Milieuvriendelijk cadeau voor Hillegoms gemeentehuis gestort &ggc &sdivijve. ROLSTOELBUS FEESTELIJK OVERGEDRAGEN Carnaval wordt in regio weer uitgebreid gevierd Gemeenteraad levert in Basis voor Arbeids bureau Lisse gelegd Ja Noordwijk weigert subsidie aan acties tegen bar-dancing Grote ledenwerfactie Oranjevereniging Voorschoten op stapel LEIDEN/REGIO CeidócSotnewt DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 4 j LANDBOUWSCHAP: Geen landelijke gif-inleveractie DEN HAAG Het Landbouwschap weigert mee te werken aan een plan van het ministerie van Landbouw en Visserij om in april een inzamelingsactie voor restanten van landbouwbestrij- dingsmiddelen te houden. Volgens het schap is de voorberei dingstijd te kort om de actie succesvol te laten verlopen. Boven dien worden boeren en tuinders in april al volop in beslag geno men door het voorjaarswerk. Het Landbouwschap stelt nu aan staatssecretaris Ploeg voor de actie te verschuiven tot dit najaar. Een dergelijke actie vond het laatste plaats in het najaar van 1980. Nadien was het niet meer mogelijk inzamelingen op touw te zetten, omdat een ander mi nisterie de tijdelijke opslag wilde binden aan een hinderwetver gunning. In het kader van het zogenaamde afvalstoffendepot- plan van gemeenten en provincies zullen boeren en tuinders overgebleven bestrijdingsmiddelen in de toekomst kunnen inle veren bij de gemeente. De inzamelingsacties zullen dan defini tief tot het verleden gaan behoren. Sommige gemeenten, als bij voorbeeld Alkemade, houden al af en toe inzamelingsacties. Afscheid korpschef Jansen in Leidschendam LEIDSCHENDAM Enkele honderden personen hebben giste ren in de hal van het raadhuis van Leidschendam afscheid ge nomen van hoofdinspecteur E. J. Jansen die vandaag 1 maart als korpschef van de gemeentepolitie de dienst met functioneel leeftijdsontslag heeft verlaten. Burgemeester De Vreeze bood de scheidende hoofdinspecteur een fles drank aan („het lijkt hier overigens toch al meer op een slijterij") omdat de traditionele enveloppe met inhoud was ver vangen door een giro. Van Prins Klapper die met zijn Raad van Elf van de carnavalsvereniging „De Damzwabbers" ook aanwe zig was kreeg de heer Jansen „wegens verleende diensten" de hoogste carnavalsonderscheiding, de Gouden Damzwabber, die slechts een keer per jaar wordt verleend. De korpschef heeft dinsdagmiddag in het nieuwe politiebureau aan de Veurse Ach terweg afscheid genomen van zijn personeel waarbij ook oud burgemeester E. J. M. Kolfschoten aanwezig was. NOORDWIJK De gemeenteraad zal geen aanspraak maken op de volledige vergoeding, die door de minister voor de raads leden is vastgesteld. Alkemade (CDA) deelde dit deze week na mens de gehele raad mee. Nu Noordwijk op 1 januari jl. de 24.000-grens heeft overschre den, zouden de vergoedingen aan de raadsleden opgetrokken mogen worden tot iets boven de 10.000,- per jaar. De gemeente raad staat hiervan drie procent af. Voor de commissieleden, die geen raadslid zijn, geldt een vast bedrag van 103,- per vergade ring. Mevrouw Voorham (PvdA) zette de billijkheid van de ex tra-verhoging uiteen. Voor een behoorlijke uitoefening van het raadswerk is het dikwijls nodig tijd te kopen van de werkgever. In een gemeente van de groote als Noordwijk moet gerekend worden met een tijdsbesteding van twintig uur per week. De vergoeding komt neer op 994,- per maand, hetgeen precies de helft zou zijn van het minimum-loon. HILLEGOM Een mi lieuvriendelijk cadeautje van veertig ton boom schors werd gistermorgen gedumpt voor het Hille- gomse gemeentehuis. De vrachtwagenlading was afkomstig van de Vereni ging Milieudefensie die hiermee haar landelijke actie „Spuiten kan niet meer", inluidde. De Vereniging probeert dit jaar een uitgezochte groep van 100 gemeenten ertoe te bewe gen geen onkruidbestrijdings middelen meer te gebruiken. Ongeveer tien procent van het in ons land gebruikte land bouwgif wordt door gemeen ten in parken en plantsoenen gebruikt. Per jaar krijgen onze bloemen en planten 100.000 kilo bestrijdingsmiddel te ver werken. „Door gebrek aan informatie en onder druk van de bezuini gingen lijken veel gemeenten geneigd het spuiten eerder te vermeerderen", zeggen de mi lieubeschermers. Volgens hen is het uitbannen van gif juist goedkoper. Een en ander zou de al overgeschakelde ge meente Sneek al tienduizen den guldens hebben bespaard. De actie van Milieudefensie gaat overigens alweer het tweede jaar in. Intussen heb ben al 200 gemeenten de gif spuit aan de wilgen gehangen. Volgens Milieudefensie zijn de gevolgen meteen zichtbaar: veel verloren gewaande insec ten en vogels komen weer te rug. De heer Van Gelderen van Milieudefensie merkte gisteren in Hillegom op dat nog steeds niet duidelijk is wat voor gevolgen van de gebruik te bestrijdingsmiddelen voor de volksgezondheid hebben. Wel is volgens hem aange toond dat in Zweden bij werk nemers van plantsoendiensten een groter percentage kanker gevallen en afwijkingen aan longen en nieren is geconsta teerd. „Van bepaalde bestrij dingsmiddelen is wel bekend dat een dosis van een theele peltje dodelijk is voor men- Milieudefensie pleit dan ook voor een vriendelijkere aan pak. Boomschors bijvoorbeeld is daar een voorbeeld van. De gemeente Hillegom kreeg van de Vereniging Milieudefensie 40 kubieke meter van het schors omdat zij een van de eerste overschakelaars zijn. De vrachtwagenlading was een cadeautje van een Bodegraafse firma die het natuurprodukt levert aan gemeenten voor de afdekking van plantsoenen. Volgens de ondernemer stopt een laag schors van naaldhout bomen de groei van onkruid en is gunstig voor de bodem. Ook in de glastuinbouw wordt boomschors vermengd met mest vaak gebruikt. Loco-burgemeester C. Manshande en wethouder De Graaf van Hillegom, bij het „milieuvriendelijke present je". Door de heer Den Brabander is gisteren de bouw van het nieuwe Gewestelijke Arbeidsbureau in Lisse de vol gende fase ingewerkt. De heer Den Brabander verrichtte namelijk de laatste werkzaamheden die met het heikar- wei te maken hadden, waarmee de basis van het nieuwe bureau in Lisse is gelegd. Het was voor de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Lisse tevens de laatste officiële klus in Lisse, want met ingang van vandaag is de heer Den Brabander werkzaam op het bureau te Lei den, dat als overkoepelend bureau van dat in Lisse fun geert. Op de hoek Vuursteeglaan/Heereweg zal binnen een jaar een kantoorgebouw verschijnen, dat aan het schrijnende ruimtegebrek een einde moet maken. Welis waar is er een dépendance in gebruik, maar die ligt een heel eind van het kantoorgebouw aan de Heereweg af. _als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Q NaamI AdresI Post rode/Plaats 0 e Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) g C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: NaamJ Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, g |^2500 VG Den Haag NOORDWIJK De gemeen teraad heeft met algemene stemmen een verzoek om sub sidie afgewezen van de Stich ting Belangenbehartiging Be woners Omgeving Lido-thea- ter. Via deze stichting voeren de buurtbewoners actie tegen de plannen van Van Hese om in Lido een zelfstandige bar- dancing te vestigen. Deze acti viteiten van de stichting kos ten geld. De juridische bijstand is de grootste post en verder zijn er vergader- en reiskos ten, porto, uitgaven voor sten cils, papier, en dergelijke za ken. In 1983 is door circa tweehonderd buurtbewoners en contribuanten ruim f 12.000.- bijeen gebracht. Vestiging van een bar-dancing in de woonwijk zal onherroe pelijk leiden tot extra uitgaven voor de gemeente ten behoeve van toezicht, parkeervoorzie ningen en dergelijke. Het stichtingsbestuur meende daarom dat de gemeente best een steentje zou kunnen bij dragen om de actie te kunnen voortzetten. Voor de jaren 1983 en 1984 tezamen vroeg de stichting om een bedrag van ongeveer 12.000.-. Burgemeester en wethouders stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken omdat de activiteiten van de stichting geen relatie hadden met het sociaal-culturele werk. Me vrouw Voorham (PvdA) vond de stichting een zeer nuttige instelling, maar zij droeg wel alle kenmerken van een aktie- groep. Ook zij kon geen relatie vinden met het sociaal-cultu rele werk en op grond daar van steunde zij het college voorstel. Het PPR-raadlid Schelvis prees de offerbereidheid van de buurtbewoners en sugge reerde de aanvraag opnieuw te bekijken als de stichting een reëel tekort heeft. Alkemade (CDA), Coenraads Nederveen (VVD) en Van Rijnberk (D '66) bleken unaniem van oordeel dat het geld uit de so- eiaal-culturele pot niet be stemd was voor aktiviteiten als door de stichting beoogd. Zodra de stichting zich zou ontwikkelen tot een normale wijk vereniging zou zij alsnog aanspraak kunnen maken op subsidie. OEGSTGEEST/LEIDEN De verpleeghuizen Van Wijc- kerslooth in Oegstgeest en Sint Elisabethgasthuishof in Leiden kunnen beschikken over een rolstoelbus. Dat is het resultaat van een actie die ongeveer een jaar heeft geduurd. De rol stoelbus wordt woensdag 21 maart op feestelijke wijze overgedragen. Van half elf tot twaalf uur zijn er ter gelegen heid van de overdracht festivi teiten in Van Wijckerslooth aan het Van Wijckerslooth- plein 1, vervolgens van twee tot vier uur in het Sint Elisa bethgasthuishof aan de Caeci- liastraat 16 in Leiden. Voor de rolstoelbus moest 130.000 gulden bijeen worden gebracht. De bus biedt plaats aan zes rolstoelgebruikers, die door middel van een lift in de bus worden gebracht. Ook is er geld bij elkaar gebracht voor het twee jaar lang exploi teren van de bus, hetgeen 30.000 gulden per jaar kost. Om de bus na die tijd verder te kunnen exploiteren zijn sponsors op langere termijn nodig. De bus zal worden be stuurd door vrijwilligers. De giften voor de rolstoelbus zijn van vele kanten binnengeko men. Verder organiseerde het personeel van de verpleeghui zen diverse acties in samen werking met de bewoners, zo als bazars, om geld bijeen te krijgen. Bijdragen waren er onder meer van het Anjer fonds (1000 gulden) en de Stichting Steun door Raboban- ken (5000 gulden). Ook het Revalidatiefonds heeft een bij drage toegezegd. De kinderen van de kindernevendiensen van de Algemene Kerkeraad Merenwijk brachten met een actie 2500 gulden bij elkaar. RODEO MET MECHANISCHE STIEREN VOORSCHOTEN De mist zorgde gisteravond voor een slecht bezochte jaarvergade ring van de Voorschotense Oranje Vereniging Koningin Wilhelmina. Normaal is het een treffen tussen oudere Voorschotenaren, maar vele ouderen durfden de reis naar het Ambachtshuis niet te ma ken. Voorzitter J. Miezenbeek had daarom weinig moeilijkheden om de vergadering tot een goed einde te brengen, te meer daar het verenigingsjaar, waarvan het hoogtepunt altijd ligt rondom de Koninginne dag, vorig jaar gekenmerkt werd door zonnig weer en veel deelname aan de optocht en de diverse activiteiten. Het leden bestand bleef ook in het ver slagjaar weer rondom de 1400 gezinnen. Aanleiding voor het bestuur om dit jaar een grote ledenwerfactie te houden on der de 6.500 gezinnen, die nog geen lid zijn van de vereni ging. Het programma rondom de Koninginnedag van dit jaar heeft weer veel vaste „top pers" zoals de kinderoptocht, het défilé en de disco-avond. N ieuw is een rodeofestijn in de Voorstraat, waarbij gebruik gemaakt wordt van mechani sche stieren. Geen enkele Voorschotenaar zal alle pro gramma-onderdelen kunnen volgen, want het is zeer uitge breid en gevarieerd. De tradi tionele voetbalwedstrijd wordt dit jaar verspeeld op het SVLV-terrein. Het wordt een wedstrijd van SV Voorschoten tegen de Voorburgse hoofd klasser Wilhelmus. Aan het slot van de vergadering dankt de ere-voorzitter, burgemees ter mr. P. Cannegieter het be stuur voor de jaarlijkse inzet: „De burgerij ziet dat het goed gaat en laat het werk graag over aan het bestuur". Na vijf tien jaar nemen de bestuursle den J. Kempen en A. Planje afscheid, zij worden opgevolgd door gemeente-secretaris G.A. de Graaf f en de heer A. Ver met. Bazar voor hospitaalschip brengt 23 mille op KATWIJK De bazar die gisteren in het jeugdhuis werd ge houden ten bate van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" heeft naar schatting ruim 23.000 gulden opgebracht. Met dit geld kan het schip, dat op volle zee medische-, pastorale- en technische hulp verleent aan onder meer de vissersvloot, een moderne sa telliet-navigator gekocht worden. Dat juist in een plaats als Katwijk met zijn lange visserijtraditie het Hospitaal-Kerkschip een warm hart toegedragen wordt, bleek wel uit het aantal bezoekers aan de bazar dat de verwach tingen van de organisator, de Hervormde Vrouwengroep „Try- fosa", verre overtrof. Behalve door middel van de bazar, waar de meest uiteenlopende zaken te koop werden aangeboden, stroomde het geld gisteren binnen door een verloting, een rad van avontuur en een doorlo pende video-voorstelling. REGIO De Blauwkou sen, Gaanders, Damzwab bers, Billenprikkers, Hangkonten, Rijnschui mers en nog vele andere carnavalsverenigingen hebben het het komend weekeinde voor het zeg gen in tal van plaatsen in de regio. Burgemeesters dragen meestal op zater dag de macht kortstondig over aan een legertje car navalsprinsen, dat de bloemetjes luidruchtig buiten zal gaan zetten. Het carnavalsweekeinde van De Blauwkousen uit Hazers- woude begint vrijdagmiddag, wanneer prins Daan, prinses Hennie, de raad van elf, De Leutneuzen en de dansmarie kes op visite gaan bij de leer lingen van de plaatselijke la gere scholen. De Disco Show Yankee in het Anker wordt 's avonds georganiseerd voor de jeugd. Zaterdag van 10-12 uur is er voor de kleintjes Ali ce Jeugd Variété. Om 13.30 uur start de optocht aan de Willem Kloosstraat. Na de rondrit door de wijk Rhynen- burch arriveren prins Daan en de zijnen rond 15.00 uur te Hazerswoude-dorp. Aan de Ridder van Montfoortlaan be gint de stoet. Die avond is in Het Anker het groots gekostu meerde bal. Om kwart voor negen is de aanvang van het zottenfeest. De carnavalsvereniging De Zwarte Kraai viert zaterdag feest in Koudekerk, 's Mor gens start een optocht vanaf het BCK-terrein aan de Hondsdijk, richting dorp langs de Oude Rijn. Eindpunt is De Ridderhof. Daar begint om twee uur het kindercarnaval. Het Boerenbal voor volwasse nen begint om half negen. Het Bullerijk, zoals Leider dorp in carnavalstijd te boek staat viert zaterdagavond feest. Carnavalsvereniging De Rijnschuimers heeft een geva rieerd programma in petto dat wordt afgedraaid in het Zijl kwartier aan- de Van der Marckstraat in Leiderdorp. Ook in Lisse wordt het weer feest vieren zaterdag. Om half drie precies zet de traditionele optocht zich vanaf het Hoba- ho-parkeerterrein aan de Schoolstraat in beweging. De muziekverenigingen Trou Moet Blijcken en Canite Tuba verzorgen de begeleiding. De route is: Schoolstraat-Kapel- straat-Kanaalstraat- Heerevveg-Lindenlaan- Westerdreef-Heereweg- J ulianastraat-Nassaustraat-de Ruyterstraat-van Speykstraat- Kanaalstraat-Kapelstraat- Schoolstraat en Hobahoplein. Aan het einde van de rit wor den de moiist getooide groe pen bekend gemaakt in 't Trefpunt. Deelnemers voor de stoet kunnen zich opgeven bij de heer C. van Ruiten, 02522- 15840. Zaterdagavond gaat de leut door in 't Trefpunt. Carnaval in Leidschendam en Stompwijk begint zater dagmorgen om half elf als Prins Klapper in de hal van het raadhuis de sleutel van Zwabberdam uit handen van burgemeester W. F. de Vreeze krijgt. Tegelijkertijd krijgen De Gaanders uit Stompwijk, vertegenwoordigd door Prins Leo II de voorzittershamer van de Dorpsraad. De carna valsoptocht van carnavalsver eniging De Damzwammers vertrekt zaterdag om twaalf uur aan de Veurse Achterweg in Leidschendam. Eindpunt is het Molenpad. Aan de vier carnavalsavonden in De Witte Kaketoe (zondagavond spe ciaal voor tieners van 12 tot 17 jaar) werken vele artiesten mee. Zondagmiddag is er van twee tot vijf uur kindercarna val. Dinsdagavond is de bo venzaal gereserveerd voor veertig-plussers waarvoor om Een beeld van het balmasquè van de Leidse carnavalsvereniging „De Hutspotten", vorig jaar. negen 's avonds wordt het slotbal gehouden. elf uur het Zwabbercabaret optreedt met op- en aanmer kingen op plaatselijke politici. De optocht in Stompwijk door het Gaandriaanse rijk start zaterdagmiddag bij Scheria aan de Stompwijkse- weg en eindigt bij Het Blesse Paard, centrum van alle acti viteiten. Aansluitend wordt hier kindercarnaval gehou den. Zaterdagavond is er bal vanaf half negen. Zondagmid dag geeft de fanfare Juliana een carnavalsconcert om drie uur. Na afloop viert de jeugd bij Team o'Neill feest in de kelder van het Dorpshuis. Zondagavond treedt Kikki Amity op in het Blesse Paard. Dinsdagmiddag is er bejaar dencarnaval in de kantine van Stompwijkse Boys vanaf twee uur. Dinsdagavond wordt het slotbal gehouden. Carnaval in Sassenheim be gint vrijdag om drie uur als de Raad van Elf een bezoek brengt aan de bejaarden van Huize St. Bernardus. Om kwart voor acht gaat het feest door in de Teyllingenkantine. Half negen 's avonds wordt bij „Cees en Ineke" de Groot ste Asbak gekozen. Het feest gaat daar door tot half twee. Zaterdag om twee uur is er aan de Van Alkemadelaan het Kolderkorso. Half negen 's avonds gaat de leut door met de Prinsenavond. De volgen de morgen staan de feesten den om twaalf uur weer klaar om zieken en eenzamen te be zoeken met een bloemetje. Om half acht is er een disco voor jongeren van 12-15 jaar. Maandagmiddag gaat om een uur het feest door bij zaal Cees en Ineke voor een be jaardenmiddag. Om half ne gen is er boerenbal. Dinsdag om half twee in de Ontmoe ting is er poppenkast. Om half De Billenprikkers hebben het het komend weekeinde en daarna voor het zeggen in Warmond. Burgemeester Hendrickx draagt vrijdag de sleutel van de gemeente over aan prins Leo. Vrijdagavond is vanaf acht uur het ope ningsbal in 't Trefpunt. Zater dagmiddag wordt daar vanaf half twee tevens het kinder feest gehouden. In Meerrust begint zaterdagavond om half negen het Prinsenbal. Zon dagmiddag vertrekt de op tocht om één uur bij 't Tref punt. Aansluitend is er om half drie familiecarnaval bij voetbalvereniging Warmun- da. Maandagavond is er vanaf acht uur carnavalsdisco in 't Trefpunt. Dinsdagmiddag is daar vanaf twee uur bejaar dencarnaval en vanaf half ne gen het Boerenkielebal. Le- Het Zcvenhovense carnaval wordt zaterdag begonnen met een kinderfeest. Om twee uur 's middags begint de tocht aan het Noordeinde. Het feest gaat even later verder in het Dorpshuis, 's Avonds zijn de muziekgroepen jolly jokers en fuikelichters paraat om de meute op te vrolijken. Maan dag is de traditionele „krui kenmaandag". Samen met de Noordense carnavalsvereni ging De Meerkoeten wordt het feest voortgezet in café De Kruik in Zevenhoven. Aan vang acht uur. Onder het motto „Voor de leut en de gein moet u bij de Hangkonten zijn" gaat Zoe- terwoude een uitgebreid on vervalst carnavalsweekeinde tegemoet. Zaterdagavond wordt vanaf half negen het slotbal in Don Bosco gehou den. Muzikale medewerking: de Rammeljetsers en het duo Crozy. Een bekende inwoner van het dorp zal de trekking verrichten van de loterij, ter wijl een inwoner/ster die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor Zoeterwoude zal worden onderscheiden met de „Ere- Hangkont". Zondagmiddag om half twee gaat bij het Muziekcentrum de optocht van start. Don Bos co is het eindpunt. Daar zal voor de jongste jeugd het snotneuzenfestival worden gehouden. Deelnemers aan de talentenjacht van American Sound treden op. Naast een traktatie zal tevens bekend worden gemaakt wie in de prijzen is gevallen van de kleurwedstrijd. Entree twee gulden, ouders hebben gratis toegang. Zondagavond wordt een gekostumeerde disco avond gehouden. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij Leonard Vogelaar, Zonne- faarde 26; Leo van den Ak er, Kievit 60 en Gerrit Kranse, Titus Brandsmastraat 10.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4