„Ik ben nooit bang geweest nergens meer terecht te komen" DUSBABAMETNAC TERUGIN ZUIDERPARK: Omkopen ZATERDAG 3 MAART 1984 11 DEN HAAG De deur staat fi.open. Een eerste blik naar binnen leert, dat Johnny Dus- I7r baba nog niet is gearriveerd, oi 's Middags had hij vanuit de massagekamer van NAC, 4 waarmee hij morgen in het Zuiderpark tegen FC Den 5J Haag speelt, nog gemeld naar er Den Haag te komen, naar zijn zuster, waar hij de avond zou doorbrengen. Al woont hij al jaren in het Belgische Liede- kerke, geregeld bezoekt Dus- baba zijn familie in Den Haag, in de buurt rond de Hoefkade, waar hij opgroeide. Er wordt enigszins verbaasd gerea- °t geerd op het hoffelijk geklop op de "f openstaande deur, die overigens >,rhêt symbool van een bijna grenze loze gastvrijheid zal blijken. Im- roêrs, als John Dusbaba met weder- helft en ouders arriveert, zet de hele familie zich aan een kostelijk nlaal. De uitnodiging om mee te eten bescheiden weigeren, is tegen de overmacht onbegonnen werk. Het heilige voornemen die dag het U1 eten te beperken tot bruin brood ten einde de lichamelijke omvang niet al te zeer te laten uitdijen, valt op de valreep in het niet. „Toe nou, eet mee voor de gezellig heid", smeekt Dusbaba's zuster, ter wijl haar man meent, dat de gast er nog van moet groeien. Toegegeven, het is geen onaardig begin van het bezoek. Het vervolg is ook opmer kelijk. Dusbaba's neefje gaat na de elf maaltijd met de afstandsbediening e'^alle tv-kanalen langs. Plotseling roept John Dusbaba: „Laat stéan". BRT-sport flitste op het scherm, maar zijn neefje was al weer twee, re drie zenders verder. Het duurt dan ej-tóch even, eer hij de Belgische zen- >4-der weer in beeld heeft gebracht, af-Het wordt stil, als een portret van fifr'Eric Gerets op het scherm ver- al;" schijnt. De hele familie kent hem goed, uit Johnny's tijd bij Standard Ü|r'Luik. Ademloos luistert iedereen naar de sonore stem van de nieuwslezer. „Goh, die is ook al op- et" gepakt vanwege dat zwarte gela", klinkt het, nog onwetend van om- af" kopingsaffaires, waarvan een dag 4 later zou worden bericht. „Goet- k hals, de trainer; Petit, de voorzitter, te wié volgen er nog meer?" te" „Johnny Dusbaba", wordt van deze o[""kant gesuggereerd. De khmer lacht, j „Het geld waar ik recht op had, heb ik van Standard nóg nooit ge had. Wie weet is dat mijn redding wel", meldt John Dusbaba schert send. Misschien inderdaad een ge luk bij een ongeluk, want juist die strijd om het geld, dat van Stan dard tot dusver tevergeefs werd ge ëist, vormde de oorzaak van de ra venzwarte periode, die John Dus baba heeft moeten doormaken en zelfs zijn tot dan wel zeer voorspoe dig verlopen voetbalcarrière volle dig dreigde te ruïneren. Met in we zen toch beperkte kwaliteiten, maar een bikkelharde mentaliteit en een beresterk lichaam, had hij via FC Den Haag toch bij Ajax, An- derlecht en het Nederlands elftal een jongensdroom waargemaakt. Landskampioenschappen, het win nen van een Europa Cup en een wereldbeker, en dat voor iemand van nog maar midden in de twin tig. Maar behalve de instelling van een pure prof kenmerkt het karak ter van John Dusbaba zich af en toe ook door een hardnekkige kop pigheid, waarover hij vaak achteraf berouw toont. Hij lacht, weet wat wordt bedoeld. „Die weigering om met het Nederlands elftal mee te gaan naar het WK 1978 in Argenti nië. Ernie Brandts is toen voor mij meegegaan, speelde er de wedstrij den van zijn leven. Die is dus dank zij mij veel geld gaan verdienen, groot geworden. Ongelooflijk ei genlijk, niet? Stel, als ik was mee gegaan, het geluk had gehad de winnende goal te maken in de fina le Vrienden Echt spijt van zijn weigering ver der te trainen bij Standard Luik, toen het maar bleef weigeren het door hem verlangde geld te beta len, heeft Dusbaba niet, ondanks alle daaruit voortgevloeide ellende, zowel sportief als privé. Een perio de, waarin hem niets meer kon schelen. Hij deed praktisch niets meer aan zijn conditie, groeide dicht zoals dat heet en was voor de buitenwereld zomaar in het niets verdwenen. „Weet je, dat je in zo'n periode in derdaad je vrienden leert kennen? Wie? Aad Mansveld, mijn leer meester bij FC Den Haag destijds. André van der Ley, de vroegere speler van Go Ahead Eagles, die ik kende van zaalvoetbalwedstrijden. Kick van der Vall. Die jongens hebben toen geregeld contact met mij gezocht, er voor gezorgd, dat ik niet verder in de put zakte. De pers, daaraan heb ik, eerlijk ge zegd, ook veel te danken. Ik denk, dat dat een gevolg is van het feit, dat ik altijd voor de pers open heb gestaan. Of het goed ging met me of niet. Harry Vermegen wilde een reportage over me, toen. Ik weiger de, maar hij kwam toch naar Bel gië. Ja, toen werkte ik maar mee. Je kan hem met zo'n cameraploeg toch niet voor de deur laten staan? En laten we wel wezen, hij heeft er toch geen rotstuk van gemaakt. Goed, ik kwam met mijn ellende op tv, maar de manier waarop het is gebracht, had voor mij persoon lijk louter positieve gevolgen. Met een aantal kranteverhalen ging het net zo. Toen wist iedereen weer wie en waar Johnny Dusbaba was. Daardoor zochten clubs weer con tact met mij". Zonder club NAC werd de gelukkige, die dank zij Jamin zowel Ruud Geels als John Dusbaba kon binnenhalen teneinde de dreigende degradatie uit de eredivisie te zien voorko men. Voor zijn rentree op het voet balveld moest hij trainen, afzien om van 105 kilo af te vallen naar 89 kilo. Hij slaagde, maar er kwa men toch weer kinken in de kabel. Jamin moest zijn handen terug trekken van NAC, dat zelf ook nog naar de eerste divisie tuimelde. De Bredase club kon de huursom, die Standard Luik voor Dusbaba ver langde, niet meer opbrengen. Zo stond hij na het afgelopen seizoen weer op het droge, zonder club. „Onverwacht eigenlijk, want ik had contacten genoeg. Ik was hele maal rond met Anderlecht, toen manager Verschueren vlak voor de sluiting van de transfermarkt zei, dat ik toch niet kon terugkeren. Toen was er ook geen tijd meer als nog naar Club Brugge te gaan, dat ik nota bene voor Anderlecht had afgezegd. Later kreeg ik contact met FC Ntirnberg. Ik moest direct komen, maar daar had ik geen zin in. Ik wilde eerst weer veel kilo's er af trainen. Dat deed ik bij Een dracht Aalst, een club uit de twee de klasse, vlak bij mijn woonplaats. Verder liep ik dagelijks in het bos. Toen ik in Nürnberg was, wilde ik eigenlijk al direct terug naar huis. Het schijnt daar gewoonte te zijn, dat nieuwe spelers geen enkel con tact mogen hebben met de jongens die er al zijn. Ik moest mij in een apart, piepklein kamertje verkle den. Ik zei toen tegen manager Udo Klug, dat ik geen besmettelijke ziekte had of zoiets. Je kunt na gaan, dat het niets werd. Maar ach, altijd heb ik gezegd, dat er wel een club zou komen. En warempel, dat werd weer NAC". Toevalligheden „Waar toevalligheden niet toe kun nen leiden. Ik was bij Ton van der Meer, de vroegere manager van NAC, met wie ik contact ben blij ven houden. Er was een zaalvoet baltoernooi en hij vroeg of ik wilde meedoen. Ik vond het best. Het ging zo lekker, dat Frans Derks naar mij toekwam en zei: „Jij moet zo snel mogelijk weer voor NAC spelen. Die club dreigt helemaal weg te zakken in de eerste divisie. D'r komt nu geen hond meer kij ken. Dat kan toch niet in eeri stad als Breda". De oud-scheidsrechter bleek met nog een aantal zakenmensen bezig te zijn fondsen te werven om NAC aan de nodige versterkingen te hel pen. Dit resulteerde in de terug keer van Dusbaba en de komst van Geert Meijer en de Engelse oud-in ternational Bob Latchford. „Derks is trouwens nog veel meer van plan, onder meer een actie onder het motto „Houdt NAC in de lift". Met Roffelse, een man die een groothandel heeft voor horecabe drijven, en Nijkamp, eigenaar van een kraanverhuurbedrijf, heeft hij vorige week een groot galafeest ge organiseerd, waarvoor zo'n beetie het gehele bedrijfsleven uit Breda en omgeving was uitgenodigd. Derks uiteraard presentator. Het leverde toch maar mooi drie ton op voor de club". „Mijn gewicht? Ongeveer vijf en tachtig kilo, twee boven het ideale. Nee echt, het gaat goed met mij. Ook mijn spel wordt met de week beter. Ik moet eigenlijk van alles op het middenveld doen. Breken, aanvallen, rust brengen, dirigeren. Okay, Ton Smits heeft ook erva ring, maar hij is een stille. Edy de Schepper is nog betrekkelijk jong, maar wel een goeie, werkt hard. In de wedstrijden die ik dit seizoen heb meegedaan, ging het met de ploeg en met mijzelf steeds beter. Wij maken kans op de periodetitel, maar NEC staat er natuurlijk door die zege van zondag op ons beter voor. Hoewel wij echt toch beter voetbal speelden. Die situatie met de twee trainers, Bob Maaskant en Henk de Jonge? Komt een beetje vreemd over. Ze hebben een ver schillende opvatting over voetbal, maar ik heb er geen problemen mee. De Jonge wordt gezien als een eigenwijze vent, maar ik vind het een beste kerel. Heeft alles voor mij over. Vanmiddag vroeg hij me nog of hij morgen nog moest ko men om te trainen. En dan is woensdag toch de vrije dag. Ja, Maaskant is de man uit de tijd, dat het NAC zeer goed ging, de tijd van het „Avondje NAC". Daarom heb ben ze hem ook terug gehaald. Het is er inderdaad een gezellige boel, zo zijn de mensen ook daar in Bre da. Die gemoedelijkheid is er vol gens mij ook de oorzaak van, dat NAC nooit echt is doorgestoten naar een hoger niveau. Maar om op die trainers terug te komen, ik praat met beiden. Ik praat ook vaak met bestuursleden. Daarom zijn er stemmen opgegaan mij ook aanvoerder te maken". FC Den Haag De confrontatie tegen FC Den Haag brengt John Dusbaba morgen voor het eerst na negen jaar weer in het Zuiderpark. De laatste keer, dat hij er in werkkleding vertoefde was als Ajacied. Hoewel hij ooit te rug wil keren naar een topclub en hoe dan ook zeker nog zo'n zes jaar Erofvoetballer wil zijn, filosofeert ij ook hardop over een terugkeer naar de club van oorsprong, FC Den Haag. „Dat komt natuurlijk door die ver halen over die sponsors, die er ken nelijk miljoenen in willen stoppen. Ik heb verhalen gehoord, dat zij al die „ouwe" Haagse jongens als Jol, Ling, Zondervan willen terugha len. Ik zou er nooit afkerig tegen over staan. Ik ben profvoetballer en waar ik het meest kan verdie nen, speel ik". Vervolgens bezweert hii hoe dan ook zijn leven lang in België te blij ven wonen. „Zo'n mooi huis doe je toch niet weg. En die rust daar, de ruimte, heerlijk". En op de vragen de gezichten van zijn familieleden antwoordt hij: „Maken jullie je maar geen zorgen, ik kom toch vaak genoeg langs". Hij zegt het met een Vlaams accent, dat het Haags volledig heeft verdrongen. „Mijn tv is vaak afgestemd op Ne derland. Betere programma's. Dat geldt dan weer niet voor de sport, want die zijn op de Belgische zen ders weer beter. Daar nemen ze de tijd om iets goed weer te geven. Neem alleen die interviews. Zon dag mocht Molby drie woorden zeggen over Feyenoord-Ajax. Wat kan hij dan zeggen? Niets toch. Neem dan België. Daar beginnen zij niet aan interviews, als er de tijd niet voor is. Die hebben op maan dagavond Extra-time, waar de spe lers, trainers en voorzitters ruim schoots de tijd krijgen iets te zeggen en er over na te denken". Slecht Dusbaba's mening over het Belgi sche voetbal is precies andersom. „Dat speltype, iedereen achter de bal, is toch slecht voor het voetbal. Alleen maar die zonedekking, vre selijk. Het is saai, omdat het alle maal langzaam gaat. Dat komt, om dat er veel rechtspoten op links staan of andersom. Steeds moet een aangespeelde bal eerst voor het sterkere been worden gelegd. An derlecht, in die ploeg zie je nog een mooie stijl terug, maar die wordt dan ook geen kampioen. Beveren wordt het wel, staat nu al zo'n ze ven punten voor op de rest. Maar met wat voor voetbal? Ja, de jon gens spelen snel, maar dan wel countervoetbal. Dus, als de tegen stander de bal heeft, snel zorgen dat je er zelf achter staat. Ik moet toegeven, dat België ook met het nationale elftal nog steeds ver komt, maar in vervoering ben ik er tot dusver zelden van geraakt". Hij geeft toe, dat het niveau in Ne derland ook is gekelderd. „Maar daar ontdek ik altijd nog iets inte ressants. Neem die eerste divisie die bestaat uit een heleboel clubs die als het ware naar de eredivisie „moeten", omdat ze daar jaren heb ben gespeeld of omdat- er fors wordt geïnvesteerd. Elke week zijn er daardoor dus wel drie, vier inte ressante wedstrijden. Ik voel elke week die spanning, 's Nachts voor de wedstrijd slaap ik zelden. Dan speel ik die wedstrijd al voor mij zelf. Nee, dat heb ik niet alleen bij een topper of als ik tegen mijn oude club speel, maar altijd". FRANS LEERMAKERS Tot deze week heb ik altoos ge dacht dat Raymond Goethals en Peter Falk alias inspecteur Co- lumbo (foto) niet alleen als twee druppels water op elkaar leken, maar elkaar ook in (gebrek aan) slimheid naar de kroon staken. Dat laatste blijkt nu een misvat ting. Waar Col umbo in gespeelde stunteligheid immer de knopen van het een of andere misdrijf minutieus ontwart heeft Goethals hoog spel gespeeld en zichzelf daar hopeloos in verstrikt. Einde van een illusie, begin van een drama. Met een methode, die met Co- lumbo's aanpak wedijverde in originaliteit, heeft een Belgische onderzoeksrechter eerder deze week de omkoop-affaire rond Standard Luik aan het licht ge bracht. En daarmee de hoofdrol onthuld van Goethals. De aanpak van de rechter was even simpel als doeltreffend. Hij plukte Eric Gerets uit het Belgische trai ningskamp, deponeerde hem in een ondervraagruimte en liet hem daar net zo lang onder een scherpe lamp zitten tot Gerets knikkebolde. Arme Eric moest namelijk de volgende avond met België tegen West-Duitsland spe len. En in zijn niet te evenaren argeloosheid meende Eric zich niet te veel slaapgebrek te kun nen veroorloven en gooide alles wat hij wist in het holst van de nacht naar buiten. Om dan ten minste het moede hoofd ter ruste te kunnen leggen. Ziedaar het toonbeeld van de goede prof die alles opzij zet voor een belangrij ke wedstrijd. Wat zal die rechter in zijn vuistje hebben gelachen.' Zijn bekentenis zal Eric Gerets nog lang heugen. Raymond Goet hals ook trouwens. Die zal na Ge rets' vrijlating niet alleen een paar slapeloze nachten hebben gehad, maar zich tevens hebben gerealiseerd dat hij bij zijn arglis tige poging om de titel voor Stan dard door middel van omkoping zeker te stellen beter bij een an der had kunnen aankloppen. En dus niet bij Gerets. Eric mag dan een bijzonder verdienstelijk voet baller zijn, zijn jaarsalaris van zes ton bij AC Milan getuigt daarvan, een crimineel met aanleg is hij niet. En zeker niet iemand, die gewoon glashard blijft ontkennen dat er iets aan de hand is. Nu schijnt dat wat moeilijk te zijn geweest, want Goethals had door voorzitter Petit van Standard het door Gerets te overhandigen om- koopbedrag op een speciale reke ning laten boeken. En het Belgi sche ambtelijke apparaat schijnt wel weer zó degelijk in elkaar te zitten dat dit vrij eenvoudig was te achterhalen. Ik ken natuurlijk niet alle details, maar Gerets had het misschien best aannemelijk kunnen maken dat het bewuste bedrag was bedoeld voor het bou wen van een prieeltje in zijn ach tertuin. Zo gis was Gerets, helaas voor Goethals, niet. Hij flapte er uit dat het geld was bedoeld om een tegenstander om te kopen. En daarmee zat de strop om de nek van Goethals, waarbij zelfs de vindingrijkheid van inspec teur Columbo geen soelaas meer zou hebben geboden. Wat de hele affaire helemaal tot een tragi-komedie maakt is de omvang van het bedrag dat is geJ moeid geweest met de omkoping. Zegge en schrijve 25.000 gulden moest Gerets aan de aanvoerder van Waterschei overhandigen op dat de titel honderd procent ze ker in Luik terecht zou komen. Ook omkoping is kennelijk, zeker in Belgie, aan inflatie onderhe vig. Dat Gerets geen geboren cri mineel is-, was hierboven al be toogd. Dat hij zich op verzoek van Goethals echter voor zo'n luttel bedrag in de luren heeft la ten leggen is onbegrijpelijk. Te meer daar het geld niet eens voor Gerets zelf bestemd was. De voorzitter van de Belgische voetbalbond toonde zich onthutst over de hele affaire. Ja, zei hij, „parallel geld" circuleerde in het metier dat wist hij wel. Daar weet zijn voormalige Nederlandse collega Vilé trouwens van mee te praten. Maar omkoping, dat was weer iets heel anders. Dat hoorde zelfs in België niet thuis. Eric Ge rets en Raymond Goethals zou den dat nu gaarne hebben willen beamen. Waarbij Gerets in het meest lastige parket zit. Zijn loop baan staat op de tocht en daar mee een jaarsalaris van zes ton. Dat zal hij zich niet hebben gere aliseerd toen hij op een achterna middag 25 mille in ontvangst nam van een bestuurslid van Standard. Peter Falk zou zich als hij ooit zou horen van de truc van zijn dubbelganger in Wallonië verba zen over zo'n onbenullig aange pakte affaire. Die zelfs te mager is om er een aflevering van „Co lumbo" van te maken. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21