ffi Gekha @oma/nt Meerderheid tegen raketten Smeergeld BON: Massamoord in Kenia Paniek over moedermelk leidt tot boze reacties Nog even Boekhandel wil vaste prijs voor boek Geen cent meer waard Frankrijk kan ontvoerders Heineken snel uitleveren 'CcidocSomcwit -"-J^ A__ uitgawltfesleipere, behorende lol Siilholl PoreApothekersdijk34r 2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA. lel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V.tóden. arecleurhooldredacleur: H.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Lossejiummers f 1,00. Donderdag 1 maart 1984,75e jaargang no. 22824 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 2 en middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Wind draaiend van west naar noordwest en toene mend, in het binnenland tot vrij krachtig en aan de kust tot hard. Na vrijdag: eerst winter se buien, daarna droog. NAIROBI Soldaten en politiemannen hebben in het district Wajir in het noordoosten van Kenia ruim drie honderd leden van de Degodia-stam, een van de klein ste stammen van Kenia vermoord en duizenden huizen in brand gestoken tijdens een vijf dagen durende actie. Dit hebben een gemeenteraadslid uit Wajir en een plaatselijk parlementariër gisteren meegedeeld. Er zijn meer dan duizend vermisten, van wie men vreest dat zij ook dood zijn. De massamoord speelde zich af tussen tien en februari, maar werd pas gisteren bekend. Het gemeenteraadslid zei dat de mannen van de Degodia-s tam we- den doodgeschoten, doodgeknuppeld of levend verbran l. Twee weken geleden werd een regeringsde legatie oor een onderzoek naar het betrokken gebied gestuurd. Zij slaagde erin de massamoord geheim te houden. Retour Londen-New York in '85 voor 225 gulden LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij British Caledonian is van plan vanaf 1 april 1985 retour vluchten Londen-New York uit te voeren voor een bedrag van, omgere kend, 225 gulden per persoon. Dat zullen dan de goedkoopste transatlan tische vluchten uit de luchtvaartge schiedenis zijn. De Amerikaanse en Britse luchtvaartautoriteiten moeten nog wel met de plannen instemmen. Momenteel verzorgt Virgin Atlantic de goedkoopste vluchten van Londen naar New York: 450 gulden voor een retour. De eigenaar van deze maat schappij heeft al aangekondigd een retourtje New York desnoods voor 220 gulden te verkopen. Gezond Wenen WENEN Maar dertien inwoners van Wenen wil len met regelmaat weten of zij gezond zijn. De geza menlijke artsen in de Oos tenrijkse hoofdstad meld den gisteren dat jaarlijks maar dertien Weners zich melden voor het tien jaar geleden ingestelde gezond heidsonderzoek. Om de belangstelling wat te ver groten gaan de artsen de 900.000 inwoners aan schrijven om ze te wijzen op het belang van preven tie. DEN HAAG Een rui me meerderheid van de Nederlandse kiezers, namelijk 63 procent, is tegen de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Een min derheid van 24 is vóór plaatsing, terwijl 13 geen mening heeft. Dit blijkt uit de resultaten van een en quête die de Nederland se Stichting voor Statis tiek in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft gehouden. Het aantal tegenstanders is de afgelopen maanden gegroeid. In de herfst van het vorig jaar liet 56 procent een „nee" te gen de raketten horen. Premier Lubbers heeft de, aanvankelijk geheim ge houden, uitslag van de opi niepeiling openbaar ge maakt op verzoek van PPR-fractieleider Ria Bec kers. Opmerkelijk is, dat volgens de enquete-uitslag onder de CDA-kiezers mo menteel meer tegenstanders dan voorstanders van plaat sing zijn te vinden: 45 pro cent van de CDA'ers is te gen, 37 procent is vóór en 18 procent heeft nog geen standpunt. Onder de VVD- kiezers is 34 procent tegen en 55 procent vóór. De ove rigen (11 pet.) zeiden geen mening te hebben. Volgens de onderzoekers baseren veel tegenstanders hun af wijzende houding op een gering geloof in een directe dreiging vanuit de Sovjet- Unie. Van alle ondervraag de tegenstanders tezamen zegt 43 procent bereid te zijn tot actief verzet tegen een eventueel kabinetsbe sluit om de raketten naar Woensdrecht te halen. Intussen overweegt het FNV-bestuur de leden op te roepen tot een korte werk onderbreking als protest te gen de dreigende komst van de kruisraketten. Gedacht wordt aan een „symboli sche" staking van ongeveer een kwartier op donderdag 10 mei. Een deel van de Nederland se vredesbeweging, ge steund door een team advo caten, wil de plaatsing van kruisraketten in Woens drecht ook voor de rechter uitvechten. De Amsterdam se advocaat mr P. Ingelse verwacht begin april de staat te kunnen dagvaar den. Naar zijn oordeel is het mogelijk de dreigende plaatsing van de raketten als een onrechtmatige daad te laten verbieden. Staatssecretaris Van Hou- welingen van Defensie (ma terieel) zei gisteren dat het kabinet bij het nemen van een plaatsingsbesluit moet streven naar een „brede overeenstemming" in de sa menleving. Aangezien het een zeer belangrijke politie ke kwestie betreft, vindt hij dat een brede steun voor het kabinetsbesluit gewenst Reagan ontvangt Van den Broek WASHINGTON Minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren in Washington met president Reagan en hoge Amerikaanse functionaris sen over het vraagstuk van de Euro-raketten gespro ken. De Nederlandse minister toonde zich erg zwijgzaam toen hij het Witte Huis ver liet na een kort onderhoud met het staatshoofd en met diens nationale-veiligheid- sadviseur Robert McFarla- ne. Eerder had Van den Broek een werklunch gehad met zijn ambtgenoot George Shultz. Pag. 11: V.S.-bezoek brengt geen oplossing voor raketten-crisis Minister van den Broek tijdens zijn onderhoud met president Reagan, tal sprak, liet de minister na afloop slechts vaag doorschemeren. Waarover het twee- LEIDEN De uitzending van Vara's Achter het Nieuws over giftige elementen in moedermelk heeft in medische kringen tot ontstemde reacties geleid. Veel verontruste moeders belden ook met ziekenhuizen naar aanleiding van de opmerking van de Amsterdamse arts dr. J. Copius Peereboom dat sporen van dioxine en PCB's in de moedermelk ertoe moeten leiden dat borstvoeding wordt beperkt tot ongeveer zes weken. Natte-vin- gerwerk, volgens vele deskundigen. Meer dan de helft van de moeders voedt na zes weken de kinderen nog zelf. Deskundigen op het gebied van de kindergeneeskunde en zuige lingenzorg zeggen dat de uitzending naar aanleiding van een Duits onderzoek een klap heeft toegebracht aan de ontwikkeling juist meer vrouwen tot borstvoeding aan te zetten en dat veel moeders nodeloos in onzekerheid zijn gebracht. Er werd in de uitzending voorbij gegaan aan de voordelen die moedermelk biedt: de aanwezigheid van sporenelementen en mineralen, de menselijke eiwitten, de bescherming tegen ziekten door middel van de antistoffen die het kind meekrijgt, het belangrijke con tact tussen moeder en kind. Volgens deze deskundigen, zoals de Amsterdamse hoogleraar G. de Jonge, is het bekend dat dioxine en PCB's in vetweefsel wor den opgeslagen. Dergelijke gegevens moeten echter worden af gezet tegen wat er aan positiefs bekend is over moedermelk. In die afweging gaat de voorkeur duidelijk uit naar moedermelk. Op stap met gestolen bus RAALTE De Raalter politie heeft vanochtend in samenwer king met rijkspolitiemannen uit de regio vier plaatsgenoten aan gehouden die er met een VAD-bus geruime vandoor waren. De bestuurder, de 25-jarige H.G.B., verkeerde onder invoed van sterke drank en had al een ontzegging van de rijbevoegdheid. De vif zijn in verzekerde bewaring gesteld. De vier stalen de bus on 'treeks 2 uur 's nachts bij de VAD-remise. Van daar re den ze naar Zwolle om enkele uren te „stappen". Daarna werd aan de terugreis begonnen. Op dat late uur kreeg de politie de vier in de gaten. Behalve B. zaten J.L.te B. (25), P.J.te W.(23) en O.J.B.K.K. (17) in de bus. Ze werden na een wilde rit in Raalte aangehouden. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Vrouw gewond bij aanrijding DEN HAAG Een 37-jari- ge vrouw uit Den Haag is gistermiddag gewond ge raakt toen zij plotseling de Rijswijkseweg in haar woon plaats overstak. Zij is met een been- en een schouder breuk opgenomen in het Di- aconessenhuis in Voorburg. De vrouw stak ter hoogte van de Draaistraat nabij een zebra over. Een aankomende tram stopte voor haar, maar een links daarvan rijdende automobilist, een 47-jarige inwoner van Axel, merkte de vrouw te laat op en kon haar niet meer ontwijken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het altoos speurend (camera)-oog van fotograaf Milan Kon- valinka ontwaarde een tuiltje krokusjes dat bij een tempera tuur voor dassen en wanten, reikhalzend staat uit te zien naar de 21e maart. Als het niet al te koud wordt, zullen ze spoedig gezelschap krijgen, zodat het Lange Voorthout in Den Haag, waar deze foto genomen is, weer promoveert tot een soort nationale volkstuin Kabinet wil ook voor bedrijfsleven vrije bevrijdingsdag DEN HAAG Minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid heeft een dringend beroep gedaan op werkgevers en werknemers te komen tot een algemeen geldende gedragslijn voor een be taalde vrije dag op bevrij dingsdag. Dit jaar en volgend jaar valt 5 mei in het weekend maar mi nister De Koning hoopt dat werkgevers en werknemers in de nieuwe CAO-onderhande- lingen willen praten over een vrije bevrijdingsdag. In 1986, als 5 mei weer op een werkdag valt, zou iedereen dan vrij kunnen zijn voorzover bijzon dere werkomstandigheden zich daar niet tegen verzetten. DEN HAAG De Vereniging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels wil vaste prijzen voor het Nederlandse boek. De eis werd gisteren voorgelegd tijdens een monde ling overleg tussen een delega tie van de Vereniging en leden van de commissie voor Econo mische Zaken uit de Tweede Kamer. Uitblijven van een wettelijke regeling voor vaste prijzen zal meent de vereni ging een ernstige aantasting betekenen van het hoge ni veau van boekvoorziening in ons land. Op de commissie werd een dringend beroep ge daan terzake iets te doen, want daarvoor werd betoogd is het de hoogste tijd. Aanleiding tot het verzoek om medewer king was de beschikking van het Hof van Justitie van de Gemeenschappen waarbij voor boeken een prijsbinding met grensoverschrijdende werking wordt verboden. Volgens de vereniging betekent het arrest een ernstige bedreiging voor het Nederlandse boekenvak. Zij vreest prijs-onderbiedingen met als gevolg dat de minder goed lopende boeken in de knel komen. En dat terwijl de boekencultuur in het Neder landse taalgebied op zich al „bijzonder kwetsbaar" is, aldus de vereniging. Bromfietsdief gaat te water LEIDEN Druipend en klap pertandend van de kou stond gisteravond een 16-jarige jon gen uit Leiderdorp in het Leidse politiebureau. Hij was betrapt bij het stelen van een bromfiets en had willen ont vluchten door in het water van de Nieuwe Rijn te duiken. Hij had daarbij echter niet ge rekend op de zwemcapacitei- ten van de eigenaar van de bromfiets, een 19-jarige Leide- naar. Deze dook hem na en had hem te pakken voordat hij de overkant bereikte. De eigenaar had gisteravond kort na half tien aangifte op het politiebureau gedaan van de diefstal. Toen hij naar huis wandelde, zag hij op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hooigracht een jongen lopen met zijn bromfiets. Toen hij de jongen wilde pakken, ging deze te water. Inmiddels waar schuwden omstanders de poli tie. Toen het tweetal aan de overzijde weer vaste grond on der de voeten had, kon men direct in de politiewagen stap pen om naar het bureau te vertrekken. Op het politiebu reau meldde zich korte tijd la ter een 17-jarige vriend van de Leiderdorper, die bij de dief stal had geholpen. Ledenwinst en kijkcijfers VARA fors omhoog HILVERSUM Dagelijks melden zich rond 200 nieuwe leden bij de VARA. Sinds het begin van dit jaar zo'n 12.000 nieuwe leden. Een VARA- woordvoerder spreekt van een spectaculaire groei, ze ker gezien het ledenverlies dat de VARA tot 1983 heeft geleden. Met de nieuwe leden mee komt de VARA op een totaal van zo'n 530.000 leden. De woordvoerder hoopt voor de rest van het jaar op een winst van 100.000 nieuwe leden. Ook de kijkdicht heid en de waardering voor de VAR A-program ma's namen fors toe, het geen ook te danken is aan de lage kijkcijfers voor de EO op het andere net. Pag.ï7: VARA-succes ook te danken aan gerin ge concurrentie. DEN HAAG De cent is vanaf vandaag echt niets meer waard. Althans niet als betalingsmiddel, een verza melaar zal er welicht ooit nog iet$ voor over hebben. In totaal zijn er op de postkan toren het afgelopen jaar tweehonderdduizend centen ingeleverd. Een woordvoer der van het ministerie van financiën noemde het aantal betrekkelijk weinig, gezien de 1,75 miljard stuks die sinds 1948 zijn geslagen. De centen konden bij de post kantoren in hoeveelheden van vijf stuks ingeleverd worden. De centen worden ontwaard (doorgeknipt) en gaan vervolgens naar de grondstoffenhandel. Volgens de woordvoerder is de me taal waarde bijna een cent per cent. Nicht Oostduitse premier keert terug naar DDR WEST-BERLIJN De nicht van de Oostduitse premier Willy Stoph, die vorige week met haar man. twee kinderen en haar schoonmoeder de Westduitse ambassade in Praag was binnengevlucht om emigratie naar het Westen af te dwingen, heeft die ambassa de verlaten. Het gezin zou zijn teruggekeerd naar Oost-Duits- land. Volgens een radiozender in West-Berlijn heeft de rege ring van de DDR beloofd dat het gezin, als het eerst naar Oost-Duitsland zou terugke ren, binnen afzienbare tijd naar West-Duitsland mag emi greren. DEN HAAG De twee laatste hoofdverdachten in de ontvoeringszaak Heineken kunnen spoedig aan Nederland worden uitgeleverd. De twee gis teren in Parijs aangehou den mannen, Cor van H. (26) en Wim H. (25), heb ben te kennen gegeven naar Nederland terug te willen. Volgens de persofficier van justitie in Amsterdam, mr. Wooldrik, is er een goede kans dat de rechtzaak tegen Cor van H. en Wim H. nu te gelijk met de procedure te gen de eerder gearresteerde E. M. (20) en J. B. (31) ge voerd kan worden. Wooldrik verklaarde maandag nog, dat de berechting van de laatst genoemde twee verdachten uitgesteld zou worden. Volgens de Amsterdamse re cherche is Wim H. overigens waarschijnlijk het brein ach ter de ontvoering van de bierbrouwer en zijn chauf feur Ab Doderer geweest. Tot dusverre werd aangeno men dat de 34-jarige Robbie G. een hoofdrol speelde, maar daar is de recherche nu op teruggekomen. De veel jongere Wim H., zoon van een Heineken-employee, zou de plannen voor de ontvoe ring hebben gesmeed. Pag 9: Ontvoerders Heine ken al elf weken in Parijs Betrapt LEIDEN Een 36-jarige man is gistermiddag om kwart over een betrapt toen hij op de Oude Vest een per sonenauto openbrak. De man had de autoradio al uit het voertuig gesloopt, toen de po litie arriveerde. De verdach te bleek verslaafd aan he roïne. ADVERTENTIE Laten wij nou altijd gedacht hebben, dat we hier in smeergelden en steekpenningen. Nou blijkt nou, ja, nou dat het in Rusland veel erger met die gelden gesteld is. Een Siberiër heeft daar nu een boekje over opengedaan en daaruit blijkt dat hij, voor zaken vertoevend in Moskou, voor van alles smeergeld moest betalen. Of dat ook moest om aan een krant te komen vermeldt het bericht niet. Het zou ons niets verbazen als de Leidse Courant daar zelfs voor smeergeld niet te koop zou zijn. Hier wel, maar we vragen er slechts abonnementsgeld voor. Echter vooraf zijn gegaan. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een (jen envelop ronder postregel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1