Westen moet Jaruzelski niet in de kaart spelen ranse troepen weg uit Beiroet NAVO-vliegtuigen bootsen de „Slag om Engeland" na ,Bloedbad op de Atlantische route" PROFESSOR KOLAKOWSKI OP LEIDSE CONFERENTIE: Xmsf 3UITENLAND Qeid&zQowMit VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA 13 TONY BENN TERUG IN LAGERHUIS (CHESTERFIELD Tony Benn, de aan- Ivoerder van de uiterste linkervleugel van ;de Britse Labourpartij, heeft de tussentijdse verkiezing in Chesterfield gewonnen. Hier- jdoor keert de 58-jarige Benn in het Lager huis terug. Benn had bij de parlementsver kiezingen van vorig jaar, toen zijn partij ;jeen rampzalige nederlaag leed, zijn zetel voor het kiesdistrict Bristol verloren. Hij bezette die zetel sinds 1950, met een korte onderbreking tussen 1960 en 1963. Veel ge matigde leden van de Labourpartij hebben Benn er van beschuldigd tussen 1979 en 1983 een broederstrijd binnen de partij te hebben gevoerd. De partijleiding zou nu bang zijn dat Benn opnieuw een bedreiging gaat vormen voor de eenheid binnen de partij. Tony Benn viert met vrouw Caroline zijn terugkeer in het Lagerhuis. Proefpersonen van Mengele na veertig jaar bijeen TEL AVIV Een groep tweelingen op wie nazi-arts Josef Mengele tijdens de Tweede Wereldoorlog genetische proeven uitvoerde, is woensdag voor de eerste keer in veertig jaar bij elkaar gekomen. Tijdens de bijeenkomst die was georgani seerd door een van de honderd tweelingen die proeven van Mengele in het Poolse concentratiekamp Auschwitz hebben overleefd, hebben de deelnemers ervaringen uitgewisseld en willen zij opnieuw proberen om Mengele de Engel des doods die zich vermoedelijk in Paraguay bevindt op te sporen. „Wanneer hij ons bloed afnam, was hij aardiger dan alle verpleegsters", verklaarde de Tsjechische Hava Blau die in 1944 op elfjarige leeftijd vanuit het huis van haar ouders naar Auschwitz werd overgebracht. Twee kandidaten stoppen ermee WASHINGTON Senator Ernest Hollings en oud-gou verneur van Florida Reubin Askew, die bij de voorverkie zingen in New Hampshire slechts enkele procenten van de stemmen kregen, hebben zich teruggetrokken uit de strijd om de Democratische presidentskandidatuur. Zij zijn de tweede en derde Democraat die opgeeft. Eergisteren trok senator Alan Cranston uit Ca- lifornië zich terug. Er zijn nu nog vijf Democratische kandi daten over: Mondale, Hart, Glenn, McGovern en Jackson. Fransman neergeschoten in Baskenland HENDAYE Een Franse spoorwegbeambte is giste ren doodgeschoten op het station van het grens- plaatsje Hendaye in Frans Baskenland. Hij werd kennelijk aangezien voor een uitgeweken Bask. De 29-jarige Jean-Pierre Leiba werd neergeschoten toen hij de los- en laadruimte van het station afliep in het gezelschap van drie andere Basken. De schutter ont kwam te voet en stak de Spaanse grens over. Vol gens de politie was de neergeschotene niet politiek actief en is er blijkbaar een fout gemaakt. Een illega le organisatie die Spanje wil bevrijden van het terro risme heeft tot nu vier Basken die naar Frankrijk waren gevlucht neergeschoten. In het Spaanse Vito- ria, standplaats van de Baskische deelstaatregering, is gisteren een 63-jarige gepensioneerde politieman doodgeschoten, naar wordt vermoed door de terroris tische afscheidingsbeweging ETA. 'Mi§K LEIDEN De Poolse fi losoof en Erasmusprijs- winnaar Leszek Kola- kowski heeft op een in ternationaal congres over de situatie in Polen, be legd door de Leidse uni versiteit, gezegd dat het Westen niet het recht heeft te streven naar een stabilisering in Polen. Deze zou volgens Kola- kowski ten koste gaan van het Poolse volk. Hij hekelde de tendens het verzet tegen de commu nistische regimes van Oost-Europa af te doen als geïsoleerde acties, die niets aan de huidige sta tus quo kunnen verande ren. „De doelstellingen die Solida riteit gedurende zestien maanden uitdroeg waren de aspiraties van het Poolse volk in zijn geheel die onderhuids al tientallen jaren door de be volking werden gedeeld. Zij waren in geen enkel opzicht buitensporig, maar juist heel bescheiden." Het is dan ook volgens Kolakowski niet de taak van het Westen in zijn streven naar ontspanning die verzetsdaden te voorkomen. „Als men dat wel doet, helpt het Westen eraan mee de Po len van hun geschiedenis te vervreemden". Kolakowski noemde het conflict tussen de aanhangers van Solidariteit en de militaire regering van generaal Jaruzelski onover brugbaar. Hij zag geen wezen lijk verschil tussen de staat van beleg die in december 1981 door generaal Jaruzelski werd ingevoerd en een Sov jet-invasie, zoals die in Hon garije in 1956 en in Tsjecho- slowakije in 1968 plaats had. „Wie dat verschil suggereert, gaat er van uit dat er tussen de Poolse partij- en militaire top enerzijds en de Sovjet-lei ding anderzijds een belangen tegenstelling schuilt. Beiden waren er echter van het begin af aan op uit de beweging van Solidariteit uit de weg te rui men. Hoogstens kan men zeg gen dat met de staat van beleg die Jaruzelski heeft ingevoerd de stabilisatie in Polen min der doeltreffend is geweest dan wanneer de Sovjets een invasie hadden uitgevoerd, die gepaard zou zijn gegaan met gevechten en massale de portaties. Wat de Sovjet-Unie interesseert is de overwin ning, maar ze wil die berei ken zonder oorlog." Jalta Kolakowski bestreed dat de Sovjet-Unie op grond van de Jalta-akkoorden, die na 1945 met het Westen werden geslo ten, het recht heeft in Polen in te grijpen, „zoals men hier vaak hoort. Dit ingrijpen werd in feite alleen maar ge legitimeerd door de aanwezig heid van Sovjet-troepen op Pools grondgebied, maar het Jalta-akoord liet in feite alle mogelijkheden, waaronder ook vrije verkiezingen in Po len, open." Kolakowski gelooft niet dat Polen een ontwikkeling kan doormaken als Hongarije, dat zich na de opstand van 1956 heeft ontwikkeld tot het meest welvarende en vrije land van de Oostblokstaten. Volgens hem kan de huidige Poolse economische risis niet vergeleken worden met de Hongaarse problemen van destijds. Indien de huidige Poolse leiders al willen probe ren de economie vooruit te helpen, dan is hen daarvoor de tijd niet vergund. Willen ze de crisis bestrijden door grótere vrijheden, dan zal het verzet tegen hun optreden niet afnemen, maar alleen maar groter worden. Boven dien zijn de huidige Poolse leiders psychologisch niet in staat de mensen te motiveren. Er is momenteel in Polen een omvangrijke patstelling. Men zou er verkeerd aan doen te geloven dat het verzet alleen maar komt van het onder grondse Solidariteit. Er be staat echter volgens Kola kowski een zeer brede opposi tiebeweging, bestaande uit kleine losse politieke groepe ringen die beschikt over een veelheid van illegale publica ties. Hij meende dat de huidi ge ploeg van generaal Jaru zelski geen krediet verdient op grond van het feit dat ze zich gematigd noemen. „De gematigden zijn altijd aan de macht. Mevrouw Thatcher is gematigd, meneer Kohl, maar ook generaal Pinochet is ge matigd. Door ze gematigd te noemen wordt macht altijd gelegitimeerd". Kolakowski: „Het communistisch stelsel in mijn land heeft zijn bankroet in elk opzicht bewezen. Men kan de leer dagelijks horen, maar niemand gelooft erin. Dat betekent dat de basis waarop de Sovjets hun macht baseren ontbreekt en dat moet wel het verval van hun macht inluiden". Voor een goed begrip: profes sor Kolakowski was tot 1968 hoogleraar aan de universiteit van Warschau. In dat jaar werd hij om politieke redenen het land uitgezet. De politieke leer van het marxisme en zijn consequenties in de praktijk heeft hij grondig bestudeerd. Leszek Kolakowski. Het resultaat daarvan treft menteel is Kolakowski hoog- men aan in een driedelige Ge- leraar aan het All Souls Colle- schiedenis van het Marxisme ge te Cambridge. (uitgave Het Spectrum). Mo- PAUL VAN VELTHOVEN Kohl populairder dan ooit (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De Duitse bonds kanselier Helmut Kohl ver heugt zich in een ongekende populariteit. Dat is des te op vallender omdat Kohls kabi net al maanden lang geplaagd wordt door schandalen. Minis ter Otto Graf Lambsdorff van Economische Zaken is verwik keld in het Flick-omkoop- schandaal en zijn collega Wör- ner van Defensie is zwaar aan geslagen door de affaire-Kiess- ling. Ook de reis van Kohl naar Israël, die als een debacle wordt beschouwd, heeft het vertrouwen van de kiezers in de christen-democraat niet aangetast. Kohl, die met zijn combinatie CDU-CSU op 6 maart vorig jaar 48,8 procent van de stemmen kreeg, zou als er nu verkiezingen werden ge houden de absolute meerder heid krijgen. Boeren leggen blokkade rond hoofdstad Peru LIMA In Peru, waar sinds het aan de macht komen van een democratische regering de maoistische guerrillabeweging Sendero Luminoso actief is, zijn gisteren meer dan een miljoen boeren in staking ge gaan voor een periode van drie dagen. Zij willen de voed selvoorziening aan de steden en met name de hoofdstad Lima lamleggen door middel van blokkades uit protest te gen het landbouwbeleid van de regering. De regering zegt dat de voorraden in de hoofd stad groot genoeg om de acties te doorstaan, maar dat het noorden van het land, dat ge troffen is door overstromingen ?n een mislukte oogst, de scha de ervan zal ondervinden. lEen ruim twintig vimeter lange Afclauwe vinvis ligt jsinds woensdag jdood op de Chileense kust bij Ihet stadje Tome. De walvis waarvan het gewicht Jjeschat wordt op j^lertig ton, was .^yoor de tweede |g]jteer en nu dood aan land gespoeld, nadat ;en sleepboot het ier naar open zee lad gesleept. Het lier was gewond leraakt door een ianvaring met een schip. (Van onze correspondent Roger Simons) JjONDEN De Britse op-magnaat Rithard 'ranson heeft in lucht vaartkringen de nodige erbazing gewekt met de aankondiging, dat hij met hïen pas gekochte lucht vaartmaatschappij van lan is om voor een zeer faag tarief vluchten van '.onden naar de Verenig- Staten te verzorgen, mdere maatschappijen dh eh voorzien een nieuwe hevi ge concurrentieslag op de Atlantische route. „Het wordt een bloedbad", al dus de directeur Pugh van British Caledonian. Branson (33) zit tot over de oren in het geld. Deze week .kocht hij een luchtvaartmaat schappij, die hij Virgin Atlan tic doopte. Tickets voor deze maatschappij zullen ook in zijn zestig platenwinkels te koop zijn. Branson is er zeker van dat hij toestemming krijgt om vanaf juni een dienst te beginnen tussen Lon- den-Gatwick en Newark in New Jersey, vlakbij New York. Een enkele reis gaat dan 99 pond (450 gulden) kosten. British Caledonian (BC) heeft gereageerd met plannen om vanaf april 1985 op bepaalde vluchten tussen Gatwick en New York een vierde klasse in gebruik te nemen. In het mid den van de week, als er min der passagiers meevliegen, zou een enkeltje in die vierde klas se maar 50 pond (225 gulden) kosten. In het weekeinde kost een enkele reis 199 pond. Andere maatschapijen geloven niet dat er op de overbevolkte markt van het Noordatlanti- sche luchtverkeer nog plaats is voor nieuwelingen, zoals Vir gin Atlantic. Volgens BC zal Virgin Atlantic fors gesubsi dieerd moeten worden door Bransons pop-imperium (waarde zo'n 600 miljoen gul den). Branson is echter zeer optimistisch. Hij denkt er over zijn popsterren geregeld mee te laïen vliegen van en naar de VS, om zo meer klanten te trekken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Grote gol ven „vijandelijke" ge vechtsvliegtuigen, afkom stig uit West-Duitsland, Frankrijk, België, Neder land, Denemarken en Noorwegen, bestoken tus sen 5 en 7 maart diverse militaire doelwitten in Groot-Brittannië. In drie dagen tijd zullen twee honderd vliegtuigen meer dan negenhonderd vallen" uitvoeren. Deze moderne uitvoering van de „Battle of Britain" (Slag om Engeland) is een van de belangrijkste lucht- manoeuvres die de Britten ooit op touw hebben gezet, om na te gaan of hun RAF nog in staat is het Verenigd Koninkrijk te verdedigen tegen een onafgebroken reeks aanvallen uit de lucht. De Nederlandse luchtmacht neemt aan deze oefening deel met gevechtsvliegtui gen van het type F-5, F-16 en S-104. De „vijandelijke" gevechts vliegtuigen zullen in Groot- Brittannië „aanvallen" doen op vijftien hiervoor uitgeko zen RAF-bases, (vliegvel den, radar- en raketinstalla ties). Deze doelwitten bevin- >aan- den zich voornamelijk op de Oostkust van Engeland en Schotland. De Noorse lucht macht neemt „aanvallen" op de RAF-basis van Saxa Vord op de Shetland Eilan den voor haar rekening. De Britse doelwitten worden „verdedigd" door, onder meer, sterk verouderde Phantoms, Lightnings en „Teamwork dragen. Hawks van de RAF en F-14 Deze oefeningen zijn afgelo- Tomcats van het Ameri- pen dinsdag begonnen op de kaanse oorlogsschip Inde- Atlantische Oceaan, de pendence. Ze zullen het Noorse Zee en de Noordzee moeilijk krijgen, want te- en duurt tot 22 maart. Tij- genover elk verdedigend dens de Elder Forest-ma- vliegtuig staan drie aanval- noeuvres zal de RAF ook Iers. oefenen in het beschermen Aanvallers die door de RAF van geallieerde schepen, die worden onderschept, mogen zich nabij de Britse eilanden onder begeleiding van de bevinden. Britse luchtmacht doorvlie- Het opperbevel van de RAF gen naar hun doelwit om heeft iedereen al gewaar- daar alsnog de gesimu- schuwd voor mogelijke ster- leerde aanval uit te voe- ke geluidshinder. De bevol- ren. Daarna keren zij naar king van de betrokken ge- hun basis terug. Volgens het bieden werd verzocht vooral opperbevel van de RAF komende dinsdag, de be- wordt de trainingswaarde langrijkste dag van deze van de manoeuvres hierdoor luchtoefening, begrip op te aanzienlijk verhoogd. brengen voor de militaire „Elder Forest" (de code- noodzaak van een dag oor- noeuvres, die de codenaam Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 'ARIJS Frankrijk zal zijn troepen bevinden zich in de 250 man tellende contingent rode gevaar-zone. We kunnen fan de vredeshandhavende de dood van geen enkele Iroepenmacht in Beiroet de Fransman in Libanon meer komende dagen terugtrekken, rechtvaardigen", haalde de te- ïo is in Parijse diplomatieke levisie diplomatieke kringen li kringen vernomen. „Onze in Parijs aan. „Ze zullen spoe dig worden teruggetrokken". De beslissing is genomen nadat een Frans voorstel de troepen macht onderdeel te laten uit maken van een VN-vredes macht door een Russisch veto werd getroffen. Frankrijk was het enige land dat zijn contin gent in Beiroet hield na de af tocht van de Amerikaanse, Italiaanse en Britse troepen uit Beiroet. President Gemayel van Liba non, die een topontmoeting met de Syrische president as- sad heeft gehad, is gisteren uit Damascus vertrokken zonder de verwachte aankondiging dat Libanon het verdrag met Israël opzegt. S BUITENHEER ViV ILau I Zuid-Afrika laat SWAPO-leider vrij WINDHOEK Herman Toivo Ja Toivo, de feitelijke grondleg ger van de Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO, is gisteren vrijgelaten. De 69-jarige Ja Toivo heeft 16 jaar gevangen gezeten op het beruchte Robbeneiland, nadat hij in 1968 op grond van de terreurwet wegens samenzwering tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Ja Toivo wordt door de Ovambo-stam, de grootste stam in Namibië, als zijn belangrijkste leider gezien. In politieke kringen in de Namibische hoofdstad Windhoek vraagt men zich af of zijn vrijlating niet een poging is van Pretoria de positie te ondermijnen van de huidige op Moskou georiënteerde SWAPO-leider Sam Nujom». (ADVERTENTIE) Met uw krant naar de Franse Rivièra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DE CÖTE D'AZUR vertrek maandag 26 maart en 2 april a.s. Van het vroege voorjaar genieten met het plezierige klimaat van de Franse Rivièra. Dat Is de bedoeling van onze reis naar het nabij Frejus. vlak aan het goudgele strand van de Middellandse Zee gelegen hotel Saint Aygulf. In dit sfeervolle hotel (alle kamers voorzien van bad/douche, toilet) - onder Nederlandse leiding - wordt gedurende ons verblijf aldaar gelogeerd. Maandagochtend vertrekt de bus om acht uur uit Den Haag en half negen uit Rotterdam. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in Hotel Le Rully nabij Dyon. De volgende dag gaat het vla het fraaie Rhóne-dal naar het hotel bij Frejus Tijdens uw verblijf worden enkele excursies gemaakt o m naar Frejus. Porte Grlmaud, Saint Tropez. en een pijpenfabriekie te Cogolin. alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (bezoek parfumfabrlek). St Paul de Vence, Can nes. Nice en Monaco. Eventueel kan bovendien aan een safaritocht worden deelgenomen De prijs van deze bijzonder aantrekkelijke Cóte d Azur-tour bedraagt slechts 495.- 2-persoonskamer met half-pension logies, ontbijt, diner). ches op de 3e en 6e dag. b relssom 6.- poliskosten. gecombineerde reisverzekering /16- per persoon leze reizen in 1983 wordt - om teleurstelling te voorkomen - tijdig boeken dringend Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het «fSIJTHOFFPERS POSTBUS 16050 2500 AA 't-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJOAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13