TAFEL Honderdduizenden in Versailles verwacht bij manifestatie voor bijzonder onderwijs kerk wereld £cid6c6ou*a/nt IÏTÏÏ71 Aan het drugsbeleid is geen enkele eer te behalen deEPENE HP ACHTERGROND Catdac Sou/tont Templetonprijs voor directeur Bourdeaux van Keston College Kerken en IKV praten verder op 22 maart Ernesto Cardenal: „Ik ben een marxist die gelooft in God" Toren van Babel te DE TIJD DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 2 Michael Bourdeaux, direc teur van Keston College, ont vangt dit jaar de Templeton- -prijs, die wordt toegekend aan mensen, die zich bijzon der hebben ingespannen voor de vooruitgang van de gods dienst. De vijftigjarige angli caanse priester richtte in 1969 Keston College op, waar .de godsdienst in communisti sche landen wordt bestu deerd. Het idee om een dergelijk in stituut op te richten ontstond tijdens een studiejaar in Mos kou (1959-1960), toen Russi sche christenen hem vroe gen: „Wees bij terugkeer onze stem in het Westen Keston College staat bekend om de uiterst betrouwbare informatie over de situatie van gelovigen in communis tische landen. Sinds 1979 weigert de Sovjet-Unie Bour deaux een inreisvisum te verstrekken. Wel kan hij naar Hongarije, Polen en Roemenië reizen. Bourdeaux heeft een belang rijke verbinding gelegd tus sen de godsdienstvrijheid in Oost en West, aldus de Tem- pletonstichting. „Hij heeft het geweten van de zelfgenoeg zame christenen in het Wes ten wakker geschud." Verder heeft Bourdeaux de aandacht van de wereld gevestigd op het lijden van degenen die verbannen, gevangen of weg gestopt zijn in een psychiatri sche inrichting. „Hij heeft bovendien hoop gegeven aan degenen die van de waarheid durven te getuigen." Aan de Templeton-prijs, ge noemd naar de miljonair van die naam, is een bedrag ver bonden van 140.000 ponden (ruim 600.000 gulden). Hij werd in 1973 voor de eerste maal toegekend aan moeder Teresa. Vorig jaar werd de verbannen Russische schrij ver Alexander Solzjenitsyn onderscheiden. De kerken en het IKV zullen op 22 maart trach ten de onenigheden over acties tegen de plaatsing van kruisraketten uit de weg te ruimen. Dan zal het gesprek worden voortgezet, dat op 19 de cember is begonnen en waarbij het vooral ging om de vraag binnen wel ke grenzen het IKV als kerkelijke vredesbewe ging kan bewegen. De top van de negen aange sloten kerken liet toen bijna eensluidend weten grote pro blemen te hebben met een zogenaamde volksoploop te Woensdrecht, die moet plaatsvinden nadat kabinet en parlement tot plaatsing hebben besloten. Het IKV wordt mogelijk betrokken bij zo'n demonstratieve bijeen komst, waartoe nog niet defi nitief is besloten. Tijdens het komende gesprek zal het accent allereerst ko men te liggen op het voorko men van plaatsing, zo deelde voorzitter J. J. ter Laak van de IKV-werkgroep kerken gisteren mee na afloop van een vergadering van de werkgroep te Utrecht. „We zullen proberen de discussie over wat er na een besluit tot plaatsing moet gebeuren, naar de achtergrond te schui ven." Deze benadering sluit aan bij de opvatting van de Raad van Kerken, die kortgeleden een verzoek om deel te ne men aan een volksoploop voor zich uit schoof. De raad zal binnenkort zijn afwijzing van plaatsing nogmaals ver woorden in een nieuwe brief aan het kabinet en in ge sprekken met de regerings partijen CDA en VVD. Meer dan vijfhonderddui zend mensen uit Parijs en omgeving worden zondag in Versailles verwacht wanneer daar een grote demonstratie wordt gehouden ter verdedi ging van het bijzonder onder wijs tegen de nivellerings plannen van de regering. Vo rige week hebben in Lille vierhonderdduizend mensen hun burgemeester de Franse minister-president Mauroy duidelijk ge maakt, dat zij een inbreuk op hun recht als ouders om hun kinderen naar de school van hun keuze te sturen niet zul len dulden. Het feit, dat in Lille evenveel deelnemers met spandoeken en spreekkoren door de stra ten trokken als een week eerder in Rennes, het cen trum van Bretagne, heeft zelfs de organisatoren ver baasd. Het noorden van Frankrijk immers telt be langrijk minder katholieke bijzondere scholen dan Bre tagne. Eerder werden er soortgelijke demonstraties ge houden in Bordeaux en Lion. Het aantal deelnemers groeit per manifestatie. De bisschop van Lille, Jean Vilnet, die tevens voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie is, legde er tegen over de demonstranten in Lille de nadruk op, dat het niet ging om het bestrijden van een vijand of om te de monstreren tegen de rege ring, de openbare school of deze of gene politieke rich ting, maar veeleer om het veiligstellen van de vrije schoolkeuze van de ouders en het garanderen van de mate riële en financiële voorwaar den voor deze keuzevrijheid. De secretaris-generaal van het katholieke onderwijsver- bond, pater Paul Guiberteau, is in de afgelopen weken drie keer door minister Savary van onderwijs ontvangen. Er is geluisterd naar de argu menten van de vertegen woordigers van het katholie ke onderwijs, maar niet dui delijk is geworden hoe de re gering te werk zal gaan, ge zien het groeiend verzet te gen haar plannen. Vooral het overnemen van de leer krachten van de bijzondere scholen in overheidsdienst en de invoeging van deze scho len in zogenaamde „Instellin gen van openbaar belang", die door de staat worden be heerd, ontmoet verzet bij de aanhangers van de confessio nele school, bij de bisschop pen en bij de burgerlijke op positiepartijen. Ook in Madrid hebben in het afgelopen weekeinde hon derdduizenden mensen gede monstreerd tegen de wet die de financiering van scholen regelt. De voorzitster van de katholieke gezinsorganisaties, Carmen de Alvear, zei bij die gelegenheid, dat de staat in een vrije, rechtvaardige en veelvormige maatschappij, de „morele, godsdienstige en culturele overtuigingen van de ouders" dient te eerbiedi gen. Vandaar dat zij de rege ring opriep haar plannen voor onderwijshervorming op te geven. „Ik ben een marxist die gelooft in God, die Christus volgt en die re volutionair is om wille van het Koninkrijk". Deze uitspraak doet de omstreden minister van cultuur in de Sandinisti- sche regering van Nica ragua, Ernesto Cardenal (56) in een interview in het „GEO-Magazine" te New York. Pater Cardenal, die met zijn drie mede-priesters in de re gering een afspraak heeft ge maakt met de Nicaraguaanse bisschoppen, het geestelijk ambt niet te zullen uitoefe nen zolang zij een wereldlijk ambt bekleden, zegt het christendom zeer wel vere nigbaar te achten met demo cratie en marxisme. „Wat wij moeten gaan begrijpen is, dat het kapitalisme niet overeen komt met de idealen van Je zus. Voor volgelingen van Christus is een ander econo misch systeem noodzakelijk", aldus Cardenal. Naar zijn opvatting is mar xisme een wetenschappelijke methode voor het bestuderen en veranderen van de sa menleving. Het christendom levert daar de na te streven doeleinden bij, „namelijk een volmaakte humanitéit". Hoe wel christendom en democra tie niet congruent zijn, kun nen ze volgens Cardenal ook niet als water en vuur wor den beschouwd. Naar zijn mening gaat hetzelfde op voor christendom en marxis- Pater Cardenal verklaart, dat hij door het bestuderen van het evangelie marxist is ge worden. Ook zijn in 1970 aan Cuba gebrachte bezoek is daaraan niet vreemd. „Daar zag ik dat de overheid het evangelie werkelijk in prak tijk bracht: geef voedsel aan de hongerigen, kleding aan de naakten. Daar werd hulp en onderwijs geboden op de grondslag van even waardig heid", aldus Cardenal. Voor hem zijn de vier evangeliën evenzoveel communistische leerstellingen. Het gebod, God net zo lief te hebben als de naaste, betekent volgens Cardenal dat de atheist die zijn buur liefheeft de wil van God doet, terwijl de aartsbis schop die dat niet doet, het evangelie niet volgt. Volgens Cardenal hoeft hij niet te voldoen aan het ver maan van de paus, hem tot tweemaal toe in het Spaans op het vliegveld van Mana gua in maart 1983 gegeven, „zijn zaken in het reine te brengen". Hij verwijst naar de afspraak met de bisschop pen van het land, twee jaar geleden in het Vaticaan ge billijkt door kardinaal-staats secretaris Agostino Casaroli, die vond dat, gezien de bij zondere situatie voor Nicara gua een uitzondering op de regel moest worden gemaakt. „Omdat Nicaragua een klein land is, heeft de revolutie ge kwalificeerde leiders nodig", aldus Cardenal, „en daarom is die uitzondering gewet tigd". V ertegen woordiger Vaticaan naar Tsjechoslowakije De bijzondere gezant van het Vaticaan, aartsbisschop Luigi Poggi, is gisteren, samen met pater John Bukovski van het Vaticaanse staatssecretariaat, naar Tsjechoslowakije ver trokken. De reis zou deel uit maken van een nieuw diplo matiek offensief van het Va ticaan met betrekking tot Oost-Europa. In samenhang met de conferentie in Stock holm over vertrouwenwek kende maatregelen en ont wapening doet het Vaticaan een nieuwe poging meer vrij heid voor de gelovigen in Oost-Europa te bewerkstelli gen. Begin dit jaar heeft de paus de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Bo- huslav Chnoupek, in audiën tie ontvangen. Dit was het eerste officiële contact tussen het Vaticaan en de Tsjecho slowaakse regering in meer dan drie jaar. Chnoupek en de paus spraken over de ver houdingen tussen Oost en West na het afbreken van de onderhandelingen over wa penbeheersing in Genève en de situatie van de r.-k. kerk in Tsjechoslowakije, waar al jaren geen bisschoppen mo gen worden benoemd en ook anderszins het kerkelijk le ven sterk is beknot. Het debat in de Tweede Kamer ging vandaag en gisteren vooral over de woonlasten. Traditioneel heet dat kamerdebat nog steeds „het huurdebat", maar het gaat over veel meer dan de huren. Ook over stookkosten en andere zaken, die om te kunnen wonen betaald moeten worden. De regeringsfrac ties CDA en VVD steunden het kabinetsvoorstel om de hu ren per 1 juli van dit jaar met drie procent te verhogen. Met de verhoging van de overige woonlasten gaan zij voor dit jaar eveneens akkoord, maar voor de periode daarna moeten de zaken anders geregeld worden. DAARMEE is in het huurdebat al wat vooruitgelopen op de problematiek van volgend jaar en de jaren daarna. Want be halve de oppositie zien ook de regeringsfracties wel in, dat voor mensen met heel smalle beurzen de woonlasten nu gaandeweg de pan uit rijzen. Huurachterstanden en afsluitin gen door energiebedrijven zijn aan de orde van de dag en daarbij gaat het lang niet alleen om gevallen, waarin de pro blemen best voorkomen hadden kunnen worden. Ook staats secretaris Brokx van Volkshuisvesting ziet wel in, dat het zo niet veel langer kan. Toch hield hij het been stijf. In het debat werd kwistig gebruik gemaakt van moeilijke, uit het Grieks stammende termen als „endogene" en „exoge ne" financiering. Daarachter ging de politieke angel verbor gen, terwijl ook de politici er zich achter leken te verschuil- len. Waar het om ging is in gewoon Nederlands de vraag, of bepaalde verlichtingen voor mensen met te smalle beurzen moeten worden betaald uit het geld dat beschikbaar is voor Volkshuisvesting zelf (waardoor die verlichtingen ten koste zouden gaan van bijvoorbeeld de individuele huursubsidie) of dat ze moeten worden betaald uit de grote rijksschatkist. In dat laatste geval zou die ondersteuning dus gaan ten koste van andere, willekeurige overheidsuitgaven. Of van het fi nancieringstekort. STAATSSECRETARIS Brokx voelt er terecht niets voor te beknibbelen op andere posten op zijn begroting van Vol hs* huisvesting. Dat zou betekenen dat het ene gat gestopt zou worden met het andere. Het maakt immers niets uit of je de eindjes niet aan elkaar kunt knopen doordat je de gasreke- ning niet kunt betalen of doordat je huursubsidie omlaag gaat. Daarmee plaatste de staatssecretaris zich noodgedwon gen wel in een tweeslachtige positie. Enerzijds wees hij alles af, maar anderzijds moedigde hij de Kamer toch aan moties in te dienen en aan te nemen, die hem in het Kabinet kun nen steunen bij zijn pleidooi om meer geld voor volkshuis vesting te krijgen. Het debat had door dit alles veel weg van een schimmen spel, dat slechts met moeite te doorgronden was. Wie die woordenzee over zich heen hoorde gaan, kreeg bij al dat in gewikkelde gepraat gaandeweg de Toren van Babel voor ogen. De heren politici wisten ongetwijfeld uitstekend waar over zij met elkaar spraken, maar de mensen die tegen te hoge woonlasten zitten aan te hikken, zullen dat gevoel ze ker niet hebben. Het is zoals staatssecretaris Brokx gister avond in de Tweede Kamer zei: „Pas bij de indiening van de Miljoenennota op Prinsjesdag in september aanstaande zullen de mensen weten waar ze aan toe zijn". Politiek bedrijven is een moeilijk vak, maar als het gaat om problemen waarvan veel landgenoten dag in dag uit de gevolgen aan den lijve ondervinden, zouden politici toch beslist een voor ieder ver staanbare taal moeten spreken. Schelvis- champignonschotel met sla en paprikarijst vla met rumbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 300 g schelvisfilet, zout, peper, 1 lepel citroensap, uitje, 1 lepel olie, 100 g champignons, 1 glaasje sherry of witte wijn of wa ter, paneermeel, 20 g boter; kropje sla, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mos terd, 1 lepel olie, peterselie, 1 klein hardgekookt ei; 250 g droogkokende rijst, 4 Vz dl water, zout, uitje (knoflook), 1 lepel olie, boemboe saté, paprikapoe der, 2 lepels paprika-zoet zuur; Vt liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 lange vin gers, 2 lepels rum of water met rumessence. Spel de filets af met koud water en strooi er zout en pe per over en druppel er ci troensap op. Fruit de klein gesneden ui goudgeel in de olie. Bak vervolgens de in dunne plakjes gesneden champignons mee tot hun vocht zo goed als verdampt is. Leg dit mengsel in een ovenschaal, bedek het met de vis, schenk er de sherry, wijn of water over, zeef een dun laagje paneermeel op de vis en verdeel daarover de boter. Zet de schaal circa 25 minuten in een oven, die op 4 of 175 staat totdat de vis gaar is en een mooi korstje heeft gekregen. Kook de rijst zo lang van te voren gaar dat hij koud kan worden. Fruit kleingesneden ui, desgewenst met geperste knoflook, lichtbruin in de olie. Voeg de rijst toe en bak hem warm op een niet te grote pit. Voeg al bakkende boemboe saté en paprikapoe der naar smaak toe en op het laatst het kleiner gesneden paprika-zoetzuur. Leg een koude gele vla op stukjes lange vinger, die be sprenkeld zijn met rum of verdunde rumessence. Laat de vla een uurtje staan dan de trekt de smaak goed door. JEANNE DE GROENE AMSTER DAMMER portretteert de fi losofen achter premier Lub bers. „Een select gezelschap van economen, toponderne mers en ambtenaren met een brede visie. Samen brachten zij de rechterkant van Neder land op ééri lijn. Een kleine club: iedereen kent iedereen. Van geheime ontmoetingen in Haagse cafeetjes is geen sprake". Voorts een gesprek met oud minister en wethouder van Amsterdam, Irene Vorrink. „Iedereen die denkt dat hij de blits kan maken en iets leuks bereiken via het drugs beleid, die vergist zich. Er valt absoluut geen enkele eer aan te behalen. Het is altijd fout wat je doet. Wij zijn er als blinde gekken ingestapt. Ik had moeten zeggen: dit werkt niet, hiermee moeten we onmiddellijk stoppen". Het dubbelartikel gaat over ons nationale betalingscircuit. „De kosten van 12,50 voor het gebruik van girobetaal kaarten is een eerste zet die het begin is van een geleide lijk proces, waarbij we tot ta rieven voor dienstverlening zullen moeten komen. Het zal duidelijk gemaakt moeten worden dat wie profiteert van een bepaalde dienst, daarvoor ook moet betalen". Elders schrijft Hans Pont, tweede voorzitter van de ABVO-KABO en mogelijke opvolger van Wim Kok: „Ambtenaren hebben goud gerande regelingen, zal men zeggen. Maar dat is alleen maar gunstigNiemand is er bij gebaat als de vakbewe ging zou pleiten voor deni vellering bij de overheid en verslechtering van de werk loosheidsvoorziening van ambtenaren. In dit geval strekt de overheid het be drijfsleven tot voorbeeld". hervwrtxj Irene Vorrink in De Groene: „We zijn er als blinde gek ken ingestapt" ze hun partijleiding weten dat voor hen een grens wordt overschreden Dit kan bepa lend zijn voor de afloop van 'een discussie, die op haar beurt weer invloed zal heb ben op de situatie in België en de Bondsrepubliek". In dit verband geeft Mient Jan Fa- ber van het IKV de kerken lik op stuk. „Als je niet in staat of bereid bent de daad te voegen bij het woord van een eerdere synodale afwij zing van kernwapens, moet je je woorden, ie fundamente le uitspraken herzien. Dat is tragisch en diep triest, maar wel consequent". Een gesprek voorts met de Tunische profvoetballer Bra- ham, die bij DS '79 speelt. „Voor mij hoeft de politie niet sneller te reageren op rasicme op de tribunes. Ik hou niet zo van een ME-cor- don om het veld en het lost weinig op. Ik denk dat, als ze geen stomme Tunesiër zou den roepen, ze wel stomme werkloze, stomme junk of zo iets zouden schreeuwen. Er moet gewoon iemand worden gepakt als er dingen fout gaan". Aandacht ook voor het zwar te circuit van snuffel- en clandestiene markten. Een organisator daarvan: „In onze vrije-markteconomie passen dit soort initiatieven prima. Je moet ze dan ook de vrije loop laten. Of die gul den nou op een zwarte markt of via de middenstand wordt uitgegeven, het geld rolt en dat is goed voor de econo mie". ELSEVIER zocht per enquê te uit hoe de Nederlanders tegenover plaatsing van kruisraketten staan. De uit komsten verschillen nogal van het onderzoek dat de Rijksvoorlichtingsdienst liet instellen. „Ruim éénderde blijft het een fout besluit vin den wanneer regering en parlement tot stationering beslissen. 45,5 Procent vindt het jammer, maar toch aan vaardbaar, terwijl zestien procent het zonder meer een goed besluit vindt. Dit bete kent dat een kleine tweeder de van onze bevolking een plaatsingsbesluit aanvaardt", meent Elsevier. Met tweede fractievoorzitter Van der Linden van het CDA wordt gepraat over het voorjaarsoffensief van zijn partij. „We moeten een ge zinsvriendelijke politiek gaan voeren. Waar ik voor pleit, is dat de alleenverdieners met kinderen die vallen in de ca tegorie met de laagst besteed bare inkomens, boven op de kinderbijslag nog een zoge naamde gezinstoeslag krij gen". In een ander artikel lucht Willem Nijholt zijn hart. „Acteur is bijna een vies woord geworden. Eerst had den wij het regisseurstoneel, toen kregen ,we het drama turgentoneel en binnenkort zullen we wel aan het souff leurstoneel toe zijn. Totdat er totaal geen toneel meer over is. Want daar zijn we hard mee bezig in dit land. En er is ook steeds minder publiek dat daar intrapt". Opnieuw aandacht in het blad voor discriminatie bij de politie. „Ik heb meer angst voor de politie hier dan in Marokko. Je merkt dat ze er hier een sport van maken om je als buitenlander aan te pakken. In Casablanca ben ik ook wel eens door de politie in elkaar getrapt. Maar ze hebben me nog nooit twee dagen voor oud vuil in een cel laten liggen, zoals hier is gebeurd". Henny Vrlenten in VN: „Op het laatst stoind ik als een zoutpilaar achter de micro- toon". In de HAAGSE POST de vraag welke strategie de PvdA moet voeren tegen de Centrumpartij, waaraan zij meer dan wie ook leden dreigt te verliezen. Vor mingsmedewerkster Yvonne Langendijk: „Kan het niet een beetje gewoon? Vroeger werd een kind met rood haar gewoon gepest, zoals het hoort, met die rooie kop. Dat vonden we allemaal heel normaal. Maar als Jantje nu roept: Met die vuile Turk wil ik ook niet meer spelen, dan staat het hele schoolteam op zijn achterste benen". Voorts wordt gesproken met minister Brinkman. „Ik maak me er zorgen over dat ik steeds meer geld moet uit geven voor allerlei vormen van jongerenopvang. Ik denk dat dat geld beter aan de werkgelegenheid besteed zou kunnen worden. Nou weet ik wel dat je niet morgen een centrum voor drugsverslaaf den kunt sluiten om dat geld overmorgen in een werkgele genheidsproject te stoppen, maar we moeten een keer die route op. Het is mij menens. In 1984 en 1985 zal het een van de hoofdthema's van ons beleid zijn". Het omslagartikel bevat een korte spraakkunst van de po litieke taal, of wel: „Hoe kan Willem Nijholt in Elsevier: „Acteur is bijna een vies woord geworden". de bedreven politicus met nieuwe woorden, kromme beeldspraken en rethorische trucs de taal zo manipuleren dat hij niet zegt wat hij zegt Een reportage tenslotte over de Enschedese spijbelbus. „Het is wel leuk. Anders loop je toch maar ongein uit te ha len en te stelen in de stad". VRIJ NEDERLAND onthult het bestaan van geheime con tacten tussen het bewind in Suriname en het verzet in Nederland. „Een persoonlijke ontmoeting tussen legerleider Bouterse en verzetsleider Haakmat is in de afgelopen twee weken zodanig voorbe reid dat de verwerkelijking ervan geen droom meer is. Zo'n toenadering, laat staan verzoening, laat staan samen werking kan door de Neder landse politiek moeilijk an ders dan als een doorslagge vend argument gezien wor den om weer met ontwikke lingsgelden te komen". Aandacht ook voor „de jan boel" bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. „Als PvdA en CDA zich ouder wets gevoelig tonen voor vakbondspressie, tekent zich alweer een parlementaire meerderheid af voor voort zetting van het wanbeleid". Elders een blik achter de schermen bij de minister raad. „Alcoholici en andere levensgenieters mogen hun handen dicht knijpen dat ze nooit werden uitgenodigd tot Lubbers' kabinet toe te tre den. Tijdens de kabinetszit tingen worden koffie, thee of chocolade gedronken". Voorts legt de popgroep Doe Maar uit waarom men is ge stopt. Henny Vrienten: „Ik durfde me nauwelijks meer te bewegen op het toneel. Als ik even begon te swingen, vielen de meisjes al flauw, met alle consternatie van dien. Dat was nogal frustre rend voor me, want ik wil nu eenmaal dansen en swingen. Op het laatst stond ik als een zoutpilaar achter de micro foon". HERVORMD NEDERLAND over de kruisraketten: „La ten de mensen zich door ge- choochel met getallen zand in de ogen strooien en blijven ze zich koest houden, of laten DE TIJD blikt vooruit op de slag om Woensdracht, die de vredesbeweging gaat voeren. „Van 500.000 man in Den Haag gaat geen invloed meer uit. We moeten bedreigender zijn. Je moet indruk maken op het militaire apparaat door kleine, scherpe acties. Signalen afgeven, dat je straks hard uit de hoek kunt komen als er werkelijk wordt geplaatst". Aandacht ook voor de schok kende cijfers over ongeluk ken in bejaardentehuizen. „Volgens onze berekening komt men alleen al voor de mente bejaarden aan zo'n 900 patiënten met een gebroken heup per jaar, een risico van 1 op de 20 bewoners. Voorts is er een even groot aantal andere gebroken ledematen, en bijna 6.000 verwondingen. In totaal zouden er in deze sector per jaar zo'n 80.000 on gevallen gebeuren". Elders trekt de filosoof Hans Achterhuis andermaal ten strijde tegen de zachte sector. „Mensen zonder baan moeten zich niet laten inpakken door allerlei methodes van het welzijnswerk. Geef ze liever een betere uitkering en laat al die flauwekul verder maar achterwege. Hetzelfde geldt voor bejaarden. Dan kunnen ze tenminste een reisje langs de Rijn maken". Een gesprek tenslotte met Huub Janssen, die de levens gezel van Wim Sonneveld is geweest en daar nu een boek over geschreven heeft. „Hij had een enorm schaamtege voel. Hij zou zich kapot heb ben geërgerd aan de open heid die er nu over homofilie bestaat en de bijna provoce rende manier waarop er over wordt gesproken". Regen DE BILT (KNMI) Het wordt morgen een regenachti ge dag. Een depressie die van» oachtend nog bij IJsland lag, trekt vrijdag juist ten noorden van ons land langs naar Noord-Duitsland en veroor zaakt bij ons veel bewolking waaruit vrij langdurig regen valt. Na het langstrekken van de depressie stroomt met naar noordwest tot noord draaiende wind drogere lucht binnen. Omdat die drogere lucht van oorsprong uit de Poolstreken afkomstig is, is deze tot op gro te hoogte koud. Er ontstaan daarom boven de Noordzee buien, die vooral zaterdag van hagel en sneeuw vergezeld kunnen gaan. Vannacht en vrijdagochtend is van de kou de lucht nog niet veel te mer ken. Aan de voorzijde van de depressie wordt namelijk eerst nog tamelijk zachte lucht aan gevoerd. Daarom blijft de tem peratuur vannacht boven het vriespunt en in de ochtend kan het nog vier graden wor den. De wind is vrijdag eerst west en draait lager op de dag naar noordwest tot noord, daarbij toenemend tot vrij krachtig en aan de kust tot hard. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur. Wnt Max Min Neer- tamp tamp a leg Amsterdam geh.bew. 3-3 0 mm De Bilt mist 6 4 Omm Doelen mist 7-8 0 mm Eelde Eindhoven Z.-Limburg onbew. 7 -4 0 rr Aberdeen regenb. 10 2 1 n Athene regen 19 12 0.1 n Barcelona geh.bew. 11 4 3 n Berlijn mist 7 -3 0 n Bordeaux geh.bew. 5 2 0 n Brussel onbew. 7 -2 On Frankfort mist 5 -3 Ou Genève geh.bew. 4 1 0 n Helslnkf h.bew. O -4 3 n Innsbruck l.bew. 7 -5 0 n Klagenfurt motreg. 5 2 9 8 2 (t 5 3 8 it 6 4 0 (T jxemburg önbew. 3 -3 0 n Stockholm zw bew. 3 0 0 tr Wenen onbew. 6 1 0 rr Zürich geh.bew. 1 O 0 rr Casablanca h.bew. 4 rr Istanbul zw.bew. 8 5 1 rr Las Palmas l.bew. 19 12 0 tr Tol Avlv onbew. 18 8 0 n Tunis zw.bew. 18 10 0 tr

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2