„Conflict met buurtbewoners onoplosbaar^ Geduld Bibliotheek Katwijk op 27 maart open 1 „Volkstuin is laatste stukje vrijheid voor veel Marokkanen ia Leids grafisch museum haalbaar LEIDEN £zidac(5ou/ui/nl ZATERDAG 3 MAART 1984 PAGINA 3 Onderscheiding P.K. van der Veek LISSE De heer P.K. van der Veek uit Lisse heeft deze week de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau gekregen. Loco-burgemeester A. de Kort reikte de onderscheiding op 1 maart uit in verband met het het 40-jarig jubileum van de heer Van der Veek als werk nemer van Jac. Th. de Vroomen BV, bloembollen kwekerij en exportbedrijf in Lisse. De heer Van der Veek is chef van de kwekerij en exportruim te. Verder was hij van 1968 tot 1976 voorzitter van de oudervereniging van de Paulus Groep (verkenners) in Lisse. VLOK bij NCRV radio KATWIJK De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK), die als doel heeft legale lokale radio- en televisieprogramma's in Katwijk en eventueel Valkenburg te realiseren gaat in samen werking met de NCRV een radioprogramma ver zorgen. De uitzending is op donderdag 22 maart van 16.40 tot 17.00 uur via Hilversum 1 in het NCRV-programma „Van Stad en Land". In het programma wordt aandacht besteed aan twee on derwerpen uit Katwijk en één onderwerp uit Val kenburg. Verder is er een prijsvraag: men moet de naam van een „verborgen figuur" zien te raden en deze naam aan het eind van het programma te lefonisch doorgeven. De winnaar krijgt een prijs. De VLOK heeft een enquête gehouden onder de inwoners van Katwijk en Valkenburg om te pei len of er belangstelling bestaat voor een lokale omroep en of men er een financiële bijdrage voor over heeft. De uitslag is nog niet bekend. Vijftien maanden voor roofoverval LEIDEN/DEN HAAG De man die op 24 december vo rig Jaar een medewerker van een boetiek aan de Haarlemmerstraat van ruim 7.000 gulden beroofde, is ver oordeeld tot 15 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De 23-jarige inwoner van Maasdijk had een medewerker na slui tingstijd opgewacht en hem met behulp van een alarm pistool de dagopbrengst van de boetiek ontfutseld. De man beweerde voor de recht bank uit geldnood gehan deld te hebben. Wegomleggingen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Dit jaar is in Alphen een groot aantal wegomleggingen te verwachten. De meest ingrijpende daarvan is wel die voor de door trekking van de Conradstraat tussen de Maasstraat en de hefbrug. Deze werkzaamheden zouden oorspronkelijk al eer der zijn uitgevoerd als niet de bewoners van de Con radstraat hiertegen bezwaren hadden ingebracht. Een en ander heeft tot gevolg dat er geen tunnel on der de spoorweg door komt, maar een viaduct over de lijn. De gemeenteraad moet voor dit werk 8,4 mil joen gulden beschikbaar stellen. Het geld zal gehaald worden uit een potje dat bestemd was voor de omleg ging van de vaarweg van de Oude Rijn. Alphen is van mening dat het rijk een omlegging zelf maar moet betalen. Andere grote werken op het program ma zijn de reconstructie van de Prins Bernhardlaan en de Willem de Zwiigerlaan. In '85 moet de ge meente van de wegomliggingen zijn verlost. Overval benzinestation bestraft met 2,5 jaar LEIDEN/DEN HAAG Twee Katwijkers van 19 en 20 jaar oud zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 2,5 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest. Het tweetal had op 8 sep tember een gewapende overval op een bezinestation aan de Leid- se Plesmaalaan gepleegd. Op de vlucht reed het tweetal in een ge stolen auto in op een politie auto. De Katwijkers hadden zich bovendien schuldig gemaakt aan tal van andere diefstallen en overvallen. Officier van Justitie H. Klein Breteler had 3,5 jaar ge- vangeaisstraf geelst Politie zoekt getuigen verkrachting in december LEIDERDORP Naar nu pas blijkt is een 16-iarige meisje uit Leiderdorp in de nacht van 9 op 10 december op brute op het Engelendaal wijze ver kracht. Het slachtoffer stapte die vrij dagavond op het Engelendaal uit de bus. Meteen daarop werd ze aange sproken door een onbekende. Ze liet duidelijk merken niet van de man ge diend te zijn. Toen trok hij haar met grof geweld de struiken in en ver krachtte haar. Na de verkrachting liet hij haar in de bosjes achter. Tot afge lopen week was het slachtoffer gees telijk niet in staat aangifte bij de poli tie te doen. De Leiderdorpse politie vraagt of getuigen willen bellen naar telefoonnummer 411421. AFVALVERWERKINGSBEDRIJF DE NOBEL: LEIDEN „Wat wij ook voor voorzieningen tref fen, de buurtbewoners zullen zich altijd aan ons blijven storen. Het con flict zal nooit uit de we reld worden geholpen want er is gewoon sprake van een hetze tegen ons bedrijf. Men is pas tevre den als wij hier verdwe nen zijn". Aldus een boze Hans de Nobel over de ongewenste publiciteit die zijn afvalverwerkingsbe- 1 drijf heeft gekregen, nadat het j socialistische gemeenteraadslid C. Vergeer B en W heeft ge vraagd maatregelen tegen het bedrijf te nemen. Het bedrijf zou zich volgens Vergeer niet aan de hinderwetvergunning houden. Een vergunning ove rigens, die zeer moeizaam tot stand kwam en waarbij de Raad van State uiteindelijk recht moest spreken. De Nobel I geeft toe zich op diverse, naar zijn mening ondergeschikte, punten niet aan de hinderwet vergunning te houden. „Maar er is geen bedrijf in Ne derland dat zich volledig aan de hinderwet houdt", aldus De Nobel. „Officieel mag ik bij- I voorbeeld niet in lompen han delen, maar nu krijg ik iedere week zo'n 500 kilo oude kleren aangeboden. Geperst in een pakketje van nog geen meter doorsnee. Moet ik hiervoor de mensen van de deur sturen"? En zo zijn er meer zaken die volgens De Nobel nauwelijks overlast kunnen bezorgen maar door de buurtbewoners worden aangegrepen „om het bedrijf weg te krijgen". De No bel: „De buurt klaagt er over dat het papier zo maar rond- waait. Maar elke dag wordt er diverse malen geveegd". Volgens het hoofd van de af deling Milieu van de gemeente G. in 't Veld houdt de Nobel zich weliswaar niet aan de richtlijnen van de vergunning maar valt de overlast van De Nobel „erg mee". „We contro leren vrij intensief maar ik moet zeggen dat het terrein van De Nobel er doorgaans re delijk opgeruimd uitziet", al dus In 't Veld. Koude oorlog Aan de Zoeterwoudseweg heerst er al enige tijd 'een koude oorlog' tussen de bedrij ven aan de ene kant van de straat en de bewoners aan de overzijde. Grootste boosdoener is volgens een groep bewoners de betonmortelcentrale die voor „onmenselijke overlast" zou zorgen. Deze staat dan ook op de nominatie om verplaatst te worden. Maar ook op on schuldiger bedrijfsvestigingen als die van handelaar in Bouw materialen Fontein, zijn de be woners tegen. Enkele weken geleden, toen deze vestiging in een gemeentelijke commissie aan de orde kwam, constateer den enkele raadsleden al dat er aan de Zoeterwoudseweg sprake was van een gespannen situatie. Het conflict tussen de Nobel en de buurtbewoners is reeds enkele jaren oud. Zo langza merhand is het een eigen le ven gaan leiden zonder dat er wat het aspect van overlast be treft, nog aanleiding voor een conflict is. De Nobel realiseert zich, dat de beste oplossing zou zijn wanneer hij zijn bedrijf naar een bedrijfsterrein ver plaatst. De gemeente heeft hem ook wel eens een ander terrein aangeboden maar vol gens De Nobel is een dergelij ke verplaatsing financieel niet haalbaar: „Met de huidige hin derwetvergunning is niet te werken". Hij is van plan de naastgelegen fariekshal van het voormalige constructiebedrijf De Voet te huren en geschikt te maken voor zijn aktiviteiten. „Dat be tekent wel dat ik er een muur omheen moet zetten en een betonnen vloer moet storten wat me bij elkaar zo'n 125.000 gulden kost, maar wanneer er in de huidige situatie al sprake van overlast zou zijn, is die dan zeker geheel verdwenen". Volgens In 't Veld zou de nieuwe hal een belangrijke verbetering betekenen omdat deze verder van de straat en dus verder van de bewoners af staat. Waarmee echter niet wordt verwacht dat bezwaren van de buurtbewoners uit zul len blijven. De Nobel: „Zij vin den wel wat anders. De zaak kan alleen maar opgelost wor den wanneer zij met onze aan wezigheid genoegen zullen ne men". LEIDEN Een grafisch mu seum in Leiden is haalbaar. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in een brief aan het college van B en W. De Kamer heeft de afgelopen maanden overlegd met het I Koninklijk Verbond van Gra fische Ondernemingen en de Stichting Grafisch Museum Nederland. Beide organisties hebben laten weten een gra fisch museum in Leiden een goede zaak te achten. Er is ook toegezegd, dat men allerlei waardevolle oude apparatuur veelheid apparatuur maar heeft daar geen geschikte huisvesting voor. Ook een aantal Leidse grafische bedrij ven heeft al toegezegd mee te willen werken aan de tot standkoming van een grafisch museum. Het college van B en W heeft al eerder laten weten een der gelijk museum een goed idee te achten. Ook binnen de Leidse PvdA-fractie ziet men het idee wel zitten. Met name het gemeenteraadslid W. van der Pluijm heeft zich altijd een warm voorstander van een grafisch museum in Leiden getoond. Waar het museum móet ko men is nog onduidelijk. Daar voor zijn de plannen nog niet ver genoeg uitgewerkt. Als mogelijke lokaties worden de Latijnse School en de Stad- stimmerwerf genoemd. De ini tiatiefnemers willen de ko mende weken gebruiken om met de gemeente te overleg gen over de mogelijk opzet van het museum. Daarbij zal onder meer de financiering en de huisvesting van het mu seum aan de orde moeten ko men. Overigens kan het museum volgens de initiatiefnemers ook uitgroeien tot een alge meen industriemuseum. Er zou dan ook machinerie uit de textiel in ondergebracht kun nen worden. Carnaval barst los Onder maar ook de Moerdijk Is gisteravond het carnavalsfeest losgebarsten. Tot woensdag Is het voor de een feest, terwijl me nig ander zich zal afvragen waar al die drukte goed voor is. In de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis werd traditiegetrouw de sleu tel van de stad door burgemeester C. Goekoop overhandigd aan de Prins van de Leidse Vereniging De Hutspotten Economisch wel en wee Lasbedrijf D. L. Penseel geves tigd aan de J. Röntgenstraat 3 is verplaatst naar de Lelie straat 17. Aannemersbedrijf P. A. Schouls en Zonen b.v. geves tigd aan de Goejestraat 14 is verplaatst naar Alphen aan den Rijn. „Do-Design", het ontwerpen van breimodellen, gevestigd aan de Raamsteeg 49 is opge heven. Aan de Corantijnstraat 62 is C. Plugge-Schroef, pedicurebe- drijf, gevestigd. Aan de Leuvenstraat SI is F. P. v.d. Hoeven-Miceli, het geven van naaikursussen, ge vestigd. „Horreman", grooth. in onbe- speelde videobanden, geves tigd aan de Wasstraat 36 is op geheven. „Jurad", juridische adviezen en publicaties verzorgen, ge vestigd aan de Doelengracht 13a is verplaatst naar Amster dam. Aan de Trompstraat 62 is de klh. alsmede amb.handel in melk en zuivelprod., frisdran ken enz., overgenomen en voortgezet door A. Ie Maitre. Drogisterij-Reformhuis „Don- keitf', gevestigd aan de Haar lemmerstraat 253, is tevens klh. in fotografische artikelen. Aan de Meerforel 13 is „Acal b.v.", het uitvoeren van tim merwerken van niet bouw kundige aard, gevestigd. Makelaardij o.g. Bax, gevestigd aan het Rapenburg 4, is ver plaatst naar Voorschoten. „Phildar", klh. in breigarens, gevestigd aan de Haarlemmer straat 97 is opgeheven. „B.V. Bouwmaterialenhandel v/h Firma P. Fontein en Zo nen", gevestigd aan de Haven 56 is verplaatst naar de Zoeter woudseweg 29. c* i f |F Zo ziet de nieuwe bibliotheek in Katwijk eruit. KATWIJK Het bibliotheekfiliaal Hoornes/Rijnsoever gaat dinsdag 27 maart voor het publiek open. Op die dag komt er een einde aan een periode waarin de bewoners van de wijken Hoor nes en Rijnsoever, een gebied van zo'n 15.000 mensen, voor het lenen van boeken aangewezen waren op de hoofdbibliotheek in het oude dorp. Voor met name de jeugd was deze afstand vaak te groot en de bibliotheek verwacht dan ook met de opening van het filiaal vooral meer jongere leners te trekken. De opening van het filiaal Hoornes/Rijnsoever betekent ook dat de spreiding van het bibliotheekwerk in Katwijk als voltooid kan worden beschouwd. Naast de hoofdvestiging aan de Schel- pendam zijn er dan in zowel Katwijk aan den Rijn als in Hoor nes/ Rijnsoever filialen waar de wijkbewoners terecht kunnen. Voor meer gespecialiseerde boeken en andere materialen kan men verder gewoon terugvallen op de hoofdbibliotheek. Momenteel wordt er hard gewerkt om het tweede bibliotheekfi liaal op tijd geopend te krijgen. De vloerbedekking is reeds ge legd terwijl ook de uitleenbalie en het inlichtingenbureau al op gesteld staan. Over enkele weken worden de boekenrekken ge vuld. De startcollectie van het filiaal is ruim 15.000 boeken en wordt nog aangevuld met een wisselkollektie van 4.000. De startkollektie krijgt jaarlijks een uitbreiding met 2400 boeken tot een kollektie is bereikt van tenminste 30.000 exemplaren. Ver der liggen er in de bibliotheek 90 tijdschrijften, dag- en week bladen ter inzage en ontbreken ook naslagwerken, aktuele en literaire dokumentatie niet. Hoofd van het nieuwe filiaal wordt mevrouw J. M. van Koppen- Kloeg en zij wordt geassisteerd door een vijftal part-time mede werkers. De openingsuren zijn: dinsdag: 10.00-12.00 14.00-17.00 uur; woensdag: 14.00-17.00 uur; donderdag 14.00-20.30 uur; vrij dag: 14.00-17.00 uur; zaterdag: 9.00-13.00 uur. B i h kleintjes i B 071-1222441 H LEIDSE COURANT E oude en defecte t.v.'s 023-315706. WATERSPORT Jachthaven en motel Eymershot Kaagdorp Havenplaats max. 3 1/2-11 mtr. vanaf 500.- p.seizoen. Tel. 02524-5157 of 2159-42848 Mercedes Benz DIESELMOTO REN voor uw boot. Wi) zorgen desgewenst voor deskundige inbouw. Wij leveren keerkoppe- lingen, watergekoelde spruit- stukken, oliekoelers enz. Stip- donk, Heerenweg 3, 2231 CK Rijnsburg. Tel. 122525. Privé 141032. T.k. WEDSTRIJDZEILBOOT merk Samoun type 4.85 10 Incl. spinaker, trailer, trapeze, surf* pak, zwemvest en Eloström alu minium mast en gieken. Alles in staat van nieuw. Prijs n.o.t.k. Inl. tel. 070-233539. GEVRAAGD: polyester kajult- /zeilboot, 5.5 6 meter. Tel. 070-293715. SEA-HOPPER zeldzaam wit. 1e elg., I.pr.st., vr.pr. 2250.-. Tel. 070-247596. Koud!!! Butaan infrarood-catalysator kachels in div. uitv., oliekachels met en zonder turbo-brander, zakkachels, olie-gevulde radia toren voor de caravan. Gas-, Electra- en Campingshop Hol- verda, Beatrixstr. 21-23, Lei- den. Tel. 071-217866. Beuk Touringcars Winkelen In Düsselaorf, do. 8 mrt., za. 7 april, 24.- Incl. kof fie. Boekingen bij de bekende adressen. Nadere informaties: Beuk Touringcars. Tel. 01719- 10100. 2/3-kamervroning Spoed! Woonruimte gezocht totplm. 1000.-min. 3 kamers, tijd. of permanent, Leiden of omg. Tel. 071-214311. Aangeb.: 4-KAMERWONING (balkon zonzijde), 4e etage met lift, 520,- all-in, Honselers- dijk, Westland. Gevr.: 3- 4-ka- merwoning Den Haag e.o. Tel. 070-998762. ALPHEN AAN DEN RIJN „Alphen is toe aan een rommelgebied. Een gebied waar mensen een moestuintje kunnen hebben en niet een com plex met stukjes grond die volgens allerlei regels be plant mogen worden. Mensen moeten op hun stukje grond zelf een kast je, hutie, konijnen- of kip penhokje kunnen bou wen". Aan het woord is J. H. Bosma, secretaris van de belangengroep Mar-Ned, een groep die zich inzet voor de proble men van Nederlanders en Marokkanen die nu een illegale moestuin bewer ken. De gemeente heeft besloten al deze complexen per 1 april te ontruimen. „Een schandaal" vindt Bosma. „De gemeente heeft totaal geen oog voor de belangen van deze moestuin houders. Voor het merendeel zijn het mensen die van een uitkering leven, die de hele dag thuis zitten en zich alleen nog op hun stukje grond kun nen uitleven". Ter illustratie laat hij een brief zien van een plaatselijke huisarts waarin deze vraagt om steun van de belangengroep voor een pa tiënt. Deze patiënt heeft als enige ontspanning nog zijn moestuintje. Van de eigenaar van de grond mag hij blijven, de gemeente echter vindt dat de man maar moet wachten tot hij aan de beurt is voor een tuin in het legale complex Rid derspoor. Maar twee jaar wachttijd is lang, zeker als er je gezondheid mee is gemoeid. Bosma is dan ook niet te spre ken over het beleid van de ge meente Alphen. Een gemeente die het beheer over volkstuin complexen in handen geeft van een landelijke vereniging, zoals Ridderspoor is, doet niets voor de Alphenaren. De eigen inwoners moeten uitwijken naar bijvoorbeeld Nieuwkoop omdat er in hun stad geen plaats voor ze is. Maar Bosma heeft beloofd het gemeentebestuur het moeilijk te maken. „Wij zijn als belan gengroep geen ééndagsvlieg. Het aantal leden van de groep neemt sterk toe, er zijn er al meer dan 70". Bosma zegt van zichzelf een pionier te zijn, een vechter die doorgaat tot de laatst. Hij vecht niet voor zichzelf, maar zet zich in voor de problemen van mensen in nood. „Voor veel mensen is de moestuin het laatste stukje vrijheid". Onze maatschappij is overbe- regeld vindt hij. Vooral de mensen die niet meer bij het arbeidsproces zijn betrokken, voelen die beregeling heel sterk. Voor de buitenlanders, en met name de islamieten, heeft de tuin een belangrijke functie. Zij gebruiken de grond om de voor hun zo belangrijke munt thee te verbouwen. Een pro- dukt dat nauwelijks, of tegen hoge prijzen, te koop is. Ook is de tuin een ontmoetingspunt waar gezinnen elkaar kunnen spreken. Tot nu toe is het nog geen buitenlander gelukt een tuin bij Ridderspoor te krijgen. Bosma zegt niets te snappen van het gemeentebeleid. Wel veel geld beschikbaar willen stellen voor het aanleggen van een tuinencomplex maar niet de suggesties willen overne men om een stuk grond, zon der voorzieningen, te verhu ren waarop verbouwd mag worden. Dat kost de gmeen- schap niets. Nog mooier zou het zijn als de situatie bleef zo als het nu is en de illegale tui nen gelegaliseerd worden. In andere steden kan het ook zegt Bosma, waarom niet in Alphen? Bosma vindt dat de gemeente raad van Alphen klakkeloos achter de ambtenaren aanloopt en het particulier initiatief van de hand wijst. „Dat is geen de mocratie" zegt hij. „Democra tie is niet meedoen aan wat al gedaan is, meedenken over iets wat al uitgedacht is en be sluiten over iets wat al beslo ten is". Geduld hebt u nodig om dit spel een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Adres. Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer:J Stuur een 'labyrinth'-spe! naar: NaamI AdresI Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998. I J 2500 VD Den Haag. N' Indian dauloa aanietding bamail. kon m

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3