LCC draagt aktiviteiten over aan Leiden Leeft Schimmel in gerenoveerde woningen „Ons Belang" Ceidae (Soman! Onduidelijkheid over overval HET KIND ADOPTEERT DE VADER Imperium met Revue Ritueel' Drukbezochte modeshow Vergeer (SP) wil maatregelen tegen firma De Nobel Kort Rapenbrug enkele dagen dicht ■LEIDEN DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 3 Kloppartij na wegslepen van auto LEIDEN Vier agenten en een 28-ja- rige Leidenaar zijn gisteravond slaags geraakt in de Smidssteeg. Enkele agen ten en de Leidenaar liepen daarbij lich te verwondingen op. De kloppartij ontstond doordat de poli tie een op een invalidenparkeerplaats geplaatste auto om kwart over elf liet wegslepen. Juist toen de wagen in de takels hing, kwam de 28-jarige eigenaar en zijn vriend aanlopen. Na een woor denwisseling werd de eigenaar beledi gend, waarna hij door de agenten werd meegenomen naar het bureau. De vriend wilde hem echter ontzetten, zo dat men slaags raakte. Uiteindelijk werd ook de vriend naar het bureau meegenomen. LEIDEN De politie heeft gister avond een onderzoek ingesteld naar een mogelijke overval achter het benzinestation langs rijksweg 4 ter hoogte van de Europaweg. Men had een melding gekregen van de politie Pijnacker, dat een man door twee motorrijders was gedwongen zijn portemonnee af te geven. De motor rijders hadden daarbij met een vuur wapen gedreigd. Bij het benzinesta tion had echter niemand iets gemerkt en de indentiteit van het slachtoffer was niet bekend, zodat men geen na dere informatie kon verkrijgen. Omroep Rijnland officieel van start LEIDEN Het Initiatief Komitee Om-- roep Rijnland is van plan op 9 maart officieel de Vereniging Omroep Rijn land op te richten. Tot 1 november van dit jaar zal het bestuur van de vereni ging bestaan uit leden van de vier werkgroepen van Rijnland. Uit alle ge meenten uit het werkgebied zal ten minste één afgevaardigde in het be stuur zitting nemen. Binnenkort wordt gestart met de ledenwerving. Leden van de Vereniging Omroep Leiden kunnen worden: particulieren, locale omroepen in Rijnland en maatschappe lijke en kulturele organisaties in het gebied van de regionale omroep. Het lidmaatschap kost tien gulden per jaar. Leiden krijgt nieuwe steeg LEIDEN Door het wegha len van een metalen schutting krijgt Leiden er binnenkort een steegje bij. Het gaat om het steegje tussen de Arend Roe- landsteeg en de Pieterskerk- choorsteeg. Volgens het be stemmingsplan moet die steeg weer open. Niet alleen gaat de schutting weg, maar er zal ook verlichting worden aange bracht. De steeg krijgt als naam: William Brewstersteeg en wordt daarmee naar de ei genaar van de drukkerij van de Pilgrim-fathers, genoemd, die daar in de 17e eeuw was gevestigd. Energiebesparing in zwembaden LEIDEN De gemeente Leiden hoopt per jaar ruim twee ton te besparen door het nemen van energiebesparende maatregelen in de zwembaden De Zijl, De Vliet en het 5-Meibad. Hiermee is een investering van ruim zeven ton ge moeid zodat de gemeente de kosten er na vier jaar uithaalt. De maatregelen bestaan onder meer uit het afdekken van de buitenbaden tijdens het opwar men van het water, het vervangen van glas door dichte panelen en het gebruik maken van apparatuur in het 5-Meibad waarmee de zuurstof in de lucht geacti veerd wordt. Met dit laatste worden bacteriën, algen, schimmels en virussen zo grondig bestreden, dat er aanzienlijk bespaard kan worden op het gebruik van chloormiddelen in het water. LEIDEN Onder be langstelling van een twin tigtal leden werd gister avond in hotel Nieuw Mi- Leiden een onbekend begrip was, besloot de middenstand in het centrum twaalf jaar gele den de handen in één te slaan. Geïnspireerd door de gemeen- nerva het Leids City Cen- telijke plannen voor de bin trum (LCC) ten grave ge dragen om plaats te ma ken voor „Leiden Leeft". Het is slechts een naams verandering nenstad die vaak niet in overeenstemming waren met de wensen van de winkeliers werd het LCC opgericht, een organisatie die op haar hoogtepunt meer dan 300 le- wordt beoogd de overkoe- den telde. Daarmee was wel pelende winkeliersorgani- de middenstand, maar niet het satie nieuw leven in te bedrijfsleven in Leiden gebun- waarmee blazen. Het kwijnende bestaan dat het LCC leed, stond niet langer toe te volharden in het eigen bestaan. Een nieuwe succes formule werd uitgevonden: een bestaande, gedegen, orga nisatie uit te bouwen tot koe pel boven de winkeliers en winkeliersverenigingen in Leiden. Op een groots opgezet te manifestatie in Holiday Inn zal op dinsdag 17 april de op richting dan wel her- of we dergeboorte aan de buitenwe reld worden geopenbaard. „En ik verzeker u dat waar van avond de stoelen grotendeels onbezet bleven we dan stoelen tekort zullen hebben", aldus i^riSIS de voorzitter van het LCC en de toekomstig vice-voorzitter Inmiddels kwamen de winke- deld. Op een drie-< ferentie in Endegeest tilden LCC, Kamer van Koophandel en gemeente tesamen de Stich ting Leidse Binnenstad (SLB) van de grond, de tweede koe pel die alles wat maar enigs zins een economische functie had, vertegenwoordigde. Zo wel gemeente als LCC traden op als geldschieter voor de SLB. Later zouden LCC en SLB de commissie „Leiden Promotion" oprichten, een groep die onder de alliteratie 'Leiden Leeft' de promotie van Leiden zou gaan verzor gen. liet zich uit het LCC terug. Ruim een derde van de leden is inmiddels verdwenen waar door in het LCC niet alleen een bestuurs- maar ook een fi nanciële crisis ontstond. De fi nanciële verplichtingen jegens allerhande organisaties (SLB, VVV) konden niet worden gekomen alleen al hier aan gaf het LCC jaarlijks 20.000 gulden uit en vanuit de ba sis werden geen sterke be stuurders meer aangedragen. Zo moest de beroemde en be- Leeft'. Het bestuur is reeds be kend: een achttiental onderne mers voor het merendeel af komstig uit de Leidse binnen stad onder voorzitterschap van ondernemer H. Welling van de Nieuwe Rijn. Probleem Aanvankelijk leken gister avond niet zoveel leden voor deze „succesformule" te por ren. „Het LCC laat het hoofd in de schoot hangen" en „wil- ruchte bonthandelaar/voorzit- jcn winkeliersverenigingen ter.Van Egmond jarenlang werkelijk wel samenwerken, waarom zijn ze hier dan niet", waren veelgehoorde opmer kingen. Iemand vroeg zich zelfs af of niet tweederde van de leden over de wijziging moest beslissen. Voorzitter Verberg wist zijn gehoor ook niet geheel te ovetuigen van de glorieuze toekomst die voor de nieuwe organisatie was weggelegd, maar toen bleek dat alleen over een naamsver andering behoefde te worden besloten, maakte geen der aanblijven omdat geen nieuwe voorzitter kon worden gevon den. De subsidie aan het SLB moest gehalveerd worden. De crisis in het LCC veroorzaakte een kettingreactie: de finan ciën van de SLB en daar door die van 'Leiden Promo tion' slonken en na het ver trek van haar voorzitter J. van der Reijden naar het staatsse cretariaat van Volksgezond heid, werd niemand bereid ge vonden zijn plaats in te ne men. Door harde en eenzijdige wezjgen er nog een probleem akties had het LCC zich bo- van ^aar als ik had geweten vendien onmogelijk gemaakt aueen hierom ging, als gesprekspartner meente. De grootste winkelier- was ik vanavond niet geko men", aldus één van de twijfe- Leiden Leeft, de heer J. Verberg, vol vertrouwen. Uit de voorgeschiedenis van liersverenigingen grond en trok de middenstand mede omdat de economi- het LCC wordt duidelijk dat sche recessie het lidmaatschap deze wanhoopsdaad onont- van twee verenigingen en de koombaar was. In de tijd dat daaraan verbonden financiële een winkeliersvereniging in verplichtingen niet meer toe- De heer Verberg: „Ik kan niet alles verklappen". sorganisatie in Leiden kon jaars Anderen daarentegen geen kant meer op. waren zeer enthousiast bij de gedachte dat Leiden weer over Weifelend besloten de aanwe- een sterke winkeliersvereni- zigen gisteravond akkoord te ging gaat beschikken, gaan met de naamsverande ring: LCC wordt Leiden Leeft. Vooralsnog resten nog een De promotieclub die destijds aantal vragen rond de weder- mede door het LCC werd op- geboorte van het LCC waarop gericht neemt de aktiviteiten gisteravond geen antwoord van haar stichter over: het werd gegeven (Verberg: „Ik kind adopteert de vader. Blij- kan niet alles verklappen"), kens de woorden van (voor- Hoe de financiering geregeld malig) voorzitter Verberg is de gaat worden of wat de verhou- naamsverandering min of ding tot de pas opgerichtte nigi lijk Verbond waarin ook winkeliersverenigingen participeren in een organisatie participeren bijvoorbeeld er bij wie zij jarenlang voor een uit komt te zien. Belangrijkste le" van de nieuwe organisatie nomische crisis op zal kunnen moeten worden verklaard, brengen twee organisaties fi- Een jaar lang is met de winke- nancieel te steunen. Verberg liersverenigingen onderhan- maakt zich er geen zorgen deld en op 17 april moet het over, hij rekent op een „ecla- werkelijk tot stand worden ge- tant succes". De toekomst zal bracht: de Leidse middenstand zijn (on)gelijk bevestigen, onder één vlag van 'Leiden GERT VISSER LEIDEN Het amateur-to neelgezelschap Imperium brengt in het gelijknamige mi cro-theater aan de Oude Vest 33e in de komende weken het muziektheaterspektakel „Re- vue Ritueel". Qua vorm is het van Irina, 'Revue Ritueel' is het verhaal stuk een mengvorm van Griekse tragedie, revue en opera. Muziek en toneelhande- sterzangeres in een land met een fascistisch regiem. Haar vaderland wordt geannexeerd ling zijn nauw verweven. Het door het land waar ze werk stuk werd gemaakt door Bart zaam is. Serge, haar. geliefde Vieveen en Bart in 't Veld, die en partner in de revue, maakt al eerder samenwerkten in plannen voor een protestlied, produkties als „Café in den Irina weigert haar medewer- Billenburcht" (voor Imperium) king, maar Serge zet door en en „De Openbaring" (voor het offert zich op voor Irina en LAK). haar land. Hij wordt gevangen genomen. Irina zoekt vervol- rol. De commentaar-functie gens contact met machthebber uit de Griekse tragedie is ver- Raoul die de revue regelmatig vangen door een dwingende bezoekt. In een poging Serge sfeer- en omgeving bepalende vrij te krijgen begint Irina een functie. verhouding met Raoul. Na een try-out morgen heeft Imperium brengt geen realis- de première plaats op zaterdag tisch toneel met een doorlo- 3 maart. Vervolgens zijn er pend verhaal. Flitsen worden elke vrijdag en zaterdag voor- getoond in een taal en muziek, stellingen tot en met het die meer sfeer oproepen dan weekeinde van 13 en 14 april, inhoud weergeven. Het koor. De voorstellingen beginnen speelt daarbij een belangrijke om half negen. Ondanks de zeer dichte mist gisteravond, trok een zelf- maak modeshow gisteravond een overvolle Stadsge hoorzaal. Het motto van deze door Europa trekkende modepresentatie is .Elegantie en eenvoud". Het organi serende modeblad Neue Mode, een begrip bij de zeif- maaksters, Het in een drie uur durende show de nieuwe mode van het voorjaar en de komende zomer zien. Voorwaarde is dat de modellen eenvoudig, snel en mak kelijk na te maken zijn, ui teraard aan de hand van patronen uit het Duitse modeblad. Voor de vrou wen die graag achter de naaimachine knutselen, was er genoeg te bewon deren In de Stadsgehoor zaal. Van elke mannequin die een kledingstuk liet zien, had de bezoeker een tekening met de datum waarop het patroon in het blad staat. Een goed wer kende verkoopmethode die geen vragen overlaat. Zo werd de Japanse stijl getoond: kraagioze mode met brede sjerpen en a- symmetrische sluitingen. Verder de Jungle Look: rokken en blouses met grote zakken, opgezette delen van netstof uitge voerd In khaki en camouf lagedessins. Wie van ele gante rustig mode houdt, kan terecht bij de citymo de: makkelijke modellen gemaakt van soepelvallen- de stoffen met rustige des sins „om in te flaneren". Ook de wat meer bekende Marinemode en de Linnen- look ontbraken niet bij de professionele show. Hoogtepunt was de ge toonde avondmode. Niet meer zo romantisch met allerlei kantjes, maar sexy door de asymmetrische lij nen met de daarbij pas sende hoge hakken, lange handschoenen en lange oorbellen. Het bedrijfsterrein van De Nobel aan de Zoeterwoudseweg. LEIDEN Het gemeenteraadslid C. Vergeer heeft het college gevraagd maatregelen te nemen tegen het af valverwerkingsbedrijf De Nobel aan de Zoeterwoudse weg. Volgens Vergeer overtreedt De Nobel de ver strekte hinderwetvergunning op diverse punten en wordt het tijd de strafclausule in de hinderwet toe te passen: gehele of gedeeltelijke sluiting van het bedrijf dan wel een dwangsom van maximaal 10.000 gulden per dag. Vergeer betoogt dat „de overlast van het bedrijf een langdurige aangelegenheid is geworden en de verhoudingen tussen de buurtbewoners en het bedrijf danig verstoord dreigen te raken". De hinderwetvergunning voor De Nobel is de afgelopen jaren inzet geweest van diverse gedingen voor de Raad van State. Naar aanleiding van een uitspraak van de Raad in juni vorig jaar, heeft de gemeente de firma De Nobel in november een aantal voorwaarden gesteld waaraan het bedrijf binnen bepaal de tijd moest voldoen. Voor het bedrijf moesten binnen twee maanden voorzieningen als schuifdeuren en roosters in muren en deuren worden aange bracht. Bovendien moest binnen dezelfde termijn vergunning worden aangevraagd voor het gebruik van een cirkelzaagmachi ne en een telefoonverklikker. Volgens Vergeer heeft De Nobel aan deze voorwaarden tot op heden nog niet voldaan, terwijl hij bovendien onrechtmatig lompen en schroot op dit terrein ver werkt. Milieuambtenaar N. Kettenis geeft de heer Vergeer ge lijk, dat de termijn verstreken is en wil zich dan ook bezinnen op acties tegen De Nobel (het is overigens aan B en W om daar een definitieve beslissing over te nemen). Hij wijst er echter op dat De Nobel weer nieuwe plannen voor zijn bedrijf heeft zo werd onlangs een aanvraag voor de bouw van een nieuwe be drijfshal ingediend hetgeen zaak nogal gecompliceerd maakt. Haar „Als je haar maar goed zit..". Dat is de titel van een avond over mode. die morgenavond in het Leids Vrije tijdscentrum u ordt gehouden. Centraal deze avond staat een grote modeshow die gegeven wordt door vier kledingwinkeltjes te weten „So What", „Alles is An ders" en „Jimmy's" uit Leiden en het Haagse „Uitje- bol". Zij zorgen voor anderhalf uur kijkplezier. Het ge heel wordt „gecovered" door een compleet ingerichte fotostudio, waarin twee fotografen de modellen van top tot teen zullen fotograferen. Na afloop van de show is er een modemarkt op de zolder, waar men al het getoonde van dichtbij kan bewonderen en even tueel kan kopen. Tevens is er een constante vertoning van modedia's en een tentoonstelling van modeteke ningen. Verder wordt de film „Hurray for Hollywood" gedraaid over de glamour van Hollywood in de jaren dertig. In de pauze is er een electric boogie-demonstra- tie of kan men zich laten opmaken bij Sonja Grimeuse. De activiteiten beginnen om ongeveer tien uur. De zaal is vanaf negen uur open en de toegang kost drie gul- den vijftig. Leden van het LVC betalen twee gulden vijftig. Filmhuis Het Filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat vertoont morgen en zaterdag 3 maart vanaf kwart over negen de film „The Wild Bunch" van Sam Peckinpah uit 1969. William Holden speelt een bendeleider die in 1913 in opdracht van een afvallige Mexicaanse generaal nog een keer een grote slag wil slaan. Woensdag 7 maart wordt de film „Harakiri" van de Japanse regisseur Kobayashi ver toond en wel om acht uur en om half elf. De film handelt over een Samoerai die harakiri wil plegen, maar alvorens dit te doen een bekentenis aflegt, die zijn meesters en an dere clanhoofden in een slecht daglicht stelt. Donderdag 8 maart wordt om acht uur en om kwart over tien de film „The Getaway" van Sam Peckinpah vertoond. Het is een opwindende film met Steve McQueen en Ali McGraw die na een mislukte bankroof de hele politiemacht achter zich aan krijgen. Punkband Canada's beste punkband D.O.A. (Death On Assault) treedt zaterdag 3 maart op in het Leids Vrijetijdscen-' trum aan de Breestraat 66. Tot nu toe heeft de band drie singles, vier ep's en twee langspeelplaten ge maakt, waarbij vooral hun uitvoering van Frank Sina tra's „That's life" nu al tot de punkklassieken behoort D.O.A. bestaat uit Joey „Shithead" Keighley (gitaar, zang), Dave Gregg (bas), Brian Goble (bas) en Gregg James (drums). De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig. Leden van bet LVC betalen zes gulden. LEIDEN In gereno veerde woningen van de woningbouwvereniging „Ons Belang" aan de Wil lem de Zwijgerlaan is sprake van schimmelvor ming. Het zou om zeker 13 woningen gaan. De be woners hebben van de ge meente geëist dat er on middellijk maatregelen worden genomen om aan de schimmelvorming een einde te maken, maar op het Stadhuis zou men al leen maar hebben geant woord, dat de ramen open moeten en de kachel hoog. Een aantal bewoners vecht al Een huurster wijst op de schimmel in een kamer van een pas gerenoveerde woning aan de J.P Coenhof. De ge meente zou hebben geadviseerd: ramen open en flink stoken. een paar maanden met de ge meente een conflict uit met de gemeente naar aanleiding van de renovatie van hun wonin gen. De ellende begon nadat de nieuwe huur bekend was. De huur zou na renovatie ge middeld 48,50 omhoog gaan, maar uiteindelijk werd het ge middeld 88 gulden. Ongeveer twintig huurders weigeren die extra verhoging te betalen. Die bewoners stellen dat niet zij moeten opdraaien voor de gemaakte fouten maar de ge meente, de architecten en de aannemers. Zij zijn namelijk zeer ontevreden over de wijze waarop de renovatie is uitge voerd. Er is sprake van tocht, lekkage en nu dus ook schim melvorming. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting zei over dat verschil in huur onlangs dat door alle betrokkenen fouten zijn gemaakt, fouten die vol gens hem niet gemaakt had den mogen worden. De wet houder zei verder dat de be woners zoveel mogelijk gehol pen zouden worden bij het aanvragen van huursubsidie en huurgewenningspremies. Volgens een aantal huurders gebeurt nu het tegenoverge stelde. Zij voelen zich onder druk gezet, omdat van ze zou worden geëist, dat zij het nieu we huurcontract tekenen waarin dus de huurverhoging is opgenomen. Anders zou er geen huursubsidie gegeven kunnen worden. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting ontkent dat dat het geval is: „Wel is het zo, dat huurders die maar f 48,50 huurverhoging betalen de ver huiskostenvergoeding van 4.000 gulden niet krijgen. Het ministerie stelt daarvoor een minimum van vijftig gulden". LEIDEN Het Kort Ra penburg zal maandag 5 en dinsdag 6 maart voor het verkeer worden afgeslo ten in verband met de as faltering van een weg helft. De werkzaamheden beginnen zondagavond rond middernacht en du ren tot dinsdagavond. Woensdag wordt het Kort Rapenburg weer openge steld voor het verkeer, zij het dat voorlopig de hui dige verkeerssituatie (één richtingsverkeer op Mark- tenroute en Breestraat) blijft gehandhaafd. Het tweerichtingsverkeer op de Breestraat kan pas worden hersteld wanneer de werkzaamheden aan de bushalten zijn voltooid. Hierover wordt nog over leg gevoerd met de NZH. Gedurende de maandag zal er over het Kort Rapenbrug al leen doorgaand verkeer moge lijk zijn vanaf de Prinsesseka- de naar het Noordeinde. De kruispunten met Breestraat- Rapenbrug en met de Boom- markt zijn dan opgebroken. Doorgaand verkeer vanaf het station kan via het Noordeinde naar de Witte Singel om zijn weg te vervolgen. Bestem mingsverkeer zal de binnen stad via de andere zijde (Zoe- terwoudsesingel) moeten bena deren en ook weer verlaten. Verkeer in de richting van het station wordt via de city-ring (Hooigracht-Langegracht) om geleid. Ook de bussen zullen van deze routes gebruik ma ken. Maandagavond wórdt het kruispunt Breestraat/Kort Ra penbrug opengesteld. Het ver keer vanaf het station zal dan weer (in één richting) door de Breestraat kunnen rijden. Het verkeer in de tegenovergestel de richting blijft gedurende de dinsdag op de City-ring aange-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3