MSV twijfelt op de drempel van eredivisie „Een klapper zal ik wel nooit maken*" Landstitel AZC slechts kwestie van tijd NOORDWIJKS BASKETBALTEAM STAAT VOOR MOEILIJKE KEUZE SPORT LEIDEN Qeid&iQowuvnt ZATERDAG 3 MAART 1984 PAGINA Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter DE ZIJL/LGB AAST OP TWEEDE PLAATS LEIDEN Het element „spanning" vormde vorig jaar een van de voornaamste redenen om ook in de waterpolowereld het play-off systeem in te voeren. Door de betere ploegen elkaar va ker te laten ontmoeten zouden, zo dacht men, in de ere- en hoofdklassecompetities interessantere slotfases ontstaan. Vorig seizoen bleek echter al dat dat doel in de ereklasse in ieder geval niet werd bereikt. Vooral omdat de in aanmerking komende ploegen in waterpololand, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de op het hoogste niveau spelende basketbalclubs, wél alle reeds vero verde winstpunten meenemen, was er in de jaargang '82-'83 van iets „extra's" nauwelijks sprake. Het met voorsprong aan de af sluitende wedstrijdenreeks begonnen AZC Microlife werd „ge woon" kampioen, zoals de Alphense formatie ook dit waterpolo- seizoen ongetwijfeld weer de titel voor zich zal gaan opeisen. De ploeg van George Geurtsen staat bij aanvang van de play offs reeds drie punten voor op naaste „belager" HZC/De Robben en de kans dat AZC in de resterende partijen tweemaal méér zal verliezen dan de Hilversummers, moet wel heel erg klein wor den ingeschat. Ook voor De Zijl/LGB (op dit moment derde met vijf punten achterstand) is slechts een bijrol weggelegd in de vandaag beginnende „nacompetitie". Desondanks is de ontmoe ting, die voor morgen tegen De Robben op het programma staat, wel degelijk van groot belang. De eerste plaats mag dan onbe reikbaar zijn, de tweede plek is dat nog altijd niet. En die twee de plaats aan het einde van de rit kan weliswaar via een ach terdeur voor het seizoen '85-'86 weer Europees waterpolo be tekenen. De „loting" voor de bekerstrijd van komend seizoen, wordt immers bepaald aan de hand van de ranglijst van de daar voor afgesloten competitie. In de halve finales ontmoeten dan de nummers een en drie en de nummers twee en vier elkaar. Er vanuitgaande dat AZC de komende jaren onbetwist Neerlands nummer één blijft en dus zowel het landskampioenschap als de beker verovert, is de verliezende bekerfinalist „zeker" van deel name aan de Europa Cup 2. Dus aast de Leidse formatie dit sei zoen op de tweede plaats, waardoor in de halve bekerfinales niet AZC, maar VZC de waarschijnlijke tegenstander zal zijn. LZ'86 Voor het vorig seizoen naar de hoofdklasse gedegradeerde LZ '86 lijkt er in de „promotiepoule" weinig eer te behalen. De Lei- denaars mogen zich dan onder de sterkste vier hebben ge schaard, het krachtsverschil met de overige ploegen zal toch te groot blijken. Met name Rotterdam (met de gebroeders Nenne- kens) is een klasse apart. Coach Van der Moolen heeft dan ook reeds aangekondigd de play-offs te zullen benutten om jongere spelers ervaring te laten opdoen. Om dan volgend seizoen mis schien wel echt te kunnen gaan werken aan een terugkeer naar het waterpolo-walhalla. LZ'86 trekt vanavond voor het eerste duel naar Rotterdam. AZC ontvangt VZC in het eigen bad (aan vang 19.15 uur) en De Zijl/LGB ontvangt, zoals reeds eerder vermeld, morgen om 16.30 uur HZC/De Robben in zwembad De Zijl. NOORDWIJK Van vele kanten krijgt het MSV vrouwenteam al het etiket 'eredivisie' opge plakt. De Noordwijkse basketbalsters staan in de promotiedivisie, met de op de voet volgende enige ti- telconeurrent BV Gronin gen, een kleine straat lengte voor op een peloton volgers. Omdat er twee promotieplaatsen te ver delen zijn, is er een com plete ineenstorting van MSV nodig om het recht op de overstap naar de hoogste afdeling, de eredi visie, te verspelen. Maar het recht op die overstap mag dan in aantocht zijn, of de ploeg volgend sei zoen inderdaad de eredi visie binnenstapt is een heel ander verhaal. De ploeg van MSV wordt, waar het training en coa ching betreft, geleid door een tweetal. Aanvankelijk zwaaide veelvuldig inter national Ria Bröring (98 interlands) alleen de scep ter. Omdat zij na de be ginfase ook als speelster Hppl uitmaakte van het Noordwijkse team, is de coaching in de loop der tijd steeds meer overgehe veld naar de man, die óók het herenteam van MSV onder zijn hoede heeft, Henk Krauwel. De goede verstandhouding tussen dit duo krijgt gestalte als blijkt dat zij, bij het uiten van hun gedachten over de toekomst van de hoofdmacht van de MSV- vrouwen, nergens serieus van mening verschillen. In korte tijd heeft MSV zich omhoog gewerkt vanuit de laagste regionen. In de laatste drie seizoenen werd definitief doorgestoten. Hoewel na het seizoen '81/'82 de promotie uit de eerste divisie aanvankelijk juist geen feit werd, werd via een positieruil met het vrijwil lig degraderende Leiden toch de promotiedivisie bereikt. In die divisie timmerde MSV bij haar debuut direct aan de weg, maar bleef achter op Noord- kop en tenslotte ook op Zee macht. Dit jaar is promotie in feite al afgedwongen en is het oog al leen gericht op het verwerven van het kampioenschap ten koste van BV Groningen, dat overigens nog twee maal in Noordwijk moet aantreden. En hoewel de ploeg op dit mo ment vreemde fratsen uithaalt (behalve van Green Eagles is in deze competitie van elke te genstander een keer verloren), is het coachduo toch overtuigd van de prima titelkansen. Top Wat er verder gebeurt, is nog een grote vraag. Het in meer dere opzichten kleine MSV- team zal immers linea recta uit de eredivisie worden gekegeld als de perspectieven voor de ploeg van volgend seizoen niet veranderen. In feite zit dit team aan zijn top. Van de ba sis-vijf, waaromheen het hui dige succes is opgebouwd, zijn daarbij naar alle waarschijn lijkheid twee speelsters na de zomer niet langer beschikbaar. Renate Sluys is ver gevorderd met het via een beurs arrange ren van de overtocht naar een Amerikaans college en Ria Bröring verwacht in ieder ge val volgend seizoen als speel ster te moeten overslaan. De enige versterking, die daar vooralsnog tegenover staat, is de komst van Irene Wouters van LUSV (zij volgt de trai ningen reeds). Dat ziet er der halve niet al te rooskleurig uit. In de eredivisie is, ook met de volledige bezetting van nu, een versterking met speelsters van lengte eigenlijk een nood zaak. In de promotiedivisie kan dat gebrek aan lengte nog gecompenseerd worden door regelmatig een zone-press uit de kast te halen. Omdat de conditie beter is dan die van elke tegenstander, werkt de press meestal prima. Maar het kost veel kracht en er zijn van die dagen dat het er niet goed uitkomt. En een gewoon set- play spelletje tegen een be hoorlijke zone-defensie, dat is de MSV-vrouwen duidelijk niet op het lijf geschreven. Omdat in de eredivisie heel wat meer gevergd wordt, is daarin van de nu zo effectieve press ook nog eens veel min der te verwachten. MSV-coach Henk Krauwel wil het in elk geval proberen in de eredivisie. Mede-coach Ria Bröring, rechts naast hem, twijfelt over de zin van zo'n avontuur. In de Nederlandse basketbal- wereld wordt er bij de vrou wen heel beperkt met de geld buidel gezwaaid. Bij MSV zijn de middelen nauwelijks toerei kend om links en rechts reis kosten behoorlijk te vergoe den. Het vrijwel volledig met hard werken uit eigen gelede ren opgebouwde team mag al met al nergens op rekenen. Toch is er lichte hoop dat en kele eredivisiespeelsters (bij voorbeeld oud MSV-sters Jo- landa Tokkie en Monique Hel ling of eventueel Marijke Klos), onder anderen door de neergang bij Rotterdam Zuid, aan te trekken zijn. Uit eigen gelederen is op korte termijn geen versterking te verwach ten en in de directe omgeving is opvallend talent vrijwel uit sluitend bij Grasshoppers te vinden. Met die Katwijkse vereniging is de verstandhou ding echter beroerd gebleven sinds, een kleine tien jaar te rug, een enorme groep talent volle jongeren naar MSV over stapte. Op 17 maart komt het huidige vrouwenteam biieen opdat alle speelsters duidelijk maken of zij de stap naar de eredivisie al dan niet aantrekkelijk vinden. Mocht de reactie dan alge meen positief uitvallen, dan stijgt de kans op realisatie van het eredivisieschap fors. Er zal dan zeker nog worden ge poogd om enkele sterke speel sters, liefst met lengte, warm te maken voor het eredivisie- avontuur van MSV. Spoedig zal er dus duidelijkheid zijn. In de toekomst blikkend komt di rect het enige verschil van in zicht tussen beide coaches naar voren. Als het aan Henk Krauwel ligt dan wordt het eredivisie. Ria Bröring vindt dat MSV er ook in het nu aflo pende seizoen flink aan heeft moeten trekken. Wat haar be treft is het blijven in de pro motiedivisie echt geen nadeel. LEJO BUCK FRED FILIPPO NU AL ZEVEN JAAR IN ALKMAARDER HOUT: Teleurgestelde Timo Gerlof... tin: natuurlijk weten wij dat het samenstellen van een vertegenwoordigend team ook inhoudt het afwe gen van belangen, het zo verantwoord mogelijk in passen van spelers uit zo veel mogelijk clubs. Zonder die stellingen nu in hoofdletters te willen depo neren, meent de redactie van deze rubriek deze ken nis wel even te moeten doorgeven, voordat enige eigenwijze vergelijkingen worden gemaakt in ver band met de selectie voor het Leids KNVB team, dat woensdagavond in Lisse te gen het Nederlands elftal zal aantreden. Immers: niet alleen Laurens Mouter, de aan het einde van dit sei zoen van Roodenburg naar RCL vertrekkende oefen- meester, zet zo zijn vraagte kens bij het door keuzeheer Freek Filippo samengestel de geheel („Waarom Sjaak Nievaart niet bij de doel- verdedigers en vooral: waarom ontbreekt Hennie Koet?); ook wij begrijpen het nodige niet. Selectie (2) Even de verhoudingen na gaan. Op de selectie van zestien spelers: negen zater dag-spelers en zeven zon dagvoetballers. Kijkend naar het competitieniveau binnen de Afdeling Leiden (vier in de allerhoogste za terdagklasse uitkomende clubs, tegenover nul in de zondagse hoofdklasse) klopt er dus iets niet.. We gaan verder. Van de ze ven „zondagspelers" komen er maar liefst vijf zelfs niet in de eerste klasse uit; een verschil van twee klassen derhalve met de Leidse za- terdagtop, en dat lijkt ons een al te grote marge. Want al zegt spelen op het hoogste niveau niet direct alles over de individuele kwaliteiten van de spelers van Rijnsburgse Boys, Noordwijk, Quick Boys en RCL, het feit dat wekelijks op het hoogste niveau wordt geacteerd, moet toch als een forse, vaak door slaggevend voordeel wor den gezien. Onze selectie zou er dan ook heel anders uitzien. Een kern van zes, zeven spelers van Rijnsburgse Boys (op dit moment onbet wist het sterkste elftal van de afdeling), wat Noord wij kers (Jos Smits, John Ma- rijt, Timo Gerlof, Geert-Jan Bakker) en een aantal aanvullingenLeendert de Goey en Bert Jansen (UVS), Koet Roodenburg Theo Guyt, Peter Hogewo- ning of Kees van Rooyen (Quick Boys) bijvoorbeeld. Op die manier pretenderen wij niet de sterkst mogelij ke Leidse KNVB-selectie te hebben geformeerd, maar wel iets dat daar heel dicht bij in de buurt komt. En dat zou toch eigenlijk minimaal het hoofddoel moeten zijn bij het samen stellen van welke vertegen woordigende selectie dan ook... K(I)apstuh Kees: „Waarom zouden wij met het sterkste elftal moe ten komen? Rijvers doet dat 7J toch ook niet". LEIDEN Fred Filippo zit die ochtend wat on deruit gezakt op de bank. Gedwongen tot halve dagen niets doen, tot wachten op het mo ment dat de tijd rijp is om de voetbaltas achter in te zetten en naar Alk maar te rijden. Nou niet direct zijn favoriete be staan. Al was het maar omdat hij niet zo goed kan stilzitten. „Het is momenteel niet anders. De studie zit er op, maar de banen in het onder wijs liggen niet voor het oprapen en dus ben veel vuldig gedoemd tot niets doen, al zorg ik zo veel mogelijk voor vervan gende bezigheden". Maar waar het Fred Filippo maatschappelijk voorals nog niet. echt meezit, gaat het hem sportief ge zien redelijk voor de wind. De concurrentie slag met de Deen Hen drik Eigenbröd is voorlo pig in Filippo's voordeel beslist en dat betekent dat hij wekelijks mag op draven in het Alkmaarse keurkorps. En dat is weieens anders ge weest. Fred Filippo is thans aan zijn zevende seizoen bij AZ'67 bezig. Het overgrote deel van die voetbaljaren speelde hij op het tweede plan. „Dat was natuurlijk wel ingecalculeerd. Kijk, ik heb eerst een gesprek gehad met Rinus Michels. Hij wilde mij wel bij Ajax hebben, maar verkondigde direct dat ik dan de school de school moest laten. „Als je de top wilt halen, moet je je alleen met voetballen bezig hou den", zei hij. Dat zag ik dus helemaal niet zitten. Ik heb destijds voor AZ'67 gekozen omdat die club me de gele genheid bood om eerst mijn school af te maken en later een vervolgopleiding te gaan doen. Ik mocht van de vier wekelijkse trainingen er twee in Leiden doen. Het eerste contract dat ik kreeg was voor twee jaar, later werd het steeds met een jaar verlengd". Doordat Filippo zijn studie steeds heeft laten prevaleren, is er van echte hoogtepunten in zijn voetbalcarrière niet of nauwelijks sprake. De glorie tijd van AZ'67 ging min of meer aan hem voorbij. Hij maakte het allemaal wel mee, maar van afstand. De UEFA-cup finale tegen Ips wich bijvoorbeeld. Hij was er wel, maar zat op de bank. Niet zo verwonderlijk dus dat hij, gevraagd naar een hoogtepunt in zijn voetbal loopbaan, zijn debuut in het eerste van AZ'67 memoreert. „Dat was in Barcelona. In een stampvol Nou Camp sta dion, als invaller voor Hugo Hovenkamp. Een belevenis. We speelden tegen Barcelona en het was 1-1 na de regulie re speeltijd en toen moesten strafschoppen de beslissing brengen. Ik zal dat nooit ver geten. Bij ons miste alleen Nygaard, terwijl de Spanjaar den alles raak schoten, ook al omdat ze in de aanloop steeds even inhielden en de scheids rechter dat goed vond". Bank Nadien mocht Filippo stee vast de bank opzoeken. Hij kon dat ding na verloop van Fred Filippo zal nooit klagen: Je hebt een contract getekend en dan moet je verder niet zaniken". tijd wel uittekenen. Maar desalniettemin zal je hem nooit horen klagen. „Dat ligt nu eenmaal niet in mijn aard. Je hebt een contract gete kend en dan moet je verder niet zaniken. Ook niet over vroeger toen er meer te ver dienen was en het sportief gezien beter ging. Dat spelers van AZ op een gegeven mo ment achteruit moesten, was een logische zaak. Molenaar, is een zakenman, en heeft in al die jaren veel geld in de club gestoken, maar er maar bar weinig voor teruggekre gen. Het Noordhollandse pu bliek is gewoon niet voetbal- minded en dus moesten er destijds grote en dure jongens uit. Komend jaar moeten we weer een stapje terug. Toch heb ik er nog nooit over ge dacht om weg te gaan". Dat laatste is misschien wel wat bevreemdend voor wie Filippo nog kent uit de tijd dat hij bij UVS speelde en als groot talent te boek stond. Op zijn vijftiende al speelde hij in het eerste en leek op een behoorlijke carrière in het betaalde voetbal af te steve nen. Dat hij altijd een „voet baller in de marge" is geble ven, komt naar zijn mening omdat hij zich nooit volledig op het voetballen heeft ge richt. „Ik ben me er van be wust dat ik door die combi natie van studeren en voet ballen niet dat er uit heb ge haald wat er in zat. Maar toch heb ik daar geen spijt van. Als ik het over zou moe ten doen, deed ik het net zo. Bovendien, ik ben natuurlijk geen wereldvoetballer. Ik kan op eredivisie niveau aar dig mee komen maar daar houdt het wel mee op". Dat hij aardig kan meekomen, kan hij overigens pas sinds een jaar kan laten zien. Vorig Eenzaam En dan denk je kampioen te worden. Een simpele overwinning zou volstaan. En wat is nu één overwinning als je in Eenzame Henk Roedoe.... het zaalkortbalseizoen al zoveel wedstrijden hebt ge wonnen? Maar het Alphense Tempo verloor. En coach Henk Roedoe bleef eenzaam achter. Een nederlaag én een erva ring rijker... Verklaring Uit „In- An Uitworp", offi cieel orgahn van de Afde ling Rijndelfland van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond. Een ver klaring van voorzitter J.H. van Nierop: „Hierbij wil ik mij nadruk kelijk distanciëren van een artikel in de Delftse Cou rant, waarin op zeer essen tiële punten mijn door de telefoon verstrekte mede delingen onjuist zijn weer gegeven. Eens te meer is weer geble ken hoe journalisten kans zien zinsneden zodanig te verplaatsen, aan te passen of te wijzigen dat deze een strekking krijgen die in hun straatje passen". Wij van Hutspo(r)t zijn het volledig met de heer Van Nierop eens. Journalisten zijn er niet voor om menin gen van anderen, en zeker niet meningen van anders denkenden, in de diverse kolommen op te nemen. Journalisten benutten die kolommen eenvoudig om de eigen mening te ventile ren. De krant is er voor de journalisten, niet voor de lezers. En interviews, dan wel vraaggesprekken? Die wor den slechts gehouden en aan de zetter toevertrouwd om de schone schijn, als zou het allemaal wél zo zijn, op te houden... Selectie Selecteren blijft een moei lijk vak: je doet het nooit goed. seizoen speelde Filippo voor het eerst in zes jaar AZ'67 zo'n slordige 20 wedstrijden onafgebroken in de hoofd- macht („Eigenlijk ook een j hoogtepunt in mijn carriè re"). I Klapper Aan het begin van dit jaar j begon het stuivertje wisselen met Eigenbröd, overigens 1 één van Filippo's beste vrien- den in de Alkmaarder Hout, echter weer. Inmiddels zijn de rollen zo verdeeld dat de t Deen op de bank zit en Filip- f po speelt. De kans dat hij ook volgend jaar in de Alkmaarse defensie opereert is groot. Ei- genbröd zal naar het zich laat aanzien zijn oude baan in een Denemarken (politieagent) weer op nemen, nu AZ alleen nog maar met semi-profs wil f. gaan werken. Over zijn toe- -f komst in het betaalde voetbal j maakt de nu 25-jarige Leide--1| naar zich overigens toch niet zo druk. „Een klapper in de vorm van een grote transfer zal ik wel nooit maken. Zo- lang AZ me wil houden blijf ik. Verder hoop ik dat ik snel aan de slag kom als onder- j( wijzer. Nu vul ik mijn vrije i tijd op met het volgen van L een trainerscursus en het be- geleiden van jonge voetbal- 1 lertjes van UVS. Maar ideaal is dat allemaal niet". MAARTEN NOOTER t

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8