De Nissan Prairie.Voon en alles en alles en alles. alles 24.245,- Katholieke filmkeuring in de Y.S. aangepast maar niet geloofwaard Alle goede dingen bestaan in drieën. CekLe Souimit KUNST ftaidwOowuvnt DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 14 LUK FILMPRODUCENT LEBOVICI GEVONDEN PARIJS In een geparkeerde auto in Parijs is giste ren het lijk van de bekende Franse filmproducent en -impresario Gerard Lebovici aangetroffen. Volgens de politie is hij vermoord. Lebovici (51), die sinds maandag werd vermist, is met twee geweerschoten in het hoofd gedood. Lebovici richtte in 1960 het impre sariobureau Artmedia op dat het belangrijkste in Eu ropa werd. Bij Artmedia waren acteurs als Yves Mon- tand, Gerard Depardieu, Catherine Deneuve en de inmiddels overleden Romy Schneider aangesloten. Lebovici ontwikkelde zich door zijn werk steeds meer tot filmproducent. Hij koos voor dat laatste be roep en richtte in 1981 de distributiemaatschappij 3A en het produktiebureau Soprofilm op die vanaf het begin goed liepen. Zijn eerste grote succes was „La Grand Balance". Er zouden twee nieuwe films van hem uitkomen: „Les morfalous" met Jean-Paul Bel- mondo en „Fort Saganne" met Gerard Depardieu. Res. Kamerkoor met The Messiah DEN HAAG Het Residentie Kamerkoor voert zondagmiddag 8 april in de Haagse Kloosterkerk Handels oratorium The Messiah uit. De kleine bezetting van het koor, twintig man, garandeert volgens de voorzitter een heldere transparante klank, die vooral deze muziek een lichte beweeglij ke vorm geeft. Dirigent is Gerard Akkerhuis. Als solisten zingen mee de sopraan Marianne Blok, de alt Sylvia Schlüter, de tenor Hein Meens en de bas Ernst-Da- niël Smid. Voor de instrumentale begeleiding zorgen het Residen- tie-Bachorkest en de organist Jan van der Meer. „Broeder Eichmann" bij Nieuwe Komedie DEN HAAG In het Scheveningse Theater aan De Haven brengt de Nieuwe Komedie vanaf 29 maart „Broeder Eich mann" van Heinar Kipphardt. De regie is in handen van Han Romer. Broeder Eichmann is het laatste stuk van de in 1983 overleden Kipp- hadt. Hij baseerde het voornamelijk op het verhoor en het proces van de nazi-misdadiger Adolf Eichmann in 1960 en 1961. Gestolen Italiaans schilderij terecht MILAAN Een kostbaar schil derij van de Italiaanse meester U Guercino (1591-1666) dat in 1979 was gestolen, is door de politie van Milaan in Zwitserland terug gevonden. Het gaat om een Ma donna met kind van 2,40 bij 1,80 meter dat hing in de pastorie van Cento bij Ferrara. II Guercino (de schele), die in Cento werd ge boren, heette eigenlijk Giovanni Francesco Barbieri. Omtrent de toestand van het schilderij, dat uit zijn lijst gesneden was, zijn geen mededelingen gedaan. Om dat het onderzoek nog voortduurt is ook de identiteit van de dieven niet bekendgemaakt. LOS ANGELES Het katholieke „Legion of Decency" in de Verenigde Staten heeft zich aangepast sinds de dagen dat het een film afkeurde om dat er een gescheiden vrouw in voor kwam, maar om nu „Return of the Jedi" uit te sluiten voor kinderen maakt de kerk niet geloofwaardiger. Vroeger placht het Legion films te veroordelen die het moreel verwerpe lijk vond. Thans brandmerkt de film keuringsorganisatie, die haar naam in 1965 veranderde in U.S. Catholic Con ference, een film niet meer met een rode „C" voor „Condemned" (veroor deeld), maar met een „O", voor (mo reel) „Objectionable" (verwerpelijk). De andere aanduidingen zijn dezelfde gebleven: „A-l" betekent dat de kin deren mee mogen, „A-2" laat de jong- sten thuis, „A-3" is alleen voor vol wassenen en „A-4" betekent dat de fiim weliswaar niet moreel verwerpe lijk is, maar toch tot voorzichtigheid aanleiding moet geven en licht ver keerd kan worden uitgelegd. De oude aanduiding „B" (banned) voor moreel verwerpelijk is verdwenen. Moderner De rooms-katholieke kerk van Ame rika is moderner en minder betutte lend geworden sinds die veroordeling in 1947 van de kerstmisklassieker „Miracle on 34th Street", waarin Mau reen O'Hara een gescheiden vrouw speelde, of de „B" voor „Gone with the Wind", omdat Clark Gable tegen het einde „damn" zei. Te oordelen naar de lijst voor 1983 van de 10 beste films van de U.S. Ca tholic Conference, heeft de kerk haar beoordelingscijfers aangepast. Op de lijst staan „Under Fire", waarvan de heldin ongestraft overspel pleegt, „The Dresser", met een kijk op de ho moseksualiteit die geen beoordeeling inhoudt, en „Educating Rita", waar van de anti-held een alcoholicus is. Zelfs „Fanny en Alexander" van Ing- mar Bergman, met zijn copulaties en komische behandeling van buitenech telijke seks, kwam er af met „A-4". „De beoordelingscijfers moeten wor den gezien in de context van wie gaat kijken", zegt Michael Gallagher, sinds acht jaar directeur van de U.S. Catho lic Conference, die zetelt in New Bergman „De mensen die naar Bergmanfilms gaan zijn minder ontvankelijk voor buitenechtelijke seks. Ik denk dat we geneigd zijn tot toegeeflijkheid omdat Bergman toch een zeer serieus film maker is", aldus Gallagher. Maar stop een hoop seks en geweld in een minder serieus filmprodukt dat zich op de jeugd richt, en de kans is groot dat er een „O" op wordt geplakt. Enkele aanvechtbare beoordelingen van de katholieke filmkeuring zouden haar geloofwaardigheid wel eens kun nen ondergraven. „Return of the Jedi", het nieuwste in kinderfilms, kreeg „A-2", wat betekent dat kinde ren van onder de 13 er niet naartoe Jabba the Hutt die prinses Leia in le ren bikini slaat gaat nogal ver, vooral voor kinderen", zegt Gallagher. Gallagher heeft ook een „O" gegeven aan „Blame it on Rio", voor „uitbui ting van zijn 17-jarige ster", „Unfaith fully Yours", omdat de camera niet weg te slaan is van Nastassia Kinski onder de douche, en „Scarface". Een oecumenische raad van advies van katholieken, joden en protestan ten, priesters en leken en huisvrou wen en filmstudenten, komt op gere gelde tijden met Gallagher bijeen om de films te beoordelen. Elke week wordt het resultaat afgedrukt in ruim 130 kerkbladen die samen een lezers publiek van ruim een half miljoen hebben. In tegenstelling tot de „X'"s en „R"'s van de Motion Picture Association of America die de zeer belangrijke jon gelui uit bioscopen kunnen weren, hebben de beoordelingen van de Ca tholic Conference geen ander dwang middel dan morele overreding. „Aan onze beoordelingen wordt zo weinig publiciteit gegeven dat de wens de vader van de gedachte zou zijn als wij zouden menen dat wij in vloed aan de kassa zouden kunnen uitoefenen", aldus Gallagher. Sterke start van De Lift in Frankrijk PARIJS In Frankrijk gooit „De Lift", de film van de 32-jarige Neder landse cineast Dick Maas op het ogen blik hoge ogen. De Lift, die in januari de Prix d'Avoriaz kreeg toegekend op het „Festival du Film Fantastique", is op 22 februari in Frankrijk uitgeko men en alleen in Parijs al in 16 bio scopen tegelijk te zien. Tot nu toe heeft de film het even goed gedaan als „Un Amour de Swann", de laatste film van de Duitse cineast Volker Schlondorff, uitgekomen op dezelfde dag. In de twee afgelopen weken zijn er 140.000 kaartjes verkocht en de dis tributeur van de film denkt tot De Nissan Prairie. De ori gineelste auto die u in jaren hebt gezien. Maar tevens de meest praktische en doel matige. U krijgt in feite twee auto's voor uw geld. Of drie. Of vier. Want de unieke Nissan Prairie past zich aan al uw mogelijke wensen en behoeften aan als een kame leon. Het is een ideale vakan tieauto met z'n grandioos ruime interieur. Z'n stoelen die u in een handomdraai NIS5AN- omtovert in een riant twee persoons bed. Het is een heel ruime passagiersauto met zb vloer- tot-dak hoogte van liefst 113 cm. Zijn Ei van Columbus- achtige schuifdeuren zonder [middenstijl, die in-en uitstappen zelfs in de smalste gaatjes on voorstelbaar makke lijk makea Hetiseenver- voert-vrijwel-alles auto met een enorme vijfde deur. Een vlakke, lage laadvloer - variabele lengte van 92 tot 141 cm - voorzien van wagenbreed tapijt Hetiseenriantereisauto met z'n krachtige, soepele en geruisarme 1.8 liter motor met 5-versnellingsbak Fantastische wegligging en vering In iedere positie ver stelbare stoelen en onge kend reiscomfort De Prairie is bovendien zeer compleet uitgevoerd. Zoals elke Nissan is ook de Nissan Prairie gebouwd voor minder onderhoud. Door opvallend betrouwba re techniek en hoogstaande produktkwaliteit Nissan jYairiejnd. BTW, af impor teur va in ridinc iiiu. Dl vv, informeer bij uw dealer naar het Nissan Profijt Plan. Nissan.Gebouwd voor minder onderhoud. Nissan is ook de maker van de Micra, Cherry, Sunny, Stanza, Bluebird, Laurel, 280 ZX, Patrol, Urvan en Vanette. Alphen a/d Rijn, Autobednjf Vanleijden B.V., Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.v., Herengracht 79. tel. 071-146741. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.v., Oranjelaan 74. tel. 02521-14616. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150 Noord wijkerhout, Auto-Centrum Bollenstreek B.V. (service-dealer), Dorpsstraat 12, tel. 02523-2395. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Broertjes B.V., Hoofdstraat 158, tel. 02522-12921/10041. 300.000 bezoekers te komen. Dit is volgens hem „heel ongewoon, omdat het Franse publiek het niet erg op heeft met Nederlandse films die nogal op de Nederlandse smaak zijn afge stemd". Ook de Franse pers is unaniem in zijn lofuiting over De Lift. Het dagblad Liberation schroomt er zelfs niet voor om met Maas' film „het tijdperk van Le Nouveau Film Hollandais" in te luiden. De goede kritiek van De Lift gaat ook uit naar diens technische kant; vooral „de doeltreffendheid" waarmee de film gemaakt is; de lage kosten: slechts 1 miljoen gulden en 33 draaidagen, dwingen bewondering af. Veel Franse jeugdbladen beschreven De Lift met enthousiasme vanwege de „speciale effecten", waarmee nog niet eerder geexperimenteerd werd. Maas heeft volgens de Franse pers met zijn film „een goede kaart" ge trokken en is zodoende „in een snelle lift ANGELINE ARNKEN LEEN ZIEK: LONG GAAT SOLO VERDER DEN HAAG De kans is groot dat Robert Long dit seizoen op de solotoer verder moet. Leen Jongewaard heeft, zoals het zich laat aanzien, de ziekte van Pfeiffer; hij voelde zich al vanaf de kerst ziek. Een toernee met Long in België is deze week afgelast. Het programma „En het bleef nog lang onrustig in de stad" komt door de ziekte van Jonge waard op losse schroeven te staan. Volgens een woordvoerder van het theaterbureau Bibelot uit Haarlem is het zeer wel mogelijk, dat Robert Long de hele zaak overneemt en solo het seizoen uitmaakt. Het programma zal dan drastisch moeten worden veranderd. Volgend jaar zou Robert Long alleen met een liedjesprogramma het land ingaan. Mo gelijk wordt een deel van dat programma ingepast in de nu lopende produktie. JOS BRINK: Onder druk toegegeven. Jos Brink showmaster op AVRO-tv HILVERSUM - Nog dit jaai keert Jos Brink als show master terug op AVRO-tv Deze omroep heeft er d( grootste moeite mee deze fi guur los te laten. Vanwegt zijn drukke werkzaamheder voor zijn eigen musical: heeft Jos Brink al wilier verdwijnen uit „Babbelonië" Het werd hem allemaal wa teveel. De AVRO bewoo{ evenwel hemel en aarde on hem voor dit programma t< behouden. Schoorvoetent heeft Brink hier aan toege geven. Nu echter bereikte hem he AVRO-verzoek nog meer voo deze omroep te betekenen Heeft de VARA Willem Rui (behouden), de KRO Frani Kramer, de NCRV Ted d Braak en de TROS Roi Brandsteder, zo wenst ook d AVRO over een eigen show man te beschikken. Jos Brink heeft onder drul die toezegging intussen ge daan. Met de AVRO is hij he er over eens geworden, dat hi een spelprogramma zal gaai leiden met kandidaten op he toneel en vooral publiek in d zaal. Die eis van publiel kwam vooral van Jos Brin! zelf, omdat hij het als een vai zijn sterkste punten beschouw op publiek in te kunnen spe len. Hiermee wordt de heli van het succes van zijn optre den bepaald. Zelfs in zijn mi sicals weet hij zich op de vooi grond te plaatsen. Zijn aande* in „Babbelonië" wordt daai door zelfs bepaald. Intussen zijn Jos Brink en d AVRO in druk overleg met e'. kaar over de opzet van de doe hem te leiden spelreeks. Zij optreden voor AVRO-tv hee overigens niet tot gevolg, d< vaste kracht Fred Oster in d hoedanigheid van presentatc zal terugtreden. Ook voor O: ter zal er de komende wintt het nodige te doen blijven. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van j bank/girorekening,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres I Postcode/PlaatsTelefoon 1 Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14