Minder ontslagen bij ^ilton Fijenoord Staking tegen overheid is niet per se „politiek" Nederlandse boer evert minder in an EG-collega's tamer: Drugshandelaren niet apart gevangen zetten „Verplichte verhuizing bij te hoog inkomen" Geen opvang 30.000 kinderen Overvallers krijgen spijt: buit terug INNENLAND £eidóC0omant DINSDAG 13 MAART 1984 PAGINA 9 ^oedingsinstanties gillen onderzoek naar vervuiling moedermelk i£N HAAG Op grond van recente berichten over vervuiling van moedermelk met in het milieu aan- ezige schadelijke stoffen, achten voedingsinstanties i actiegroepen het wenselijk dat nader onderzoek ordt gedaan. Wetenschappelijk staat namelijk nog ng niet vast dat borstvoeding een gevaar voor het ind kan opleveren. Voor ons land zijn daarvoor on- ildoende cijfers beschikbaar, maar gegevens uit het litenland manen wel tot enige voorzichtigheid. Het oorlichtingsbureau voor de Voeding ziet voorlopig jrenwel geen enkele reden de borstvoeding in te rui- n voor de fles, omdat het de vraag is of de uitkom- n van buitenlandse onderzoeken ook voor Neder- |d opgaan. Bovendien is het niet zeker of de minie- hoeveelheden schadelijke stoffen die met de huidi- uiterst verfijnde methoden aangetoond kunnen orden enig gevaar opleveren. Tientallen arrestaties wegens belastingfraude DEN HAAG Politiekorpsen in verschillende delen van het land hebben, gesteund door functionarissen van de FIOD, gisteren enkele tientallen arres taties en huiszoekingen ver richt in verband met een belas tingfraude. De verantwoordelij ke vrouw voor de operatie, de Haagse officier van justitie Couzijn, is „in het belang van het onderzoek" uiterst terug houdend met het geven van in lichtingen. Zo wil zij niet zeg gen wat de aard is van de frau de. Ook het exacte aantal aan houdingen geeft zij niet prijs. Afgetuigd met honkbalknuppels ZWOLLE Drie mannen (26, 27 en 31 jaar oud) zon der vaste woon- of verblijfplaats zijn vannacht in Zwolle met honkbalknuppels in elkaar geslagen. Twee van hen werden zo ernstig gewond, dat ze in een zie kenhuis moesten worden opgenomen. De drie mannen zaten in een stilstaande auto, toen ze werden aangeval len door zes mannen. Vier van hen heeft de politie aangehouden. Man zwaar gewond door politiekogels ROTTERDAM Een nog onbekende man is vannacht zwaar gewond geraakt door twee schoten uit het dienstpistool van een Rotterdamse agent. Volgens de politie vuurde de agent twee gerichte schoten af op de van diefstal verdachte man, nadat deze hem met een wapen had bedreigd. Later is gebleken dat het een alarmpistool was. Het slachtoffer is met ernstige ver wondingen in buik en rechterbovenbeen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. AMSTERDAM Voordat gemeenten en corporaties een woning verhuren zouden zij met de toekomstige huurder de afspraak moeten maken dat hij naar een duurdere woning verhuist als zijn inkomen tot boven een van te voren vastgestelde grens stijgt. Dit idee om tot een rechtvaardiger verdeling van de woningvoor raad te komen, heeft CDA-burgemeester Beelaerts van Blokland van Apeldoorn gisteren in Amsterdam gelan ceerd. De vroegere minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening vindt een huurbelasting voor mensen die gezien hun inkomen te goedkoop wonen, geen goe de methode om de woningnood op te lossen. Zijn par tijgenoot staatssecretaris Brokx wil een huurbelasting invoeren om enerzijds de uitgaven voor individuele huursubsidie te kunnen dekken en anderzijds huur ders ertoe te bewegen naar een duurdere woning te verhuizen. Zwangerschapstelefoon op andere leest UTRECHT Sinds de oprichting in 1980 van de Zwangerschapstelefoon, een telefonische hulpdienst voor mensen die willen praten over problemen die met zwangerschap te maken hebben, is het landelijk nummer van deze dienst in Utrecht 4000 keer gedraaid. Van deze telefoontjes kwamen er echter maar 650 terecht bij de vrijwilligsters, wier telefoonnummers via een bandje op dat landelijke nummer worden doorgegeven. Dank zij een gift van 30.000 gul den van het Comité Zomerpostzegels, die van daag in Utrecht werd aangeboden, kan de Zwangerschapstelefoon anders gaan werken. Om te voorkomen dat men twee keer moet bel len om geholpen te worden, krijgen de onge veer twintig vrijwilligsters van de Zwanger schapstelefoon thuis een extra telefoonaanslui ting, zodat opbellers rechtstreeks met hen wor den doorverbonden. Het nummer blijft 030- 328200. GRONINGEN Ook al richt een staking zich tegen het beleid van de overheid, dan kan niet direct worden gezegd dat het een politieke staking is. De politieke be sluitvorming moet buiten het parlement kunnen wor den beïnvloed. Zo'n actie is dan een invulling van de parlementaire democratie. Dat is de les die weten schappelijk hoofdmedewerker dr. P. Fortuyn van de Groninger universiteit uit de ambtenarenacties in het najaar heeft getrokken. Als grote winst voor de bonden ziet hij, dat door uitspraken in tal van kort-gedingen, het stakingsrecht voor ambtenaren erkend is. Naar de mening van Fortuyn moet er zeer zorgvuldig worden omgegaan met het door de rechter afwegen of er sprake is van onevenredige schade als gevolg van de staking. Hij heeft het idee, dat een rechter snel geneigd is op die grond een actie te verbieden. Daarin wordt hij bestreden door zijn collega mr. drs. Gerrit van Maanen. Deze stelt, dat een rechter deze grond nog nooit heeft gebruikt om stakingen te verbieden. Wel telt ze mee in de overwegingen als de rechtbank van mening is dat de vak bonden de vereiste zorgvuldigheid niet in acht hebben genomen. Van Maanen meent, dat de vakbonden met de acties in novem ber een grote stap vooruit hebben gemaakt. De grenzen, die de rechter heeft getrokken bij de beoordeling van welke acties toe laatbaar zijn, zijn veel ruimer dan die welke in het voorontwerp van de wet over het stakingsrecht van ambtenaren zijn neerge legd. „Die zaak is niet meer terug te draaien. Het ontwerp kan zo nóóit meer in de Kamer worden ingediend", vindt Van Maanen. n onze parlementaire re dactie) EN HAAG De meer- irheid van de Tweede imer voelt niets voor t plan van staatssecreta- Korte-Van Hemel ustitie) om een aparte vangenisafdeling in te :hten voor drugshande- en. Deze afdeling zou in de Scheveningse straf gevangenis moeten ko men. De fracties van PvdA, VVD en de kleine progressieve partijen zijn daar tegen. Dat bleek gis teren tijdens een vergade ring van de kamercom missie voor Justitie. Niet temin houdt de staatsse cretaris aan haar voorne men vast. Volgens de tegenstanders van het plan biedt het apart zetten van drugshandelaren geen op lossing voor het probleem van het binnensmokkelen en ver handelen van drugs binnen de Nederlandse gevangenissen. Ook zou het bewaken en bege leiden van een grote groep drugshandelaren een zware belasting vormen voor het ge vangenispersoneel. VVD- woordvoerder Korthals wees er tevens op, dat de isolatie van een afzonderlijke groep criminelen betekent „dat er een gevangenis binnen de ge vangenis wordt gecreëerd". Staatssecretaris Korte-van He mel toonde grote aarzelingen over een verzoek van het CDA om een afzonderlijke ge vangenis aan te wijzen voor de opvang van gedetineerden die in onze parlementaire re dactie) !N HAAG Van alle eren in de EG, is de Ne- rlandse er de laatste n jaar het minst in in- men op achteruit ge in. Sinds 1973 gingen Europese boeren er ge- ddeld 10,2 op achter- terwijl de Nederland- boer slechts 1,7 inle- rde. Het afgelopen jaar ren die percentages Ipectievelijk 6,3 en 4,5. e cijfers zijn gisteren kend gemaakt door het oduktschap voor Vee en ees, op basis van door Europese Commissie rzamelde gegevens. 1983 zagen alleen Italiaanse Ierse boeren hun inkomen 6 toenemen. De Italianen verdienden 2,2 meer, de Ie ren 3,6 De Belgische en Griekse boeren zagen hun in komen nauwelijks afnemen. Het ging daarbij slechts om en kele tienden van procenten. De grootste inkomensdaling in 1983 betrof de Westduitse boe ren (min 21 de Luxemburg se boeren (min 20 en de Deense boeren (min 18 Over de laatste tien jaar kre gen de Franse boeren de hard ste klappen. Hun inkomen daalde met 27,5 De West duitse boeren volgden de Fransen op de voet met een inkomensdaling van 26,9 De Britse boeren completeerden de top-drie in de EG met een inkomensdaling van 24,6 Inkomensstijgingen waren er de laatste tien jaar voor de Griekse (ruim 40 Ierse (bij na 10 Deense (3 Luxem burgse (2 en Belgische boe ren (1,5 Registered in 132 countries. 0RKUM/DEN HAAG De Gorkumse werf Da- en gaat bekijken of de tstelling rond de over- ime van de Schiedamse >rf Wilton Fijenoord ^borbroken kan worden. Jat betekent naar alle aarschijnlijkheid dat er ker geen 922 mensen ltslagen hoeven te wor- Maar Damen vindt it er dan wel garanties ljoeten komen voor de entuele verliezen van ilton. die garanties zou moeten ïn is niet duidelijk. Maar lijkt noodzakelijk dat de meente Schiedam haar bod 40-45 miljoen gulden be- iikbaar te stellen moet ndhaven. Dat bod was ech- bedoeld als alternatief voor plannen van Damen, die risico wil mijden en die :t uitsloot dat hij uiteindelijk haakt. amen gaat ervanuit dat Wil- n dit jaar voor 650.000 manu- o werk krijgt. Wilton zelf oirft het op 1,2 miljoen ma- ifen en wordt daarbij ge- iund door onderzoeken. Da an is erg geïnteresseerd in nieuwbouwafdeling van ilton. De reparatieafdeling van Wilton is volgens Damen niet rendabel. In de oorspronkelijke plannen van Damen zouden 922 van de 2000 mensen op straat worden gezet. Deze plannen zijn voor Wilton, de politiek, de Indus triebond FNV, Schiedam en naar verluidt ook minister De Koning van sociale zaken on aanvaardbaar. Minister Van Aardenne echter houdt kei hard vast aan de plannen. Vol gens hem zit er niks anders op. Wilton Fijenoord heeft sinds 1976 elk jaar verlies geleden, met uitzondering van 1980. Damen Shipyards is bang dat vooral de vrachtschepen straks wegblijven. Verder neemt naar zijn oordeel de verkeers veiligheid in de scheepvaart toe, waardoor er minder te re pareren valt. Wilton heeft nu al te kampen met orderverlies in de reparatie-sector De Gorkumse wcrf-direeteur ziet weinig heil in de plannen van Schiedam om 40-45 mil joen beschikbaar te stellen. Hij stelt dat de grond van de werf niet vrij is van hypotheken. Institutionele beleggers en de Nationale Investeringsbank zitten er nog voor 58 miljoen gulden in. Zelfs als EZ er nog 40 miljoen bij zou doen, dan blijft er volgens Damen niet genoeg werkkapitaal over. De bezetting van de werf gaat Het personeel van Wilton Fijenoord luistert naar Dik Nas van de Industriebond FNV. door zolang er geen voor het personeel aanvaardbare oplos sing is bereikt over de toe komst van de in moeilijkheden verkerende werf, zo stelt Dik Nas van de Industriebond de vakbond willen. Overmor- FNV. Die oplossing is nog niet gen gaan de directie van Da- in zicht, omdat er dus nog een men en de vakbonden weer fikse kloof gaapt tussen wat aan de onderhandelingstafel Damen wil en wat Wilton en zitten. DEN HAAG Ongeveer 17.000 ouders kunnen voor rond 30.000 kinderen geen kinderopvang krijgen. Er is met name behoefte aan hele en halve-dagopvang en niet zozeer aan die voor enkele uurtjes per dag. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van een interdepartementale werkgroep die voorstellen voorbereidt voor het kinde- ropvangbeleid in de nabije toe komst. In de behoefte aan kin deropvang zit nog steeds groei, zo concluderen de onderzoe kers. Opvang gedurende de hele dag wordt steeds vaker beschouwd als positief voor de ontwikkeling van het kind. TILBURG Drie jonge Til- burgers, die eind vorige week in het noordelijk stadsdeel een benzinestation hadden over vallen, hebben kennelijk spijt gekregen. De buit, 2500 gul den, werd gisteren in een en veloppe aangetroffen tussen de post op het politiebureau. Het geld ging vergezeld van een briefje: „Sorry, wij hebben er spijt van, van vanmiddag, sor ry". De knapen hebben er overigens wel voor gezorgd anoniem te blijven. Zij hadden het geld vrijdagmiddag afhan dig gemaakt van een pompbe diende onder bedreiging van waarschijnlijk een luchtdruk pistool. verslaafd zijn aan hard drugs en die te kennen hebben gege ven te willen afkicken. Wel wil zij waar mogelijk in de ge vangenissen „drugvrije afde lingen" oprichten, waarvoor verslaafden zich vrijwillig kunnen aanmelden. De staatssecretaris meent ove rigens dat het volgen van een afkickprogramma tijdens de duur van de gevangenisstraf geen zin heeft omdat de tijd daarvoor meestal te kort is. Vanuit de kamercommissie werd bijzondere aandacht ge vraagd voor de positie van de niet-verslaafde gedetineerden. Voorkomen moet worden dat zij tijdens hun verblijf in de gevangenis aan de hard drugs raken als gevolg van de om gang met verslaafden die bin nengesmokkelde drugs in bezit hebben. Gewond terug op Schiphol Twee gipsvluchten heeft de KLM gisteren uitgevoerd om in totaal 45 gewonde vakantiegangers uit de wintersportgebieden op te halen. De laatste dagen van de krokusvakantie hebben erg veel skiërs een val gemaakt die leidde tot gebroken ledematen en be schadiging van wervels. Ambulances wachtten de slachtoffers op Schiphol op. Bij de grensovergang Bergh protesteerden vanmorgen Nederlandse en Westduitse boeren tegen de bezuinigingen van de EG. Automobilisten werden aan de Nederlandse kant getrakteerd op blok jes kaas en na het passeren van de grens door Duitse boeren verwelkomd met een bloemtje. RIEMELS Voor bedreigen Bijenkorf 2,5 jaar geëist AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr R.W. Craemer heeft gisteren tegen de 29-jarige Mike B. uit Barsingerhorn voor diens poging tot afpersing van de directie van de Bijenkorf in de hoofdstad een gevangenisstraf van 2,5 jaar geëist. De eis betrof ook het het overtreden van de vuurwapenwet en het vervalsen van girokaarten. Dat het de verdachte om een grap te doen was, werd niet serieus genomen. Met twee handlangers belde B. vorig jaar begin maart de direc tie van de Bijenkorf verschillende malen op met de mededeling dat zij met een half miljoen gulden over de brug moest komen omdat anders de bommen die al onder het gebouw zouden lig- gèn radiografisch tot ontploffing zouden worden gebracht. Het drietal werd kort daarna ingerekend. De rechtbank zal op 26 r^iaart uitspraak doen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9