OVERBODIG WEGENS AANSCHAF OPEL CORSA TR. Kunstacademies moeten fuseren tot regionale centra Frans Halsema begraven KUNST CcidaeSoiPifwl DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 6 José Collado vervangt Bernhard Klee DEN HAAG De Spaanse dirigent José Collado leidt de komende con certen van het Residentie-Orkest. Hij vervangt Bernhard Klee, die op het laatste moment wegens ziekte moest afzeggen. Vanavond en mor genavond leidt hij in het Congresge bouw de laatste concerten in de Ad/v-serie, met de Linzer Symfonie van Mozart en Schumanns Piano concert met Christian Zacharias als solist. Het aanvankelijk geprogram meerde La Mer van Debussy is in verband met de dirigentenwisseling vervangen door de derde (Schotse) symfonie van Mendelssohn. Finse bas: klaaglied om te veel belasting HELSINKI De Finse, 49-jarige bas Martti Talvela. heeft op de Finse televisie meegedeeld dat hij zijn contracten met de operagezelschap pen van West-Berlijn, Milnchen en Hamburg opzegt en ook geen concertreizen in de Bonds republiek meer onderneemt, omdat zijn hono raria naar de belastingen gaan. Talvela zei, dat hij ondanks een belastingverdrag tussen zijn land en West-Duitsland in beide landen inkom stenbelasting moet betalen. In Finland wordt de in de Bondsrepubliek betaalde belasting wel afgetrokken, maar vanwege de progressie moet hij van zijn totale inkomen uit beide landen on geveer 80 procent aan de belasting afstaan. Hij had slechts de keus, zei hij, uit Finland te ver trekken of de contracten met de Westduitse operagezelschappen op te zeggen. Liz Taylor blij met ontwenning NEW YORK Film- en toneelactrice Elizabeth Taylor heeft gisteren gezegd dat ze blij is dat ze van de drugs af is, „omdat het veel prettiger is helder te zijn en je er geen zorgen over hoeft te maken dat je vergeten bent wat je hebt gezegd". In de ontwenningskliniek, zei ze, had ze dingen moeten doen als het buiten zetten van het huisvuil en het schoonspuiten van de binnenplaats. Voor ze zich had aangemeld, had ze allerlei drugs geno men, voornamelijk pijnstillende middelen. Pas in de kli niek had ze beseft dat ze aan de drank was. Liz Taylor was nog niet zeker over wat ze nu gaat doen. Haar verloving met de Mexicaanse advocaat Victor Luna zou, zei ze, zou wel eens de „langste verloving uit de ge schiedenis" kunnen blijken te zijn. De actrice ontwende in het Eisenhower Medical Center bij Elizabeth Taylor met verloofde Victor palm Springs in Californië en ze werd er op 20 januari uit Luna; blij om ontwend terug te kunnen ontslagen. Haar laatste engagement was op Broadway, in komen. Noel Cowards toneelstuk „Private Lives". Balletfotograaf Serge Lido overleden PARIJS De internationaal be kende Frans-Russische balletfoto graaf Serge Lido is dinsdag in Pa rijs overleden. Hij was 77 jaar. Zijn dood werd gisteren door zijn familie bekendgemaakt. Serge Li do's eigenlijke achternaam was Lidoff. Hij werd in 1906 in Mos kou geboren en diende als kadet in het tsaristische leger. Na de ok toberrevolutie vertrok hij uit zijn land naar Parijs. De beroemdste balletdansers zijn door Lido gefo tografeerd. „Stars de la Danse" is de titel van zijn laatste foto-album dat geldt als zijn artistiek testa ment. DEETMAN: „SAMENWERKING ALLEEN NIET GENOEG' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zeven tien academies voor beel dende kunst moeten fuse ren tot een beperkt aantal regionale centra voor beeldend kunstonderwijs, waarbij de opleidingen die nu vijf jaar duren, tot vier-jarige zijn terugge bracht. Elk regionaal cen trum moet tenminste 600 studenten tellen en moet alle drie studierichtingen kennen. Afgestudeerden wordt het met geld van het ministerie voor cul tuur wat gemakkelijker gemaakt als kunstenaar te starten. Dit blijkt uit de concept- -beleidsnotitie die minis ter Deetman (onderwijs) en minister Brinkman (cultuur) gisteren hebben gepubliceerd. Zo'n notitie is ook te verwachten voor de overige sectoren in het kunstonderwijs: het mu ziekvak- en theateronder- wijs. De voorstellen gaan verder dan de samenwerkingsverban den die het onderwijs zelf heeft geopperd. Ze vormen volgens Deetman en Brink man geen bestuurlijke eenheid terwijl de opleidingen ook te ver uit elkaar liggen om on derwijskundige een eenheid te vormen. De bestaande acade mies kunnen na bestuurlijke fusie nog wel een tijdje blijven waar ze zijn. De nieuwe regio nale centra kunnen wel met een deel uitmaken van grote HBO-instellingen. Volgens de notitie kunnen aan de nieuwe instituten in princi pe voorzieningen worden ver bonden voor onderzoek, oplei dingen voor de tweede fase en post-HBO. Opleidingen van de tweede fase blijven uitzonde ringen. Het post-beeldende kunstvakonderwijs wordt uit gebreid. Impulsen Reeds werkzamen kunstenaars kunnen ook nieuwe impulsen opdoen bij Ateliers '63 in Haarlem, het Keramisch Werkcentrum in Heusden, de Jan van Eyck-Akademie in Maastricht en de Rijksakade- mie in Amsterdam. Deze vier instellingen worden door het ministerie van WVC betaald. Uit de notitie blijkt niet dat het opzet is minder studenten tot de kunstvakopleidingen toe te laten. Wel wil Deetman een beperking van de nog steeds toenemende aantallen. Hij zegt de instellingen die bereid zijn tot beheersing per studierich ting van de omvang van het studentebestand, toe afspraken te willen maken over bekosti ging op de middellange ter mijn. De instellingen zullen dan gemiddeld niet meer stu denten moeten toelaten dan er gemiddeld de instelling met of zonder diploma verlaten. Elke nieuwe instelling moet zowel in volledig dagonderwijs als in avondonderwijs alle stu dierichtingen aanbieden. Het zijn er drie: autonome vormge ving, toegepaste vormgeving en vormeducatie. Zelfstandig De eerste is gericht op de ves tiging als zelfstandig beelden de kunstenaar. Alleen voor deze studierichting geeft Deet man aan dat het aantal studen ten niet meer mag bedragen dan een kwart bedragen van het totale aantal. De afstudeer richtingen worden bepaald door twee- dan wel driedimen sionaal werk, of een statisch dan wel dynamisch medium wordt gebruikt en of het pro- dukt binnen of buiten de men selijke maat valt. Toegepaste vormgeving omvat alle opleidingen tot een beroep waarbij vormgeving middel is tot andere doelen, te onder scheiden in enerzijds de mens en zijn omgeving, anderzijds communicatie. Tot de eerste behoren het ontwerpen van speelgoed, sieraden, kleding, gebruiksvoorwerpen, meube len, decors, interieurs, etc.; tot de andere de produktie van drukwerk, film, televisie, etc.. Afgestudeerd kan worden naar hoofddoel omgeving of communicatie en vervolgens naar medium en maat. Tot de derde richting behoren alle opleidingen voor educatie ve beroepen. Afstuderen kan men voor binnen- en buiten schools werk en naar in hoofd zaak twee- of driedimensio naal werken. De nieuwe opleidingen krijgen een gemeenschappelijke pro pedeuse van een jaar. In het tweede jaar oriënteert de stu dent op de afstudeerrichtin gen, waarna wordt gekozen in overleg met de docenten. Drie punten Voor zijn beleid heeft minister Brinkman drie aandachtspun ten in de concept-beleidsnoti tie genoemd. Daarvoor is uit gegaan van de opvatting dat het kunstvakonderwijs op po tentieel kunstenaarschap se lecteert, terwijl kunstbeleid zich richt op „bewezen" kun stenaarschap. Bij veelbelovend kunstenaarschap betrekt hij mede aantoonbare professione le ambitie bij de beoordeling. De aandachtpunten betreffen behalve het al genoemde ge ven van nieuwe impulsen aan reeds werkzame kunstenaars, de beginnende kunstenaars en het contact met de beroep spraktijk tijdens het onderwijs. Beginnende kunstenaars krij gen facilteiten om hun werk te laten zien op tentoonstellingen en in publikaties. Zij worden in de gelegenheid gesteld te werken in werkplaatsen, ate liers met uitrusting, in samen spraak met meer ervaren vak genoten. Voorts komen indivi duele subsidies beschikbaar in de vorm van (reis)beurzen, voor aanschaf van materialen of uitrusting, voor presentaties of beginnersstipendia. Voor de toegepaste disciplines zijn de bewindslieden ook van plan overleg te openen over steun van het departement van eco nomische zaken. Uit de bij de notitie gevoegde gevens is afgeleid, dat het vo rige studiejaar op de zeventien academies 6998 studenten dag onderwijs en 3858 studenten deeltijdonderwijs volgden. Van hen waren er respectievelijk 798 en 350 vijfdejaars en be haalden 597 en 251 het diplo ma. Op de vijf academies voor bouwkunst die een cursusduur van zes jaar kennen, zaten er 283 in het laatste jaar, van wie er 78 voor het eindexamen slaagden. Aangekondigd wordt dat er een interdepartementale stuurgroep voor kunsten en kunstonderwijs komt voor de uitvoering van het beleid op beide terreinen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllliiiiin John Lanting, Joke Bruys en Gerard Cox (v.l.n.r.) volgden met vele andere artiesten de baar met het stoffelijk over schot van Caba retier Frans Hal- sema, die giste ren op Zorgvlied werd begraven. AMSTERDAM Onder grote belangstelling is gisteren op de begraaf plaats Zorgvlied in Am sterdam de cabaretier Frans Halsema begraven. Hij overleed vorige week vrijdag op 44-jarige leef tijd. Halsema leed aan kanker. Vele bekenden uit de ca baret-, toneel- en mu ziekwereld en van radio en tv woonden de begra fenis bij. Onder hen be vonden zich onder ande ren Gerard Cox, Joke Bruys, Jenny Arean, Con- ny Stuart, Hans Bos kamp, Karei Prior, Bram Vermeulen, Martine Bijl, Aad van den Heuvel en Ad Langebent. Halsema begon zijn car rière in 1959 bij het Lure- lei-Cabaret. Hij werkte verder onder anderen sa men met Wim Kan en met Gerard Cox. De laat- se jaren werkte hij alleen. Hij maakte ook een groot aantal platen, waarvan „Vluchten kan niet meer" dat hij samen met Jenny Arean zong één van de bekendste is. Behoefte aan extra ruimte, dat zult u zeker niet Txl meer hebben wanneer u Opel Corsa TR rijdt: de kofferruimte heeft namelijk een inhoud van maar liefst 430 liter. Daar kunt u met gemak een royale kofferset in kwijt, en dan is er nog genoeg plaats voor een hoop andere spullen! Daarmee is de Corsa TR de ruimste in z'n klasse (de gescheiden koffer ruimte is ten opzichte van z'n naaste konkur- renten bijna 2 x zo groot)! Verder kunt u bij de Corsa TR uiteraard rekenen op alle eigenschappen die een Opel berekend maken op de toekomst, zoals betrouw baarheid, komfort, ekonomie, zekerheid, gunstig brandstofver- 13S 6.4 (11.9) 4.7131 J; 63116'" bruik en hoge inruilwaarde. Vanzelfsprekend geldt dat ook voor de Corsa in 3-deurs uitvoering! Beide zijn leverbaar in 3 typen (krachtige en zuinige!) motoren. De Opel-dealer vertelt u graag meer over deze ruime en zeer volwassen auto, die nu al de meest gekochte in zijn klasse is. Stap 'ns bij hem binnen. U en uw ge zin zijn van harte welkom, ook T |1 voor een verrassende proefrit. hwopSZ OPEL CORSATR. DE RUIMSTE AUTO II\ Z'N KLASSE.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6