Dure dollar levert flinke meevaller bij gasverkopen op Ex-Centrumpartijlid Fresco weigert namen te noemen „Bouterse ziet spoken" Lubbers somber over kansen Europese top £eidóc (Sou/tont Brit vindt olie tuinders te goedkoop EVP zoekt toenadering tot Scholten/Dijkman Tsjernenko wil van Washington geen woorden maar daden ig'SIJTHOFF PERS Denemarken staakt zoeken naar in zee verloren gif ZATERDAG 3 MAART 1984 PAGINA 5 Glemp: Walesa „gemanipuleerd" door Solidariteit >A0 PAULO Lech Walesa is „ge- nanipuleerd, zeer gemanipuleerd" loor de vakbond Solidariteit. Dat is Ie reden waarom hij „veel fouten leeft gemaakt". Dat heeft de pri- naat van Polen, mgr. Glemp, gezegd n een interview met het Braziliaan- blad „O Estado de Sao Paulo". Volgens Glemp waren deze „mani- julaties" mogelijk doordat Lech Wa- esa geen politicus is. Hij ontkende voorts dat de rooms-katholieke kerk jn Polen gebukt gaat onder vervol- Kingen door de autoriteiten. Deze ben, zei hij, integendeel alles om ,geen nieuwe vijand te scheppen". VN: Vorig jaar duizenden executies zonder proces GENEVE Vorig jaar zijn in de hele wereld duizenden mensen ge ëxecuteerd zonder vorm van proces of op volstrekt willekeurige gron den. Dat staat in een gisteren gepu bliceerd rapport van de Verenigde Naties. Het document is bestemd voor de mensenrechtencommissie van de VN. „Onrustbarend" noemt het rapport de stijging van willekeu rige executies, die niet politiek zijn gemotiveerd, maar die het resultaat zijn van campagnes ter bestrijding van de misdaad. Het rapport roept de mensenrechtencommissie op actie te ondernemen tegen landen waar zulke executies dreigen. Tien procent weekendpost komt niet op maandag aan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tien procent van de brieven die zondag in de brie venbus worden gedaan, komen 's maandags niet op hun bestem ming aan. Zes procent van de brie ven die op vrijdag na zes uur 's a- vonds worden gepost komen even min op maandag bij de adressant terecht. Aldus minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) in ant woord op vragen uit de Eerste Ka mer. Van de brieven die op vrijdag voor zes uur 's avonds worden ge post, ligt 95 procent op zaterdag ochtend bij de geadresseerde in de bus. Schade door kernongeval moet beter worden gedekt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De exploitant van een in Nederland gelegen kernin stallatie zal vanaf 1 juli ter dekking van zijn aansprakelijkheid een fi nanciële zekerheid van 200 miljoen gulden moeten hebben. Er komt een koninklijk besluit dat dit regelt. Tot nu toe is de dekkingseis 100 miljoen gulden, maar dit bedrag dateert nog van 1976 en sindsdien is er nogal wat inflatie geweest. Bovendien gaat men in het buitenland ook tot hoge re bedragen, terwijl het beter moge lijk is zijn aansprakelijkheid op de verzekeringsmarkt te dekken. DEN HAAG Het Britse conservatieve lid van het Europees Parlement, Sir F. Warner, is ten strijde ge trokken tegen goedkope dieselolie die een aantal Ne derlandse tuinders uit een eigen pomp kunnen be trekken. In schriftelijke vragen aan de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, sugge reert Warner dat hier sprake is van overheidssubsi die. De Commissie heeft hem er echter op gewezen dat dit niet juist is, en dat het verschil het gevolg is van vooral een verschillend btw-tarief. De vragen van de Brit hebben toch tot verontrusting geleid. De Nederlandse regering moest goedkope aardgastarie ven voor de tuinders afschaffen nadat in het Euro pees Parlement vele malen de beschuldiging was ge uit dat dit de Nederlanders een oneerlijk concurren tievoordeel verschafte. DEN HAAG De leiding van de Evangeli sche Volkspartij heeft in het maandblad van de partij afstand genomen van de „Groene" stroming, terwijl behoedzaam toenadering wordt gezocht tot de groep Scholten/Dijkman. EVP-voorZitter Wim Herstel hekelt in het blad de EVP-leden die „zich aangetrokken voelen tot wat er van het Groen Platform over is". EVP-Kamerlid Cathy Ubels kondigt in haar bijdrage stappen aan tot een „zekere samenwerkingmet de groep Scholten/Dijk man in de Tweede Kamer, al zullen daar wel voorwaarden aan worden verbonden. Vederland wil ninder douane formaliteiten en dan niet aan grens (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Tijdens de ko- hende Europese top, die over (wee weken wordt gehouden, ial Nederland voorstellen de louaneformaliteiten voor het kachtvervoer niet langer aan Je grenzen af te wikkelen laar elders, bijvoorbeeld bij e importeur. Premier Lub- lers heeft dit gisteren aange- :ondigd. Ons land wil met poed de problemen met het 'rachtvervoer over de weg in e Europese Gemeenschap te ijf gaan, mede omdat er in "rankrijk nieuwe acties van rachtrijders te verwachten ijn. ntussen heeft de Italiaanse re- ering voorstellen gedaan om ie grensformaliteiten sneller f te laten handelen. Een snel- ere afhandeling aan de grens vas een van de eisen van de 'rachtwagenchauffeurs, die :en week lang de Oostenrijks- taliaanse grens geblokkeerd tebben gehouden. Vieuwe methode voor verwijdering PCB's TEXEL Theo Hillebrand, chemisch analist van het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee op Texel, heeft na twaalf jaar experimenteren een apparaat ontwikkeld Ivaarmee de milieubedreigen- Be stof polychloorbifenyl PCB) uit het afvalwater ver wijderd kan worden. Het in- itrument vergt slechts een be trekkelijk geringe investering ■n gebruikt weinig energie. De ihemicus zegt dat het met zijn aboratoriummodel is gelukt iet water voor honderd pro- ent te zuiveren. Behalve PCB's kunnen volgens Hille brand ook andere vervuilende Stoffen uit het afvalwater ver wijderd worden. Hij noemt on der meer de aromaten, die op basis van benzeen vervaardigd rijn, lindaan en DDT, en ook bliecomponenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een stij gende gasafzet en een stij gende dollarkoers levert de overheid dit jaar extra inkomsten op. Voorlopige schattingen op het minis terie van financiën gaan uit van een meevaller van enkele honderden miljoe nen guldens tot een mil jard. De preciese omvang van de meevaller zal het kabinet bekendmaken in de Voorjaarsnota. In de begroting voor 1984 is uitgegaan van een dollarkoers van 2,84. De dollar is echter de laatste maanden snel in waarde gestegen tot boven de drie gulden. Nu is de dollar koers 2,94. De hoge koers werkt door in de prijs welke berekend wordt voor gasex- porten, de industrie en de tuinbouw. Deze prijzen wor den bepaald aan de hand van de prijs van stookolie. Minister Van Aardenne van economische zaken liet enkele weken geleden bij de begro tingsbehandeling in de Kamer weten dat de extra gasbaten tijdelijk zullen zijn omdat er rekening mee gehouden wordt dat de dollarkoers weer gaat dalen. De meeijarenramingen over de gasbaten zijn dan ook niet MOSKOU De Russische partijleider Tsjernenko heeft de Verenigde Staten opgeroepen de verzoenende taal van de laatste paar weken om te zetten in daden. In zijn eerste grote rede als partijleider herhaalde Tsjernenko overigens dat de Sovjet-Unie de onderhan delingen over de kernwapens in Europa alleen zal her vatten, als de Verenigde Staten de al geplaatste kruis raketten en Pershings uit West-Europa terugtrekken. Tsjernenko sprak op een verkiezingsbijeenkomst in het Krem lin. Morgen worden verkiezingen gehouden voor de Opperste Sovjet. Bij het uitspreken van ziin rede haperde Tsjernenko herhaalde lijk. Hij leek ook ademhalingsmoeilijkheden te hebben. De 72-ja- rige ging na het uitspreken van zijn rede van drie kwartier zichtbaar vermoeid zitten. Na de zinsnede dat de Verenigde Sta ten volop mogelijkheden hebben om hun vredelievendheid te bewijzen stokte de rede en begon Tsjernenko in zijn papieren te bladeren. Kennelijk in de war ging hij verder met de passage over chemische wapens, waarbij hij een stuk van zijn tekst over sloeg. Het grootste deel van zijn rede ging overigens over binnenland se kwesties. Hij prees zijn voorganger Andropov als een „leider van het leninistische type". De strijd tegen laksheid, alcoholisme en absenteïsme moet worden voortgezet, evenals de bestrijding van schandelijke verschijnselen als misbruik van staatsgelden en corruptie. Deze campagne is op gang gebracht door Andro pov. Partijleider Tsjernenko zwaaide naar zijn gehoor, toen hij naar het spreekgestoelte liep om zijn eerste belangrijke rede uit te spreken. SWOLLE Het ex-Cen- irumpartijlid in de ge meenteraad van Almere, len Fresco, kan of wil 'een namen noemen van >ersonen in de top van de entrumpartij, die contac- en onderhouden met fas- istische en racistische or ganisaties als de Neder- andse Volksunie, het riaams Nationaal Front ex-NSB'ers en ex- iS'ers. istermiddag vroeg de Zwolse lordeelverbod uit strafwetboek rechtbankpresident mr. F.C. Fliek, tijdens het kort geding dat de Centrumpartij heeft aangespannen, aan Fresco na men te geven. Fresco kwam niet verder dan „een lid in Nieuwegein, dat de uniformen nog in de kast heeft hangen en waar wel eens een hoofdbe stuursvergadering van de Cen trumpartij wordt gehouden". De Centrumpartij wil dat Fresco ervan wordt weerhou den in de toekomst meer van dergelijke beschuldigingen te uiten op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per overtreding. IILVERSUM Minister orthals Altes van justitie wil et verbod op gelegenheid ge en tot prostitutie uit het Wet- oek van Strafrecht halen. laardoor zouden gemeenten neer ruimte krijgen tot een ei- en beleid voor het geven van vergunningen voor prostitutie, aldus de minister vanmorgen voor de VAR A-radio. Het schrappen van het uit 1911 stammende bordeelverbod zou bijvoorbeeld Rotterdam de mogelijkheid bieden een alter natief te vinden voor de pros titutie in bepaalde wijken. Mr. L. van Heijningen, die na mens de Centrumpartij optrad en werd geassisteerd door Tweede-Kamerlid J.G.H. Jan maat, benadrukte meerdere keren dat Fresco bewijzen dient te leveren. „Fresco's ge drag lijkt minder fris dan dat hij zelf voorgeeft, omdat hij geweten moet hebben van die contacten toen hij in het hoofdbestuur van de Centrum partij zat. Waarom heeft hij dat verzwegen?", vroeg mr. Van Heijningen zich af. Mr. E. ter Hark uit Amster dam, die namens Fresco op trad, bestreed de opvatting dat Fresco bewijzen moet leveren. De raadsman toonde een groot aantal publicaties waaruit dui delijk zou moeten worden, dat de Centrumpartij op de een of andere wijze betrokken is bij de Vikingjeugd, Vlaams Natio naal Front, Volks Nationaal Front, Nederland voor Neder landers, oud-NSB'ers en de Nederlandse Volks Unie. Mr. Van Heijningen zei dat de Centrumpartij niet verant woordelijk kan worden gesteld voor de contacten, die indivi duele leden met eventuele an dere organisaties hebben. Mr. Fliek doet op 9 maart uit spraak in dit kort geding. FRIEMELS y .Bi VJE HESESI vtoEN smpfHJiK v/feicer&o IB*T WerricNsreR VAH wh tJ£S> Beswrr.' rEW «ERC6G. Wit. IK Op OE2e CL/VrtS ce burgemeesibr V/W iwvwwek BE- 04WKS4 tCOR-ajiV &)2cw£»e.ajue v GIFT f#N CHS INSTITUUT- Kort alarm rond landing Franse Boeing SCHIPHOL De politie in de gemeenten rond Schiphol is gisteravond heel korte tijd in staat van alarm geweest in verband met te verwachten problemen bij de landing van een Boeing 727 van Air Fran ce. Het toestel, arriverend uit Parijs, had tijdens de vlucht besturingsproblemen gemeld en uit voorzorg assistentie ge vraagd. De Boeing maakte echter om 20.20 uur een nor male landing. De machine bleef vannacht op Schiphol. Mijnwerkersprotest Ongeveer 10.000 Franse mijnwerkers hebben gisteren in Parijs gedemonstreerd tegen de plannen in de mijnbouw meer dan 20.000 arbeidsplaatsen te schrappen. De Franse mijnbouw is, ondanks een subsidie van 6,5 miljard frank per jaar, verliesgevend. De kolenmaatschappij wil de produktie terugbrengen van 18,5 miljoen ton nu tot 10,3 miljoen ton in 1988. Daardoor zullen meer dan 20.000 van de 56.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. In de stoet voerden de demonstranten een symbolische berg mijnslakken mee (foto). DEN HAAG Dennis Gobardhan, een van de Surinamers die er door le gerleider Desi Bouterse van is beschuldigd betrok ken te zijn bij plannen voor een invasie in Suri name vanuit Frans-Guya- na, heeft die beschuldi ging ten stelligste ont kend. „Bouterse ziet spo ken", aldus Gobardhan. Ook in november '83 beschul digden de Surinaamse autori teiten Gobardhan van betrok kenheid bij plannen voor een staatsgreep. Drie broers van hem werden toen in Parama ribo gearresteerd en zitten nog steeds in voorarrest. De 28-ja- rige Gobardhan ontkent niet dat hij wel eens bezoeken heeft afgelegd aan Frans-Guy- ana. Deze bezoeken hebben echter volgens zijn zeggen te maken met plannen in Frans- -Guyana grond te kopen. „Ik wil me daar met mijn gezin gaan vestigen". Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken sluit de aan wezigheid in Frans-Guyana van een groep Surinamers die volgens Bouterse de inval zouden beramen niet uit. „De grens ter plaatse is niet te controleren", aldus het minis terie van buitenlandse zaken aan de Quai d'Orsay in Parijs. Bovendien loopt het verkeer tussen Suriname en Nederland voor een groot deel via Frans- -Guyana en Parijs, sinds Para maribo het luchtvaartverdrag met Nederland heeft opgezegd. Parijs is er overigens alles aan gelegen een goede verstand houding met Bouterse te hand haven, al was het maar omdat Frans-Guyana ten opzichte van Suriname in een positie van zwakte zit Het ligt ver van Frankrijk en telt slechts 50.000 inwoners. Bovendien ligt de raketbasis van Kourou niet ver van de Surinaamse grens. Dat neemt niet weg dat Frankrijk, waar het de betrek kingen met Suriname betreft zijn houding afstemt op die van Nederland, aldus het mi nisterie van buitenlandse be trekkingen in Parijs. Ploeg loopt vast op walviskaak SCHOKLAND Een boer in de Noordoostpol der is bij het ploegen van zijn grond op een deel van een reusachtige walvis kaak gestoten. Onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat de kaak, die was afgezaagd, rond het jaar 1.700 op de bodem van de Zuiderzee moet zijn be land. Vermoed wordt dat het bot overboord is ge gooid door een walvis vaarder. In de achtttiende eeuw namen veel bewo ners van de oevers van de Zuiderzee deel aan de wal visvaart. Met uw krant naar het Gardameer: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR RIVA DEL GARDA en VENETIË vertrek op maandag 26 maart en 2 april a.s. Uitstekend beschermd tussen de Dolomieten ligt het prachtige Gardameer temidden van een overweldigende natuur. Wij kozen het schilderachtige stadje RIVA DEL GARDA als standplaats voor onze luxe touringcarreis naar Italië. Gelogeerd wordt in het fraaie hotel Astoria, bekend om zijn goede keuken, met lounge. T V.-kamer en 2 liften. Rondom het hotel is een prachtige palmentuin van 5.000 m2 met daarin een flink zwembad en een gezellig zonneterras met ligstoelen. Alle kamers hebben douche en toilet. Op het programma staan een halve dagtocht naar de bekende oude stad Verona (Romeo en Julia) met o.a. de grote Arena uit het jaar 100 na Chr., een volle dagtocht naar Venetië met bezoek aan het beroemde San Marcoplein en de mogelijkheid van een gondeltocht door èèn van de 150 kanalen. een dagtocht rond het Gardameer en een mlddagtocht door de Dolomieten met o.a. een bezoek aan Trento. De heen- en terugreis worden elk In 2 dagen met overnachting gemaakt. (Vertrek op maandagmorgen en de andere week maandaaavond weer thuis.) Deze bijzonder fraaie reis kost slechts 595.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer en half- pension. Inbegrepen de bootkosten Venetië en een afscheidsdiner bij aankomst in Nederland De toeslag voor een èèn- persoonskamer is 75.- per persoon. Gecombineerde reisverzekering 16.- p.p. 5.- poliskosten. Annulerlngsverzeke ring 3 1/2% van de reissom -f 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui, POSTBUS 16050 2500 AA ••-GRAVENHAGE TEL. 070-190862 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR LONDEN Premier Lubbers is vrij pessimistisch over de mogelijkheid dat de Europese topconferentie, die 19 en 20 maart in Brussel wordt gehouden, een oplossing oplevert voor de gigantische problemen waarmee de Europese Gemeenschap heeft te kampen. Na terugkeer van een werkontbijt bij de Britse premier That cher verklaarde Lubbers „een tikje ongerust te zijn". Het onder houd met Thatcher maakte deel uit van een serie besprekingen van de Engelse regeringsleider ter voorbereiding van de top. Maandag ontmoet zij de Franse president Francois Mitterrand, de voorzitter van de top. Volgens Lubbers bestaat het gevaar dat de lidstaten zo lang vast gaan houden aan hun eigen standpunten, dat er te weinig tijd overblijft voor een compromis. Het wordt „hoog tijd", aldus de premier, dat men gaat werken aan een compromis dat voor al len aanvaardbaar is. KOPENHAGEN De Deense marine heeft het zoe ken gestaakt naar de 80 vaten gif, die zeven weken ge leden tijdens een storm door een vrachtschip in de Noordzee werden verloren. Men wil het zoeken pas hervatten als vissers op hun sonarapparaten signalen krijgen, die doen vermoeden dat men op de vaten is gestuit. De Deense vissers zijn zeer verbaasd over het besluit „Het gif is vandaag nog even gevaarlijk als voorheen", aldus een woord voerder. In de vaten zit het zwaar giftige onkruidbestrijdings middel Dinoseb. Het staat vast dat, als het gif vrij in het zeewa ter komt, een milieuramp van ongekende omvang het gevolg zal zijn. Volgens deskundigen kunnen de metalen vaten het hooguit een jaar tegen de inwerking van het water uithouden. De Nederlandse marine blijft voorlopig met twee tot drie sche pen zoeken naar de vaten gif. De zoekactie is op dit moment onderbroken door slecht weer, maar over enkele dagen gaan we weer verder, aldus een woordvoerder van de marine in Den Helder.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5