Duitse vakbond wil 35-urige werkweek Trudeau heeft na 16 jaar genoeg van premierschap Geen duidelijk resultaat na top Gemayel Assad preien pMer Prins Philip neemt geen blad voor de mond V.S.-bezoek brengt geen oplossing raket-crisis BUITENLAND OeidMOowiant DONDERDAG 1 MAART 1984 PAGINA H Westduitse industrie: 3,8 miljoen voor campagne Schmidt BONN Met de steun van in totaal 3,1 miljoen mark voor de verkiezingscampag ne van Helmut Schmidt wilde de Westduit se industrie in 1980 bereiken dat de sociaal- -democraat voor een nieuwe ambtsperiode als bondskanselier gekozen zou worden. Woensdagavond bleek in de commissie van onderzoek van het parlement in Bonn naar de Flick-affaire dat de vroegere penning meester van de SPD, Alfred Nau, toenter tijd talrijke industriëlen tot stortingen in het verkiezingsfonds had weten te bewe gen. Schmidt zelf benadrukte voor de com missie dat hij voor deze financiële werfac- tie geen opdracht had gegeven. Suggesties dat hij persoonlijk ook geld zou hebben aangenomen wees hij nadrukkelijk van de hand. VS mogen financiën Unesco onderzoeken PARIJS De boeken van de Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur, zullen worden ge controleerd door een commissie van het Amerikaanse Congres. De direc teur-generaal van de Unesco, de Sene- galees M'Bow, is hiermee akkoord ge gaan. De VS willen eind dit jaar uit de organisatie treden uit protest tegen anti-Amerikaanse politiek van de Unesco en haar superhoge uitgaven. Volgens de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Newell kan tot 80% op de uitgaven op het Unesco- -hoofdkwartier in Parijs worden bezui nigd. Als de Unesco orde op zaken stelt en de politiek verandert, zouden de VS overwegen hun besluit te herzien. Libië heeft bomscheepjes WASHINGTON Libië heeft een vloot op af stand bestuurbare torpe do-scheepjes aangeschaft, die tegen varende doelen kunnen worden ingezet. Dat heeft de Amerikaan se marine-inlichtingen dienst bekendgemaakt. De scheepjes, die alleen geschikt zijn voor aan vallen over korte afstan den (maximaal 14 kilo meter), boren zich met zeer hoge snelheid in het doelwit en exploderen vervolgens. Universiteit Kiel weigert geld van nazi KIEL De universiteit van de Westduitse stad Kiel heeft geweigerd een schenking van 500.000 mark aan te nemen van een in 1981 overleden hoogleraar, omdat die betrokken is geweest bij het ombrengen van gehandicapte kinderen door de nazi's. Een woordvoerder van de universiteit zei dat morele bezwaren tegen het werk van professor Catel belangrij ker waren dan het geld. Catel had tijdens de Tweede Wereldoorlog tot taak voor de nazi's rapporten te beoordelen over ernstige erfelij ke ziekten. Hij besliste over leven en dood van duizenden „waardeloos" geachte licha melijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Het nagelaten geld zou volgens het testament gebruikt moeten worden voor .Werner Ca- tel-beurzen" voor medisch en wetenschappe lijk onderzoek. Omkoping in Moskou MOSKOU Een Siberiër, die voor zaken in Moskou moest zijn, heeft verteld hoe hij daar van hoog tot laag in de ambtenarij tot het betalen van smeergeld werd gedwongen. Zo moest hij smeergeld op tafel leggen voor on der meer een parkeerplaats en een hotelkamer, aldus het blad Komso- molskaja Pravda in een van de gede- tailleerdste verslagen van de laatste tijd over de corruptie in het openbare leven. De man was was geweldig opgelucht, zei hij tegen de krant, Moskou de rug te kunnen toekeren en te kunnen te ruggaan naar de „eerlijkheid en men selijkheid van de Siberiërs". Het blad zei het er niet bij, maar de nieuwe partijleider Tsjernenko is zo'n Sibe riër. Cranston geeft op CONCORD Senator Alan Cranston (69) heeft zich teruggetrokken als Democratisch presidents kandidaat. Op een pers conferentie in Concord, in de staat New Hamps- hir liet Cranston weten dat hij „het verschil kent tussen droom en werke lijkheid". Bij de voorver kiezingen in New Hampshire werd Cran ston een na laatste. Hij behaalde twee procent van de stemmen. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Duitsland staat aan de vooravond van grote sociale spanningen. In de strijd om de 35-urige werkweek staan werkge vers en werknemers on Na in 1979 al een vergeefse week valt daarom met de bon aanloop naar de 35-urige den niet te praten. Ze willen werkweek te hebben gemaakt, de 35-urige werkweek met be is de Duitse vakbeweging nu vast van plan de 40-urige werkweek te kraken. Volgens de bonden kan alleen een houd van het volle loon. De werkgevers, die becijferd heb ben dat hun loonkosten met bijna 15 procent stijgen als ze vcia en wei jYiiciiicxi uu- werkweeK een aanzienlijk verzoenlijk tegenover el- deel van de 2,5 milioen werk- kaar. Na carnaval zijn de lozen in de Bondsrepubliek zijn eerste prikacties van de bonden te verwachten. drastische verkorting van de de bonden tegemoetkomen, aanzienlijk zijn niet van plan toe te geven. Ze presenteerden in november vorig jaar een pakket maatre gelen om tot flexibelere werk tijden per bedrijf te komen. weer aan een baan helpen. Over een 39- of 38-urige werk- Ook stelden ze voor oudere werknemers vervroegd te Censioneren. De bonden heb- en die voorstellen echter af gewezen. Een voortrekkersrol wordt daarbij vervuld door de machtige metaalvakbond die al jaren voor korter werken pleit. De regering staat zonder voor behoud aan de kant vande werkgevers. OTTAWA Pierre Trudeau, die gedurende bijna 16 jaar premier van Canada geweest is, heeft op een voor hem typerend tijdstip aangekondigd dat hij de actieve politiek ver laat en meer tijd wil be steden aan de opvoeding van zijn drie zoons. De 64-jarige liberale eerste- -minister deelde tijdens het reces van het parle ment mee, dat hij er mee ophoudt. Hij verklaarde dat hij „er naar uitkijkt wat meer vrijheid te heb ben", en zei geen doelen voor de toekomst te heb ben. In de bijna 16 jaar dat hij mi nister-president was, heeft Trudeau enkele mijlpalen in de Canadese geschiedenis be reikt. Zo gaf hij het land, een voormalige kolonie van Groot- -Brittannië, een eigen grond wet, en voerde hij de tweeta ligheid (Engels en Frans) in. De van oorsprong Frans spre kende Trudeau vocht tegen de drang tot afscheiding van de provincie Quebec en hij pro beerde een eenheid te smeden onder de 25 miljoen Canade- Maar zijn populariteit daalde naarmate de conjuctuur ver slechterde. Op dit moment geldt de liberale partij als ge doodverfde verliezer bij parle mentsverkiezingen die ver moedelijk vóór het eind van het jaar worden gehouden. In zijn ontslagbrief aan partij- voorzitster Iona Campagnola geeft Trudeau te kennen dat hij als premier en als leider van de liberale partij wil aan blijven tot een spoedig bijeen te roepen congres een opvol ger heeft gekozen. Deze wordt dan automatisch premier tot aan de verkiezingsdag. Trudeau was de laatste tijd vooral actief op het terrein van de buitenlandse politiek. Hij ondernam een eenmans- missie ten einde de ontwape ning tussen de nucleaire mo gendheden in een stroomver snelling te brengen. De man die ooit pleitte voor een klei- Nadat hij zijn aftreden had bekendgemaakt, stond een lachende Trudeau de pers te woord. nere internationale rol voor Canada, qua oppervlakte na de Sovjet-Unie het tweede land ter wereld, verdiende in de laatste maanden van zijn mammoet-carrière een nomi natie voor de Nobelprijs voor de vrede. Trudeau werd op 6 april 1968 premier en heeft dit ambt vrij wel ononderbroken bekleed. Alleen in de periode tussen 22 mei 1979 en 18 februari 1980 bewees de betrekkelijk onbe kende conservatieve leider Joe Clark dat hij het politieke ambt opmerkelijk slechter verstond dan Trudeau. De Ca nadese eerste-minister is lan ger regeringsleider geweest dan Konrad Adenauer Bonds kanselier was van West-Duits- land of generaal Charles de Gaulle president van Frank rijk. Hij moet slechts zijn meerdere erkennen in Robert Menzies, die 17 jaar premier van Australië was eri in Ja- warharlal Nehru, die 18 jaar premier van India was. Trudeau ging jaren als vrijge zel door het leven ging, voor dat hij in 1971 op 51-jarige leeftijd in het huwelijk trad met de toen 22-jarige Margaret Sinclair. Sinds het huwelijk in 1977 op de klippen liep, zorgt Trudeau voor zijn zoons Justin (12), Sacha (10) en Michel (8). SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL X B hitr tmilj1ïi y Qf Hm m nm mi min yam mouimr a or iin mvits umoum bum ot I or I'M m H boivin On oi bnini worn n nun niniM urn Opnieuw leden Rode Brigades aangehouden ROME De Italiaanse politie heeft gisteren der tien mensen aangehou den, die lid zouden zijn van de „Rode Brigades". Twee van de arrestanten zijn waarschijnlijk be trokken geweest bij de moord op de Amerikaan Leamon Hunt, de direc teur-generaal van de multinationale troepen macht in de Sinaï. In het appartement van twee arrestanten zijn vlug schriften aangetroffen van de „militaire vleu gel" van de Rode Briga des. Pamfletten mét de zelfde tekst zijn vorige week naar verscheidene Italiaanse kranten ge stuurd. Amerikaan (30) terechtgesteld ANGOLA In de gevangenis van Angola in de Amerikaan se staat Louisiana is gisteren de 30-jarige John Taylor op de elektrische stoel terechtge steld. Taylor was ter dood ver oordeeld wegens een in 1980 gepleegde moord en autodiefs tal. Taylor had geen berouw getoond over zijn daad, waar na het hooggerechtshof een verzoek om gratie afwees. Het was de tweede doodstraf in Louisiana in minder dan drie maanden tijd. Terwijl president Gemayel in Syrië overleg voerde met president Assad, duurde het geweld In Bei roet onverminderd voort. In het westelijk stadsdeel ontplofte een autobom, waardoor tenminste twee mensen om het leven kwamen en zeker zeventig anderen verwondingen opliepen. Op de foto wordt een van de gewonden op een brancard naar een ambulance gebracht. BEIROET/ DAMASCUS te trekken. Gemayel, die al Syrië de garantie zou eisen dat y 'Hf maanden onder druk stond om zijn troepen Libanon verlaten. e Libanese president overeenkomst te schrappen, Chamoun zei dat hij de rege- Amin Gemayel heeft gis- nam het besluit om naar Da- ring-Gemayel zou boycotten teren voor het eerst in zijn mascus te gaan pas nadat het en zou weigeren deel te nemen ambtsperiode in Damascus merendeel van de Amerikaan- aan besprekingen voor natio- een topontmoeting gehad ae mariniers Beiroet had ver- nale verzoening als de presi- met titn helanffriilcste te laten en de VS hadden laten doet het akkoord onvoorwaar. met zijn DeiangrrjKste te weten dat z- Gemayel en het genspeler, de Syrische akkoord niet tot elke prijs zou- president Assad. Het be- den steunen. Voormalig pre- zoek had geen invloed op mier Rashid Karami zei dat het geweld in Beiroet. het bezoek van Gemayel het Een autobom in het wes- hewijs was dat de „Arabische tPliik stadsdppl dnnddp zp- ?ptie de enise keus 1s die ll" teiijk stadsdeel doodde ze banon heeft. Camille Cha- ker twee mensen en ver- moun, de 83-jarige ex-presi- wondde 38 anderen. Bo- dent van Libanon en een vendien kwam het tot he- voorman van christelijk vige schotenwisselingen rechts, zei dat Gemayel van tussen strijdgroepen dent het akkoord onvoorwaar delijk opzegt. Een Frans voorstel om een VN-macht te stationeren in Libanon is gisteren gestrand op een Russisch veto. De Rus sen achten een VN-macvht niet op zijn plaats zolang de Amerikaanse vloot voor Liba non blijft liggen. Deze kreeg gisteren bezoek van de Ameri kaanse minister Weinberger. christelijk Oost-Beiroet en moslim West-Beiroet. Amin Gemayel, die met alle militaire eer werd ontvangen in de Syrische hoofdstad, had twee maal een onderhoud met Assad. Volgens diplomaten was het hoofdthema van ge sprek op welke wijze Libanon het troepenakkoord van 17 mei vorig jaar kan opzeggen. Gemayels komst naar Damas cus werd mogelijk, nadat Ge mayel dat akkoord had ver worpen. Een belangrijk strui kelblok zou de wens van Ge mayel zijn dat Damascus nu zijn bereidheid bekendmaakt zijn troepen uit Libanon terug ADVERTENTIE ISrt Het adres van de dichtstbijzijnde Zareska-wirikelier vindt u in de Gouden Gids. Katoen is de grote mode En Zareska heeft een pracht collectie inde mooiste voorjaarstinten. Breipatroon krijgt u gratis. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft zich in Was hington na afloop van zijn ge sprekken met de Amerikaanse regering over de kruisraket tenkwestie in grote zwijgzaam heid gehuld. De bewindsman gaf echter de indruk dat de Amerikanenen geen steun hebben willen geven aan denkbeelden om in Nederland minder dan 48 kruisraketten te plaatsen en de plaatsing te koppelen aan het afstoten van bestaande Nederlandse kern taken. Van den Broek noemde zijn gesprekken in Washington wel „nuttig", maar gevraagd of ze ook elementen hebben opgeleverd voor een oplossing van het politieke geschil bin nen de regeringscoalitie in Ne derland, zei de minister „Dat is weer wat anders. Er liggen geen panklare oplossingen op tafel". Van den Broek is gistermiddag verrassenderwijs door presi dent Reagan zelf op het Witte Huis voor een kort „beleefd heidsbezoek" ontvangen. Voor het overige sprak hij met vice- president George Bush, met zijn Amerikaanse ambtgenoot minister van buitenlandse za ken George Shulz, met een aantal van diens onderminis ters en met Reagan's ontwape ningsspecialisten Adelman en Nitze. Na afloop verklaarde de Ne derlandse bewindsman dat de gesprekken vertrouwelijk zijn geweest en dat „de inhoud zich niet leent voor publika- tie". Nader ondervraagd zei Van den Broek dat hij „niet zo specifiek" en „niet zo expli ciet" de mogelijkheid van een geringer aantal van 48 kruis raketten op Nederlandse bo dem aan de orde had gesteld. Op soortgelijke wijze bevestig de de minister ook over afsto ting van andere, reeds be staande, Nederlandse atoomta- ken te hebben gesproken. Hij beklemtoonde echter dat zijn Amerikaanse gesprekspartners grote nadruk hadden gelegd op het belang van blijvende eenheid binnen de Navo over uitvoering van het plaatsings- besluit van 1979 en nakoming van de gemaakte afspraken. Volgens Van den Broek vindt de Amerikaanse regering zul ke eensgezindheid in het bondgenootschap „een voor waarde" en „essentieel" voor het weer op gang krijgen van kernwapen-onderhandelingen met de Sovjets en voor een eventueel positief resultaat daarvan. „De Russen zijn van de onder handelingstafel weggelopen en het mag niet zo gaan dat zij nu achterover kunnen gaan leu nen en wachten tot er aan onze kant zoveel verdeeldheid ontstaat dat zij met onze con cessies worden beloond voor hun wegblijven uit Genève", aldus de Nederlandse bewinds man. Naar verluidt heeft Van den Broek met name met minister Shulz en de onderminsters van buitenlandse zaken Richard Burt en Lawrence Eaglebur- ger gesproken over de moge lijkheid om aan Navo-zijde tenslotte minder dan de in to taal voorziene 572 kruis- en Pershing-raketten in de vijf daarvoor aangewezen Westeu- ropese landen te plaatsen en Nederland daarvan te laten profiteren door ons land ma^r 16 of 32 kruisraketten te ge ven. Maar Van den Broek liet door schemeren dat wat de V.S. be treft daarvan alleen sprake kan zijn als het Amerikaans- Russische ontwapeningsge sprek weer op gang is geko men en uitzicht biedt op suc ces. (Van onze correspondent Ro- oorzaken", zegt hij in het pas ger Simons) LONDEN De prins Philip hield een toe spraak tot studenten van de universiteit van Car diff, hoofdstad van Wales. verschenen boek „Men, Ma- Britse chines and Sacred Cows" (Mensen, Machines en Heilige Koeien), een keuze uit de arti kelen en toespraken die de laatste dertig jaar door de Brit se prins-gemaal geschreven of „Wat dit land voorname- gehouden werden, lijk nodig heeft", zei de Prins Philip, die als auteur ¥rins, „is goede koppen". ot zijn grote verbazing barst ten alle aanwezigen in een da- van deze stukken de hertog van Edinburgh genoemd id. one aaiincii en m cc.» ua- wordt> *s hiermee niet aan zijn verendeschaTedach'' uit' Ue eerate bo<* l°e. In de )aren studenten sloegen op hun dijen K werden twee verzame- van plezier. Prins Philip be- l'"6en van zim meer officiële greep er niets van. In het En- speeches gepubliceerd. Zes jaar gels had hij gezegd: „What this f fn verscileen e?n zwaar r.n„ntrv nnnHc oKnttn oil ic boekdeel zij te veel kinderen verwek- De pers is een andere béte noi- ten. Prins Philip geeft de vak- re van p'rins Philip. Hij is ken- bonden er van langs en vaart nelijk van oordeel dat journa- uit tegen achterlijke bazen, listen te weinig lichaamsoefe- „die niet meegaan met hun tijd". Uit zijn nieuwe boek blijkt duidelijk, dat politici geen weg meer met hun agres- hem niet warm aan het hart sie. Als ze elke dag een uur of liggen. „Ik koester geen sym- drie squash of polo speelden pathie voor mensen die altijd en dan telkens probeerden te precies weten wat anderen winnen, zouden zij daarna de energie niet meer kunnen op- met prinselijke toe- prins philip sPraken over nhheubescher- senen) bedoelde hij uiteraard ^ra.s ëehteM J h.nvimnmpnta Row/Vlntim-i" mensen met knappe koppen Maar de Britse prins-gemaal Environmental Revolution" (De Revolutie in het Milieu). wist niet, dat in Cardiff een grote brouwerij gevestigd is, die de naam Braines draagt. van Deens-Griekse afkomst Met. ..Mensen, Machines en Heilige Koeien gaat Philip echter op de lichtere toer. De uic uc llM111 uiauira uiaa t onderwerpen die in dit boek Hij had de doretige'studènten behandeld worden, zijn sterk precies verteld wat zij nodig 6evaneerd- hadden! De Britse prins bekent eerlijk Voor prins Philip was de hila- dat hij, om een speech te kun- riteit van deze jongens en nen schrijven, altijd veel op meisjes weer een les. „Wan- zijn potlood moet knabbelen neer je gehoor in lachen uit- en geregeld in de haren krab- barst als je heel serieuze din- ben. Hij maakt al zijn toespra- gen vertelt, brengt dit je als ken zelf; de perschef van Buc- spreker zelfs nog meer van de kingham Palace bevestigt, dat wijs dan wanneer je mopjes op het koninklijke paleis in nauwelijks een glimlach ver- Londen geen zogeheten „spookschrijver" aanwezig is. Een en ander betekent dat Philip gemiddeld 200 redevoe ringen per jaar produceert. De gemaal van koningin Eliza beth II staat bekend als ie mand die geen blad voor de mond neemt. Enkele jaren ge leden noemde hij het Londen- se dagblad Daily Express openlijk „een snertkrant". Van Engelse huisvrouwen zei hij eens dat zij geen verstand had den van koken. In Egypte en op de Solomon Eilanden maakte Philip zich berucht door de plaatselijke bevolking het verwijt toe te sturen, dat moeten doen", zegt hij ergens. Voor priesters koestert hij evenmin grote genegenheid, want: „De politicus en de priester weten altijd te ont snappen aan de gevolgen van hun eigen vergissingen". Of schoon hij de echtgenoot van het titulaire hoofd der Angli caanse kerk is, deinst Philip er zelfs niet voor terug om de grote godsdiensten van de we reld te beschuldigen van „be paalde vormen van corruptie". brengen om zich op papier met de Britse koninklijke familie bezig te houden! Hoewel het protocol van Buc kingham Palace de beide han den van prins Philip doorlo pend gebonden houdt, ziet hij dus van tijd tot tijd nog kans om iemand een ontzettende lel te geven. Philip spreekt zich uit voor het bezit van kernwa pens als afschrikmiddel, voor wat de Amerikanen gedaan „Bijna allemaal prediken ze hebben in Vietnam en voor de vrede, goede wil en broeder schap, maar toch worden zij niet aflatende campagne van mevr. Mary Whitehouse tegen dan om het even welk pornografie. Daarnaast doet hij ander regiem, misschien wel op het communisme na, mis- scherpe aanval op het „in gewikkelde" belastingsysteem bruikt om conflicten en misère van Groot-Brittannië," „dat te veroorzaken". De prins nergens goed voor is". Philips schijnt hierbij voornamelijk te zin voor humor breekt ook ge denken aan Ierland, waarvan regeld door. „Ik ben gek op hij de „eenzijdige obsessie van vrije tijd", zegt hij. „Net zoals de tv-programma's" vergelijkt de arme man onafgebroken met de rode propaganda van naar geld hunkert, kan ik er de „kameraden-landen". nooit genoeg van hebben".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11