Kernenergie in de VS crepeert Goeroes zweren financieringstekort af 3-daagse OOSTENRIJK TIROL BINNENLAND/BUITENLAND SaidóaQowuvnt ZATERDAG 3 MAART 1984 PAGINA CARMIGGELT Wie donderdagavond laat naar Nederland 2 heeft gekeken, zag kort voor het journaal van half elf temidden van een be sneeuwd Binnenhof het mar kante hoofd van Simon Car- miggelt in beeld verschijnen. In een filmpje van 28 secon den mediteerde de auteur over het begrip „democratie". Gezeten op een bankje keek Carmiggelt peinzend de came ra in alsof hij één zijner Kron kels voordroeg en sprak toen, wijzend op het Tweede-Ka mergebouw, de volgende tekst uit: ,,De parlementaire demo cratie. In de kou. Want je hoort: „Ach, dat eindeloze ge praat kan dat niet anders Ja. In de oorlog ging het an ders. Hitiers nieuwe orde. Wat verlangden we toen terug naar de oude wan-orde der me ningsverschillen, hier. Vol maaktNee, volmaakt hoort niet bij de mensen. Een Engel se schrijver zei: Twee hoeraat jes voor de democratie. Geen drie. Twee is wel genoeg". Bij deze laatste woorden stak Carmiggelt twee vingers in de lucht: het V-teken, symbool van de vrijheid. Het was te vens een stille verwijzing naar Winston Churchill, die ooit de veelgeciteerde uitspraak deed, dat de democratie de minst slechte is van alle staatsvor men die we kennen. Het film pje was gemaakt in opdracht van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Waarom? „Omdat we de mensen duide lijk willen maken welk een groot goed de democratie is, ondanks de gebreken die er soms aan kleven", legde een woordvoerder van het minis terie ons uit. „Het gaat er ge woon om het democratisch be sef onder de bevolking levend te houden. Niet met opgehe ven vinger en lange, zware verhandelingen, maar kort en krachtig, zodat de mensen even denken: „hee! ja!", of zo iets", aldus de voorlichter. Carmiggelt heeft de tekst zelf geschreven. Er is geen woord van het ministerie bij. De tele visiespot wordt 20 keer uitge zonden, 13 keer dit voorjaar en de rest later in het jaar. Intus sen wordt er al voorbereidin gen getroffen voor een tweede spot met een andere bekende Nederlander en een andere tekst. De vraag wie dat gaat doen is nog niet definitief be antwoord. „We willen over dit onderwerp zoveel mogelijk Nederlanders aanspreken", zegt de woordvoerder van het ministerie. Met iemand als Carmiggelt bereik je natuur lijk al een groot deel van de bevolking, maar je moet ervan uitgaan dat niet iederéén van Carmiggelt onder de indruk is. Het komt op bepaalde groepen mensen beter over als bijvoor beeld Willem van Hanegem iets kernachtigs over de demo cratie zegt. Ik noem maar ie mand, hoor. Het kan net zo goed een ander worden. Als het maar een Nederlander is die anders gebekt is dan Car miggelt". MEUBELS Kamervoorzitter Dick Dolman moet enkele fraaie antieke stoelen uit zijn werkkamer af staan aan koningin Beatrix. De zetels krijgen een plaats in het paleis Noordeinde, waar ze oorspronkelijk ook thuishoor den. Het paleis, de voormalige residentie van koningin Wil- helmina, is de afgelopen jaren ingrijpend gerestaureerd, om dat koningin Beatrix en prins Claus het in gebruik willen nemen als „werkpaleis", een soort filiaal dus van hun „woonpaleis" Huis ten Bosch. Gedurende de restauratie van het paleis Noordeinde heeft de Tweede Kamer tijdelijk de be schikking gekregen over enig koninklijk meubilair: er gin gen wat stoelen naar Dolmans werkkamer en een tafel met enkele stoelen naar de minis terskamer, de ruimte waar be windslieden zich met enkele ambtenaren plegen op te hou den als zij zich warm lopen voor een debat met het parle ment. Nu de herstelwerkzaam heden in het paleis Noordein de hun voltooiing naderen, moeten de meubelstukken weer terug, zeer tot verdriet BANANA van Dolman, maar ja, hij wist nu eenmaal dat dat moment eens moest komen. Voor beide vertrekken zijn inmiddels al nieuwe tafels en stoelen uitge kozen. Nog een klein meubelnieuw tje: in het zomerreces zullen de bankjes van de kamerleden in de Grote Vergaderzaal worden opgekalefaterd. De groene, le deren bekledingen waar in de loop der jaren vele tientallen lijven van volksvertegenwoor digers overheen en tegenaan hebben geschurkt, zijn danig versleten geraakt. Het leder zal worden verwijderd en in- plaats daarvan komen zachte kussens met een stoffen bekle ding. Als u na de zomer de ka merleden meer ontspannen in de bankjes ziet zitten, weet u dus waar dat door komt. Staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) maakte de afgelo pen week tijdens het debat over de huurverhoging mel ding van een nieuw woningty pe dat onlangs is uitgevonden: de vouw-woning. Het is een geprefabriceerd pand dat in supersnelle tijd kan worden neergezet. Uit de wandelgan gen vernamen wij daarna dat staatssecretaris Brokx zonder het te weten bijna een slacht offer van zo'n vouw-woning was geworden. Dit vereist eni ge nadere uitleg. De TROS-regisseur Ralph In- bar, die het uit de Verenigde Staten afgekeken oeroude idee van de verborgen camera heeft getransformeerd tot het programma „Banana Split", had ook over de mogelijkhe den van de vouw-woning ge hoord. Daardoor was hij op een idee gekomen. De ret seur belde het CDA en vrt of hij staatssecretaris Brc met behulp van een vouw-1 ning te pakken zou mogen men in zijn Bananashi Daartoe zou in de tuin Brokx op een ochtend razei snel een klein vouwhuis w den opgetrokken, waarna staatssecretaris met een smo je van zijn ministerie naar h gehaald zou worden. De v baasde blik van de be win man bij het zien van het nu we opstalletje in zijn tuin dan in de huiskamers v< enorme hilariteit moeten z gen. Jammer voor Inbar, mi die vlieger ging niet op. Bij CDA deelde men hem mee Brokx weliswaar altijd v< een geintje te vinden is, mi dat hij helaas niet over tuin beschikt. De man wen namelijk in een flat. DICK VAN RIETSCHOT VUF JAAR NA DE RAMP IN HARRISBURG: WASHINGTON Het is nu vijf jaar geleden dat bij het plaatsje Harrisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania de nucleaire reactor van de Three Mile Island- kerncentrale door het uitvallen van het koelsysteem bijna wegs molt en bijna een reusach tige atoomramp veroor zaakte. De gevolgen van het ongeluk bleven nog beperkt, al is de hoeveelheid ontsnapte straling en het aantal daardoor in ge vaar gebrachte mensen tot op de dag van vandaag omstre den. Maar op die 28e maart 1979 hield niet alleen de wijde omgeving van Harrisburg, maar heel Amerika en eigen lijk heel de wereld de adem in. Vandaag staat de TMI-kern- centrale nog altijd als een gif tige dode reus te spiegelen in de Susquehanna-rivier (ooit door de Indianen zo gedoopt) bij Harrisburg. Het oprui- mingswerk verloopt traag en moeizaam. Het gevaarte laat zich nauwelijks benaderen. Betrokkenen zullen blij zijn als het karwei nog deze eeuw kan worden voltooid. Geschat te kosten: 3 tot 5 miljard gul den. Het elektriciteitsbedrijf GPU wil proberen een deel van de centrale te behouden, maar het is twijfelachtig of daarvoor goedkeuring verkregen kan worden Het controlerende overheidsorgaan NRC (Nu cleair Regulatoire Commissie) heeft een lijst van 60 vragen opgesteld over de massa extra veiligheids- en beheersvoor- zieningen, die sinds „de bijna- -ramp van Harrisburg" aan alle kerncentrales in de VS zijn gesteld. En mocht de goedkeuring van de centrale overheid al afkomen, dan staan lagere besturen en bur gers nog tal van wegen open om de opstarting juridisch aan te vechten en hoe dan ook te vertragen. Peperduur De hele Amerikaanse nucleai re energie-industrie is nooit over „Harrisburg" heengeko- men. Veel tegenstanders van deze techniek („no-nukes") hebben al triomfantelijke lij kredes over de bedrijfstak uit gesproken. In de VS zijn wel iswaar 82 kerncentrales in be drijf, maar dat had volgens het aanvankelijke regeringsplan nu al het dubbele moeten zijn en rond het jaar 2000 een drie voud. Het was president Nixon die, na de oliecrisis van 1974. het „project onafhankelijk heid" opzette met het doel de VS in het jaar 2000 voor de helft op kernenergie te laten draaien. Een daarbij schril afstekende werkelijkheid wil vandaag dat niet meer dan 13 procent van het Amerikaanse energiever bruik uit atoomkracht komt. In de voorbije vijf jaar zijn liefst 107 al bestelde kerncen trales bij de firma's Westing- house en General Electrics af gezegd, sinds 1979 is geen en kele nieuwe order geplaatst en de meeste van de 48 in aan bouw zijnde reactoren kampen met de grootst mogelijke fi nanciële problemen. Op tal van plaatsen ligt de bouw he lemaal stil. Het enige wat de verdedigers van kernenergie in Amerika op de been houdt, is dat elders in de wereld met name in West-Europa, de Sovjet-Unie en Japan de nucleaire busi ness zo niet voortreffelijk, dan toch oneindig veel beter draait, dan in het land van oorsprong: de VS. Dat verschil in succes is door de Amerika nen eigenlijk nog steeds niet afdoende verklaard. Men houdt het op een samenloop van omstandigheden, waarvan de belangrijkste zijn dat een ongeluk zo angstig als „Harris burg" voor zover bekend al leen ooit in de VS is gebeurt, dat (mede daardoor) in Ameri ka de veiligheidsvoorschriften geweldig zijn uitgebreid en daardoor de kosten onwaar schijnlijk hoog oplopen. Na „Harrisburg" heeft de NRC een lijst van 6000 maatregelen opgesteld waaraan nucleaire energie-opwekkers moeten voldoen. Tot de (vaak peper dure) vervormingen horen verbeterde training van perso neel, uitwerking van evacua tie-plannen en toevoeging van tal van technische controle-, beveiligings- en waarschu- wingsapparatuur. Dan was er de grove misrekening van het energie-verbruik in de Vere nigde Staten. Voor de olie-cri sis was er tien jaar achtereen een groei van 7 procent ge middeld per jaar geweest. In 1980 nam de vraag naar stroom met slechts 1,7 procent toe en in 1982 was er zelfs sprake van een vermindering met 2,3 procent, als gevolg van de economische crisis en ener giebesparingsprogramma's. Tenslotte is in het liberale Amerika de wetgeving sterk op de rechten van het individu toegesneden. Actiegroepen of mensen die hun belangen of veiligheid geschaad achten kunnen doeltreffender dan in veel andere landen grote nuts bedrijven en overheden voor de voeten lopen. Zo hebben veel regionale rechters de elektriciteitsfirma's verboden om uit de hand lopende kosten van kerncentrale-constructie door te berekenen in het stroomtarief aan de verbrui kers, zolang de centrale nog niet klaar is en de consument daarvan dus ook nog geen stroom afneemt. Daarom is het Amerikaanse landschap nu „bezaait" met stilgelegde of vertraagde bouwwerkzaamheden van kerncentrales. Alleen al in het nog prille jaar 1984 moest de nucleaire industrie de volgen de dreunen incasseren: 1. In januari weigerde de Nu cleaire Regulatoire Commissie (NRC) een bedrijfsvergunning aan de grote Commonwealth Edison in de staat Illinois, die bijna voltooid is en ƒ11 mil jard heeft gekost. De NRC verklaarde geen vertrouwen te hebben in de veiligheids voorzieningen. Onduidelijk is of en zo ja wanneer de instal latie alsnog in bedrijf kan ko- 2. Drie dagen later werden alle werkzaamheden gestopt aan de half afgebouwde (voor 8 miljard) gigantische Marble Hili-centrale in de staat India na, die 2260 megawatt zou moeten gaan leveren. De stop zetting is mogelijk definitief. 3. In de staat Ohio werd begin februari de nucleaire construc tie van de William Zimmer- -centrale (die voor 97 procent .en ƒ5 miljard was voltooid) stopgezet. Aangekondigd werd dat de 810 megawatt-installatie tot een kolencentrale zou wor den omgebouwd. 4. In Pennsylvania werd in fe bruari de bouw van een kern centrale in het plaatsje Lime rick voor 18 maanden en mogelijk voorgoed opge schort. Aan het project is al 9 miljard besteed. Een goed voorbeeld (zeker geen uitzondering) van hoe de kosten van Amerikaanse kerncentrales de pan uit rijzen levert de Shoreham-centrale op Long Island ten oosten van New York. Toen met deze 1100 megawatt-installatie in 1965 werd begonnen zou het project 241 miljoen dollar gaan kosten en in 1975 klaar zijn. Vandaag is het geval nog altijd niet klaar en de totale prijs schat men op 4 miljard dollar. Het elektriciteitsbedrijf „Lil- co" betaalt nu 3 miljoen ren- besmette deel van de centrale te komen. te per dag (inderdaad, per dag) Kenmerkend voor de planoio- nu toch dertig procent meer op leningen en boekt elke dag gische ontsporing van de hele stroom opwekkingscapaciteit dat de opening van de centrale sector is dat de „slechts" 82 heeft dan nodig. Nu de econo- nu nog uitblijft, 4,5 miljoen kerncentrales die nu in actie mie zich krachtig hersteld, zal verlies. zijn, ertoe bijdragen dat de VS dit percentage naar verwach ting wel dalen. Ondanks misère blijven de meeste em giespecialisten geloven dat atoomenergie tenslotte ook Amerika zal overleven, aandeel ervan in de tot^l elektriciteitsproduktie, waarschijnlijk beperkt blijvi maar het kan bijna niet andi of de industrie zal zich tensl^ te aanpassen aan de nieuwe ridische- en veiligheidseisen Zolang nieuwere nuclear technieken als kernfusie nj op zich laten wachten, kolen immers het enige aldl natief. Daarvan zijn VS genoeg, maar tegelijkertl lijdt met name het noordo ten van het land al in beai stigende mate onder het lieu-effect daarvan: zure gen. Tenslotte kampen ook Amerikanen nog altijd met nucleaire afvalprobleem, meeste afval ligt bij de centi les zelf in „zwembaden" opg slagen, maar de behoefte a| permanente opslag drïn Verzegeling in glas vitrlfió tie) wordt nu als de beste vé pakkingsmethode beschouvj maar waar het spul vervolg! moet blijven is hevig in disci sie. Men neigt naar opslag steengroeves op zoutformalu in de diepe ondergrond- 1982 nam het Congres de rij cleaire Afval Wet aan. die b paalt dat er twee van deze n tionale begraafplaatsen mej ten komen. De eerste moeti 1987 door de president wordj aangewezen. Zoals het er naar uitziet, zal de preside kunnen kiezen uit negen Ion ties, waar nu bodemonderzoj plaats heeft. Echter, nu i heeft het ministerie van enfl gie laten weten dat het onde zoeksproramma drie jaar aq terloopt op het schema, z« het wel 1990 zal worden v* dat het Witte Huis kan besl sen welke Amerikanen de val van de Amerikaanse ki nindustrie onder hun voet geschoven krijgen. ADVERTENTIE Ski- en Langlauf vakantie met uw krant naar 410. üst het Karwendelgeberjjte de oude zii- bekende 8-DAAGSE LUXE r gebaande wandelwegen, r naar de diverse ski-pistes, r Innsbruck en Achensee (bij e in de winter kan ZATERDAG 10 MAART A.S. vertrekken we wederom naar deze bestemming n TOURINGCARREIS waarbij gelogeerd wordt in het gezellige familiehotel Waldhof. Dit fraaie natuurgebied biedt goede gelegenheden voor langlaufen en sportieve tochten c Zowel voor de beginnende als de geoefende skiör blijft de bus ter beschikking voor vervoer Bovendien worden tijdens het verblijf een tweetal halve dagtochten georganiseerd r reissom inbegrepen). Een aantrekkelijke reis voor wie eens wil ervaren wat een zon- en betekenen. De heen- en terugreis worden op zaterdag in één dag gemaakt. De prijs voor een 2-persoonskamer met douche en toilet op basis van halfpension (=logies, ontbijt diner) bedraagt slechts 410.- Toeslag voor een 1-persoonskamer 50.- per persoon. Er zijn ook 3-persoonskamers beschikbaar. Gecombineerde reisverzekering (Incl. wintersportrisico) 32.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Er Is voor de deelnemers een aantrekkelijk ski-pakket beschikbaar bestaande uit 5 dogen skiles (4 uur per dag), 6 dagen skihuur (incl. schoenen en stokken) alsmede 6 dagen gebruik van skiliften Kolsass-berg en Kellerjoch, De prijs bedraagt 235.- en het moet bij boeking w xden besteld en voldaan. Inlichtingen en boekingen: telefo-l nisch onder no. 070- 190882 (van' maandag l/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). «fSIJTHOFFPERS POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAyENHAGE TEL 070-190882 RUITENHEER ALLE HEIL NU VERWACHT VAN LASTENVERLAGING DEN HAAG Goed nieuws voor ieder die ai een tijdje klaagt dat zijn geldbuidel als gevolg van de bezuinigingswoede in Den Haag almaar leger wordt! De donkere luch ten van het bezuinigen lij ken langzaamaan verdre ven te worden door in be tekenis toenemende op klaringen die vroeg of laat in menige beurs de zon weer zullen doen schijnen. Er valt in poli tiek Den Haag namelijk een opvallende kentering waar te nemen in het den ken over bezuinigen en stimuleren (ofwel: geld besparen of uitgeven), een ommekeer die niet zonder gevolgen zal blijven. Minister Ruding (Financiën) kondigde in januari, waar schijnlijk in een soort roes van grote tevredenheid, aan dat zijn schatkist in 1983 een mee valler van bijna drie miljard gulden had opgeleverd. Welis waar waarschuwde hij eenie der niet voorbarig optimist te worden, maar Ruding had moeten weten dat je zoiets van degenen die in het Haagse po litieke bedrijf hun dagelijks brood verdienen natuurlijk niet kan verwachten. Politici zijn wat dat betreft net hon den: het is voor hen net zo moeilijk meevallers niet on middellijk uit te geven als het voor honden een onmogelijke opgave is een worstvoorraad aan te leggen. Waar Ruding zo tegen waar schuwde zal dus onvermijde lijk gebeuren: de harde hand waarmee dit kabinet tot nog toe het bezuinigingsmes han teerde zal hoe dan ook ver slappen. De druk op de minis ter van Financiën om toegeef lijk te worden neemt vrijwel dagelijks toe en het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat hij daar nog erg lang weerstand tegen zal kunnen bieden. Het zijn namelijk vooral Rudings poli tieke vrienden, die zijn strak bezuinigingsbeleid steeds meer en steeds openlijker afvallen. Het rommelde al een tijdje binnenskamers, maar de eerste die er echt mee naar buiten kwam was de voorzitter van de christelijke werkgevers- bond Van Eijkelenburg. Hij brak een dag of tien geleden een lans voor minder snel en fors bezuinigen op de over heidsuitgaven, in ruil waar voor de koopkracht van de werknemers wat opgepept zou moeten worden. Nauwelijks was ieder van zijn verbazing bekomen of de eerste man van het CDA in de Tweede Ka mer, Bert de Vries, toog naar het Brabantse plaatsje Mierlo en zette de woorden van de NCW-voorzitter met soortge lijke uitspraken kracht bij. En aan het einde van deze week lekte een interne notitie van het grootste werkgeversver bond VNO uit, waarin onom wonden wordt gepleit voor het verlaten van de doelstelling het overheidstekort terug te brengen naar 7,5 procent. Tien procent heet nu ineens genoeg en met de miljarden die daar door minder bezuinigd behoe ven te worden kan de last van de werknemers, en van de be drijven natuurlijk, worden verlicht. Ommezwaai Vanwaar ineens die „omme zwaai" van hen die vele maan den lang iedereen, die langs deze weg om stimulering van de economie vroeg, min of meer voor gek verklaarden en met harde hand en blindelings wilden doorbezuinigen? „Zijn ze eindelijk bekeerd?", zal me nigeen in het PvdA-kamp (waar de meeste stimulatoren zitten) zich de ogen uitwrij vend hebben afgevraagd. Van bekering zal niet meteen sprake zijn. Het lijkt er meer op dat men onder invloed van de praktijk wat soepeler is gaan denken. De goeroes die nu de beperking van het fi nancieringstekort afzweren en opeens alle heil lijken te ver wachten van een belastingver laging voor de gewone man, hebben namelijk gemerkt dat al dat bezuinigen aan de ene kant en geld pompen in het bedrijfsleven aan de andere kant wel mooi is, maar dat er toch nog meer komt kijken om de economie weer vlot te trek ken. Dankzij „de sanering van de overheidsfinanciën", zoals het kabinet zijn beleid graag noemt, heeft het bedrijfsleven weer wat lucht gekregen. De hoge lasten die een bedrijf jaarlijks moest betalen zijn aanzienlijk verminderd en voor een groot deel doorge schoven naar de burger. Voor de bedrijven een prima zaak, want dat betekent dat er meer geld vrij komt voor investeren en winstmaken. Maar voor de gewone man natuurlijk zeer nadelig, want hij zag zijn koopkracht met grote spron gen teruggaan. Hij is daardoor niet in staat te kopen wat de bedrijven zouden willen pro duceren. Dat is de reden waar om de echte investeringen nog uitblijven, ook al is het kli maat voor investeren aanzien lijk verbeterd. Wie ziet dat er minder te bezuinigen om h| j financieringstekort in te pej ken. Zodoende blijft er mi onvoldoende vraag naar zijn produkten is, gaat er immers niet toe over ze in grotere hoe veelheden te maken, maar wacht betere tijden af. Het lijkt er dus op dat het ka binetsbeleid wat te ver is door geschoten en enige correctie behoeft. Er werden te veel las ten verschoven van de werk gevers naar de werknemers en dat moet nu gecorrigeerd wor den. Vandaar de pleidooien voor lastenverlichting voor de werknemers, zodat hun koop kracht althans niet verder achteruit blijft hollen. Niet strijdig Het laten vieren van de bezui nigingsteugels is overigens niet zo strijdig met het kabi netsbeleid als men na het bo venstaande geneigd zou zijn te denken. Integendeel. Het doel van het kabinet is immers driedelig: naast de gezondma king van de overheidsfinan ciën is er nog de versterking van de marktsector (de bedrij ven) en de aanpak van de werkloosheid. Wat doelstelling nummer één betreft (beper king overheidstekort) gaan we de goede kant op. De meeval ler van drie miljard wijst daar al op en ook zit de groei van de economie dit keer eindelijk weer eens mee. Door die groei hoeft Ruding automatisch politieke en financiële ruim over om andere dingen doen. Bovendien kan het o peppen van de koopkrac van de burger ook goed zi voor de schatkist: er komt ii mers extra belasting binnen. Ook voor de werkgelegenhe kan het bijstellen van het b leid een goede zaak zijn, T eerste betekent meer kopx ook meer produktie en d meer werk (en tevens mind uitkeringen, waar Rudii weer blij mee zal zijn). Bove dien is het verstandig meer geld te laten in de port monnee van de werknemi omdat deze anders wel ee zou kunnen gaan weigeri nog langer mee te doen aan politiek van werktijdverko ting, waar dit kabinet zo ve van verwacht. Voor kort werken moet immers lo< worden ingeleverd. Last but not least kan men nog stellen dat het verlagd van de belastingen voor werknemers niets anders dan het nakomen van een v kiezingsbelofte (de VVD!) het uitvoeren van het regee akkoord. Daarin staat imme i- dat de lastendruk stabiel zo' blijven. In deze kolommen al eerder betoogd dat het kat net die belofte aan zijn laa i lapte getuige de fikse premi en belastingverhogingen vi i het laatste jaar. Het is een go de zaak als het daar dit of vo <- gend jaar op terug zou kome i (zoals de VVD ook al min meer had beloofd), zeker dat in het belang van de ecu nomie blijkt te zijn. Beter tl halve gekeerd dan ten hele g dwaald. ARJEN BROEK HUI ZE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6