uns begrijpt moeilijke positie" an Nederland Post-Berlijn bouwt ïen nieuwe muur „Smerige oorlog" in Frans Baskenland ZAAK VAN DE KRUISRAKETTEN VERZET COLOMBIA OVERVALTSTAD Robot-barman schenkt niet voor dronkaards Ira-politicus Adams bij aanslag gewond Geen enkele opvang geestelijk gestoorden in Rome BUITENLAND Ceidae 0ouaa/nt DONDERDAG 15 MAART 1984 PAGINA 1 ;1 De Parijse poli tie ging voor de derde maal bin nen een maand over tot een uit gebreide con trole van perso nen die ver dacht worden van het hebben van drugs of zonder woon vergunning zijn. De razzia had plaats in de wijk Chalon waar krakers en drugsverslaaf den wonen. Londen wil uitlevering Walter Rauff LONDEN De Britse regering heeft Chili om de uitlevering gevraagd van oorlogsmisdadiger Walter Rauff. Premier Thatcher verklaarde gisteren in antwoord op schriftelijke vragen van het Lagerhuislid David Winnick (Labour) dat de Britse ambassadeur in Chili een verzoek van die strekking bij generaal Pinochet heeft ingediend. Rauff is de SS'er die de verantwoor delijkheid droeg voor de zogeheten „rijdende gaskamers". Zeker 250.000 joden vonden daarin gedurende de oorlogsjaren de dood. Ook Israël heeft om uitlevering van Rauff gevraagd, maar dat verzoek is onlangs door Chi li van de hand gewezen. Vrachtwagens in Spanje beschermd MADRID Patrouilles van de Spaanse politie begeleiden sinds gisteren in de drie Baski- sche provincies en in de pro vincies Navarra en Catalonië alle buitenlandse vrachtwa gens die afkomstig zijn uit lan den van de Economische Ge meenschap. De maatregel is genomen op verzoek van de chauffeurs nadat Baskische vissers vrachtwagens, met name Franse, aanvielen uit wraak voor de beschieting vo rige week door de Franse ma rine van twee Spaanse vissers schepen voor de kust van La Rochelle. Nederlandse „drugskoning'* gearresteerd in Florida AMSTERDAM De 50-jarige Nederlandse drugsfinancier J. K. is onlangs door de Amerikaanse justitie gearresteerd in Talla hassee in de Amerikaanse staat Florida. De man wordt ervan verdacht 30 kilo cocaïne te hebben gesmokkeld. In Nederland hield K. zich in de jaren ze ventig bezig met grootscheepse hasjtran sporten in containers. Hoewel de Neder landse justitie hem niet wist aan te houden, was de betrokkenheid van K. bij dat con tainervervoer duidelijk. Hij werd vanaf dat moment door Interpol gezocht. De „drugskoning" heeft altijd zijn verblijf plaats verborgen weten te houden. De laat ste jaren werd de naam van K. diverse ma len in verband gebracht met grote interna tionale drugstransacties. ARABISCHE LIGA VEROORDEELT IRAN ALGIERS De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga hebben gisteren de Iraanse aanvallen op Irak veroordeeld en gedreigd de betrekkingen met Iran te verbre ken als het land geen regeling van de 42 maanden oude oorlog aanvaardt. Het conflict dreigt het hele Golfgebied in zijn ban te krij gen, aldus de ministers. Dezen kwamen bijeen op een tijdstip dat diplomaten in Bagdad meld den dat Iran een enorme strijdmacht gecon centreerd heeft voor een aanval op Iraks twee de stad, de zuidelijke haven Basra. Meer dan een kwart miljoen Iraanse revolutionaire wachters zouden voor de aanval klaar zijn. Ra dio Teheran heeft gezegd dat een VN-commis- sie die de beschuldigingen over het gebruik van chemische wapens onderzoekt granaten heeft gevonden met chemische strijdmiddelen. Van onze parlementaire redactie) N HAAG Mr. Jo- h Luns, de scheidende etaris-generaal van de VO, heeft begrip voor .moeilijke positie" van Nederlandse regering de kwestie van de lisraketten. Hij zei dit teren op een persconfe- "jtie in Den Haag, waar na twaalf jaar secreta- -generaal geweest te afscheid nam van de iitieke top. Waar hij in het verleden vaak d opstelde, oordeelde ns nu opvallend mild ir het huidige kabinet, liet doorschemeren dat meest betrokken mi ters Lubbers, Van den Broek en De Ruiter alleen om partijpolitieke redenen niet volmondig „ja" zeg gen tegen de plaatsing van 48 kruisraketten. Bij de besprekingen was het de NAVO-chef opgevallen „hoe veel inzicht" deze drie minis ters, die het meest betrokken zijn bij de besluitvorming, heb ben in de problematiek van de kernwapens. Luns zei dan ook „met bevrediging" terug te kij ken op zijn besprekingen in Den Haag. Maar, zo voegde hij eraan toe, dan gaat het wel om de persoonlijke opvattingen van de bewindslieden. Als le den van het kabinet is hun po sitie geheel anders, Luns, doe lend op het nog steeds toene mende verzet tegen de kruis raketten. Opvallend was dat Luns geen uitzondering maakte voor mi nister De Ruiter. Met name in VVD-kring wordt gezegd dat deze (CDA-)bewindsman sterk gekant is tegen plaatsing. Maar uit de opmerkingen van Luns zou opgemaakt kunnen wor den dat dat ook De Ruiter van mening is, dat de positie van Nederland in het bondgenoot schap „duidelijk zwakker" zou worden in het geval van een „neen" tegen de kruisraketten en dat bovendien „verschillen de" bondgenoten „diep teleur gesteld" zouden zijn. Luns bestreed de opvatting dat Nederland ook nu al niet mee zou tellen in de NAVO. „Ne derland is een belangrijk lid van de alliantie". Luns wees op de geografische positie van ons land, op zijn „economische macht" en op de installaties, met name in de haven van Rotterdam, die van groot be lang zijn voor de NAVO in oorlogstijd. Door dit alles is Nederland, ondanks zijn ge ring aantal inwoners en gerin ge oppervlakte, nu wel dege lijk een belangrijk lid van de NAVO. Mr. Luns nam, „hoewel erg gehaast", op deze „vermoede lijk laatste ontmoeting met de Nederlandse pers" alle tijd voor het uiteenzetten van zijn visie op het te voeren NAVO- beleid. Hij is ervan overtuigd dat zijn visie de juiste is en dat de tegenstanders van kruisra ketten naïef zijn en ongelijk hebben. Volgens hem is het van wezenlijk belang dat West-Europa een aangepast antwoord heeft op de middel- lange-afstandsraketten van de Sovjet-Unie. Zonder kruisra ketten en Pershings-2 kan de NAVO een aanval met van de Scheidend secretaris-generaal Luns voor het ministerie van Alge mene Zaken in Den Haag Russen met SS-20-raketten al leen pareren met behulp van Amerikaanse strategische ra ketten, aldus Luns. De vredes beweging gaat er volgens hem „te luchthartig" van uit dat de Verenigde Staten dit soort „vreselijke wapens" inderdaad zouden inzetten. „Zij weten immers dat dat er binnen der tig minuten een even ver schrikkelijk antwoord zou ko men". Luns maakte ook van de gelegenheid gebruik nog eens van leer te trekken tegen de „logica" van de aanhangers van de vredesbeweging, vooral die van het atoompacifisme. „Ik begrijp niet waarom zij zich zo keren tegen atoomwa pens. Bij de aanval op Dresden in de tweede wereldoorlog (met conventionele wapens) zijn meer doden gevallen dan bij de atoomaanval op Hirosji- BOGOTA Een groep van 150 guerrillastrijders van de uiterst linkse beweging M-19 hebben een aanval uitgevoerd op de 45.000 inwoners tellende Colombiaanse stad Florencia, 400 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad Bogota. De guerrillastrij ders bestormden de gevangenis en bevrijdden 158 gevangenen. Verder werden bankinstellingen aangevallen en beroofd, waar na de groep zich, achtervolgd door soldaten en politie, in de jun gle terugtrok. In totaal zijn zeker twaalf doden gevallen en tien tallen mensen gewond geraakt. De aanval op Florencia is de eerste grote actie van M-19 sinds de beweging (met naar schat ting 7.000 strijders) een aanbod van president Belisario Betan- cour om te onderhandelen van de hand wees. Mondale en Hart winnen beiden DOVER Bij voorverkiezingen (caucuses) van de Democrati sche partij in de staten Delaware, Nevada en Oklahoma hebben de twee voornaamste kandidaten, Mondale en Hart, beiden suc cessen geboekt. In Delaware was de overwinning voor Mondale, Hart won in Nevada en in Oklahoma behaalden zij evenveel stemmen. De Democratische kiezers op Hawaii kozen afgevaar digden naar de conventie, die later mogen bepalen welke kandi daat zij steunen. Mondale en Hart concentreren hun campagne nu op het Midden-Westen, met name op de voorverkiezingen in Michigan en Illinois, waar het om 300 afgevaardigden naar de conventie gaat. SAN FRANCISCO Een Amerikaanse uitvinder heeft een robot ontwikkeld, die bestellingen voor drankjes opneemt en coctails maaktmaar weigert dronkaards te bedienen. De geautomatiseerde barman heeft één arm en vier handen, waarmee hij honderden verschillende drankjes kan mixen en, al dan niet met ijsblokjes, in de juiste glazen kan doen. De robot reageert op stemmen en is zo geprogrammeerd dat hij niets doet wanneer de stem van de klant de indruk wekt, dat deze door overmatig alcoholgebruik is beïnvloed. De se lectieve barman kost ongeveer 195.00 gulden, maar heeft een grote beperkingen: hij heeft geen aandachtig oor voor de problemen van zijn gasten. ST-BERLIJN Twee Berlijnse muur naar het ;en nadat twee Oost- Westen vluchtten, zijn mi- tse grenswachten met litairen begonnen met de ces over de beruchte bouw van een nieuwe Oostduitse agent kijkt toe hoe een kraan betondelen van de we muur op zijn plaats zet. barrière. Inwoners van het westelijke stadsdeel die dichtbij de Muur wo nen, signaleerden dinsdag al een verhoogde waak zaamheid en activiteit on der de grenswachten. Zij zagen in elke wachttoren in de zogenaamde „bloed- steeg" achter de Muur drie in plaats van de ge bruikelijke twee gewa pende wachters. De twee grenswachten klom men in de nacht van maandag op dinsdag over de Muur naar het westelijke stadsdeel. Ze hadden hun commandant ge zegd dat ze op onderzoek uit gingen, omdat zij iets ver dachts hadden gezien. Na hun geslaagde vlucht hebben de twee zich bij de Westberlijnse politie gemeld, waar zij ook hun automatische geweren in leverden. De Oostduitse auto riteiten hebben geen verkla ring gegeven over de versterk-* te veiligheidsmaatregelen. Het is daarom niet duidelijk of deze verband houden met de geslaagde vlucht. In West-Berlijn is met onbe grip op de bouw van een nieuw stuk muur gereageerd. „Wij zijn verbaasd en met stomheid geslagen", zo zei woordvoerder Fest van de Westberlijnse Senaat tegen verslaggevers, nadat hij vanuit een waarnemingspost in het oude Rijksdaggebouw de bouw van de nieuwe barrière in ogenschouw had genomen. Het nieuwe stuk muur wordt ge bouwd ter hoogte van de Brandenburger Tor. Blik op de Brandenburger Tor. Op de voorgrond de oorspronke lijke Muur. Op de achtergrond de twee jaar geleden gebouwde betonnen wal. In het midden de enkele tientallen meters gevor derde bouw van de nieuwe muur. De afgelopen periode zijn de betrekkingen tussen de beide Duitslanden juist aan de bete rende hand. Zo voerde de lei der van de SPD-fractie in de Bondsdag, Vogel, gisteren drie uur lang gesprekken met de Oostduitse partijleider Honec- ker. Na afloop van dat overleg verklaarde Vogel zelfs dat de interduitse betrekkingen een niet eerder gekende bloei doormaken. Het nieuwe stuk muur dat wordt opgetrokken heeft de zelfde hoogte en uitvoering als de eerste waarmee op 13 au gustus 1961 een aanvang werd gemaakt. Deze 4,2 meter hoge van prikkeldraad voorziene muur vormt een 164 km lange gordel rond de westerse encla ve. In de afgelopen 23 jaar hebben enkele tientallen Oost duitsers met succes deze bar rière naar het Westen geno men. Tenminste 73 andere za gen hun vlucht mislukken en hebben dit met de dood moe ten bekopen door geweervuur van wachters, waakhonden en landmijnen. PARIJS In het Franse Baskenland ontwikkelt zich een „smerige oorlog", sinds rechtse Spaanse doodseskaders in de afge lopen weken herhaalde malen moordaanslagen hebben uitgevoerd op naar Frankrijk uitgewe ken Spaanse Basken. Daarbij zijn zeker vijf mensen om het leven ge komen. Aangenomen wordt dat allen het slacht offer zijn geworden van de „Grupos Antiterroristas de Liberacion" (GAL), een rechtse Spaanse ter reurgroep die de activitei ten van de ETA op Spaans grondgebied wil wreken. Veel van het geweld dat het Spaanse Baskenland teistert, lijkt overgeslagen naar het Franse Baskenland. Dat heeft tot gevolg dat de spanning tus sen de Franse Basken en de Franse politie blijven stijgen, hetgeen vorige week leidde tot een fatale schietpartij in de Atlantische kuststad Bayonne. Met het oplaaien van het ge weld is de Baskische" kwestie, waarvoor de Franse en Spaan se autoriteiten dachten dat een oplossing nabij was, explosie ver geworden dan ooit. Hier door zal de spanning tussen de beide socialistisch geregeerde naties mogelijk eveneens toe nemen. Op 5 maart waren 1.000 men sen aanwezig bij de begrafenis van Jean-Pierre Leiba, een jonge Fransman, die op 1 maart werd doodgeschoten op het plaatselijke station van Bayonne. Hij werd het eerste slachtoffer van de „smerige oorlog". Van de 29-jarige Lei- ba was niet bekend dat hij be trokken was bij de Baskische afscheidingsbeweging, maar hij stond bij een groepje uitge weken Spaanse Basken toen leden van de GAL het vuur openden. De schutters werden op hun vlucht over de rivier de Bidassoa naar het Spaanse grondgebied achtervolgd door Leiba's vrienden. Enkele uren later arresteerde de Spaanse politie vier verdachten die, volgens het Madrileense dag blad El Pais, verklaarden dat zij hadden gehandeld uit „pa triottische overwegingen". De GAL, die volgens de Bas ken banden heeft met de Spaanse politie, wees de ver antwoordelijkheid voor de moordaanslag af. Maar in de Franse pers werd gemeld dat de GAL ontkende betrokken te zijn geweest bij de aanslag omdat men zich had vergist in de identiteit van de man en niet verantwoordelijk wilde worden gesteld voor de dood van een Frans staatsburger. Centraal probleem De Spaans-Baskische vluchte- lingenkwestie blijft een cen traal probleem voor de Franse regering, die ten aanzien hier van juist een harder standpunt heeft ingenomen. In antwoord op de Spaanse aantijgingen dat de Baskische vluchtelingenge- meenschap in Frankrijk de ba sis vormt voor het ETA-terro- risme in Spanje. De regering van Francois Mit terrand heeft stappen onder nomen om de Spaanse premier Felipe Gonzalez te steunen in zijn strijd tegen de ETA, die door Spaanse zowel als door Franse regeringsfunctionaris sen wordt gezien als een ont wrichtend element in het Spaanse democratische experi ment. Maar de beveiliging van het Franse grondgebied was ook een overweging, en de moord aanslagen van de GAL hebben de Franse regering ervan overtuigd dat zij alles in het werk moeten stellen om een eind te maken aan de Baski sche terroristische activiteiten ten noorden van de grens. Niettemin heeft de Franse aanpak deportaties, huisar resten, uitbreiding van het toezicht op de Spaanse vluch telingen niet geleid tot een vermindering van geweld. BRENDAN MURPHY BELFAST De Noordierse rooms-katholieke politicus Gerry Adams is gisteren bij een aanslag op zijn leven in het centrum van Belfast ge wond geraakt. De aanslag is opgeëist door een politieke splintergroepering. Adams werd getroffen in nek, schou ders en bovenarm, maar hij is niet ernstig gewond, zo is van de zijde van het ziekenhuis op genomen. De politie zei dat ze op enige afstand van de plaats van de aanslag drie mannen die handvuurwapens bij zich hadden heeft gearresteerd. Adams (34) is voorzitter van Sinn Fein, de politieke arm van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). Hij won voor zijn partij bij de verkie zingen van juni 1983 een zetel in het Britse Lagerhuis, maar weigert die in te nemen omdat de Sinn Fein het parlement niet erkent. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De gijzeling van een hele schoolklas door een geestelijk ge stoorde man begin deze week, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de problemen van de gees telijk gestoorde mensen in de Italiaanse hoofd stad. In 1978 nam het Italiaanse garlement een wet aan die de rankzinnigengestichten sloot. De regionale overhe den moesten nieuwe ver pleeghuizen inrichten, waar de patiënten ook konden worden behandeld. In Noord-Italië bouwde men de zogenoemde „Day-hospitals" en werden de meeste „gek kenhuizen" gesloten. Maar in het Zuiden kwam van die re geling niets terecht. Daar werden de gestichten welis waar gesloten, maar niet ver vangen door andere opvang mogelijkheden. Het gevolg hiervan was dat de geestelijk gestoorden terug naar huis of gewoon de straat op werden gestuurd. Rome wordt telkens weer op geschrikt door de gevallen van agressie, vaak met dode lijke afloop, gepleegd door deze „onverpleegden". De re gering van premier Craxi heeft zich nu voorgenomen die gestichten weer te ope nen, of zoals hij het zelf met zoveel woorden heeft uitge drukt „de gekken terug te sturen naar het gekkenhuis".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11