hiSWSl84: als het water ie lief is. Hoe betaal ik geen cent te veel aan belasting} Voorgekookte verhoren RSV- drama zullen niet veel nieuws opleveren Leopard-order had nadelige gevolgen Korstmossen vormen nieuw middel in strijd tegen luchtvervuiling mm- 16 t/m 25 maart amsterdam GIDSEN OP DE WEEGSCHAAL BINNENLAND/BUITENLAND CiidócSotnmtl DINSDAG 13 MAART 1984 PAGINj CONCLUSIE UIT STUDENTEN- ONDERZOEK ROTTERDAM De overheid en het be drijfsleven moeten beter samenwerken bij het aanschaffen van defensiematerieel in het buitenland. Die samenwerking moet er op zijn gericht, maximale voordelen te halen uit co-produktie en compensatie-or ders. Tot deze conclusies is een groep stu denten van de Rotterdamse Erasmus-uni versiteit gekomen na een onderzoek naai de positieve en negatieve effecten van de aankoop van „Leopard 2"-tanks uit de Bondsrepubliek Duitsland. Het onderzoek werd gehouden in het kader van een ge zamenlijk afstudeerproject. De Leopard-order, waartoe kabinet en parlement in 1979 besloten, blijkt voor de Nederlandse economie meer negatieve dan positieve effecten te hebben opgele verd. Positief waren in elk geval de 4000 mensjaren werk voor de Nederlandse in dustrie, de verbetering van de technische kennis in Nederlandse bedrijven, de aan vullende orders voor het bedrijfsleven (die anders nooit vergund waren) en de verbeterde relatie tussen Nederlandse en Duitse industrieën. Belangrijke nadelige gevolgen waren ech ter de zeer hoge kosten voor overheid en industrie en het gebrek aan continuïteit in co-produktie en compensatie-orders (het gaat slechts om tijdelijke opdrachten). Ook hebben de Nederlandse bedrijven onvol doende initiatieven ontplooid om op basis van het Leopard-project nieuwe, tech nisch hoogwaardige produkten te ontwik kelen. De belangrijkste oorzaak van deze nadelen is het gebrek aan samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven en de in dustrieën onderling. „De BV Nederland scoort laag door slecht samenspel", zo con cluderen de onderzoekers. DELFT Het Interuni versitair Reactor Instituut in Delft meent een nieu we manier te hebben ge vonden om milieuvervui ling door zware metalen al in een vroeg stadium op te sporen. Dat kan met behulp van korstmossen; de groene en grijze vlek ken die op bomen, plan ten en struiken groeien. De eigenschap van die or ganismen is dat ze (zware) metalen opnemen en vrij wel overal voorkomen. Het onderzoek vindt plaats in combinatie met de analyse van luchtmonsters waarin de uit gestoten stoffen ook voorko men. Volgens dr. ir. M. de Bruin, die de leiding van het onderzoek heeft, kan door het analyseren van korstmossen in kaart worden gebracht in welk gebied bepaalde typen vervuiling voorkomen. Tevens kan onomstotelijk worden be wezen welke bedrijven een ge vaar voor het milieu vormen. In dat geval kan de overheid dan weer dwingende maa gelen voorschrijven. Mon teel is het voor de overl vrijwel onmogelijk alle be< ven te controleren. Het oni zoek met de kortsmo wordt gesteund door de Di Centraal Milieubeheer mond, de afdeling Natuurk de van de TH Delft en stut ten van de universiteiten Utrecht en Nijmegen. DEN HAAG „Het gaat om getuigen en deskundi gen. Let u op die woor den, getuigen en deskun digen". De voorzitter van de Kamercommissie die een parlementaire enque- te uitvoert naar de gang van zaken rond het RSV- drama, kijkt de pers nog eens aan, en vervolgt: „Het zijn mensen die van wege hun kennis over be paalde dingen ons helpen om de feiten vast te stel len, niet omdat zij iets op hun kerfstok hebben. Dat de mensen op de lijst staan om door ons ge hoord te worden betekent niet dat zij in negatieve zin iets te maken hebben het de afloop van de RSV- zaak". De verhoren die de commissie de komende week met 21 „ge tuigen en deskundigen" in het openbaar gaat houden, zullen, zo lijkt het, wat Van Dijk be treft weinig vuurwerk opleve ren. Hoe dan ook, na bijna een jaar van vooronderzoek dat vooral bestond uit het door spitten van dossiers van RSV zelf, van RSV-bedrijven en van het ministerie van econo mische zaken, treedt de com missie nu naar buiten. „Show" Het openbare óptreden van de commissie zal echter minder spectaculair zijn dan algemeen verwacht wordt. De woorden van Van Dijk wijzen daar al op. Echter, ook uit andere me dedelingen van de voorzitter valt op te maken dat de „show" van de commissie wel eens kan tegenvallen. Alle ge tuigen die werden opgeroepen zijn in voorgesprekken al aan de tand gevoeld. Bovendien zijn zij schriftelijk op de hoog te gesteld van de onderwerpen en de hoofdvragen die hen te wachten staan bij het openbare verhoor. „Zij kunnen zich op het ver hoor voorbereiden", zo verde digt Van Dijk de handelswijze van de commissie. „Maar de te stellen vragen en de nadere vragen op hun antwoorden natuurlijk niet". Dat mag alle maal op zich wel waar zijn, maar een persoon die in het openbaar, en onder ede, ge hoord wordt zal natuurlijk wel proberen kwalijke zaken af te schermen. Als betrokkene al weet waar het verhoor naar toe gaat, wat is dan nog de zin van dat verhoor? De vice-voorzitter van de Ka mercommissie heeft daar een praktische verklaring voor: volgens de Parlementaire En quêtewet bestaan er alleen verhoren. Vooronderzoek in dossiers zoals de Kamercom missie dat heeft gedaan, be staat voor de wet niet. De commissie zal dus een eindrap port moeten schrijven op basis van tijdens de verhoren opge dane kennis. Uit de bestudeer de dossiers opgedane kennis zal dus in het openbaar door getuigen „bevestigd" moeten worden. Teken aan de wand Voor de Kamercommissie zelf kan dit een vrij vruchteloze bezigheid zijn, voor de buiten wacht kan het nog „nieuws" opleveren. Men kende de be studeerde dossiers immers niet. Desalniettemin mag het als een teken aan de wand worden beschouwd dat geen der opgeroepen getuigen tot nu toe geweigerd heeft om voor de Kamercommissie te verschijnen om in het open baar aan de tand gevoeld te worden. Zo een getuige wel dwars zou willen gaan liggen bij de ver horen, dan vindt men in ieder geval de best toegeruste En quêtecommissie tegenover zich van alle commissies die tot nu toe parlementaire enquetes uitvoeren. En een commissie die van plan is om ook van de eigen bevoegdheden gebruik te maken. Getuigen kunnen tegenover de commissie alleen weigeren informatie te geven als het gaat om de bescher ming van industriële kennis, als een ambtsgeheim in het ge ding is, als het geven van in formatie in strijd is met het belang van de staat of als het gaat om gevoelens die tijdens zittingen (bijvoorbeeld de mi nisterraad) werden geuit. „Wij vragen alles. Als getuigen of deskundigen niet willen antwoorden zullen wij bezien wat we doen. Als het nodig is zullen wij de rechter inschake len", aldus Van Dijk. Volgens de Enquetewet kunnen getui gen en deskundigen die weige ren een vraag te beantwoor den maximaal zes maanden vastgezet worden. De commis sie kan zelf een weigerachtige getuige of deskundige gijzelen totdat deze opgehaald is door de politie. Getuigen en deskundigen die weigeren vragen te beant woorden op basis van bepalin gen in de Parlementaire En quetewet waaruit blijkt dat zij niet zouden hoeven te ant woorden, kunnen door de commissie achter gesloten deu ren gehoord worden. Ook kan de commissie eisen dat de re denen waarom men antwoord weigert, bekend worden ge maakt. Via de rechter kan de commissie ook nog achteraf een antwoord krijgen. Oud-bewindslieden De komende week, in een zaaltje boven de Haagse Rid derzaal gaat dit geheel dus van start. Twee weken lang wor den getuigen gehoord over de jaren 1965-1971, de jaren die leiden tot de oprichting van RSV. Tegenover een voltallige Ka mercommissie, leden en plaatsvervangend leden, pers, tv en fotografen mogen de ge tuigen en deskundigen opko men. Onder hen drie oud-be windslieden, de heren De Block (minister Economische Zaken in het kabinet De Jong, trad later af), Witteveen (mi nister Economische Zaken ad- interim kabinet De Jong) en Nelissen (minister Economi sche Zaken kabinet De Jong). Voor Nelissen, onder wiens verantwoordelijkheid de fusie tussen de werven Verolme en Rijn-Schelde" tot RSV in 1971 tot stand kwam, alsmede diens directeur-generaal industrie Molkenboer, heeft de commis sie de meeste tijd uitgetrok ken. Volgens voorzitter Van Dijk een teken dat men van hen veel informatie verwacht. Op de lijst van de te horen personen staan verder als top ambtenaren de voorganger van Molkenboer, Van Alphen de Veer, de heer Ronnooy Kan (thesaurier-generaal mi nisterie Financiën) en de heer Maas, president-directeur van De parlementaire RSV-enquetecommissie gaf gisteren een pi conferentie met achtergrondinformatie over hoe de eerste ver ren van getuigen en deskundigen gaan plaatsvinden. Vanaf 19e tot en met de 29e maart wordt er een groot aantal getuk en deskundigen verhoord, waaronder ook nog premier Lubb Van rechts naar links ondervoorzitter Joekes van de enqu commissie, Voorzitter Van Dijk en voorlichter Mulder van Tweede Kamer. de Nationale investeringsbank (NIB). Op de lijst prijken ook de namen van twee toenmali ge Kamerleden, de heren Schmelzer (als KVP-Kamerlid adviseur van Verolme) en Biesheuvel (als ARP-Kamerlid voorzitter van het College voor de Scheepsbouw dat het kabinet moet adviseren over de werven). Namens het bedrijfsleven staan op de lijst de heer Lang- man (onderdirecteur van De Schelde-werf en directeur van de Stichting Nederlandse scheepsbouw industrie), Van der Pols (centrale bond van (ADVERTENTIE) Accessoires en Zeil-en motorjachten Gigantisch Iwaterbassins^^SSg^. I Motorenhall sportboten Zeilplanken &en Duiksport Roei-visboten geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 12,50 per persoon, kinderen tot 12 jaar en houders van PAS 65 f 7,-. Trein-toegang-biljetten bij NS-stations. scheepsbouwmeesters). Vries (commissaris van E Schelde, later president-a missaris RSV), Schwencke nancieel directeur Veroli Rijke (directeur Vero Heusden), Scheffer (presii directeur Verolme), Van Brink (commissaris Rijn Sc de) en Hofstra (directeur olme). Uit een commissie die de o heid destijds adviseerde to fusie worden gehoord de v zitter Winsemius (vader de huidige minister VROM) en de leden Schol Pool en Okkerse. Indrukwekkend Een indrukwekkende lijsi! wel. Maar met voorgeko verhoren kan de indruk het allemaal veel oplevert eens misplaatst blijken. „C nieuwe dingen in de verl naar voren komen? Het De voorgesprekken zijn ii gustus gestart. Later hel) wij wel nieuwe zaken den. Daar kunnen wij i vragen", aldus commissiev zitter Van Dijk. Als pleistei de wonde meldt hij de nog wel dat de commissie premier Lubbers, als mini van economische zaken in kabinet Den Uyl, gaat horen. CAREL GOSELI DEN HAAG Belastin gen betalen is mooi, als ze maar niet te hoog zijn, zo liet staatssecretaris Ko ning (financiën) zich on langs ontvallen. Elke ge middelde belastingbetaler ondervindt dezer dagen weer eeni aan den lijve hoe hoog die belastingen echter zijn. Er resten hem nog enkele weken van de eerste april, de dag waar* op de belaitlnginspecteur er op mag rekenen de aangiften over de inkom stenbelasting 1903 in huis te mogen Ing 1903 hebben. van betaalde hulpkrachten in de vorm van belastingadvi seurs en -consulenten klaar, ook worden er minder dure of gratis adviezen gegeven door wetswinkels, bureaus voor rechtshulp, sociale raadslieden en vakbonden. Verder zijn er speciale belastingwinkels o.a. in Leiden, waar aankomende fiscalisten hulp bieden. Zelfs de fiscus zelf, die de laatste tijd zo gretig loert op de kleine bij verdienste en het loon in ngtu-» ra, laat zich dezer dagen van belastingbiljet in te vullen, belastingdienst heeft trouwens ook voorlichtingsfolders op elke inspectie liggen, die be paalde moeilijke delen in de belastingwetgeving behande len. Daarnaast zijn er ook dit iaar Weer verschillende belasting- gidsen op de markt gebracht die de thuiswerker een handje willen helpen bij het vervul len van zijn burgerplicht. Ze bieden over het algemeen niet alleen hulp bh het invullen van het aangiftebiljet, maar geven ook tips die tot bespa ring van belasting kunnen lei den en daar is het uiteindelijk om begonnen. Niet vanzelf Net als de belastingen zelf zijn de gidsen die er uitleg over verschaffen er de laatste jaren niet eenvoudiger op geworden. Een uitgever alB Kluwer, die zich steeds meer toelegt op pu blicaties over belastingzaken, is al overgegaan tot het belich ten van bepaalde facetten van het belastingoerwoud in aparte publicaties, zoals „Erven, schenken en fiscus", „Samen wonen", „Eigen woning en Fiscus", „Auto en Fiscus", „Aftrekbare kosten en vergoe dingen", etc. Meestal ziin ze rond de honderd pagina s dik voor een prijs tussen 17,50 en 20,-. Kluwer blijft uiteraard niet achter met een echte „allesom vattende" belastinggids voor de aangifte inkomstenbelas ting 1983 en vermogensbelas ting 1984. De gids is dikker ge worden dan in vorige jaren en begint zo lanzaam aan op een telefoonboek te lijken. Het for maat is vergroot en de inde ling is wat leesbaarder dan in vorige jaren. Kluwer kiest voor een behandeling per vraag van het belastingbiljet en sluit elk hoofdstuk af met een reeks tips en attentiesei- nen waarmee 's lezers aan dacht wordt gevestigd op „be sparingsmogelijkheden". De gids verdient een pluim voor zijn uitgebreidheid, maar i§ niet overal even overzichte lijk. Dat wordt deels veroor zaakt door het feit dat hij al zo vroeg in de boekwinkels moest liggen. Slechts een deel van de op" de valreep aangenomen nieuwe belastingregels konden daardoor in de gids zelf wor RUITENHEER den verwerkt. Een ander deel is te vinden in aparte hoofd stukken met wijzigingen en nieuwe tarieven achterin de gids, zoals bijvoorbeeld al ta melijk veel informatie over de wet Tweeverdieners, die ove rigens pas voor het belasting jaar 1984 echt van belang wordt. Naast die aanvullingen is er dan ook nog een inlegvel in de gids gestoken voor de al lerlaatste wijzigingen inclusief de allernieuwste tarieven. Al met al wel een beetje romme lig en storend. Almanak Elsevier heeft het probleem van de jaarlijks terugkerende belastingwetgeving op de val reep anders en beter opgelost. De Almanak die dit jaar voor de 29ste keer verschijnt, is pas in januari van de persen geko men en lag dus later dan die van Kluwer in de boekwinkel. Hierdoor is de Elseviers op een enkele aanvulling na echter compleet en up-to-date. De Almanak is kleiner van formaat en dikte dan de gids van Kluwer, maar ze kent een kleiner lettertype, zodat de verschafte informatie in elk geval in hoeveelheid niet on der doet. Elsevier is bijna twee gulden duurder: f 19,75 tegen f 17,90 voor de Kluwergids. Waar Kluwer aan tips en at- tentieseinen doet, werkt Else vier veel met voorbeelden, die vaak verhelderend kunnen zijn. De indeling van de Else vier is intussen heel traditio neel: per vraag van het aangif tebiljet zijn duidelijk gerubri ceerde analyses opgenomen. Deze zijn vaak korter dan bij Kluwer, wat de leesbaarheid ten goede komt. Waar de Else vier al gauw een apart hoofd stukje invoegt, werkt Kluwer veel met vet gedrukte tref woorden in een overigens grij ze massa van letters die snel vermoeit. In vergelijking met de gids van Kluwer lijkt de El sevier ook soms wat uitgebrei der in te gaan op de wijzigin gen die ten opzichte van het vorig belastingjaar, 1982, zijn opgenomen. De schoolgeldhef fing is daar een voorbeeld van. Ook de regelingen ter zake van het bezoek aan zieke ver wanten komen bij Elsevier be ter uit de verf. Anderzijds be handelt Kluwer de rijksstudie toelage weer uitgebreider. Het zogenaamde vereenvoudi- ge aangiftebiljet (E-biljet) waarmee in een toenemend aantal regio's wordt gewerkt, komt bij Kluwer weer beter tot zijn recht. Dat geldt ook voor de andere bijzondere bil jetten, zoals het G- en GU-bil- jet voor de werkende gehuwde vrouw. Overigens hebben bei de gidsen aparte hoofdstukken over de positie van de wer kende gehuwde vrouw opge nomen. Beide gaan verder uit gebreid in op de eigen woning en de fiscus en de auto. Cursus Inhakend op de in februari 1983 door Teleac verzorgde te levisiecursus over belastingen brengt Kluwer een aangepaste editie van het cursusboek op de markt, dat niet alleen mak kelijk is voor de velen die de betrokken cursus hebben ge volgd, maar ook kan dienen als hulp voor die belasting plichtigen die een niet al te in gewikkeld fiscaal leven leiden. Voor de eenvoudige belasting betaler zijn er voldoende tips, aftrekmogelijkheden en rege lingen ten aanzien van de ei gen woning e.d. opgenomen. Het fraai uitgevoerde cursus boek kost 14,90. Voor de „eenvoudige" belas tingplichtige zijn er trouwens meer goedkope en goede handleidingen op de markt. Zo brengt Elsevier voor de veer tiende keer Het Belasting ABC op de markt. Het is een klein broertje van de bekende Al manak, maar veel minder uit gebreid en dus ook goedkoper: prijs 11,50 gulden. De meqst voorkomende aftrekposten, zoals de beroeps- en studiekos ten, autokosten, de eigen wo ning met het groot onderhoud, en de ziektekosten worden toch nog tamelijk uitgebreid behandeld. Ook de belastingkrant van El sevier mag niet onvermeld blijven. Nog meer dan het ABC richt deze krant in week bladformaat en met dito-prijs 5,25) zich op het brede pu bliek voor wie de dikkere gid sen een overbodige luxe zijn. Ook deze Elsevier-uitgave heeft toch nog een apart hoofdstuk over de werkende gehuwde vrouw, de kinderbij slag, de premieheffing en de loonbelasting, waarbij behalve aan de tabellen ook aan de voor 1984 geldende Tweever- dienerswet aandacht wordt be steed. Uitgelicht Inmiddels is ook Elsevier be gonnen aan het apart behan delen van erg ingewikkelde hoofdstukken uit de belasting wetgeving. Sinds kort liggen in de boekhandel twee publi caties in de reeks Elsevier-in- formatief. Daarin worden de nieuwe Tweeverdienerswet en het voor 1984 geldende stelsel van sociale verzekeringen uit gelicht. Het eerste informatief (31 pagina's, prijs 4,90) gaat wat uitvoeriger in op de nieu we wet Tweeverdieners en de daarmee in verband staande positie van de gehuwde vrouw, samenwonen en de controle- en privacyproblemen van de wet. Het informatief over de sociale verzekeringen (80 pagina's, prijs 7,90) neemt het oerwoud van sociale uitke ringen en hun voorwaarden onder de loupe. Wat deze uit keringen voor mogelijkheden bieden bij zwangerschap, hu welijk, ziekte, militaire dien&t pensionering, echtscheidin emigratie wordt in vei lende hoofdstukken uit* zet. De publicatie besef over een goede verklan begrippenlijst en een hai adressenbestand. Problf* van dit soort publicaties blijft echter de beperkte dat zij up-to-date inforn111 verschaffen. Spelletje Gebruikm Gebruikmakend van de dacht voor de belastingen te er dezer dagen nog wat and boekwerkjes op de markt schenen die de jaarlijkse rond het aangiftebiljet op wat andere manier belich Een ervan verscheen bij ui verij Bert Bakker onder dl tel „Spelen met belasting", boekje (f 19,50) beschrijft komische toon vrij oi schaamd veertig manieren 2 zo weinig mogelijk inkoms 'I belasting te betalen, waan W beginners en gevorderde lastingontlopers hun voon kunnen doen. Het boekje e echter wel uit van een zek aanwezige kennis van be tingzaken. 'If, Prisma-Spectrum, dat jaarl I een eigen belastinggids opf - ketformaat uitgaf, is daar tussen mee gestopt en komt met een informatieve pot U van de hand van belastingk - ner Flip de Kan met als t „Het gezicht van de Fisc De Kan wil zijn lezer niet fli zeer helpen bij het invu 1 van zijn aangiftebiljet, ook 5 behandelt hij wel een reeks trekposten en juridische structies. Het is er hem r om begonnen de belasting! Ier een beter inzicht te g in de achterkant van de b tingheffing. Prisma heeftj boekje in maart voor 4,9» de aanbieding. Daarna f het 7,90.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10