Verzoening in Libanon lijkt onmogelijke droom Aantal leden hervormde kerk sinds eind '82 met enkele tienduizenden verminderd CeidócSowamt Godsdienst hoog in rangorde van waarden Poolse jongeren KORTE METTEN kerk wereld brieven lezers vueer ACHTERGROND EetdaeSomtwl DINSDAG 13 MAART 1984 PAGINA 2 De Nederlandse hervormde kerk telde eind 1982 tussen de vijftig- en tachtigduizend leden minder dan het jaar te- 1 voren, waarmee het totaal is gekomen op 2.750.000. Het verschil wordt vooral veroor zaakt, doordat er meer leden overlijden dan er door ge boorte bijkomen. Het percen tage kerkgangers heeft zich gestabiliseerd, evenals het aantal deelnemers aan activi teiten als gesprekskringen en gemeenteavonden. Dat blijkt uit de zojuist uitgekomen sta tistiek van de hervormde kerk over 1982, gepubliceerd door het Kaski, instituut voor sociaal-wetenschappelijk on derzoek, studie en advies. Aan de verstrekking van ge gevens heeft 68,9 procent van de hervormde gemeenten meegedaan, in totaal 1.289 „kerkelijke eenheden" (ge meenten en wijkgemeenten). Van alle hervormden is 31,7 procent belijdend en 41,6 pro cent dooplid. Een percentage Ondanks verhevigde pogingen om de socialistische beginselen er bij de jeugd in te hameren, blijft godsdienst zeer hoog sco ren bij de Poolse jeugd. Een in het land zelf niet gepubliceer de studie van de sociologische afdeling van de rooms-katho- lieke universiteit van Lublin toont dat aan. Voor de studie zijn 1.534 jongeren tussen vijftien en negentien jaar onder vraagd uit zeven steden met een zeer verschillende demogra fische opbouw en mate van industrialisering. Er werden 98 vragen gesteld om te kunnen bepalen, welke houding de jeugd aanneemt tegenover de kerk en de door haar voorgesta ne morele waarden. Van die jongeren zegt 86,49 procent religieus te zijn, terwijl meer dan negentig procent verklaart eigen leven veil te heb ben om de godsdienst te verdedigen. Socialistische waarden bungelen helemaal onderaan de waardenschaal. Slechts 0,2 tot 4,5 procent van de ondervraagden zou daarvoor het leven in de waagschaal willen stellen. Het hoogst scoort als waarde een gelukkig huwelijk, gevolgd door „redding van de ziel". Pas daarna verschijnen onderwijs, sociale vooruitgang en een goed betaalde baan op de waar denschaal. Van de jeugdigen woont 72 procent geregeld de mis bij op zondag en ruim 70 procent biecht meermalen per jaar. Rond 81 procent beschouwt de priester als de figuur die een positieve rol speelt in de vorming van hun religieuze waarde-oordelen. Rond zeventig procent van de jongeren zegt niet samen te willen leven zonder een voorafgaand kerkelijk huwelijk. De resultaten laten een direct verband zien tussen godsdien stigheid en de katechese. Naarmate die laatste intensiever is, en dat doet zich vooral voor in stedelijke gebieden, neemt de godsdienstigheid onder de jeugd toe. De samensteller van de studie trekt hieruit de conclusie, dat het huidige aantal priesterroepingen ten minste stabiel moet blijven of beter nog wat kan groeien. Een doelmatig over brengen van wat de kerk voorstaat, staat of valt met voldoen de priesters om de jeugd te onderwijzen, aldus de studie. van 26,8 behoort tot de groep „overige hervormden", zoals uit hervormde ouders gebo renen. In de onderzochte gemeenten werkten rond twintigduizend kerkeraadsleden, van wie ze ventig procent ouderling was en dertig procent diaken. Vier van de tien ouderlingen combineren die functie met die van kerkvoogd. Het aan tal vrouwelijke kerkeraadsle den groeit nog steeds. In 1980 was 31,1 procent van de dia kenen vrouw, in 1982 was dat 33,6 procent. Bij de ou derlingen nam dat percenta ge toe van 25,9 tot 28,1 en bij de kerkvoogden van 7,9 naar 9,6. In de gemeenten werkten eind 1982 in totaal 48 vrou welijke predikanten, tegen 1.387 mannelijke. Er waren elf vrouwelijke predikanten bezig met „bijzondere werk zaamheden", tegenover 69 mannelijke collega's. Van de predikantsplaatsen in ge meenten waren er 336 vacant op een totaal van 1.771. In 1982 werden in ons land 20.500 kinderen uit twee her vormde ouders geboren. Daarvan werd 93,6 procent als hervormd aangegeven. Van echtparen waarvan de vader hervormd was gebeur de dat voor 22,1, bij een her vormde moeder voor 26,2 procent. Van het totaal aan tal in 1982 geboren kinderen is 12,8 procent als hervormd aangegeven. In 1978 bedroeg dat percentage nog 14,4. Van alle als hervormd aangege ven kinderen werd 78,5 pro cent hervormd gedoopt. In de onderzochte gemeenten deden in het verslagjaar 6.900 mensen belijdenis. In 1980 waren dat er 7.800, maar toen deden meer gemeenten mee aan het onderzoek, zodat deze absolute ciifers niet zon der meer vergelijkbaar zijn. Van alle hervormden gaat al jarenlang 19 procent op een gewone zondag naar de kerk. Op eerste Paasdag is dat 25,5 procent, maar in 1982 komen die percentages uit op respec tievelijk 19,3 en 26,6. Het percentage avondmaalgan- gers is stabiel, rond 25 pro cent. In 1982 werden 7.200 huwelijken in een hervorm de kerk ingezegend. In 4.300 gevallen waren beide part ners hervormd, in 2.300 ge vallen .was een lid van een ander kerkgenootschap erbij betrokken en in 600 gevallen was een onkerkelijke partner gekozen. •Het is uitgesloten, dat paus Johannes Paulus II binnen afzienbare tijd een pastoraal bezoek aan Litouwen zal kunnen brengen, volgens de rector van het Litouwse in stituut in Rome, mgr. Ladis- las Tulaba. Als reden daar voor geeft hij, dat Moskou bang is voor een herhaling van de gebeurtenissen in Po len. De paus zelf is overigens bereid om „morgen al" naar de Sovjet-Unie te gaan, om dat hij alles wat in zijn macht ligt wil doen om de katholie ken van Litouwen te helpen. Ongeveer vijftigduizend ar beiders uit Italië, maar ook uit talrijke andere landen, worden zaterdag en zondag in Rome verwacht ter vie ring van het Heilig Jaar. Na een boeteviering zaterdag avond, is er zondagochtend op het St.-Pietersplein een eucharistieviering. Des mid dags is er een ontmoeting tussen arbeiders en paus, waarbij zal worden gespro ken over de problemen, moeilijkheden en verwach tingen binnen de arbeiders- wereld. Catherina J. M. Halkes zal vrijdag 6 april aan de Nij meegse universiteit met een oratie de nieuwe leerstoel „Feminisme en Christen dom" aan de Nijmeegse uni versiteit. aanvaarden. Naar aanleiding daarvan zal Ma rion Oskamp van IKON-tv een interview hebben met prof. Halkes, dat zondagmid dag 8 april van vier uur tot half vijf zal worden uitgezon den via Nederland II. Op 61-jarige leeftijd is te Rome overleden Rosetta Marchese, sinds oktober 1981 ■algemeen overste van „Doch ters van Maria, hulp der Christenen". De congregatie is op 5 augustus 1872 gesticht door de heilige Don Bosco en de heilige Maria Mazzarello. Ze telt tegenwoordig ruim 17.300 leden, verdeeld over 1.430 vestigingsplaatsen in ruim zestig landen. De zus ters houden zich in het bij zonder bezig met het onder wijs aan jongeren van een voudige afkomst. De Neder landse vestiging van deze congregatie bevindt zich te Roermond. Kardinaal Eduardo Pironio, de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de religieu zen en de seculiere instituten, heeft in een brief nu ook de generale oversten van orden en congregaties van vrouwe lijke religieuzen gevraagd in verband met het pausbezoek informatie te verschaffen over de situatie van hun orde of congregatie in Nederland. De brief is vrijwel gelijk aan die, welke Pironio eind janu ari stuurde naar de generale oversten van de orden en congregaties van priester-re ligieuzen. KAMERLID MATEMAN: Gereformeerde synode eenzijdig in uitspraak Op een gisteravond in Soest gehouden bijeenkomst van het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwape ning) heeft het CDA-kamer- lid Wim Mateman zich dui delijk niet gelukkig getoond met de afwijzende uitspraak over het plaatsen van kruis raketten in Nederland door de synode van de gerefor meerde kerken. „Vroeger gaf Rome de dictaten, nu lijkt de gereformeerde kerk precies te willen voorschrijven hoe er gedacht moet worden", al dus Mateman, die de uit spraak verder kenschetste als eenzijdig. Waarom spreekt de Gerefor-, meerde kerk zich trouwens alleen maar uit over de plaat sing van kernwapens in Ne derland, en laat ze verder de hele bewapening, al dan niet conventioneèl, buiten be schouwing?, zo vroeg Mate man zich af. Hij keerde zich fel tegen de synode-uitspraak als zou het Westen vertrou wen op kernwapens en daar mee dreigen. Een onjuiste voorstelling van zaken, zo zei hij. Hij hield zijn gehoor ver der voor, dat de plaatselijke kerken nooit verantwoorde lijk gesteld kunnen worden voor uitspraken van het IKV. Het IKV is zelf voor zijn uitspraken verantwoor delijk. Dreigen niet langer een kerkelijke bijdrage te be talen aan de plaatselijke kerk in verband met deze ver strengeling IK V-kerk, achtte hij ronduit uit den boze. Blij ven betalen en blijven mee praten, zo zei Mateman. m Koolschotel vlaflip Voor twee personen hebt u nodig: Vz tot 1 kg aardap pelen, zout, melk, peper, nootmuskaat, 15 g boter, 1 grote ui, kerrie, 150 g ge hakt, 400 g witte kool, 2 appels (Golden Delicious), aroma, ketjap, paneermeel, 20 g boter; 1 banaan, circa 4 lepels li monadesiroop, 2 dl yog hurt, 2 dl gele vla. Maak van de aardappelen een smeuïge puree met zout, melkpeper en nootmuskaat. Fruit de grofgesneden ui met kèrrie in de eerste portie bo ter lichtbruin. Bak vervol gens al omscheppende het gehakt even mee en voeg dan de fijngesneden kool met zout toe. Smoor (met deksel) de groenten met vlees bijna gaar in vijftien minuten. Rasp de geschilde appels grof ep schep ze door het kool mengsel. Maak het geheel op smaak af met zout, kerrie, aroma en ketjap. Vet de rand van een oven schaal in, doe er het kool mengsel in en leg er de pu ree op. Strijk de bovenkant glad, strooi er een dun laagje paneermeel over en verdeel daarop de tweede portie bo ter. Maak de rand van de schaal schoon met keukenpa pier. Zet de schotel een paar minuten onder een hete grill of circa tien minuten in een hete oven voor een korstje. Deze schotel kan desgewenst ook daags tevoren worden klaargemaakt. Koel dan alles af Voor het de schaal in gaat, bewaar de schotel koel en re ken voor het opwarmen drie kwartier in een oven, die op 4 of 175 staat. Doe onderin hoge glazen dunne plakjes banaan, voeg limonadesiroop toe (de hoe veelheid moet genoeg zijn om de yoghurt smaak te ge ven. Leg er de yoghurt op en bedek die met gele vla. Gar neer met weinig limonadesi roop. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. BEIROET Voor de tweede keer in nog geen half jaar tijd zijn presi dent Gemayel en acht andere Libanese leiders, alsmede een Saoedische en Syrische waarnemer, afgereisd naar het verre Zwitserland voor een conferentie van nationa le verzoening. Gezien het feit dat de ge vechten in en rond Beiroet onverminderd doorgaan lijkt het voor sommigen misschien een wonder dat de elkaar te vuur en te zwaard bestrijden de partijen überhaupt naar Lausanne gekomen zijn. Maar deze mensen zien over het hoofd dat de weg naar de onderhandelingstafel altijd loopt via geweld. Dat was ook het geval bij de eerste verzoeningsconferentie vorig jaar oktober in Genève. Di recte aanleiding toen was de oorlog in het Shoef-gebergte waarbij de falangisten uit hun bolwerken werden ver dreven door de druzen. Deze oorlog was niet alleen een zware klap voor de rechtse christenen, maar liep ook uit op het uiteenvallen van het nationale leger. Met grote moeite haalde de door Syrië gesteunde opposi tie toen de deelnemers aan de conferentie over om presi dent Gemayel te „verzoeken de noodzakelijke internatio nale onderhandelingen te gaan voeren gezien de om standigheden waaronder het Libanees-Israëlische verdrag van 17 mei" tot stand was ge komen. Deze dubbelzinnige formulering was een weer spiegeling van de machtsver houdingen op dat moment; ze was enerzijds bedoeld om de oppositie en de Syriërs tevre den te stellen die aandrongen op regelrechte opzegging van het verdrag met Israël en an derzijds om de christenen en hun bondgenoten (de Ameri kanen en de Israëliërs) te vriend te houden. Deze laat- sten wilden het verdrag im mers tot elke prijs behouden. Weifelen Al snel na de conferentie bleek dat president Gemayel De Libanese president Amin Gemayel (rechts) begroet de Syrische minister van buitenlandse zaken Khadaam, die naar wordt verwacht een sleutelrol zal vervullen op de ver zoeningsconferentie. niet van plan was de afspra ken van Genève na te ko men. Voornamelijk dank zij de grote Amerikaanse steun voelde hij zich sterk genoeg om te weifelen en te ma noeuvreren. Het was de be doeling dat de verzoenings conferentie eind november na afloop van Gemayels „in ternationale onderhandelin gen" opnieuw bijeen zou ko men. Zover is het echter nooit gekomen, want volgens de oppositie en Syrië had president Gemayel de geest van Genève geschonden. Dit had tot gevolg dat de opposi tie overging tot geweld om te bereiken wat hun met onder handelingen niet was gelukt. De ontknoping werd uitge steld tot februari. Pas na de verbluffende reeks rampen in die maand de verove ring door de sji'ieten van Bei roet, de druzische overwin ning op het nationale leger ten zuiden van de hoofdstad en de voortijdige terugtrek king van de Amerikaanse mariniers koos president Gemayel voor de weg die hij al die tijd zo wanhopig had proberen te vermijden: hij ging naar Damascus. Tegelijkertijd met de opzeg ging van het verdrag met Is raël, drie dagen later, riep zijn regering op tot een twee de conferentie van nationale verzoening en de oprichting van een regering van natio nale eenheid om de besluiten van de conferentie uit te voe ren. Maar alleen het opzeg gen van het verdrag is niet genoeg voor de tegenstanders van Gemayel. Ze willen rechtvaardig en gelijk wor den behandeld en eisen dat er een eind komt aan de vol gens hen overheersende posi tie van de maronietische christenen. Terwijl in Genè ve de nadruk lag op de bui tenlandse problematiek, zal in Lausanne het accent lig gen op binnenlandse aangele genheden. In beide kampen heerst ver warring. Bij de oppositie kunnen soennietische mos lims, sji'ieten en druzen geen overeenstemming bereiken over wat ze precies willen, terwijl aan de kant van de christenen een scheuring dreigt. De christenen gaan gebukt onder het angstcom plex van alle minderheden en de oprichter en de leider van de Falangisten, Pierre Gemayel, blijft onvermoei baar betogen dat hun islami tische landgenoten moeten beseffen dat de christenen ingebouwde voorrechten moeten krijgen totdat deze angst is overwonnen. Dit argument van Gemayel is zeker geen loze kreet en langzamerhand beginnen de moslims dat ook toe te geven. Zodoende lijkt het er op dat ze bereid zijn om de voor naamste bepaling uit het ver drag van 1943 te handhaven. Deze bepaling houdt in dat het presidentschap altijd wordt vervuld door een ma ronietische christen, waarbij de andere hoge functies gelij kelijk worden verdeeld on der de overige partijen. Maar. het probleem is dat de psy chologische kloof inmiddels zo diep is dat de christenen helemaal geen concessies wil len doen zolang ze niet de verzekering hebben dat de moslims die concessies niet zullen uitbuiten en misbrui ken. Ondertussen blijven de moslims vasthouden aan ei sen waarvan ze zeker weten dat ze nooit zullen worden ingewilligd, zolang zij blijven weigeren de christenen die verzekering te geven. Kantons Het directe gevolg is dat de partijen ondanks hun met de mond beleden verlangen naar een verenigd Libanon in de praktijk steeds verder uit elkaar drijven. De maro nietische militanten zijn nu openlijk voorstander van wat tot dusver zelfs voor hen al tijd taboe was geweest: de op deling van Libanon in kan tons waarvan de grenzen sa menvallen met de natuurlij ke grenzen van elke gemeen schap. En bij de oppositie zijn er heel wat druzen die diep in hun hart op hetzelfde ho pen. Het vertrek van de Amerika nen en Israëliërs uit Libanon heeft president Gemayel in een bijna onmogelijk conflict tussen verstand en gevoel ge stort. Net zoals hij na de con ferentie in Genève vorig jaar aarzelde over de opzegging van het verdrag met Israël, zo zal zijn gevoel hem nu zeggen hetzelfde te doen met de binnenlandse hervormin gen die overeen worden ge komen in Lausanne. Namens zijn maronietische achterban zal hij zoeken naar een inten tieverklaring waarin alle partijen zich in theorie kun nen vinden, maar de daad werkelijke vorming van een regering van nationale een heid zal hij willen uitstellen. Zijn verstand zal hem echter zeggen dat dit onverstandig is en dat de oppositie in dat geval precies hetzelfde zal doen als na Genève: namelijk hem met geweld dwingen de gemaakte afspraken na te komen. En dan zal het het maronietische moederland zijn dat doelwit wordt van hun militaire campagne. Het is duidelijk dat de Liba- nezen op eigen houtje nooit een nationale verzoening kunnen bereiken. Het is eveneens duidelijk dat de enige die dat wel kan, presi dent Assad van Syrië is. As sad is opnieuw de sterke man in Libanon en met de opzeg ging van het verdrag van 17 mei heeft hij een grote over winning geboekt op Israël en de Amerikanen. Maar zolang er in Libanon geen vrede heerst, zal dit land een doorn in zijn oog blijven. Assad wil een einde aan de negen jaar oude burgeroorlog en kennelijk wil hij dat be reiken via zijn kersverse bondgenoot Gemayel. Deze leider die een veertien dagen geleden „zijn volk nog meer kwaad had berokkend dan keizer Bokassa zijn onderda nen" is nu in Syrische ogen de authentieke belichaming van de Libanese „wettig heid". Maar hoewel Assad zal instemmen met een verschui ving ten gunste van de niet- christelijke gemeenschappen is hij vastbesloten dat zijn ge legenheidsvrienden in het oppositiekamp niet de zonde begaan waarvan ze president Gemayel en de Falangisten beschuldigen. Syrië wil dat voor Libanon het principe gaat gelden „overwinnaar noch verliezer". Dit heilige principe werd destijds door Gemayel en de zijnen met voeten getreden met alle ge volgen vandien. In Lausanne staat de Syri sche minister van buiten landse zaken Khaddam voor de moeilijke, bijna onmogelij ke taak om de kloof te over bruggen tussen Gemayels „oude" oppositie (Walid Joemblatt, Nabih Berri en Soeleiman Franjieh) en de „nieuwe" oppositie, bestaan de uit maronietische haviken onder aanvoering van de voormalige christen-presi dent Camille Chamoun, die fel gekant is tegen een „Anschluss" met Syrië. DAVID HIRST The Guardian Zuidafrikaans succes TUSSEN Zuid-Afrika en Mozambique wordt over twee da gen een opmerkelijk verdrag getekend. Na jaren van onder linge strijd sluiten beide landen donderdag een veiligheids verdrag, dat een eind moet maken aan de guerrilla-activitei ten in zowel Zuid-Afrika als Mozambique. Bovendien zullei de economische banden worden aangehaald. Het akkoord be tekent een groot succes voor Zuid-Afrika, dat daarmee voo het eerst door een frontlijnstaat feitelijk in zijn bestaan word erkend. Het betekent ook dat de invloed van de Sovjets ii dit gebied wordt teruggedrongen, mede als gevolg van he nauwer aanhalen van de economische banden tussen Zuid Afrika en Mozambique. VOOR het African National Congress (ANC), dat het gelon in een geleidelijke verandering van het blanke apartheidsre gime allang had opgegeven, is het akkoord daarentegen e* zware slag. Deze zwarte activisten raken immers geïsoleei nu zij niet meer kunnen opereren vanuit Mozambique. D zwarte vakbonden binnen Zuid-Afrika, die de best georgani seerde pressiegroep vormen tegen het apartheidsbewind, wil len een eigen koers blijven volgen. Zij zijn vooral uit op her vormingen, die de woon- en werkomstandigheden van d zwarte bevolking moeten verbeteren. In elk geval is de strij van het ANC tegen de apartheid niet altijd hun strijd. KORTOM, Pretoria lijkt met de ondertekening van het a) koord met Mozambique de vruchten te plukken van hi meedogenloze beleid, dat het in de afgelopen jaren tegen d zwarte bevrijdingsbewegingen heeft gevoerd. Op langere ter mijn zou het akkoord kunnen betekenen, dat Zuid-Afrika al onafhankelijke macht geaccepteerd zal worden door all zwarte buurlanden. Daar is des te meer reden voor nu er oo onderhandelingen gaande zijn met Angola over een wapen stilstand. Bovendien heeft de bevrijdingsbeweging in Nami bië, de SWAPO, kennelijk begrepen uit welke hoek de wini de komende tijd waait: zij stelt zich welwillend op in he overleg met Zuid-Afrika. HeT internationale aanzien van Zuid-Afrika is door het ak koord met Mozambique en de onderhandelingen met Angol eveneens versterkt. Zo heeft Zambia de mogelijkheid geop perd, dat Zuid-Afrika lid kan worden van de Organisati van Afrikaanse staten indien het zich terugtrekt uit Angol en in Namibië vrije verkiezingen organiseert. Intern vorm het akkoord met Mozambique een steun in de rug van d Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Bothj wiens Nasionale Partij na zijn voorzichtige hervormingsplan nen voor Zuid-Afrika door een scheuring werd getroffen, i De verdere stabilisatie en de feitelijke erkenning door di zwarte buurlanden van het bewind in Pretoria leiden tot di conclusie, dat het apartheidsregime onder de huidige omstan digheden slechts op niet-revolutionaire wijze grondig veran i derd zal kunnen worden. Botha heeft daartoe een eerste, a het zeer bescheiden aanzet gegeven. De rechten van de nie I blanke meerderheid van de bevolking zullen echter hoe dai ook verzekerd moeten worden. Voorlopig heeft het blankf. bewind van Botha een groot succes geboekt. Indien de her vormingen ten behoeve van de zwarte meerderheid echten niet worden doorgezet, dan zou het op langere termijn wel' eens een Pyrrusoverwinning kunnen blijken te zijn. 1 l'r lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Telefoonkosten Op de Rijksbegroting 1983- 1984 is voor de uitgaven van de Hoge Colleges van Staat, waaronder ook de Tweede Ka mer, een post van 172.373.000,- gulden uitgetrokken. In ver band met de nodige bezuini gingsmaatregelen verlangt de Minister van Binnenlandse Zaken dat deze op zijn begro ting drukkende uitgaven wor den verminderd. De Voorzit ter van de Tweede Kamer heeft wat ongebruikelijk is in de Kamer een protest tegen bezuinigingen laten ho ren. Er kon niets op deze post worden gekort. In mijn bro chure „Wees nuchter en waakzaam" (nov. 1983) merkte ik op, dat de uitgaven voor te lefoon van de Tweede Kamer zeer hoog zijn, wat begrijpelijk is. Toch zou het mogelijk moe ten zijn hierop te bezuinigen, indien technische maatregelen konden worden beraamd, waardoor interlocale, internav tionale en intercontinental gesprekken niet automatisc vanuit vergader- en werkk; mers van het kamergebou konden worden tot stand gi bracht, maar bij de telefoon' centrale dienden te wordei aangevraagd om deze gesprek1 ken dan op rekening te boe ken van de betreffende fractiij of op rekening van degene, die1 het gesprek aanvraagt Het is een gedachte, die bij Kamerle den weinig instemming za] ontmoeten. Misschien heeft z! j toch kans van slagen, want on der de kop „Wetenschappen bellen te veel op staatskosten' werd deze maand in een kran tebericht gemeld, dat de Rijks universiteit te Utrecht maatre i gelen laat uitvoeren om eem einde te maken aan het euvel dat „steeds vaker universi teitsmedewerkers illegaal oj staatskosten familieleden ir het buitenland opbellen, waar door torenhoge telefoonreke ningen ontstaan". Om dezt gang van zaken een halt toe t< i roepen wordt momenteel he i telefoonnet binnen de geboui wen gereorganiseerd, zoda i men vanaf half mei niet lan ger zonder tussenkomst var een telefoniste naar buiter1 kan bellen. Wat aan de Rijksu-1 niversiteit te Utrecht kan, kari op het Binnenhof ook gebeua ren. En het is zaak, dat het ge i beurt ook. I Zonnige perioden DE BILT Ook morgen wordt het weer in ons land be paald door een krachtig gebied van hogeluchtdruk, dat zich uitstrekt van de oceaan over Scandinavië. Hierdoor blijft een oostelijke luchtstroming in stand, waarmee lucht van Po len en Duitsland wordt aange voerd. Hierin komt niet veel bewolking voor, waardoor er morgen op flinke zonnige pe rioden gerekend kan worden. Vannacht kan de temperatuur dalen tot circa min twee gra den. Overdag is de zon al fel genoeg om de temperatuur ir de middag te doen stijgen tol circa acht graden. Het blijf daarbij droog. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 u Weer Max Min Amsterdam geh.bew. De Bilt Deelen Eindhoven Lh. R'dam Vlissingen temp temp «lag O rw Om CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERKEN Bedankt voor Aalsmeer: D.Quant te Haarlem Centrum Bedankt voor Alphen aan de Rijn: M.Vlietstra te Bunscho- GE- ten GEREFORMEERDE MEENTEN Bedankt voor Borssele en voor Lelystad: D.Hakkenberg te Lisse Bordeaux Frankfort Mallorca München 12 3 o- it 3 1 on- 9 o 3 ff 9-10 ir- 7 1 0.1 nw 4 -5 oiff 3 -8 ow 5 -7 oim -4 0.4 mH -1 0.2 M»

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2