecretaris dient zo snel mogelijk te word ruggedraaid. Vissoep met brood hangop met beschuit en fruitsalade Voor twee personen hebt u nodig: 500 g schelvis of wijting, 1 liter water, zout, selderij, tijm, 1 dikke prei, 1 kleine winterwortel, ui, 1 paprika, 15 g boter, koen jit, 50 g rijst, ketjap, peper; brood, hoeveelheid en soort naar behoefte en smaak, boter, (knoflook, peterse lie); ■1 liter karnemelk, 2 bsch ui ten, 1 sinaasappel, 1 grape fruit, 1 banaan, basterdsui ker naar smaak. Haal zo nodig het buikvlies uit de vis en spoel hem af. Breng het water aan de kook met zout, selderijstelen, tijm en het donkergroene deel van de prei en leg er de vis in. Laat het water zacht ko ken en haal er na een kwar tier de vis uit. Maak de vis schoon, doe alle visafvad te rug in de pan en laat de bouillon nog een kwartier zacht koken. Zeef hem dan en zet hem andermaal op met de gewassen rijst. Roer tot de bouillon weer kookt en laat hem een half uur zacht doorkoken. Snijd prei, wortel, ui en pa prika klein en zet de groen ten op met de boter en een mespunt koenjit in een braadpan met deksel. Smoor de groenten onder af en toe omscheppen tien minuten. Doe er vervolgens de vis bouillon met gare rijst bij en verder de stukken vis en fijngeknipte selderij. Maak de soep op smaak af met zout, ketjap en peper. Geef er brood met (knof lookboter bij. Roer voor knoflookboter een stukje bo terzacht met weinig koud water en naar smaak zout, geperste knoflook en fijnge knipte peterselie. Laat de karnemelk een nacht uitlekken op een natte doek, die in een zeef of ver giet ligt. Leg morgen voor ie der een beschuit op een bordje en schep er de hangop op. Maak een mengsel van stukjes sinaasappel, grape fruit (zonder vliesen) en plakjes banaan. Voeg genoeg basterdsuiker toe en leg het mengsel op de hangop. JEANNE Vrij Nederland put opnieuw uit geheime notulen van de ministerraad. Ditmaal gaat het over emancipatie. „Pre mier Lubbers vindt al dat voortrekken van vrouwen welletjes en pleit voor een nieuw belastingstelsel, dat de hardnekkigste vrouwen ont moedigt om een volledige baan te zoeken". Voorts een artikel van Mar cel van Dam over de 5-uren- dag. „Bij de geleidelijke in voering daarvan bereiken we volledige werkgelegenheid aan het begin van de jaren negentig. Bij de 2,5 procent arbeidstijdverkorting per jaar op geen stukken na. De jaar lijkse koopkrachtdaling bij invoering is gelijk aan die bij een geleidelijke arbeidstijd verkorting, maar duurt kor ter en treft geleidelijkaan minder mensen". Aandacht ook voor het om koopschandaal in het Belgi sche voetbal. Topkeeper Theo Custers: „Het is bijna zeker zo gegaan dat ze tegen Gerets hebben gezegd: als jij niet voor ons een speler van Waterschei tracht te benade ren, dan houden we volgend jaar je transfer weer open. Dat vind ik het erge aan de zaak. Gerets zijn hele carriè re naar de knoppen. Hij is ge- chanteerd met bedreiging van een transfer". Elders het nieuws dat Koos Postema terug wil naar de Vara. „Het is de bedoeling dat ik vanaf oktober op de zaterdagmiddag om half vijf wekelijks een anderhalf uur durend televisieprogramma ga presenteren. Actueel, jour nalistiek, maar al niet te diepgravend". Het blad blijft volhouden dat de politieke defensietop wel degelijk op de hoogte is geweest van de rol van kolonel Valk bij de Surinaamse staatsgreep. ELSEVIER praat met oud voorzitter van de Europese Commissie Mansholt over het Europese topbestuur. „Frans Andriessen doet uitstekend werk. Maar de rest is veel brandhout. Het is niet een voudig capabele mensen te vinden, over het algemeen is de bestuurskracht beneden de maat". Het omslagartikel behandelt de vraag of de mens mag be schikken over leven en dood. De ethicus prof. Kuitert: „De achtergrond van het klassie ke nee tegen zelfmoord en hulp bij euthanasie wordt ge vormd door een niet te be wijzen, zelfs niet plausibel te maken onvoorwaardelijke plicht tot leven". En de mo- raal-theoloog pater Dingjan: „De kerkelijke zedenwetten spreken zich niet uit over de concrete daden van de afzon derlijke personen. Als ie mand zoiets doet, moet ik zijn beslissing uiteindelijk respec teren". Elders aandacht voor het drama Wilton-Fijenoord. „Een schadeclaim voor het niet doorgaan van de Tai wan-order van 500 miljoen, zo vingen wij op, ligt in de lijn der verwachtingen. Mo gelijk verschijnt er toch een goudomrande wolk aan de hemel. Maar hoe komt men de tijd door tot de uitspraak van het college van beroep bekend is?" Het bewakings bedrijf Hoogenboom tenslotte krijgt gelegenheid om zich te verweren tegen de reputatie van diefstal en oplichting die het heeft gekregen. „Die fraude-officier De Bruin is een Frits Bom-achtig type, die er weinig voor voelt op zijn gezicht te gaan. Hij blijft spitten in een poging om met een hard bewijs te komen". In de Haagse Post een repor tage over Wilton-Fijenoord. „Ik heb meneer Damen, die ons over wil nemen, ge vraagd: bent u een zwager van minister Van Aardenne? Hij ontkent het, ik kan het niet bewijzen, maar iedereen weet dat Van Aardenne be langen heeft in de scheeps bouw in de buurt van Dor drecht, en Gorcum ligt daar niet zover vandaan". Voorts een gesprek met Heil- tje de Vos, die tien jaar de Nederlandse vrouwenbewe- Marcel van Dam pleit in Vrij Nederland voor 5-urige werkdag, die begin jaren ne gentig tot volledige werkge legenheid zou leiden. ging heeft geleid en de CPN verlaat. „Nog zoiets geks. In de Kamer verwijt de CPN de VVD dat die niet vrouw vriendelijk is, want er zitten te weinig vrouwen in de fractie. Dan stel je Neelie Smit toch op één lijn met een arbeidersvrouw. Dat is klas seloos redeneren. Op die ma nier is het feminisme een on echt kind van Marx". Het omslagartikel gaat over de opvolging van Den Uyl. Een fractielid echter: „Hij kan nog jaren mee. Als Willy Brandt op zijn zeventigste nog een keer kan trouwen, waarom mag Joop den Uyl dan op zijn vijf-en-zestigste niet nog een keer premier worden?" Elders valt te lezen dat-Aad van den Heuvel stopt met zijn Alles is Anders-show en dat hij een wekelijkse nieuwsshow van anderhalf uur in de vroege vooravond wil gaan maken. „In de veel heid van praatprogramma's zit geen enkele structuur. Het is allemaal zo te hooi en te gras. Ik ben een warm voor stander van een dagelijks op een vast uur door een wisse lende presentator uit te zen den actualiteitenshow". DE GROENE AMSTER DAMMER vervolgt zijn serie over de filosofen achter Lub bers. „Ze kijken niet op een miljard en ook niet op een paar maanden. Vijftien jaar gaat de sanering van Neder land duren. De verstarring, zoals ze dat noemen, moet worden teruggedrongen. Maar er moet ook een oplos sing komen voor de werk loosheid en de mentaliteit van de moderne jeugd". Een gesprek voorts met We reldbank-medewerker Eugè- ne Versluysen. „Je ziet nu al dat de huidige korte groeifa- se op z'n einde loopt. De rela tieve waarde van de dollar tegenover andere valuta's is te hoog, en als er eenmaal een aanpassing is, krijg je ge makkelijk een overreactie in financiële markten. Wanneer de dollar dan echt begint te zakken, gaat hij tot de vloer en dan loert er weer een die pe financiële crisis". De Haagse commissaris van de jeugd- en zedenpolitie Anne ke Visser geeft haar mening over vrouwen die dreigen te genover aanranders eigen rechter te gaan spelen. „Het heeft één goede kant en dat is dat de mensen, die in het strafrechtsysteem werken, gedwongen worden na te denken. Men begrijpt nog steeds niet goed wat er ge beurt met vrouwen die wor den verkracht. Het goede van die actie van de laatste weken is, dat nu duidelijk is geworden dat het helemaal niet ging om die cellen, maar om welke prioriteiten er moeten worden gesteld". Van Marcus Bakker een arti kel over de voorstellen van de commissie-Biesheuvel om de kiezers meer invloed te geven. „Vooralsnog lijkt het mij dat invoering van het re ferendum, indien de staats rechtelijke problemen zijn opgelost, beter gericht kan zijn op een volksraadpleging voordat er Haagse besluiten genomen zijn, dan daarna". HERVORMD NEDERLAND praat met voorzitter Riet ten Hagen-Pont van het CDA- vrouwenberaad. „Op een of andere manier zijn mensen in het CDA bang het woord „vrij" of „keuze" in te voe gen, omdat ze dan denken: o, wat zijn we liberaal bezig. Vandaar dat ons vrouwenbe- raad, strevend naar eigen persoonlijkheid, identiteit, onafhankelijkheid, heel gauw het etiket krijgt: je bent in strijd met het CDA". Elders schrijft de generaal- majoor Von Meyenfeldt dat het „nee" van de gerefor meerde synode tegen kruis raketten pas het begin is. „De synode moet erop wijzen dat het zich alsmaar voortslepen de conflict tussen oost en west een ernstige belemme ring vormt voor de oplossing van de grote problemen, waarmee de mensheid wor stelt: armoede, honger, on derontwikkeling, onderdruk king, racisme". Kritiek in het blad op het ko mende bezoek van de paus. „Voor de Nederlandse Raad van Kerken schijnt een uur van ontmoeting te zijn uitge trokken. Dat lijkt mij weinig voor het spreken op gelijk ni veau. Deze paus deed beter zich daarin thuis te oefenen dan zich op reis te manifeste ren". Een gesprek tenslotte met Herman Kuiphof, die af scheid neemt als sportcom- mentator. „Er zou iets tegen dat vreselijke resultaatvoet bal moeten worden gedaan. Niet verliezen is het belang rijkste geworden bij veel clubs. Ze zouden om te begin nen het terugspelen op de keeper van buiten het eigen strafschopgebied moeten ver bieden. Verder vind ik dat de ingooi in een intrap zou moe ten veranderen, zodat de bal niet zo snel blindelings de tribunes wordt ingeknald". Sicco Mansholt heeft geen hoge dunk van het Europese topbestuur. Hij zegt in. Else vier: „Afgezien van Frans Andriessen is het allemaal brandhout. DE TIJD heeft zijn maande lijkse politieke barometer. „Het kabinet Lubbers is nog minder populair geworden, zelfs bij de eigen aanhang. De uitkeringen mogen per 1 juli niet omlaag, ook niet van stemmers op VVD eri CDA. Joop den Uyl scoort nog al tijd hoog bij zijn eigen kie zers. De omvang en de rol van de groep kiezers die het allemaal niet meer weet, neemt toe". In een commentaar de con clusie dat de gereformeerde synode met zijn nee tegen kruisraketten te ver is ge gaan. „Men kruipt hier op de stoel van de expert, mengt zich met het evangelie onder de arm in een politiek-strate- gische.discussie en steekt het parlement onnodig een stok tussen de benen. De kerk loopt hiermee het risico haar gezag te verspelen". Het om slagartikel gaat over „de gastarbeiders van het geloof" ofwel de zwarte kousenker- ken in Nederland. „Ook bin nen onze kring denken jon geren op bepaalde onderde len anders dan de oudere ge neratie. Neem het inenten. Mijn opa was ertegen. Maar ik vind dat het behoort tot de middelen, die God ons heeft gegeven om zinvol te gebrui ken". Elders een pleidooi voor het aanstellen van vertrouwen spersonen voor kankerpa tiënten. Door de vele thera pieën en de verschillende op vattingen, waarmee de kan kerpatiënt te maken krijgt, kan deze het spoor gemakke lijk bijster raken. Zo'n ver trouwenspersoon bij wie alle informatie samen komt en die de patiënt kan inlichten en bemoedigen, zou van groot belang kunnen zijn" DE BILT (KNMI) V? komende nacht wordt 1 bewolking verwacht. Dt peratuur daalt dan op( tot een minimum ronfc vriespunt. Morgen komej het noorden uit wolkenv binnendrijven. Deze samen met een zwak koi dat vanochtend bovei noordelijke gedeelte Noordzee lag. In het Wa gebied kan mogelijk al bewolking aanwezig zijn In de ochtend schijnt de de zuidelijke provincie behoorlijk, in de midda zij nu en dan schuil wolken. De kans op neei klein. De temperatuur aan de Waddenkust on vijf graden, in het zuidi streeks zeven. De w noordoostelijk en kracht vier, in het Wad bied neemt hij toe tot kr zes. De noordoostelijke str wordt in stand gehouder een hogedrukgebied da de Noorse Zee naar Zuid dinavië trekt en een lag< gebied bij Spanje. Het drukgebied komt in het einde tussen Schotlan Zuid-Noorwegen te ligg( is bepalend voor het w| onze streken. Het zorgH droog weer en vrij I nachten, 's Middags ko< temperatuur rond vijf graden te liggen. Weerrapporten van vanmorgen 07,(j Mallorca München Stockholm Wenen Zürlch

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2