Keizerlijk verleden blijkt Midden-Europa bekoren Brazilië maakt zich ondanks crisis op voor groots carnaval CcidócSou/umt Gemarteld Overval op Vaticaanse postauto EEUWENOUDE TWIST OM MATTERHORN BIJGELEGD BUITENLAND DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA 13 Een Iraanse vrouw toont op een persconferentie in Parijs sporen van martelin gen, die zij had opgelopen In een Iraanse gevangenis. Haar ondervragers hadden op haar lichaam met ver brandingen de naam van een verzetsbeweging aan gebracht. Samen met ze ven andere personen wist zij onlangs uit Iran te ont snappen. Een Iraanse koopman barste in huilen toen hij beschreef hoe hij het met brandwonden be dekte lijk van zijn zeven tienjarige zoon In een boom had zien hangen. Dissident echtpaar in psychiatrische kliniek opgesloten MOSKOU Een echtpaar in Moskou, dat de nieuwe Russische partijleider Konstan- tin Tsjernenko een brief had gestuurd waarin hem toestemming werd gevraagd om te emigreren, is opgenomen in een psy chiatrische kliniek. Dit hebben vrienden van het echtpaar in Moskou verklaard. Ni kolai en Nadezjda Pankov zijn al vaker op genomen geweest in een psychiatrische in richting, omdat zij kritiek hadden geleverd op het Sovjet-bewind. Twee jaar geleden werd het echtpaar ontslagen bij een staats- filmbedrijf. Zij hadden het bestaan onthuld van een speciale bibliotheek met films uit het Westen die voor privé-gebruik van lei ders in het Kremlin zijn bedoeld. Strenge maatregelen tegen roken in San Francisco SAN FRANCISCO In de Ameri- kaanse stad San Francisco is een wet in werking getreden, die het roken in de werkruimte verbiedt wanneer niet-ro- kers bezwaar maken. De verordening, die een van de vergaandste in de Vere nigde Staten is, geldt niet wanneer in de werkruimte alleen maar mensen zit ten die roken. Voegt zich een niet-ro- ker bij hen, dan moet hij zich bij het ro ken neerleggen. De voor openbare en particuliere werkruimten geldende verordening is tevergeefs door de ta baksindustrie aangevochten. Op over treding van de nieuwe wet staat een maximumboete van 500 dollar per dag. ROME Vijf mannen hebben gisteren op de weg van Rome naar de luchthaven Fiumicino een auto van de Vaticaanse posterijen overvallen en vijf postzakken meegenomen. De overvallers hadden de weg ge blokkeerd en dwongen de twee Vaticaanse beambten on der bedreiging met vuurwa pens de deur van de laadruim te open te maken. De politie vermoedt dat de daders terro risten zijn. Waaruit hun buit bestaat is niet bekend. ZERMATT Een eeuwenoude twist over de eigendomsrechten op de 4.478 meter hoge Matterhorn is door het Zwitserse hoogge rechtshof bijgelegd. In 1688 kochten 21 families de feodale rech ten op de grond. Mensen die later kwamen werden met tegenzin geaccepteerd. Het waren ook de eerste kolonisten die het moder ne wintersportcentrum Zermatt vestigden met al zijn hotels, ka belbanen en bergrestaurants. De juridische moeilijkheden be gonnen in 1965, toen de oorspronkelijke burgers het een buiten staander wilden verhinderen een nieuw hotel te bouwen. Hij wendde zich tot de rechtbank en won. De families, die meenden dat alle grond van hen was, de Matterhorn incluis, hebben de zaak tot in het hoogste rechtscollege gebracht. De opperrechters beschikten dat de berg het eigendom is van de hele burgerij van Zermatt en niet van van de families die zich oorspronkelijk in het gebied vestigden. „Wij hopen dat er nu vrede gaat heersen tussen de oorspronkelijke families en de burgerij", zei burge meester Daniel Lauber van Zermatt. derling maar weinig contact hebben en dat studentenpro test op zijn best beperkt blijft tot wat gemompel op de ach tergrond. Georg Hoffman-Ostenhof, po litiek commentator van de Ar- beiter-Zeitung is zo'n twintig jaar jonger dan Leitsch. Hij ziet overeenkomsten tussen het hedendaagse Oostenrijk en Hongarije. Beide landen heb ben een sterk staatsapparaat, een gestructureerde bureau cratie en een „georganiseerd" volk. Beide hebben een econo mie die in hoge mate genatio naliseerd is, terwijl beide in politiek opzicht „een deugd maken van een minimum aan ambitie". In Hongarije praten de men sen op het platteland, die nog steeds een groot deel van de bevolking uitmaken, nog met weemoed over de monarchie. De Hongaarse intellectuelen daarentegen lijken zich bij de nieuwe tijd te hebben neerge legd en zijn bereid tot aanpas sen. Hongarije lijkt ook meer dan Oostenrijk en Tsjechoslo- wakije een nieuw, onafhanke lijk bewustzijn te hebben ont wikkeld. Dit relatief grote zelfvertrouwen komt gedeelte lijk voort uit het feit dat Hon garije ook tijdens het keizer rijk meer dan vijftig jaar een onafhankelijke monarchie was. Bij het ontwikkelen van een nieuwe identiteit kregen Tsje- choslowakije en Hongarije een voorsprong doordat hen aan het eind van de Tweede We reldoorlog een heel nieuw re gime werd opgelegd volgens de richtlijnen van Stalin. Er was geen weg terug meer. Oostenrijk blijft daarentegen „een rijk en gevarieerd mu seum" om met de eigen toeris teninformatie te spreken. „Voor Oostenrijk kwam het echte keerpunt pas in 1978 toen we Duitsland versloegen in de strijd om de Wereldcup", zegt Georg Hoffman-Ostenhaf. Dat was meer dan gewoon het winnen van een voetbalwed strijd, toen pas werd het spookbeeld voorgoed uitgeban- Zelfbewustzijn Vanaf dat moment begon Oos tenrijk de wereld tegemoet te treden als een gelijkwaardige en zelfbewuste partner. Hier mee kwam een proces op gang dat samenviel met en ook wel te vergelijken viel met het nieuwe nationale bewustzijn in Hongarije. In Oostenrijk kon het zich manifesteren in een „nieuw links" intellectualisme. Het proces betekent onder meer dat een tentoonstelling die deze maand wordt gehou den naar aanleiding van de Oostenrijkse burgeroorlog in 1934 minder aangename din gen meer hoeft weg te laten, dat het goed doordachte, op kleine schaal verspreide tijd schrift Profil met elke num mer nieuwe abonnees kan re gistreren en dat de taboes die worden gekoesterd door de saaie, conformistische garde rustig kunnen worden afge broken. Een jaar nadat Oostenrijk de Russen en andere bezettings machten buiten de deur had gezet (Staatsverdrag van 1955) beleefden de Hongaren in 1955 hun eigen trauma. Terwijl Bruno Kreisky, eerst als mi nister van buitenlandse zaken en later als bondskanselier de Oostenrijkers de voedzame adempauze verschafte om op nieuw te beginnen, deed Janos Kadar hetzelfde voor Honga rije. In 1961 verklaarde hij dat „hij die niet tegen ons is, voor ons is" en sindsdien heeft hij op het gebied van consensus- politiek met het Kremlin het hoogste bereikt dat in het Warschau-pact mogelijk lijkt. Hetzelfde kan niet worden ge zegd van het huidige Tsjecho- slowakije, hoewel de ervaring van 1968 heeft laten zien tot welke eenheid het volk in staat is, zelfs onder een zwak leider. Ook in Tsjechoslowakij- ke begint zich echter een om mekeer af te tekenen. Praag volgt de „liberale" vernieu wingen van Boedapest met be langstelling en de sociale en economische problemen wor den de laatste tijd met een ver rassende openheid besproken. MICHAEL SIMMONS Copyright The Guardian Het oude keizerlijke palels in Wenen uit de tijd van de Habsburgers. WENEN Midden-Euro pa is misschien niet meer wat het was, maar er zijn nog steeds vele levende herinneringen aan het oude Oostenrijks-Hon gaarse keizerrijk. De naam Habsburg bijvoor beeld komt nog veelvul dig voor in de Oostenrijk se telefoongids net als de naam Esterhazy in de Hongaarse. Zelfs in het door en door socialistische Tsjechoslowakije wonen her en der nog nazaten van echte adellijke fami lies. De laatste keizerin, de voor malige prinses Zita van Bour- bon-Parma, die nu 91 is, woont al jaren in een klooster in Zwitserland, maar komt nog geregeld in Oostenrijk. Haar man, Karl, die van 1916 tot de ineenstorting van het keizer rijk in 1918 keizer was, stierf in 1922 op Madeira, waar hij door een Brits oorlogsschip naar toe was gebracht na een laatste wanhopige poging Hon garije voor de troon te herove ren. Hun zoon Otto, die een aantal jaren geleden nog over het Oostenrijkse volk sprak als „mijn mensen", is nu Europees parlementslid voor een Beiers kiesdistrict. Het is duidelijk dat hij op de rijpe leeftijd van zeventig alle aanspraken op de troon heeft laten varen. Maar vele Oostenrijkers van zijn leeftijd en jonger hebben vol gens historicus Fritz Fellner van de universiteit van Salz burg nog steeds de neiging om alles dat in Midden-Europa ge beurde tussen Oudheid en het eind van de Eerste Wereldoor log te beschouwen als „hun" geschiedenis. Uiteraard heeft dit het zoeken naar een nieu we nationale identiteit danig in de weg gestaan. Ansicht kaarten van keizer Franz-Jo seph, die regeerde van 1848 tot 1916, worden anno 1984 nog steeds verkocht in Wenen met naast zijn afbeelding de begin regel van het keizerlijke volkslied in de zes toepasselij ke talen. De maand februari is in Wenen is de tijd voor vele bals. Een van de beroemdste is het Operaball, waarvoor de Oostenrijkse elite in grote getale komt opdagen. Keizerlijke praal De Oostenrijkers en in minde re mate de Hongaren en Tsje- choslowaken kunnen het ver leden maar moeilijk loslaten. Eén blik op de hoofdsteden' van de drie landen, die alle rij kelijk zijn bedeeld met keizer lijke praal, en men begrijpt waarom. Het in stand houden van deze erfenis is, zoals Tsje chische beleidsmakers ronduit toegeven, een zware belasting voor de economie. De bevol king heeft het er echter graag voor over. Het „seizoen" in Wenen, tij dens welke de oude adel bij el kaar komt, bereikt in deze tijd van het jaar zijn hoogtepunt met een gemaskerd bal ter ere van keizerin Maria-Theresa. Dit bal wordt gehouden in het keizerlijk paleis Hofburg. Kaartjes kosten ruim 300 gul den per stuk en de kosten lo pen extra hoog op als men meer dan een paar glazen wijn wil of een nieuwe avondjapon nodig heeft, om over vervoer of ontbijt na afloop maar niet te spreken. Naast dit grote bal staan er dit seizoen nog minstens twaalf andere bals op het programma. Er is het bal van de legeroffi cieren, het bal van de advoca ten en het bal van de jagers. Het bal van de opera (gastdiri- gent is dit jaar Placido Domin go) is een van de rituele hoog tepunten van het jaar, een jaarlijks terugkerend festijn, evenzeer routine als het kus sen van een dameshand,. Ook Tsjechoslowakije en Hon garije klampen zich vast aan net verleden. Weliswaar vindt men in deze landen niet de pronkzuchtige feesten van Wenen, maar wel hecht de be volking er nog 'veel waarde aan protocol en sociale vaar digheden. Een bezoek aan de schouwburg of opera in Praag of gewoon een trouwfeest van een meisje uit de middenklasse laten zien dat een hele levens wijze ontleend aan het verle den nog steeds bestaat. Het so cialisme heeft daar weinige verandering in kunnen bren gen. In Tsjechoslowakije staan nog honderden paleizen en kaste len van het Bohemen, Slowa kije en Moravië van voor 1918. Ze zijn het eigendom van het Tsjechoslowaakse volk en worden met liefde gekoesterd, zowel door degenen die de on dergang van het keizerrijk steunden als door degenen voor wie het keizerrijk de ga rantie was voor een luxueus en onbekommerd leven. In Kladno, een mijnstadje twintig kilometer ten noord westen van Praag, zijn de voorbereidingen voor het jaar lijkse bal in volle gang. De fi nanciële middelen van het stadje mogen schaars zijn het plaatselijke ziekenhuis en bejaardentehuis moesten wor den gebouwd met hulp van vrijwilligers toch zullen er dit jaar vier bands optreden. En hoewel bijna iedereen el kaar kent, zal het accent lig gen op formaliteiten. Franz- Joseph zou goedkeurend heb ben geknikt. Formaliteiten Volgens professor Walter Leitsch, directeur van het In stituut voor de Studie van Oosteuropese Geschiedenis in Wenen, zijn stijfheid en na druk op formaliteiten nog steeds karakteristiek voor het gedrag van de oudere genera tie in Oostenrijk, een soort keizerlijke kater, hetgeen bij voorbeeld tot gevolg heeft dat de vakbonden niet of maar heel zelden staken „ze ken nen hun plaats" dat weten schappelijk medewerkers aan de universiteit zich gereser veerd opstellen tegenover hun studenten, dat de docenten on- RIO DE JANEIRO Het is weer carnavalstijd en Brazilië is van plan grote spektakels te orga niseren, hoewel het kampt met de ernstigste economische crisis die het land ooit heeft ge kend. „Het carnaval wordt fantastisch. Bui tenlandse toeristen moe ten hierheen komen en zich geen zorgen maken over onze financiële pro blemen", aldus Tania Fayal, belast met het al gemeen toezicht op het carnaval in Rio, de be langrijkste carnavals- plaats van het land. „Het is een show die de men sen nooit vergeten", zegt Fayal over de feesten, die op 2 maart beginnen en op as- woensdag (7 maart) eindigen. „Er zullen parades worden gehouden, gekostumeerde bals en er zal in de straten worden gedanst". Ondanks een inflatie van 213 procent, grote werkloosheid en een, voor een groot deel onaflosbare, buitenlandse schuld van 96,5 miljard dol lar, zal Brazilië dit jaar een ruim opgezet „Samba-festijn" in Rio presenteren, waarmee een glitterende 18 miljoen dollar zal zijn gemoeid. Het hoofd van het carnaval heeft kritiek van plaatselijke kran ten dat het festijn pure geld verspilling is, van de hand gewezen. Hij betoogt dat „het gebeuren zich uiteindelijk zelf terugverdient". „Samba-drome" Vanaf de moderne betonnen tribunes van architect Oscar Niemeyer zullen elke nacht meer dan 100.000 mensen ge tuigen kunnen zijn van de felverlichte parade van de wonderlijk geklede, heen en weer springende leden van de „Samba-scholen". „Samba-scholen" zijn door gaans clubs uit arme en voor namelijk door zwarte be woonde wijken, waar elk jaar een samba-dans rond een his torisch thema wordt uitge werkt. Elke school heeft 3.000 leden of meer, en zij oe fenen het hele jaar door tek sten en danspassen en maken kostuums voor de grote para de. De beste 14 scholen zullen op 4 en 5 maart langs het „Samba-drome" trekken. Toeristenplaatsen kosten 100 dollar per parade. Maar dege nen die bereid ziin het twaalf uur durende spektakel staan de bij te wonen, kunnen dat doen voor een kleine drie dollar. Ten gevolge van 'slands financiële moeilijk heden zijn er dit jaar geen uitnodigingen naar buiten landse beroemdheden ver stuurd of vrijkaartjes voor de samba-parade naar vooraan staande Braziliaanse persoon lijkheden gegaan. Er zijn nog meer zaken die duiden op de harde tijden. „Sommige mensen die vorig jaar meeliepen in de parade, zullen hier dit jaar niet zijn omdat zij zich de kostuums niet kunnen veroorloven. Het is de inflatie", aldus Joao Cardoso Leal, directeur van een samba-school. In ant woord op de vraag of dit de sfeer op zijn school heeft aan getast, zegt Leal (49), die de rest van het jaar werkt als assistent in een foto-laborato rium: „Op 'geen enkele wijze. Brazilianen blijven, wat er ook gebeurt enthousiast voor het carnaval. Het gaat er om je problemen te vergeten, er te zijn en de samba te dan sen". Bals voor de armen Terwijl de samba-scholen inp actie zijn zullen er tegelijker-.* tijd gekostumeerde bals zijn voor de elite van Brazilië. De prijzen van de kaartjes hier- voor kunnen oplopen tot 100 dollar per stuk en voor de ge ïmporteerde Scotch wordt< 150 dollar per fles betaald. Een privé-club heeft aange-' kondigd dat het zijn tafeltjes', zal decoreren met „immense- pyramides van fruit" en heeft daarvoor 2.000 ananas-- sen, 400 pompoenen, 300 wa-1 termeloenen, 200 honingme- loenen, 100 kratten bananen: en 80 kisten druiven Besteld. - Voor de armen biedt Rio, 96 gratis dansfeesten in de par ken en op de pleinen. Daarnaast zullen honderden.' wijk-sambagroepen, „Blocos",-: genaamd, in de zomerse tem peraturen van het zuidelijk halfrond dag en nacht dan- sen. Iedereen die mee wil doen kan zich bij hen aan sluiten. Dit jaar is een „bloco" van plan dansen uit te voeren rond het thema van directe verkiezingen voor Brazilië's volgende president, waarmee de groep ietwat afstand neemt van de gebruikelijke carnavalsfrivoliteit. De door de militairen gesteunde rege- i ring is vooralsnog tegen di recte presidentsverkiezingen gekant. In Rio, waar de misdaad op straat ernstig is toegenomen, waarschuwen reisbureaus toeristen op het carnaval niet rond te zwerven met came- ra's, juwelen of uitpuilende portefeuilles. De politie heeft een speciaal klachtenkantóo^ gevestigd, waar functionaris sen dienst doen die verschil lende buitenlandse talen spreken. BRUCE HANDLER Carnaval in Rio, een feest waarop miljoenen Brazilianen voor enkele dagen hun problemen proberen te vergeten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13