Compostterrein Wassenaar gaat misschien niet door Dalende prijzen Weerbericht voor\ scheepvaart via marifoon een feit binnen de perken Bloemenveiling Berkel uit het dal De bloemenveiling „Berkel" te Bleiswijk is het dieptepunt van circa anderhalf jaar geleden duidelijk te boven gekomen. Nadat de omzetgroei in de jaren 1978 tot en met 1980 gemid deld iets hoger dan 35 procent bedroeg, zette deze groei zich later onverwacht minder imposant voort en vergokte men zich begrijpelijkerwijs enigszins bij een verhuizing van Berkel en Rodenrijs naar Bleiswijk. „De kosten van de nieuwbouw overschreden de begroting aanzienlijk. Nu gaat het lekker en we zijn uit het dal. Natuurlijk zijn nog niet alle problemen overwonnen", zo verklaarde een woordvoerder. Óp diverse manieren trachtte men deze normale vergissing te corrigeren en de personeelskosten werden op een zo verantwoord moge lijke wijze teruggedrongen in de daaropvolgende jaren. Slechts één arbeidsplaats behoefde echter op een minder pret tige wijze opgegeven te worden en daar was men toch wel blij mee. Voor 1982 bijvoorbeeld werd een omzetgroei van vijf procent begroot en dit haalde men vrijwel exact. Ook in 1983 zette de groei zich voort en dit was met name in de zomer- en winterperiode duidelijk merkbaar. „Oorspronkelijk kwamen we niet aan het landelijk gemiddelde. Later wonnen we toch het vertrouwen van de leden en andere personen wel weer terug", zo vervolgde de woordvoerder van de „Berkelse" vei ling in Bleiswijk. In 1982 bedroeg het exploitatieverlies 4,8 miljoen gulden, mar de boekwinst bedroeg 8.169.000 gulden; dit kwam voorname lijk door de verkoop van de vroegere bedrijfsgebouwen in Berkel en Rodenrijs. Uitbreiding op de oude lokatie was pla nologisch gezien gewoon op geen enkele wijze mogelijk en een nieuwe bouwplaats nabij de bekende Bleiswijkse groen- tenveiling kon gevonden worden. De bloemenveiling telt 727 leden en daarvan komen er onder meer uit de provincie Zee land. De omzet in de achtste week van 1984 bedroeg ruim 3 miljoen gulden en de eerste weken van 1984 gaven ten op zichte van dezelfde periode in 1983 een groei van elf procent Bloemenveiling „Westland", in het spraakgebruik ten on rechte nog vaak als „CCWS" betiteld, in Honselersdijk heeft ook niet te klagen. Eén der woordvoerders had organisato risch ook al veel te maken met „Kom in de Kas" (7 april) en Westland 19NU (opening vrijdagavond 23 maart en bezoekge- legenheid op zaterdag 24 en zondag 25 maart) en deze toonde zich verheugd over de opheffing van de chauffeursboycot: „Elke vorm van belemmering in de handel vindt zijn weer slag in de prijzen. Verder zijn er nog diverse handelsbelem meringen, die weieens hinderlijk overkomen. Over de omzet kan ik tevreden zijn. Achter de markt aanhollen komt min der dan vroeger voor bij de tuinder en met name de studie clubs zijn hen hierbij een bijzonder betrouwbare steun. Veel tuinders realiseren zich dat het niet verstandig is achter de markt aan te hollen. Diverse factoren hebben invloed op lich te schommelingen in aanvoer en prijsbeeld: weer, feestdagen (carnaval), enigszins veranderd teeltpatroon enz. enz.". In de achtste week (20 tot en met 24 februari) steeg de aan voer van met name jaarrondtroschrysanten, irissen en trosan- jers. De prijsvorming laat over het algemeen weinig te wen sen over. De snijbloemen brachten ruim 12 miljoen gulden op en deze soort vormt het leeuwedeel, want ver daarachter ko men in deze volgorde kamerplanten, snijbloemen (import) en tuinplanten. Ten opzichte van de eerste acht weken van 1983 steeg de omzet in totaal met 26,5 miljoen en de prijzen met bijna 11 miljoen gulden. LAND EN TUINBOUW/BINNENLAND £eukc(2ommit VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA In de afgelopen week was er voor de meeste gewassen sprake van dalende prijzen. Dit is niet zo verwonderlijk omdat het totale aanbod en de keuze met de week toene men. Het betekent echter niet dat de groenten nu in eens goedkoop genoemd kun nen worden, de hoge tot zeer hoge prijzen voor een aantal gewassen kwamen in de af gelopen week niet meer tot stand. Andijvie moest ongeveer 3 dubbeltjes per kilo inleveren en bracht 2,67 per kilo op. Dit was een gevolg van een groter aanbod en er werd weer meer andijvie vanuit Zuid-Europa aangevoerd door het weer op gang ko men van het internationale transport. Het aanbod op de binnenlandse markt neemt in de komende weken flink toe en er mag ook op een groei ende concurrerend aanbod gerekend worden. Dit zal in de komende week leiden tot lagere prijzen. Op de sla- markt viel het op dat de lich te sorteringen gemiddeld la gere prijzen opbrachten dan de zwaardere sla. Ook ten opzichte van vorig seizoen steken de prijzen ongunstig af, althans gedurende de af gelopen twee weken. De sor tering 17/18 kilo ligt op nage noeg hetzelfde niveau als vo rig seizoen. In de afgelopen week lag de prijs voor deze sortering op 50 cent. De zwa re sla veranderde nauwelijks van prijs en bracht 67 cent op. Het prijsverschil met vorig seizoen werd groter en liep uit naar 14 cent per stuk. De concurrentie van Frankrijk lijkt in de komende week verder af te nemen, hierdoor ontstaat er weermeer ruimte op de Westduitse markt. Dit is een gunstige ontwikkeling omdat het aanbod van Hol landse sla groeiende is. Er worden voor de komende week weinig prijsveranderin- gen verwacht. Spinazie bracht 2,50 per kilo op, dit betekende een prijsdaling van 30 cent. De prijs zal ver der dalen als gevolg van een snel groeiend aanbod. Bij de teelt van spinazie wordt er hier en daar styromul ge bruikt, dit zijn kleine witte zogenaamde piepschuim kor reltjes die op de grond ge strooid worden. Het doel hiervan is lichtreflectie om een snellere groei en een be ter ontwikkeld gewas te krij gen. Nu komt het voor dat deze korreltjes met het oog sten tussen het gewas terecht komen. De consument komt dan voor een raadsel te staan en kan denken dat het om eitjes van een of ander insekt gaat. Bij het schoonwassen van de spinazie raakt men ze moeilijk allemaal kwijt en na het koken kunnen er nog steeds korreltjes in voorko-, men. Dit verschijnsel is op> zich onschuldig, maar niet bepaald afzetbevorderend. De aanvoer van radijs werd groter, het aanbod is in ver gelijking met vorig jaar weer toegenomen. Als er naar de aanvoer gekeken wordt over de eerste acht weken van dit jaar aan Veiling Westland Zuid, dan valt het op dat er ruim 620 duizend bos meer aangevoerd is als vorig jaar. Tot nu toe heeft de handel dit aanbod goed weten op te vangen. In de afgelopen week daalde de prijs naar 70 cent per bos. Met het carna val in het vooruitzicht is het niet uitgesloten dat de prijs goed stand zal weten te hou den of zelfs aantrekt. Radijs wordt in West-Duits- land namelijk als een gelief de groentesoort bij een potje bier gegeten. De lichte sorte ringen bij de komkommers daalden in prijs. Vanaf de sortering 31 en op bleven de prijzen op het niveau van de voorgaande week en varieer den van 68 cent tot 1,26 per stuk. Dit is geen slecht resul taat gezien de weer sterk toe genomen concurrentie van Griekenland. Dit land was in de laatste week van februari goed voor ruim 2 miljoen kilo. Het aanbod neemt ver der toe en de prijzen zullen dalen. De A-sortering bij de tomaten bracht 5,95 per kilo op en voor de C-tomaten werd er ƒ5,03 per kilo be taald. Aubergines verande ren nagenoeg niet in prijs en brachten 6,30 per kilo op. Snijbonen werden goedko per, maar zijn toch nog steeds stevig aan de prijs, nl. 14,30 per kilo. Raapstelen noteerde 27 cent per bosje. Het aanbod van rabarber nam sterker toe als de vraag en de prijs zakte weg naar 2,02 per kilo. Deze ontwikkeling zet in de ko mende week door. Ook prijs val bij spruiten Ook bij de volle grondgroen- ten was er in grote lijnen sprake van dalende prijzen. Dit wordt mede veroorzaakt door de consument die steeds meer gaat uitzien naar voor jaarsgroenten en de winter groenten naar het tweede plan aan het schuiven is. Het aanbod van kroten is groei ende en de vraag neemt af, de gemiddelde prijs daalde naar 28 cent per kilo. Voor de komende week wordt er een verdere prijsdaling ver wacht. De uitstekende prij zen die er voor spruiten tot stand kwamen in de voor gaande week, bleken in de afgelopen week niet haal baar. Voor de A-sortering bleef de klok staan op 1,88 en de B-sortering noteerde een dubbeltje hoger. Het is niet uitgesloten dat het aan bod toeneemt, als dit het ge val is lijkt de prijs verder te dalen. Prei bracht eveneens lagere prijzen op, namelijk {1,35 per kilo. Er wordt in de omende week weinig ver andering in prijs verwacht. Schorseneren, een zeer oude groetensoort, die toch bij veel De spruitensoorteerlljnen aan de veiling „De Kring". mensen onbekend is, brach ten 1,47 per kilo op. Boe renkool behoorde ook in de afgelopen week weer tot de groentesoorten met het gou den randje, het gewas bracht 3,03 per kilo op. De vraag naar witlof bleef uitstekend, het betreft hier zowel de bin nenlandse als de buitenland se vraag. Daarnaast was er sprake van een kleiner aan bod. De prijzen liepen sterk op, voor de sortering I met bijna 60 cent naar ƒ3,40 per kilo (vorig seizoen ƒ2,50) en voor de sortering II met 30 cent naar ƒ2,60 (vorig sei zoen ƒ2.27). De prijzen voor dit gewas lijken niet veel te veranderen. r jc SCHEVENINGEN/IJ- MUIDEN Met het uit spreken van het weerbe richt voor de scheepvaart is dr. J. van Tiel, hoofddi recteur van het Konink lijk Nederlands Metereo- logisch Instituut (KNMI), gisteren officieel de regel matige verspreiding van weerberichten door Sche- veningen-radio via de ma rifoon begonnen. Met in gang van donderdag zal Scheveningen-radio, het rijkskuststation te IJmui- den, via tien werkkanalen van de scheepsmobilofoon verspreid over heel Ne derland, vier maal per dag een scheepsweerbe- richt voor de Noordzee kust, het IJsselmeer en de Waddenzee verspreiden. Het scheepsweerbericht bevat een korte schets van de be langrijkste weersontwikkelin gen en de windsnelheidsver- wachting voor de eerstkomen de twaalf uur. Stormwaar- schuwingen zullen onmiddel lijk na ontvangst van het KNMI worden aangekondigd via het oproep- en noodkanaal 16 en daarna worden uitge sproken op de tien werkkana len. Daarna worden ze ieder uur herhaald totdat de storm- waarschuwingen worden inge trokken. Ir. W.H.J. Bolder, directeur f van Scheveningen-radi maakte bij deze gelegenhe bekend dat sinds 1982 is g werkt aan de regelmatige ve spreiding van een scheep weerbericht via de marifoo voor de Nederlandse kustw; teren. De stormramp op Hi meivaartdag van vorig jaa waardoor op het IJsselmei tien mensen om het leve kwamen, heeft die ontwikki ling enigszins versneld. Ve wacht wordt dat het scheep weerbericht per marifoon ee belangrijke extra veilighei betekent voor met name de r< cre'atiescheepvaart. De koste van deze serviceverlening di overigens op de middengolf zo'n twintig jaar functioneer worden geraamd tussen honderd- en tweehonderddu zend gulden per jaar. GEMEENTE WIL AF VAN MILIEU-EISEN PROVINCIE Heineken nu tweede op Franse biermarkt AMSTERDAM De samen werking tussen Heineken en de Franse brouwerij Brasseries et Glaciéres Internationales (BGI) is een feit. Er zal een houdstermaatschappij worden opgericht waarin Heineken France, Union de Brasseries en Pelforth worden inge bracht. Behalve haar Franse dochter zal Heineken onge veer ƒ115 miljoen inbrengen. In de houdstermaatschappij zal Heineken voor 51 procent en BGI voor 49 procent deelne men. De nieuwe groep, Soge- bra, zal negen brouwerijen omvatten met een jaarlijkse produktie van 6,5 miljoen hec toliter. Het totaal aantal mede werkers bedraagt bijna 5000. Met een marktaandeel van cir ca 25 procent zal Sogebra de tweede plaats op de Franse biermarkt innemen. Man die met zenuwgas dreigde aangehouden mule van het zenuwgas maa kon hij het gas niet make zijn bed aantroffen. Volgens omdat hij niet de benodigd de politie had hij wel de for- chemicaliën had. CHRISTCHURCH De gees telijk gestoorde Nieuwzeelan- der, die vorige week uit een inrichting was ontsnapt en de stad Auckland bedreigde met giftig zenuwgas, is gisteren door de politie aangehouden. De man, de 32-jarige Bruce Cameron, werd thuis onder Fietser geschept ALPHEN Een 14-jarige in woner van Alphen is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op het Burg. Visserpark in Alphen. De jon gen fietste op het trottoir en vervolgens onverwacht de weg op, vlak voor een 49-jari- ge Amsterdamse automobilist. Deze kon niet meer remmen waarna een botsing volgde. Het slachtoffer is met een on derbeenbreuk en een hersen schudding overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord in Al phen. Washington weigert visum LOS ANGELES Het mini terie van Buitenlandse Zake van de Verenigde Staten hee geweigerd een visum te ve strekken aan de Vermisjki van de Sovjet Unie bij de Sp len van Los Angeles. O.' Vermisjkin zou op 1 maart Los Angeles zijn voorbere dende werkzaamheden voi de ploeg van de Sovjet Un beginnen. Washington maak zijn weigering voor het visui van Vermisjkin pas bekend 1 maart, de aanvrage voor 1 visum was al gedaan in beg december. Een kiwiplant geeft nog geen vruchten... Twee vragen van een lezer die dringend een antwoord hehorf ven, zijn deze week het onderwerp van „Binnen de perken". Dr lezer is in het bezit van een Actinidia Chinensis, in ons land b# kend als de kiwi of Chinese kruisbes. De meest van ons kennen de kiwi als een vrucht, zo groot als een kleine aardappel, m<: een bruin behaard huidje en verrassend groen vruchtvlees, m« een frisse zoete smaak. De vrucht is nog niet zo lang verkrijj baar in ons land en wordt gebruikt voor het versieren van g< rechten en in fruitsalades. Gevraagd wordt of er een manier is om de plant te stekken. D; kan tamelijk eenvoudig door een jonge loot van de plant te n< men en die in een vaasje te zetten. In het water wat groeish oplossen, zodat de wortelvorming wordt versneld en versterk Veel aardiger en met meer kans op succes is het uit zaad opkwe ken van een kiwi. Daarvoor moet een vrucht bij de groentemai worden aangeschaft. De lezer, die slechts één kiwiplant bezit, kan nimmer reken^l op vruchten aan zijn plant. De kiwi is namelijk tweehuizig ei dat wil zeggen, dat mannelijke en vrouwelijke bloeiwijzen nie aan een plant voorkomen. Het is dus nodig een mannelijke et een vrouwelijke plant te hebben om vruchtvorming mogelijk o maken. j Groentela koelkast, ideaal voor operatie j In het groene vruchtvlees liggen de zwarte zaadjes ingebed. D| zaadjes kunnen met een mesje uit het vlees worden gehaald. Lel ze op een stukje vloeipapier (keukenrol of wc-papier) en laat a enkele dagen drogen. Dan is het belangrijk de zaden te koelen Leg ze in een potje met vochtig zand, zet dat potje in een lucht dicht afgesloten koelkastbakje en plaatst het geheel enkele da gen in de koelkast. Het voorkoelen moet namelijk in het donkq bij een temperatuur van rond de 5 graden gebeuren. De groentd la van de koelkast is een ideale plaats voor deze operatie. Na een paar dagen de zaden in steriele grond zaaien; een dd laagje zand over de zaadjes leggen en het zaaibed dagelijks me niet te koud water begieten. Beter nog is de grond met een na velspuit te bevochtigen, opdat de zaadjes niet wegspoelen in d ondergrond. De pot, waarin het zaaibed ligt, op een zonnige el warme plaats voor het raam zetten. Het is belangrijk dat dj grond, waarin de zaailingen moeten opkomen, zo schoon moge lijk is. Er is enig geduld nodig vanaf dit moment. Het duurt tenminst zes weken voor het eerste groen zichtbaar wordt. De plantjes, i ze groot genoeg zijn, verspenen en dan niet te veel water mee geven. Kiwi's verliezen in de winter veel blad, maar daarvoö komen in het voorjaar en de zomer nieuwe scheuten in d plaats. Geef 's zomers kunstmest. Steun de plant, want de kiwi j een slingerplant. De plant kan op het zonnige zuiden ook buitel gekweekt worden. Gebruik van kasten beter dan van bijenkorven De tweede vraag gaat over het maken van bijenkorven. De lezj wil weten wanneer hij de twijgen van braamstruiken moet sni den, als hij daar bijenkorven van wil maken. In een Duitse ei cyclopedie uit de vorige eeuw staat, dat dat het best in het voqj jaar kan: dan heeft de plant namelijk een reserve opgebouw die ze nodig heeft om te gaan bloeien en vruchten te vormei Toch zijn bijenkorven, gemaakt van bramentwijgen, stro en ai dere materialen, minder geschikt om bijenvolken in te houdei In sommige landen zijn dergelijke korven zelfs verboden en mj gen bijen alleen in kasten worden gehouden. De reden is simpe het volk in een korf kan minder eenvoudig op ziekte worde onderzocht omdat een korf veel minder toegankelijk is dan ee kast. Daarom verdient het aanbeveling kasten te gebruiken ii plaats van korven. Bovendien zijn de moderne rechtshoekig bijenkasten veel eenvoudiger te transporteren dan de ronde ko ven. En dat vervoer staat zo half april weer voor de deur, als bijen gaan uitvliegen om hun bevruchtend werk te doen. En oi stuifmeel, onmisbaar voor het maken van honing, te vergarer WASSENAAR Het ge meentebestuur van Was senaar is boos op de pro vincie Zuid-Holland, om dat deze allerlei milieu-ei sen stelpt aan de aanleg van een compostterrein aan de Hogeboomseweg. Als Wassenaar aan die ei sen moet voldoen, wordt het composteren veel te duur en moet worden af gezien van het milieu vriendelijke project, zo liet een gemeentewoord voerder desgevraagd we ten. Volgens de gemeente worden de kosten zo'n 700.000 gulden hoger als aan de eisen van de provincie wordt voldaan. De provincie vindt dat op het 10.000 vierkante meter grote terrein waarop de compost komt te liggen, een afdeklaag met een uitgebreid drainage- systeem moet worden aange legd waarmee het bij het com posteren vrijkomende vocht wordt opgevangen en naar putten kan worden vervoerd. Deze putten zouden eens in de zoveel tijd geleegd moeten worden. Dit alles om vervui ling van de sloten en de grond rond het compostterrein te voorkomen. Wassenaar vindt de eisen van de provincie „flauwekul". Het gaat om louter milieuvriende lijke stoffen, die in feite alleen maar zuiver plantaardig afval produceren. We snappen niet waar de provincie zich druk over maakt. Het waterschap bijvoorbeeld heeft totaal geen bezwaren. Het wordt nu ech ter enorm duur. Zo duur, dat we overwegen of we nog wel verder moeten gaan met dit plan aldus de gemeente woordvoerder. Regionaal Opvallend genoeg heeft de provincie indertijd zelf bij de gemeente Wassenaar gevraagd Een compostberg. Als de provincie strenge milieu-eisen blijft stellen stopt Wassenaar met plannen hiervoor. of aan de Hogeboomseweg niet een regionale stortplaats voor tuin- en plantsoenafval kon worden gemaakt, waar de na tuur dit in de loop der jaren kon verwerken tot compost. Het gemeentebestuur meende echter dat dat onmogelijk was. omdat de voor het composte ren benodigde ruimte veel te groot zou worden als ook de regio daar zou storten. Boven dien zou de Hogeboomseweg het daardoor aanzienlijk toege nomen verkeer moeilijk kun nen verwerken. Wassenaar besloot echter wel voor organisch vuil uit de ei gen gemeente een compostter rein in te richten. Dit vooral omdat de „groene gemeente" daar een enorme hoeveelheid van produceert. Het terrein aan de Hogeboomseweg dat daarvoor werd aangekocht is 30.000 vierkante meter groot, waarvan overigens maar 10.000 vierkante meter zal worden gebruikt voor het composteren. De rest is nodig voor verbreding van de sloten en het aan het oog onttrekken van de compostvelden. Op deze velden zal ongeveer 6000 ton groen afval per jaar tot compost worden. De bedoeling is dat dat gedeeltelijk wordt gebruikt door de gemeentelij ke diensten die zich bezig hou den met het groenonderhoud en gedeeltelijk wordt ver kocht. Bezwaar Inmiddels heeft Wassenaar be zwaar aangetekend tegen de voorwaarden die de provincie aan vestiging van de compost- hoop stelt. Daarin stelt de ge meente onder meer de voor waarden „bevreemdend" te vinden. Uit het eerste ambte lijke overleg dat provincie en gemeente indertijd over een regionale groenstortplaats voerden, bleek namelijk nog niets van die voorwaarden. Wassenaar zelf wil niet verder gaan dan een afdekking van de onderlaag met een laag puin, om te voorkomen dat het compost straks niet meer te onderscheiden is van de grond waarop ze is gestort. De provincie Zuid-Holland kon nog geen reactie geven op de bezwaren van Wassenaar tegen de milieu-eisen. Het be zwaarschrift van de gemeente was daarvoor nog te kort bin nen op het Provinciehuis.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12