ewonde aanse loldaten naar ederland ►ritten hebben einig te rezen van ïijnstakingen „Onvoldoende gronden'*' om reünie SS'ers te verbieden Italiaanse drugshandel verovert politieke macht Massagraf blootgelegd Voorlopig nog geen uitspraak in zaak European Gateway Turks politicus tegen marteling Loodvrije benzine in Zwitserland .JITENLAND CcidócSomxMit DINSDAG 13 MAART 1984 PAGINA 11 tglijder Gary Hart SHINGTON Senator Gary Hart, de grote assing tijdens de tot nu toe gehouden voorver- ngen voor het Amerikaanse presidentschap, een stevige uitglijder gemaakt. Tijdens een .met andere Democratische kandidaten werd raag gesteld hoe men zou handelen als een ndelijk" vliegtuig het luchtruim van de VS binnenvliegen en ondanks waarschuwingen [recht op hoofdkwartier van de Amerikaanse r| verdediging zou aankoersen. Hart zei dat als irikaanse piloten in het vliegtuig „passagiers n( iilitaire uniformen zouden zien", hij opdracht q, beven „het toestel neer te schieten". Zou men jj boord burgers waarnemen, dan zou hij het H ituig door laten vliegen. Oud-piloot en -astro- ^John Glenn greep de kans om Hart voor te zetten met beide handen aan. Hij noemde .belachelijk te denken, dat men door de ipjes van een vliegtuig eerst de kleding van assagiers zou kunnen controleren". Betrekkingen tussen Rome en Sofia beter ROME De betrekkingen tus sen Italië en Bulgarije, verstoord na de beschuldiging dat de Bul garen de helpende hand zouden hebben geboden bij de moordaan slag op de paus, verbeteren zich langzaam. De Italiaanse regering is akkoord gegaan met de benoe ming van een nieuwe ambssa- deur van Bulgarije. Morgen be handelt het Hof van Cassatie, de hoogste rechtbank in Italië, de zaak tegen Antonov, die werd be schuldigd van medeplichtigheid aan de moordaanslag op de paus. De man zit nog steeds in voorar rest. Hij heeft voortdurend ver klaard onschuldig te zijn aan het geen hem ten laste is gelegd. Vogel (SPD) had „open" gesprek met Tsjernenko MOSKOU De leider van de Westduitse oppositie, Hans-Jo- chen Vogel, heeft gisteren in het Kremlin ruim een uur met de nieuwe partijleider van de Sovjet-Unie, Konstantin Tsjer nenko, gesproken. Het gesprek was „open, nuttig en construc tief", zo zei de fractieleider' van de SPD na afloop tegen Westduitse journalisten. Maar het is, aldus Vogel, nog te vroeg om nu al nuanceringen te bemerken in het Sovjet- -standpunt in de raketten- kwestie. Honecker in najaar naar Bondsrepubliek BONN De Westduitse re gering heeft gisteren beves tigd, dat de Oostduitse partij leider Erich Honecker dit najaar een bezoek zal bren gen aan Bonn. Het bezoek vindt waarschijnlijk in sep tember of oktober plaats. Er zijn nog geen afspraken ge maakt over het programma, aldus de Westduitse rege ringswoordvoerder. Swapo bereid tot gesprek met Zuid-Afrika LOESAKA De Namibische bevrij dingsbeweging Swapo zal ingaan op een Zuidafrikaans voorstel voor een regionale vredesconferentie over Namibië. Als voorwaarde stelt Swapo dat de gesprek ken alleen moeten gaan over het gebied zelf en ook moet Angola buiten beschou wing worden gelaten. Dit heeft Swapo-lei- der Nujoma gisteren in Loesaka (Zambia) gezegd. Zuid-Afrika riep zondag op tot een conferentie van alle betrokken partij en onder wie de Swapo en de Angolese guerrillabeweging Unita. Tegenover ver slaggevers jn de Zambiase hoofdstad zei Nujoma dat Namibië en Angola twee ge scheiden zaken zijn en niet met elkaar in verband moeten worden gebracht. 1 HAAG Nederland reid een aantal Iraan- orlogsslachtoffers op ünen. Ze zouden on- meer kunnen gaan het Utrechtse acade- 'fyi ziekenhuis. Het mi- de van Buitenlandse ;n heeft positief gere- rd op een Iraans ver- slachtoffers van het uik van chemische ens door Irak in Ne- andse ziekenhuizen te andelen. nse gewonden worden al pj«gd in ziekenhuizen in Oostenrijk en Zweden. Vol gens de behandelende artsen vertonen zij symptomen die gelijk zijn aan die van slacht offers van mosterdgas en mi- cotoxine („gele regen"), dat destijds in Vietnam werd ge bruikt. Volgens de Iraanse ambassade in Den Haag is door het ver blijf van een aantal gewonden in Europese ziekenhuizen „de twijfel van de beschaafde we reld over het gebruik van che mische wapens door het mis dadige regime in Irak volledig weggenomen". Irak, aldus de ambassade, heeft al sinds het begin van de vijandelijkheden af en toe chemische wapens gebruikt, maar de laatste we ken op veel grotere schaal. Duizenden Iraniërs zijn tijde lijk of permanent blind gewor den, hebben ademhalingsmoei lijkheden, krijgen blaren en lijden aan zenuwaandoeningen en steriliteit. De toestand van meer dan 30 procent van degenen die door chemische wapens zijn ge wond zou zeer ernstig zijn. Volgens de Amerikaanse rege ring is het gas in Irak gepro duceerd, maar dit wordt on- waaarschijnlijk geacht nu er naast mosterdgas ook myco- toxine (,;gele regen") is ge bruikt. De enige aannemelijke herkomst van deze stof wordt door waarnemers de Sovjet- Deze twintigjarige Iraanse jongen wordt verpleegd in een ziekenhuis in Stockholm na verwondingen opgelopen te hebben die zijn veroorzaakt door chemische bombardementen. Vijf in Europa behan delde Iraanse soldaten zijn daar nu aan overleden. Iran beschuldigde Irak er gis teren van een tegenaanval met „chemische bommen" te zijn begonnen om het kunstmatig aangelegde Madjnoun op Iran te heroveren. Irak heeft naar eigen zeggen gisteren meer dan duizend Iraanse soldaten gedood bij de slag rond de zui delijke havenstad Basra. Vol gens radio Bagdad overleefden alleen die Iraniërs de strijd „die besloten hadden zich over te geven". Onder de omgeko menen zijn volgens Bagdad een aantal hoge officieren van Khomeini's revolutionaire gar de. VN-commissie vraagt Iran kinderen te sparen GENÈVE De Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties heeft tijdens haar vergadering in Genève een resolutie aangenomen, waarin er bij Iran op wordt aangedrongen geen kinderen meer te gebruiken in de strijdkrachten. In de oorlog met Irak zouden al duizen den Iraanse kinderen om het leven zijn gekomen, onder meer doordat zij als een soort levende mijnenvegers voor het Iranse leger uit door de Iraakse mijnenvelden worden gestuurd. Unie genoemd. Het bezit en den in de biologische wapeno- gebruik daarvan wordt verbo- vereenkomst van 1972. (Van onze correspondent Roger Simons) )EN De oproep van de Britse Nationale Bond [ijnwerkers om tegen het midden van deze week lijnen van Groot-Brittannië plat te leggen, had ren tot gevolg dat 96.000 mijnwerkers (iets meer de helft van alle mijnwerkers) boven de grond in. lilitante leider van de mijnwerkersvakbond, Arthur Scar- irobeert een nationale actie op touw te zetten uit protest het voornemen van de Nationale Steenkolen Raad (de al le directie van de Britse Staatsmijnen) om ook in de perio- !4-'85 de mijnproduktie met ongeveer 4 procent te vermin- Zo'n maatregel houdt de sluiting in van twintig mijnen, peen verlies van ongeveer 20.000 arbeidsplaatsen. Volgens j ill zal na verloop van tijd meer dan de helft van de Britse li verkers geen baan meer hebben. De Nationale Steenkolen zegt evenwel, dat na 1985 een tijdlang geen sluitingen en kingen meer nodig zullen zijn. mijnwerkers staken niet mee, omdat zo'n actie hen te veel osten. Sedert het begin van de jaren zeventig, toen Groot- innië door een nationale mijnstaking gedwongen werd bij licht te werken en de mijnwerkers er in slaagden de rege- Heath ten val te brengen, is er dus Heel wat veranderd, uidige regering-Thatcher heeft van de mijnwerkers voorlo- liets te vrezen. Tijdens het bewind van Edward Heath ten zij in de winter; nu staat de lente voor de deur. Boven- beschikt het land nu over een zeer grote voorraad steen- zodat het niet nodig is ook nog eens een nieuwe voorraad en aan te leggen. In het Zimbabweaanse plaatsje Rusape werden gisteren onder het toeziend oog van journalisten de menselijke resten opgegra ven uit een massagraf waarin naar schatting vierduizend Zimba- bewaanse vrijheidsstrijders zouden zijn begraven die tijdens de strijd om de onafhankelijkheid voor 1979 werden vermoord. SKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het gerechtelijke onderzoek inzake de verant woordelijkheid voor de aanva ring op 20 december 1982 tus sen de Britse veerboten Euro pean Gateway en Vanguard is eindelijk afgelopen. Er waren 35 zittingen nodig om alle ge tuigen te kunnen horen. Ver wacht wordt dat het nog ver scheidene maanden zal duren, eer de rechtbank met haar vonnis komt. De botsing tussen de European Gateway en de Vanguard deed zich voor in een storm ter hoogte van Felixstowe, een haven op de Engelse Oostkust. Zes opvarenden van de Euro pean Gateway, onder wie vier bemanningsleden en een paar vrachtwagenchauffeurs, kwa men hierbij om het leven. De gekapseisde European Gate way werd in maart vorig jaar geborgen door de Nederlandse bergingsmaatschappij Wijs muller. ANKARA Erdal Inönü, de voorzitter van de Socaal-De- mocratische Partij (SODEP), de belangrijkste buiten-parle mentaire oppositiepartij in Turkije, heeft gisteren gezegd dat het „van wezenlijk belang is alle gevangenen op mense lijke wijze te behandelen". Voor het eerst sinds de decem ber vorig jaar, toen Turkije weer een burgerregering kreeg, heeft een vooraan staand Turks politicus zeer duidelijk stelling genomen te gen het martelen in militaire gevangenissen. Inönü deed zijn uitlatingen naar aanlei ding van hongerstakingen in de Mamak-gevangenis in An kara en in Diyarbakir, waar in de eerste week van maart 11 gevangenen zijn overleden als gevolg van een hongerstaking. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME „De drugshandel heeft zich al geheel van de georganiseerde misdaad meester gemaakt, en is nu be zig de politieke macht te veroveren". Deze waarschu wing, afkomstig van de bekendste misdaadbestrijders van het land (de officier van justitie van Palermo Fal cone, die van Rome Imposimato en die van Milaan D'Ambrosio) heeft de laatste dagen grote opschudding veroorzaakt. De drie officieren van justitie zijn al jaren met de drugshandel bezig en hebben zich grote autori teit op dit gebied verworven. Zij moeten dag en nacht bewaakt worden omdat de grote misdaad-syndicaten binnen en buiten Italië het op hun leven hebben ge munt. „Het staat vast dat een deel van het geld dat met de handel in verdovende middelen verdiend wordt, terecht komt bij enkele centra van de politieke macht. Er zijn politici bij betrokken en ik geloof dat we gauw in staat zullen zijn namen te noemen", aldus een van de officieren van justitie. Dat de Italiaanse politici zich niet altijd voor 100 procent voor het algemeen belang inzetten, bewijst de dagelijkse kroniek: ar restaties van lokale, regionale of nationale politici op verden king van terrorisme, lidmaatschap van de maffia of van corrup tie zijn aan de orde van de dag. De waarschuwing van de officieren van justitie komt juist nadat de Italiaanse premier Craxi de drugs tot staatsvijand nummer één had uitgeroepen. De drugs vormen een grotere dreiging dan het politieke terrorisme (dat inmiddels goeddeels is bedwongen) ooit is geweest, meent de Italiaanse eerste minister. Criminele gevolgen Het gevaar van de drugs schuilt niet alleen in het snel stijgend aantal slachtoffers, maar ook en vooral in de criminele en eco nomische gevolgen van de handel. Deskundigen wijzen erop dat de drugshandel in Italië, dat een goed georganiseerde misdadige infra-structuur heeft, direct een vruchtbare voedingsbodem heeft aangetroffen. De Italiaanse justitie waagt zich niet aan concrete schattingen van de opbrengst van de drugshandel, maar dat het om honder den miljoenen dollars gaat, staat vast. De misdadige organisaties blijken zoveel geld met de handel te verdienen dat wanhopig gezocht wordt naar bestedingsmiddelen. De maffia is niet voor niets tot de in de provincie Milaan doorgedrongen, want daar zijn Zwitserland en de banken vlakbij. In het zuiden van het land wordt door de misdaad massaal belegd in flatgebouwen, grond, bedrijven en zelfs in schatkistpapier. Volgens de justitie is het investeren in politieke macht een logi sche voortzetting daarvan. „Maar politici worden niet recht streeks gekocht met drugsgeld. Er zijn er ook die geld ontvan gen van financieringsmaatschappijen die relaties met de mis daad onderhouden", zegt de Romeinse officier van justitie Impo simato. In Genua zijn douane-ambtenaren veroordeeld, omdat ze een oogje dicht deden bij de controle van vrachtwagens die drugs vervoerden. Die douaniers zouden zijn benoemd op voorspraak van enkele politici. Napels en Palermo zijn gemeenten waar de georganiseerde misdaad onderhand elk normaal bestuur onmo gelijk heeft gemaakt. Het gemeentebestuur van Palermo is in middels afgetreden en dat van Napels volgt binnen enkele da gen. In de Siciliaanse stad Alcamo heeft de maffia tot twee keer toe de burgemeester tot aftreden gedwongen; de burgemeesters waren zogenaamd overspannen. De nieuwe burgemeester is noodgedwongen een politieman. Te grote ijver Het gemeentebestuur van Brescia, een zeer moderne en rijke stad in Noord-Italië, is in grote moeilijkheden gekomen wegens een drugsschandaal. En het laatste voorval in dit verband is de spectaculaire bomaanslag die de georganiseerde misdaad op een politie-kazerne in Caserta heeft gevoerd. De misdaad wilde hier mee protesteren tegen de te grote ijver die de autoriteiten de laatste weken in de streek hebben gedemonstreerd in de strijd tegen onder andere de drugshandel. Minister van justitie Martinazzoli twijfelt niet aan de waarde van de waarschuwingen van zijn officieren van justitie over het verband tussen drugs en politiek. „Zij zijn met het onderzoek bezig, niet ik". Maar volgens hem is het beter geen waarschu wingen te uiten dan alleen maar vage en weinig concrete. „Pas op voor de cultuur van de verdenking", zegt hij. Hij blijft on danks alles optimistisch. „De georganiseerde misdaad hebben we op het ogenblik niet onder controle. Dat is waar. maar dat wil nog niet zeggen dat we daar alsnog niet in zullen slagen". BERN Zwitserland gaat binnen twee jaar over op het gebruik van loodvrije normale benzine. Super zal gewoon verkrijgbaar blijven. Dat heeft de Zwitserse regering be paald. Per 1 januari 1985 mag voortaan alleen loodvrije normale benzine worden ingevoerd. Daarmee treedt een overgangs periode in werking, tijdens welke nieuwe auto's worden voorzien van katalysatoren. Vanaf 1 juli 1986 kan er aan de Zwiterse pompstations alleen nog loodvrije normale benzine getankt worden. De maatregel is genomen om de schade als gevolg van zure regen op het milieu te vermin deren. WESTDUITSE MINISTER KOWALSKI: (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In het gemeen tehuis van het kleine Hes- sische plaatsje Oberaula stromen uit de hele we reld protesten binnen te gen de bijeenkomst van oud-SS'ers, die daar eind deze maand plaatsvindt. Intussen heeft ook de Ne derlandse ambassadeur in Bonn, dr. K.W. Reinink, de Duitse regering het protest van de Nederland se regering en de Tweede Karner tegen de reünie overgebracht. „Wij respecteren het stand punt van de Nederlandse rege ring en wij delen de Neder landse houding ten aanzien van de gewelddadigheden van de SS", aldus woordvoerder Gobel van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Zijn collega Kowalski van bin nenlandse zaken wijst er ech ter op, dat er „onvoldoende gronden" zijn reünies van oud-SS'ers te verbieden. Ko walski: „Tal van rechts-radica- le organisaties zijn de afgelo pen jaren verboden, maar voor een verbod van dit soort reü nies ontbreekt de wettelijke basis". Als persoonlijke opvat ting-voegt hij daar nog aan toe dat „als deze bijeenkomsten er niet waren, niemand nog zou weten dat er nog oud-SS'ers zijn". Het verlenen van toestemming voor de bijeenkomst is een zaak van de gemeente Oberau la. Hoewel burgemeester Hans-Jochen Schnucker de ruim 500 SS'ers van de be ruchte Totenkopf-divisie lie ver niet in zijn gemeente had, dacht zijn raad daar anders over. „De gemeenteraad heeft besloten toestemming te ge ven. Dat besluit moet ik uit voeren, hoe ik er zelf ook over denk", zegt Schnucker. Hij heeft inmiddels protesten bin nen gekregen van het Neder landse en Belgische Ausc- hwitz-comité, het Buchen- wald-comité in Parijs en van Amerikaanse organisaties van vervolgden door het nazi-regi- Het is overigens al de derde keer dat de oud-SS'ers van de Totenkopf-divisie, die onder andere verantwoordelijk was voor het uitroeien van het get to van Warschau, naar Obe raula komen. In 1982 en 1983 verliepen de bijeenkomsten van de „Alte Kameraden" in het 3.700 inwoners tellende plaatsje zonder incidenten. Dat kwam omdat vrijwel niemand buiten Oberaula in de gaten had dat het onder de schuil naam „Urlaubergemeinschaft Ilmensee" de SS was, die een reünie hield. De SS'ers hadden zich .die schuilnaam aangeme ten, in de hoop verder in alle rust hun bijeenkomsten te kunnen houden, nadat zij door aanhoudende tegendemonstra- ties geen toestemming meer hadden gekregen om in Arol- sen bijeen te komen. De Duitse vakbeweging, de so ciaal-democratische SPD en vervolgden van het nazi-regi me uit het buitenland hebben opgeroepen tot een demonstra tie in Oberaula op 31 maart. „Er is opgegeven dat 500 men sen zullen demonstreren, maar ik denk dat er heel wat meer komen", zegt burgemeester Schnucker. Nu zijn gemeente zo in opspraak is gekomen, be twijfelt hij of de raad volgend iaar de gemeentehal nog ter beschikking zal stellen van „Urlaubergemeinschaft Ilmen-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11