Uiver-bemanning met lege handen thuis Internationale actie Wereld Natuur Fonds Zwaardere eisen rijschoolhouder Medisch specialisten willen niet praten over hun inkomen Kabinet overlegt met bonden over nieuwe kortingen Fransen straffen kapitein van actie-schip INNENLAND ÊaidóeSomant DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 9 Japankunde in Rotterdam [ROTTERDAM De Erasmus- [universiteit in Rotterdam begint 'als alles op tijd in orde is, in sep- 'tember met Japankunde, een voor ons land nieuwe opleiding die ook uniek is omdat ze maar twee jaar duurt. De belangstel ling ervoor is gigantisch, maar er zullen het eerste jaar niet meer dan twintig studenten worden toegelaten, aldus de universiteit. Japankunde is bedoeld zowel voor wie in Japan wil gaan wer ken als voor hen die bij Japanse vestigingen in Europa aan de islag willen. Voor het taalonder richt wordt samengewerkt met de Rijksuniversiteit in Leiden. UTRECHT Aan autorijschoolhouders zullen naar verwachting vanaf 1985 zwaardere eisen worden gesteld als zij willen worden erkend door de rijksover heid en hun eigen branche. De noodzaak om het aantal rijscholen met bijna de helft (45 te verminderen is één reden voor het formuleren van strengere eisen. Naar schatting zijn er 3.500 instructeurs die zwart lesgeven of in de avonduren en in het weekeinde op de weg zitten. Tweede argument is volgens staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) verbetering van de verkeersveiligheid. Hij meent dat het veiliger wordt op de weg als de slechte rijscholen verdwijnen. Racisme Voetballer Ruud Gullit van Feye- noord heeft gisteren in het Anne Frankhuis in Amsterdam de tentoon stelling „Zwart Wit" geopend door het onthullen van een affiche. „Zwart Wit" kan beschouwd worden als een vervolg op een soortgelijke tentoon stelling „Nederland tolerant die twee jaar geleden werd gehouden. „Zwart Wit" wijst vooral jongeren op de gevaren van racistisch geweld dat vorig jaar geleid heeft tot minstens zeventien steekpartijen, mishandelin gen, brandstichtingen en vernielin gen. Daarnaast is er sprake van ach terstelling van, vooroordelen jegens en verkeerde omgang met buitenlan ders, waartoe met name de Centrum Partij aanzet. De tentoonstelling wijdt ook aandacht aan wat jongeren te gen racisme doen. Bejaarde bestolen om rusthuis te beginnen ZAANSTAD De postale recherche heeft dinsdag een verpleger uit Zaanstad aange houden die ervan wordt verdacht een aan tal giro-cheques te hebben gestolen van een bejaarde vrouw die hij particulier verzorg de. Volgens de politie had de man een be drag van 40.000 gulden uitgeschreven waar mee hij een aanbetaling wilde doen op een door hem op te zetten verzorgingstehuis in zijn woonplaats. De verpleger had al een aantal voorbereidingen getroffen en wist ook al welk pand hij voor zijn doel kon ge bruiken. Hij viel door de mand omdat de 79-jarige vrouw gealarmeerd door de af schrijving, de girodienst waarschuwde die nog net op tijd de utbetaling kon blokke ren. Onderzoek beveiliging vaccin tegen dierziekte DEN HAAG Nader onderzoek moet uitwij zen of de beveiliging bij de produktie van vac cin tegen mond- en klauwzeer in het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad kan worden opgevoerd. Minister Braks (Landbouw en Visserij) heeft voor dit onderzoek opdracht gegeven nadat een gespecialiseerd instituut in Engeland had vast gesteld dat de stam van het mond- en klauw- zeervirus dat eind vorig jaar op een bedrijf in Nagele in de Noordoostpolder werd geconsta teerd dezelfde is als de stam die bij het CDI wordt gebruikt om het vaccin te produceren. Ondanks deze overeenkomst wijst niets er op dat het virus vorig jaar uit het CDI is „ont snapt" en zodoende voor de besmetting heeft gezorgd, zo stelt het ministerie van landbouw en visserij. iHeineken al elf kweken in Parijs (Vervolg voorpagina) b, (Van onze verslaggevers) PARIJS Cor van H. en Wim H. verbleven al elf "weken in de Franse d hoofdstad, voordat ze door r<een team van tien Franse politiemannen in het acht- "ste arrondissement van Parijs gearresteerd kon- jrden worden. De twee huurden een luxe appar tement aan de Rue Pan thièvre in de buurt van de Elysées. Hoewel in officiële persver klaringen steeds werd be weerd dat de laatste twee hoofdverdachten van de Hei- neken-ontvoering zich „in de schaduw van de Westertoren" schuil zouden houden, is nu gebleken dat de Amsterdamse politie al eerder in de richting van Parij§ heeft gedacht in verband met de paardenlief hebber^ van de verdachten. een derde hoofdverdachte Frans M. is geweest die de politie op het spoor van Cor en Wim heeft gezet. Frans M. (30) kwam zichzelf eind december bij de Amsterdamse politie aangeven. Hij was lichamelijk en geestelijk aan zijn eind. Sindsdien is M. dagelijks twee maal verhoord. Hij zou tenslot te zijn doorgeslagen. Het appartement aan de Rue Panthièvre werd al enige da gen permanent in de gaten ge houden. Dit op verzoek van de Nederlandse politie, waarvan zaterdag nog een commissie van onderzoek in Parijs was om het een en ander door te spreken. Maandagmiddag zijn twee Nederlandse recher cheurs naar de Franse hoofd stad afgereisd om de herken ning van de verdachten moge lijk te maken. jTip De Amsterdamse recherche wil echter niet zeggen welke kip of informatie uiteindelijk (tot de arrestatie van de twee [hoofdverdachten heeft geleid. [Volgens een woordvoerder is [de politie niet, zoals eerder ge meld, door een tip uit de paar- denwereld achter de verblijf plaats van de verdachten ge- I komen. „Wij zijn wel verschil lende renbanen af geweest, i maar dat heeft niets opgele- )verd", zo zei hij. (Aangenomen mag daarom 'worden, dat het een tip van Verbaasd en opgelucht Wim H. kon uiteindelijk gis termiddag om kwart voor twaalf op straat in de boeien worden geslagen, nadat hii zijn appartement had verlaten voor een korte wandeling. Bij de arrestatie waren tien Fran se rechercheurs van de afde ling zware criminaliteit be trokken. H. bood volgens de politie geen weerstand en maakte eerder een verbaasde en opgeluchte indruk. Hij vertelde de rechercheurs dat Cor van H. zich nog in het appartement bevond, waarna de politie met een sleutel van H. het pand kon binnendrin gen. Cor van H. was op dat moment aan het oefenen met gewichten om zijn conditie op peil te houden. Ook hij liet zich zonder te protesteren in rekenen. Tevens werden de eigenaresse van het pand, me vrouw Robert, evenals één van de bedienden aangehou den. In het appartement vond de politie 10.000 gulden contant en nog een aantal 500 francs biljetten. Dit geld is voor een deel vermoedelijk afkomstig van het losgeld dat voor Hei- neken en Doderer op 30 no vember werd betaald; tussen de 30 en 35 miljoen gulden. Van het losgeld is circa 7 min gulden nog niet terecht. Uit eerste gesprekken met bei de verdachten is inmiddels wel gebleken, dat zij vrij kort na de overhandiging van het losgeld op het viaduct in de rijksweg 27 tussen Utrecht en Hilversum naar Frankrijk 'zijn afgereisd. Daarvoor werd een snelle wagen gebruikt, die ge reed stond op de onbewaakte parkeerplaats van ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De ontvoerders waren naar het viaduct gereden, met het losgeld in een open bestelwa gen. Deze wagen werd ook ge bruikt om het losgeld in de bosjes bij Zeist te begraven. Daar werd het geld twaalf de cember teruggevonden, nadat een echtpaar de zondag ervoor tiidens een wandeling op die plaats tweehonderd bankbiljet ten van 100 dollar had gevon den. Ontvoering Heineken en Doderer werden op 9 november in het Tweede Rue Panthièvre nummer 2: het pand waar de twee hoofd verdachten van de ontvoering van Heineken zich tot gistermiddag schuil konden houden. Weteringplantsoen in Amster dam ontvoerd. Twee gemas kerde mannen wie dat wa ren is nog niet duidelijk dwongen de bierbrouwer in een bestelwagen te stappen. De chauffeur, die Heineken te hulp schoot, werd met de kolf van een vuurwapen geslagen en eveneens in de bestelauto gegooid. Een Amsterdamse taxichauffeur, die de achter volging inzette, moest afhaken nadat de ontvoerders waren gestopt en hem hadden be dreigd. Drie weken later, op 30 no vember, werden Heineken en Doderer in alle vroegte bij een politie-inval in een loods aan de Noordzeeweg in Amster dam-west bevrijd. Tijdens en vrij kort na de bevrijding wer den totaal 24 mensen aange houden, onder wie M. E. en J. B. Op deze twee hoofdver dachten na werden al deze verdachten al spoedig weer vrijgelaten. Op 1 december kon op Schip hol de 39-jarige hoofdverdach te R. G. aangehouden worden. Hij werd echter op 20 decem ber weer vrijgelaten, maar on middellijk weer gearresteerd op* verdenking van belasting fraude. Later, op 28 december, meldde zich uiteindelijk de vierde hoofdverdachte, Frans M. Hij had zich al die tijd in Amsterdam schuilgehouden en waar daar naar zijn eigen zeg gen uiteindelijk „aan onder door gegaan". Het eerste levensteken van Wim H. én Cor van H. werd begin deze maand vernomen bij de begrafenis van Rob Of- fenberg, een vriend van beide hoofdverdachten. De twee be stelden vanuit Parijs bij een Amsterdamse bloemenhande laar een krans met daarop de tekst: „Wij zullen je niet ver geten, Cor en Wim". ADVERTENTIE Spanje. Denia/Costa Blanca. Bus retour Hs 410.- Ls 290.-. Gezellig bungalowpark. Geschikt voorkin deren. B ungalow max. O 6pers) P.n. Hs 110.- Ls AD Spanje. Tossa /Costa Brava. Busretour Hs 290.- Ls 200- Knus hotel logies/ontbijt. Per persoon per nacht 1 Hs25,Ls U.- BOEK BU DE ANWB. DATVOORKOMT VERRASSINGEN. Spanje. Tossa de Mar/Costa Brava. Bungalowtent op luxe camping aan het strand. 4 Pers. Per week vanaf O /TA Hs840.-LsDO\Jr Spanie. Lloret de Mar/Costa Brava. Busretour Hs 290-Ls 200.-. Eenvoudig ontbijtpension Per persoon per nacht. 1 O Hs 18-Ls lDr Spanje. El Arenal/Mallorca. 15-daagse vliegreis. Volpension. Vanaf Hs 1499.- Ls866." Spanje. Blanes/Costa Brava. Busretour Hs 290- Ls 200.-. Goed hotel, ha If pension. Per persoon per nacht AA Hs40.-Ls/\Jr Canarische Eilanden. Puerto de la Cruz/Teneriffe. 15-daagse vliegreis. 4-sterrenhotel. Logies/ontbijt. Per persoon 1 AAA vanaf Hsl244.-Ls 1UZU." Frankrijk. Antibes/Cöte d'Azur. Busretour Hs 290- Ls 250.-. Caravan op 4-sterrencamping max. 4 pers.). C /"A Per nacht Hs 117.-Ls D A~ Spanje. San A ntonio/Costa Brava. Busretour Hs 290- Ls 200.-. Appartementen (max. 5 pers.) Per nacht QO vanaf Hs82.-LsD\Jr Italië. Diano Marina/Ital. Rivièra. Busretour Hs 290.- Ls 250.-. Familiehotel, hafpension. Per persoon per nacht C O Hs82.-LsDDr ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. UW STRANDVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen) 40253 FRIEMELS GLORIEUZE HERDENKINGSVLUCHTEINDIGT METMOTORPECH IN RIAAD SCHIPHOL Als een kapitein, die het zinkende schip heeft moeten verla ten, zijn Ui ver-gezagvoer der Jan Plesman en zijn driekoppige bemanning vandaag rond het middag uur op Schiphol terug ge keerd. Niet met hun zil verkleurige DC2, maar met een gewone lijnvlucht KL558 vanuit Cairo. Wat op 18 december van het vorig jaar zo glorieus begon als een gouden herdenkingsvlucht van de Londen-Melbourne Race uit 1934 en tevens als promotie van de in oktober 65- jarige KLM, is geëindigd in een anti-climax. Met een ka potte linkermotor moest de Uiver PH-AJU uiteindelijk in het Saoedische Riaad achter blijven. Niettemin toonden gezagvoer der Jan Plesman, co-piloot Uit oogpunt van promotie van Nederland, haar kunnen op luchtvaarttechnisch gebied en als reclame voor de KLM is de 2,5 maand durende vlucht van en naar Australië zeker suc cesvol geweest. Evenals de heenreis, leek de terugreis vliegtechnisch voor spoedig te verlopen. Wat de onderlinge verhoudingen van de bemanningsleden betreft, ging het langzaam maar zeker echter minder soepel. Op ver zoek van de bemanning werd de terugvlucht dan ook in ver sneld tempo en waar mogelijk in stilte afgelegd. Tot vorige week donderdag liep alles góed. Maar toen bleek na ver trek uit Riaad dat de linker motor iedere verdere dienst weigerde. In ijltempo werd met een DC10 een reservemo tor overgevlogen, maar een echt gedegen reparatie bleek Fred Schouten en de mecani- en een daarop volgende pers- toch zoveel tijd te kosten, dat ciens Bonne Pijpstra en Ton conferentie. Blij om eindelijk Jan Plesman en zijn mannen Degenaars zich voldaan tijdens weer thuis te zijn, maar met daar niet op hoefden te wach- een korte officiële ontvangst een kater over de afloop. ten. De Uiver voordat de linker motor het begaf „REDT DE PLANTEN, REDT HET LEVEN" ROTTERDAM In de Rivièrahal van de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam is gisteren het startsein gegeven voor een internationale actie van het Wereld Natuur Fonds (WWF) voor het behoud van wilde planten, on der het motto: Redt de platen, redt het leven. Met deze actie wil het Wereld Natuur Fonds in Nederland drie kwart miljoen gulden bijeenbrengen om drie projecten in Indo nesië te kunnen financieren. Het gaat om het in kaart brengen en inventariseren van de plantengroei in een beschermd natuur gebied van het vroegere Nieuw-Guinea. Zoiets zal ook gebeuren op Kalimantan (Borneo). Daarbij komt nog een project op Sibe- rut, een van de Mentawai-eilanden ten westen van Sumatra. Daar zal een Nederlandse arts, met botanische kennis, onder zoek doen naar medicinale planten. Daarvan worden er momen teel vele door de oorspronkelijke bewoners gebruikt. Wellicht kan dit project, aldus het Natuurfonds, een aansluiting geven tot verder onderzoek van het medicinale gebruik van planten in het algemeen. Onder hetzelfde motto als de actie wordt in de Rivièrahal van Blijdorp tot eind augustus een tentoonstelling gehouden. De ten toonstelling werd gisterenochtend geopend door ir. Jan Just Bos, botanicus aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en be kend van de tv-rubriek „Ja, natuurlijk". Hij vertelde dat de af braak van het plantenbestand op de wereld een „doorlopende" voorstelling is. Naarmate de cultuur voortschrijdt, gaat men meer ordenen. In het begin is het plantenbestand onoverzichte lijk, de cultuur gaat het evenwichtig maken. Daarom zijn na tuurrampen ook vaak geen „natuurrampen", maar door een menselijk ingrijpen veroorzaakte gebeurtenissen, aldus ir. Bos. In samenwerking met uitgeverij Hollandia is een boek uitge bracht onder de titel „Bedreigde Plantenwereld". Het boek wordt aan allen toegezonden die met een gift van vijftig gulden (of meer) de actie „Redt de planten, redt het leven" steunen. Daarvoor heeft het Wereld Natuur Fonds in Zeist het gironum mer 44466 geopend. DEN HAAG Medische specialisten zijn nauwelijks bereid inlichtingen over hun inkomenspositie te ver strekken ten behoeve van de vaststelling van normin komens in hun sector. Vandaar dat het overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) erg moei zaam verloopt. Minister De Koning zei gisteren tijdens een commissievergade ring in de Tweede Kamer dat de specialisten een heterogene groep vormen, een van de moeilijkste sectoren van het inko mensbeleid. Om tot het vaststellen van norminkomens te komen zijn relevante gegevens nodig. Maar die zijn alleen te verkrijgen met behulp van betrokkenen. En dat duurt lang. Als voorbeeld noemde hij een gehouden enqüete onder de medische specialis ten waarop de respons niet of nauwelijks geschikt was om tot verantwoord beleid te komen. De minister van sociale zaken ging hiermee in op de kritiek van> PvdA-woordvoerder Toussaint, die tot spoed maande omdat er in veel sectoren van de vrije-beroepsbeoefenaren sinds de jaren zeventig nauwelijks iets aan inkomensbeleid tot stand is geko men. DEN HAAG Een kabinetsdelegatie festaande uit premier Lubbers, de ministers Ruding (Financiën), De Koning (Sociale Zaken) en -Rietkerk (Binnenlandse Zaken) alsmede staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) hebben gisteravond gesproken met FNV-voorzitter Kok, CNV-voorman Van der Meulen en MHP-topman Van der Schalie. Het was een oriënterend gesprek over de invulling van het 1-juli pakket. Tijdens het gesprek hield de kabinetsdelegatie vast aan het plan 760 miljoen gulden op de uitkeringen te bezuinigen. Kok legde alternatieven op tafel. Die waren: het afromen van reserves bij ziektekassen, het korten van uitkeringen bij ziekte en het snel ler uitbetalen van gelden uit de sociale kassen nadat premies binnenkomen. Het kabinet gaat binnenkort ook met de werkgevers praten over de zaak. Binnen het VNO is inmiddels een nota in bespreking waarin staat dat het kabinet bij het bezuinigen meer moet letten op de positie van de werknemers en minder op het eigen tekort op de Rijks begroting. Dit tekort zou niet tot 7,5 procent moeten dalen, maar tot 10 procent. Vrouw vergiftigt haar echtgenoot ARNHEM De Arnhemse politie heeft gisteren een 24-ja- rige Arnhemse aangehouden, die ervan wordt verdacht haar 38-jarige echtgenoot door ver giftiging om het leven te heb ben gebracht. De man werd 20 februari in het ziekenhuis op genomen en overleed vier da gen later. Sectie op het stoffe lijk overschot wees op vergifti ging. Welk gif is gebruikt welk motief de vrouw had, is nog niet bekend. ROUAAN De 37-jarige Willem Beekman, kapitein van de het Greenpeace-schip Sirius, is gisteren in het Franse Rouaan ver oordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van zes dagen en een boete van 6000 Francs. Hij werd veroordeeld omdat hij vorig jaar tijdens een actie tegen het dumpen van gips in de monding van de Seine, weigerde op bevel van Franse autoriteiten de ter ritoriale wateren te verlaten. Beekman zal voortaan niet meer bij acties in Franse territoriale wateren worden ingezet, omdat hij dan kans loopt de cel in te draaien. Momenteel voert de Siri us actie in de Duitse Bocht, waar met behulp van Westduitse vissers getracht wordt dumping van chemisch afval tegen te gaan. Daarbij zijn de steigers van het dumpschip bezet. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9