Krokusvakantie sterk in opmars „Derde net met reclame gevaar voor de pers' Anti-discriminatiebureau nog dit jaar van start Toch extra beraad wegtransport ION EN SNEEUW LOKT 400.000 LANDGENOTEN DE GRENS OVER Corrupte ambtenaar op heterdaad betrapt PARIJS 'SIJTHOFFPERS BINNENLAND Ceidoe Sou/tont VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA 11 [„Burgemeester mag verkeersregels overtreden''' JrOTTERDAM Burgemeester Peper van Rotter- Idam heeft vorige week geen bekeuring gekregen jtoen hij in de Maasstad door de politie voor een [verkeersovertreding werd aangehouden. In een [verklaring zei de Rotterdamse hoofdcommissaris J. ivan Dorp gisteren dat een burgemeester zich niet altijd aan de verkeersregels hoeft te houden. „Om dat hij altijd bereikbaar moet zijn, kunnen zich si- kuaties voordoen waarbij hij, bij afweging van gronden van algemeen belang, de verkeersregels bchendt", aldus Van Dorp. De burgemeester werd [aangehouden toen hij tijdens de spitsuren in zijn door zijn chauffeur bestuurde dienstauto in strijd met verbodsborden op een weg reed die op dat tijdstip voor het normale verkeer gesloten is om het openbaar vervoer voorrang te geven. Als reden ©af Peper op dat hij al tien minuten te laat was poor een afspraak op het stadhuis. Nieuwe gevallen van varkenspest ENSCHEDE In Twente is het aantal gevallen van varkenspest met vier uit gebreid. Het gaat om mes- terijen, drie in Denekamp en één in Enschede. Dit heeft het ministerie van landbouw en visserij giste ren desgevraagd meege deeld. In totaal zijn onge veer 900 varkens afge maakt om verdere uitbrei ding van de besmettelijke ziekte te voorkomen. In een straal van twee kilo meter rond de gedupeerde bedrijven geldt een ver- voersverbod van varkens. Boetes voor schuld aan dood kind DEN BOSCH De recht- bank in Den Bosch heeft een 28-jarige assistent-kinderarts uit Utrecht veroordeeld tot 2000 gulden boete wegens schuld aan de dood van een vijftien maanden oud jonge tje in een ziekenhuis in Eind hoven. Het kind was daar op de hartafdeling overleden als gevolg van een te grote dosis ingespoten digoxine. Een 29- jarige verpleegster uit Nue- nen, ook schuldig bevonden, kreeg een boete van 500 gul den. Verslaafde eist methadon in kort geding ASSEN De rechtbank in Assen zal dinsdag moeten be slissen of een heroïneverslaafde recht heeft op methadon, ook als artsen en consultatiebureaus hem dit middel wei geren. De 27-jarige H. Boon uit Assen heeft gisteren in een kort geding geëist dat de verstrekking van methadon aan hem direct wordt hervat, op straffe van een dwang som van 500 gulden per dag. Boon beschouwt methadon als een medicijn, dat hem niet geweigerd mag worden. De raadsman van het consultatiebureau in Assen, mr. J. Pos- sel, waarschuwde voor de vergaande consequenties die een positieve uitspraak van de rechter kan hebben. Als Boon in het gelijk wordt gesteld, dan betekent dat dat duizenden heroïneverslaafden via de rechter hun metha don kunnen opeisen, aldus de advocaat. Possel ontkent dat methadon een medicijn is. Boon zou naast methadon ook heroïne zijn blijven gebruiken, reden waarom de ver strekking van het middel gestaakt is. Deventenaar bekent vijf aanrandingen DEVENTER De 17-jarige Deventenaar J.A. heeft tegen over de politie bekend, in de afgelopen twee maanden vijf aanrandingen te hebben ge pleegd. Daarnaast heeft hij toegegeven samen met drie plaatsgenoten betrokken zijn geweest bij 11 inbraken. De aanrandingen werden in januari en februari in Deventer gepleegd. In de meeste gevallen werd de dader gestoord doordat het slachtof fer begon te gillen of doordat er mensen passeerden. PARIJS/DEN HAAG Minister Smit-Kroes heeft gisteren verheugd gereageerd op het bericht uit Parijs dat haar Franse collega Fiterman, die op het ogenblik voorzitter van de Vervoersraad is, alsnog instemt met het uitschrijven van een extra vergadering van de transportministers van de landen van de Europese Gemeenschap. De tien ministers zullen op donderdag 22 maart in Brussel bijeenkomen. Vorige week nog gaf minister Fiterman te kennen niets te voelen voor een extra vergadering van de Vervoersraad waarom Smit-Kroes had gevraagd naar aanleiding van de verkeerschaos in Frankrijk, Oostenrijk en Italië. De Franse minister verklaarde toen dat de blokkades van wegen en grensovergangen een Franse aangele genheid waren. DEN HAAG De kro kusvakantie is sterk in op mars. Een belabberde meeuwval in de kerstda gen en wellicht ook het wat druilerige weer de af- ;elopen maanden, hebben xvoor gezorgd dat dit jaar neer Nederlanders dan joit tevoren hun koffers jakken voor een weekje ion of wintersport. Wie op iet laatste moment nog iou besluiten de latten on- ier te gaan binden maakt veinig kans meer op een lotelkamer. „Er kan geen muis meer bij", zoals de reisorganisator NRV het litdrukt. Vanmorgen om negen uur vormde zich bij het verkeers- jlein Velperbroek in Arnhem ii een file, die spoedig zou uit broeien tot een lengte van bij na drie kilometer. „Voor het meerendeel duidelijk vakan tiegangers richting Duitsland", zo meldt de Verkeerscentrale de Rijkspolitie in Drieber gen. „Veel auto's hebben ski's op het dak gebonden". De on gebruikelijke drukte op de we gen is volgens de politie te verklaren uit het feit dat veel scholen vandaag al vrij gaven. Maar de meeste drukte wordt toch pas morgen verwacht. Dan kunnen zich bij de grens overgangen nog stoppingen voordoen. Recorddrukte De meeste reisbureaus spraken gisteren van een „recorddruk te". De schattingen over de toename van het aantal kro kus-vakantiegangers lopen uiteen van 15 tot 25 procent. Dat zou betekenen dat zo'n 400.000 Nederlanders dit weekeinde de grens overtrek ken. Hen wacht redelijk goede sneeuwcondities in midden- Europa en een prettig voor jaarsweertje op de favoriete Canarische eilanden. De Nederlandse Spoorwegen, toeringcarbedrijven, maar ook de SOS-centrales die de gips- vluchten voor de brekebeen- tjes verzorgen, hebben hun ca paciteit fors uit moeten brei den. Woordvoerder W.A. Janse van de ANWB-alarmcentrale zei gisteren dat zijn organisatie dit keer een optie heeft op twee vliegtuigen. Vorig jaar werd één toestel, een verlengde DC-8, ingezet. Woordvoerder J.C. Kemper van de SOS-cen- trale verwacht een „inhaalef fect". Kemper: „De sneeu- womstandigheden rond de kerstdagen waren slecht. Veel vakantiegangers, die hun va kantie toen om die reden vroegtijdig afbraken, zullen deze nu hervatten". Oostenrijk en Frankrijk zijn dit jaar wederom de favoriete landen voor de wintersport. Arke Reizen boekte zo'n twin tig procent meer vakanties in deze landen. Zonzoekers kie zen volgens Arke voor het overgrote deel voor Spanje en in het bijzonder de Canarische eilanden. Maar ook voor Grie kenland is veel belangstelling. Komend weekeinde vervoert deze maatschappij ruim vijf duizend vakantiegangers naar de verschillende zon- en sneeuwbestemmingen. Wie denkt dat vanwege de cri sis dit jaar vooral de goedkope Gewapend met ski's en ander wintersport-spul gingen gisteravond de eerste wintersporters al op weg naar de witte hellingen in het Alpengebied. bestemmingen in trek zijn, vakantiegangers vooral dure gen de goedkopere reizen de komt volgens de reisorganisa- bloemetjes buiten. Een NRV- deur uit. Nu hebben we niets tor NRV bedrogen uit. Wel- employee: „Vooral de zeer meer aan te bieden", licht om de krappe beurs thuis luxe reizen waren het eerst De belangstelling voor de wat te vergeten, zetten veel uitverkocht. Pas daarna gin- trein vakanties is dit jaar sterk gegroeid. De Nederlandse Spoorwegen zetten de komen de dagen 35 extra rijtuigen in om de reizigers naar de win tersportgebieden te kunnen vervoeren. In totaal gaan zo'n zevenduizend mensen per trein naar deze gebieden. Neckermann zegt deze kro kusvakantie erg goed zaken te doen. Totaal zijn 4.500 reizen geboekt, liefst 48 procent meer dan vorig jaar, aldus directeur R. Klawer. Hij leidt daaruit af dat de toeringcar aan populai- riteit wint. Het aantal vliegrei zen naar de zon steeg bij zijn bedrijf met veertien procent. Ook meer jongeren dan voor heen zoeken deze krokusva kantie de sneeuw of zon op. Directeur H. Flipse van het (jongeren)reisbureau NBBS spreekt van een stijging met tienduizend boekingen deze totale wintervakantie ten op zichte van vorig jaar. Dat is een stijging van ruim twintig procent. Niettemin is er in de verschillende Europese jeugd herbergen nog volop plaats, zo meldt een woordvoerder van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Eigenaar Sporthuis Centrum veilt kostbare kunstcollectie AMSTERDAM Bij Chris- tie's in Amsterdam komt a.s. donderdag de kostbare kunst verzameling van de eigenaar van de bungalowparken van Sporthuis Centrum, P.H. Derksen, onder de hamer. De veiling omvat een groot aantal Middeleeuwse sculpturen en onder meer schilderijen van Jongkind, de beide Koekkoe ken, Dirk Maes en Frans van Mieris de jongere. Volgens Christie's geschiedt de veiling in opdracht van de Stichting „Getuigenis van Gods Liefde" in Eindhoven, een charitatieve stichting, met de heer Derksen zelf als voor zitter en onder anderen zijn kinderen als bestuursleden. De veiling is een klein onder deel van een grote operatie, waarbij Derksen al zijn bezit tingen (vele honderden miljoe nen guldens) van de hand doet. Naar verluidt zijn de bespre kingen over de verkoop van de bungalowparken van Sporthuis Centrum (vorig jaar een omzet van 250 miljoen) in een vergevorderd stadium. De opbrengst van de parken zou ten goede komen aan di verse goede doelen. .99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Dagbladpers (NDP) heeft minister Brinkman van WVC ,,met klem" ver docht vast te houden aan zijn Medianota en niet in te gaan op de wensen die door CDA en VVD in een groot aantal zijn gedeponeerd. Een daarvan is het CDA-voorstel voor een derde net, dat deels betaald moet worden uit de extra inkomsten aan STER-reclame en deels door verhoging van de om roepbijdragen. Daarin schuilt een groot gevaar voor de dagbladen, zo schrijft de NDP in een brief aan de be windsman. In beginsel heeft de NDP geen bezwaar tegen invoering van een derde net „mits als strikte voorwaarde wordt gehanteerd dat de (financiering uitsluitend geschiedt uit verhoging van luister- en kijkgelden". De dagbladpers vreest evenwel dat met de komst van een derde net het risico toeneemt dat de STER-zendtijd verder zal worden uitgebreid. STER-reclame op een derde net is in strijd met de Medianota, waar wordt gesproken over een geleidelijke uitbrei ding, zo oordeelt de NDP. Vooral de kranten die het nu moeilijk hebben (een aantal is al aangewezen op steun uit het Bedrijfsfonds voor de Pers) zullen hard worden getroffen door 'een STER-gericht omroepbeleid. De Medianota waarborgt onder de huidige omstandigheden het bes te de verscheidenheid in de dagbladpers", aldus de brief aan .Brinkman. De fracties van CDA en VVD zijn er ook deze week niet in ge slaagd een compromis te bereiken over de Medianota. VVD- woordvoerder Wim Keja verklaarde gisteren desgevraagd te verwachten dat de onderhandelingen vandaag niet tot een com promis zullen leiden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de christen-democraten bereid twee VVD-wensen in te willigen, door experimenten met regio nale reclame toe te staan en door akkoord te gaan met een beetje sxtra zendtijd voor de grote A-omroepen (de „superstatus" voor omroepen met meer dan 600.000 leden). Naar verwachting zal de VVD dit afwijzen. Brinkman heeft de Kamer onlangs laten weten dat hij vasthoudt aan de Medianota -n dus niets voelt voor de wijzigingen die de verschillende frac- ;ies hebben voorgesteld. Uniformen uit de motteballen De oud Knil-militairen in het tehuis Bronbeek bij Arnhem hebben hun uniformen weer eens uit de motteballen gehaald, om een nieuwe bewoner, de 72-jarige A. van Gorp, een feestelijk welkom te kunnen bereiden. Van Gorp (in lichte jas) is de eerste nieuwe bewoner in twee jaar. Zijn komst betekent min of meer een levensteken voor het onlangs met sluiting bedreigde tehuis, dat binnen kort nog 17 andere „nieuwelingen" (allen oud Knil-militairen) mag opnemen. AMSTERDAM Een ambtenaar van de ge meentelijke dienst Bouw en Woningtoezicht van Amsterdam is gisteren op heterdaad op corruptie betrapt toen hij van een aannemer 1500 gulden in ontvangst nam. De ambtenaar, de 48-jarige E.V., werd aangehouden door de afdeling fraude en ambts misdrijven van de Amster damse politie. In totaal zou hij van de aannemer 3000 gulden krijgen, tien procent van de aanneemsom waarvoor een aantal renovatiepanden opge knapt zou worden. Eerder had hij van de eigenaar van de panden 5000 gulden afgeperst. De ambtenaar was na een klacht van één van de bewo ners van de panden een kijkje gaan nemen. Hij had toen de opknapkosten becijferd op een kwart miljoen gulden. Tijdens een gesprek met de eigenaar hierover, liet de ambtenaar echter weten dat hij bereid was water in de wijn te doen als er voor hem wat aan vast zou zitten. Eerst eiste hij van de eigenaar een bedrag van 10.000 gulden aan smeergeld. Om zijn eis kracht bij te zetten, dreigde hij de eigenaar ook met inschake ling van de FIOD in verband met mogelijke zwart geld- -praktijken van deze. Na enig onderhandelen werd een bedrag van 7000 gulden afgesproken, waarvan V. al 5000 gulden via de aannemer uitbetaald had gekregen. De raming van de renovatie werd toen door hem terugge schroefd naar 30.000 gulden. Aangemoedigd door dit succes besloot de ambtenaar ook de aannemer Les Crouwet onder druk te zetten. De aannemer vond dit te gortig worden en stelde de chef van V op de hoogte. Deze schakelde op zijn beurt de politie in, waarna in samenwerking met de aanne mer een val werd opgezet. EUTHANASIE NIET BESTRAFT GRONINGEN De recht bank in Groningen heeft giste ren de 64-jarige psychiater mevrouw A.H.B. uit Haren schuldig bevonden aan het plegen van euthanasie. De rechtbank besloot mevrouw B. geen straf of maatregel op te leggen omdat hij het boven elke twijfel verheven acht dat mevrouw B. naar eigen inzicht juist gehandeld heeft en ook op grond van het dringend verzoek van haar 73-jarige zie ke vriendin om haar uit haar lijden te verlossen. De officier van justitie had zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proef tijd van twee jaar geëist; hij achtte bewezen dat mevrouw B. schuldig en strafbaar was wegens overtreding van arti kel 293 van het Wetboek van Strafrecht (het zogenaamde euthanasie-artikel). Op 4 augustus 1982 hielp me vrouw B. haar 73-jarige ernstig zieke vriendin uit haar lijden door haar zes ampullen morfi ne in te spuiten. Onmiddellijk nadat de vriendin was overle den, heeft mevrouw B. per brief haar daad aan politie, justitie en de huisarts van de overledene gemeld. DEN HAAG Het in de Minderhedennota van het kabinet aangekondigde „landelijk bureau ter be strijding van discrimina tie" zal nog dit jaar wor den opgericht. Minister Korthals Altes (Justitie) heeft dat gisteren aan de Kamercommissie voor het minderhedenbeleid mee gedeeld. Het bureau komt helemaal in particuliere handen. Het zal voorlopig vijf jaar lang door het ministerie van justitie wor den gesubsidieerd. Volgens minister Korthals Altes krijgt het anti-discriminatiebureau vooral een „voorlichtend en serviceverlenend karakter". Het zal minderheidsgroepen en slachtoffers van discrimina tie met raad en daad terzijde staan. Het is nog niet helemaal zeker welke organisaties het bureau gaan beheren. Maar èr wordt in ieder geval gedacht aan minderhedenor ganisaties, vakbonden, kerken, de Anne Frankstichting en het Nederlands Juristencomité voor de Mensenrechten. Het CDA-Kamerlid Krajen- brink deed gisteren weer een poging, de andere fracties warm te krijgen voor zijn eer der gedane voorstel, etnische minderheidsgroepen financieel te steunen bij de bouw van ge bedsruimten. Hij bleef hierin echter alleen staan. De VVD en de linkse opposi tiepartijen vinden dat de staat geen bemoeienis hoort te heb ben met godsdienstige uiting en. De bouw van gebedsruim ten moet naar hun mening een zaak van particulier initiatief blijven. De kleine rechtse partijen zijn tegen omdat zij in ons land geen versterking van de posi tie van de islam wensen. Ove rigens voelt ook minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) niet voor het CDA-voorstel. PvdA "er s uit partij gezet BREDA Oud-wethouder Paulussen en ex-fractievoor- zitter C. Crul van de PvdA-af- ^ieling in Breda zijn gisteren geroyeerd als lid van hun par tij. Dat volgt uit hun besluit om als tweemans-fractie in de Bredase gemeenteraad te blij ven zitten. De president van de Amsterdamse rechtbank mr.B. Asscher had het tweetal tot 1 maart bedenktijd gegeven om hun raadszetels op te ge ven dan wel te worden ge royeerd. Met het royement van de „dissidenten" is een eind gekomen aan een langsle pend conflict binnen de PvdA- -afdeling. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw - krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Havenwerkgevers stappen naar de rechter ROTTERDAM De werkgevers in de Rotterdamse haven, ver enigd in de SVZ, gaan de rechter om een uitspraak vragen of zij kortingen die het Rijk doorvoert op sociale uitkeringen, moeten aanvullen in regelingen die zijn afgesloten voor vrijwillige af vloeiing van circa 1.150 havenwerkers van 57,5 jaar en ouder. De werkgevers willen weten of zij in principe het recht hebben niet tot aanvulling over te gaan van de korting van drie procent die het Rijk per 1 januari 1984 heeft doorgevoerd op de sociale uitkeringen en die doorwerken in de uitkeringen aan de uitge treden havenwerkers. De rijksbijdrage ww en wwv maakt na melijk het grootste deel van die uitkering uit, de werkgevers zorgen in principe tot aanvulling tot 90 procent. FRIEMELS Minister Weinberger naar Nederland DEN HAAG De Ameri- kaanse minister van defensie Caspar Weinberger komt 29 maart op uitnodiging van zijn collega De Ruiter voor een eendaags bezoek naar Neder land. De Ruiter en Weinberger zullen ondermeer spreken over de voorgenomen plaat sing van kruisraketten in Woensdrecht. Kamer wil vut-recht na 40 dienstjaren DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat ambtenaren die veertig jaar in dienst van de overheid zijn geweest, het recht moeten hebben gebruik te maken van de vut, de rege ling voor vrijwillige vervroeg de uittreding. Dat bleek giste ren tijdens het Kamerdebat over het voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) om de uitvoering van de vut regeling onder te brengen bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Een wijzigingsvoorstel van de CDA-er Paulis om na veertig jaar diensttijd automatisch recht op vut te geven zal in ie der geval worden gesteund door de PvdA. De VVD-er Linschoten zei het inhoudelijk wel met het voorstel van Pau lis eens te zijn, maar hij wil eerst van minister Rietkerk weten of een dergelijke beslis sing door de Tweede Kamer het overleg tussen de minister en de ambtenarenbonden niet doorkruist. Met uw krant naar Ook In 1984 kunt u met uw krant weer een weekeinde In de Franse hoofdstad doorbrengen. Het uitgebreide pro- gramma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogell|ke en ruime indruk van de vermaarde lichtstad te krijgen. Vrijdag 30 maart en 6 april a.a. ver trekken we weer met een luxe tou ringcar van Maaskant voor een 3- daagse reis naar Parijs (vrijdagmor gen weg, zondagavond terug). Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag staat o.a. een ex cursie op het programma naar het prach tige paleis van Napoleon In Fontalne- bleau, is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. 225.- ring 6.- p.p. 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur; of persoonlijk In onze vestiging Spul straat 71, Den Haag op de hoek van het Spui) Jl F© POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11