Weinig kans op zere voeten op ingekrompen99 Hiswa Watersport krijgt steeds meer karakter van waterrecreatie CONSUMENTENINFORMATIE CcidócSotucmt HISWA 84, WAT, WANNEER, WAAR langlaufen nu ook op het water Hiswa-nieuwtjes Zeilplank wordt volwassen Fietsen en DONDERDAG 15 MAART 1984PAGINA! rato, de Tweewieler- en de Auto-RAI". Bouwpakketten Bescheidenheid is bij de ten toongestelde vaartuigen troef. Zo ontbreken nagenoeg de ex clusieve rond- en platbodems die de pronkstukken van de laatste Hiswa's plachten te vormen. Primeurs De inno vatie waarom vorig jaar zo krachtig werd geroepen ter redding van de branche Bij de zeilschepen weinig, bij de motorboten nagenoeg niets. Als er al innovatie is, dan zit die bij de bouwpakketten. Ze zijn er te kust en te keur: voor zeilboten, motorboten, kleine boten en zelfs voor zeilplan ken. Dit lijkt de Hiswa van de doe-het-zelvers te zijn, het geen aardig aansluit aan de constatering dat het karakter van de watersport opschuift in de richting van de waterre creatie, van het prettig en zin vol bezig zijn. Wat het publiek niet ziet, is dat er achter de Hiswa 1984 een splinternieuwe water sportbranche-vereniging schuil gaat. De oude Hiswa die zich in hoofdzaak met de jaarlijkse tentoonstelling en de export bemoeide, heeft zich verenigd met de BOVAG Afdeling Watersport, waar de handel drijvende en repare rende sektor geconcentreerd was. Bovendien heeft Recron zich met zijn verhuurbedrij ven aangesloten bij de nieuwe organisatie, die overigens de vertrouwde naam Hiswa zal handhaven. Door deze opzet is de totale belangenbeharti ging van de natte recretatie voortaan in één vereniging gebundeld. Voor de consu ment betekent dit meer dui delijkheid en zekerheid. „Sterker dan voorheen", al dus de nieuwe voorzitter mr.P. van der Laan, „zullen wij ons moeten gaan onder scheiden en kunnen wij ons ook gaan onderscheiden van de beunhazerij en van de een dagsvliegen die alleen be lust op snel gewin geen garantie bieden voor service". Natte ondernemer Voor wetgevende en regelma- kende instanties zal de nieu we vereniging beter herken baar en aanspreekbaar zijn. Van der Laan: „Meer dan ooit lijkt ons dit van belang, nu wij geconfronteerd gaan wor den met een deregulering van allerlei verantwoordelijkhe den op het gebied van recrea tieve streekplannen en voor zieningen. Ik acht het daarbij essentieel dat de stem van de 'natte ondernemer' tijdig en goed wordt gehoord. Iedereen zal er profijt van hebben, want alles wat momenteel of in de toekomst wordt geregeld ten aanzien van faciliteiten op en rond het water, heeft zijn direkte weerslag op de afzet mogelijkheden van de boten bouwer, de scheepsarchitect, de makelaar en de verhuur der. Een ambitieuze en dus scherpe koers. Maar juist in deze tijd van economische laagbloei een absolute nood zaak", aldus mr. Van der Laan. PIET SNOEREN m KËJ De Hiswa 84 wordt van vrijdag 16 maart tot en met zondag 25 maart gehouden In het Eu ropacomplex van de Amster damse RAI. Dagelijks geopend van 10 tot 17, en van 19 tot 22 uur. Zaterdag en zondag al leen van 10 tot 17 uur. Toegangsprijs 12,50 per persoon; 7,- voor jeugd tot 14 jaar, mits onder begelei ding, eenzelfde bedrag voor houders van een bejaarden pas en voor groepen van mini maal 20 personen, mits vooraf aangemeld. Bezoekers wordt geadviseerd gebruik te maken van de Schiphollijn. Er rijdt elk kwar tier een trein en het tentoon stellingscomplex ligt een paar minuten lopen van het station RAI. De NS heeft een speciaal Hiswa-treintarief, voor een en twee personen. Met z'n twee tjes kost een dagje Hiswa van uit Den Haag en omgeving (in clusief treinreis en toegangs bewijs) 45. vanuit Leiden en omgeving 40. Ook de nieuwe strandmode krijgt veel aandacht. De Hiswa 84 is compact gehouden; de stands staan dichter op elkaar. Bezoekers van de 29ste Hiswa in de Amsterdamse RAI hoe ven minder dan vorige malen beducht te zijn voor zere voe ten, want de watersportten toonstelling ademt de geest des tijds. Hij is kleiner van opzet, compacter. De organi satoren hebben de roeiriemen ingekort. Van de gigantische nieuwe RAI-hallen wordt geen gebruik meer gemaakt. Hiswa-kopstukken De Vries Lentsch en Jeths doen daar opgewekt over: „Voor de be zoekers en exposanten zal deze ingekrompen manifesta tie de gezellige sfeer van wel eer uitstralen", zeggen zij, „we zijn weer teruggekeerd naar onze oude stek: het sfeervolle Europacomplex van de RAI. Het hele gebeuren speelt zich nu op een kleiner oppervlak af en dat komt de tentoonstelling ten goede. Het maakt de zaak veel overzich telijker, en intiemer ook". Maar dan komt de aap uit de mouw. „Laten we ons geen il lusies maken. Gelukkig ont vangen we optimistische sig nalen uit buiten- en binnen land. De groei zit erin of komt er binnen afzienbare tijd. De vraag is hoeveel de groei zal zijn tussen nu en 1990. De op leving komt niet gauw meer terug. Het parool is spaar zaamheid en hard werken. Beter werken dan je concur rent. Het herstel van de re- creatiemarkt zal door' de grote concurrentie langer duren dan in andere branches. Ook zal het zaak zijn in te spelen op de werkelijke vraag en niet alleen datgene te bieden, wat je toevallig gemakkelijk kunt maken. Wij Nederlan ders zijn zuinig en prijsbe wust. Dit komt duidelijk naar voren nu de watersport aan populariteit wint en steeds meer het karakter van water recreatie krijgt". Watersportmode Een meer bescheiden Hiswa dus. Overigens is het aantal exposanten (385 uit 19 landen) nauwelijks kleiner dan vorig jaar toen er nog duidelijk op timisme heerste. Ze staan al leen dichter op elkaar om de kosten te drukken. Totaal staan er 828 vaartuigen: 120 kano's, 123 roei-, vis- of bijbo ten, 61 open zeilboten, 109 ka juitzeiljachten, 13 motorzei lers, 210 zeilplanken, 23 cata marans en trimarans, 83 open sportboten, 33 motorjachten, 42 dag- en weekendkruisers dn 21 vouw- en opblaasboten. Dit alles met een totale waar de van ruim 70 miljoen. Daarnaast natuurlijk een gro te keuze aan accessoires en watersportmode. In en om het wedstrijdbassin van 20 bij 50 meter in het Hiswa-theater zullen zich dagelijks evene menten afspelen, die, in het teken staan van de komende Olympische Spelen. „Wij hebben ontdekt dat de bezoeker van nu een andere is dan die van vroeger. Hij gaat een dagje naar de Hiswa om op een plezierige manier bezig te zijn. Daarom moeten we ervoor zorgen dat er steeds meer te beleven valt. Hetzelfde zie je ook bij de Fi- Goed nieuws voor wie de rust van het water mint en dus de milieuvijandige (buitenboord- )motor haat. Het geruisloze menselijke been gaat weer als krachtbron gebruikt worden. In Eindhoven staat de aqua quick op stapel: een water fiets, maar wel tweemaal zo snel als de normale. Omdat de voortstuwing niet meer ge beurt met een schoepenrad, maar met een tweebladige schroef, wordt de snelheid be reikt van een rustige fietser te land, hetgeen de aquaquick geschikt maakt voor lange toertochten over de binnen wateren. De afdeling werktuigbouw kunde van de Technische Ho geschool te Eindhoven heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van deze feavanceerde waterfiets. Ge- ouwd gaat hij worden door Lighttown Construction, een bedrijf dat is opgezet in het kader van het gemeentelijke werkgelegenheidsbeleid. Ambtenaar J.Havekes van de afdeling economische zaken in Eindhopven ziet grote mo gelijkheden. „Allereerst gaan we de opvouwbare versie ma ken, want die is markttech nisch het meest interessant. Hij weegt act tot tien kilo en past, net als een opblaasboot, achter in de auto. De prijs komt rond de 700,-. We den ken er dit jaar al 11.000 van te bouwen". Waterfietsen met bagage Voor het volgende zomersei zoen komt daar dan een iets zwaardere versie bij die ook ruimte biedt voor bagage. „Een echte toer-waterfiets waarmee je tochten van 100 kilometer of meer kunt ma ken", aldus Havekes, „hij is demontabel en heeft plaats voor twee personen. Het plus punt boven de traditionele waterfiets is, behalve de dub bele snelheid, dat de aqua quick veel gemakkelijker kan worden voortbewogen en dat de wendbaarheid veel groter is. Ik denk dan ook dat dit nieuwe voertuig een aantrek kelijk alternatief zal gaan vormen voor de toerboot met motorvoortstuwing". Een andere nieuwe tak van watersport is het uit Oosten rijk afkomstige ski-jakken. De ski-jak is een combinatie van de bekende kajak en de ski en de sport lijkt nog het meest op langlaufen over water. In wild water of branding komt zoiets als van alpine-skiën bij. Direkteur J.Zijp van Techno Gamma te Alkmaar ontdekte De aquaquick uit Eindhoven, het milieuvriendelijke alternatief voor de gemotoriseerde toerboot. de sport tijdens een van zijn reizen en introduceert hem op de Hiswa. „Ik denk dat voor het ski-jakken de victorie in Nederland begint. De omstan digheden zijn bij ons ideaal; enerzijds de kustlijn met zijn woelige baren, anderzijds de Elassen en poldervaarten voor inge tochten. Voor winter sporters betekent ski-jakken een unieke conditietraining tijdens het zomerseizoen, voor recreanten is het een manier om te spelevaren in de natuur en sportvissers kunnen ermee op moeilijk bereikbare stek ken komen". Skiën en peddelen De ski-jak is 3.50 m lang, 30 cm breed en 32 cm hoog.. De sport wordt beoefend door met elke voet in een ski-jak te stappen en vaart te maken door middel van een peddel in combinatie met loopbewe gingen. Door de grote stabili teit van de „bootjes" is het aanleren van deze sport geen probleem. Vallen is vrijwel onmogelijk. De ski-jak is hol en heeft per drijver een draagvermogen van 138 kilo. Dit maakt het mogelijk op trektochten bagage mee te ne men. Ook kan de ski-jak op eenvoudige wijze worden meegenomen naar een vakan-' tiebestemming. De aanschaf van speciale kleding is niet nodig. In geval van twijfel kan men volstaan met een zwemvest. Hoewel de Hiswa 84 arm is aan echte primeurs, drijven er toch wel enkele oogjes op de watersoep. Zo is er in de categorie ka- juitcatamarans (waarvan de echte doorbraak in Nederland nog moet komen) de twaalf meter lange Catalac met maar liefst vier hutten en een salon. Bii de trailer-sailers die wel sterk in populariteit toenemen, valt de Friendship 25 op, 7.50 m lang en toch slechts 850 kilo zwaar. Het benodigde extra gewicht wordt ter plekke in de vorm van waterballast bijgepompt. Ook de Kolibri 900 zal veel aandacht trekken. Het schip is volgens de laatste inzichten ontwikkeld en biedt nieuwe mogelijkheden voor de doe-het-zelver. Een unieke bijzonderheid is dat het ontwerp een variabel interieur heeft met verwisselbare ele menten. De zelfbouwer kan helemaal zijn (zin volgen. Voor mensen met een smalle beurs is het goed te weten dat deze Kolibri trapsgewijs kan worden aangeschaft; men koopt en be taalt pas een volgend deel van het bouwpakket wanneer het voorgaande deel klaar is. Snufjes Op de Hiswa is de nieuwe „Jigger" giekbeveiliger te zien, waarmee hoofdletsel, overboord slaan en schade aan schip of beslag door een overkomende giek kan wor den voorkomen. Een ander nieuw hulpmiddel is de Hol- lex Seal die een einde maakt aan lekkages bij schroefasaf dichtingen zonder dat er pak kingen aan te pas komen. Dan heeft Mariner bij zijn motoren van het V-6 model een olie-injectiesysteem inge voerd dat een nauwkeurig en economisch mengsel van brandstof en olie garandeert; de optimale dosering vindt plaats waar hij thuis hoort: in de brandstofpomp. De elektronica blijkt een ver dere vlucht genomen te heb ben. Men ziet op de Hiswa een marifoon met de moge lijkheid om (mits de PTT het goed vindt) enkele privé-ka- nalen te laten inbouwen, een nieuwe autopilot die kan wor den aangesloten op een satel lietnavigator en een visvinderj voor het opsporen van scho-; len, waarvan het onderschei^ dingsvermogen tot m&ar liefst Dromedille De Amaran „High Tension 12M" van Piet Viegers doet futuris tisch aan. De ontwerper is uitgegaan van een spanframe, ge dragen door drie drijvers die snel planeren, hetgeen snelheden van 50 km per uur mogelijk maakt! Aan de ontwikkeling van deze zeewaardige zeilende driepoot zijn drie jaren van experi menteren voorafgegaan. Een vreemde verschijning is ook de Vital 2000 „Dromedille". Ontwerper Bror With hierover: „Het maken van een schip dat langzaam even goed vaart als zeer snel, is even moeilijk als het kruisen van een dromedaris met een krokodil. Vandaar de naam. Een klein schip, maar met de ruimte en vaareigenschappen van een groot jacht". Het nieuwe hulpmiddel om de schroefas af te dichten, waar aan zelfs geen pakking meer te pas komt. 2,5 cm gaat. Iets minder nauwkeurig tot op 18.50 m is de navigatiecomputer Leab Da 90, maar die bepaalt dan ook de positie van de Noordkaap tot Gibraltar. Daarnaast blijven de ontwer pers oog houden voor de klei ne, praktische dingen des le vens op het water, zoals de aquamen, een waterdichte be- schermhoes voor walkman plus oortelefoon, die het mo gelijk maakt naar zijn lieve lingsmuziek te blijven luiste ren, zelfs nadat men over boord geslagen is. De „Dromedille". qua ontwerp even moeilijk als een kruising tussen een dromedaris en een krokodil. Zaanse romp Scheepswerf Breedendam meldt in tegenstelling tot de concur rentie wel vertrouwen in de toekomst te hebben en is daaroi] gekomen met een zelfontworpen 5.70 m lange motorsloep. D basis is een groene polyester Zaanse romp die nauwelijks o plastic lijkt vanwege het overnaadse effect en de royale aftim mering. Binnen is zelfs geen spoortje polyester waar te nc zo wordt beloofd. Meer dan tweehonderd ver schillende types zeilplanken op de Hiswa. Deze sport blijft de wind in het zeil houden, maar de beginner staat er met de handen in het haar bij. Vijf jaar geleden was de keus een voudiger. De meeste planken leken in veel opzichten sterk op de originele windsurfer; ze werden de allround-plank ge noemd: ideaal voor iedereen die geen wedstrijdambities had of zich niet in de bran ding wilde wagen. Nu, in 1984, blijkt die plank (de allrounder) waarmee de opmars van het windsurfen in Nederland begon, nagenoeg uitgestorven. Planken die nu als beginnersplank worden aangeboden, konden kort ge leden nog doorgaan voor re volutionaire modellen, toege sneden op ervaren surf-spe- cialisten. De veranderingen zijn zonder uitzondering afge leid van de funboards, de kor te en zeer wendbare plankjes, waarmee topsurfers de bran ding bedwingen. Experimen ten op zee hebben allround planken opgeleverd die een nieuwe stijl van varen moge lijk maken: hoge snelheden, grote wendbaarheid en spor tief surfen bij harde wind. Wegklapbaar zwaard Een van de belangrijkste ver nieuwingen is het zwaard. Op een moderne plank kan dat zodanig worden ingeklapt dat het helemaal in de plank ver dwijnt. Daardoor wordt de plank zeer gevoelig voor de druk die de surfer met zijn voeten uitoefent, zodat het sturen bijna niet meer met het tuig, maar met de voeten wordt gedaan. Hierdoor en door de smalle spitse achter kant (pin-tail) zijn snelle ma noeuvres mogelijk. Maar all round-planken moeten ook bij weinig wind worden gebruikt en dan is een zwaard onont beerlijk om tegenwinds te kunnen laveren. Daarom is het wegklapbare zwaard ide aal voor de allround-plank. Kortere giek Ook het tuig heeft een veran dering ondergaan. Het is ho ger opgesneden, smaller en wordt met een kortere giek gevaren. Daardoor is het bij hardere wind gemakkeljk te hanteren; het achtereind van de giek sleept niet meer door het water. Nieuw zijn ook de voetbanden die zorgen voor een beter contact met de plank bij hoge snelheden en in de golven. Ook voor het uitvoeren van sprongen zijn ze onontbeerlijk. Toch is de allround-plank ondanks alle veranderingen, de ideale plank voor alle omstandighe den gebleven. Hij is nog steeds geschikt om er surfen op te leren, maar biedt ook de gevorderde surfer veel ple zier. Verder is de plank (die door veel fabrikanten all- round-funboard wordt ge noemd) zowel bij windkracht 2 als bij kracht 6 te gebruiken en is hij evengoed geschikt voor de branding als voor het binnenwater. Opblaasbare catamaran Bij de rubberboten springt de nieuwe Avon S 340 RIB in h( oog. Hii heeft een ondiepe V-vormige polyester bodem die aa de opblaasbare drijflichamen is bevestigd. De vaareigenschap pen zijn aanzienlijk beter dan die van een vergelijkbare boe met flexibele bodem. In deze categorie verdient ook de Catc puit catamaran vermelding, een eenpersoons boot met opblaas bare rompen. Door de constructie een bijzonder stijf schip d« qua prestatie met niet-opblaasbare concurrenten kan wedijvei De Centaur wordt al 25 jaar gebouwd en er varen er 1.60 stuks van. Deze nieuwste uitvoering heeft een kielmidzwaard. De zeilplanken, ook die voor beginners, worden steeds sneller en wendbaarder. Demonstraties in het wedstrijdbassin van de Hiswa staan in het teken van de komende Olympische Spelen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14