Minister Smit-Kroes opent nieuwe Katwijkse sluis REGI0U0UR1NAAL Leefbaarheid Rijnstreek in gevaar „Parkeersituatie op het Tuinpad onhoudbaar" BURGERLIJKE STAND ffipp KATWIJK Toenmalige ;rootheden als de Tsaar 'an Rusland, Koning Wil- em I en Raadspensionaris Ichimmelpenninck brach- en in 1807 een bezoek an de zojuist opgeleverde •uitensluis in Katwijk. Nu lit historische water bouwkundige werk later n een dijklichaam is ver- Iwenen zijn het eigentijd- e hoogwaardigheidsbe- tleders als minister N. Smit-Kroes en commissa- 'is der koningin, M. Vro- ijk, die de opening van de iieuwe sluis op woensdag 14 maart luister bijzetten, ^et gewone volk is de zater dag daarop welkom tijdens een open dag. Zowel de nieuwe uitwateringssluis als het boe zemgemaal zijn dan openge steld voor bezichtiging, terwijl in het sluisgebouw en een na bijgelegen hotel exposities staan opgesteld over de taken van het Hoogheemraadschap van Rijnland en het heden en verleden van de Katwijkse uitwatering. Verder staan op deze dag op het programma vliegerdemonstraties en een show van reddingsmaeriaal, muzikaal omlijst door de drum- en showfanfare DVS. De festiviteiten rond de offi ciële ingebruikstelling van de nieuwe uitwateringssluis ko men enkele maanden na het afronden van de laatste werk zaamheden. De vervanging van de oude sluis, die nog door Lodewijk Napoleon in wer king werd gesteld, is hiermee voorspoedig verlopen. Op 11 augustus 1981 werd gestart met de uitvoerende werk zaamheden en nog geen twee jaar later kon de nieuwe sluis technisch al in gebruik wor den genomen. Het afbreken van de oude sluis en het vol tooien van het dijklichaam na men daarna nog een aantal maanden in beslag, maar rond de jaarwisseling '83/'84 was het werk zo goed als afgerond. Katwijk beschikt hiermee te vens over een heel op de eisen van de Deltawet afgestemde hoofd waterkering van tien meter boven NAP wat vol doende moet zijn om zelfs een storm die éénmaal in de 10.000 jaar voorkomt te weerstaan. Doordat het verleggen van de oude uitwatering en de bouw van de in de nieuwe hoofdwa terkering opgenomen sluis ruim binnen de daarvoor ge stelde termijn gereed is geko men is de opdrachtgever, het Hoogheemraadschap van Rijn land, eveneens binnen de be groting van 33,5 miljoen gul den gebleven. „En dat", zo zei één van de begeleiders van de werkzaamheden, de heer ing. P. S. Anes, met in het achter hoofd het Oosterscheldepro- ject, „is bij waterbouwkundige werken zo langzamerhand een zeldzaamheid." De uitwateringssluis speelt, met het achterliggende ge maal, niet alleen een belangrij ke rol in het boezembeheer van het Hoogheemraadschap maar betekent in zijn huidige staat ook een veiliger waterke ring voor Katwijk en dus voor het hele hart van Holland. De duinen in Katwijk hebben maar een geringe diepte en als zeewering vormen zij het kwetsbaarste deel van het Hoogheemraadschap. Naast de op hoogte gebrachte hoofdwa terkering rondom de nieuwe sluis zou Rijnland dan ook graag zien dat de waterkering die door de bebouwde kom van het zeedorp loopt spoedig zal worden afgemaakt. Het gaat hier om een hoogwater- kering met een kruinhoogte van 7 meter boven NAP die het oude dorp min of meer doorsnijdt. Van deze kering zijn al enkele gedeelten, in dc Voorstraat en de Zuidstraat bijvoorbeeld, gerealiseerd. Hierbij is ervan uitgegaan dat dc huidige boulevard en de be bouwing tot aan deze waterke ring als „buitenloop" fungeren en dus bij een mogelijke stormvloed onder water ko men te staan. Wanneer het geld ervoor vrijkomt hoopt het Hoogheemraadschap dat deze hoogwaterkering voor 1990 ge reed zal komen. „Maar wie weet", zo hoopt de heer Anes, „neemt minister Smit-Kroes bij de opening haar portemon nee wel mee. De historische Katwijkse uitwatering, thans verdwenen in een dijklichaam. Inzet: de nieuwe Katwijkse uitwateringssluis. Extra woningen in Zeeburg en De Zilk DE ZILK/NOORDWIJKER- HOUT Waarschijnlijk kan Noordwijkerhout in de wijk Zeeburg 17 extra premie C- woningen (met een eenmalige subsidie) bouwen. Wethouder Heemskerk deelde gisteren de leden van de commissie van openbare werken mee dat ge deputeerde Borgman zich sterk zou maken voor de toe wijzing. „En naar de berichten luiden, krijgen we ze", aldus de wethouder. De Zilk zou thans 21 extra premie-C woningen krijgen. De woningbouwvereniging heeft wethouder Heemskerk verteld dat staatssecretaris Brockx dit aannemer Noorlan- der heeft toegezegd. Aan Noordwijkerhout waren oorspronkelijk 47 woningen toegewezen, waarvan er 34 naar De Zilk gingen en 13 pre mie A-woningen naar Zee burg. Maar in Zeeburg waren nabij de Bavobrug dertig wo ningen gepland. Milieu organisaties gaan samenwerken STREEK Een vijftal milieu organisaties uit de Bollen streek heeft de intentie uitge sproken meer met elkaar te gaan samenwerken. De orga nisaties willen zich verenigin gen in een overkoepelende or ganisatie die Milieu Organisa ties Bollenstreek (MOB) zou komen te heten. De vijf orga nisaties zijn het hier gister avond over eens geworden. De samenwerking moet vooral ge stalte krijgen in milieu- en ecologische vraagstukken en onderzoeken. Het MOB be strijkt hetzelfde gebied als dat van het SOB (Samenwerkings Orgaan Bollenstreek) waaraan tien gemeenten deelnemen. SASSENHEIM Geboren: Lotte, d.v. P.A.M. Zuijderwijk en F.H. Jansen. Gehuwd: K. Tims en W.C.J. de Wolde; A.M. Wijsman en J.L.F.M. Ip- pel; T. Baron en A.H. Kranen burg; E.C.J.M. Baak en J. de den: J.F. Musters. ZOETERWOUDE Gebo ren: Mathijs Goorhuis. VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA 7 Carnaval (1) Noordwijkerhout, het centrum van het carna valsge- beuren boven de Moerdijk nodigt komend weekend ie dereen uit om zorgeloos mee te hossen en te zingen. Om 11.00 uur vertrekt morgen vanaf de Jozefkerk de kinderóptocht. Na de sleuteloverdracht om 13.45 uur begint de grote optocht om 14.00 uur. Tot en met dins dag kan er elke avond gefeest worden in De Schel ft (na half negen) en in hotel Van der Geest Een spe ciaal kinderkarnaval heeft plaats op zondag om 14.00 uur in De Schel ft en er is een bakkiesmiddag op dat zelfde uur in Hotel van der Geest. Maandag wordt om 14.00 uur het boerenhuwelijks voltrokken op het ge meentehuis en om 16.00 uur staan er duizend borden boerenkool met worst te dampen in De Schelft Dins dag is de traditionele kroegentocht waarna om 11.11 uur het konijn op de Brink zal worden verbrand. Carnaval (2) In De Zilk zal de carnavalsoptocht zondag door de straten trekken. Diezelfde zondag om 13.00 uur is er kindercarna val. Iedere avond kunnen de Zilkeharen in de Duinpan te recht, zaterdag voor mensen boven de achttien jaar, zondag is er een discokarnavalsavond. Carnaval (3) De Rijnsburgse Carnavalsvereniging „De Florastam pers" houdt vanavond in het gemeentecentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest een groots carnavalsfeest Aan vang: 20.00 uur. Carnaval (4) Scouting '63 organiseert ook dit jaar het traditionele Lei muidens Carnaval in Zaal Keyzer. Zondagavond gaat de zaal om half negen open, entree f4. Het feest is toeganke lijk voor iedereen, mits uitgedost in vrolijke carnavalskle- dij. Om elf over elf wordt een prijs uitgereikt aan de dra ger van de meest originele creatie. Blaaskwintet De Volksuniversiteit Voorhout organiseert zondagmid dag een concert in de Nederlands Hervormde kerk. De vijf uitvoerenden zijn leden van het Residentie-orkest die onder de naam Residentie-blaaskwintet optreden. Aanvang is drie uur, entree f3, CJP/65 flj>0. Er wor den werken uitgevoerd van Danzi, Strauss, Klugbardt en Francais. Strandloop De IJsclub Noorwijkerhout en de atletiekvereniging De Spartaan houden zondag een strand- en duinloop in Noord wijkerhout De start is om twaalf uur. Afstanden zijn vier, acht en twintig kilometer. De inschrijving kost f4 off5. Jazz De Limehouse Four Plus Two treedt zondagavond op in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Lei derdorp. De kern van dit orkest bestaat uit leden van de Limehouse Jazzband. De vier Limehouse-leden zijn Fred Horn, die cornet, trombone en saxofoon speelt. Joop Schuurman, thuis op klarinet en saxofoon, Mat- thijs Willerink op banjo en Ger Booiman, drums. De twee „gastspelers" zijn Wik Horn, piano en Jos Dull- aard, bas. De organisatie is in handen van jazzclub De Wagenschuur. Aanvang negen uur, entree f5. Rabo De Coöperatieve Rabobank Valkenburg Z.H. houidt maan dagavond haar algemene jaarvergadering in De Terp. Aan vang acht uur. Het belangrijkste agendapunt is het voorstel tot het aangaan van een fusie met de Rabobank Katwijk aan de RijnIndien de leden akkoord gaan wordt die fusie op 1 juni 1984 officieel een feit De smaak van water In Ar to pa aan de Grevelingstaat 50 in Lisse wordt maandagavond de film „De smaak van water" ge draaid. De film is een puntgaaf spel van het Werkthea ter: een solide ambtenaar komt in de maalstroom van het leven terecht nadat hij besluit een verwaarloosd meisje te helpen. Aanvang half negen. Rijnstreek De postzegelvereniging De Rijnstreek houdt maandag avond de jaarvergadering in het Dorpshuis aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Op het programma staan de jaarver slagen en bestuursverkiezingen. De jaarvergadering begint om acht uur. Van zeven tot acht uur kan de jeugd postze gels ruilen, de ouderen doen dat na de jaarvergadering. In lichtingen: tel. 071-895140. Jongerenmis In de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude-Dorp wordt morgenavond om 19.00 uur een jongerenmis ge houden. De kerkdienst is geheel afgestemd op de jeugd, met passende teksten, muziek en zang. Muzikale medewerking wordt verleend door het jongerenkoor Iduna met combo. jongetje aangereden Katwijk Een vijfjarig in- \yonertje van Katwijk is gis termiddag zwaar gewond ge- .rjaakt op de Hoorneslaan. De kleuter stak onverwacht de wentweg over, nadat hij eerst log zonder problemen bij jroen voetgangerslicht het Ijoofdgedeelte van de weg had ivergestoken. Een 22-jarige yatwijkse automobilist kon iem niet meer ontwijken. Het lachtoffer is met hersenletsel in een beenbreuk overge- iracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. yrouwen doen ^reep in kassa ^OORSCHOTEN Twee jpnge vrouwen hebben gister middag een succesvolle greep ip de kassa van een super markt aan het Johannes Ver- -peerplantsoen in Voorschoten jedaan. De vrouwen wisten 200 gulden te bemachtigen. Jaarna volgde een worsteling pet het personeel van de su- lermarkt, maar de dievegges lusten zich los te rukken en te ntkomen. Hoogheemraadschap zelf grote vervuiler NOORDWIJKERHOUT Het Hoogheemraadschap Rijn land is zelf medeschuldig aan de vervuiling van de belt aan de Tespellaan. Enige tijd gele den kreeg Noordwijkerhout onverwacht een aanslag van het Hoogheemraadschap van 67.500.- onder het motto dat de vervuiler betaalt. Uit mon sters was namelijk gebleken dat het oppervlaktewater sterk was vervuild. Als de gemeente geen oplossing zou vinden voor de vervuiling, zou de aanslag ieder jaar terugkeren. Gisteren deelde wethouder Heemskerk in de commissie van openbare werken mee dat het Hoogheemraadschap jaren lang tot medio 1982 sterk ver vuild slib uit de zuiveringsin stallatie van Katwijk door middel van vrachtwagens op de belt heeft gedumpt. Het Hoogheemraadschap is dus zelf medeverantwoordelijk, vond de wethouder. LEIDEN 1— CcicLcSouoant ■^Vim Rovers op België OORDWIJK Wim Rovers, directeur van Noordwijkse VVV, zal vrijdag 23 maart op Belgische Radio Frans (BRTF) te beluisteren jn. In het bewuste programma, „A la bonnen jure" dat van 10.00 tot 11.00 uur te beluisteren staat de Nederlandse kust- en bollenstreek •ntraal. Wim Rovers is uitgenodigd door het ationaal Bureau voor Toerisme in Brussel om ts over de regio te komen vertellen. De opna- en vinden plaats op 13 maart in de studio's an de BRTF in Mons (Bergen). Wim Rovers 1 opk de voorzitter/coördinator zijn voor de erkepad-activiteiten van de NCRV. Op de erkepad-zaterdagen 8 en 15 september zal indacht worden besteed aan de NH Grote erk en de St. Jeroenskerk in Noordwijk, als- ede aan kerken in Katwijk en Noordwijker- 3Ut, Oud-Noordwijk koopt museumboerderij NOORDWIJK Het Genootschap Oud-Noordwijk is van plan de museumboerderij aan het Jan Kroonsplein te kopen. De le den van het Genootschap zullen zich hierover vrijdag 9 maart in De Rank uitspreken. Met de transactie is een bedrag van circa 100.000.- gemoeid (inclusief de kosten). Met het voeren van akties denkt het Genootschap Oud-Noord wijk ongeveer 20.000.- bijeen te krijgen. Voor de rest zal een hypothecaire lening worden afgesloten. De gemeenteraad heeft ingestemd de betaling van de rente op deze lening te garande ren. Voor het bedrag van de rente (maximaal 6.800.- per jaar) verstrekt de gemeente zolang de garantie duurt, een subsidie. De boerderij, een zogenaamde binnenduinhoeve, is reeds vanaf 1963 als museum bij de G.O.N. in gebruik. Men huurde het van een Noordwijkse familie en tevens nam het genootschap de plicht tot onderhoud op zich. Dit laatste heeft handen met geld gekost en veel „rechterhanden" gevergd van een aantal aktieve leden. Eerdere pogingen om de boerderij aan te kopen, liepen op een mislukking uit. Sociaal rechercheur OEGSTGEEST Om frau de, misbruik of oneigenlijk gebruik van uitkeringen te voorkomen, is de gemeente Oegstgeest van plan een soci aal rechercheur aan te stel len. Deze zal ongeveer tien uur per week werkzaam zijn in de gemeente, tenminste als de raad er mee akkoord gaat. Ten aanzien van de aanstelling bestaan er pro- en kontra-argumenten zoals „pro" de preventieve wer king en „kontra" de aantas ting van de privacy. Krokustoernooi scholieren KATWIJK De afdeling sportzaken van de gemeente houdt van maandag tot en met don derdag een sporttoernooi voor Katwijkse scho lieren in de sporthallen Rijnsoever en Cleijn Duin en de Boorsmazaal. Vrijwilligers van sportverenigingen en scholieren van het Pieter Groencollege begeleiden het toernooi. Maandag wordt er gebasketbald in Rijnsoever door klas 1 en 2 van het voortgezet onderwijs, in de Boors mazaal door scholieren van het lager onderwijs; dinsdag basketballen klas 3 en 4 van het voort gezet onderwijs in Cleijn Duin; woensdag is er in Cleijn Duin een sport- en spelinstuif voor scholieren van het lager onderwijs; donderdag spelen de klassen van het voortgezet onderwijs badminton in Rijnsoever. Aan het badminton- toemooi nemen 125 scholieren deel, aan de bas- ketbaltoernooien 475 leerlingen. fLeraar exposeert in bibliotheek RIJNSBURG De Rijnsburgse leraar Joop van Bommel zal de gehele maand maart in de expositieruimte van de bibliotheek aan de Smidstraat exposeren. Van Bommel is leraar bouwkunde aan de 'Mondriaan Scholengemeenschap' in Leiden, de voorma lige L.T.S. aan de Vijf Meilaan. Hij voltooide zijn opleiding aan de H.T.S. te Den Haag. ppvallend van Van Bommel zijn het grote aantal aquarellen met als thema vakantie. Vooral op vakantie in Griekenland en Ier- 'land deed hij veel inspiratie op. Niet alleen landschappen, maar pok portretten zijn er te zien en niet alleen in aquarel, maar ook in olieverf. Tevens zijn er enkele pastels te zien. Nog steeds krijgt Van Bommel les van de bekende Leidse kunstenaresse iLeny Noyen, die twee jaar geleden tijdens de Rijnsburg-Oranje Het is de eerste maal dat Joop van Bommel exposeert en zijn :pntoonstelling is van 2 tot en met 29 maart te bezichtigen. De :entoonstelling is tijdens de openingsuren van de bibliotheek yoor iedereen vrij toegankelijk. ALPHEN AAN DEN RIJN De koerswijzigingen in het ruimtelijke ordeningsbeleid, zols die staan in de Struktuur- schets Stedelijke Gebieden 1983, kunnen op de langere termijn zeer bedreigende ge volgen hebben voor de leef baarheid in het Middengebied en als onderdeel daarvan de Rijnstreek. Dit is de reactie van het inter gemeentelijk overlegorgaan Rijnstreek, het Igor, waarin de gemeenten Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koude kerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- saterswoude, Ter Aar, Wou- brugge en Zevenhoven verte genwoordigd zijn. In de structuurschtes staan een aantal voorstellen voor het in de toekomst te voeren beleid op het gebied van de woning bouw en de werkgelegenheid. „Er moeten mogelijkheden blijven om sociaal en econo misch aan de streek gebonde- nen in de toekomst te kunnen huisvesten. Wij staan dit voor uit hoofde van onze verant woordelijkheid voor de leef baarheid in de Rijnstreek. Het afleiden van de natuurlijke be volkingsgroei naar omringen de stadsgewesten is funest voor allerlei aspekten van die van het Igor een twijfelachtige leefbaarheid. Dit beleid wijzen haalbaarheid omdat bewoners wij daarom ook van de hand", in de steden niet meer alleen Het beleid wat erop gericht is kijken naar het aantal voorzie- de bevolking in de steden vast ningen maar ook naar de kwa- te houden heeft in de ogen liteit ervan. MEISJE BREEKT ARM LISSE Een negenjarig meisje uit Lisse heeft gistermiddag haar arm gebroken na een botsing met een vrachtauto op de kruising Hyacintenstraat/Gladiolenstraat in Lisse. De vrachtau tobestuurder, een 45-jarige man uit Groot Ammers trok op bij groen licht op de Hyacinthenstraat. Omdat er voor hem een trekker met oplegger nog aan het draaien was onstond er een onoverzichtelijk situatie, waarbij het meisje op haar fiets voor zijn wielen kwam. Zij is overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. BEWONERS STRIJDEN AL TIEN JAAR: WASSENAAR Na tien jaar lijkt de oplossing voor de ver keerschaos op het Wassenaarse Tuinpad iets dichterbij te ko men. Binnen enkele maanden wordt een uitspraak van de Kroon verwacht in het beroep van de Belangengroep Tuin pad tegen de gemeente, die de rijbaan volgens het bestem mingsplan, wil verbreden. Het Tuinpad, een weg die ach ter de winkelstraat Langstraat loopt, heeft nu een breedte van vier meter, en zou zes me ter moeten worden. Maar er ger is dat de weg dagelijks tot aan de huizen staat volgepar- keerd. Voor de 42 gezinnen die langs het Tuinpad wonen een onhoudbare zaak. Zij zelf kun nen vaak niet weg komen met de auto, moeten zich met de fiets tussen de auto's door wringen en voor kinderen is het er gevaarlijk spelen. De Belangengroep Tuinpad, bij monde van mevrouw W.C. van Beekum, heeft er wel be grip voor dat veel grotere vrachtwagens door hun straat rijden: „De winkels aan de Langstraat kunnen nu een maal moeilijk anders dan be voorraden via de achterzijde. Maar de weg is zo smal dat veel vrachtwagens zichzelf klemrijden. De gemeente zegt dan dat de weg moet worden verbreed, maar wij hebben veel liever een parkeerver bod". In de toelichting op het be zwaarschrift, die de Belangen groep Tuinpad onlangs bij de Raad van State gaf, valt onder meer te lezen: „De Tuinpadbe woners worden onevenredig zwaar belast. Het is de ge woonste zaak van de wereld geworden dat de tuinhekken zijn geblokkeerd door auto's. Ook de brandweer kan vaak niet door de straat. Moet het dan eerst zover komen dat het kalf verdrinkt voor men de put dempt". In latere instantie kwam Was senaar met een tweede voor stel, namelijk een Tuinpad met drempels en een stoep. Een oplossing waar de Belangen- roep in ruime mate voor is, zij het op twee voorwaarden. De grond moet worden gekocht en voor een aantal woningen moeten nog eens extra Am sterdammertjes worden ge plaatst, zodat geen auto's de stoep op en af kunnen rijden. Mevrouw Van Beekum: „Als het in ieder geval maar een beetje snel gaat, want de situa tie wordt jaarlijks ondraaglij ker. En dat uitzicht op al die motorkappen word je ook een keer zat". Het Wassenaarse Tuinpad staat dagelijks zo volgeparkeerd, dat de bewoners zich met de tiets tussen de auto's moeten doorwringen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7